جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسCMS چیست؟ بررسی سیستم مدیریت محتوا
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

CMS چیست؟ بررسی سیستم مدیریت محتوا

اگر نگاهی به دوروبَر خودمان بیندازیم این موضوع که سایت‌های اینترنتی همه‌چیز و همه‌کس را تحت شعاع خود قرار داده‌اند، کاملاً واضح است و اگر هنوز برای کسب‌وکار خود یک سایت اینترنتی را راه‌اندازی نکرده‌اید از قافله جا مانده‌اید. اما سوال اساسی اینجاست که راه‌اندازی یک سایت اینترنتی چه دردسرهایی دارد؟ بهترین روش برای راه‌اندازی یک سایت اینترنتی چیست؟! چطور با کمترین هزینه یک سایت اینترنتی را راه‌اندازی کنیم؟ آیا بدون دانش برنامه‌نویسی و تحصیل در رشته کامپیوتر می‌توانیم یک سایت اینترنتی را راه‌اندازی کنیم؟ در این مورد باید گفت که جواب همه این سوالات  مثبت و به یک موضوع مهم ختم خواهد شد، و آن سیستم‌های مدیریت محتوا و یا همان CMSها هستند. در این مقاله کاملاً به بررسی CMS و کارایی‌های آن می‌پردازیم.

در این خصوص باید گفت که راه‌اندازی یک سایت اینترنتی برای کاربردهای عادی یکی از مواردی است، که خیلی وقت است روال آن از پیچیدگی‌های بالای برنامه‌نویسی و کارهای سخت دور شده است و به یک موضوع کاملا روتین تبدیل شده است، که خود شما هم به‌راحتی این کار را انجام می‌دهید. در واقع سیستم‌های مدیریت محتوا این امکان را برای شما فراهم می‌کنند. پیش از پرداختن به این سیستم‌ها لازم است کمی در مورد اینکه مدیریت محتوای سایت چه معنایی دارد و این سیستم‌ها چطور کار طراحی سایت را از پایه برای ما انجام می‌دهند، صحبت کنیم.

 

مدیریت محتوای وب

محتوای وب چیست، سوالی است که شاید ذهن خیلی از ما را مشغول کرده باشد و معمولاً هم پاسخ‌های نادرستی به آن داده می‌شود. اگر بخواهیم یک تعریف کتابی از محتوای وب ارائه کنیم، می‌توانیم بگوییم محتوای وب‌سایت در واقع تمام آن چیزی است که بعد از زدن کلید اینتر تا لود شدن کامل صفحه به شما نشان داده خواهد شد. این محتوا می‌تواند از روی یک هاست وردپرس و یا سرور مجازی برای شما بارگذاری شود و با هر شکل و شمایلی در سیستم شما نمایش درآید. اما آنچه اهمیت دارد این است که تمامی آنچه که خواهید دید، محتوا محسوب می‌شود. چه با هدف فروش باشد، چه یک صفحه محصول و یا یک مقاله آموزشی.

برخلاف تصور عامه که محتوای وب‌سایت را دقیقاً مطالب و یا تصاویری می‌دانند که ارائه می‌کند، باید گفت محتوا (Content) در وب به تمامی مواردی که توسط سایت ارائه می‌شود، اطلاق می‌گردد. تمامی کدها، تصاویر، بنرهای چشمک‌زن رنگارنگ و متن‌های ساده‌ای که در یک سایت اینترنتی قرار دارند بخشی از محتوای سایت در نظر گرفته می‌شوند. اما وقتی صحبت از مدیریت محتوای وب به میان می‌آید ما در مورد چه چیزی قرار است صحبت کنیم؟

مدیریت محتوای وب

منظور از مدیریت محتوای وب این است، که تعیین کنیم سایت ما چه چیزی را و به چه صورتی ارائه کند. در این حالت ما با جنبه‌هایی از طراحی سایت طرف هستیم. بدیهی است وقتی سایتی طراحی و ساخته می‌شود، صرفاً یک تصویر ایستا و ثابت تحویل مشتری نمی‌گردد. شما باید این امکان را داشته باشید، که آنچه که روی سایت شما وجود دارد را تغییر داده و ویرایش کنید. اما دسترسی این ویرایش از کجا به شما داده خواهد شد؟ بخش مدیریتی یک سایت این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد.

در سیستم‌های قدیمی که سایت‌ها به‌صورت ایستا طراحی می‌شدند، موارد کمی برای تغییر وجود داشت. اما امروزه با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا می‌توان یک سایت را در کمتر از یک‌روز به‌طور کامل به هم ریخت و ظاهر آن را به‌کلی تغییر داد. برای آنکه به بخش مدیریت وب‌سایت راه پیدا کنید روش‌های مختلفی وجود دارد که بسته به، اینکه از چه سیستمی استفاده کنید برای شما متفاوت می‌باشد. وقتی به کنترل پنل مدیریتی وارد شوید قابلیت‌های معمول مانند مدیریت فایل‌ها و تصاویر سایت، مدیریت محتوای داخلی یک پیج، تغییر عناصر ظاهری آن، و سایر ویرایش‌های موردنیاز برای سایت را در اختیار خواهید داشت.

در واقع هر سایتی برای خود یک مکانیزم دارد که می‌تواند محتوایی را که ارائه می‌کند، مدیریت کرده و آن را تغییر دهد. این مکانیزم سیستم مدیریت محتوا خوانده می‌شود.

 

CMS چیست؟

CMS یک سرواژه از Content Management System است، که معادل فارسی آن سیستم مدیریت محتوا است، که بعضاً به‌صورت سامانه مدیریت محتوا نیز معرفی می‌گردد. در بخش قبل گفتیم که وقتی سایتی طراحی می‌شود باید امکانات مدیریتی خاصی را برای مدیریت محتوای آن در نظر بگیریم. اما اگر حقیقت را بخواهید طراحی سایت با تمامی این امکانات برای مدیریت محتوا اصلاً کار ساده‌ای نیست و شاید روزها وقت بگیرد، تا یک سایت با این روش ایجاد شود.

سیستم مدیریت محتوا چیست

بر اساس همین نیاز برنامه‌نویسان به یک رویکرد اصلی در برنامه‌نویسی روی آوردند: «یک بار بنویس و چندبار استفاده کن»؛ این روش به برنامه‌نویسان و طراحان این قابلیت را می‌داد که وقتی از ماژول‌هایی برای طراحی یک سایت استفاده می‌کنند، که یک پنل مدیریتی را در اختیار مدیر و صاحب امتیاز سایت قرار می‌دهد، برای سایر سایت‌هایی که طراحی می‌کنند، نیز استفاده کنند. این امر باعث شد تا پایه‌های ثابتی به‌ وجود آید که سایت بر روی آنها شکل بگیرد. این پایه‌ها را می‌توان به‌عنوان نسخه‌های اولین سیستم مدیریت محتوا معرفی نمود.

بعد از گذشت مدت کمی از شروع طراحی وب سیستم‌های مدیریت محتوا تبدیل به برنامه‌هایی خاص شدند، و با توجه به محبوبیت آنها و اینکه سایت را در سریع‌ترین زمان ممکن و با راحت‌ترین روش‌های دسترسی راه‌اندازی می‌کردند، خیلی از شرکت‌های بزرگ به این نتیجه رسیدند که استفاده از این برنامه‌ها به عنوان یک هدف منسجم به‌منظور ارائه خدمات به طراحان وب یک فرصت ایده‌آل برای کسب درآمد می‌باشد.

پس این تکنیک برنامه‌نویسی ساده که از پایه‌های یک بار نوشتن و چندبار استفاده کردن ایجاد شده بود، تبدیل به یک تجارت بزرگ شد که اکنون ما آن را به‌صورت یکی از بزرگترین و مفیدترین اِلمان‌های وب یعنی، CMS می‌شناسیم، که نقشی بسیار پررنگ در گسترش وب دارد.

 

نقش CMS در گسترش وب

وقتی شما سیستمی داشته باشید که بتواند ساختار یک وب‌سایت را به‌سادگی پیاده‌سازی کند، این امکان را خواهید داشت تا تمرکز خود را روی سایر موارد معطوف کنید. به‌عنوان‌مثال یک پروژه را در نظر بگیرید، که شما 20 روز برای تحویل آن فرصت دارید، اگر قرار باشد که از این 20 روز، 16 روز را صرف ساخت موارد پشت‌صحنه و کدهای سایت کنید، در مدت باقیمانده نمی‌توانید به مواردی که برای بالا بردن تجربه کاربری و یا زیباسازی فضای سایت نیاز است، بپردازید.

نقش CSM در گسترش وب

اگر بخواهیم بگوییم که نقش CMS چیست باید بگوییم با ورود این سیستم به طراحی وب وقت شما از 4 روز به 16 روز افزایش یافت، و بخش اعظم وقت خود را به جای نوشتن کدها و تست آنها برای بررسی روش‌های طراحی وب‌سایتی که بازدهی خوبی را داشته باشد، اختصاص می‌دهید.

 

بررسی ساختار CMS

یک سیستم مدیریت محتوا، ساختاری شبیه به یک برنامه کامپیوتری دارد، که یک هسته اصلی برای اجرای کدها و ذخیره‌سازی ماژول‌ها داشته و دو سیستم و مکانیزم جدا نیز برای مدیریت محتوا به‌صورت مدیریتی و نمایش محتوای تنظیم شده به کاربران را در بر دارد.

 

هسته CMS

در بیشتر سیستم‌های مدیریت محتوای موجود، این هسته به‌صورت یک کد با یک زبان نزدیک به سطح ماشین که عملکرد خوبی دارد، نوشته شده است. به‌عنوان‌مثال CMS محبوب WordPress هسته‌‌ای نوشته شده با PHP دارد، که مسئولیت اجرا و مدیریت سایت را بر عهده خواهد داشت.

 

پروفایل مدیریت محتوا

بخشی از CMS که از آن به‌عنوان برنامه کاربردی مدیریت محتوا یا Control management applicant نام برده می‌شود، یک کنترل پنل حرفه‌ای برای مدیریت محتوا را به کاربران سطح مدیریت ارائه می‌کند، که می‌توانند مطالبی که در سایت آنها نمایش داده می‌شود را مدیریت کنند. این بخش در اصطلاح CMA نامیده می‌شود.

بررسی ساختار CMS

ماژول‌های تحویل محتوا

تا این جای کار دیدیم که این ساختار یک هسته برای اجرا و یک پروفایل برای مدیریت دارد، پس تنها جزء باقیمانده مسئول تحویل داده‌ها و نمایش آنها به کاربر خواهد بود. Control delivery applicant یا همان CDA این مسئولیت را بر عهده خواهد داشت، و وظیفه این بخش تکمیل‌کننده هدف CMS که ارائه یک سایت با کیفیت و ایجاد یک تجربه کاربری خوب برای کاربران و مراجعان به سایت است، می‌باشد.

در واقع CDA تمام آن چیزی که شما از سایت می‌بینید را ساخته و در اختیار شما قرار می‌دهد. همین‌طور مدیریت محتوا و نوع نمایش را به‌‌صورت ریسپانسیو بر عهده دارد. باید گفت این اِلمان است، که سایت شما را به‌صورت صحیح و سالم به مراجعین نشان می‌دهد.

 

روش کارکرد CMS چیست؟

CMS به‌طورکلی سه نوع برخورد با یک کاربر می‌تواند داشته باشد:

کاربر عادی: این نوع از کاربران صرفاً ارائه‌کنندگان هستند، و صرفاً با دسترسی به بخش CDA می‌توانند آنچه که برای آنها ارائه شده است، را مشاهده کنند.

کاربران ویژه (VIP): در این دسته، کاربرانی قرار دارند که همچنان به CDA دسترسی داشته، اما یک پنل کاربری هم در اختیار آنان قرار می‌گیرد و معمولاً سرویس‌ها و محتوایی که در اختیار آنها قرار خواهد گرفت، بیشتر از کاربران عادی است. همین‌طور این کاربران ممکن است دسترسی‌هایی را برای ویرایش قالب ظاهری و آنچه که خودشان مشاهده می‌کنند، داشته باشند.

کاربر مدیر: این نوع از کاربران علاوه بر محتوای سایت و استفاده از بخش CDA می‌توانند به بخش CMA نیز دسترسی داشته و بر اساس دسترسی‌هایی که توسط Super Admin و یا طراح سایت ایجاد شده است، کار ویرایش اطلاعات را انجام دهند.

روش کارکرد CMS

در دو سطح اول کاملاً مشخص است که رویکرد برخورد با کاربران توسط CMS چیست و محتوای سایت صرفا جهت استفاده در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. اما در مورد کاربران مسئله به اینجا ختم نخواهد شد. در بخش کاربران مدیر در CMS سه قابلیت اصلی و جداگانه را در اختیار خواهد گذاشت:

  1. ایجاد محتوا
  2. ویرایش محتوا
  3. انتشار محتوا

با این سه قابلیت یک کاربر مدیر می‌تواند تمامی موارد مربوط به سایت را مدیریت کرده و هم صفحات و هم مقالات را بنا بر نیاز و استراتژی‌های کاری سایت تغییر دهد. در ایجاد محتوا معمولاً از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال در سیستم مدیریت محتوای وردپرس شما هم می‌توانید به صفحه‌سازهایی مانند Composer و Elementor دسترسی داشته باشید، و سایت را به‌صورت بصری بسازید، هم به ویرایشگرهایی مانند ویرایشگر کلاسیک و یا گوتنبرگ دسترسی داشته باشید، که با استفاده از یک ویرایشگر متنی هر آنچه را که می‌خواهید، را در سایت نمایش می‌دهید.

برای ویرایش محتوا نیز به همین روال عمل می‌شود. خیلی از صفحات گرافیکی سایت‌ها که توسط صفحه‌سازهایی مانند Elementor طراحی شده‌اند می‌توانند تا ریزترین جزئیات تغییر داده شوند. CMS به شما این امکان را می‌دهد که سایت خود را به گونه‌ای شخصی‌سازی کنید، که هیچ چیزی از قلم نیفتد.

برای انتشار مطالب نیز می‌توانید این کار را در لحظه انجام دهید، یا تاریخ و ساعت آن را برنامه‌ریزی کنید! شما این امکان را خواهید داشت تا تمامی این تغییراتی را که اعمال می‌کنید به‌صورت منظم و در ساعات خاصی به انجام برسانید. این نظم در ارائه محتوا در ساعات مختلف، هم موجب بهبود وضعیت سئو و هم منظم جلوه دادن برنامه کاری شما برای مخاطبانتان می‌شود و می‌دانند که در چه زمان‌هایی باید از طرف شما منتظر مطالب جدیدی باشند.

 

دسته‌بندی انواع مختلف CMS چیست؟

 

سیستم مدیریت محتوای وب

همان‌طور که از نام این سیستم مدیریت محتوا پیداست، این نوع از CMSها ایجاد شده‌اند تا به شما امکان ایجاد یک وب‌سایت کامل را بدهند. با استفاده از این امکان شما قادر خواهید بود تا یک سایت کامل را برای هر منظوری که یک وب‌سایت اینترنتی فعالیت می‌کند، بسازید و طراحی کنید. اگر بخواهیم بگوییم  محبوب‌ترین انواع این CMS چیست باید به سیستم‌هایی مانند وردپرس (WordPress) جوملا، مجنتو و دروپال اشاره کنیم.

یک سایت‌ساز کامل برای ایجاد یک وبلاگ، یک سایت فروشگاهی، یک سایت اطلاع‌رسانی و رسمی، و یا حتی یک شبکه اجتماعی کوچک از مواردی هستند، که می‌شود آنها را به‌راحتی با این نوع از CMSها بسازید. البته برای نیازهای سنگین‌تر و سازمانی بهتر است به‌سراغ دسته دوم بروید.

دسته بندی انواع CMS

سیستم مدیریت محتوای سازمانی

این نوع از سیستم‌های مدیریت محتوا طراحی شده‌اند تا بتوانند نیازهای یک سازمان را برای روابط درون‌سازمانی و یا حتی برقراری ارتباط و تعامل با مشتریان برطرف کنند. در این سیستم‌های مدیریت محتوا هدف مدیریت ارتباطات درون‌سازمانی بر اساس کارهایی است، که باید در سازمان انجام بگیرد.

سیستم‌های بزرگ و مجتمعی که قابلیت‌های ERP (مدیریت منابع سازمان) را برای شما پیاده‌سازی می‌کنند، نمونه‌ای از این سیستم‌ها هستند. همین‌طور شما با استفاده بعضی از این سیستم‌ها مانند WHMCS می‌توانید برای کاربران سایت خود یک بخش کاربری حرفه‌ای را ترتیب دهید، و تمامی خدماتی را که به یک کاربر ارائه می‌کنید در این بخش ارائه نمایید. معمولاً این سیستم‌های مدیریت محتوا برای استفاده بهتر، راحت‌تر و ملموس‌تر در کنار یک سیستم مدیریت محتوای وب ارائه می‌شوند، که بتوان از طریق بستر اینترنت و دقیقاً مانند یک سایت وارد این نوع از سیستم‌ها شد. به‌عنوان‌مثال سیستم Moodle که یک سیستم مدیریت محتوای آموزشی است که توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خیلی از سایت‌های بزرگ هستند، که به محض اینکه وارد پنل کاربری آنها که بعضاً آدرس یکسانی با دامنه اصلی ندارند، و به‌وسیله یک ساب دامین (Sub Domain) یا زیردامنه از دامنه اصلی جدا شده‌اند، می‌شوید، احساس می‌کنید که تم سایت کلاً عوض شده و وارد سایت دیگری شده‌اید. در این حالت شما از یک CMS وب به یک سیستم مدیریت محتوای سازمانی منتقل شده‌اید. اگر بخواهیم بگوییم فایده این نوع از CMS چیست می‌توان به مواردی مانند: راحتی کاربرد، سبک بودن بخاطر حذف امکانات غیرضروری و اضافه کردن امکانات کاری و Enterprise به این سیستم مدیریت محتوا اشاره کرد.

سیستم مدیریت محتوای سازمانی

معروف‌ترین CMSها کدامند؟

در مورد اینکه معروف‌ترین و بهترین CMS چیست نیاز به یک بررسی کاملاً پیچیده دارد و اگر بخواهیم هر سیستم مدیریت محتوا را به‌صورت کامل معرفی کنیم، باید یک کتاب کامل را بنویسیم، که از حوصله این مقاله خارج می‌باشد. اما به‌صورت کلی که کدام‌یک از این موارد در رده‌های بالاتری قرار دارند، و چه ویژگی‌هایی را به ما ارائه می‌کنند، صحبت می‌کنیم.

باید گفت که این مقایسه بین خوب و بد بودن CMSها را ویژگی‌هایی تعیین می‌کنند، که هر کدام از این سیستم‌های مدیریت محتوا در اختیار ما قرار می‌دهند و بسته به اینکه ما به‌سراغ کدام‌یک از این سیستم‌ها برویم، امکاناتی که در اختیار ما قرار می‌دهند، متفاوت خواهد بود. 

 

وردپرس

تقریباً می‌توان این سیستم مدیریت محتوا را به‌عنوان یک جواب کاملاً قاطعانه به این سوال که محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوای جهان کدام است ارائه کرد.  وردپرس دقیقاً سیستمی است که بهترین CMS موجود در دنیا می‌باشد، و با ارائه ویژگی‌های خوب و بد بازار و توسعه بزرگی که دارد، توانسته است که خود را به‌خوبی از این نظر ثابت کند. اگر چرخی در وب بزنید خواهید دید که همه جا صحبت از آن است. ما در مقاله وردپرس چیست به‌صورت کامل این سیستم مدیریت محتوا را بررسی کردیم.

 

جوملا

سیستم دیگری که در مقام دوم بهترین CMS قرار دارد، جوملا است که با فاصله زیادی از وردپرس در حال حرکت به سمت جلو می‌باشد. این سیستم هم مانند وردپرس قابلیت‌های حرفه‌ای را ارائه می‌کند. اما کار کردن با جوملا دردسرهایی را نیز به همراه دارد، که وردپرس و موفق شده است که آنها را پشت سر بگذارد.

در واقع سخت بودن کار با جوملا باعث شده است که کمی از رقیب سنتی خود جا بماند، اما کاری که در نهایت با هر دو سیستم انجام می‌شود، یک کیفیت را خواهد داشت. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در خصوص این سیستم مدیریت محتوا نیاز دارید، سری به مقاله جوملا چیست بزنید.

معروف ترین CMS ها کدامند

مجنتو

سیستم‌های مدیریت محتوا کاربردهای عمومی و یا خاص دارند و در بخش‌های قبلی به‌صورت کامل در مورد این موضوع صحبت کردیم؛ یکی از سیستم‌هایی که کاربرد خاص و تجاری دارد و برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی از آن استفاده می‌شود، مجنتو نام دارد که یکی از بهترین‌ها برای فروشگاه‌های اینترنتی می‌باشد.

سیستم مدیریت محتوای مجنتو می‌تواند تمامی نیازهای یک فروشگاه اینترنتی بزرگ را برطرف کرده و از این نظر یک گزینه واقعا ایده‌آل خواهد بود. بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی حرفه‌ای برای راه‌اندازی سایت خود از این سیستم استفاده می‌کنند، و ترافیک سایت‌هایی که با مجنتو ساخته شده‌اند حتی از ترافیک سایت‌های فروشگاهی که از وردپرس استفاده می‌کنند، هم بیشتر می‌باشد و این موضوع نشان‌دهنده این است که مجنتو انتخاب حرفه‌ای‌ها در این مورد بوده است.

البته باید گفت که این سیستم دردسرهایی را هم برای طراحی، راه‌اندازی و توسعه دارد، که هزینه‌بر بودن و نیاز به دانش بالای برنامه‌نویسی از نقاط ضعف آن است. در مقاله مجنتو چیست این سیستم را به‌صورت کامل معرفی کردیم.

 

پرستاشاپ

یکی دیگر از سیستم‌های فروشگاهی که استفاده از آن به‌صورت گسترده در وب فارسی اتفاق افتاده است، و خیلی از سایت‌های فروشگاهی از آن استفاده می‌کنند. پرستاشاپ می‌باشد. این سیستم هم مانند مجنتو سیستمی فروشگاهی است، که به‌صورت رایگان و اوپن‌سورس ارائه می‌شود، و شما می‌توانید به‌راحتی سایت خود را با آن راه‌اندازی کنید.

البته باید در نظر داشته باشید که توسعه آن دشواری‌های خود را دارد و نمی‌توان گفت مانند وردپرس یک سیستم بی‌دردسر است، که کار ما را به‌راحتی راه می‌اندازد. در مقاله پرستاشاپ چیست به‌صورت کامل به بررسی و معرفی این سیستم مدیریت محتوای فروشگاهی پرداخته‌ایم.

 

دروپال

یکی دیگر از سیستم‌های مدیریت محتوا که یک سیستم چندمنظوره است که در خیلی از موارد ادعای بهترین سیستم مدیریت محتوا را دارد، دروپال نام دارد. سیستمی قدیمی و قدرتمند که می‌توان آن را پرسابقه‌ترین سیستم مدیریت محتوای فعال معرفی کرد، و یکی از سیستم‌هایی است که همیشه توسعه و پیشرفت را در مسیر کار خود قرار داده است. البته باید توجه داشت که کار کردن با این سیستم به‌سادگی سیستم‌هایی مانند وردپرس و جوملا نمی‌باشد، و دردسرهای خاص خود را دارد.

سایت‌ها و نمونه کارهایی که با جوملا پیاده‌سازی شده‌اند عموماً سایت‌هایی قدرتمند بوده اما کار کردن با این سیستم نیازمند دانش برنامه‌نویسی بالا و بودجه زیادی است، که در این صورت می‌توانید سایت بسیار خوبی را از دل آن بیرون بکشید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در خصوص مزایا و معایب و روش کاری این سیستم مدیریت محتوا نیاز دارید، سری به مقاله دروپال چیست بزنید.

معروف ترین CMS

اپن کارت

یکی دیگر از سیستم‌های مدیریت محتوا که در مقایسه با سیستم‌هایی مانند وردپرس و دروپال کار خود را به‌تازگی شروع کرده است، سیستم مدیریت محتوای فروشگاهی اپن‌کارت می‌باشد که یک فروشگاه‌ساز حرفه‌ای بوده، و گزینه‌های مختلفی را برای ایجاد یک فروشگاه و به‌طورکلی یک کسب‌وکار اینترنتی در اختیار ما قرار می‌دهد. این سیستم هم مانند تمامی سیستم‌های فروشگاهی امکانات لازم برای داشتن یک فروشگاه را در اختیار ما گذاشته، و علاوه بر آن مواردی مانند امکانات لازم برای تجارت به‌صورت بیزینس تو بیزینس یا همان B2B را هم برای ما فراهم می‌کند.

منوی مدیریت این فروشگاه یک مجموعه از ابزارهای تحلیلی حرفه‌ای را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که برای مدیریت یک فروشگاه ایده‌آل می‌باشند. همین‌طور با استفاده از این سیستم یک آمار تحلیلی خوب از موقعیت جغرافیایی کاربران در اختیار شما قرار خواهد گرفت که می‌تواند، در تعیین سیاست‌های کاری خود برای یک جامعه کاربری خاص به‌صورت موثری مورد استفاده قرار بگیرد. 

البته این سیستم مانند وردپرس از نظر رابط کاربری تکمیل نشده است و نمی‌تواند امکاناتی مانند صفحه‌سازها و موارد مانند این را در اختیار کاربران بگذارد. به همین منظور داشتن دانش برنامه‌نویسی با PHP یکی از پیش‌نیازها برای این سیستم مدیریت محتوا می‌باشد. در صورتی که به دنبال مطالب بیشتری از این سیستم مدیریت محتوا هستید، به مقاله OpenCart چیست مراجعه کنید. همین‌طور در صورتی که قصد استفاده از این سیستم را دارید جهت دسترسی به آموزش‌های کامل نصب و راه‌اندازی سایت با این سیستم به‌سراغ مقاله نصب اوپن کارت روی دایرکت ادمین بروید.

 

سیستم مدیریت محتوای DNN

سیستم مدیریت محتوای DNN یا DotNetNuke یک سیستم مدیریت محتوای حرفه‌ای است که با استفاده از زبان ASP نوشته شده است و با استفاده از آن شما سایتی خواهید داشت، که با این زبان برنامه‌نویسی کار می‌کند. در این خصوص باید گفت که تمامی 6 سیستم مدیریت محتوای قبلی که در مورد آنها صحبت کردیم و می‌توان آنها را بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا در جهان از نظر کاربرد و منابعی که در اختیار شما قرار می‌دهند دانست. با استفاده از زبان برنامه‌نویسی PHP نوشته شده‌اند. این در حالی است که DNN با زبانی دیگر کار می‌کند.

این تفاوت باعث شده است که DNN یکی از معدود نمونه‌های عملیاتی از سیستم‌های مدیریت محتوایی باشد، که برنامه‌نویسان زبان‌های ASP و زبان‌های مایکروسافت با استفاده از آن می‌توانند با دانش برنامه‌نویسی خود و بدون دردسرهایی که زبان PHP برای آنها خواهد داشت، یک سایت اینترنتی را روی این سیستم مدیریت محتوا پیاده‌سازی کنند. این سیستم مدیریت محتوا برای اولین‌بار در سال 2003 معرفی شد، اما طرفداران چندانی نداشت و به فراموشی سپرده شد. در سال 2016 دوباره هسته اصلی DNN تحت نام دیگری کار خود را آغاز کرده و مجدداً بعد از مدتی به نام اولیه خود بازگشته و به‌عنوان یک CMS فعال و زنده شروع به کار کرد.

از نظر بازدهی‌ای که DNN دارد باید گفت که هر چند این سیستم مدیریت محتوا نمی‌تواند به سایت‌هایی که با زبان ASP نوشته شده‌اند، برسد و همان سرعت و کیفیت را ارائه کند، اما با یک میزبانی قوی مانند هاست ویندوز و هاست ابری ویندوز می‌تواند به خوبی کار خود را انجام داده و کیفیت خوبی را در اختیار شما قرار دهد. استفاده از این سیستم مدیریت محتوا در ایران تا حدودی پذیرفته شده است، و در صورتی که نگاهی به سایت‌های پرترافیکی که با این سیستم راه‌اندازی شده‌اند بیندازیم، خواهیم دید که عمده این سایت‌ها را سایت‌های ایرانی تشکیل می‌دهند.

در مورد میزان استفاده و شهرت این سیستم مدیریت محتوا باید گفت که این سیستم واقعا در حد و اندازه سیستم‌هایی مانند وردپرس و جوملا نیست و علت معرفی و قرارگیری آن در این لیست صرفاً این است که از زبان برنامه‌‌نویسی‌  غیر از PHP برای راه‌اندازی سایت استفاده می‌کند و به‌عنوان یک نمونه در این فهرست جای گرفته است.

 

مقایسه CMS و فریم‌ورک‌های طراحی سایت

وقتی صحبت از طراحی و راه‌اندازی یک سایت اینترنتی در میان باشد، در کنار سیستم‌های مدیریت محتوا و وردپرس موارد دیگری هم هستند که خوش می‌درخشند، و خیلی از سایت‌های بزرگ برای طراحی از آنها استفاده کرده‌اند و این تکنولوژی‌های قدرتمند چیزی جز فریم‌ورک‌های برنامه‌نویسی مختلف نیستند. در واقع باید گفت یک امکان ایده‌آل که شما برای طراحی سایت اینترنتی خود در اختیار قرار دارید، این است که آن را از صفر با استفاده از این فریم‌ورک‌ها طراحی و پیاده‌سازی کنید و به اصطلاح کار برنامه‌نویسی و کدنویسی آن را انجام دهید.

البته شما صرفاً خودتان مجبور نیستید که این کار را انجام دهید، و خود را به این دردسر بیندازید. برنامه‌نویسان مختلف و تیم‌های برنامه‌نویسی زیادی وجود دارند که خوشحال می‌شوند این کار را در اِزای دریافت هزینه‌های زیاد برای شما انجام داده، و یک سایت کاملاً شخصی‌سازی شده و قدرتمند را به شما تحویل دهند!

در جمله بالا ما دو ویژگی را در مورد فریم‌ورک‌های طراحی وب معرفی کردیم که اولین آن این است، که استفاده از این فریم‌ورک‌ها برای طراحی سایت هزینه‌های زیادی را برای ما خواهد داشت. اما در عوض استفاده از این موضوع به ما کمک می‌کند که شخصی‌‌سازی‌‌های بیشتری را با ساختار قوی‌تر و بهتری روی سایت خود داشته باشیم. البته تمامی این موارد به شرطی برای ما اتفاق خواهد افتاد که تیم برنامه‌نویسی کار خود را درست انجام دهد، در حالی که می‌توان از بی‌نقص بودن سیستم‌های مدیریت محتوا و تیم‌های حرفه‌ای که دارند مطمئن بود (افزونه‌ها در مواقعی دردسرساز می‌شوند!).

در صورتی که بخواهیم بگوییم مزیت استفاده از CMS چیست باید گفت که ما یک سایت را با هزینه کمتری می‌سازیم، انعطاف‌پذیری ویژگی‌های سایت ما می‌تواند کمی دستخوش قوانین CMS ما قرار بگیرد که البته با انتخاب سیستمی مانند وردپرس این انعطاف‌پذیری کاملاً بالا خواهد بود، از نظر سرعت سایت ما در سطح‌های پایین‌تری قرار خواهد داشت و در رابطه با توسعه نیز باید گفت که اوضاع بهتری را دارد، و هزینه آن کمتر تمام خواهد شد.

در کل اگر بخواهیم بگوییم که داستان مقایسه فریم‌ورک‌های طراحی سایت و CMS چیست می‌توانیم جدول زیر را به این منظور ارائه کنیم:

 

استفاده از فریم‌ورک‌های وب

استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا

انعطاف‌پذیری و شخصی‌سازی بالا

انعطاف‌پذیر در چارچوب قابلیت‌های CMS

سرعت بالا

محدودیت سرعت (معیارهای متنوعی دارد!)

هزینه بالا برای طراحی و توسعه

هزینه پایین در طراحی و توسعه

نگهداری و توسعه وابسته به تیم طراحی

عدم وابستگی به تیم طراح و توسعه‌دهندگان قبلی

مدیریت سخت و متفاوت در هر سایت

مدیریت یکپارچه برای هر CMS

به‌روزرسانی ضعیف ویژگی‌ها

استفاده ساده و راحت از ویژگی‌های تازه ارائه‌شده

همانطور که می‌بینید در خیلی از موارد CMS می‌تواند برتری‌هایی را نسبت به فریم‌ورک‌ها داشته باشد و باید گفت که عکس این موضوع نیز صادق است. از مهمترین فریم‌ورک‌های طراحی سایت و برنامه‌های وب می‌توانیم به لاراول، ASP.NET، پشته‌های برنامه‌نویسی و MEAN Stack و همین‌طور فریم‌ورک روبی‌آن‌ریلز اشاره کرد. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد این فریم‌ورک‌ها نیاز دارید، سری به مقاله فریم ورک چیست بزنید.

 

نتیجه‌گیری

در دنیای امروز که توجه به وب‌سایت و استفاده از آن امر بدیهی در فروش و کسب‌و‌کارهای بزرگ است. صاحبان کسب‌وکار و  افراد  لازم است تا بهترین سیستم‌‌های مدیریت محتوا و بسترها را برای انجام امور وب‌سایت خود انتخاب کنند. CMS یا همان بستر سیستم مدیریت محتوا بهتر است که متناسب با کسب‌وکار، فروش و سایر موارد انتخاب شود. به همین منظور بهتر است پیش از انتخاب cms به مزایا و معایب و نحوه استفاده از آن توجه کنید، و فراموش نکنید که هدف اصلی یک CMS این است که خلق و ویرایش محتوا را ساده و آسان کند.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
24 + 24 =