جهش به محتوا
ورود کاربران
هاست و نمایندگی

مقاله از ایجاد اکانت FTP در سی پنل

هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

ایجاد اکانت FTP در سی پنل

FTP یک پروتکل یا قرارداد (یک‌راه ساده) برای انتقال فایل و پوشه‌های مختلف در شبکه است که با استفاده از آن می‌توان فایل‌ها را از یک رایانه به رایانه دیگر منتقل کرد. درواقع FTP مخفف کلمه File transfer protocol و به معنای پروتکل انتقال فایل می‌باشد. کاربرد رایج این پروتکل هنگامی است که می‌خواهید یک فایل را از رایانه خود به هاست یا سرور انتقال دهید. با ایجاد یک اکانت FTP در هاست با چند کلیک فایل‌ها بدون توجه به حجم آنها را به هاست منتقل می‌کنید و درگیر محدودیت‌هایی مانند سرعت پایین اینترنت یا محدودیت آپلود فایل در کنترل پنل نخواهید شد. هاست‌ها انواع مختلفی لینوکسی و ویندوزی با نام‌های مختلف دارند که در این مقاله ایجاد اکانت FTP در سی پنل توضیح داده خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با پروتکل FTP و جزییات مربوط به این پروتکل پیشنهاد می‌کنیم مقاله FTP چیست !؟ را بررسی کنید.

تنظیمات FTP در هاست سی پنل

برای ایجاد اکانت FTP در سی پنل در بخش Files روی FTP Accounts  کلیک نمایید. صفحه مربوط به ایجاد اکانت FTP جدید و مدیریت اکانت‌های قبلی باز می‌شود.

 

create-ftp-account-cpanel

 

این صفحه دارای دو بخش است:  Add FTP Account برای ایجاد اکانت جدید و بخش FTP Accounts که اطلاعات اکانت‌های قبلی را نمایش می‌دهد و می‌توانید آنها را مدیریت نمایید.

 

Cpanel FTP accounts

 

ایجاد اکانت FTP در سی پنل

برای ایجاد اکانت FTP در سی پنل، از بخش Add FTP Account بالای صفحه اقدام نمایید. این بخش دارای چند فیلد است.

Log In: در این کادر نام اکانت FTP مدنظرتان را وارد نمایید. بعنوان نمونه admin

نکته: بهتر است این نام مرتبط با فردی که قرار است از این اکانت استفاده کند تعریف شود. به عنوان مثال اگر قرار است این اکانت در اختیار برنامه نویس قرار گیرد نام programmer می‌تواند مناسب باشد.

 

Password: در این فیلد رمز ورود یا همان پسورد مربوط به اکانتی که ایجاد نمودید را وارد کنید.

Password (Again): در این فیلد مجدداً پسورد را وارد نمایید.

توجه داشته باشید که پسورد در هر دو فیل باید عیناً یکسان باشد.

 

Strength: در این قسمت قدرت و پیچیدگی پسورد انتخابی را به صورت طیفی از رنگ‌ها نشان می‌دهد. هرچه پسورد ضعیف‌تر باشد به قرمز نزدیکتر و هرچه پسورد قوی‌تر باشد به سبز نزدیکتر است.

توجه داشته باشید که اگر پسورد ضعیف باشد بعلت امنیت پایین ، سی پنل به شما امکان ایجاد اکانت با این پسورد را نمی‌دهد.

Password Generator: این دکمه به شما این امکان را می‌دهد که یک پسورد با طول مناسب و سطح پیچیدگی قابل قبول ایجاد نمایید.

روی این دکمه کلیک نمایید، به صورت اتوماتیک یک پسورد ایجاد می‌کند، این پسورد را کپی کنید و تیک گزینه ” I have copied this password in a safe place ” را بزنید، دکمه Use Password فعال می‌شود روی آن کلیک کنید تا پسورد ایجاد شده در فیلدهای مربوط به پسورد کپی شود.

نکته: در قسمت Advanced Options می‌توانید، شرایط مربوط به ایجاد پسورد را تغییر دهید، بعنوان مثال طول پسورد را از حالت پیش‌فرض 12 کاراکتر تغییر دهید.

 

Directory: این بخش بسیار مهم است و شما با استفاده از این فیلد می‌توانید دسترسی اکانت را به فایل‌های مختلف هاست تعیین کنید. اگر مسیر خاصی را تعیین نکنید، سی پنل یک پوشه با نام اکانت در مسیر دامنه اصلی هاست ایجاد می‌کند و یوزر می‌تواند فقط به فایل‌های این مسیر دسترسی داشته باشد.

maralhost.com نام دامنه اصلی این هاست است، برای یوزر maral یک پوشه به نام maral می‌سازد تا فایل‌های خود را در این پوشه آپلود کند و فقط به فایل‌های همین پوشه دسترسی داشته باشد.

نکته: دسترسی دایرکتوری یوزر FTP را مطابق با نیازهایش تعیین کنید و دسترسی مازاد ندهید. تا حد امکان نیز از دادن دسترسی به دایرکتوری home که تمام فایل های اکانت در آن قرار دارد بپرهیزید. در صورت باز کردن دایرکتوری home برای یوزر FTP ، به تمامی فایل‌های سایر دامنه‌ها و ساب دامنه‌ها دسترسی خواهد داشت و می‌تواند در آنها تغییرات ایجاد کند.

 

Quota: این قسمت در میزان حجم مصرفی اکانت محدودیت ایجاد می‌کند. به صورت پیش‌فرض روی Unlimited است و یوزر می‌تواند به میزان نامحدود فایل در هاست آپلود نماید. البته اگر میزان فضای دیسک هاست پر شود، هنگام آپلود خطا خواهید داشت. در کادر اول می‌توان میزان آپلود را محدود کرد. مثلا اگر روی 2000  MB باشد، یوزر فقط می‌تواند تا حجم 2000 مگابایت فایل آپلود کند.

 

مدیریت اکانت‌های FTP در Cpanel

در این بخش می‌توانید اکانت‌های FTP که ساخته‌اید را مدیریت نمایید. در Cpanel دو نوع اکانت FTP وجود دارد: FTP Accounts و Special FTP Accounts

FTP Accounts

این اکانت‌ها را یوزر اصلی Cpanel برای مقاصدی مانند آپلود فایل به هاست یا دانلود فایل از هاست ایجاد نموده است.

اگر تعداد اکانت‌های FTP هاست زیاد است، می‌توانید نام اکانت مدنظرتان را در فیلد search جستجو نمایید.

جدولی که اکانت ها را نشان می‌دهد شامل چند ستون است:

Log In: نام اکانت FTP است.

Path: مسیری است که اکانت FTP به آن دسترسی دارد.

Usage / Quota: میزان مصرف اکانت FTP نسبت به سهمیه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده است.

Actions: در فیلدهای این قسمت گزینه‌هایی برای اعمال تغییرات روی اکانت FTP وجود دارد.

Change Password: پسورد اکانت FTP را از طریق این بخش تغییر دهید.

Change Quota: این گزینه به شما این امکان را می‌دهد که محدودیت حجم قابل مصرف اکانت FTP را تغییر دهید.

Delete: از طریق این بخش می‌توانید به صورت کامل اکانت را حذف کنید.

نکته: برای کاهش ریسک‌های امنیتی پیشنهاد می‌کنیم اکانت‌هایی را که نیاز ندارید حذف نمایید.

Configure FTP Client: اگر روی این گزینه کلیک کنید اطلاعات اتصال اکانت FTP مانند یوزرنیم، پسورد و آدرس FTP برای اتصال به هاست را نمایش می‌دهد. در بخش Configuration Files نیز فایل‌های کانفیگ نرم‌افزارهای خاص FTP ( مانند CoreFTP برای ویندوزها و Cyberduck برای سیستم عامل مک ) قرار دارند که با دانلود آنها و drag and drop کردن در همان نرم افزار FTP میتوانید بدون نیاز به وارد کردن یوزرنیم ، پسورد و پورت و … به هاست متصل شوید.

 

Special FTP Accounts

اکانت های Special FTP  به صورت پیش‌فرض در هاست وجود دارند و نمی‌توانید آن‌ها را حذف کنید یا تغییر دهید. این اکانت ها، جنبه مدیریتی دارند. یکی از آن‌ها اکانت اصلی هاست و دیگری اکانت بررسی لاگ‌ها هستند.

Type: اکانت های Special FTP در دو نوع primary و log access هستند.

نوع primary به همه‌ی فایل‌های موجود در Cpanel Home Directory دسترسی دارد. در واقع علاوه بر فایل‌های Public_html به فایل‌های بیرون این پوشه نیز دسترسی دارد. برای اتصال اکانت primary باید از پروتکل SFTP (Secure File Transfer Protocol) استفاده کنید.

Log In : نام اکانت Special FTP

Path : مسیری که اکانت Special FTP مجوز دسترسی به آن دارد.

Usage / Quota: میزان مصرف اکانت Special FTP نسبت به سهمیه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده است.

Configure FTP Client: اگر روی این گزینه کلیک کنید اطلاعات اتصال اکانت Special FTP مانند یوزرنیم، پسورد و آدرس FTP برای اتصال به هاست را نمایش می‌دهد.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر