MySQL یا مای‌ اس‌ کیو‌ ال چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

mysql چیست
خرید هاست
میزبانی وب

MySQL سیستم مدیریت پایگاه‌داده رابطه‌ای (RDBMS) است که مبتنی بر زبان پرس‌و‌جو ساختار یافته (SQL) می‌باشد. MySQL در ابتدا توسط شرکت سوئدی MySQL AB طراحی شد و در سال ۲۰۰۸ شرکت Sun Microsystems آن را خریداری کرد. در نهایت شرکت Oracle نیز در سال ۲۰۱۰ MySQL را خریداری کرد و امروزه این سیستم مدیریت داده تنها توسط Oracle توسعه داده می‌شود. پایگاه‌داده MySQL کاربردهای گسترده‌ای در صنایع و حوزه‌های گوناگونی داشته و در رده‌بندی وب‌سایت DB-Engines نیز پس از پایگاه‌داده Oracle در رتبه دوم قرار دارد اما با این وجود مای اس کیو ال هنوز هم محبوب‌ترین پایگاه‌داده متن‌باز در دنیا می‌باشد. بنابراین هر کسی که به نوعی با داده‌های سازمانی یا علوم کامپیوتری سر و کار دارد، باید تا حدی با MySQL آشنا باشد. بسیاری از اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های معروف دنیا مانند فیسبوک، توییتر، نتفلیکس، اوبر، Airbnb، Shopify و Booking.com نیز از MySQL استفاده می‌کنند. MySQL به زبان C و ++C نوشته شده و تقریباً بر روی هر پلتفرمی قابل اجرا می‌باشد که از میان آنها می‌توان به سیستم عامل‌های لینوکس، یونیکس و ویندوز اشاره کرد. حتی کسانی که به تازگی با سیستم‌های مدیریت داده رابطه‌ای آشنا شده‌اند نیز می‌توانند با کمک MySQL، در مدت زمان کمی، سیستم‌های ذخیره‌سازی داده سریع، قدرتمند و ایمنی را بسازند. این سیستم مدیریت داده متن‌باز که با ACID نیز سازگار می‌باشد، دارای قابلیت‌ها و امکانات متعددی است که در ۲۵ سال اخیر با همکاری جوامع کاربری حرفه‌ای که در سرتاسر دنیا مشغول فعالیت هستند، توسعه یافته‌اند. بنابراین می‌توان حدس زد که اپلیکیشن‌ها و یا زبان‌های برنامه نویسی مورد علاقه شما به احتمال زیاد توسط پایگاه‌داده MySQL پشتیبانی می‌شوند. برای درک مای اس کیو ال و قابلیت‌های آن بهتر است در ابتدا کمی با مفهوم پایگاه‌داده و سیستم مدیریت پایگاه‌داده آشنا شوید DNS .

 

مای اس کیو ال

پایگاه‌داده چیست؟

پایگاه‌داده یا Database، مجموعه‌ای سازمان‌یافته از داده‌ها می‌باشد که بر روی یک سیستم کامپیوتری ذخیره شده و به راحتی نیز قابل دسترس می‌باشد. پایگاه‌های ‌داده معمولا توسط سیستم مدیریت پایگاه‌داده (DBMS) مدیریت می‌شوند. داده‌ها در پایگاه‌های داده نیز معمولاً در یک سری جداول مشخص سازماندهی می‌شوند که البته انجام این کار به آسان‌تر شدن فرآیند مدیریت داده‌ها کمک فراوانی می‌کند. با استفاده از پایگاه‌داده می‌توان داده‌ها را به راحتی مدیریت، اصلاح، به‌روز‌رسانی، مدیریت و سازماندهی کرد. اکثر پایگاه‌های داده از زبان برنامه‌نویسی SQL برای ایجاد و جستجوی داده‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال یک شرکت خدمات تلفن همراه می‌تواند از پایگاه‌داده برای ذخیره اطلاعات شخصی افراد، شماره تلفن و سایر جزئیات تماس آنها استفاده کند و یا مثلا شرکتی مانند فیس‌بوک با کمک پایگاه‌های داده‌ می‌تواند داده‌های مربوط به کاربران، دوستان آنها، فعالیت‌ اعضا، پیام‌ها، تبلیغات و بسیاری از موارد دیگر را ذخیره و مدیریت کند. پایگاه‌های داده انواع مختلفی دارند که از این میان می‌توان به پایگاه‌های داده رابطه‌ای، شی‌گرا، گرافی، ابری اشاره کرد که هر کدام دارای مزایا و معایبی می‌باشند.

دیتابیس

سیستم مدیریت پایگاه‌داده رابطه‌ای چیست؟

به طور خلاصه، سیستم مدیریت پایگاه‌داده رابطه‌ای (RDBMS) برنامه‌ای است که به شما امکان ایجاد، به‌روزرسانی و مدیریت پایگاه‌های داده رابطه‌ای را می‌دهد. اکثر RDBMSها برای دسترسی به پایگاه‌های داده، از زبان SQL استفاده می‌کنند. RDBMSها اساس تمام سیستم‌های مدرنی مانند MySQL، Microsoft SQL Server، Oracle و Microsoft Access هستند. RDBMSها بسیار انعطاف‌پذیر بوده و نگهداری از آنها نیز تقریبا آسان می‌باشد. با استفاده از RDBMSها می‌توانید به راحتی حجم زیادی از داده‌ها را مدیریت کنید. به همین دلیل، بسیاری از سازمان‌ها از RDBMSها برای ذخیره و مدیریت داده‌های خود استفاده می‌کنند.

سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای

MySQL و SQL چه تفاوت‌هایی دارند؟

SQL یک نوع زبان برنامه نویسی است که به کمک آن می‌توان با پایگاه‌داده ارتباط برقرار کرد. با استفاده از SQL همچنین می‌توانید داده‌ها را بازیابی و به‌روزرسانی کنید و یا در صورت لزوم آنها را حذف کنید. اکثر پایگاه‌های داده مبتنی بر SQL هستند و بنابراین یادگیری اصول اولیه SQL می‌تواند کمک بسیاری به شما بکند اما همانطور که اشاره شد، MySQL یک سیستم یا پلتفرم مدیریت داده متن‌باز است که باعث آسان‌تر شدن مدیریت و نگهداری داده‌ها در پایگاه‌داده می‌شود و می‌توان آن را تقریبا بر روی هر نوع سیستم عاملی اجرا کرد.

تفاوت SQL و MySQL
MySQLSQL
MySQL سیستم مدیریت پایگاه‌داده رابطه‌ای است که از SQL استفاده می‌کند.SQL زبان برنامه‌نویسی پر‌س‌و‌جوی ساختاریافته‌ای است که RDBMS را مدیریت می‌کند.
MySQL این امکان را به کاربران می‌دهد تا داده‌های خود را مدیریت، ذخیره، اصلاح و یا حذف کنند.SQL در درجه اول برای ایجاد کوئری و راه‌اندازی پایگاه‌های داده مورد استفادهقرار می‌گیرد.
MySQL دارای ابزاری به نام MySQL Workbench است که ایجاد، طراحی و ساخت پایگاه‌داده را آسان‌تر می‌کند.SQL از کانکتورها پشتیبانی نمی‌کند.
MySQL انواع مختلفی داشته و به طور منظم به‌روزرسانی‌ می‌شود.SQL دارای فرمتی استاندارد و ساده می‌باشد که نیازی به به‌روزرسانی منظم ندارد.
MySQL از موتورهای ذخیره‌سازی گوناگونی پشتیبانی می‌کند.SQL تنها از یک موتور ذخیره‌سازی پشتیبانی می‌کند.
MySQL به خاطر متن‌باز ممکن است در برابر برخی تهدیدات امنیتی آسیب‌پذیر باشدSQL از امنیت بسیار خوبی برخوردار است.

مزایای مای اس کیو ال کدامند؟

MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه‌داده سریع، قابل‌اعتماد، مقیاس‌پذیر بوده و استفاده از آن نیز تقریبا آسان می‌باشد. در ادامه با سایر مزایای کلیدی MySQL آشنا خواهید شد.

استفاده از MySQL آسان است

MySQL به دلیل سهولت استفاده و قابلیت‌های حرفه‌ای که دارد، همیشه مورد توجه توسعه‌دهندگان وب قرار می‌گیرد. MySQL دارای ابزارهای متنوعی است که انجام کارهای مدیریتی، گزارش‌دهی و تجزیه و تحلیل داده‌ها را آسان می‌کند. به عنوان مثال با کمک ابزار mysqldump می‌توانید از پایگاه‌های داده‌ خود بکاپ بگیرید. MySQL همچنین دارای رابط کاربری گرافیکی به نام MySQL Workbench است که باعث آسان‌تر شدن کارهای مدیریتی پایگاه‌های داده می‌شود. نصب مای اس کیو ال نیز بسیار راحت است و در عرض تنها چند دقیقه می‌توانید آن را نصب کنید.

نرم افزار MySQL Workbench

مای اس کیو ال متن‌باز است

MySQL مبتنی بر مجوز عمومی همگانی گنو (GPL) می‌باشد. بنابراین کاربران می‌توانند آزادانه از کد‌های منبع آن استفاده و یا آنها را به دلخواه خود تغییر دهند. جامعه‌های کاربری حرفه‌ای در سرتاسر دنیا وجود دارند که به توسعه و بهبود عملکرد MySQL کمک بسیاری می‌کنند. هرکسی می‌تواند نرم‌افزار MySQL را از اینترنت دانلود کرده و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از آن استفاده کند.

MySQL بسیار سازگار می‌باشد

MySQL به گونه‌ای طراحی شده است که با سیستم‌های مختلفی سازگار باشد. مای اس کیو ال می‌تواند در محیط‌های مجازی مانند Amazon RDS و Amazon Aurora نیز به کار گرفته شود. کاربران همچنین می‌توانند با استفاده از ابزارهایی مانند AWS Schema Conversion Tool و AWS Database Migration Service، داده‌های خود را به SQL Server انتقال دهند. MySQL همچنین سازگاری خوبی با انواع مختلفی از سیستم‌های عامل، زبان‌های برنامه‌نویسی و پایگاه‌های ‌داده (پایگاه‌داده SQL ، NoSQL ، ابری، …) دارد.

مای اس کیو ال انتخاب اول توسعه‌دهندگان است

طبق نظرسنجی‌های انجام شده توسط وب‌سایت‌های Stack Overflow و JetBrains مشخص شده است که MySQL همچنان محبوب‌ترین پایگاه‌داده برای توسعه‌دهندگان می‌باشد. سرعت بالا، امنیت و سهولت در  استفاده از جمله دلایلی هستند که باعث می‌شوند تا توسعه ‌دهندگان MySQL را انتخاب کنند. MySQL از زبان‌های برنامه‌نویسی مانند C، C++، Perl، Java ، GO، PHP، Python و Ruby پشتیبانی می‌کند و امروزه بسیاری از کاربران سیستم‌های مدیریت محتوا (مانند وردپرس، دروپال، جوملا و مجنتو) نیز ترجیح می‌دهند از مای اس کیو ال استفاده کنند.

MySQL بسیار امن و قابل‌اعتماد می‌باشد

امنیت همواره یکی از  موضوعات مهم مرتبط با کسب‌وکارهای آنلاین بوده است زیرا صاحبان چنین کسب‌وکارهای موظفند از داده‌های خود در برابر حملات سایبری محافظت کنند. MySQL از پروتکل SSL پشتیبانی می‌کند و دارای پلاگین‌های احراز هویت و لایه‌های امنیتی مختلفی می‌باشد. بنابراین با استفاده از MySQL می‌توانید به راحتی از ‌داده‌های خود در برابر حملات سایبری دفاع کنید. مای اس کیو ال یکی از امن‌ترین و قابل اطمینان‌ترین سیستم‌های مدیریت پایگاه‌داده می‌باشد و همین موضوع باعث افزایش محبوبیت آن در میان کاربران شده است. موتور ذخیر‌ه‌سازی تراکنشی MySQL InnoDB نیز باعث آسان‌تر شدن حفاظت از داده‌ها می‌شود و کاربران با استفاده از آن می‌توانند به صورت خودکار داده‌های خود را بازیابی کنید. اگر به دنبال امکانات امنیتی حرفه‌ای تری هستید، می‌توانید از نسخه پولی MySQL استفاده کنید که دارای قابلیت‌های امنیتی پیشرفه‌ای مانند فایروال پایگاه‌داده و احراز هویت می‌باشد.

امنیت داده

MySQL از دسترسی بسیار خوبی برخوردار است

دسترسی خوب یکی از ویژگی‌های مهم مای اس کیو ال است. بنابراین صاحبین کسب‌وکارهای آنلاین و پلتفرم‌های مبتنی بر وب می‌توانند با استفاده از MySQL به راحتی به داده‌های مورد نظر خود دسترسی داشته باشند. مای اس کیو ال همچنین دارای قابلیت‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی قدرتمندی می‌باشد. بنابراین در صورت خرابی یا حذف ناخواسته سیستم، دیگر داده‌ها از بین نخواهند رفت.

MySQL چه کاربردهایی دارد؟

MySQL کاربرد‌هایی متعددی دارد که از این میان می‌توان به تجزیه و تحلیل، مدیریت، پشتیبان‌گیری و انتقال داده‌ها اشاره کرد. اما مهم‌ترین کاربرد MySQL، ایجاد پایگاه‌داده پشتیبان برای اپلیکیشن‌های تحت وب است. در ادامه با سایر کاربردهای MySQL آشنا خواهید شد.

کاربردهای MySQL

تجارت الکترونیک

بسیاری از مهم‌ترین اپلیکیشن‌های مرتبط با تجارت الکترونیک (به عنوان مثال Shopify، Uber و Booking.com)، سیستم‌های تراکنشی خود را با استفاده از MySQL راه‌اندازی می‌کنند. امروزه اکثر کسب‌وکارها از MySQL برای مدیریت حساب‌های کاربری، مشخصات فردی، محتوای ارائه شده توسط کاربران، تراکنش‌های مالی استفاده می‌کنند.

MySQL به عنوان یکی از اجزای مهم LAMP

مجموعه نرم‌افزاری lamp

LAMP مجموعه‌ای از نرم‌افزاهای متن‌بازی است (Linux , Apache , MySQL و PHP) که از آنها برای توسعه وب استفاده می‌شود. در پلتفرم LAMP ، لینوکس به عنوان سیستم‌عامل، آپاچی به عنوان وب‌سرور، MySQL به عنوان سیستم مدیریت پایگاه‌داده رابطه‌ای و PHP (یا Python و Perl) نیز به عنوان زبان برنامه نویسی شی‌گرا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مای اس کیو ال و فضای ابری

سرویس ابری mysql-heatwave

MySQL HeatWave سرویس پایگاه‌داده مدیریت شده‌ای است که توسط شتاب‌دهنده کوئری HeatWave پشتیبانی می‌شود. MySQL HeatWave تنها سرویس پایگاه‌داده ابری است که می‌تواند با سرعتی باور نکردنی و بدون نیاز به صرف هزینه اضافی، تراکنش‌ها، الگوهای یادگیری ماشینی (ML) و تجزیه و تحلیل‌های انجام شده را در یک پایگاه‌داده مای اس کیو ال ادغام کند.

MariaDB چیست و چه تفاوتی با MySQL دارد؟

مقایسه mariaDB و MySQL

MariaDB یکی از محبوب‌ترین پایگاه‌های داده متن‌باز رابطه‌ای می‌باشد که توسط توسعه‌دهندگان اصلی MySQL ساخته شده است. پایگاه‌داده MariaDB سریع، مقیاس‌پذیر و قدرتمند بوده و در مقایسه با مای اس کیو ال از موتورهای ذخیره‌سازی بیشتری پشتیبانی می‌کند. MariaDB همچنین دارای افزونه‌ها و ابزارهای زیادی است که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند و باعث افزایش امنیت و بهبود عملکرد پایگاه‌های ‌داده می‌شوند. می‌توان MariaDB را به عنوان نسخه بهبود یافته MySQL نیز در نظر گرفت.

MySQLMariaDB
MySQL به زبان های C و ++C نوشته شده است.MariaDB به زبان‌های C، C++، Perl و Bash نوشته شده است.
اولین بار در سال ۱۹۹۵ منتشر شد.اولین بار در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.
از سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس، macOS، Solaris و FreeBSD پشتیبانی می‌کنداز سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس، macOS، Solaris و FreeBSD پشتیبانی می‌کند
در مقایسه با MariaDB گزینه‌های ذخیره‌سازی کمتری دارد.MariaDB دارای ۱۲ موتور ذخیره‌سازی جدید می‌باشد، موتورهایی که در MySQL پیدا نمی‌شوند.
از داده‌پوشانی پشتیبانی (Data masking) می‌کنداز داده‌پوشانی پشتیبانی نمی‌کند
دارای ۱۶۰۰ فورک (Fork) استدارای ۸۶۸ فورک است
نمی‌تواند به راحتی داده‌های بزرگ را مدیریت کندبه آسانی داده‌های بزرگ را مدیریت می‌کند
شرکت‌هایی مانند Airbnb، Pinterest، Slack، Udemy، Twitter از MySQL استفاده می‌کنند.شرکت‌هایی مانند CUNY، Accenture، Docplanner، Grooveshark، Northrop Grumman از MariaDB استفاده می‌کنند.
MySQL از سرعت قابل قبولی برخوردار استMariaDB سرعت بسیار خوبی دارد

در تهیه این مقاله از وب‌سایت‌های معتبر oracle، techtarget ،amazon و softwaretestinghelp استفاده شده است.

خرید سرور اختصاصی

اشتراک گذاری

برچسب‌ها
خرید سرور مجازی

🔥 پربازدیدترین مطالب

دسته‌بندی

جدید‌ترین‌ها