جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاست لینوکسMySQL چیست؟ بررسی اجمالی پایگاه داده مای اس کیو ال
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

MySQL چیست؟ بررسی اجمالی پایگاه داده مای اس کیو ال

یک برنامه کامپیوتری چیست؟ این سوال می‌تواند بسته به اینکه در حال حاضر ما داریم در مورد چه برنامه‌ای صحبت می‌کنیم جواب‌های متعددی داشته باشد، اما آنچه که واضح است هر برنامه نیاز به یک پایگاه اطلاعاتی دارد که بتواند اطلاعاتی که با آنها کار می‌کند را ساماندهی و مرتب‌سازی کند. پایگاه‌های اطلاعاتی در واقع مسئول این هستند که تمام اطلاعات برنامه را به‌صورت منظم و یکپارچه نگهداری کنند و مراقب این باشند که کسی به اطلاعاتی که نباید دسترسی نداشته باشد. یک سایت اینترنتی نیز جزو برنامه‌هایی است که همین روند را دنبال می‌کند و باید گفت که وضعیت پایگاه داده در این نوع از برنامه خیلی حساس‌تر و مهمتر از سایر نرم‌افزارها می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد یکی از متداول‌ترین پایگاه داده‌های سایت‌های اینترنتی صحبت کنیم و ببینم که MySQL چیست و به چه دردی می‌خورد.

این نوع از پایگاه داده را می‌توان جزو پرکاربردترین پایگاه‌های داده دانست، اما قبل از آنکه به بررسی تخصصی اینکه MySQL چیست بپردازیم لازم است کمی در مورد پایگاه‌های داده و اجزای آنها صحبت کنیم و ببینیم که در کجای کار هستیم.

 

دیتابیس یا پایگاه داده چیست؟

قبل از اینکه به بررسی این موضوع بپردازیم که MySQL چیست بهتر است کمی در مورد نقش پایگاه داده‌ها صحبت کنیم و ببینیم که اصلا چرا نیاز داریم تا به‌سراغ MySQL برویم. روال کار هر برنامه کامپیوتری، چه برنامه‌هایی که با روش‌های قدیمی مثل استفاده از سی‌دی‌های مختلف روی سیستم‌های خانگی شما نصب می‌شوند و چه برنامه‌های پیشرفته حرفه‌ای مثل سایت‌ها و اپلیکیشن‌های آنلاین، همگی به این صورت است که یک بخش به‌عنوان پایگاه داده یا همان Database در آنها وجود دارد که مسئول ذخیره‌سازی داده‌ها و ارائه این داده‌های ذخیره شده به کدهای برنامه است.

در برنامه‌های کامپیوتری، کدها وظیفه اجرای برنامه را بر عهده دارند، اما وقتی صحبت داده‌ها و اطلاعاتی که برنامه به آنها نیاز دارد به میان می‌آید، دیتابیس است که کار را بر عهده می‌گیرد و باید این داده‌ها را مدیریت کند. روش‌های مختلفی وجود دارد که یک پایگاه داده می‌تواند داده‌ها را با استفاده از آنها مدیریت کند. عموم پایگاه داده‌ها از زبانی به نام زبان پرس‌وجوی رابطه‌ای استفاده می‌کنند که اگر بخواهیم بگوییم در این مورد رویکرد MySQL چیست هم باید به این مسئله اشاره کنیم. در ادامه در مورد اینکه MySQL چیست و چگونه می‌تواند با استفاده از این زبان رابطه‌ای یا همان SQL کار خود را انجام دهد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

به زبان علمی می‌توان گفت که دیتابیس یا پایگاه داده، مجموعه‌ای سازمان‌یافته از اطلاعات یا داده‌های ساخت‌یافته است. که معمولاً به‌صورت الکترونیکی در سیستم رایانه‌ای ذخیره می‌شوند. یک پایگاه داده معمولاً توسط سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) کنترل می‌شود. داده‌ها در متداول‌ترین انواع پایگاه‌های داده‌ای که امروزه در حال کار هستند، به‌طور معمول در ردیف‌ها و ستون‌ها در یک سری جداول مدلسازی می‌شوند تا پردازش و پرس‌وجو در آنها ساده‌تر باشد. بیشتر پایگاه‌های داده از زبان جستجوی ساختاریافته (SQL) برای نوشتن و پرس‌وجو از داده‌ها استفاده می‌کنند.

پایگاه داده چیست

در مقابل زبان جستجوی ساختاریافته می‌توان زبان جستجوی غیرساختاریافته را معرفی کرد که به نام NOSQL شناخته می‌شود و پایگاه داده‌هایی مانند MongoDB از آن استفاده می‌کنند که در مقاله مانگو دی بی چیست به‌طور کامل به بررسی آن پرداختیم.

پایگاه داده مجموعه‌ای ساختاریافته از داده‌ها می‌باشد. این داده‌ها می‌تواند از یک لیست خرید ساده, تا یک گالری عکس یا مقدار زیادی از اطلاعات در یک شبکه شرکتی باشد. برای افزودن، دسترسی و پردازش داده‌های ذخیره شده در پایگاه داده رایانه، به یک سیستم مدیریت پایگاه داده مانند MySQL Server نیاز دارید. از آنجا که رایانه‌ها در اداره مقدار زیادی داده بسیار ماهر هستند، سیستم‌های مدیریت پایگاه داده نقش محوری در محاسبات به‌عنوان ابزارهای مستقل یا به‌عنوان بخش‌هایی از برنامه‌های دیگر دارند. اگر بخواهیم بگوییم که MySql چیست می‌توانیم بگوییم که دقیقا یکی از این سیستم‌ها است.

 

پایگاه داده MySQL چیست؟

در پاسخ به سوال MySQL چیست باید بگوییم محبوب‌ترین سیستم مدیریت پایگاه داده SQL که به‌صورت منبع‌باز، توسط شرکت Oracle توسعه، توزیع و پشتیبانی می‌شود.

SQL مخفف «Structured Query Language» است. SQL متداول‌ترین زبان استاندارد برای دسترسی به پایگاه‌های داده است. بسته به محیط برنامه‌نویسی خود، می‌توانید SQL را مستقیماً وارد کنید (به‌عنوان‌مثال برای تهیه گزارش)، عبارات SQL را در کدی که به زبان دیگری نوشته شده جاسازی کنید یا از یک API مخصوص زبان استفاده کنید که نحو SQL را پنهان کند.

MySQL به زبان C و ++C  نوشته شده است. MySQL تقریباً در همه سیستم عامل‌ها از جمله لینوکس، یونیکس و ویندوز اجرا می‌شود. اگرچه از آن می‌توان در طیف وسیعی از برنامه‌ها استفاده کرد، اما MySQL اغلب با برنامه‌های وب و انتشار آنلاین مرتبط است.

 پایگاه داده MySQL چیست

MySQL یکی از اجزای مهم پشته سازمانی منبع‌باز به نام LAMP است. LAMP یک پلتفرم توسعه وب است که از Linux به‌عنوان سیستم عامل، Apache به عنوان سرور وب، MySQL به‌عنوان سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای و PHP به‌عنوان زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا استفاده می‌کند. (بعضی اوقات از Perl یا Python به جای PHP استفاده می‌شود.)

استفاده از MySQL بسیار آسان است. فقط کافی است دانش اولیه SQL را به‌دست آوریم. تنها با استفاده از چند عبارت ساده SQL می‌توانیم MySQL را بسازیم و با آن ارتباط برقرار کنیم. MySQL از یک لایه امنیتی داده جامد تشکیل شده است که از داده‌های حساس در برابر نفوذگران محافظت می‌کند. همچنین، رمزهای عبور در MySQL رمزگذاری می‌شوند.

 

ویژگی‌های دیتابیس MySQL چیست؟

اکنون می‌خواهیم ببینیم که ویژگی‌های تخصصی پایگاه داده MySQL چیست و چه چیزی باعث شده است تا این پایگاه داده در بین سایر پایگاه داده‌ها متمایز باشد.

  • امکان ذخیره‌سازی در چندین موتور ذخیره‌سازی مانند CSV ،InnoDB و NDB
  • امکان تکثیر داده‌ها و جداول پارتیشن‌بندی شده جهت عملکرد بهتر
  • امکان دسترسی به داده‌ها, با استفاده از دستورات استاندارد
  • امنیت بالا
  • مدیریت ساده
  • open source بودن و رایگان
  • سازگاری بالا با انواع سیستم عامل

ویژگی های MySQL چیست

مزایای پایگاه داده MySQL چیست؟

MySQL Database Server بسیار سریع، قابل اعتماد، مقیاس‌پذیر و آسان برای استفاده است. همچنین نسخه MySQL Server می‌تواند در کنار سایر برنامه‌های کاربردی، وب‌سرورها و موارد دیگر، روی دسک‌تاپ یا لپ‌تاپ به‌راحتی کار کند. اگر یک ماشین کامل را به MySQL اختصاص دهید، می‌توانید تنظیمات را طوری تنظیم کنید که از تمام حافظه، توان پردازنده و ظرفیت ورودی / خروجی موجود استفاده کند.

MySQL Server در ابتدا برای مدیریت پایگاه داده‌های بزرگ بسیار سریع‌تر از راه‌حل‌های موجود توسعه داده شده است. که چندین سال است که با موفقیت در محیط‌های تولیدی بسیار پرمصرف استفاده می‌شود. اگرچه MySQL Server در حال توسعه مداوم است ، امروز مجموعه‌ای از عملکردهای غنی و مفید را ارائه می‌دهد. اتصال، سرعت و امنیت آن باعث می‌شود MySQL Server برای دسترسی به پایگاه‌های داده در اینترنت بسیار مناسب باشد.

 

نحوه کار دیتابیس MySQL

دیتابیس MySQL بر اساس یک مدل سرویس‌دهنده-کلاینت ساخته شده است. هسته اصلی MySQL سرور MySQL است که کلیه دستورات پایگاه داده را کنترل می‌کند. سرور MySQL به‌عنوان یک برنامه جداگانه برای استفاده در یک محیط شبکه سرور، سرویس‌گیرنده و به‌عنوان کتابخانه‌ای قابل جاسازی (یا پیوند) در برنامه‌های جداگانه در دسترس است.

MySQL همراه با چندین برنامه کمکی است که از مدیریت پایگاه داده‌های MySQL پشتیبانی می‌کنند. دستورات از طریق سرویس‌گیرنده MySQL که روی رایانه نصب شده است به MySQL Server ارسال می‌شوند. MySQL در ابتدا برای مدیریت سریع پایگاه‌های داده بزرگ توسعه داده شد. اگرچه MySQL معمولاً فقط روی یک ماشین نصب می‌شود ، اما قادر است پایگاه داده را به چندین مکان ارسال کند. زیرا کاربران می‌توانند از طریق رابط‌های مختلف مشتری MySQL به آن دسترسی پیدا کنند.

این رابط‌ها عبارات SQL را به سرور ارسال می‌کنند و سپس نتایج را نمایش می‌دهند. برای امنیت، MySQL از یک امتیاز دسترسی و یک سیستم رمزگذاری شده استفاده می‌کند، که تأیید مبتنی بر میزبان را امکان‌پذیر می‌کند. سرویس‌دهنده‌های MySQL می‌توانند با استفاده از چندین پروتکل از جمله سوکت TCP/IP در هر سیستم عامل به MySQL Server متصل شوند. MySQL همچنین از تعدادی برنامه کلاینت و برنامه‌های کمکی ، برنامه‌های خط فرمان و ابزارهای مدیریتی مانند MySQL Workbench پشتیبانی می‌کند.

نحوه کارکرد Mysql

برنامه‌های مختلف کلاینت مانند ابزار MySQL برای مدیریت پایگاه داده یا هر برنامه دیگری که به زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر نوشته شده است، می‌توانند به سرور متصل شده و درخواست پایگاه داده کنند. سرور درخواست‌های شما را پردازش می‌کند و نتایج را به شما بر می‌گرداند. شما می‌توانید در همان سیستم سرور یا یک میزبان از راه دور ساکن باشید و درخواست‌های پایگاه داده را از طریق شبکه یا اتصال اینترنت به سرور ارسال کنید. مهم این است که سرور MySQL باید در حال اجرا باشد تا شما بتوانید به آن وصل شوید.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی اینکه MySQL چیست پرداختیم و دیدیم که این پایگاه داده بزرگ چگونه عملکردی را برای شما خواهد داشت و در چه مواردی می‌توانید از آن استفاده کنید. در صورتی که می‌خواهید از این پایگاه داده روی یک هاست لینوکس و برای راه‌اندازی سایت خود استفاده کنید، می‌توان گفت که گزینه مناسبی را برای کار خود انتخاب کرده‌اید. MySQL برای شما یک پایگاه داده سریع، حرفه‌ای و با امکانات بالا را ارائه می‌کند که تمامی نیازهای شما را برطرف می‌کند. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در رابطه با اینکه ریزه‌کاری‌های کار کردن با MySQL چیست و چه پارامترهایی نیاز دارید می‌توانید به مقاله کانفیگ MySQL مراجعه نمایید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
29 × 11 =