جهش به محتوا
ورود کاربران

مقاله از dns و انواع آن

هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

dns و انواع آن

DNS مخفف عبارت Domain Name Service می‌ باشد. وظیفه این سرویس تبدیل نام دامنه به یک IP می‌ باشد. کاربرد DNS زمانی مشخص‌ می‌شود که شما نام دامنه‌ای نظیر maralhost.com را در صفحه مرورگرو خود وارد‌ می‌ کنید. در ساده‌ترین حالت نام این دامنه به IP متناظر آن تبدیل‌ شده و پس از یافتن سروری که این IP به آن اشاره‌ دارد، دامنه maralhost.com برای شما نمایش‌ داده‌ می‌ شود.

به زبان ساده dns، بین دامنه و  هاست ارتباط برقرار می‌کند. dns است که بیان می‌کند محتوای این دامنه روی کدام هاست قرار دارد. بنابراین dns باید در دوجا تنظیم شود: دامنه و هاستی که قرار است فایل‌های دامنه روی آن‌ها قرار داشته باشند.

بصورت کلی دو نوع dns برای تنظیم روی دامنه و هاست داریم : dns اختصاصی و dnsهای عمومی که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد.

dns عمومی

هاست‌های اشتراکی معمولاً از dnsهای عمومی استفاده می‌کنند. این dnsها توسط میزبان هاست روی هر سرور ساخته می‌شود و روی هاست‌های اشتراکی سِت می‌شود.

مشتریان هاست‌های اشتراکی نیازی ندارند این dnsها را روی هاست تنظیم کنند بلکه فقط باید روی دامنه تنظیم شوند. مانند winpro1.maralhost.com و winpro2.maralhost.com. در این حالت maralhost.com  دامنه اصلی است و دامنه‌های سایر هاست‌ها ار dnsهایی که روی سایت maralhost.com سِت شده‌اند استفاده می‌کنند.

dns اختصاصی

Dedicated DNS یا دی ان اس اختصاصی، رکوردهای دلخواهی هستند که روی دامنه سِت می‌شوند اما این رکوردها باید در دسترس باشند بعبارتی ping داشته باشند. اگر هاست اشتراکی دارید قادر به ساخت dns اختصاصی نیستید و باید این مورد را از میزبان هاست درخواست کنید. اگر هاست شما نزد مارال هاست است از طریق این لینک درخواست خود را ارسال کنید.

در این مقاله قصد داریم نحوه‌ی ساخت دی‌ان‌اس اختصاصی برای سرورهای مجازی و اکانت‌های نمایندگی را توضیح دهیم.

اگر نام دامنه maralhost.com باشد و قصد داریم روی این دامنه dnsهای اختصاصی ns1.maralhost.com و ns2.maralhost.com را تنظیم کنیم. این رکوردها باید ping داشته باشند.بنابراین ابتدا باید دو رکورد A با نام‌های ns1 و ns2 بسازید.

نکته: بعد از ساخت این رکوردها حتماً در دسترس بودن آن ها را با دستور ping بررسی کنید.

زمانی که این رکوردهای ساخته شدند و در دسترس قرار گرفتند روی هاست دو عدد رکورد از نوع NS با مقدارهای ns1.maralhost.com و ns2.maralhost.com بسازید.

در نهایت رکوردهای ns1.maralhost.com و ns2.maralhost.com را روی دامنه تنظیم کنید و از طریق این لینک درست بودن آن ها را چک کنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر