سرور V2Ray (کانفیگ وی تو ری) چیست؟

سرور V2Ray چیست؟
خرید هاست

V2Ray چیست؟

V2Ray یک پراکسی متن‌باز (Open Source) و بخشی از پروژه‌ی بزرگ وی (Project V) است که توسط برنامه‌نویس‌های چینی برای عبور از دیوار آتش بزرگ (Great Firewall) برای دور زدن سانسور‌های اینترنتی و دسترسی به سایت‌های بلاک شده به صورت امن و ناشناس ساخته شده است.

V2Ray با استفاده از مسیریابی بسته‌ها از بین تونل‌های رمزنگاری شده باعث می‌شود کاربران بدون مانیتور شدن و تحت نظارت قرار گرفتن به اینترنت دسترسی داشته باشند. V2Ray به وسیله ی ایجاد یک تونل مجازی بین کاربر و سرور کار می‌کند، سپس بعد از ایجاد این تونل، اطلاعات به صورت رمزنگاری شده (Encrypted) از طرف کاربر به سمت سرور فرستاده می‌شوند، سرور پس از دریافت اطلاعات، آنها را رمزگشایی (Decryption) کرده و به سمت مقصد واقعی‌شان هدایت می‌کند. V2Ray امکانات گوناگونی را برای کاربران فراهم می‌کند که آن را به یک گزینه جذاب پیش کاربران برای عبور از سانسور‌های اینترنتی تبدیل کرده است، از جمله این امکانات می توان به استفاده از پروتکل‌های گوناگون مانند Shadowsocks ،SOCKS5 و VMess و پشتیبانی از پروتکل‌های رمزنگاری متنوع مانند ChaCha20 ،AES-256 و AES-128 اشاره کرد.

پروتکل‌های استفاده شده در V2Ray

پروتکل‌های استفاده شده در V2Ray

V2Ray از پروتکل‌های زیادی پشتیبانی می‌کند که هر یک از آنها کاربرد مخصوص خود را دارند. این پروتکل‌ها می‌توانند ترافیک خروجی، ترافیک ورودی و یا هر دو را کنترل کنند. در ادامه به بررسی مختصر این پروتکل‌ها می‌پردازیم.

پروتکل سیاه‌چاله (Blackhole)

کاربرد این پروتکل برای کنترل کانکشن‌های خروجی (Outbound Connections) با محتوای از پیش تعریف شده است. با استفاده از این پروتکل می‌توان دسترسی به بعضی از سایت‌ها را محدود کرد.

پروتکل DNS

همانند پروتکل سیاه‌چاله، پروتکل DNS نیز برای کنترل کانکشن‌های خروجی استفاده می‌شود. این پروتکل فقط کوئری‌های مربوط به DNS و پاسخ آنها (DNS Queries and Responses) را از خود عبور می‌دهد. پروتکل DNS می‌تواند بر روی هر دو پروتکل TCP و UDP کار کند.

پروتکل Dokodemo-door

این پروتکل برای کنترل کانکشن‌های ورودی (Inbound Connections) به هاست استفاده می شود و تمام ترافیک ورودی را به یک مقصد مشخص منتقل می‌کند.

پروتکل آزادی (Freedom)

یک پروتکل برای کنترل کانکشن‌های خروجی است که تمام ترافیک‌های خروجی روی پروتکل‌های TCP و UDP را به مقاصد واقعی آنها منتقل می‌کند.

پروتکل HTTP

از آن برای کنترل کانکشن‌های ورودی سازگار با پروتکل HTTP/1.1 استفاده می‌شود.

پروتکل MTProto

پروتکل MTProto یا همان Mobile Telegram Protocol پروکسی (Proxy) اختصاصی تیم توسعه تلگرام می‌باشد. این پروتکل برای کنترل کانکشن‌های ورودی و خروجی استفاده می‌شود و فقط از آی‌ پی ورژن 4 (IPv4)  پشتیبانی می‌کند. در هنگام استفاده از پروتکل MTProto تمام ترافیک رد و بدل شده به صورت انتها به انتها (End to End) رمزنگاری می‌شوند.

پروتکل Shadowsocks

پروتکل Shadowsocks یک پروتکل رمزگذاری شده متن‌باز است که برای عبور از سانسور اینترنت در کشورهایی مانند چین و روسیه طراحی شده است. این پروتکل در سال ۲۰۱۲ توسط یک برنامه‌نویس چینی به نام Clowwindy ایجاد شد و از آن زمان تا کنون پیاده‌سازی‌های مختلفی از آن منتشر شده و در دسترس کاربران قرار گرفته است. این پروتکل از پروتکل‌های مختلفی مانند HTTPS برای رمزگذاری استفاده می‌کند. لازم به ذکر است که از این پروتکل برای کنترل کانکشن‌های ورودی و خروجی در V2Ray استفاده می‌شود.

پروتکل Socks

پروتکل ساکس (SOCKS) وظیفه مسیریابی ترافیک بین کلاینت و سرو را به وسیله ی یک پراکسی سرور را دارد. این پروتکل امکان دور زدن سانسور و محدودیت‌های جغرافیایی را فراهم می‌کند. این پروتکل شامل سه نسخه‌ی متفاوت Socks 4, Socks 4a و Socks 5 است که نسخه‌ی ۵ دارای امکانات بیشتری مانند پشتیبانی از پروتکل UDP است. این پروتکل هم کانکشن‌های ورودی و هم کانکشن‌های خروجی را در V2Ray کنترل می‌کند.

پروتکل VMess

پروتکل VMess مشهور‌ترین و پر استفاده‌ترین پروتکل سرور V2Ray می‌باشد. این پروتکل امکانات گوناگونی مانند کنترل کانکشن‌های ورودی و خروجی و رمزنگاری ترافیک و ارتباط با استفاده از انواع پروتکل‌ها را دارد.

مزایای استفاده از V2Ray

V2Ray یک ابزار چندمنظوره و قدرتمند است که می توان از آن برای افزایش امنیت و کارایی شبکه استفاده کرد.

در ادامه به بررسی بعضی از مزایای استفاده از این ابزار قدرتمند می‌پردازیم:

دور زدن سانسور‌ها و محدودیت‌ها

اصلی‌ترین کاربرد V2Ray قابلیت آن در دور زدن محدودیت‌ها در بد‌ترین و شدید‌ترین شرایط با سرعت زیاد و امنیت بالا است. V2Ray حتی می‌تواند در شرایطی که سایر نرم‌افزار‌های عبور از محدودیت از کار افتاده‌اند نیز کار کند.

امنیت بالا و پشتیبانی از پروتکل‌های رمزنگاری متنوع

با استفاده از V2Ray کاربران می‌توانند بدون ردیابی و مانیتور شدن با خیال راحت فعالیت‌های انلاین خود را انجام دهند و نگران حریم شخصی خود نباشند. V2Ray برای تضمین امنیت و حفاظت از حریم شخصی کاربران از پروتکل‌های رمزنگاری زیر استفاده می‌کند:

 • ChaCha20
 • AES-256
 • AES-128

افزایش کارایی شبکه

استفاده از V2Ray در وصل شدن به بعضی از سایت‌ها و سرویس‌ها می‌تواند باعث افزایش سرعت و کاهش تأخیر شود. این ویژگی هنگام استفاده از سرویس‌های استریمینگ ویدیو مانند یوتیوب می‌تواند باعث افزایش سرعت لود شدن ویدیو‌ها بشود.

کاربرپسند بودن

V2Ray به نحوی طراحی و کدنویسی شده است که پیاده‌سازی، تنظیم و کانفینگ کردن و استفاده از آن هم برای کاربران تازه‌کار و هم برای کاربران با‌ تجربه راحت باشد.

متن‌باز بودن

نرم افزار‌های متن‌باز، نرم افزار‌هایی هستند که کاربران امکان دیدن سورس کد (Source Code) آنها را دارند و در صورت تمایل می‌توانند آن را شخصی‌سازی کرده و یا تغییر‌هایی در آن ایجاد کنند. استفاده از یک نرم‌افزار متن‌باز مزایای زیادی دارد، از جمله:

 • شفافیت
 • انعطاف‌ پذیری
 • سرعت زیاد
 • امنیت بالا
 • کیفیت
 • قابلیت اطمینان
 • رایگان بودن

تفاوت‌های Shadowsocks و V2Ray

علی رغم Shadowsocks که یک پروکسی و ابزار رمزنگاری است، V2Ray جوری طراحی شده است که به عنوان یک پلتفرم عمل کند و توسعه‌دهندگان (Developers) بتوانند با استفاده از ماژول‌های ارائه شده توسط V2Ray نرم‌افزار‌های پراکسی خود را طراحی کنند. علاوه بر موارد گفته شده V2Ray امینت و سرعت بیشتری را نیز نسبت به Shadowsocks برای کاربران فراهم می‌کند.

VMess یا همان Versatile Messaging Transport چیست؟

VMess پروتکل پیش‌فرض پلتفرم V2Ray برای ایجاد ارتباط و انتقال داده بین سرور و کلاینت است. ویژگی اصلی VMess تطبیق پذیر بودن آن است، به طوری که به خاطر داشتن امکانات متنوع، توانایی کار کردن و پاسخگویی در موقعیت‌های متفاوت را دارد. در ادامه به بررسی بعضی از ویژگی‌های اصلی VMess می‌پردازیم.

رمزنگاری (Encryption)

VMess ارتباط بین سرور و کلاینت را رمزنگاری می کند تا از محرمانگی و امنیت داده‌های انتقال داده شده اطمینان حاصل کند.

مالتی پلکسینگ (Multiplexing)

VMess از ویژگی مالتی پلکسینگ پشتیبانی می کند. این ویژگی به چندین جریان داده اجازه می دهد تا از طریق یک اتصال واحد منتقل شوند. این امر به بهبود کارایی و کاهش تاخیر کمک شایانی می کند.

تخصیص پویا پورت‌ها (Dynamic Port Allocation)

VMess می‌تواند به صورت پویا پورت ها را برای ارتباط اختصاص دهد. این ویژگی برای جلوگیری از مسدود شدن پورت‌ها و افزایش دشواری آنالیز ترافیک مفید است.

انتقال ترافیک از طریق شبکه های مختلف

VMess می‌تواند از پروتکل‌های مختلف برای انتقال داده‌ها استفاده کند، این پروتکل‌ها عبارت‌اند از:

 • TCP
 • WebSocket
 •  mKCP
 • HTTP/2

دستکاری هدر (Header Manipulation)

هدرهای VMess را می توان دستکاری کرد تا ماهیت ترافیک را به عنوان چیز دیگری نشان داد و یک لایه اضافی از داده‌های مبهم به داده‌ها اضافه کرد تا تشخیص و تحلیل آنها دشوار شود. این ویژگی در شرایطی که تلاش هایی برای مسدود کردن یا شناسایی انواع خاصی از ترافیک شبکه وجود دارد می‌تواند مفید باشد.

راه‌اندازی V2Ray

راه‌اندازی V2Ray

راه‌اندازی و استفاده از V2Ray شامل چندین مرحله مانند دانلود نرم‌افزار، خرید سرور مجازی (VPS) و تنظیم کردن سرور و کلاینت (Client) است. در ادامه دو روش متفاوت استفاده از V2Ray را بررسی خواهیم کرد.

روش اول: استفاده کردن از کانفیگ‌های آماده

در این روش شما ابتدا باید نرم‌افزار V2Ray را بر روی سیستم عاملی که استفاده می‌کنید نصب کنید. بعد از نصب نرم‌افزار V2Ray شما می‌توانید کانفیگ‌های آماده که توسط افراد دیگر آماده شده‌اند را به صورت رایگان استفاده کنید و یا آنها را خریداری کرده و در نرم‌افزار V2Ray خود وارد (Import) کنید.

روش دوم: خرید و راه‌اندازی سرور مجازی

در صورتی که می‌خواهید سرور V2Ray خود را راه‌اندازی کنید، در ابتدا باید یک سرور مجازی یا همان  VPS با سیستم عامل لینوکس (Linux) بخرید و سپس نرم‌افزار مخصوص سرور V2Ray را دانلود و بر روی سرور خود نصب کنید و به کانفیگ کردن آن مشغول شوید.

VPS چیست؟

VPS یا همان سرور مجازی یکی از انواع خدماتی است که هاستینگ‌ها آن را ارائه می‌دهند. برای ایجاد یک سرور مجازی از فناوری مجازی‌سازی (Virtualization) استفاده می‌شود. در این فناوری یک سرور فیزیکی را به چندین سرور مجازی تقسیم می‌کنند. هر سرور مجازی دارای منابع سخت‌افزاری و سیستم عامل مجزا و اختصاصی خود است.

کاربرد‌های VPS

از یک سرور مجازی برای انجام کار‌های گوناگونی می‌توان استفاده کرد، از جمله:

 • راه‌اندازی سرور ایمیل
 • ذخیره‌سازی فایل‌ها
 • میزبانی وب سایت
 • اجرا و راه‌اندازی وب اپلیکیشن‌ها
 • ارائه خدمات ابری (Cloud-Based Services) برای مشتریان
خرید سرور اختصاصی

اشتراک گذاری

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

خرید سرور مجازی

🔥 پربازدیدترین مطالب

دسته‌بندی

جدید‌ترین‌ها