جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش نرم‌افزارMariaDB چیست و چه کاری را برای شما انجام خواهد داد
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

MariaDB چیست و چه کاری را برای شما انجام خواهد داد

MariaDB چیست سوالی است که قرار است به آن پاسخ دهیم. پایگاه داده یکی از اصلی ترین و مهمترین ارکانی است که هر المان نرم افزاری برای کارکردن به آن نیاز دارد. وقتی می گوییم هر چیز نرم افزاری دقیقا منظور ما همه چیز است! یک سایت، یک اپلیکیشن موبایل ساده، یک سیستم عامل، یک برنامه حسابداری و یا بهتر بگوییم همه و همه برنامه هایی که قرار است با داده، محتوا و یا اطلاعاتی خاص کار کنند نیاز به یک پایگاه داده دارند تا این اطلاعات را بر اساس یک طبقه بندی منظم ذخیره سازی کرده و آنان را برای استفاده در برنامه ذخیره سازی کند.

MariaDB یکی از همین پایگاه های داده است که قرار است در این مطلب به بررسی کامل آن پرداخته و ببینیم چه مزایایی میتواند داشته باشد. با بررسی پاسخ این سوال که MariaDB چیست با ما همراه باشید.

 

MariaDB چیست و از کجا آمده است

پیشتر در مقاله ” پایگاه داده چیست ” به معرفی این عضو نرم افزاری مهم در برنامه ها اشاره کردیم و دیدیم که داشتن یک پایگاه داده تطابق پذیر، روان و ایمن چقدر می تواند به ما در داشتن یک برنامه، سایت و یا اپلیکیشن قوی کمک کند. اکنون می خواهیم یک پایگاه داده کاربردی و حرفه ای که استفاده از آن رشد فزاینده ای داشته و شما میتوانید از آن در سایت، اپلیکیشن و هر نرم افزاری که فکرش را بکنید استفاده نمایید، را معرفی کنیم.

MariaDB پایگاه داده ای حرفه ای است که می تواند نیاز های شما به یک پایگاه داده را به طور کامل پوشش دهد و خیلی از بزرگان دنیای نرم افزار و اینترنت روند خود را تغییر داده و به جمع استفاده کنندگان این پایگاه داده قدرتمند پرداخته اند. MariaDB یک پایگاه داده ریشه دار است که از یکی از قدرتمندترین پایگاه داده های موجود جدا شده و مسیر پیشرفت خود را دنبال کرده است. اجازه دهید به بررسی این موضوع بپردازیم که ریشه های MariaDB چیست و از کجا آمده است.

اگر بخواهیم سیر تکامل پایگاه داده ها را بررسی کنیم با داستانی جالب مواجه خواهیم شد. در سال های ابتدایی گسترش نرم افزار ها در دهه هفتاد، پایگاه داده ها و زبان های پرس و جوی زیادی ایجاد شدند که این خدمات را ارائه دادند. اما بسیاری از آنها توانایی مقاومت در برابر سیل عظیم مشکلات را نداشته و تقریبا به صورت کامل منقرض شدند و اسمی از آنها نماند در این بین تعداد معدودی از شرکت های بزرگ که توانستند تیم های طراحی خود را گسترش داده و نیاز روز بازار بزرگ نرم افزار و اینترنت را برطرف کنند، سرپا مانده و به صورت قدرتمندتر و حرفه ای تر به کار خود ادامه دادند، این بازار فوق العاده مهم تا جایی پیش رفت که به دست دو غول عظیم افتاد که یکی از آن ها یعنی MSSQL مربوط به مایکروسافت بوده و در پلتفرم های ویندوزی کار می کرد، و دیگری که MYSQL نام داشت، عرصه اپن سورس لینوکس را اشغال کرده بود.

MSSQL در انحصار سختگیرانه مایکروسافت و توسط این شرکت رشد پیدا می کرد و تکمیل می شد. شرکت بزرگ دیگری که در بحث پایگاه داده ها خود را مطرح تر از مایکروسافت میدید، نیاز به داشتن یک زبان و پلتفرم پایگاه داده ای جدید و قوی را احساس کرد. به همین علت MYSQL توسط Sun Microsystems یکی از بزرگان این صنعت خریداری شد، که بعد از این اتفاق Oracle که یکی از قدرتمند ترین شرکت های ارائه دهنده سیستم پایگاه داده در جهان است، ایجاد گردید. این اتفاق در سال 2008 تغییرات زیادی را برای این حوزه رقم زد و کار به جایی رسید و تنش هایی بین شرکت صاحب امتیاز و سازنده و خالق این برنامه یعنی مایکل ویدنیوس که عموما با نام “مونتی” در مجامع برنامه نویسی و حرفه ای شناخته می شد، ایجاد گردید.

این تنش را میتوان آغازگر تفکری برای ایجاد MariaDB دانست. در سال 2008، مونتی که گرداننده MYSQL AB بود و آبش با شرکت بالادستی خود در یک جوب نمی رفت، از آنها جدا شده و وی پایه سیستم مدیریت پایگاه داده ای که طراحی کرده بود، MariaDB را ایجاد نمود و آن را به عنوان یک نسخه جدید ارائه داد که صاحب امتیاز آن خود او بود. این کار ضربه سنگینی به Oracle وارد کرد و معادلات بازار نرم افزار را به کلی به هم ریخت.

افزایش کاربران MariaDB بعد از این عمل مونتی و همینطور کاهش استفاده کنندگان از Oracle، باعث شد که Sun Microsystems که خود را بزرگترین ارائه دهنده پلتفرم های پایگاه داده می دانست و رشد تعداد کاربران و محصولاتی که از این پلتفرم استفاده میکنند را با رقم ها و اعداد میلیاردی و فونت درشت در هنگام نصب محصولات خود(مانند Java) نمایش می داد، یک ضربه بسیار سنگین را چشید که تحمل آن از هر کسی بر نمی آمد.

MariaDB از کجا آمده است

اما MariaDB هنوز در ابتدای راه بود و مسیر طولانی ای را برای MYSQL شدن پیش روی خود داشت. مونتی راه خود را ادامه داد و با ارائه ورژن های متعدد این محصول را به سمت پیشرفت هدایت کرد. در ادامه به به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که ورژن های این برنامه یعنی MariaDB چیست .

 

ورژن های مختلف MariaDB چیست

MariaDB کار خود را از اوایل سال 2008 آغاز کرد. به نسبت سایر برنامه ها و پلتفرم های پایگاه داده ای که وجود دارند می توان آن را یک برنامه نوپا دانست. البته پلتفرم های دیگری نیز وجود دارند که جدیدتر از این پلتفرم ارائه شده اند و پیشرفت خوبی را داشته اند اما MariaDB با استفاده از پایه های MYSQL توانست مسیر پیشرفت خوبی را طی کند و مورد توجه خیلی از برنامه نویسان قرار بگیرد.

اولین ورژن این برنامه ورژن ۵.۱ نام داشت که در واقع همان MYSQL 5 بود که با تغییرات جزئی با نام MariaDB در سال 2009 در حدود 11 سال پیش منتشر گردید. با این وجود که ویژگی ها و تفاوت های زیادی با نسخه اصلی MYSQL در این برنامه دیده می شد و MariaDB صرفا اسمی روی آن بود، این نسخه تا سال 2015 توسط شرکت سازنده پشتیبانی گردید و گسترش آن ادامه پیدا کرد. 67 سری آپدیت در طول عمر 6 ساله این برنامه ارائه شد که رقم بالایی به حساب می آید و ارائه میانگین هر 16 روز یک آپدیت برای یک برنامه را می توان نشان از جدیت تیم سازنده و گسترش دهندگان این برنامه در پیشرفت آن دانست.

ورژن های بعدی این برنامه با همان هسته تا سال ۲۰۱۲ ارائه شدند که آخرین آن ها ۵.۵ نام داشت. ورژن ۵.۵ تا سال ۲۰۲۰ پشتیبانی می شد و آخرین ورژن با هسته MYSQL بود که MariaDB آن را پشتیبانی می کرد. ورژنی که بعد از 5.5 ارائه شد با تغییرات اساسی همراه بود و خبری از آن MYSQL سابق نبود. این ورژن 10.0 نام گرفت و در سال 2012 توسط این شرکت ارائه گردید. MariaDB 10.0 را می توان شروع حرکت مستقل این برنامه دانست و همچنان نیز ادامه دارد.

ورژن های مختلف MariaDB

اما اگر بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که جدیدترین ورژن MariaDB چیسست میتوانیم بگوییم که جدیدترین ورژنی که از این برنامه منتشر شده است ورژن 10.5 می باشد که در دسامبر 2019 منتشر گردید و به گفته مدیران این شرکت تا ماه ژوئن سال 2025 قرار است از آن پشتیبانی شود. در مدت یک سال گذشته که این برنامه از MariaDB ارائه شده است تاکنون سه بار آپدیت کلی برای این ورژن معرفی شده است که این تعداد کم نسبت به تعداد بالای آپدیت ها در ابتدای مسیر حرکت MariaDB که تقریبا نزدیک به دو هفته یکبار بود نشان دهنده تشکیل شدن طراحی و به انسجام رسیدن طرح MariaDB است.

با معرفی MYSQL به عنوان ریشه این برنامه ممکن است این تصویر به وجود بیاید که این دو برنامه شباهت های زیادی را با هم دارند. اجازه دهید تا در ادامه به اشتباه بودن این تصور بپردازیم و ببینیم که تفاوت MYSQL و MariaDB چیست و همینطور مزایایی که MariaDB خود را با آنها به این سطح از مقبولیت رسانده است چه هستند.

 

تفاوت ها و شباهت های MYSQL و MariaDB چیست

اگر در منابع اصلی که خود MariaDB ارائه می کند یک بررسی ساده انجام دهیم خواهیم دید که MariaDB به عنوان یک Fork از MYSQL معرفی می گردد. اما این دقیقا به چه معناست!؟

وقتی از اصطلاح Fork برای رابطه ای اینچنینی استفاده می کنیم به این معناست که MariaDB یکی از زیرشاخه های MYSQL بوده و تقریبا تمامی ویژگی های برنامه MYSQL در MariaDB وجود دارد و شما این امکان را خواهید داشت تا در صورت نیاز تمامی پایگاه داده های MYSQL خود را بدون هیچ تغییر و یا خرابی ای در داده ها و تنظیمات، به MariaDB انتقال دهید.

شباهت با MSQL

به صورت کلی سازگاری بین MYSQL و MariaDB به مقدار زیادی بالا است و امکان انتقال داده در بین ورژن های مختلف نیز وجود دارد. اما بعضی از ورژن های مختلف این دو برنامه قدرتمند ممکن است ناسازگاری هایی را در زمان انتقال از خود نشان دهند. به عنوان مثال ورژن 5.5 از برنامه MariaDB توانایی سازگاری با MYSQL 8.0 را ندارد

اما اگر بخواهیم ببینیم که تفاوت اصلی بین MYSQL و MariaDB چیست می توانیم به بهینه سازی های کارایی که دعوای اصلی مونتی و Oracle نیز بر سر آن بود اشاره کنیم. این بهینه سازی ها به صورت فراگیری روی MariaDB اعمال شده است که در خیلی از کاربرد های آن ها کاربر یا API هایی که با برنامه درگیر هستند به راحتی میتوانند با دردسر خیلی کمتری این کار ها را انجام دهند. این بهینه سازی ها را میتوان به عنوان مزایای MariaDB معرفی نمود. در ادامه این مطلب به این سوال می پردازیم که مزایای MariaDB چیست و چگونه بر بهینه بودن کاربرد آن تاثیر می گذارند.

 

مزایا و ویژگی های اصلی MariaDB چیست

همانطور که گفتیم آنچه که MariaDB را به عنوان یک عضو جدا از MYSQL معرفی می کند و باعث شده است تا استفاده کنندگان از پشتیبانی های حرفه ای و سطح بالای شرکتی مانند Oracle صرف نظر کرده و MariaDB را برای برنامه یا سایت خود انتخاب کنند، بهینه سازی هایی است که MariaDB ارائه میکند. این بهینه سازی ها تا حد زیادی باعث بالارفتن راحتی کار با این پایگاه داده، افزایش امنیت و همینطور افزایش سرعت کارکرد خواهند شد که در کل راندمان MariaDB را بالا می برد. در ادامه با هم خواهیم دید که این مزایای MariaDB چیست و چگونه این کار را انجام خواهند داد.

 

Database Views (ویو های مجازی از پایگاه داده)

یکی از اصلی ترین مواردی که بهینه سازی شده است ویو های دیتابیس است. یک ویو دیتابیس نشان دهنده اطلاعاتی است که بر اساس درخواست کاربر از پایگاه داده، به صورت یک جدول مجازی در اختیار وی قرار خواهد گرفت. این جدول مجازی می تواند ستون هایی را به هم مرتبط کرده باشد که هر کدام از آن ها در یک جدول جداگانه قرار دارند. همینطور ممکن است رکورد های مختلف را نیز جمع آوری کرده و به صورت یکجا به عنوان پاسخ پرس و جو در اختیار کاربر قرار دهد.

در MYSQL وقتی که یک پرس و جو یا کوئری مطرح شود، تعداد زیادی از ستون ها و جداول به کاربر نشان داده خواهد شد که این امر می تواند موجب برخی اختلالات شود که ضعف های امنیتی و امکان افشای اطلاعات یکی از مهمترین آن ها می باشد. در MariaDB با بهینه سازی های انجام شده، یک ویو شسته رفته و تمیز در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت که هم استفاده از آن ساده تر است و هم امکان لو رفتن اطلاعات را بسیار پایین می آورد.

 

Virtual Columns (ستون های مجازی)

ستون های مجازی را می توان یکی از ابداعات فوق العاده برای MariaDB دانست که خیلی از بار محاسباتی برنامه های مختلف را کم نمود. در انتها جداول این پایگاه داده یک ستون مجازی یا غیر واقعی که متعلق به دیتابیس نبوده و به صورت نرم افزاری و مجازی قرار دارد ایجاد می شود. این ستون قادر خواهد بود تایم عملیات ریاضی و فرمولی که از آن خواسته می شود را روی ردیف های مختلف جدول اعمال انجام داده و آن را ذخیره نماید.

با این کار دیگر نیازی نیست که در سورس برنامه اطلاعات از جداول بیرون آورده شود و محاسبات روی آن ها انجام شود. صرفا برنامه به آن ستون دسترسی پیدا کرده و اطلاعات محاسبه شده مورد نیاز خود را صرفا از آن می خواند. این در حالی است که در صورت یکه محاسبه در برنامه انجام گیرد منابع سیستم مصرف شده و زمان اجرا بالاتر می رود اما این کار باعث می شود که پایگاه داده کمی بزرگتر شده اما منابع سیستم به صورتی بهینه تر مورد استفاده قرار گیرد.

قابلیت ویرچوال کالم

این قابلیت را میتوان یکی از بزرگترین ابداعات MariaDB دانست که البته MYSQL نیز در برخی از ورژن های خود از آن پشتیبانی می کند.

 

Column Store (ذخیره سازی به صورت ستونی)

ذخیره سازی ستونی یکی از قابلیت هایی است که در MariaDB ایجاد شده است. اما کارایی این قابلیت حرفه ای MariaDB چیست !؟

با استفاده از این امکان شما می توانید داده های مورد نظر برای ذخیره سازی را به صورت ستونی ذخیره سازی کنید. و این کاملا برخلاف روش های قبلی است که داده ها به صورت سطری ذخیره سازی می شدند. در ذخیره سازی سطری به دلیل متفاوت بودن داده های هر ستون از سر، حجم و مدت زمان زیادی صرف می شد. اما این کار امکان استفاده از فشرده سازی ها و تکنیک های مختلف برای بالا بردن سرعت را ایجاد نموده است و برای داده های بزرگ و همینطور در مبحث Big Data ها میتواند بسیار مفید باشد.

 

پشتیبانی از MyRocks

MyRocks ارائه کننده یک سیستم پایگاه داده ای به نام RockDB است که میتوان آن را در فشرده سازی داده ها بهترین دانست. با استفاده از موتور MyRocks شما این قابلیت را خواهید داشت تا از امکانات این پایگاه داده برای فشرده سازی بهره مند شوید.

همینطور این امکان ایجاد شده است که داده ها را بین این دو پایگاه داده جابجا کرده و بدون تغییرات میتوانید اساس پایگاه داده خود را تغییر دهید.

 

Thread Pooling (لیست وظایف)

قابلیت دیگری که منحصرا برای MariaDB ایجاد شده است. این قابلیت اساس کار پایگاه های داده که به هر دسترسی به پایگاه داده اجازه داشتن یک thread را میداد، به کلی متحول نمود. اجازه دهید که ببینیم نحوه کارکرد این قابلیت مهم از MariaDB چیست !؟

این قابلیت به این پایگاه داده یک اکانت ویژه می دهد که با تکنیک های نرم افزاری Pooling درخواست های داده را مرتب کند. در این تکنیک یک بخش به نام Pool ایجاد می شود که به مانند یک فهرست عمل کرده و کلیه درخواست ها در آن قرار می گیرد و المان های پایگاه داده این درخواست ها را با thread های مختلف و بعضا چندگانه مدیریت کرده و پاسخ می دهند.

با این کار در پایگاه داده شما این قابلیت که به کوئری ها و درخواست های اطلاعات سریعتر پاسخدهی شود وجود خواهد داشت. این قابلیت که توسط MariaDB ارائه شد در حال گسترش بوده و خیلی از پایگاه داده ها را به سمت خود متمایل کرده است.

 

تضمین استفاده از MariaDB چیست

شاید این مزایای معرفی شده به اندازه ای وسوسه کننده باشند که شما نیز به فکر افتاده باشید که پایگاه داده سایت خود و یا برنامه ای که قصد ساخت آن را دارید، روی MariaDB بنا کرده و از آن استفاده کنید. یا شاید هم از طرفداران سایر پلتفرم ها مانند MYSQL یا MSSQL هستید و این نوع از پایگاه داده ها را بچه بازی می دانید! اما قطعا MariaDB برای کار خود یک تضمین و گارانتی دارد که به ما ثابت کند این قابلیت ها ادعا نیست و واقعا می تواند از پس آن ها بربیاید! اما تضمین MariaDB چیست !

وقتی حرف از تضمین میزنیم باید بدانیم که چه استفاده هایی از این پلتفرم شده و این پلتفرم توانایی تحمل حجم های زیاد از داده را دارد یا صرفا یک پلتفرم فانتزی برای پایگاه داده های کوچک است که زیادی به آن ها زرق و برق داده است.

برای اینکار MariaDB لیستی از مشتریان خود را معرفی نموده و گفته است که در حال مدیریت پایگاه داده هایی اینچنینی است:

  • گوگل
  • موزیلا
  • بانک DBS سنگاپور
  • Arch Linux
  •  Manjaro
  • Debian از نسخه 9 به بعد
  • Fedora از نسخه 19 به بعد
  • openSUSE از نسخه 12.5 به بعد
  • و بسیاری از توزیع های دیگر لینوکس

خب ! ظاهرا MariaDB مدارک محکم و قابل تاملی را برای خود ارائه می کند که سندیت حرف خود را ثابت کند. وقتی سیستم عامل ها، بانک ها و پلتفرم های بزرگ دیگری مانند گوگل و موزیلا که پایگاه داده های توزیع شده را مدیریت می کنند از این پلتفرم استفاده می کنند، میتوان این نتیجه را گرفت که ادعاهای MariaDB برای امکانات و بهینه سازی هایی که می گوید انجام داده است صحیح است. البته استفاده از این پلتفرم بستگی به نیاز شما دارد و تصمیم گیری از آن به عهده شما خواهد بود، ولی توصیه می شود که مزایای آن را دست کم نگیرید.

استفاده کنندگان از MariaDB

نتیجه گیری

MariaDB چیست سوالی بود که به تفصیل پاسخ آن را بررسی کردیم و دیدیم که این برنامه بزرگ چه قابلیت هایی را میتواند داشته باشد و چه امکاناتی را برای ما فراهم خواهد نمود. امکانات بهینه سازی هایی که MariaDB ادعای انجام آن ها را دارد می تواند پایگاه داده سایت یا اپلیکیشن شما را به اندازه ای قدرتمند سازد که حتی بتوانید از منابعی که برای آن در نظر گرفتید، در موارد دیگری استفاده کرده و کاهش هزینه را برای شما به دنبال داشته باشد. اما باید در مورد سازگاری آن با پایگاه داده فعلی شما و همینطور اینکه هزینه ها و پشتیبانی از این پلتفرم پایگاه داده به چه صورتی خواهد بود دقت کنید.

MariaDB با توجه به تفاسیر گفته شده و بررسی هایی که انجام دادیم یکی از پلتفرم های قابل اطمینان است که در عمل نیز خود را ثابت کرده است و اگر قصد استفاده از آن را دارید امیدواریم که بتواند نیاز های شما را به همان نحوی که مد نظر داشتید پاسخگو باشد.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
15 ⁄ 15 =