جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگSSL CertificatesSSL چیست ؟ (به زبان ساده و راهنمای نصب)
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

SSL چیست ؟ (به زبان ساده و راهنمای نصب)

SSL چیست سوالی است که شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد. واژه ای کوچک اما در عمل بزرگ و با کارایی بالا که می تواند برای شما یک ارتباط امن را تضمین کند. SSL یک ارتباط رمزنگاری شده را به شما خواهد داد که میتوانید مطمئن باشید کسی غیر از مقصد پیام نمی تواند آنچه که می فرستید را بخواند. همینطور شما با چک کردن گواهینامه SSL یک سایت میتوانید از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید، در واقع می توان گفت SSL تا حدودی مانند نماد اعتماد عمل خواهد کرد. خیلی از بزرگان دنیای وب مانند گوگل کروم، این عنصر را جزو اصلی ترین مواردی می دانند که یک سایت باید داشته باشد.

در ادامه این مطلب به بررسی این موضوع که SSL چیست، از کجا آمده است، چه انواعی دارد و چگونه میتوان آن را تهیه و از آن استفاده کرد می پردازیم.

 

 مطلب SSL چیست ؟ (به زبان ساده و راهنمای نصب) در تاریخ بیست و دوم فروردین ماه بازنویسی و کامل بروزرسانی شد

ssl چیست

بگذارید قبل از اینکه از نظر فنی و ساختاری بدانیم ssl چیست بیاییم در مورد کاربرد نمایشی آن که دقیقا کجا باید ssl را ببینیم صحبت کنیم.

اگر دقت کنید زمانی که یک سایت معمولی را با ۹۰ درصد مرورگر های معروف دنیا باز میکنید شروع آدرس وبسایت با http که مخفف Hyper Text  Transfer Protocol میباشد و کنار آدرس نوشته شده Not Secure 

ssl چیست

اگر آدرس ما با https شروع شود و کلمه Not Secure تبدیل به یک قفل سبز شود قطعا ssl ما به درستی نصب شده است پس اگر سایتی را میبینید که این ویژگی را دارد مطمئن باشید که ssl در این سایت نصب شده است.

 

مفهوم ssl چیست

کلمه SSL مخفف Secure Socket Layer به معنای “لایه امن پروتکل” است.

یادتان هست مقاله را با فرق بین http و https شروع کردیم؟ پروتکل دقیقا همین است یعنی هرکجا از پروتکل آدرس صحبت کردیم یعنی همین

شاید برایتان جالب باشد که اگر روال انتقال اطلاعات و ذخیره سازی مخصوصا در وب به صورت معمولی رد و بدل میشد یعنی شما رمز عبورتان ۱۲۳۴۵ بود به همین صورت سایت از شما دریافت میکرد و منتقل میکرد.

فرض کنیم شما در نقطه A هستید و سایت در نقطه B قرار دارد و شما اطلاعاتی را به سایت ارسال میکنید، در این بین یک هکر میتواند بین دو نقطه قرار گیرد و اطلاعات جابه جا شده را رصد کند.

چون تمامی اطلاعات در حالت http به صورت متن ساده plain text منتقل میشود و هر کسی میتواند آن را بخواند و متوجه شود ولی وقتی https که مخفف Hyper Text Transfer Protocol Secure است معرفی شد حتی سرویس دهنده های اینترنت نیز نمیتوانند اطلاعات مهم شما را استخراج کنند.

فرایند ssl

اما با پیشرفت امنیت تصمیم بر آن شد که این اطلاعات بین کاربر (Client) و سرور سایت (Server) به صورت حروف و اعداد ناخوانا نمایش داده شوند، اصطلاحا رمزنگاری (Encrypt) میگویند و در مقصد یعنی سایت از این حالت خارج شده و به حالت معمولی رمزگشایی (Decrypt) شوند.

اینطور هر هکری به اطلاعات دست پیدا میکرد با چیز هایی روبه رو میشد که مفهومی نداشت، در یک جلمه SSL یک مسیر رفت و آمد اطلاعات به صورت امن و غیر قابل دسترسی است.

سال ۱۹۹۶ میلادی شرکت Netscape برای نقل و انتقال امن و رمزی اطلاعات ssl را ساخت و اکنون تقریبا تمام مرورگرهای استاندارد دنیا مثل فایر فاکس، اینترنت اکسپلورر، اپرا، گوگل کروم و سافاری از آن پشتیبانی می کنند.

تا چند سال پیش فقط وبسایت های خیلی مهم که با اطلاعات حساس در ارتباط بودند مثل بانک ها از ssl استفاده میکردند و از سایت های دیگر اگر میپرسیدید حتی نمیدانستند که ssl چیست و به چه دردی میخورد؟ ولی الان تقریبا تمام سایت هایی که حتی رمز عبوری را در سایت ذخیره میکنند ssl را جز اصلی سایتشان قرار داده اند.
یادتان هست که منظور ما از پروتکل دقیقا کجا بود؟ جالب است بدانید که پروتکل های ما دارای یک آدرس هستند که از طریق مسیر آن آدرس اطلاعات را جابه جا میکنند که به این آدرس پورت گفته میشود، پورت htpp عدد 80 و پورت https عدد 443 است.
 

انواع گواهینامه های SSL کدامند

اکنون که می دانیم SSL چیست و از چه مکانیزمی استفاده می کند تا یک ارتباط امن برقرار کند و تضمین کننده آن باشد، میخواهیم انواع گواهینامه های آن را با هم بررسی کنیم. پروتکل لایه امن بر اساس نوع احراز هویتی که برای سایت انجام می دهد میتواند انواع مختلفی را داشته باشد. این پروتکل توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات امنیتی ارائه می شود و وقتی شما برای سایت خود SSL خریداری کرده و آن را راه می اندازید در واقع یک تضمین برای ارتباط امن را از آن شرکت دریافت کرده اید.

هرچه مدارک محکم تر و مستند تری از صحت سایت خود برای شرکت تامین کننده ارسال کنید، سطح گواهینامه ای که برای شما صادر خواهد شد بالاتر خواهد رفت. سطوحی که شما می توانید گواهینامه SSL مورد نظر خود را در آنها بگیرید از این قرارند:

 

Domain validate یا DV(احراز هویت دامنه)

اگر بخواهیم بگوییم که این نوع از گواهینامه SSL چیست، میتوانیم بگوییم اولین سطح از گواهینامه SSL و ساده ترین آن خواهد بود. در این نوع از گواهینامه شما تنها دامنه خود را احراز هویت کرده و به کاربر این اطمینان را می دهید که وقتی دارد اطلاعات خود را در سایت شما وارد می کند، دقیقا در طرف دیگر شما قرار دارید و این اطلاعات بین شما کاربر محرمانه باقی می ماند.

برای صدور این گواهینامه کافی است تا شما به ارائه دهنده و یا یکی از نمایندگی های آن درخواست را صادر کرده و نام دامنه را تحویل دهید. به جز نام دامنه چیز دیگری لازم به تایید نیست. کلید های خصوصی و عمومی شما در اختیار شما قرار خواهد گرفت و می توانید آنها را بر اساس دستورالعمل های ارائه شده در بخش های آتی همین مقاله مورد استفاده قرار دهید. این گواهینامه SSL به صورت آنی به شما تحویل داده خواهد شد.

 

Organization Validation(اعتبار سنجی سازمان)

در این نوع از گواهینامه نیز یک ارتباط امن با سازمان مورد نظر تایید شده و شما گواهینامه خود را دریافت خواهید کرد. اما تفاوت این نوع از گواهینامه با نوع DV گواهینامه SSL چیست!؟

تفاوت اساسی اینجاست که شما در این گواهی OV موظف هستید که سازمان و کسب و کار اینترنتی خود را به صورت حقوقی احراز هویت کنید. در اینصورت شما وقتی گواهینامه SSL را دریافت خواهید کرد که کسب و کار شما و تمام تاییدیه های دولتی ای که دارید، توسط شرکت های ارائه دهنده این گواهی تایید گردد. به نحوی می توان این گواهی نامه را نوعی نماد اعتماد دانست.

در صورتی که شرکتی از این نوع از گواهینامه استفاده کند و شما روی قفل سبز رنگ کنار نام آن کلیک کنید می توانید اطلاعات مربوط به شرکت و همینطور حوزه کاری آن را ببینید. برای اخذ این نوع از گواهینامه ابتدا لازم است تا به صورت مستقیم و یا از طریق نماینده اطلاعات خود را به صورت آنلاین برای ارائه دهندگان ارسال کنید. بعد از ارسال اطلاعات در صورت تایید لازم است تا کلیه مدارک، تاییدیه های دولتی، مجوز های فعالیت و هر مدرکی را که دارید ترجمه کرده و ترجمه آن را به صورت مهر شده از طریق پست بین المللی برای ارائه دهنده بفرستید.

در صورتی که مدارک و مجوز های شما تکمیل باشد، دریافت همچین گواهینامه ای برای شما در حدود ۱۰ روز طول خواهد کشید. همینطور باید توجه داشته باشید که هزینه این نوع از گواهینامه برای شما بیشتر تمام خواهد شد.

 

Extended Validation (اعتبار سنجی ویژه)

اگر بخواهیم بگوییم که قدرتمند ترین و بهترین نوع از بین گواهینامه های SSL چیست، می توانیم گواهینامه EV را معرفی کنیم. در این نوع از گواهینامه شما می توانید یک نماد اعتماد بین المللی را برای سایت خود ثبت کنید.

برای دریافت این نوع از گواهینامه باید مانند گواهینامه های سازمانی OV، مدارک خود را ارسال کنید، با این تفاوت که این مدارک بسیار بیشتر از قبل خواهند بود. بدیهی است هزینه بیشتری را نیز باید برای آن پرداخت کنید و مدت زمان تاییدیه و بررسی ها نیز بیشتر خواهد بود.

با استفاده از این گواهینامه نوار سبز آدرس برای شما فعال می گردد. خیلی از بانک ها و موسسات معتبر این نماد را دارند و ممکن است شما آن را دیده باشید. البته در مرورگر های جدید این نوار سبز رنگ نشان داده نشده و با کلیک بر روی قفلی که در کنار آدرس قرار دارد شما به نام موسسه دسترسی پیدا می کنید. همینطور می توانید با مشاهده جزئیات اطلاعات بیشتری را از این شرکت بدست آورید.

 

تاییدیه سازمانی SSL

 

Wildcard SSL (SSL همه جانبه)

یکی دیگر از اصطلاحاتی که در بین انواع SSL جا افتاده است و خیلی از افراد به دنبال استفاده از آن هستند Wildcard است. اگر بخواهیم بگوییم که این نوع از SSL چیست می توانیم بگوییم یک گواهی برای یک دامنه به صورت کامل به نحوی که صاحب دامنه مسئولیت تمامی زیر دامنه ها را نیز قبول کند.

در گواهی های عادی و غیر Wildcard شما این مورد را شاهد خواهید بود که وقتی یک زیر دامنه از سایت خود را جدا کنید، قفل SSL برای این زیردامنه غیر فعال باقی خواهد بود. سرویس Wildcard به شما این امکان را خواهد داد تا تمامی زیر دامنه های شما نیز از این گواهینامه برخوردار شوند.

البته سرویس Wildcard اکنون به صورت یک سرویس رایج درآمده است و خیلی از هاستینگ ها آن را به شما ارائه می کنند و مانور روی کلمه Wildcard صرفا یک جنبه تبلیغاتی خواهد داشت.

 

Multi Domain SSL (SSL چند دامنه ای)

یکی دیگر از انواع کاربردی گواهینامه های SSL، گواهی نامه های چند دامنه ای نام دارد. در این نوع از گواهینامه شما به روش گواهینامه های OV سازمان خود را اعتبار سنجی کرده و مدارک را ارسال می نمایید اما در زمان وارد کردن و اعلام دامنه می توانید چند دامنه را که همگی مربوط به شرکت شما هستند وارد کنید. با این کار تمامی دامنه های شما می توانند از یک پروتکل SSL که به نام شما است استفاده کنند.

اما اگر روی آیکون قفل کلیک شود به مراجعه کنندگان مشخصات شکرت شما ارائه می شود. این نوع از SSL برای سازمان ها و کسب و کارهایی که از چند سایت به صورت همزمان استفاده می کنند گزینه ای ایده آل خواهد بود.

 

برترین ارائه کنندگان SSL

در بخش قبل دیدیم که در صورتی که بخواهید یک گواهینامه SSL را برای خود تهیه کنید نیاز دارید تا با استفاده از خدماتی که ارائه کنندگان این گواهی به شما می دهند، گواهی خود را بدست آورید، اما دقیقا منظور از ارائه کننده SSL چیست و ما از چه کسی صحبت می کنیم!؟

شرکت های امنیتی زیادی هستند که کار آنها در زمینه ارائه خدمات برای موارد مربوط به SSL و الگوریتم ها امنیتی برای سایت های اینترنتی می باشد. همانطور که در بخش های قبلی توضیح دادیم، ساختار SSL بر اساس رمزنگاری ها شکل می گیرد. این شرکت های امنیتی مسئول به روز نگه داشتن رمزنگاری ها و ارائه روش هایی برای استفاده از اطلاعات رمزنگاری شده هستند. حفظ و نگهداری اطلاعات شما و تامین امنیت آنها بر عهده سایتی است که SSL را ارائه می کند.

 

ارائه دهندگان گواهی SSL

 

هزینه ای که از شما گرفته می شود نیز به نوعی بابت بیمه کردن امنیت می باشد. وقتی شما سالیانه ۸۰ دلار بابت یک گواهی EV پرداخت می کنید. در صورتی که شرکت شما دچار مشکلی در ارتباطات خود شود و نفوذ امنیتی ای صورت گیرد، شرکت ارائه کننده SSL مجبور به پرداخت غرامت خواهد بود که مبلغ آن می تواند بین 280 هزار تا 1 میلیون دلار متغیر باشد. اگر بخواهیم بگوییم برترین ارائه دهنده پروتکل SSL چیست و به کدام شرکت می توانیم اعتماد کنید، لیست زیر گزینه های خوبی را در اختیار شما قرار خواهد داد:

  1. Geo Trust
  2. RapidSSL
  3. Global sign
  4. Sectigo
  5. GoDaddy
  6. Symantec
  7. Thawte
  8. Certum

 

آیا SSL روی دامنه ir فعال می شود!؟

یکی از سوالاتی که بوجود می آید این است که آیا میتوان روی دامنه های ir از گواهینامه SSL استفاده کرد!؟ شاید این سوال در ابتدا یک سوال نادرست به نظر برسد، اما با توجه به تحریم های بین المللی می توانیم بگوییم که سوال نابجایی نیست و اگر شما قصد استفاده از گواهینامه هایی از انواع EV و OV را داشته باشید، ممکن است در احراز هویت برای شما مشکلاتی پیش بیاید.

در اینجاست که نقش نمایندگان برای گرفتن تاییده شما مشخص می شود. در صورتی شما برای دریافت گواهی به سراغ شرکت معتبری بروید که فعالیت خود را در این زمینه ثابت کرده است و تمامی شرکت های ارائه شده از طرف آن تاییدیه خود را دریافت کرده اند و می داند که باید چه مدارکی را و به چه صورت ارسال نماید تا گواهینامه مورد تایید قرار گیرد، موفق به اخذ گواهینامه های سطح بالا خواهید شد. همانطور که خیلی از سایت های ایرانی با دامنه ir این کار را کرده اند.

 

تغییر SSL به پیشفرض گوگل کروم

تا اینجای کار دیدیم SSL چیست و چه انواع مختلفی از آن وجود دارد. اهمیت استفاده از SSL موضوعی است که نمیتوان آن را نادیده گرفت. این اهمیت به حدی بالا رفته که کاملا به یک ضرورت بدل شده است. شاید این حرف کمی زیاده روی به نظر برسد اما واقعا اینطور است و مرورگر گوگل کروم یکی از مواردی است که برای این حرف یک اثبات ارائه می کند. بر اساس آمار های ارائه شده توسط منابع مختلف بیش از 50 درصد افرادی که از اینترنت استفاده می کنند از گوگل کروم برای کارهای خود استفاده می کنند. این آمار در منابعی مانند StatCounter حتی به 64 درصد هم می رسد.

 

 آمار استفاده از مرورگرها

 

مرورگر اینترنتی گوگل کروم یکی از اصلی ترین ابزار های دسترسی به اینترنت در آپدیت ۹۰ خود به بعد، پیشفرض سایت هایی که در آدرس بار مرورگر قرار خواهد گرفت را به HTTPS به جای HTTP در نظر خواهد گرفت. پس اگر شما بخواهید به سایتی بدون SSL دسترسی پیدا کنید، و آدرس آن را وارد کنید، قطعا با ارور SSL مواجه شده و مرورگر کروم به شما توصیه می کند که از سایت خارج شوید.

 

ارور SSL در گوگل کروم

 

وقتی مرورگری که از هر ۱۰ کاربر و مشتری شما، ۶ نفر از آن استفاده می کنند، در صورت نداشتن SSL از تمام کاربران میخواهد از سایت شما خارج شده و به آنها این توصیه را می کند، پس داشتن SSL و استفاده از آن بسیار ضروری خواهد بود و به هیچ عنوان نمی توان آن را نادیده گرفت.

 

روش دریافت ssl

برای داشتن ssl روی سایت شما دو راه بیشتر ندارید:

  1. گواهی ssl تهیه کنید
  2. گواهی ssl رایگان بگیرید

اول باید این نکته را بدانیم که ssl یک ابزار مدت دار شبیه دامنه و هاست است و ما ssl دائمی فعلا نداریم و به صورت گواهی (لایسنس) عرضه میشود یعنی ما یک گواهی ssl را به مدت یک سال تهیه میکنیم و بعد از یک سال میتوانیم مجدد تمدید کنیم.

گواهی ssl در انواع مختلف صادر میشود که شامل:

Let’s Encrypt : معروف به اس اس اس رایگان که به صورت سه ماهه عرضه میشود و کاملا رایگان با قابلیت تمدید است.

standard : به صورت پولی عرضه میشود معمولا هزینه زیادی ندارد و به صورت سالیانه قابل تهیه و تمدید است.

Wildcard : همه گواهی ها امکان نصب روی ساب دامنه مثلا test.maralhost.com را ندارد و این نوع گواهی صرفا جهت پوشش دادن سایت و ساب دامنه ها استفاده میشود.

Organization Validated یا (OV) : در این نوع گواهی نیازمند به ثبت شرکت و ترجمه مدارک هستید و اطلاعات شرکت شما در گواهی نمایش داده میشود و معتبر تر است.

Extended Validation یا (EV) : در این نوع گواهی نیازمند به ثبت شرکت و ترجمه مدارک هستید و اطلاعات شرکت شما در گواهی نمایش داده میشود و به جای قفل سبز اسم شرکت شما به کاربران نمایش داده میشود.

 

آموزش دریافت ssl

 

تهیه ssl رایگان

زمانی که قصد تهیه هاستی دارید و میخواهید Let’s Encrypt به صورت تمدید خودکار داشته باشید در مشخصات هاست به ssl رایگان حتما دقت کنید.

اگر هاست شما این مورد را داشت نیاز به کار پیچیده ای نیست روش معرفی در دو کنترل پنل معروف سی پنل و دایرکت ادمین گفته شده است.

 

نصب ssl رایگان در سی پنل

برای اینکار وارد کنترل سی پنل میشویم از Security روی گزینه SSL/TLS Status کلیک میکنیم.

نصب ssl رایگان در سی پنل

در صفحه جدید لیست ssl های نصب شده یا دامنه های داخل سایت ها نمایش داده میشود، از طریق تیک کنار اسم دامنه مورد نظر را انتخاب میکنیم و اگر دقت کنید سه دکمه کنار هم داریم که آخرین گزینه آن Run AutoSSL است که روی آن کلیک میکنیم.

نصب ssl خودکار در سی پنل

یک پروسه در حد یک دقیقه ای فرایند نصب ssl خودکار طول خواهد کشید.

در نهایت دامنه مورد نظر ما اضافه شده و یک قفل سبز کنار آن با تاریخ اتمام و پیامی مبنی بر نصب صحیح نمایش داده خواهد شد.

نصب ssl در سی پنل

 

نصب ssl رایگان در دایرکت ادمین

وارد دایرکت ادمین میشویم از بخش Account Manager روی گزینه SSL Certificates کلیک میکنیم.

نصب ssl رایگان در دایرکت ادمین

در این صفحه ما ۵ تب که اشاره به انواع نصب ها دارد را میبینیم ولی روی Free & automatic certificate from Let’s Encrypt کلیک میکنیم.

نصب ssl خودکار در دایرکت ادمین

در این بخش ابتدا آدرس دامنه را وارد میکنیم و با آیتم های Key Size و

در نهایت در تب Paste a pre-generated certificate and key باید اطلاعات ssl + تاریخ انقضا را ببینیم.

اطلاعات ssl در دایرکت ادمین

 

اما اگر به هر دلیل نتوانستید از ssl رایگان خودکار استفاده کنید میتوانید از طریق سایت sslforfree  اس اس ال کاملا رایگان به صورت سه ماهه دریافت کنید.

وارد این سایت میشویم و آدرس سایتمان را در کادر مربوطه در عکس وارد میکنیم.

دریافت ssl رایگان

پس وارد کردن اسم سایت به مرحله عضویت خواهیم رفت، در سایت عضو میشویم و وارد پنل کاربری میشویم.

بعد از ورود روی گزینه New Certificate کلیک میکنیم.

ساخت ssl

وارد مراحل نصب میشویم، در این مرحله مجدد اسم سایت را وارد میکنیم و روی Next Step میزنیم.

اسم سایت در ssl

در این مرحله مدت زمان SSL را انتخاب میکنیم، پیشفرض و رایگان 90 روز قابل انتخاب است و 1 سال پولی عرضه میشود.

زمان SSL

در این مرحله پلن های SSL با تمامی امکانات به ما نشان داده میشود که پلن اول رایگان است پیشفرض انتخاب شده ما فقط Next Step را میزنیم.

پلن های SSL

در این مرحله سه روش تایید اینکه ما واقعا صاحب سایت هستیم به ما داده شده و بهترین روش آن همین روش اول یعنی ارسال ایمیل است.

از لیست یکی از ایمیل هارا انتخاب میکنیم و وارد ایمیل سایت میشویم و با لینک تایید مالکیت ما تایید میشود.

تایید SSL

بلافاصله در مرحله بعد با زدن Verify Domain بررسی میکند اگر تایید کرده باشیم فایل های ssl را به ما میدهد که اگر سوال برایتان پیش آمد که فایل ssl چیست باید بگوییم که در مرحله بعد مفصل توضیح دادیم.

تایید نهایی SSL

 

خرید ssl

شاید برایتان سوال شود که فرق پولی و رایگان بودن در ssl چیست ؟ خیلی فرق آنچنانی ندارند ولی ssl پولی در نسخه های سازمانی فرق بیشتری دارد و اینکه ssl رایگان را هر سه ماه باید تمدید کنید که شاید باید هر سه ماه به فکر باشید.

فرایند ssl های پولی به صورت دستی انجام میشود.

به شما بعد از طی کردن تمامی مراحل خرید ۳ فایل به اسم های certificate.crt , ca_bundle.crt , private.key داده میشود که محتوا هر کدام شامل یک سری کد است.

برای نصب در سی پنل به پنل اصلی بر میگردیم و روی گزینه SSL/TLS کلیک میکنیم.

نصب ssl دستی در سی پنل

در این صفحه روی گزینه Manage SSL sites کلیک میکنیم.

آپلود ssl دستی در سی پنل

در انتهای این صفحه دامنه را انتخاب میکنیم محتویات فایل های داده شده را به دقیقا به ترتیب اسم جایگذاری میکنیم.

کد ssl دستی در سی پنل

 

در دایرکت ادمین نیز تقریبا پروسه به همین شکل است به همان بخش SSL Certificates که در مرحله رایگان بر میگردیم و در تب ها روی Paste a pre-generated certificate and key کلیک میکنیم.

آپلود ssl دستی در دایرکت ادمین

اینجا نیز محتویات فایل هارا درج میکنیم، فقط نکته ای که اینجا وجود دارد این است که ما ۳ فایل داریم ولی اینجا دو بخش برای وارد کردن اطلاعات داریم.

محتویات certificate.crt و ca_bundle.crt را در بخش آخر پشت سر هم وارد میکنیم.

 

منقضی شدن ssl

دقت کنید که اگر ssl سایت تمام شود باید سریعا آن را تمدید کنید چون در غیر این صورت سایت شما ناامن تشخصیص داده میشود و کاربران سایت با خطای زیر مواجه میشوند.

خطای ssl

 

نصب ssl در سایت

لازم است قبل از انجام هر کاری از سایت خودتان یک نسخه پشتیبان (بک آپ) تهیه کنید تا در صورت نصب ناقص بتوانید سایت را به حالت اول برگردانید.

 

سایت وردپرسی

در سایت وردپرسی چندین راه وجود دارد که مفصل همه روش هارا توضیح میدهیم.

لازمه این بخش نصب درست گواهی ssl در کنترل پنل هاست که در مراحل قبل توضیح داده شده است.

وردپرس از نظر ssl به دو بخش مدیریت سایت و بخش نمایشی سایت تقسیم میشود، اولین کاری که شما باید بکنید این است که در بخش مدیریت سایت ssl را فعال کنید برای این مورد وارد بخش فایل های سایت پوشه public_html میشوید و فایل wp-config.php را باز میکنید.

در خط بالایی That’s all, stop editing کد زیر را درج کنید.

 define('FORCE_SSL_ADMIN', true); 

حتما دقت کنید که در انتهای کد علامت ; درج شده باشد.

بعد از این مرحله وارد بخش مدیریت سایتتان شوید و از منو سمت راست گزینه تنظیمات -> عمومی را بزنید.

نشانی وردپرس (URL) و نشانی سایت (URL) که با http شروع شده اند را با https کنید و صفحه را ذخیره کنید.

تغییر آدرس وردپرس

طبیعی است که وردپرس بعد از ذخیره شدن شما را از حساب کاربریتان خارج میکند.

مجدد لاگین کنید بسته به قالب و افزونه هایی که استفاده کرده اید ممکن است در این مرحله بسیاری از بخش های وبسایت را با قفل سبز و https درست مشاهده کنید با برعکس

برای نصب کامل بدون مشکل به بخش افزونه ها -> افزودن میرویم و افزونه Really Simple SSL را نصب میکنیم.

این افزونه به صورت خودکار همه چیز را شناسایی میکند و پس از نصب به منوی تنظیمات گزینه ssl منتقل میشود.

افزونه really simple ssl

در بخش اول افزونه اطلاعات کلی اینکه ssl ما نصب است یا گواهی را شناسایی میکند یا خیر را میبینیم ولی اصل کار ما در تب دوم است.

وقتی ما ssl را فعال میکنیم ممکن است افزونه های غیر استاندارد در سایت ما نصب باشد و برخی صفحات با مشکل مواجه شوند و اصطلاحا ما به خطای mixed content برخورد میکنیم اولین گزینه یعنی تأیید کننده محتوای مختلف را برای همین مورد فعال میکنیم.

وقتی ما سایتمان را از http به https منتقل کردیم طبیعتا ربات های گوگل و بسیاری از ابزار ها و کاربران با همان آدرس http قبلی مواجه میشوند برای همین نیاز است ما از خاصیت ریدایرکت که همان منتقل کردن کاربران است استفاده کنیم.

پسوند ۳۰۱ بیشتر برای ربات های گوگل استفاده میشوند که ما به آنها میفهمانیم صفحات سایت ما آدرسش عوض شده است.

هر گزینه دیگری که داریم کاملا به سایت ما برمیگردد مثلا اگر روش اول برای خطا های mixed content جواب نداد ما از گزینه از روش جایگزین برای رفع محتوای مختلط استفاده کنید استفاده میکنیم، ولی اگر سایت ما پیچیدگی خاصی ندارد فعال کرد همین گزینه هایی که گفتیم کفایت میکند.

حالا با ورود به سایت و رفرش شاهد قفل سبز و https خواهید بود.

 

ریدایرکت ۳۰۱ دستی

اگر به هر دلیل نخواستید افزونه ssl نصب کنید یا اصلا سایتتان وردپرسی نیست و مشکل ریدایرکت داشتید میتوانید اینکار را به صورت دستی انجام دهید فقط به این صورت که وارد فایل منیجر هاست میشوید و داخل پوشه public_html فایل htaccess. باز کنید و کد زیر را در این فایل درج کنید.

<IfModule mod_rewrite.c>

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} off

RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

</IfModule> 

 

تست ssl

بعد از اینکه همه کار هارا انجام دادیم حالا وقت تست کردن و فهمیدن این است که ssl ما کاملا درست نصب شده یا نه برای همین وارد سایت ssllabs میشویم و جلوی گزینه Hostname آدرس سایتمان را وارد میکنیم.

شروع میکند و از سرور های مختلف سراسر دنیا سایت مارا بررسی میکند و به ssl سایت ما امتیاز میدهد اگر اینجا رتبه A یا نهایتا B دریافت کنیم یعنی کارمان را خوب انجام داده ایم.

تست ssl

 

نصب و سئو

برای اینکه مشکلی از نظر سئو نداشته باشید باید به ابزار هایی مثل سرچ کنسول آدرس جدید سایتتان را معرفی کنید و مجدد سایت جدید را معرفی کنید.

برای اینکار وارد search console میشویم و لیست سایت های ما که سرچ کنسول دارند را باز میکنیم و روی Add property کلیک میکنیم.

تغییر آدرس سایت در ssl

مجدد سایتمان را اینبار با آدرس https وارد میکنیم و تمام تایید هارا انجام میدهیم.

سرچ کنسول در ssl

 

جمع بندی

ما مفصل در مورد اینکه ssl چیست صحبت کردیم و روش های تهیه و نصب آن را هم یاد گرفتیم ولی نکته ای که حتما باید رعایت کنیم این است که نسخه پشتیبان را فراموش نکنیم و با تغییر تمامی ابزار های متصل به سایت مخصوصا ابزار های سئو از آسیب های سئو جلوگیری کنیم.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
38 ⁄ 19 =