جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگجوملاجوملا چیست ؛ بررسی مزایا و معایب Joomla
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

جوملا چیست ؛ بررسی مزایا و معایب Joomla

جوملا چیست سوالی است که اگر برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود و همینطور ایجاد یک سایت اینترنتی کمی در اینترنت جست و جو کنید با آن مواجه خواهید شد. سوالی که شاید در اولین باری که جواب آن را می شنوید با خودتان بگویید همینه! پیداش کردم ولی اگر کمی بیشتر با آن آشنا شوید متوجه خواهید شد که اوضاع انقدر ها هم که به نظر می رسید رو به راه نیست و موارد مختلف زیادی وجود دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرند. در صورتی که بخواهیم در مورد اینکه جوملا چیست یک مقدمه بگوییم که بتوانیم وارد تعریف این سوال و پاسخ داده به آن شویم باید کمی در مورد طراحی سایت صحبت کنیم. وقتی پای طراحی سایت در میان باشد، تکنولوژی ها و سیستم های مختلفی وجود دارند که می توانند یک سایت اینترنتی را برای ما راه اندازی کنند.

سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS ها سهم بزرگی را در بازار طراحی سایت داشته و می توان گفت که اهمیت آنها برای طراحی سایت بسیار بالاتر از فریم ورک های دیگر می باشد. کاری که این سیستم ها انجام می دهند این است که یک هسته مرکزی از یک سایت را در اختیار کاربر قرار داده تا کاربر با ویرایش آن به سایتی که می خواهد بتواند به آن چیزی که مد نظر وی بود برسد.  در صورتی که بخواهیم بگوییم جوملا چیست باید بگوییم که با یکی از این سیستم ها طرفیم که به عنوان دومین CMS معروف شناخته می شود و البته باید گفت خورده کاری ها و ریزه کاری های بسیار زیادی دارد که باید به آن توجه داشت و در ادامه این مقاله تمامی آنها را به صورت کامل باز خواهیم کرد.

 

جوملا چیست و از کجا آمده است

در مورد این سوال که جوملا چیست باید گفت که این سیستم مدیریت محتوا یک زیر شاخه مهم از سیستم مدیریت وب سایت Momba بود که در سال 2005 از آن جدا شده و به صورت مستقل، تحت عنوان یک سیستم مدیریت محتوای اپن سورس و رایگان مشغول به فعالیت شد. بر اساس آنچه که برنامه نویسان جوملا اشاره می کنند، ظاهرا این استقلال به هیچ عنوان برای Momba راحت نبوده است و شاید اگر اتفاق نمی افتاد این سیستم الان شرایط دیگری را داشت. در استفاده از این سیستم شما کافی است یک هاست مناسب برای زبان های PHP مانند هاست لینوکس داشته باشید، و یا از یک سرور مجازی استفاده کنید.

جوملا چیست و از کجا آمده است

با این وجود جوملا توانست جای خود را در بین سایر رقبا پیدا کند و خیلی زود به یکی از برترین سیستم های مدیریت محتوا تبدیل شود. اولین توزیع رسمی از این سیستم مدیریت محتوا در هفدهم آگوست سال ۲۰۰۵ معرفی شده و در اختیار کاربران قرار گرفت.

جوملا را می توان از آندست شرکت هایی معرفی کرد که تغییرات زیادی را در تیم دولوپ و برنامه نویسیی خود تجربه کرده است. این CMS توانست تا به رشدی بی سابقه برسد و به یکی از محبوب ترین CMS های جهان تبدیل شود. اما در سال 2010 با ارائه یک بازنویسی به نام Molajo که توسط سه تن از اعضای اصلی تیم دولوپ این پروژه انجام شد، یک دو دستگی در این تیم ایجاد شد و سیاست های بزرگ جوملا که ارائه یک فریم ورک بزرگ بود تقریبا به حاشیه کشیده شد. این عوامل باعث شد که درصد استفاده این سیستم مدیریت محتوا که در آن زمان در حدود 12 درصد بود رو به افول گذاشته و اکنون به 3.3 درصد برسد.

 

اساس کار جوملا چیست

تیم مدیریت اولیه جوملا این CMS را بر اساس زبان PHP ساختند و بیشتر از آنکه یک سیستم مدیریت محتوا باشد، یک فریم ورک بوده و امکانات خیلی خوبی را برای گسترش به شما ارائه خواهد کرد. جوملا میتواند امکانات خوبی را در زمینه تالار های گفت و گو، تجارت الکترونیک، گالری های تصاویر و ارتباط کاربران با یکدیگر به صورت اپلیکیشن های تحت وب ایجاد نموده و در اختیار کاربران قرار دهد.

جوملا براساس شی گرایی نوشته شده است و از الگوهای طراحی نرم افزار (Design Patterns) در این سیستم استفاده شده است که باعث بالا رفتن جامعیت و پایداری این پلتفرم شده است و می توان گفت یک استخوان بندی قدرتمند را برای این سیستم مدیریت محتوا فراهم کرده است. پایگاه داده مورد استفاده توسط این سیستم MySQL می باشد.

همینطور این برنامه قابلیت های خوبی برای کار با بلاگ، فید های RSS و ترجمه های آنلاین سایت برای سایت های چند زبانه دارد. بیش از 6000 افزونه برای جوملا از سایت رسمی آن قابل دانلود است و البته افزونه های دیگری نیز وجود دارد که به صورت غیر رسمی و عموما غیر رایگان ارائه شده اند و میتوانید از آنها در سایت خود استفاده کنید. معماری این سیستم مدیریت محتوا بر اساس استاندارد های جامعه استاندارد سازی GNU نیز به رسمیت شناخته می شود و با توجه به اینکه سیستم ها با معماری پایه برای سیستم های Unix و لینوکس ارائه شده اند بعضا از اصطلاح توزیع برای ورژن های مختلف آن استفاده می شود.

اساس کار جوملا چیست

اکنون که دیدیم پایه های جوملا چیست و اساس کار آن به چه صورت میباشد وقت آن رسیده است تا در مورد این صحبت کنیم که ورژن های مختلف جوملا چیست و چه ورژن هایی از آن ارائه شده است.

 

ورژن های مختلف جوملا چیست

جوملا به صورت رسمی سه ورژن اصلی از توزیع های خود را ارائه داده است. تعداد ورژن های ارائه شده توسط جوملا به ۱۵ نسخه رسمی بعد از ارائه ویرایش ۱ می رسد. نسخه Version 1.0 این سیستم مدیریت محتوا در سال 2009 ارائه شد و در این سال بود که جوملا تصمیم گرفت که تغییرات جدید خود را با  ارائه ورژن های مختلف روی سیستم مدیریت محتوای خود همراه سازد.

اگر بخواهیم بگوییم که جدیدترین ورژن جوملا کدام است باید به نسخه ۴ اشاره کنیم که فعلا به صورت Beta می باشد و استفاده از آن توسط سایت جوملا به شما توصیه نمی شود. ورژن های مختلف این سیستم، ورژن 1 با 4 زیر نسخه رسمی، ورژن 2 با یک زیر نسخه رسمی و ورژن 3 با 9 زیر نسخه رسمی هستند که توسط سایت جوملا ارائه شده اند. در این میان ورژن های مختلف و متعدد دیگری نیز وجود دارند که در حال حاضر فقط نسخه 3.9.26 توسط خود جوملا به رسمیت شناخته می شود و معرفی می گردد.

البته شما میتوانید به صورت غیر رسمی سایر نسخه های این سیستم مدیریت محتوا را در اختیار داشته باشید. اما اگر بخواهیم دلیل اینکه چرا جوملا فقط ۳.۹.۲۶ را معرفی می کند بدانیم، این است که سایر نسخه ها از نظر باگ های موجود و همینطور موارد امنیتی پشتیبانی نمی شوند. و نسخه ۳.۹.۲۶ تنها موردی است که از کلیه این موارد پشتیبانی می کند. البته برای نسخه ۴ نیز این پشتیبانی ها وجود دارد اما جوملا هنوز رسما آن را ارائه نداده است و صرفا نسخه بتا منتشر شده است.

 

مزایا و معایب جوملا

یکی از اصلی ترین موارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت این است که مزایا و معایب جوملا چیست و در واقع جوملا چه فوایدی برای ما میتواند داشته باشد و در کنار آن باید به چه کاستی ها و مزایایی توجه داشته باشیم. در ادامه به معرفی موارد مربوط به هر کدام از این دو بخش خواهیم پرداخت.

 

مزایای جوملا چیست

موراد زیادی وجود دارد که میتوان در پاسخ به سوال مزایای جوملا چیست معرفی نمود ولی این موراد در سایر CMS های دیگر نیز یافت خواهند شد. ما در اینجا فقط به مورادی خواهیم پرداخت که جوملا در آنها نسبت به سایر سیستم های مدیریت محتوا و البته نه همه آنها، برتری دارد و امتیاز خوبی را خواهد گرفت.

 

کاملا رایگان است

یکی از مهمترین مزایایی که میتوان برای این سیستم مدیریت سایت مطرح کرد این است که کاملا رایگان است و شرکت ارائه دهنده به هیچ عنوان هیچ پولی از شما نخواهد گرفت. خیلی از سایت سازهای موجود برای شما دردسر هایی مانند خرید اشتراک و هزینه آپدیت را درست می کنند که در جوملا نه تنها از آنها خبری نیست بلکه تمامی آپدیت ها و پچ های امنیتی نیز به صورت رایگان ارائه می شود.

 

ماژول و افزونه های رایگان

مورد دیگری که برای این سیستم عامل رایگان به عنوان یک مزیت تلقی می شود این است که در جوملا شما کمتر افزونه غیر رایگانی را مشاهده می کنید و افزونه های رایگان این سیستم مدیریت محتوا به خوبی قادر خواهند بود تا برای شما یک وضعیت ایده آل را فراهم کنند.

شما به مخزن ۶۰۰۰ تایی از افزونه ها و ماژول های رایگان و تایید شده توسط جوملا دسترسی دارید که با نسخه های استاندارد جوملا نیز هماهنگ شده اند و به هیچ عنوان با یکدیگر به تداخل نخواهند خورد. این مشکل در سایر برنامه های CMS موجود قابل رویت است و میتواند تا اندازه ای دردسر ساز باشد که جوملا آن را رفع کرده است. البته افزونه های غیر رایگان نیز برای جوملا وجود دارد و خیلی از خدمات به صورت پرمیوم و با پشتیبانی بالا ارائه خواهد شد.

مزایای جوملا چیست

 

آپدیت منظم

یکی از CMS هایی که به ارائه آپدیت های منظم و دوره ای اهمیت می دهد جوملا می باشد، البته سایر سیستم های مدیریت محتوا نیز آپدیت های خود را به صورت دوره ای ارائه می کنند اما کمتر سیستمی را میتوانید پیدا کنید که این کار را به اندازه جوملا با حساسیت انجام دهد.

جوملا فقط به تاریخ آپدیت های خود حساس نیست بلکه به آنچه که ارائه می کند نیز توجه دارد و یکی از اصلی ترین موادی که سعی می شود در این آپدیت ها به آن پرداخته شود موارد مربوط به امنیت سایت است. پس در صورتی که از استفاده کنندگان جوملا هستید و از این سیستم برای مدیریت محتوای سایت خود استفاده می کنید بهتر است که حتما به این آپدیت ها توجه داشته باشید و نصب آنها را در اولویت کارهای سایت خود قرار دهید.

 

قالب های رایگان

یکی دیگر از مزایای مهم و ارزشمندی که جوملا میتواند برای شما داشته باشد ارائه قالب های رایگان است. شاید به نظر برسد که این قالب ها کیفیت لازم را نداشته و مانند سایر سیستم های مدیریت محتوا، قالب های غیر رایگان امکانات خیلی بیشتری را دارند اما به هیچ عنوان اینطور نیست و شما با استفاده از قالب های رایگان جوملا میتوانید یک سایت خوش آب و رنگ داشته باشید.

این قالب ها در زمینه های مختلف به شما ارائه خواهند شد و شما این امکان را دارید تا در موضوعات مختلف با استفاده از آنها یک سایت ایده آل و حرفه ای را برای خود راه اندازی کنید. قالب های جوملا میتوانند موارد مختلفی مانند تالار های گفت و گو، دانلود سنتر ها، وبلاگ ها، سایت های فروش و موارد مختلف دیگر را داشته باشند. اکنون که صحبت از سایت فروشگاهی شد نوبت به آن رسیده است که ببینم بزرگترین مزیت جوملا چیست؟

 

ایجاد فروشگاه اینترنتی

پاسخ سوال بهترین و برترین مزیت جوملا چیست را میتوان یک جواب مناسب داد: قابلیت استفاده از جوملا برای ساخت سایت های فروشگاهی. قطعا این سوال برای شما پیش آمده است که خب سایر سیستم های مدیریت محتوا نیز این امکانات را دارند، پس چه چیزی باعث شده است تا این ویژگی برای جوملا در این حد بولد و برجسته شود.

نکته اصلی اینجاست که جوملا یک پلتفرم کاملا رایگان است. عموما پلتفرم هایی که رایگان هستند نمی توانند به شما امکانات خوبی را برای ساخت یک فروشگاه اینترنتی مجهز و ایده آل بدهند و شما باید هزینه پرداخت کنید اما در جوملا اینطور نیست و شما میتوانید یک فروشگاه خوب را به صورت رایگان برای خود داشته باشید که امکانات بالایی دارد.

البته ماژول های پرمیوم و غیر رایگان نیز وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید سایت جوملای خود را به یک فروشگاه کامل تبدیل کنید و با پشتیبانی خیلی بالاتری کار خود را ادامه دهید. اما به هیچ عنوان دلیل نمی شود که قالب های رایگان و سیستم های رایگان جوملا ناکارآمد جلوه کند.

مزایای جوملا

در این بخش دیدیم که مزایای سیستم CMS جوملا چیست و استفاده از آن چه فوایدی برای ما دارد. اکنون نوبت به آن رسیده است که به بررسی این موضوع بپردازیم که معایب جوملا چیست و چه ایراداتی دارد.

 

معایب جوملا چیست؟

به طور کلی هر سیستم مزایا و معایبی دارد و جوملا هم از این قاعده مستثنی نیست. هر چند جوملا دارای مزایای خوبی است. اما معایبی هم وجود دارد که در بعضی موارد بر این مزایا پیشی گرفته اند در ادامه با هم خواهیم دید که معایب جوملا چیست و برای استفاده از آن چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم.

 

سخت بودن استفاده از آن

یکی از مواردی که عموما به عنوان معایب جوملا مطرح می شود این است که کار کردن با آن کمی دشوار است. شما در سیستم های مدیریت محتوای دیگری مانند وردپرس خواهید دید که حتی کسی که با این زمینه آشنایی ندارد هم با کمی کلنجار رفتن با سیستم و کمی آموزش می تواند سایت را کنترل کند. اما این موضوع در جوملا کاملا متفاوت است و در صورتی که با کامپیوتر و حوزه طراحی وب سایت آشنایی نداشته باشید کار کردن با این CMS کمی دردسر ساز خواهد شد.

 

ضعیف بودن جامعه کاربران

یکی دیگر از مواردی که می تواند حتی مورد قبلی را نیز تشدید کند، ضعیف بودن جوامع کاربری جوملا است. شما کمتر می توانید به سایتی بر بخورید که کاربران و استفاده کنندگان از جوملا در آن بحث و گفتگو کنند. حتی منابع آموزشی کافی نیز برای این سیستم تولید محتوا وجود ندارد. این در حالی است که با یک سرچ و جستجوی ساده در اینترنت به حجم عظیمی از آموزش های وردپرس بر میخورید که میتوانید از آنها برای کار خودتان استفاده کنید.

عدم وجود چنین جامعه کاربری ای علاوه بر اینکه مورد قبلی را تشدید می کند. باعث میشود تا ایراد دیگری نیز بروز کند که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

معایب جوملا چیست

 

عدم پشتیبانی تخصصی

یکی از مشکلاتی که جوملا با آن دست و پنجه نرم می کند این است که در صورتیکه خرابی در سایت اتفاق بیافتد، دریافت یک پشتیبانی تخصصی و حرفه ای برای آن امکان پذیر نیست، به این صورت که نمی توانید با جست و جو در جوامع کاربری آن کسی را پیدا کنید و پشتیبانی های افزونه ها و موارد مختلف هم به آنهایی مربوط خواهد شد که برای آن پول پرداخت کرده اید، و تازه همان قسمت و همان ماژول برای شما بررسی می شود. پس به طور کلی می توانیم بگوییم برای استفاده از جوملا نیاز به دانش علمی بالایی وجود دارد.

 

مشکلات امنیتی

مورد دیگری که جای تامل دارد و به نظر می رسد که مورد مهمی نیز هست، امنیت نسبتا پایین این سیستم مدیریت محتوا است. البته به هیچ عنوان این قضیه مطرح نیست که جوملا امنیت ندارد. بلکه ایراد امنیت از سمت دیگری وارد داستان شده است و جریان این است که ظاهرا طعم این سیستم CMS به دهان هکر ها خوش آمده است و آن را به سایر سیستم ها ترجیح می دهند.

خیلی از هکر ها می توانند با استفاده از روش های مختلف از سد های امنیتی جوملا عبور کنند و سایت شما را هک کنند. برای درک بهتر این موضوع با یک جست و جو در اینترنت می توانید ببینید که چگونه می توان جوملا را هک کرد و آموزش های بسیاری در این زمینه ارائه شده است. به نظر می رسد که این ایراد بدترین ایرادی باشد که جوملا دارد. اما اگر بخواهیم بگوییم بدترین عیب جوملا چیست باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

ضعیف بودن در سئو

یکی دیگر از مواردی که می تواند تاثیر منفی زیادی را روی کارکرد سیستم مدیریت محتوای جوملا داشته باشد، ضعف در سئو شدن و یا اصطلاحا SEO Unfriendly بودن این سیستم است. برای اینکه یک سایت موفق داشته باشید، لازم است تا سایت شما توسط جامعه هدفی که روی آن برنامه ریزی کرده اید دیده شود. این دیده شدن از طریق موتور های جست و جو اتفاق می افتد که مهمترین آنها گوگل است.

جوملا به دلایل مختلفی مانند استراتژی های طراحی و همینطور عدم وجود ابزار مناسب برای سئو، از جمله سیستم های مدیریت محتوایی است که می تواند از این دیده شدن جامانده و سایت شما را نیز از آن دور نگه دارد. اگر بخواهیم بگوییم که مهمترین ایراد جوملا چیست میتوانیم این مورد را معرفی کنیم.

تا اینجای کار به صورت کامل این موضوعات که جوملا چیست و چه کاری را برای ما انجام می دهد و از همه مهمتر این کار را چگونه انجام می دهد و دردسر هایی که برای ما دارد کدامند صحبت کردیم و اکنون می توانید به یک جمع بندی برسید که استفاده از این سیستم مدیریت محتوا می تواند برای شما مفید باشد یا خیر، و این موضوع که آیا می خواهید از آن برای راه اندازی سایت خود استفاده کنید یا نه را درک کرده اید. در صورتی که شما تصمیم به استفاده از جوملا گرفته باشید، هنوز مواردی هست که باید به آنها توجه کنید که یکی از مهمترین آنها که می تواند روی بازدهی سایت شما تاثیرات زیادی داشته باشد هاست و سرویس میزبانی ای است که برای جوملا استفاده می کنید.

در ادامه قصد داریم تا شما را با ویژگی هایی که هاست مورد نیاز برای این سیستم مدیریت محتوا باید داشته باشد آشنا کنیم و این مورد را با هم بررسی کنیم و ببینیم که بهترین هاست جوملا چیست و ما باید برای هاست این سیستم مدیریت محتوا به سراغ چه میزبانی ای برویم.

ضعف در سئو

 

بهترین هاست برای جوملا چیست

وقتی که شما یک سایت اینترنتی را با هر سیستم و یا فریم ورکی راه اندازی می کنید، یکی از موضوعاتی که می توان گفت لازم است نگران آن باشید و آن را پیگیری و بررسی کنید پیدا کردن یک هاست و سیستم میزبانی قدرتمند برای آن است. شاید به این فکر باشید که در صورتی که با یک هاست ارزان قیمت و عادی از هر نوع کار را شروع کنید موفق خواهید شد و می توانید بعد از آنکه سایت شما جواب داد به سراغ یک هاست خوب و با قیمت بالاتر بروید اما باید گفت که این تفکر یک اشتباه محض است. در صورتی که شما از هاست بی کیفیتی برای سایت خود استفاده کنید، پیشرفت این سایت را تا مدت بسیار زیادی عقب خواهید انداخت.

راه اندازی یک سایت اینترنتی دقیقا مانند آموزش موسیقی می باشد و هاستی که برای میزبانی سایت خود استفاده می کنید، همان ساز شما خواهد بود. فرض کنید که می خواهید موسیقی یاد بگیرید و صبح و شب در تلاشید تا این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. شما همه آنچه که مدرسان به شما می گویند را مو به مو انجام می دهید، اما صدایی که از ساز شما خارج می شود چیزی نیست که باید باشد. در صورتی که شانس بیاورید و این موضوع شما را از یادگیری دلسرد نکند و کلا آن را کنار نگذارید، به طرز وحشتناکی خسته شده و فقط در جا زدن خود را خواهید دید. این کاری است که یک هاست خراب با سایت شما خواهد کرد و در صورتی که از جوملا یا هر سیستم دیگری روی یک هاست خراب برای راه اندازی سایت خود استفاده کنید به جز درجا زدن سایت خود چیزی نمی بینید و نمی توانید نتیجه اصلی آنچه را که انجام داده اید را ببینید.

اما اینکه در مورد جوملا شما به چه نوع هاست و سرویس میزبانی ای نیاز دارید باید بگوییم که هاست مورد نیاز به جوملا به صورت مستقیم به ساختاری که جوملا دارد باز می گردد. یک هسته پردازشی فعال با استفاده از زبان PHP که به صورت پویا عمل می کند و تقریبا لازم دارد که همیشه فعال بماند. برای این چنین سیستمی باید گفت که بهتر است شما از یک هاست و سیستم میزبانی با سیستم عامل لینوکس استفاده کنید و همینطور پویایی آن باعث می شود که وب سرور پیشنهادی آن لایت اسپید باشد. البته وب سرور انجین ایکس هم می تواند کارایی خوبی داشته باشد اما احتمال تداخل آن با کدهای PHP وجود دارد و همان لایت اسپید گزینه ایده آل خواهد بود.

از طرفی در صورتی که از انواع میزبانی ابری برای هاست استفاده شود اوضاع بسیار ایده آل خواهد شد و باید گفت که در این حالت پاسخدهی سایت شما بالاتر خواهید رفت. پس آنچه که شما نیاز دارید در واقع همان هاست لینوکس با وب سرور لایت اسپید است که هات لینوکس ابری می تواند بهترین گزینه برای آن باشد. موردی که باید در معرفی هاست مناسب برای جوملا به آن توجه داشت این است که هاست جوملا دقیقا همان ویژگی هایی را مطالبه می کند که هاست وردپرس از شما درخواست می کند. پس می توان از هاست وردپرس که یک سیستم جا افتاده است و در خیلی از هاستینگ ها هم ارائه می شود برای میزبانی وب سایت جوملا استفاده کرد.

در کل اگر بخواهیم بگوییم بهترین هاست هایی که می توانید از آنها برای میزبانی سایت جوملای خود استفاده کنید کدامند باید بگوییم که در صورتی که شما یک سایت را با استفاده از سیستم مدیریت محتوای جوملا به تازگی راه اندازی کرده اید و هزینه هاست یکی از گزینه های مورد توجه برای شما است، هاست لینوکس می تواند بهترین گزینه فعلی برای شما باشد. بعد از آن با گسترش سایت شما، هاست وردپرس می تواند جایگزین خوبی باشد و تمامی ویژگی هایی که سیستم مدیریت محتوای جوملا برای کارکرد بهینه به آنها نیاز دارد را در خود دارد و بعد از آن هم نوبت به هاست لینوکس ابری می رسد که می تواند سنگین ترین و بزرگترین سایت های جوملا را به راحتی پاسخ دهد و نهایت آن چیزی است که شما با جوملا به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

البته در صورتی که به این فکر افتاده اید که از سیستم مدیریت محتوای جوملا برای کسب و کار اینترنتی خود و یا حتی یادگیری طراحی سایت استفاده کنید لازم است که یک مورد دیگر را هم در نظر داشته باشید و بخش بعدی را هم بررسی کنید.

 

آیا استفاده از جوملا کاری عاقلانه است؟

یکی از مهمترین و اصلی ترین مواردی که باید در راه اندازی سایت به آن توجه داشت این است که از چه سیستمی برای سایت خود استفاده می کنید. همانطور که تا اینجام مقاله هم به آن اشاره داشته ایم جوملا همواره به عنوان یک سیستم خوب برای راه اندازی سایت مطرح بوده است و دومین سیستم مدیریت محتوای قدرتمند به حساب می آید که نزدیک به ۱۳ درصد از کل سایت های استفاده کننده از سیستم مدیریت محتوا در جهان از آن استفاده می کنند و می تواند در زبان فارسی هم ویژگی های خوبی را به ما بدهد. اما باز هم یک سوال اساس باقی است و آن این است که پس سیستم مدیریت محتوایی که اول است کدام است و با چه اختلافی از جوملا فعالیت می کند.

در این رابطه باید گفت که وردپرس اولین سیستم مدیریت محتوا می باشد که نزدیک به ۶۰ درصد از کاربرانی که از سیستم های مدیریت محتوا و CMS ها برای سایت خود استفاده می کنند این سیستم را به عنوان سیستم مورد نظر خود انتخاب کرده اند و به سراغ آن رفته اند. اینجاست که باید کمی در مورد انتخاب خود فکر کنیم و یک بررسی روی انتخاب خود داشته باشیم.

حقیقت این است که جوملا دوم و وردپرس اول است، اما اختلاف بین اول و دوم به طرز وحشتناکی بالا بوده و حتما مواردی وجود دارد که پشت این اختلاف هستند و دلایل خوبی وجود دارد که وردپرس تا این اندازه جلو رفته است. در مرور این دلایل باید گفت که تا حد زیادی وردپرس به صورت استراتژیک عملکرد سازمانی بهتری را از جوملا نشان داده است و تقریبا توانسته است با برتری های مدیریتی خود در زمینه ایحاد یک بازار کار برنامه نویسی بزرگ برای توسعه غیر رایگان یک سیستم رایگان، برنامه نویس ها را به سمت خود بکشاند و خود را گسترش دهد.

آیا استفاده از جوملا کاری عاقلانه است؟

با وجود ماژول ها و کاربرد های گسترده ای که به این صورت ایجاد شده وردپرس رشد داشته و تمامی کاربران جدید را به سمت خود کشیده و چنین سهمی را برای خود ایجاد کرده است. البته جوملا هم این کار را انجام داده است اما جوملا یک ویژگی بد دارد که مانع از آن شده که بتواند تا اندازه وردپرس رشد داشته باشد و خود را بالا ببرد. این ویژگی چیزی نیست جز سختی کار کردن با جوملا که در آن هر موجودیت از جوملا به سه جا متصل بوده و یک ویرایش ساده در آن کاری عذاب آور است.

در واقع اگر بخواهیم رو راست باشیم و سایت های وردپرسی و جوملا را با هم مقایسه کنیم شاید حتی در بسیاری از موراد سایت های جوملا سر تر هم باشند. در واقع جوملا و وردپرس در آخر هر دو یک نتیجه را به ما می دهند اما کاری که وردپرس در ده دقیقه و به سادگی انجام می دهد، جوملا یک نصف روز وقت از شما می خواهد و شما را پیر خواهد کرد تا آن را پیاده سازی کند. پس می توان گفت نتیجه هر دو یکسان است اما جوملا فرآیند را صد ها بار پیچیده تر از وردپرس انجام می دهد و این همان دلیلی است که ۵۰ درصد اختلاف بین نفر اول و دوم یک لیست ایجاد کرده است و اگر بخوایم بی طرف به قضیه نگاه کنیم، به نظر می رسد که این اختلاف یک مورد کاملا جدی باشد که لازم است در انتخاب های خود حتما آن را هم در نظر بگیرید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی این سوال که جوملا چیست پرداختیم و در مورد معماری و نحوه شکل گیری آن صحبت کردیم. جوملا اکنون یکی از CMS های محبوب به حساب می آید و اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم رتبه سوم را در بین سایر سیستم های مدیریت محتوا به خود اختصاص داده است و البته ایراداتی نیز دارد. در صورتی که توانایی برطرف کردن این ایرادات را داشته باشید می توان گفت که شما یک سیستم مدیریت محتوای خوب دارید. در صورتی هم که حس می کنید نیاز به تغییر CMS خود دارید، میتوانید سایت خود را به وردپرس انتقال دهید. انتقال سایت از جوملا به وردپرس کار چندان سختی نیست و خیلی از شما زمان و نیرو نخواهد گرفت.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
4 + 20 =