جهش به محتوا
ورود کاربران
سرور مجازی و اختصاصی

مقاله از آشنایی با جت بکاپ در cpanel

هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

آشنایی با جت بکاپ در cpanel

بررسی جت بکاپ در cpanel

در اینجا به معرفی قسمت‌های مختلف جت بکاپ در Cpanel بر اساس داکیومنت اصلی جت بکاپ در این لینک می‌پردازیم. دسترسی به افزونه جت بکاپ در cpanel در بخش Files است. همچنین با سرچ کلمه JetBackup در بخش سرچ هاست سی پنل می‌توانید آن را باز کنید.

 

جت بکاپ در سی‌پنل

 

بعد از کلیک روی آیکن جت بکاپ وارد صفحه‌ی زیر می‌شوید که یک نمای کلی از دسترسی های شما است. بر اساس سطح دسترسی‌ شما (هاست Cpanel) این صفحه می‌تواند متفاوت باشد اما عموماً موارد زیر قابل دسترسی هستند:

 

جت بکاپ در CPanel

 

Full Backups

با کلیک روی بخش Full Backups از افزونه جت بکاپ در cpanel به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که لیست تمام فول بکاپ‌های موجود از اکانت Cpanelی که در حال حاضر باز است را به شما نمایش می‌دهد.

منظور از واژه Full Backup این است که از تمامی محتوا و تنظیمات این هاست بکاپ گرفته شده است. به عبارتی این بکاپ شامل تمامی فایل‌ها، دیتابیس‌ها، ایمیل‌ها، تنظیمات dnsها و … می‌باشد.

نکته: منظور از تنظیمات dnsها در خط قبلی این است که اگر در اکانت Cpanel چند دامنه و ساب دامنه تعریف نموده‌اید، یک فول بکاپ شامل بکاپ تمامی دامنه‌ها و ساب دامنه‌ها نیز است.

 

ریستور بکاپ در جت بکاپ

 

مطابق تصویر بالا این صفحه از چندین قسمت تشکیل شده است:

Type : مشخص کننده‌ی ساختار فول بکاپ تهیه شده است. در واقع منظور همان backup structure است که در این مقاله کامل در مورد آن توضیح داده شد و به سه نوع زیر است:

  • Incremental در این روش بار اول از اکانت‌ها و تمام محتویاتی که در قسمت Backup Contains انتخاب کردیم، یک بکاپ کامل گرفته می‌شود و از دفعات بعدی فقط از تغییرات بکاپ می‌گیرد.
  • Archived بکاپ‌ها را بصورت کامل و فشرده نشده در فرمت .tar می‌گیرد. این بکاپ سریعتر ایجاد می‌شود اما فضای بیشتری نیاز دارد.
  • Compressed بکاپ‌ها را بصورت فشرده شده در فرمت .tar.gz می‌گیرد که فضای کمتری برای نگهداری نیاز دارد.

در شرکت‌های هاستینگ معمولاً بکاپ‌ها بصورت Incremental هستند زیرا در این حالت حجم کمتری دارند.

Creation Date: تاریخی که بکاپ گرفته شده است را نمایش می‌دهد. این بخش هائز اهمیت است زیرا در صورت ریستور بکاپ، تمام محتواها و تنظیمات هاست به آن تاریخ برمی‌گردد.

 Size: حجم فایل بکاپ را مشخص می‌کند.

Notes: اگر نوتی برای بکاپ گذاشته شده باشد اینجا مشخص می‌شود. در مورد نوت گذاشتن برای یک بکاپ نیاز به دسترسی root است و در این لینک در مورد آن توضیح داده شده است.

Location: در این قسمت مشخص کنده مکانی است که بکاپ در آن ذخیره شده است. بعنوان نمونه واژه Local یعنی روی همین سروری که اکانت در آن تعریف شده است و واژه Remote یعنی روی یک سرور دیگر. معمولاً برای حفظ امنیت بکاپ‌ها، هاستینگ‌ها از نوع Remote استفاده می‌کنند.

Actions: این بخش شامل دو قسمت است: Restore که بکاپ روی کل هاست ریستور می‌شود و Generate Download که لینک دانلود از بکاپ ایجاد می‌شود.

اگر تمایل دارید فول بکاپ روی کل هاست بازگردانی شود، روی دکمه Restore مقابل تاریخ مدنظرتان کلیک نمایید، از شما پرسده می‌شودکه آیا از بازگردانی این بکاپ اطمینان دارید؟ در صورت اطمینان روی دکمه‌ی Add to restore queue کلیک نمایید و در غیر اینصورت روی Cancel کلیک نمایید.

با توجه به اینکه معمولاً تعداد اکانت‌های روی یک سرور بیشتر از یکی است، جت بکاپ از صف یا همان
queue برای مدیریت وظایفش استفاده می‌کند تا به ترتیب انجام شوند.

هنگام ریستور با زدن Add to restore queue بکاپ به صف ریستور می‌رود و پیغام موفقیت آمیز زیر را مشاهده خواهید کرد. به محض اینکه در صف ریستور جت بکاپ نوبتش شود، روی کل هاست بازگردانی می‌شود.

اگر تمایل به بازگردانی بکاپ روی کل هاست ندارید می‌توانید فول بکاپ را دانلود نمایید، از حالت فشرده خارج کنید و فقط محتواهایی که مدنظرتان است را در هاست آپلود نمایید. برای این منظور ابتدا روی Generate Download کلیک کنید و بعد از آن روی Add to download queue کلیک نمایید. بکاپ وارد صف دانلود می‌شود و بعد از اتمام این پروسه می‌توانید آن را دانلود یا پاک نمایید.

درواقع فایل full backup اصلی که توضیحات کامل در آن داده شد شامل بکا‌پ از بخش File و Cron Jobها و DNS Zone و Emailها می‌باشد، در ادامه ریستور بخشی از فول بکاپ و نه همه‌ی آن توضیح داده خواهد شد. بعنوان مثال شما تمایل دارید فقط فایل‌ها را ریستور نمایید یا یک پوشه از کل فایل‌ها ریستور شود. برای انجام این مورد موارد زیر را بررسی نمایید.

File Backups

در این قسمت فایل‌های بکاپ گرفته شده در یک فول بکاپ موجود هستند. اگر قصد ریستور بخشی یا همه‌ی فایل‌های هاست را با استفاده از جت بکاپ در cpanel دارید بدون اینکه سایر موارد مانند دیتابیس‌ها، ایمیل‌ها و …. ریستور شوند، از این قسمت اقدام نمایید.

نکته: توجه داشته باشید در این قسمت فقط بکاپ‌هایی نشان داده می‌شود که از نوع افزایشی یا Incremental باشند. و اگر در WHM قسمت backup type روی Archived یا Compressed باشند برای یوزرهای cpanel نمایش داده نمی‌شوند.

 

جت بکاپ در cpanel

 

جدولی که بکاپ‌های فایل‌ها را نمایش می‌دهد دارای ستون‌های زیر است:

Creation Date: تاریخی تهیه‌ی بکاپ. این بخش هائز اهمیت است زیرا در صورت ریستور بکاپ، تمام محتواها و تنظیمات هاست به آن تاریخ برمی‌گردد.

 Size: حجم فایل بکاپ را مشخص می‌کند.

Notes: اگر نوتی برای بکاپ گذاشته شده باشد اینجا مشخص می‌شود. در مورد نوت گذاشتن برای یک بکاپ نیاز به دسترسی root است و در این لینک در مورد آن توضیح داده شده است.

Location: در این قسمت مشخص کنده مکانی است که بکاپ در آن ذخیره شده است. بعنوان نمونه واژه Local یعنی روی همین سروری که اکانت در آن تعریف شده است و واژه Remote یعنی روی یک سرور دیگر. معمولاً برای حفظ امنیت بکاپ‌ها، هاستینگ‌ها از نوع Remote استفاده می‌کنند.

Actions: روی File Manager کلیک کنید تا به صفحه مدیریت فایل‌ها هدایت شوید. در صفحه‌ی File Manager می‌توانید فایل مدنظرتان را ریستور یا دانلود نمایید. این صفحه نیز دارای بخش‌های زیر است:

:Show Hidden Files اگر تیک این گزینه را در کادر بالا سمت راست بزنید، فایل‌ها و دایرکتوری‌های پنهان ( hidden ) را نمایش می‌دهد. مانند .htaccess یا .tmp

Select All: تمام فایل‌های موجود را به حالت انتخاب در می‌آورد. این دکمه زمانی مفید است که قصد ریستور یا دانلود تمام فایل‌ها را دارید.

clear Selection: این دکمه مواردی را که انتخاب نموده‌اید از حالت انتخاب خارج می‌کند.

Download Selected: فایل یا دایرکتوری که تیکت مربع کنار آن را زده‌اید را دانلود روی سیستم‌تان دانلود می‌کند.

Restore Selected: فایل یا دایرکتوری انتخابی را روی هاست ریستور می‌کند.

Cron Job Backups

این صفحه لیستی از بکاپ‌های موجود از Cron jobها را نمایش می‌دهد. در واقع بخش کرون جاب‌های فول بکاپ‌ها را مجزا کرده است.

نکته: توجه داشته باشید این قسمت فقط شامل بکاپ‌های از نوع افزایشی یا Incremental است و اگر در WHM قسمت backup type روی Archived یا Compressed باشند یوزرهای cpanel نمی‌توانند آن را ببینند.

 

آشنایی با جت بکاپ در Cpanel

 

جدولی بکاپ‌های کرون جاب‌ها دارای ستون‌های زیر است:

Creation Date: تاریخ تهیه‌ی بکاپ. این بخش هائز اهمیت است زیرا در صورت ریستور بکاپ، تمام محتواها و تنظیمات هاست به آن تاریخ برمی‌گردد.

 Size: حجم فایل بکاپ را مشخص می‌کند.

Notes: اگر نوتی برای بکاپ گذاشته شده باشد اینجا مشخص می‌شود. در مورد نوت گذاشتن برای یک بکاپ نیاز به دسترسی root است و در این لینک در مورد آن توضیح داده شده است.

Location:در این قسمت مشخص کنده مکانی است که بکاپ در آن ذخیره شده است. بعنوان نمونه واژه Local یعنی روی همین سروری که اکانت در آن تعریف شده است و واژه Remote یعنی روی یک سرور دیگر. معمولاً برای حفظ امنیت بکاپ‌ها، هاستینگ‌ها از نوع Remote استفاده می‌کنند.

Actions: این بخش شامل دو قسمت است: Restore و Generate Download

Restore، کل کرون جاب‌های هاست Cpanel را به تاریخ انتخابی ریستور می‌کند.

Generate Download بکاپ را جهت دانلود در صف قرار می‌دهد. ابتدا روی Generate Download کلیک کنید و بعد از آن روی add to download queue کلیک نمایید. بکاپ وارد صف دانلود می‌شود و بعد از اتمام این پروسه می‌توانید آن را دانلود یا پاک نمایید.

 

DNS Zone Backups

این قسمت لیست بکاپ‌های موجود از DNS Zone (ها) را در یک جدول که ستون‌های زیر را دارد، نمایش می‌دهد.

 

آشنایی با جت بکاپ در Cpanel

 

جزئیات این صفحه به شرح زیر است که تعدادی از آنها با موارد قبلی مشابه هستند.

Creation Date: تاریخی ایجاد بکاپ توسط جت بکاپ.

توجه داشته باشید در صورت ریستور بکاپ، تمام محتوای Zone یا Zoneهای DNS هاست به آن تاریخ برمی‌گردد.

 Size: حجم فایل بکاپ را مشخص می‌کند.

Notes: اگر نوتی برای بکاپ گذاشته شده باشد اینجا مشخص می‌شود. در مورد نوت گذاشتن برای یک بکاپ نیاز به دسترسی root است و در این لینک در مورد آن توضیح داده شده است.

Location: در این قسمت مشخص کننده مکانی است که بکاپ در آن ذخیره شده است.

Actions: این بخش شامل دو قسمت است: Restore و Generate Download

Restore کل DNS Zoneهای هاست Cpanel را به تاریخ آن بکاپ ریستور می‌کند.

با کلیک روی دکمه Generate Download بکاپ جهت ایجاد لینک دانلود وارد می‌شود. ابتدا روی Generate Download کلیک کنید و بعد از آن روی add to download queue کلیک نمایید. بکاپ وارد صف دانلود می‌شود و بعد از اتمام این پروسه می‌توانید آن را دانلود یا پاک نمایید.

 

Database Backups

این صفحه لیست بکاپ‌های موجود از دیتابیس‌های هاست را در یک جدول نمایش می‌دهد که امکان ریستور یا دانلود آن‌ها وجود دارد. در صورت ریستور، کل دیتابیس‌ها ریستور می‌شوند اگر تمایل به ریستور همه‌ی دیتابیس‌ها ندارید، بکاپ را دانلود نمایید و دیتابیس یا دیتابیس‌های مدنظرتان را از طریق PhpMyAdmin ایمپورت نمایید تا ریستور انجام شود.

جدول بکاپ دیتابیس‌ها نیز دارای بخش‌های Creation Date ، Size ، Notes ، Location و Actions است که توضیحات آن‌ها در بخش‌های قبلی موجود است.

اگر تمایل به ریستور کل دیتابیس‌ها دارید یا اگر فقط در هاست یک دیتابیس دارید روی دکمه Restore موجود در مقابل تاریخ بکاپ مدنظرتان کلیک نمایید.

و اگر تمایل به دانلود بکاپ دارید روی Generate Download کلیک و بعد از آن روی add to download queue کلیک نمایید. بکاپ وارد صف دانلود می‌شود و بعد از اتمام این پروسه می‌توانید آن را دانلود یا پاک نمایید.

 

Email Backups

این صفحه حاوی لیست بکاپ‌های موجود از ایمیل‌ها می‌باشد. اگر تمایل دارید فقط ایمیل‌های هاست ریستور شود یا بکاپ آن‌ها را دانلود نمایید از این صفحه اقدام نمایید.

توجه داشته باشید که بکاپ‌های ایمیل‌ها را فقط می‌توانید در یک اکانت Cpanel ریستور نمایید و در صورت ریستور در سیستمتان قابل خواندن نیستند.

جدول بکاپ‌های این صفحه نیز دارای بخش‌های Creation Date ، Size ، Notes ، Location و Actions است که توضیحات آن در بخش‌های قبلی موجود است.

 

جت بکاپ در Cpanel

 

اگر تمایل به ریستور ایمیل‌ها دارید روی دکمه Restore موجود در مقابل تاریخ بکاپ مدنظرتان کلیک نمایید.

و اگر تمایل به دانلود بکاپ دارید روی Generate Download کلیک و بعد از آن روی add to download queue کلیک نمایید. بکاپ وارد صف دانلود می‌شود و بعد از اتمام این پروسه می‌توانید آن را دانلود یا پاک نمایید.

Queue

زمانی که تصمیم دارید یک بکاپ را توسط جت بکاپ در cpanel ریستور یا دانلود نمایید برای شروع فرآیند ریستور یا دانلود، ابتدا وارد صف جت بکاپ خواهید شد. اگر همزمان چند درخواست ریستور یا دانلود بکاپ در جت بکاپ موجود باشد، آنها را یکی یکی و به ترتیب ورودشان به صف پردازش خواهد کرد.

لیست نشان دهنده‌ی صف جت بکاپ شامل بخش‌های زیر است:

Type: نوع پردازش را نشان می‌دهد که شامل سه حالت است: download یا restore یا snapshots

Date: تاریخ ایجاد آیتم

Target: نام اکانتی که پردازش متعلق به آن است را نمایش می‌دهد.

Status: وضعیت آیتم موجود در صف را نشان می‌دهد. یک آیتم معمولاً سه حالت دارد:

Pending: به این مفهوم است که پردازش آیتم هنوز شروع نشده است و در صف است.

Processing: آیتم در حال پردازش است.

و completed: به معنای اتمام پردازش آن آیتم است.

 

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر