جهش به محتوا
ورود کاربران
سرور مجازی و اختصاصی

مقاله از تنظیم Task Scheduler جهت اطلاع رسانی لاگین در ویندوز..

هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

تنظیم Task Scheduler جهت اطلاع رسانی لاگین در ویندوز..

فرض کنید شما یک سرور ویندوز دارید و برای چندین نفر در سازمان‌تان user تعریف نموده‌اید، شما می‌خواهید به محض لاگین سایر افراد، شما به نحوی مطلع شوید، این اطلاع رسانی می‌تواند از طریق ارسال ایمیل باشد و یا اینکه از یک راه قابل دسترس‌تر مانند ارسال پیامک به شماره تلفن شما باشد. در ویندوز یک نرم افزار به نام Task Scheduler که این امکان را به ما می‌دهد، با ما در ادامه همراه باشید:

تنظیمات نرم افزار Task Scheduler جهت اطلاع رسانی لاگین‌های ویندوز..

نرم افزار Task Scheduler (وظایف زمان‌بندی شده)، یک نرم افزار مفید در ویندوز می‌باشد، که به ما این امکان را می‌دهد که کارهای مورد نظر ما به صورت اتوماتیک و زمان‌بندی شده انجام شود. برای مثال، با استفاده از نرم افزار Task Scheduler (وظایف زمان‌بندی شده) می‌توان در سیستم عامل تعیین کرد که در زمان‌های مشخصی برنامه‌ی مشخصی اجرا شود، همچنین می توان تعیین نمود که آیا این برنامه فقط یک مرتبه اجرا شود و یا اینکه به دفعات در فاصله‌های زمانی معین اجرایی شود، و یا اینکه فقط در صورتی که رویداد (event) خاصی در ویندوز اتفاق افتاد این برنامه اجرا گردد. برای انجام همه این کارها و وظایف یا به اصطلاح Taskها، قبل از هر چیز باید بتوان نرم افزار Task Scheduler (وظایف زمان‌بندی شده) را اجرا نمود. در این مقاله روش ایجاد یکTask Scheduler (وظایف زمان‌بندی شده) را هنگام لاگین به ویندوز و ریموت دسکتاپ سرور بررسی و شرح خواهیم داد.

پروتکل RDP چیست؟

RDP مخفف عبارت Remote Desktop Protocol، پروتکل یا استانداردی برای استفاده از یک کامپیوتر یا سرور مجازی از راه دور می‌باشد که توسط شرکت Microsoft ارائه شده است. پروتکل RDP به کاربران این امکان را می‌دهد تا از راه دور به یک کامپیوتر دیگر یا یک ویندوز سرور متصل شوند. پروتکل RDP یک رابط گرافیکی (GUI) را برای اتصال به کامپیوتر دیگر از طریق شبکه فراهم می‌کند. رابط گرافیکی به صورتی است که با استفاده از آن در حالت تمام صفحه تقریباً هیچ تفاوتی با استفاده مستقیم از کامپیوتر مقصد وجود ندارد.

نرم افزار انجام ارتباط از راه دور می‌تواند از پروتکل‌های مختلفی همچونRDP، ICA و VNC استفاده نماید اما RDP به طور کلی از باقی موارد ذکر شده پرکاربردتر می‌باشد. اگرچه پروتکل RDP در ابتدا توسط شرکت Microsoft عرضه گردید و تقریبا بر روی تمامی سیستم‌عامل‌های ویندوز در دسترس است اما هم اکنون بر روی سیستم‌عامل مک نیز استفاده می‌گردد.

 

کلاینت RDP چیست؟

کلاینت RDP به دستگاهی گفته می‌شود که قصد اتصال از طریق آن به کامپیوتر و یا ویندوز سرور راه دور وجود دارد. کلاینت RDP برای اکثر نسخه‌های ویندوز (حتی ویندوز موبایل)، لینوکس، یونیکس، iOS ،macOS، اندروید و برخی سیستم‌عامل‌های دیگر نیز موجود است. کلاینت RDP رسمی Microsoft برای سیستم عامل ویندوز Remote Desktop Connection نام دارد که به اختصار RDC نامیده می‌شود. در گذشته کلاینت RDP با نام «Terminal Services Client» شناخته می‌شد.

 

سرور RDP چیست؟

سرور RDP همان کامپیوتر یا سروری است که قصد دسترسی از راه دور یا اتصال ریموت دسکتاپ به آن وجود دارد. سرور RDP‌ می‌تواند یک کامپیوتر دسکتاپ (یا همان PC ساده) باشد و همچنین می‌تواند یک سرور قدرتمند باشد که سیستم عامل ویندوز سرور روی آن نصب می‌شود و معمولاً چند سیستم عامل روی ماشین مجازی برای دسترسی مشتریان روی آن پیاده‌سازی می‌شوند. سرورهای RDP به طور پیش‌فرض در داخل سیستم عامل‌های ویندوز تعبیه شده‌اند. همچنین برای سیستم عامل‌های یونیکس و مک نیز سرور RDP ارائه شده است. به طور پیش‌فرض، سرور RDP از طریق پورت ۳۳۸۹ TCP و پورت UDP ۳۳۸۹ ارتباط برقرار می‌کند.

 

RDP مخفف چیست؟

RDP مخفف Remote Desktop Protocol به معنی «قواعد دسترسی راه‌دور به کامپیوتر دسکتاپ» است. کلمه Protocol به مفهوم پروتکل در شبکه‌های کامپیوتری اشاره دارد. Desktop بیانگر یک PC یا سرور است که در مورد پروتکل RDP، این PC با سیستم عامل ویندوز کار می‌کند. کلمه Remote نیز به معنی راه دور است که در اینجا می‌توان عبارت دسترسی از راه دور را هم برای آن به کار برد.

 

اجرای نرم افزار Task Scheduler

جهت اجرای نرم افزار Task Scheduler دو راه پیش رو داریم، راه اول ساده‌ترین راه سرچ کردن و باز کردن از طریق منوی Start می‌باشد.

 

راه دوم این است که از طریق RUN (فشردن کلیدهای windows+R) عبارت taskschd.msc را تایپ و enter نمائید.

 

پنجره‌ی Task Scheduler باز می‌شود، در قسمت سمت راست Actions، روی گزینه‌ی Create Task کلیک کنید.

 

پنجره‌ی Create Task باز می‌‌شود، می‌بایست مطابق با تصویر زیر

در بخش Name یک نام برای Task می‌بایست درج کنید

در بخش Description به دلخواه می‌توانید یک توضیح خلاصه در مورد این task درج نمائید

در قسمت Security Options، گزینه‌ی When running the task, use the following user account: را بر روی یوزر administrator قرار دهید

گزینه‌ی Run wether user is logged on or not را انتخاب نمائید

گزینه‌ی Run with highest privileges را انتخاب نمائید

و بخش Configure for را بر روی ورژن ویندوز یا ویندوز سرور خود قرار دهید

 

روی تب trigger کلیک کنید و روی دکمه‌ی New کلیک کنید.

 

پنجره‌ی New trigger باز می‌شود، منوی Begin the task را باز نموده و گزینه‌ی At log on را انتخاب نمائید، و سپس دکمه‌ی Enable را انتخاب نمائید.

 

نهایتاً پنجره‌ی New trigger بصورت زیر می‌بایست تنظیم شده باشد.

 

و بصورت زیر می‌بایست در لیست triggerها بصورت Enable نمایش داده شود.

 

تب Action را کلیک کنید و روی دکمه‌ی New کلیک نمائید.

 

در پنجره New Action ، بخش Action را بر روی Start a Program قرار دهید، در بخش Setting قسمت Program/script می‌بایست فایل bat. لینک ارسال پیامک را قرار دهید، در نظر داشته باشید برای این بخش، شما می‌بایست یک Api ارسال پیامک تهیه نمائید، و متن انتخابی خود را در api قرار دهید.

 

سپس action ایجاد شده می‌بایست با مسیر مشخص شده‌ی فایل bat بصورت تصویر زیر نمایش داده شود.

 

پس از Ok کردن پنجره کوچکی باز می‌شود، همانطور که متن مشخص است (Enter user account information for running this task) می‌بایست پسورد یوزر administrator را در فیلد مشخص شده وارد نمائید.

 

پس از انجام تنظیمات، در لیست taskهای مشخص شده ویندوز، task ایجاد شده‌ی ما نمایش داده می‌شود، در نظر داشته باشید که می‌بایست این task را با راست کلیک و انتخاب گزینه‌ی enable، ابتدا فعّال نمائید و سپس با راست کلیک بر روی Task و انتخاب گزینه‌ی Run را کلیک نمائید تا task فعّال شده و اجرا گردد.

 

حال مانند تصویر زیر مشاهده می‌نمائید که task ایجاد شده، در وضعیت ready قرار دارد، trigger آن بصورت At log on of any user تنظیم شده است و Last run resault آن بر روی The operation completed successfully. تنظیم شده است( البته در نظر داشته باشید یک بار با یوزر دیگری در ویندوز لاگین کرده باشید و سپس با administrator لاگین نموده تا وضعیت task بر روی The operation completed successfully. قرار گیرد.

 

بدین ترتیب، به محض لاگین سایر یوزرها در ویندوز، یک پیامک به شماره مشخص شده ارسال و لاگین به ویندوز اطلاع رسانی می‌گردد.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید