جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش نرم‌افزارپایگاه داده چیست !؟ بررسی مفاهیم به زبان ساده
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

پایگاه داده چیست !؟ بررسی مفاهیم به زبان ساده

در دنیای کامپیوتر کلمه ی پایگاه داده ، بانک اطلاعاتی و یا دیتا بیس زیاد به گوش میخورد. داده ها اطلاعات هستند و برای سازماندهی این داده ها به یک پایگاه داده نیاز است. این مقاله در مورد “پایگاه داده چیست” به شما کمک می کند تعریف ، انواع مختلف ، مزایا و معایب آنها را درک کنید.

 

Database یا همان پایگاه داده چیست

خوب میدانیم که در فضاهای مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام افراد به راحتی روزمرگی ها، پیام ها و رسانه های خود را به اشتراک میگذارند. ما اگر زیر سازی های این ابزار ها را بررسی کنیم متوجه می شویم که به یک حافظه بزرگ برای نگهداری این پیامها و اطلاعات نیاز است. به این اطلاعات که شامل (عکس ها ، ویدیو ها ، متن ها، صدا ها و… ) می شود، داده می گویند.

حال برای نگهداری این داده ها به یک فضایی نیاز است که همه ی این داده ها را ذخیره و حفظ کند. این فضا با نام پایگاه داده ( Database ) شناخته می شود. پایگاه های داده توسط برنامه نویسان طراحی شده و به گونه ای نوشته می شوند که سیستم شما قادر به خواندن این داده ها باشد و امکان  ویرایش و حذف و اضافه کردن داده وجود داشته باشد.

بنا بر آنچه گفته شد، در حواب سوال پایگاه داده چیست ، میتوانیم بگوییم: پایگاه داده مجموعه ای سازمان یافته از اطلاعات یا داده های ساختار یافته است که معمولاً به صورت الکترونیکی در سیستم رایانه ای ذخیره می شود. یک پایگاه داده معمولاً توسط سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) کنترل می شود. داده ها همراه با برنامه هایی که با آنها در ارتباط هستند، به عنوان یک سیستم پایگاه داده تلقی میگردند.

پایگاه داده و دیتابیس

امروزه داده های متداولی در انواع پایگاه های داده، در حال کار هستند. به طور معمول در ردیف ها و ستون ها در یک سری جداول مدل سازی شده تا پردازش داده ها را کارآمد سازند. سپس می توان به راحتی به داده ها دسترسی داشت و آنها را مدیریت ، اصلاح ، به روزرسانی ، کنترل و سازماندهی کرد. بیشتر پایگاه های داده از زبان جستجوی ساختار یافته (SQL) برای نوشتن و دسترسی داده ها استفاده می کنند.

دیتابیس از اجزای مختلفی تشکیل شده و انواع مختلفی دارد، همینطور کاربرد های زیادی را برای شما خواهد داشت. به عنوان مثال  همین سایتی که در حال مشاهده مطالب آن هستید، این مطالب را از یک پایگاه داده بیرون آورده است. اجازه دهید در ادامه ببینیم که اجزای مختلف یک پایگاه داده چیست و چگونه در کارکرد این پایگاه داده نقش خواهند داشت.

 

اجزای مختلف پایگاه داده چیست

پایگاه های داده در عین انسجام و جامعیتی که دارند از اجزای کوچکتری تشکیل شده اند که عبارتند از:

 

نرم افزار

اصلی ترین جزء پایگاه داده محسوب می شود و امکان حفظ و امنیت داده ها را می دهد. به عبارتی مجموعه برنامه هایی است که برای مدیریت و کنترل پایگاه داده استفاده می شود. که شامل خود نرم افزار پایگاه داده ، سیستم عامل و نرم افزار شبکه ای است که برای فراهم کردن دسترسی و به اشتراک گذاشتن داده ها در بین کاربران و برنامه های کاربردی در پایگاه داده استفاده می شود.

 

سخت افزار

متشکل از دستگاه های فیزیکی ، الکترونیکی مانند رایانه ها ، دستگاه های ورودی و خروجی ، دستگاه های ذخیره سازی و غیره است. این جزء رابط بین رایانه ها و سیستم های دنیای واقعی را ارائه می دهد.

 

داده ها 

علت به وجود آمدن پایگاه داده است! داده ها یک واقعیت خام و غیر سازمان یافته است که برای معنادار کردن آنها لازم است پردازش شود. به طور کلی ، داده ها شامل حقایق ، مشاهدات ، ادراکات ، اعداد ، نویسه ها ، نمادها ، تصاویر و غیره هستند.

 

زبان 

از زبان Access Database برای دسترسی به داده های پایگاه داده ، خواندن ، اضافه کردن ، بازیابی اطلاعات دیتابیس ، وارد کردن داده های جدید و به روز رسانی داده های موجود استفاده می شود. کاربر برخی از دستورات خاص را در زبان دسترسی به پایگاه داده می نویسد و آنها را به پایگاه داده ارسال می کند. پس از این ارسال سیستم مدیریت پایگاه داده یا همان DBMS با تحلیل این درخواست ها و دستور ها می تواند کار مد نظر کاربر را انجام دهد.

 

دستورالعمل ها (روش و یا رویه)

مجموعه ای از دستورالعمل ها و قوانینی است که به شما کمک می کند از DBMS استفاده کنید. به بیان ساده یعنی شیوه های مدیریت و استفاده از دیتابیس.

این اجزا به صورت کلی میباشد و هر کدام از موارد گفته شده خود یک طیف وسیع دارند. در بخش بعدی با هم خواهیم دید که DBMS یا سیستم مدیریت پایگاه داده چیست و چه کاری را انجام میدهد.

اجزای پایگاه داده

 

DBMS یا سیستم مدیریت پایگاه داده چیست

Database Management System مجموعه ای از برنامه ها است که کاربران را قادر می سازد به پایگاه داده دسترسی پیدا کنند، داده ها را ویرایش کنند، گزارش دهند و داده ها را نشان دهند. همچنین در کنترل دسترسی به پایگاه داده کمک می کند. سیستم های مدیریت پایگاه داده مفهوم جدیدی نیستند و برای اولین بار در دهه 1960 اجرا شده اند.

 

مزایای DBMS حرفه ای:

از مزایای این سیستم مدیریتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • DBMS تکنیک های مختلفی را برای ذخیره و بازیابی داده ها ارائه می دهد.
 • DBMS به عنوان یک کنترل کننده کارآمد برای ایجاد تعادل بین نیازهای چندین برنامه با استفاده از داده های مشابه عمل می کند.
 • روشهای مدیریت یکنواخت برای داده ها دارد.
 • برنامه نویسان برنامه هرگز در معرض جزئیات نمایش و ذخیره داده ها قرار نمی گیرند.
 • DBMS از توابع مختلف قدرتمندی برای ذخیره و بازیابی داده ها به طور موثر استفاده می کند.
 • یکپارچگی و امنیت داده ها را ارائه می دهد.
 • DBMS به معنای محدودیت های یکپارچگی برای دستیابی به سطح بالایی از محافظت در برابر دسترسی ممنوع به داده است.
 • DBMS دسترسی همزمان به داده ها را به گونه ای برنامه ریزی می کند که فقط یک کاربر می تواند همزمان به داده های مشابه دسترسی پیدا کند.
 • پس از بررسی اینکه سیستم مدیریت پایگاه داده چیست نوبت به پاسخ این سوال می شود که انواع اصلی  ساختار های پایگاه داده چیست

 

SQL و  NOSQL چیست

می توان گفت که این دو از محبوب ترین پایگاه های داده هستند که SQL  را پایگاه داده ی رابطه ای و NOSQL را پایگاه داده ی غیر رابطه ای می نامند .

SQL یک زبان برنامه نویسی تحت وب است که برای کنترل و دسترسی پایگاه داده استفاده می شود و از جدول هایی دارای سطر و ستون تشکیل شده است. SQL بسیار پایدار است و برای داده هایی که با ساختار مشخص هستند استفاده می شود.

NOSQL برای ذخیره و مدیریت داده هایی که ساختار مشخصی ندارند کاربرد دارد. این نوع از پایگاه داده بهینه شده و دارای سرعت بالایی است و معمولا برای دیتا های بزرگ استفاده می شود.

پس از مقایسه ی دیتابیس های SQL  و NOSQL به این نتیجه میرسیم که دیتابیس SQL  داده ها را به صورت جدول و ستون ها ذخیره می کند ولی NOSQL  بر مبنای سند و گراف ها است. دیتابیس رابطه ای برای محیط هایی با تراکنش بالا بسیار بهتر از دیتابیس های غیر رابطه ای عمل میکند. داده ها در دیتابیس رابطه ای ساختارمند دارند اما دیتابیس غیر رابطه ای این گونه نیست.

SQL و NOSQL

انواع پایگاه داده چیست

 

پایگاه داده شی گرا Object oriented Database

این نوع پایگاه داده رایانه از ذخیره انواع داده ها پشتیبانی می کند. داده ها به صورت اشیا ذخیره می شوند. اشیائی که باید در پایگاه داده نگهداری شوند دارای ویژگی ها و روش هایی هستند که مشخص می کند با داده ها چه کاری انجام شود. PostgreSQL مثالی از DBMS رابطه ای شی گرا است.

 

پایگاه داده گراف Graph Database  

یک پایگاه داده گراف از تئوری نمودار برای ذخیره ، نقشه برداری و روابط جستجو استفاده می کند. این نوع از پایگاه داده های رایانه بیشتر برای تجزیه و تحلیل اتصالات استفاده می شود. به عنوان مثال ، یک سازمان می تواند از یک بانک اطلاعاتی نموداری برای استخراج اطلاعات مربوط به مشتریان از رسانه های اجتماعی استفاده کند.

 

پایگاه داده ابری Cloud Database

یک پایگاه داده ای است که برای چنین محیط مجازی بهینه سازی یا ساخته شده است. بسیاری از مزایای یک پایگاه داده ابری وجود دارد که برخی از آنها می توانند هزینه ذخیره سازی و پهنای باند را پرداخت کنند. همچنین مقیاس پذیری در صورت تقاضا ، همراه با در دسترس بودن بالا را می توان از مزایای این پایگاه داده دانست.

 

پایگاه داده متمرکز Centralized Database

این یک مکان متمرکز است و کاربران از پس زمینه های مختلف می توانند به این داده ها دسترسی پیدا کنند. این نوع از پایگاه داده های رایانه ، روش های کاربردی را ذخیره می کنند که به کاربران کمک می کند حتی از یک مکان از راه دور به داده ها دسترسی پیدا کنند.

 

پایگاه داده توزیع شده Distributed Database

این نوعی پایگاه داده است که از پایگاه داده مشترک و اطلاعات گرفته شده توسط رایانه های محلی کمک می گیرد. در این نوع سیستم پایگاه داده ، داده ها در یک مکان نیستند و در بخش های مختلف توزیع می شوند.

 

پایگاه داده رابطه ای  SQL

این نوع پایگاه داده روابط پایگاه داده را به صورت جداول تعریف می کند. به آن DBMS رابطه ای نیز گفته می شود که محبوب ترین نوع DBMS در بازار است. مثال پایگاه داده از سیستم RDBMS شامل MySQL ، Oracle و پایگاه داده Microsoft SQL Server است.

 

پایگاه داده غیر رابطه ای NOSQL

این پایگاه داده برای مجموعه گسترده ای از داده های توزیع شده استفاده می شود. چند مشکل عملکرد داده های بزرگ وجود دارد که به طور موثر توسط پایگاه های داده رابطه ای برطرف می شوند. این نوع از پایگاه داده رایانه ها در تجزیه و تحلیل داده های بدون ساختار در ابعاد بزرگ بسیار کارآمد است.

 

پایگاه داده منبع باز Open-source databases

این نوع پایگاه داده اطلاعات مربوط به عملیات را ذخیره می کند و عمدتا در زمینه بازاریابی ، روابط کارمندان ، خدمات به مشتری ، پایگاه های داده مورد استفاده قرار می گیرد.

باید در نظر داشت علاوه بر موارد گفته شده ممکن است انواع مختلفی از پایگاه داده ها نیز وجود داشته باشند که به صورت ترکیبی از انواع بالا و یا با تکنولوژی ها و ویژگی های جدید ارائه شده و مشغول به کار باشند. مبحث پایگاه داده یکی از پویاترین موارد و علوم حوزه کامپیوتر و رایانه است. تا اینجای مطالب به معرفی و توضیحاتی در مورد دیتابیس پرداختیم و دیدیم که پایگاه داده چیست ، حال باید به این مطلب پرداخته شود نقش این عنصر مهم در طراحی سایت و راه اندازی آن چیست.

تمامی افزونه ها، تصاویر و متن ها بر روی دیتابیس ذخیره و نگهداری می شود. پس مدیریت و حفظ این اطلاعات در هاست و سرور دارای اهمیت بالایی است.  در ادامه ی مقاله می فهمیم دیتابیس هاستی که تهیه میکنیم از چه نوعی است .

دیتابیس هاست

دیتا بیس هاست چیست؟

اکنون که دیدم پایگاه داده چیست و چه کاربرد هایی خواهد داشت اجازه دهید به بررسی این سوال بپردازیم که پایگاه داده هاست و یا همان دیتابیس هاست چیست. شرکت های هاستینگ برای میزبانی اطلاعات سایت ، امکان مدیریت پایگاه داده را به ما می دهد.یکی از معروف ترین و بهترین دیتابیس ها در دنیا که زیاد مورد توجه قرار گرفته MYSQL نام دارد.

شما می توانید برای ساخت دیتابیس  Mysql وارد کنترل پنل هاست خود شوید در صفحه ی اصلی از بخش  Databases گزینه ی SQL Database My را انتخاب کنید. در صفحه ی باز شده نام دیتابیس خود را وارد کنید و برای ادامه گزینه ی Create Database را بزنید. در صفحه ی جدید از بخش  Username نام کاربری خود را نوشته و بخش های دوم (password) و سوم برای تایید رمز عبور مورد نظر شماست. با کلیک روی گزینه ی Create a User در پایین صفحه یوزر شما ایجاد می شود.

شما باید از کادر های کشویی User  و Database مورد نظرتان را انتخاب نمایید و روی گزینه ی Add کلیک کنید. حالا به صفحه ی جدیدی وارد میشوید که باید تیک بالای جدول یعنی گزینه ی ALL PRIVILEGES را فعال نمایید ، تا تمام گزینه ها برای شما فعال شود و در انتها گزینه ی Make Changes را بزنید.

 

دیتابیس وردپرس چیست ؟

وردپرس یکی از مطرح ترین و مهمترین پلتفرم هایی است که برای ساخت سایت میتوانید از آن استفاده کنید. همان طور که می دانید سایتی که با وردپرس ساخته شده باشد داده ها را روی هاست ذخیره می کند. امکان ایجاد و مدیریت پایگاه داده در هاستی که تهیه کرده اید وجود دارد برای این منظور شما می توانید از طریق کنترل پنل خود به زینه های پایگاه داده ای موجود دسترسی پیدا کرده و تنظیمات آن را اعمال کنید.

 

بهترین پایگاه داده چیست

تنوع پایگاه داده ها باعث شده است تا بگو مگویی در مجامع مختلف برای اینکه بهترین پایگاه داده کدام است ایجاد شود. البته نقش تبلیغات را نیز نمی توان در داغ تر شدن این اختلافات نادیده گرفت. بهترین روش برای مشخص شدن بهترین پایگاه داده این است که نظریات برنامه نویسان دیگر را دنبال کنیم. اگر بخواهیم ۱۰ تا از دیتابیس های پرطرفدار را به شما معرفی کنیم و بگوییم که محبوبترین پایگاه داده چیست ، میتوانیم لیست زیر را برای این کار معرفی کنیم:

 • Oracel
 • MySQL
 • Microsoft SQL Server
 • PostgreSQL
 • MongoDB
 • DB2
 • Microsoft Access
 • Cassandra
 • Redis
 • Elasticsearch

 

سخن پایانی

حالا که اطلاعات مختصری از دنیای پیچیده ی داده ها و دیتابیس بدست عنوان کردیم و دیدیم که پایگاه داده چیست، شما این امکان را خواهید داشت تا با توجه به نیاز خود ، یکی از انواع پایگاه داده مناسب را انتخاب کنید و به راحتی مدیریت پایگاه داده را بر عهده بگیرید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
30 ⁄ 10 =