جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگگواهینامه sslتست نفوذ سایت چیست و چه کمکی به ما می کند
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

تست نفوذ سایت چیست و چه کمکی به ما می کند

امنیت سایت را می توان یکی از مهمترین و اصلی ترین موارد برای یک سایت اینترنتی دانست. در واقع وقتی که امنیت سایت شما زیر سوال برود، می توان گفت که تمامی موارد مربوط به سایت دچار اختلال شد و نمی توان از کارکرد صحیح یک المان نرم افزاری که امنیتی ندارد مطمئن بود و هر لحظه باید منتظر فروپاشی آن بود. البته باید گفت که در صورتی که ما از روش های نوین طراحی و مدیریت سایت استفاده کنیم و یک هاست قدرتمند را داشته باشیم، امنیت سایت ما می تواند برقرار شود. البته مسئله اعتماد به این موضوع می تواند بسیار پر دردسرتر از این حرف ها باشد و این موضوع که آیا سایت ما واقعا امن است یا نه یکی از مواردی است که خیلی از مدیران سایت ها و صاحبان کسب و کارهای اینترنتی به دنبال آن هستند. در اینجا است که تست نفوذ سایت می تواند به داد ما برسد و روش هایی را برای ما ارائه کند که بتوانیم از این موضوع اطمینان حاصل کنیم.

 در شبکه های کامپیوتری و وب سرور ها بهترین کار برای حفظ امنیت انجام تست نفوذ می باشد که انواع مختلفی دارد و هدف از انجام آن شناسایی و بررسی تمام نقاط ضعف می باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی تست نفوذ چیست بپردازیم و شما را با مراحل انجام آن آشنا نماییم تا بتوانید با به کارگیری آنها نقاط ضعف را بررسی کنید و از بهترین راه حل ها برای رفع آن استفاده کنید، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

امنیت وب سایت چیست

امنیت یا همان Security را می توان یکی از آشنا ترین واژه ها در جوامع بشری دانست که می توان آن را از درب های ورودی ادارات گرفته تا پیچیده ترین ماژول های نرم افزاری می توان آن را مشاهده کرد و باید گفت یکی از مسائلی است که همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. امنیت در معنای عام به این معنی است که هر کس و یا هر چیزی، دقیقا کاری را انجام دهد که انتظار می رود و اجازه آن را دارد و در صورت تخطی از آن با نقض قوانین باید به صورت مقتضی برای این کار مجازات شود.

اما در علوم کامپیوتر واژه امنیت به روش نسبتا متفاوتی به کار می رود و به این معنی اطلاق می شود که امنیت بدین معنا می باشد که کسی که اجازه ورود به یک سیستم را ندارد نتواند به آن وارد شده و بتوان از این موضوع که کسی که اجازه دسترسی را ندارد وارد نخواهد شد اطمینان پیدا کرد. در کنار امنیت موضوعی دیگر به نام Protection به میان می آید که مکمل امنیت بوده و برای اطمینان از صحت کارکرد یک سیستم کامپیوتری ضروری می باشد و مسئول این است که با برقراری قوانین کنترلی سطح بالا این موضوع را تضمین کند که کاربری که بنا به شرایط امنیتی وارد سیستم ما شده است، صرفا به اطلاعاتی دسترسی داشته باشد که اجازه دسترسی به آنها به وی داده شده است.

امنیت وب سایت چیست

در کل می توان گفت که این دو موضوع می توانند در کنار هم همن بودن یک سیستم را که در برنامه های نرم افزاری بسیار مهم است را تضمین کنند و ما با استفاده از این مورد می توانیم مطمئن باشیم که سیستم ما می تواند هدف خود را درست انجام دهد. در واقع دلیل دوگانه بودن مراحل امنیتی و ریزبینی در کامپیوتر و اینکه از سایر المان های دیگر امنیتی مانند یک ساختمان اداری خیلی خیلی بیشتر به آن توجه می شود بسیار مهم خواهد بود.

هدف از امنیت یک سیستم رایانه ای این است که مطمئن باشیم این سیستم باز هم به کار خود آنگونه که باید ادامه می دهد و می توان گفت که اگر خدشه ای در شرایط امنیتی این سیستم وارد شود دیگر به این موضوع که سیستم باز هم همان کار را برای ما انجام خواهد داد، قابل قبول نیست و به هیچ عنوان نمی توان به آن ادعا کرد. این موضوعی است که در موارد دیگر نمی توان آن را گفت و به طور مثال اگر شخصی که اجازه دسترسی و وارد شدن به ساختمانی را ندارد ممکن است اطلاعاتی مهم را خارج کند و یا خرابکاری ای را انجام دهد که کل مجموعه به دنبال رفع آن باشند. اما یک نرم افزار اگر از داخل تغییر کند به هیچ عنوان نمی توان از کارکرد های بعدی آن مطمئن بود و هکر ها ممکن است که کل ماهیت آن را عوض کنند.

پس باید گفت که برقراری امنیت در یک سیستم رایانه ای می تواند یکی از مهمترین گزینه ها برای تایید کارکرد این سیستم باشد و باید گفت که این موضوع هم لول های خاص خود را دارد و یکی از مهمترین آنها که همیشه در خطر بوده و حملات زیادی هم به آنها می شود، برنامه های آنلاین هستند. بزرگترین دسته از برنامه های آنلاین و تحت وب را سایت ها تشکیل می دهند که باید گفت خیلی از کسب و کارهای آنلاین بر پایه همین سایت ها بنا شده است و اگر شما هم یک وب مستر هستید که یکی از این سایت ها را مدیریت می کند باید بدانید که لازم است به موارد متعددی برای برقراری امنیت سایت خود توجه داشته باشید.

روش برقراری امنیت وب سایت چیست

اما سوالی که در اینجا پیش می آید این است که از کجا می توانیم این موضوع را متوجه شویم که سایت ما از نظر امنیتی ضعف دارد و نیاز داریم تا توجه بیشتری به آن داشته باشیم، یا اینکه اوضاع مرتب است و کار اضافی ای برای انجام دادن نخواهیم داشت. یکی از روش ها این است که بشنید و منتظر ایجاد حملات باشید و ببینید که در مرور زمان امنیت سایت شما چه طور خواهد بود. بدیهی است که این موضوع به هیچ عنوان خوب نیست و ممکن است در همین حین با چنان حمله ای روبرو شویم که همه چیز را به هم بریزد. اما روش دیگری هم وجود دارد و آن این است که خود ما به دنبال راه های رخنه یا نفوذ به سایت بگردیم و این موضوع را بررسی کنیم که سیستم ما چه ایراداتی دارد. تست نفوذ سایت یکی از مواردی است که می توان با استفاده از آن این کار را انجام داد و در ادامه به بررسی کامل اینکه تست نفوذ سایت چیست می پردازیم.

 

تست نفوذ سایت چیست

همانطور که گفتیم لازم است برای اینکه بدانیم آیا سایت ما از نظر امنیتی می تواند کاری که از آن خواسته شده است را انجام دهد و می توانیم مطمئن باشیم که جامعیت خود را حفظ کرده است یا خیر نیاز به این موضوع دارد که یک بررسی اجمالی و کامل در دوره های مختلف روی آن انجام گیرد تا ما بتوانیم مطمئن باشیم که این سایت برای ما درست کار می کند. تست نفوذ سایت یک سری از اقدامات و کارها است که با انجام آنها روی سایت می توانیم از اینکه آیا این کار واقعا برای ما انجام شود یا خیر مطمئن شویم.

در واقع تست نفوذ سایت به ما کمک می کند تا یک ارزیابی کامل از اوضاع سایت خود داشته باشیم و بدانیم که آیا احتمال نفوذ یا همان penetration به سایت ما وجود دارد یا خیر. در مورد حوزه کاری تست نفوذ سایت باید بگوییم که تست نفوذ سایت یک بررسی کلی را برای احتمال نفوذ به سایت بررسی می کند که پیش پا افتاده ترین و همینطور ریز به ریز ترین سوراخ های سایت ما را هم بررسی کرده و کوچکترین حفره ها هم مورد ارزیابی قرار می دهد.

تست نفوذ سایت چیست

شاید خیلی از موارد در سایت وجود داشته باشد که سایت با آنها هک نشود اما تست نفوذ سایت می تواند این موارد را هم برای ما پیدا کند. اگر این سوال برای شما پیش آمده است که مگر نفوذ به سایت همان به معنای هک نیست، باید بگوییم که به این صورت نمی باشد و حملاتی که به سایت ها و اپلیکیشن ها انجام می شود می تواند در سطوح مختلف موفقیت آمیز باشد. سطحی ترین سطحی که یک حمله می تواند به آن دست یابد نفوذ به سیستم یا همان Penetration است که در مورد تست نفوذ سایت صحبت کردیم. در واقع این نوع از حملات صرفا حمله کننده را وارد سایت کرده و ممکن است تازه هکر مانند یک کاربر عادی و بدون دسترسی خاص وارد سایت شود.

سطح بعدی که حملات می توانند به آن دسترسی پیدا کنند کرک یا همان Crack معروف است که به حمله کننده اجازه کامل این موضوع را می دهد که تمام و کمال و مانند یک مدیر از برنامه و سایت استفاده کند و بر اساس اصولی که در طراحی لحاظ شده است اطلاعات و محتوا را دستکاری کرده و یا بهره برداری کامل را از برنامه داشته باشد. مانند اپلیکیشن هایی که می توان با هک کردن به امکانات پرمیوم روی آنها دسترسی داشت و یا بازی هایی که به صورت کامل باز خواهند شد. بعد از کرک هک یا Hack قرار دارد که قدرتی را به حمله کننده ها می دهد که می توانند برخلاف چیزی که طراحی شده است سیستم را برای خود تغییر دهند. به طور مثال می توانند با هک کردن یک سیستم بانکی بدون اینکه پول ها قابل ردگیری باشد و یا انجام تراکنش ها برگشت پذیر باشد مبلغ سنگینی را جابجا کنند.

عموم حملاتی که روی سایت های مختلف انجام میگیرد از نوع رخنه می باشد و می توان آنها را مهار کرد. در بعضی موارد هم با استفاده از بعضی تکنیک ها مانند حمله های بروت فورس سایت شما به صورت کامل در اختیار حمله کنندگان قرار می گیرد. اما هک کردن سایت که می توان آن را با حملات سطح بالایی مانند SQL Injection یا همان تزریق SQL که در مقاله حمله SQL Injection به صورت کامل در مورد آن صحبت کردیم انجام می شود و با توجه به بالارفتن سطح امنیت در وب سایت ها و آمدن تکنولوژی های جدید مانند SSL (برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله SSL چیست مراجعه کنید) بسیار کم و نادر شده است.

راه های تست نفوذ سایت چیست

کاری که یک تست نفوذ سایت خوب باید برای ما انجام دهد این است که سایت ما را به صورت کامل اسکن کرده و کلیه احتمالات نفوذ را از پایین ترین رده ها و جزئی ترین حملات تا بالاترین آنها بررسی کرده و هر کجا که نیاز به تغییری بود آن را برای ما اعمال کند. در واقع تست نفوذ سایت باید هر چه که ممکن است به وسیله آن به سایت ما آسیب زده شود، را پیدا کرده و در اختیار ما قرار دهد.

انجام تست نفوذ سایت کار ساده ای نیست و می توان گفت که دردسر های مربوط به خود را دارد از همین رو هم از دیرباز شرکت های امنیتی به فکر سازمان دهی آن بوده و می توان گفت که به جاهای خوبی هم رسیده است. به طور کلی می توان برای تست نفوذ سایت چهار نوع کلی که بر اساس روش های انجام مشخص شده اند تقسیم کرده که در ادامه این موارد را با هم بررسی می کنیم و با هم خواهیم دید که انواع روش های اجرای تست نفوذ سایت کدامند.

 

انواع روش های تست نفوذ سایت

وقتی صحبت از تست نفوذ سایت در میان باشد مطمئنا شما می توانید ده ها و حتی صد ها روش را برای این کار پیشنهاد کنید و می توان گفت که به ازای هر حمله و هر ماژولی که در سایت وجود دارد یک یا بیشتر از یک روش نفوذ به سایت وجود خواهد داشت که اینها باید رد تست نفوذ مورد بررسی قرار گیرند. به همین دلیل هم سیستماتیک کردن و استفاده از تست نفوذی که بتواند این حجم از نکات و موارد را پیگیری کند، لازم و ضروری خواهد بود.

انواع روش های تست نفوذ سایت

این سیستماتیک کردن به روش های مختلفی انجام گرفته است و در استاندارد های متنوعی ارائه شده است. معروف ترین تقسیم بندی ای که برای روش های تست نفوذ سایت معرفی می شود، دسته بندی بر اساس میزان اطلاعاتی است که تیم مسئول تست نفوذ سایت از سایت دارد و می داند که سایت به چه صورتی کار می کند. به طور کلی می توانیم این اطلاعات را در یک طبقه بندی به این صورت معرفی کنیم:

 

تست نفوذ سایت Black Box

تست جعبه سیاه را می توان یکی از اصلی ترین و مهمترین تست هایی دانست که در زمان تست نفوذ سایت به سراغ آن می روند و در صورتی که در همین مرحله سایت با مشکل مواجه شود، می توان گفت که اوضاع امنیت سایت به هم ریخته است و باید فکری اساسی برای آن کرد. در واقع جعبه سیاه به این معنا است که حمله کنندگان در مورد اینکه سایت از چه تکنولوژی هایی استفاده می کند و چه نقاط ضعف و قوتی دارد محروم بوده و صرفا به این دید به سایت حمله می کنند که دارند این کار را روی یک سایت که چیزی از آن نمی دانند انجام می دهند.

در این نوع از حملات تمامی احتمالاتی که نفوذگران می توانند از آن استفاده کنند در نظر گرفته شده و در واقع تیم تست به صورت چشم بسته به سمت هدف جلو می رود و سعی می کند از هر روشی که می داند به این سایت نفوذ کند.

 

تست نفوذ سایت White Box

این نوع تست نفوذ سایت دقیقا بر خلاف تست جعبه سیاه بوده و در آن همه چیز در اختیار تیم تست قرار می گیرد. در این روش از تست نفوذ سایت اطلاعاتی مانند IP های مهم، کد های منبع، و در بعضی مواقع حتی کلمه عبور هایی که دسترسی محدود و عمومی دارند هم به تیم تست نفوذ سایت داده خواهد شد و این بار تست به صورت آگاهانه و با این مضمون که می خواهند به چه سایتی حمله کنند و نفوذ کنند انجام می شود. عموم حملاتی که هکر های درست و حسابی انجام می دهند از این نوع است و معمولا بدون ارزیابی سایت کسی وارد حمله نمی شود.

در مورد حمله جعبه سفید باید گفت که این نوع از حملات به شدت وسیع بوده و می توان آنها را روی شبکه های محلی گرفته تا بستر عملیاتی کاری و حتی جستجوی منابع نرم افزاری خاص مانند قالب ها و افزونه هایی که برای بعضی از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس از آنها استفاده می کنند ادامه خواهد داشت.(دو مقاله وردپرس چیست و CMS چیست می توانند در مورد این مفاهیم اطلاعات خوبی را به شما ارائه کنند).

تست نفوذ سایت White Box

 

تست نفوذ سایت Double Blind

این نوع از تست را می توان یکی از مشهور ترین تست ها برای بررسی قابلیت مقاومت در برابر نفوذ معرفی کرد. در این نوع از تست هیچ یک از طرفین اطلاعی در مورد اینکه با چه چیزی طرف هستند ندارند و معمولا مدیران ارشد به سراغ این تست ها می روند. در این تست هیچ یک از مسئولان برقراری امنیت نمی دانند که تستی در جریان است و تیم تست نفوذ سایت هم اطلاعات کمی از سایت مورد نظر دارد و با تمام توان حمله می کند.

در اینجا یک درگیری دوطرفه صورت می گیرد و معمولا با اولین هشدار ها متخصصان امنیت برای پایداری سایت و خاتمه دادن به حمله و بن (Ban) کردن حمله کنندگان، تمام تلاش خود را به کار گرفته و از آن طرف تیم تست نفوذ سایت با تمام توان در حال برداشتن موانع برای نفوذ به سایت است. در این تست آمادگی سایت دقیقا مانند یک حمله واقعی بررسی می شود.

البته باید گفت که این حمله به هماهنگی هایی هم با مسئولین شبکه سازمان و هاستینگ هم نیاز دارد زیرا عموم این حملات می توانند بار قانونی داشته و بعضا در این میان ممکن است بخشی از داده ها هم از دست برود.

تست نفوذ سایت Double Blind

 

تست نفوذ سایت Gray Box

در این روش تست نفوذ سایت با استفاده از حملات مختلفی که ترکیبی از حملات جعبه سیاه و جعبه سفید هستند انجام می شود و باید گفت که تست نفوذ سایت با این روش به هر دو صورت انجام می شود. در واقع این روش ها تنوع بالایی دارند و معمولا به این صورت انجام می شود که روش نفوذ مشخصی به تیم تست نفوذ سایت داده خواهد شد، اما به آنها نمی گویند که از چه روش هایی برای جلوگیری از این حملات استفاده شده است و این موضوع که این روش های خاص در این مورد خاص چه اندازه می توانند موثر و کاربردی می باشند از اصلی ترین اهدافی است که توسط تست نفوذ سایت به روش Gray Box مورد انتظار خواهد بود. به طور کلی می توان گفت هر روشی که نتوان آن را در دسته های بالا قرار داد می تواند در بین رده های تست نفوذ سایت به صورت Gray Box  قرار بگیرد.

تا اینجا با هم دیدیم که تست نفوذ سایت با چه روش هایی و به چه صورتی انجام می شود. اما سوال اساسی اینجاست که ما باید چطور این روش های تست نفوذ سایت را برای سایت خود به کار بگیریم و این موضوع که چه کسی این کار را برای ما انجام می دهد  به چه صورتی می باشد موضوعی بسیار مهم خواهد بود. در ادامه این موضوع مهم را با هم بررسی می کنیم.

تست نفوذ سایت Gray Box

 

بهترین روش تست نفوذ سایت

این سوال که باید تست نفوذ سایت را چطور انجام دهیم و اینکه متخصصانی که این کار را برای ما انجام دهند از سوالاتی است که خیلی از مدیران کسب و کار ها و وب مستر ها با آن مواجه می شود و پاسخ این سوال می تواند برای این موضوع که امنیت سایت ما از نظر نفوذ تا چه اندازه بالا می باشد، بسیار مهم و ضروری می باشد. در این خصوص باید گفت که تست نفوذ سایت می تواند در صورتی که بد انجام شود به سایت آسیب برساند و باعث ضعیف شدن سایت شود.

از طرفی در صورتی که شما خودتان هم یک متخصص امنیت باشید باید توجه داشته باشید که برای اینکه یک تست نفوذ سایت به صورت موفق پیاده سازی شود، لازم است که از سرور های قدرتمند و اینترنت پرسرعت برای این کار استفاده شود و به جرات می توان گفت که شما به یک سرویس مانند سرور ابری یا سرور اختصاصی برای این کار نیاز خواهید داشت تا بتوانید یک تست امنیتی تمام عیار را برای خود راه اندازی کنید.

بهترین روش تست نفوذ سایت

در این رابطه شما نیاز دارید تا به سراغ متخصصانی بروید که کار خود را به خوبی بلد باشند و در صورتی که مشتاق هستید تا به این امکان دسترسی داشته باشید فقط کافی است سری به صفحه ” تست نفوذ ” بزنید. متخصصان مارال هاست می توانند با استفاده از تجربه ای که در این سال ها پیدا کرده اند و همینطور با پشتوانه امکانات قوی ای که سرور های ابری در اختیار آنها قرار می دهد، نیروی پردازشی مورد نیاز جهت تست نفوذ سایت به بهترین شکل ممکن را در اختیار دارند و شما می توانید با هزینه یا بسیار کمتر از حالتی که خودتان این کار را انجام دهید، تست نفوذ سایت را در سایت خود تکمیل کنید.

 

مزایای استفاده از تست نفوذ سایت چیست ؟

به کار گیری تست نفوذ سایت می تواند به تیم تست نفوذ کمک کند تا تمامی نقاط ضعف امنیتی یک سایت را بررسی کنند و برای برطرف کردن آنها اقدام نمایند. در کل تست نفوذ سایت مزایای زیادی دارد که در ادامه به برخی از آنها پرداخته ایم.

مزایای استفاده از تست نفوذ سایت عبارتند از موارد زیر:

  • تست نفوذ سایت در حفظ اطلاعات یک شرکت یا سازمان موثر می باشد و از فاش شدن آنها جلوگیری می نماید.
  • تست نفوذ سایت برای مدیریت کردن آسیب ها و برطرف کردن آنها یک روش کار آمد می باشد.
  • با انجام تست نفوذ سایت توسط تیم نفوذ می توانید توان زیر ساخت های شبکه را مورد بررسی قرار دهید.
  • انجام تست نفوذ سایت می تواند تمام ضعف های امنیتی سایت را مشخص کند که با برطرف کردن آنها می توانید از هزینه های از دسترس خارج شدن شبکه جلوگیری کنید.

در بالا به بررسی مزایای تست نفوذ سایت پرداختیم که با استفاده از آنها می توانید تمامی نقاط ضعف امنیتی سایت را بررسی کنید و برای رفع آنها اقدام کنید.

اکنون به صورت کامل می دانیم که تست نفوذ سایت می تواند چه کارهایی را برای ما انجام دهد و به چه روش هایی انجام می شود. همین طور این موضوع که مزایای استفاده از آن چیست و چطور می توان به راحتی از آن استفاده کرد را بررسی کردیم. اما یک موضوع مهم در مورد تست های نفوذ وجود دارد و آن هم استاندارد هایی است که برای این تست ها عنوان می شود. در ادامهد به بررس کامل این استفادنارد ها و ویژگی های که دارند خواهیم پرداخت.

 

استاندارد های تست نفوذ سایت

تست نفوذ سایت یکی از مواردی است که می توان آن را به روش های مختلفی انجام داد و این روش ها را با هم دیدیم و در مورد آنها به صورت کامل صحبت کردیم. اما از کجا می توان مطمئن بود که سایت ما امن است و در صورتی که از پس این تست ها برآمد می تواند در برابر حملات هم از خود دفاع کند. اصلا چه تست هایی را برای این که بتوانیم از امنیت سایت مطمئن باشیم باید رو سایت پیاده سازی کنیم!؟

اینجاست که استاندارد های تست نفوذ سایت به کمک ما می آیند. حقیقت این است که برای یک تست نفوذ موثر و بدرد بخور که بتواند بگوید سایت تا چه اندازه امن است نمی توان به صورت رندوم آزمون ها و تست های مختلف را روی سایپت پیاده سازی کرد و یک سایت اینترنتی برای این منظور لازم است که حملات مختلف را در شرایط مختلفی تجربه کند که اصول و قواعد خاصی دارند.

البته این اصول و قواعد فراوانی های متعددی را دارند و هر کسی برای خود راه و روشی را ارائه می دهد. این موضوع در اینترنت یک هرج و مرج درست و حسابی به راه انداخته بود که می توان گفت خود به نوعی عامل تحلیل رفتن قدرت تست ها بود. اما بعد از گذشت مدتی با برگزاری کنفرانس ها و انجمن های مختلف این روش ها کم کم به صورت واحدی در آمدند و به استاندارد های تست های امنیتی معروف شدند. در این بخش از مقاله با هم به بررسی چند مورد از این استاندارد های تست نفوذ سایت می پردازیم و این موضوع را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

در صورتی که بخواهیم معروف ترین این تست های امنیتی را معرفی کنیم و بگوییم که مهمترین آنها کدامند می توان به این موارد اشاره کرد:

 

مجموعه تست های OWASP

OWASP را می توان یکی از بزرگترین ارائه کنندگان تست های امنیتی در موارد و زمینه های مختلف نرم افزاری و همین طور سخت افزاری معرفی کرد که مجموعه آزمون های مختلفی را برای سنجش امنیت یک محصول به کار می گیرد و می تواند سطوح امنیت یک سایت را تعیین کند. در مورد این استاندارد باید گفت که OWASP در واقع یک اجتماع و Community آنلاین از متخصصان امنیت است که به صورت رایگان مقالات، ژورنال ها، ابزار ها و همینطور منابع رایگان را برای بالا بردن امنیت در اختیار کاربران قرار می دهد و به نوعی یک بنیاد غیر انتفاعی به حساب می آید.

در واقع این جامعه کاربری از بیش از ۴۰ سازمان حرفه ای فعال در زمینه امنیت تشکیل شده است که رهبری آنها بر عهده سازمان غیر انتفاعی OWASP Foundation می باشد. وقتی که صحبت از انجام تست نفوذ سایت با استفاده از OWASP می باشد قرار است با مجموعه ابزار های مختلفی که این سازمان ارائه کرده است امنیت یک سایت مورد ارزیابی قرار گرفته و از تمامی جهت ها این موضوع سنجیده شود.

این سازمان کار خود را برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ شروع کرد و از آن موقع به بعد یکی از بهترین ها در این عرصه بوده که هم ابزار ها و هم تکنیک های خوبی را ارائه کرده است. OWASP Top 10 مجموعه ای از ۱۰ ابزار است که برای تست نفوذ سایت و برنامه های نرم افزاری از جهات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و وقتی که ما صحبت از انجام آزمون های OWASP را می کنیم، منظور این است که برنامه و سایت ما باید بتواند در تمامی این المان ها نمرات حد نصاب را کسب کند و در صورتی که باگ های امنیتی ای وجود داشت برای رفع آنها به برنامه نویسان و مسئولان امنیت ارجاع داده شود.

 

تست نفوذ سایت OSSTMM

یکی دیگر از تست های نفوذ که می تواند به عنوان گزینه ای طلایی ارائه شود و به صورت یک مجموعه چند مرحله ای ارائه می شود که سایت را از هر نظر زیر و رو می کنند و راهکاری که خیلی از ارائه کنندگان بزرگ امنیتی از آن استفاده می کنند بر اساس متد های آن می باشد OSSTM یا همان Open Source Security Testing Methodology Manual نام دارد که به صورت دستورالعمل آزمون امنیتی منبع باز شناخته می شود و دستورالعمل هایی را برای بهبود اوضاع امنیتی سایت و تست آن در اختیار ما قرار می دهد.

در مجموع می توان گفت از آنجا که این تست ها و نتایج آنها در خیلی از برنامه ها و نرم افزار های منبع باز به صورت کاملا واضح در اختیار کاربران قرار می گیرد می توان به آنها اعتماد داشت و یکی از اصلی ترین اجزایی است که امنیت وب را تشکیل می دهد. خیلی از پروتکل های اوپن سورس فعال در بلاک چین ها و رمز ارزها با استفاده از این آزمون ها از نظر امنیتی تایید می شوند و می توان گفت که این نوع از تست نفوذ سایت یکی از انواع سطح بالا به شمار می رود.

در مورد اینکه بند های اصلی آزمون های نفوذ OSSTMM کدامند می توانیم به این پنج مورد اصلی اشاره کنیم:

  1. امنیت از لحاظ عامل انسانی(Human Security)
  2. امنیت فیزیکی و سخت افزاری(Physical Security)
  3. ارتباطات بی سیم(Wireless Communication)
  4. ارتباط از راه دور(Telecommunications)
  5. شبکه های داده ای یا حملات چند جانبه (Data Network)

سیستمی که موفق شود در این پنج نوع آزمون تست نفوذ سایت سربلند بیرون بیاید می تواند عنوان امن از نظر این تست ها را برای خود بدست آورد.

 

تست های PTES

یکی از اصلی ترین مواردی که می توان در تست های نفوذ از آن یاد کرد، تست های نفوذ PTES یا همان Penetration Testing Execution Standard هستنند که روش هایی را برای بالا بردن کیفیت تست های نفوذ ارائه می کند و یکی از اصلی ترین و مهمترین مواردی هستند که می توان از آنها برای بالا بردن کیفیت تست نفوذ سایت استفاده کرد. در واقع کاری که این نوع از تست ها انجام می دهند این است که مجموعه ای کامل از اقدامات را در اختیار ما می گذارند که با اعمال آنها روی تست های نفوذ تست هایی کاربردی تر و با کیفیت تر را خواهیم داشت.

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت مفصل به بررسی تست نفوذ سایت و روش هایی که این تست انجام میگیرد پرداختیم و دیدیم که برای اینکه تست نفوذ سایت انجام شود لازم است چه کارهایی انجام شود و اصلا این تست با چه هدفی انجام می گردد. تست نفوذ سایت به شما کمک می کند که کلیه روش های احتمالی برای نفوذ یا Penetration به سایت خود را شناسایی کرده و از آنها جلوگیری کنید. این تست ها به روش های مختلفی انجام می گیرد که می توان آنها را بر اساس سطح اطلاعی که از تکنولوژی های مورد استفاده در سایت توسط تیم تست نفوذ سایت، به چهار دسته جعبه سیاه، جعبه سفید، جعبه خاکستری و همینطور Double Blind تقسیم بندی کرد که در بالا به صورت مفصل در مورد آن صحبت کردیم. 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
27 − 15 =