جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهOracle چیست ؛ معرفی غول بزرگ صنعت پایگاه داده
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

Oracle چیست ؛ معرفی غول بزرگ صنعت پایگاه داده

یک برنامه کامپیوتری وقتی که بخواهد به فعالیت خود ادامه دهد لازم است که محلی را برای ذخیره داده های مورد نیاز خود داشته باشد و به نوعی نیاز به فضایی دارد که خیلی از داده های مربوط به خود را در آن سامان داده و مرتب کند. البته با توجه به اینکه کاری که برنامه قرار است برای ما انجام دهد چیست، می توان گفت که این فضا هم در نوع و اندازه و پیکر بندی های متفاوتی خواهد داشت. ما این فضا را به نام پایگاه داده یا همان دیتابیس می شناسیم و باید گفت که یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های هر برنامه همین بخش پایگاه داده آن می باشد. در این رابطه باید گفت که همانطور که گفتم برنامه های مختلف پایگاه داده های مختلفی را دارند و در این مقاله قصد داریم با بررسی اینکه Oracle چیست به معرفی کامل و جامع یکی از بزرگترین پایگاه داده های موجود که کاربرد های زیادی هم دارد بپردازیم.

مطمئنا شما نام اوراکل را به عنوان یکی از مهمترین و بزرگترین پایگاه داده ها است که می تواند کارهای عجیبی را در زمینه های مختلف انجام دهند و شما باید نام آن را در مواردی مانند مدیریت داده های ابری، راه اندازی بلاک چین های بزرگ و برنامه هایی که نیاز به پردازش های توزیع شده دارند، شنیده باشید.قبل از اینکه صحبت در مورد این نام پر آوازه را شروع کنیم و ببینیم که Oracle چیست لازم است تا کمی بیشتر در مورد کارکرد کلی پایگاه های داده و همینطور سیستم های مدیریت پایگاه داده یا همان DBMS ها صحبت کنیم تا بدانیم موضوع از چه قرار است و می خواهیم چه چیزی را بررسی کنیم.

 

DB ها و DBMS ها

دو واژه DB و DBMS جزو سرواژه های پر کاربرد در کامپیوتر هستند و عموما در موراد مختلفی از برنامه های کوچک سیستمی گرفته تا سایت های پیچیده و اپلیکیشن های تحت وب از این المان ها استفاده می شود. DB یا همان Database که در زبان فارسی آن را به نام پایگاه داده می شناسیم بخشی از یک برنامه است که با استفاده از آن تمامی اطلاعات مورد نیاز برنامه روی حافظه ذخیره سازی می شود و در واقع این بخش وظیفه نگهداری از اطلاعات و مراقبت از آنها را بر عهده دارد. به عنوان مثال شما می توانید اطلاعات مربوط به کاربران سایت را در پایگاه داده خود دستکاری کنید و یا نسبت به اضافه کردن گروهی محصولاتی که روی یک سایت وجود دارند از این طریق اقدام کنید.

اما اگر بخواهید این کار ها را به صورت دستی روی DB ها انجام دهید به شدت به مشکل برمیخورید و باید از زبان های رابطه ای و یا غیر رابطه ای یا همان SQL و NOSQL برای این کار استفاده کنید. قطعا یادگیری این زبان ها برای کاری ساده مانند تیر های جزئی که بعضا میتواند خیلی مفید باشد کمی دردسر دارد و تازه ممکن است تغییرات ناخواسته ای هم پیش بیاید. ارزیابی وضعیت DB ها تا اینجا به ما می گوید که استفاده از آنها خیلی خوب است ولی چگونگی استفاده از آنها مشکل اصلی است. پس متخصصان کامپیوتر به این نتیجه رسیدند که وجود یک کنترلر که بتوان به وسیله آن راحت با DB کار کرد، لازم و ضروری بوده و در واقع یک نیاز مبرم است.

DBMS چیست

از آنجا که در کامپیوتر هیچ نیازی بدون پاسخ نمی ماند پاسخ این نیاز با ارائه DBMS ها داده شد. DBMS یا همان Database Management System یک برنامه است که به شما این امکان را می دهد که با استفاده از آن با دیتابیس و پایگاه داده خود یک ارتباط کاملا امن و تمام عیار را داشته باشید و بتوانید بدون دستکاری کد ها و تغییرات ناخواسته کاری که میخواهید انجام دهید را به صورت ویژوال و بصری انجام داده و در واقع یک کنترل کننده پایگاه داده است. سیستم مدیریت پایگاه داده همچنین این امتیاز را به شما خواهد داد تا در عین حالی که پایگاه داده کار پیچیده خود را انجام می دهد شما از تمامی این مراحل به دور باشید و نتیجه کلی را ببینید. در واقع یک Transparency را برای شما ایجاد خواهد کرد که این امر بسیار کاربردی است.

وقتی صحبت از این می شود که Oracle چیست در واقع داریم در مورد یکی از همین DBMS ها صحبت می کنیم که می تواند پایگاه داده های خیلی بزرگی را مدیریت کند. البته Oracle به هیچ عنوان یک DBMS معمولی نیست و کاربرد خود را در این زمینه دارد. در ادامه به طو رکامل به بررسی اینکه Oracle چیست خواهیم پرداخت.

 

Oracle چیست ، یک DBMS چند منظوره

با توجه به توضیحاتی که تا اینجای کار داده ایم قطعا متوجه شده اید که در جواب Oracle چیست باید بگوییم که یک سیستم مدیریت پایگاه داده است اما این سیستم با سیستم های دیگر کمی تفاوت داشته و کاربردی که برای آن ارائه می شود بسیار متفاوت می باشد. به صورت دقیق در مورد اینکه Oracle چیست باید گفت که یک سیستم مدیریت پایگاه داده به صورت Multi-model یا چند مدله که میتواند از دیتابیس های مختلف بصورت همزمان پشتیبانی کند و صرفا به کنترل یک دیتابیس که در بک اند یک سایت یا اپلیکیشن قرار دارد نمی پردازد.

Oracle توسط یک شرکت بزرگ به نام Oracle Corporation ارائه و پشتیبانی می شود که کار خود را در 44 سال پیش و تحت نام Software Development Laboratories شروع کرد. این شرکت را میتوان یکی از اولین فعالان عرصه برنامه نویسی و نرم افزار در نظر گرفت که یک پایگاه داده و سیستم مدیریتی آن راب رای اولین بار با زبان هایی در سطح زبان ماشین نوشتند. اولین نسخه از Oracle با زبان های اسمبلی، C و C++ نوشته شد و دو سال بعد از تاسیس این شرکت با نام Oracle v2 به صورت رسمی ارائه شد.

سیستم Oracle چیست

نامگذاری Oracle داستانی تقریبا عجیب دارد. لری الیسون بنیانگذار شرکت Software Development Laboratories که به اختصار SDL نامیده می شد، یکی از پیمانکاران CIA بود که در پروژه های مختلف برای این سازمان کار می کرد و نام Oracle نیز اسم مستعار یا همان Code-name یکی از پروژه هایی بود که این مهندس کامپیوتر برای CIA انجام داده بود.

شاید برای شما یان سوال پیش آمده باشد که چنین سیستم مدیریت پایگاه داده با سابقه ای چرا باید این روزها کم کار باشد و خبری از آن نباشد. در واقع به هیچ عنوان اینطور نیست و اگر بخواهیم بگوییم که کاربرد اصلی Oracle چیست باید به ابعادی خیلی بزرگتر از کاربرد های ساده ای که DBMS های دم دستی مانند PHPMyAdmin دارند اشاره کنیم. در ادامنه به بررسی اینکه کاربرد اصلی Oracle چیست خواهیم پرداخت.

 

کاربرد های Oracle چیست

در پاسخ به این سوال که کاربرد های Oracle چیست میتوان یک فهرست از کاربردهای بزرگ و دهان پر کن و تقریبا ناملموس را معرفی کد. بزرگترین و اصلی ترین کاربرد هایی که Oracle اکنون در حال ارائه آن ها می باشد و معمولا Oracle را برای آن می شناسند مربوط به مدیریت پایگاه داده های بزرگ و چند منظوره و همینطور مدیریت صحت تراکنش ها در سیستم های بزرگ که با نام OLTP شناخته می شود مشغول است. در ادامه به صورت وردی به بررسی اینکه کاربردهای Oracle چیست و جزئیات این استفاده ها چیست و در کجا کاربرد دارد، خواهیم پرداخت.

 

استفاده در مدیریت Data Warehouse ها

در ابتدای این مقاله در مورد DB ها و پایگاه های داده با هم صحبت کردیم و چندین پایگاه داده خیلی بزرگ در ابعادی وسیع و چند پایگاهی می توانند یک Data Warehouse را تشکیل دهند که با استفاده از آن می توان داده ها را به صورت وسیعی مدیریت کرد. عموما Data Warehouse ها به عنوان سیستم هایی برای نگهداری بیگ دیتاها و اطلاعات بسیار بزرگ هستند که روی آنها فرایند های تحلیلی انجام میگیرد و این داده ها برای نتایج علمی و یا پردازش های سنگین مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد های Oracle چیست

بزرگترین کاربرد هایی که Data Warehouse ها دارند بررسی داده ها و آمار های تحلیلی برای بدست آوردن آمارها تجاری و موارد مربوط به شرکت های بزرگ می باشد. به عنوان مثال میزان خرید و فروش یک کالای خاص در ماه های مختلف سال در یک کشور و یا چند کشور هدف یک شرکت می تواند نتایج باور نکردنی ای را در اختیار مدیران قرار دهد که با استفاده از آن بتوانند این موضوع را بفهمند که باید استراتژی های کاری خود را به چه شکلی تعیین بکنند که بیشترین بازدهی را برای آنها داشته باشد.

پایگاه داده  Oracle یکی از مواردی است که می تواند در این زمینه بهترین امکانات را ارائه کند و هر آنچه که برای مدیریت یک پایگاه داده با این ابعاد نیاز است را انجام دهد.

 

قابلیت OLTP

یکی دیگر قابلیت هایی که Oracle خود را در آن یک مدعی حدی عنوان می کند قابلیت OLTP یا همان Online Transaction Processing است که به کنترل برنامه هایی که پایه های ترنزکشن یا همان تراکنشی دارند اطلاق می شود. وقتی صحبت از تراکنش به میان می آید، اولین موردی که به ذهن هر کسی می رسد، سیستم های پرداخت مالی است. در حالی که این سیستم ها صرفا یک جنبه کوچک از تراکنش ها هستند.

تراکنش در واقع یک قطعه کد است که تمام تغییرات آن یا باید به طور مال انجام شود و یا انگار به هیچ عنوان انجام نشده باشد. در واقع تراکنش ها یک قطعیت را رد برنامه های کامپیوتری ایجاد می کنند. اگر بخواهیم یک مثال ساده از اینکه تراکنش ها چه هستند بزنیم بهترین گزینه همین تراکنش های مالی است. وقتی پولی از حساب شما کم می شود باید حتما به حساب دیگر واریز شود. در غیر اینصورت باید این تراکنش قابل بازگشت باشد و پول خارج شده از حساب اول باز هم به این حساب باز گردد.

اما در این میان نقش Oracle چیست و چه کاری را انجام می دهد!؟ Oracle در اینجا مسئول بررسی این مورد است که پایگاه داده های مختلفی که در حال انجام این کار هستند را کنترل کرده و جامعیت این سیستم های جدا از هم را چک کند. هرگونه اختلالی که در این جامعیت ایجاد شده باشد، Oracle آن را اصلاح کرده و تغییر را اعمال می کند. پس وقتی وجه خارج شده با یک اصلاحیه به حساب شما باز می گردد، در واقع یک سیستم مدیریتی مانند Oracle این کار را انجام داده است.

تراکنش ها در Oracle چیست

معمولا این قابلیت از Oracle همگام با قابلیت قبلی یعنی کنترل Data Warehouse ها انجام می شود و اوراکل می تواند هر دو را مدیریت کند. در واقع اعمال قابلیت های کنترلی در تراکنش های انجام شده روی Data Warehouse ها برای Oracle یک مورد خیلی دلپذیر تر و بهتر خواهد بود.

 

کنترل پایگاه داده های On-Cloud

با توجه به ماهیت توزیع شده ای که این پایگاه داده دارد یکی از بهترین گزینه های برای کنترل پایگاه داده های کلود های بزرگ است. البته باید توجه داشته باشید که منظور پایگاه داده های خود Cloud ها است نه سایت ها و برنامه هایی که روی این کلود ها اجرا می شود. 

یک کلود برای اینکه بتواند یک مدیریت جامع از داده های خود که ممکن است روی چندین دیتاسنتر در سراسر دنیا باشد داشته باشد، به یک ابزار با دیدی وسیع نیاز دارد که اینجا نقطه ورود Oracle به ماجرا است. خیلی از کلود ها برای مدیریت سرور های توزیع شده خود از این سیستم مدیریت پایگاه داده استفاده می کنند. به عنوان مثال سرویس هایی که تحت عنوان هاست ابری و فضای ذخیره سازی ابری ارائه می شوند میتوانند از این سیستم بهره بگیرند. 

کنترل کلود Oracle چیست

 

استفاده در بلاک چین

بلاک چین ها و شبکه هایی که جدیدا بحث های داغی در مورد آنها ایجاد شده است و محصولاتی به شدت پر بازده را عرضه کردند که از نمونه های آنها میتوان به ارز های دیجیتال اشاره کرد یکی دیگر از مواردی هستند که Oracle برای خود یک کارایی جدید را دست و پا کرده است. اگر در مورد بلاک چین اطلاعات مختصری داشته باشید قطعا می دانید که این شبکه ها رد واقع داده های رمزنگاری شده ای را بر مبنای بلاک های داده ای پشت سر هم ایجاد می کنند. این داده ها به یک سیستم مدیریتی نیاز دارند که بتواند این حجم عظیم از داده ها یا اصطلاحا هش ها را مدیریت کند.

در این بخش دیدیم که کاربرد های Oracle چیست و چه امکاناتی را فراهم می کند. اکنون نوبت به این رسیده است تا سرویس های مختلف Oracle که با استفاده از آنها این خدمات ارائه می شود را بررسی کنیم.

 

انواع سرویس های Oracle چیست

در مورد اینکه سرویس های Oracle چیست و این سیستم مدیریتی پایگاه داده به چند مدل سرویس های خود را ارائه می دهد می توان یک فهرست تمام عیار را معرفی کرد که بیشتر گزینه های آن را کاربردهای اینترپرایز تشکیل داده اند، این موارد عبارتند از:

 

Express Edition

ساده ترین نسخه سیستم مدیریت پایگاه داده ارائه شده توسط اوراکل است که در کمترین حد امکانات نگهداری شده است و تقریبا یک تست رایگان از این سیستم است. عموما این ورژن برای موارد آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد و از ابزار های قدرتمند ارائه شده توسط این شرکت در این ورژن خبری نیست. شما میتوانید این نسخه را به صورت رایگان دانلود کرده، نصب کنید و برای مواردی که می تواند نیاز شما را برطرف کند از آن استفاده نمایید.

سرویس های Oracle چیست

 

Standard Edition

اگر بخواهیم بگوییم که سرویس استاندارد Oracle چیست باید بگوییم که یک سرویس جامع با محوریت کاربرد برای اپلیکیشن های مخصوص کسب و کارهای کوچک است که با استفاده از آن می توان یک مدیریت جامع را روی پایگاه داده های سرویس های مختلف پیاده سازی کرد و اطلاعات توزیع شده مربوط به یک کسب و کار را جمع آوری کرد.

 

Standard Edition One

این سرویس را می توانیم برادر کوچکتر سرویس استاندارد معرفی کنیم. Standard Edition One دقیقا تمام ویژگی هایی که سرویس استاندارد دارد را دارد با این تفاوت که پایگاه داده هایی که این سرویس پشتیبانی می کند کوچکتر بوده و برای داده های خیلی بزرگ مناسب نیست. این امر به این خاطر است که سرویس ویژه کلاسترینگ اوراکل در این سرویس ارائه نمی شود.

 

Enterprise Edition

همانطور که از نام این سرویس مشخص است تمرکز ویژه ای را روی موارد کاربردی برای سازمان ها قرار داده است و مواردی مانند امنیت، کارایی، مقیاس پذیری و موارد اینچنینی را تا حدی تقویت کرده است که بتوان این سیستم را به عنوان یک کنترلر خوب روی سیستم های حساس و بحرانی ایمن یا همان Safety-Critical پیاده سازی نمود.

 

Personal Edition

در این توزیع از سیستم های اوراکل شما به تمامی امکانات ارائه شده در ویرایش اینترپرایز دسترسی دارید، البته به جز قابلیت کلاسترینگ که برای سیستم های بزرگ یک ویژگی ضروری به شمار می رود.

به طور کلی می توان گفت که ورژن ها و سرویس های مختلفی که اوراکل ارائه می کند خارج از این موارد نیست و شما می توانید با امکاناتی که هر کدام از این سرویس ها به شما ارائه می کنند نیاز های مدیریتی پایگاه داده ها در سطح کلان را برطرف سازید. تا اینجای کار به صورت امل با این موضوع که Oracle چیست و چه ویژگی هایی دارد و به چه صورتی ارائه می شود آشنا شده ایم. اکنون نوبت به این رسیده است که در مورد این که مزایای استفاده از Oracle چیست و چه کمکی را به ما می تواند ارائه دهد صحبت کنیم  ببینیم که در صورتی که به سراغ استفاده از این پایگاه داده برویم چه مزیت هایی را به ما خواهد داد.

 

مزایای استفاده از Oracle چیست

در رابطه با پایگاه داده Oracle باید گفت که این پایگاه داده می تواند قابلیت های خوب و جامعی را برای سایت یک پایگاه داده به ما بدهد. در ایمن رمود باید گفت که سایر سیستم های ارائه کننده پایگاه داده مانند MySQL و همینطور Maria DB یا حتی سیستم های غیر رابطه ای مانند مانگو دی بی که در مقاله های MySQL چیست، MariaDB چیست و مانگو دی بی چیست به بررسی و معرفی کامل آنها پرداختیم، هم می توانند این ویژگی ها را به ما ارائه کنند. در واقع ارائه یک پایگاه داده خوب به عنوان یک مزیت شناخته نمی شود و به نوعی یک وظیفه است. اما در کنار این پایگاه داده ای که برای ما فراهم می شود، این موضوع که چه مزیت های جانبی ای نسبت به خیلی از گزینه های دیگر برای ما وجود خواهد داشت و در این میان نقش Oracle چیست موردی است که باید به آن پرداخته شود.

مزایای استفاده از Oracle چیست

در صورتی که بخواهیم بگوییم مزیت های استفاده از Oracle چیست که سایر پایگاه داده ها نمی توانند آنها را به صورتی که این سیستم ارائه می کند در اختیار ما قرار دهند موارد و مزایای مختلفی را باید نام برد که می توان از مهمترین و اصلی ترین آنها به این فهرست اشاره کرد:

 

سازگاری بالا

یکی از مهمترین مواردی که می توان در پاسخ به این سوال که مزایای استفاده از Oracle چیست به سراغ آن رفت و به آن اشاره کرد این است که این پایگاه داده سازگاری بسیار زیادی را با سیستم های مختلف دارد و لازم نیست که شما نگران این موضوع باشید که مواردی مانند سیستم عامل سرور مورد نظر و یا معماری شبکه ای که روی آن کار می کند با اوراکل همخوانی دارند یا خیر. در این رابطه باید گفت که Oracle تمامی جنبه های مختلف یک سیستم را پشتیبانی کرده و با تمامی پلتفرم های معروف سازگاری دارد. همینطور این سیستم مدیریت پایگاه داده با بیش از بیست پروتکل و استاندارد مختلف شبکه ای و انتقال اطلاعات همخوانی دارد که می تواند در شبکه های مختلف هم مورد استفاده قرار بگیرد.

در صورتی که شما به سراغ پایگاه داده اوراکل رفته و بخواهیم از آن استفاده کنید می توان گفت که کمترین مشکل را با معماری های مورد استفاده خود خواهید داشت و مانند سیستم های دیگر که در بعضی از مواقع شما را مجبور به تغییر موارد اصلی در معماری پروژه می کنند، این کار را با شما انجام نداده و همه برنامه ها در مسیر اصلی خود باقی خواهند ماند.

 

بکاپ گیری و ریکاوری حرفه ای

یکی دیگر از ویژگی هایی که باید برای این مورد که مزایای Oracle چیست به آن اشاره داشته باشیم و می توان گفت که اوراکل به آن مشهور است ویژگی های خوب و سطح بالا برای این بازیابی و ریکاوری اطلاعات است. سیستم هایی که اوراکل از آنها برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند و هش گیری هایی که دارد می تواند در این موارد بسیار موثر عمل کند و سیستم اوراکل توانسته است خود را به درجه ای برساند که گم شدن اطلاعات در این سیستم به صفر نزدیک شود و هیچ مشکلی در سیستم آن پیش نیاید می توان گف دلیل استفاده از این سیستم برای مدیریت بلاک چین ها هم همین موضوع است و قابلیت اطمینان بالایی در این زمینه به کاربران خود ارائه می کند.

بکاپ گیری و ریکاوری حرفه ای

علاوه بر ویژگی های خوبی که این سیستم می تواند برای مقابله با از بین رفتن داده های ما انجام دهد، امکانات خوبی را هم برای بکاپ گیری در اختیار ما قرار می دهد که در صورتی که شما به صورت سهوی و یا هر دلیل دیگری اطلاعات خود را تغییر داده و این تغییر از نظر منطقی نادرست باد و بخواهید به داده های قبلی خود دسترسی داشته باشید اوراکل این موضوع را برای شما حل خواهد کرد و می توانید این کار را هم بدون دردسر انجام دهید.

در نظر داشته باشید که در اینجا ما با دو ویژگی بازیابی خطا و مقاوم بودن در برابر از بین رفتن داده ها و همین طور بکاپ گیری و حفظ ورژن های قبلی از داده ها طرف هستیم و باید در نظر داشت که این دو مقوله از هم جدا هستند.

 

پشتیبانی از مالتی دیتابیس

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت و می توانیم بگوییم که از موارد بسیار مهم برای اوراکل است و اوراکل بیشتر شهرت خود را مدیون آن است، پشتیبانی از ویژگی های مالتی دیتابیس است که در کمتر سیستمی دیده می شود. وقتی که شما یک سیستم توزیع شده داشته باشید که بتواند روی سیستم های مختلفی کار کند، به پایگاه داده ای مانند اوراکل نیاز خواهید داشته که بتواند جامعیت داده ها را حفظ کرده و به نوعی تراکنش محور عمل کند. تغییر در سیستم های چند پایگاه داده باید به صورت تضمین شده در روی کل شبکه اعمال شده و و باید گفت که این موضوع می تواند یکی از مهمترین موارد  کاربرد های اوراکل معرفی کرد.

این قابلیت باعث شده است که اوراکل در خیلی از سیستم های بزرگ به کار گرفته شود و در صورتی که شما از یک سیستم توزیع شده برای کار خود استفاده می کنید باید گفت که بهترین راه حل و به نوعی شاید حتی تنها راهی که در اختیار شما خواهد بود استفاده از اوراکل است. اوراکل توانایی پیاده سازی Transaction ها و تراکنش ها را به خوبی دارد و می توان گفت که در این کار یکی از بهترین ها می باشد و این موضوع باعث شده است که خیلی از شبکه های بانکی برای سیستم انتقال وجوه و مواردی از این دست از سیستم مدیریت پایگاه داده اوراکل برای خود استفاده کنند.

پشتیبانی از مالتی دیتابیس

 

قدرت توسعه

یکی از مواردی که همیشه اوراکل را یک قدم جلوتر از رقبای خود نگه داشته است قدرتی است که برای توسعه دارد. در صورتی که بخواهیم بگوییم منظور از این قدرت توسعه Oracle چیست باید گفت که شرکت اوراکل سومین شرکت نرم افزاری بزرگ در دنیا به حساب می آید و با توجه به درآمدی که دارد توانسته است که بودجه های کلانی را برای توسعه و ارائه تکنولوژی های جدید در نظر داشته باشد. به همین دلیل هم می توان گفت که هر چیز جدیدی به بازار تکنولوژی وارد شود، اوراکل یکی از پیشگامان آن خواهد بود. در این مورد می توان به متاورس ها و همینطور Web 3 اشاره کرد که اکنون در حال رشد و توسعه هستند.

پس اگر که شما با استفاده از اوراکل سیستم خود را پایه ریزی کنید می توانید از این بابت که هر چیز جدیدی که وارد بازار تکنولوژی و توسعه شود با سیستم شما هم سازگاری خواهد داشت و می توانید خود را به آن ارتقا دهید، آسوده خاطر باشی. همینطور اگر به دنبال یادگیری کار با یک سیستم پایگاه داده به عنوان یک شغل هستید باید گفت که این مزیت از Oracle می تواند آینده شغلی شما را تضمین کند و شما نگران قدیمی شدن چیز هایی که بلد هستید نخواهید بود.

 

اعلام تغییرات قبل از آپدیت

یکی از مهمترین مزیت هایی که برای کار کردن در اوراکل وجود دارد و می توانیم به عنوان آخرین برتری ای که برای سوال مزیت های Oracle چیست به آن پاسخ می دهیم به آن اشاره داشته باشیم این است که اوراکل قبل از هر آپدیتی مسیری که در حال توسعه آن است را برای کاربران خود مشخص می کند. در این سیاست کاری اوراکل به کاربران خود می گوید که قرار است در آپدیت هایی که در دوره های بعدی ارائه می شود چه مواردی گنجانده شود و چه موارد دیگری به صورت کلی تغییر خواهند کرد.

اعلام تغییرات قبل از آپدیت

با این سیاست کاربران و توسعه دهندگانی که از این نوع پایگاه داده برای خود استفاده می کنند دقیقا می دانند در صورتی که برنامه ای که دارند را در مسیر پیش رو توسعه دهند در چند ماه دیگر با چه موارد و مشکلاتی ممکن است مواجه شده و باید در چه زمینه ای بیشتر کار کنند. در واقع با این کار اوراکل این امکان را به برنامه نویسان خود می دهد که به هیچ عنوان غافلگیر نشده و همیشه بتوانند روی سرویس هایی که اوراکل به آنها ارائه می کند به صورت درست و بدون خطا حساب کنند. این موضوع می تواند تاثیر بسیار بالایی را روی کاربر پسند شدن و همینطور تجربه کاربری ای که برنامه نویسان با این سیستم دارند ایجاد کند.

در کل می توانیم بگوییم که این ها مهمترین مواردی هستند که برای پاسخ به سوال مزایای Oracle چیست می توانیم به آنها اشاره کنم و باید گفت که به هیچ عنوان هم چیز کمی نخواهد بود و باید در نظر داشت که این موارد به Oracle کمک کرده اند تا به یکی از بزرگترین سیستم ها تبدیل شود. اما باید گفت که این سیستم هم مانند هر سیستم دیگری یک نرم افزار است که در کنار تمامی خوبی ها معایبی هم دارد و در صورتی که قصد استفاده از این سیستم را در پروژه خود دارید، باید به آنها هم توجه داشته باشید. در ادامه در مورد این سوال که معایب و ایرادات Oracle چیست با هم صحبت خواهیم کرد.

 

معایب استفاده از Oracle چیست

اوراکل سیستمی بزرگ است که کار های بزرگی را انجام می دهد و باید گفت که به کمک آن بوده است که توسعه خیلی از برنامه ها انجام شده است و در صورتی که این شرکت بزرگ به صورت متمرکز روی پایگاه داده کار نمی کرد و هزینه های گزاف توسعه را نمی داد شاید خیلی از تکنولوژی های امروز تا چند دهه آینده ساخته نمی شدند و در این خصوص باید گفت که اوراکل به خوبی کار کرده است و سهم بزرگی در پیشرفت این موارد داشته است، اما باید در نظر داشت که اوراکل هم در آخر یک برنامه کامپیوتری است که می توانند معایبی داشته باشد و در صورتی که شما بخواهید به سراغ استفاده از آن بروید حق دارید که چه موانعی در راه شما پدیدار خواهد شد.

در صورتی که بخواهیم بگوییم معایب Oracle چیست و اگر بخواهیم از آن استفاده کنیم باید چه مواردی را مورد توجه قرار دهیم، باید بگوییم که موارد زیادی در این رابطه وجود ندارد و مزایای اوراکل به این معایب غلبه می کنند. اما موارد مهمی وجود دارند که می توان آنها را به این صورت فهرست کرد:

 

پیچیدگی بالا

یکی از مهمترین مواردی که می توان در پاسخ به سوال معایب Oracle چیست به آن اشاره کنیم این است که کار کردن با اوراکل دردسر های خاص خود را دارد و روی هم رفته بید گفت که اوراکل سیستمی نیست که بشود در زمان نیاز آن را یاد گرفت و اندازه ای که کار راه بیفتد از آن استفاده کرد. این موضوع شاید در پایگاه داده هایی مانند MySQL و MariaDB کاملا طبیعی باشد و کسی که چیزی از آنها نمی داند برای راه اندازی یک پروژه کوچک بتواند چند نکته از آنها را یاد گرفته و کار خود را راه بیندازد. اما باید گفت که وقتی صحبت از اوراکل در میان باشد از این موارد خبری نیست و هر کسی از عهده آن بر نیامده است.

برای اینکه بتوان از این سیستم استفاده کرد لازم است که وقت و انرژی کافی را برای یادگیری آن در نظر داشته باشید و آن را به صورت کامل یاد بگیرید تا بتوانید بازدهی مورد نظر را از دل آن بیرون بکشید. در خیلی از پروژه ها خود اوراکل یکی از مواردی است که می تواند به عنوان یک موضوع پیچیده شناخته شود و طرز کار آن در خیلی از مواقع باعث بروز مشکلات متعدد می شود.

این سخت بودن و پیچیدگی باعث شده است تا برای کار با این سیستم به هر کسی هم نتوان اعتماد کرد و باید گفت که برنامه نویسانی که بتوانند با این سیستم به خوبی کار کنند واقعا کم بوده و پیدا کردن یک گزینه مناسب می تواند خود داستانی داشته باشد.

معایب استفاده از Oracle چیست

 

هزینه بالا

وقتی که یک سیستم مدیریت پایگاه داده تا این اندازه حرفه ای عمل کند و برای کاربرد های سطح بالا مورد استفاده قرار گیرد، بدیهی است که هزینه های بالایی را هم به شما متحمل کند و باید فگت که اگر به سراغ سیستم اوراکل می روید باید خود را برای این هزینه ها آماده کنید ابعاد مختلفی در مورد هزینه هایی که اوراکل می تواند روی دست شما بگذارد وجود دارند و دلایل مختلفی می تواند باعث بروز این هزینه ها شود. مهمترین دلیل این هزینه های لایسنس های مختلفی هستند که اوراکل ارائه می کند. با این سرویس ها و سطوح  خدمات در بخش های قبلی آشنا شدیم، اما به صورت کلی باید گفت که اوراکل لایسنس های فرعی زیادی دارد که در صورتی که پروژه شما به آنها نیاز داشته باشد، مجبور خواهید شد آنها را برای داشتن ویژگی های مورد نیاز تامین کنید.

در واقع باید گفت قابلیت های مختلف در اوراکل لایسنس های متنوع دارند و این یکی از ایرادات مهم در اوراکل به شمار می رود. از همین رو ممکن است که شما برای یکی از پروژه های خود به سه لایسنس مختلف نیاز داشته باشد و برای یک پروژه دیگر به پنج لایسنس. از این نظر باید گفت که اوراکل کمی مادی به قضیه نگاه کرده است و شاید دلیل بزرگ شدن آن تا این اندازه هم همین باشد.

مورد بعدی هزینه استخدام برنامه نویسانی است که می توانند با این سیستم برای شما کار کنند و قابلیت مورد نیازتان را پیاده سازی کنند. همانطور که در بخش قبل هم به این موضوع اشاره کردیم تعداد برنامه نویسان حرفه ای برای کار با اوراکل زیاد نیست و باید گفت که در خیلی از موارد این برنامه نویسان دستمزد هایی بسیار بالا را برای خود درخواست می کنند و با توجه به شرایط کاری ای که در این زمینه وجود دارد و سطح تخصصی که دارند طبیعی است و این هزینه حتما باید در هزینه های کلی پروژه لحاظ شود، در غیر این صورت اوضاع حسابی به هم خواهد ریخت.

 

مدیریت سخت

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت و می تواند در مورد معایب اوراکل به آن اشاره شود این است که نصب و راه اندازی و همین طور مدیریت پروژه ها در آن دشوار می باشد. در صورتی که شما قصد راه اندازی پایگاه داده ای بین سازمانی و بزرگ را داشته باشید این پایگاه داده می تواند به شما کمک کند که در این حالت باید گفت با پیچیدگی های کنترلی زیادی مواجه خواهید بود، و البته در صورتی که شما برای یک سایت با اندازه های معمولی را راه اندازی کرده و به دنبال پایگاه داده ای عادی هستید، اوراکل می تواند برای شما دردسر های زیادی داشته باشد و مدیریت این پایگاه داده برای شما بسیار پر دردسر و سخت و خواهد بود.

در کل باید بگوییم هر چند که اوراکل مزایای بسیاری دارد و امروزه تمامی تکنولوژی های نوین مانند متاورس ها و بلاک چین ها از آن استفاده می کنند اما در صورتی که شما کار چندانی برای انجام دادن با آن نداشته باشید برای شما بسیار هزینه بر خواهد بود و به زحمتی که دارد نمی ارزد و باید گفت که بهتر است به سراغ موارد ارزانتر و بهینه تری مانند MySQL بروید و سیستم خود را رو این پایگاه داده ها راه اندازی کنید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد اینکه Oracle چیست با هم صحبت کردیم و دیدیم که این برنامه می تواند برای شما چه کارهایی انجام دهد. در صورتی که می خواهید پایگاه داده توزیع شده و برنامه های ابری خود را مدیریت کنید این سیستم مدیریت پایگاه داده می تواند به شما کمک کند اما در صورتی که به دنبال یک DBMS مناسب راه اندازی سایت هستید و دنبال این مورد می گردید که ببینید دلیل شهرت Oracle چیست باید گفت که اوراکل بزرگ واقعا برای استفاده های عادی بزرگ است و مدیریت آن به شدت پیچیده و سخت خواهد شد. پی بهتر است وقت خود را برای استفاده از این پایگاه داده روی موراد کوچکتر تلف نکنید و به سراغ گزینه های مناسب تر بروید.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
8 − 4 =