مزایای سیستم مدیریت محتوا؛ 6 دلیل برای استفاده از CMS

مزایای سیستم مدیریت محتوا

مزایای سیستم مدیریت محتوا؛ 6 دلیل برای استفاده از CMS

وقتی شما می‌خواهید یک وب‌سایت را برای کسب‌وکار اینترنتی خود و یا به هر دلیل دیگری راه‌اندازی کنید، سریع‌ترین، ساده‌ترین و بهترین روشی که می‌توانید از آن استفاده کنید، به کار گرفتن یک سیستم مدیریت محتوا می‌باشد. در این مطلب قصد داریم به شش دسته از اصلی‌ترین مزایای سیستم مدیریت محتوا بپردازیم و ببینیم که چرا این نوع از سیستم‌ها به بهترین گزینه و یک انتخاب ایده‌آل تبدیل شده‌اند. قبل از بررسی مزایای سیستم مدیریت محتوا باید کمی بیشتر در مورد چیستی و چگونگی کارکرد آن آشنا شویم.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا برنامه‌ای تحت وب است که به شما اجازه می‌دهد تا کلیه موارد مربوط به سایت خود اعم از محتوایی که ارائه می‌کنید، ایمیل‌های دریافتی و ارسالی، سفارش‌های سایت شما، گرافیک و زیبایی‌های بصری سایت و خلاصه تمامی موارد مربوط به سایت را به‌طوری که می‌خواهید مدیریت کنید.

وقتی که شما می‌خواهید یک سایت را راه‌اندازی کنید، بهترین گزینه‌ای که می‌تواند به‌صورت یک واسط بین شما و سایت عمل کند. و همینطور این سیستم در طرف دیگر نیز بین کاربر و محتوایی که شما برای وی درنظر گرفته‌اید هم قرار خواهد داشت، و یک نمایش یکپارچه و کامل از محتوای ارائه شده به کاربر می‌رساند. سیستم‌های مدیریت محتوا موارد مختلفی را شامل شده و استفاده‌های متنوعی دارند، شما می‌توانید از یک سیستم مدیریت محتوا برای راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی، مدیریت یک تالار گفتگو، مدیریت یک بلاگ و یا ارائه یک سیستم کنترل منابع سازمان یا همان ERP استفاده کنید.

استفاده از CMS

از بهترین سیستم‌های مدیریت محتوایی که اکنون در حال ارائه خدمات هستند و قطعا نام آنها را شنیده‌اید می‌توان به وردپرس، جوملا و دروپال اشاره کرد. برای آشنایی پایه‌ای و کامل با این موضوع که سیستم مدیریت محتوا چیست به مقاله CMS چیست مراجعه کنید.

مزایای سیستم مدیریت محتوا و دلایل استفاده از آن چیست؟

مزایای سیستم مدیریت محتوا موارد زیاد و متعددی است. قطعا خود شما با جستجویی کوتاه در اینترنت به خیلی از این موارد برخورد کرده‌اید. اما اکنون قرار است تا با یک سازماندهی کلی تمامی این امکانات و مزیت‌های پراکنده به شما معرفی شود تا دقیقا متوجه بشوید وقتی صحبت از مزایای سیستم مدیریت محتوا به میان می‌آید منظور ما چیست و داریم از چه امکاناتی صحبت می‌کنیم. به‌طورکلی مزایای سیستم مدیریت محتوا به این صورت معرفی می‌شود:

هزینه پایین

اولین و پرطرفدارترین گزینه در بین مزایای سیستم مدیریت محتوا هزینه پایین و مقرون‌به‌صرفه بودن آن است. شما با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا با حداقل هزینه سایت خود را راه‌اندازی کرده و از آن استفاده می‌کنید. در این حالت شما این امکان را خواهید داشت تا بدون پرداخت هزینه‌های سنگین طراحی، کسب‌وکار خود را استارت بزنید. البته به این صورت نیست که هیچ هزینه‌ای برای شما وجود نداشته باشد و شما باید هزینه‌های جانبی مختلفی را بپردازید.

به‌عنوان‌مثال در یک سایت که قرار است با سیستم مدیریت محتوای وردپرس ساخته شود شما باید هزینه‌های زیرساخت مانند هاست وردپرس و هزینه بعضی از افزونه‌های موردنیاز را بپردازید که بتوانید از امکانات کامل در سطح ایده‌آل بهره‌مند شوید.

یکی از مهمترین مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که شما هسته اصلی آن را به‌صورت کاملا رایگان در اختیار دارید و صرفا به هزینه‌های جانبی خواهید پرداخت که خیلی پایین‌تر از طراحی سایت با روش‌های دیگر می‌باشد.

سرعت در طراحی

برای ساخت یک سایت چند روز زمان لازم است؟! کسب‌وکار شما تا چه اندازه می‌تواند عقب بیفتد و صبر کند تا سایت اختصاصی شما از صفر آماده شود؟ آیا بازار منتظر شما خواهد ماند؟! این سوالات پاسخ‌های خیلی امیدوار‌کننده‌ای را به ما نخواهند داد. اما سیستم مدیریت محتوا می‌تواند این شرایط را کاملا به نفع شما تغییر دهد.

در صورتی که شما نیاز داشته باشید فوری یک سایت را با اطلاعات محدود راه‌اندازی کنید تنها در دو ساعت می‌شود این کار را انجام داد. البته این حرف ما به این معنا نیست که سایتی که در دو ساعت آماده شده باشد می‌تواند کار شما را راه بیندازد. شما باید طراحی منوها، فهرست‌ها، صفحات مختلف، معرفی برند و استراتژی کاری خود را به‌صورت خیلی کلی‌تر و با صبر و حوصله بیشتری دنبال کنید. اما با تکیه بر مزایای سیستم مدیریت محتوا از نظر سرعت کار بسیار سریع‌تر پیش می‌رود.

سرعت در طراحی

علاوه بر این مزایای سیستم مدیریت محتوا شامل سرعت در یادگیری هم می‌باشد زیرا آموزش‌های بسیاری برای این سیستم‌ها وجود دارد که در مورد سایت‌های اختصاصی شما چنین مواردی را مشاهده نمی‌کنید. در کار با پلتفرم‌های اختصاصی تمامی مرجع شما صرفا آن چیزی است که طراح در اختیار شما قرار خواهد داد و شما برای رفع مشکلات و اعمال برخی تغییرات به‌طور کامل وابسته طراح خواهید بود. در حالی که در سیستم‌های مدیریت محتوا با یک جستجوی ساده در اینترنت به روش حل مشکل خود دست پیدا می‌کنید.

امنیت بالا

یکی از بهترین مزایای سیستم مدیریت محتوا که می‌توان آن را به‌صورت یک مورد تخصصی و حرفه‌ای اعلام کرد، امکانات امنیتی‌ای می‌باشد که روی این سیستم‌ها برقرار می‌باشد. شما با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا مطمئن می‌شوید که سایت شما ضدهک خواهد بود و اتفاق خاصی از نظر امنیتی برای شما نخواهد افتاد، مگر آنکه خود شما کوتاهی کرده و اطلاعاتی که نباید را فاش کنید.

شاید سوال پیش بیاید که با توجه به این مورد که امنیت به‌هیچ‌وجه در کامپیوتر و خصوصا روی بستر وب و اینترنت قطعی نیست، دلیل این اطمینان در مورد سیستم‌های CMS چیست؟! می‌توان دو دلیل زیر را برای این امر معرفی نمود:

امنیت متمرکز

وقتی صحبت از سایت شماست که با سیستم‌های مدیریت محتوا، مدیریت می‌شود، در واقع صحبت از امنیت کل سیستم مدیریت محتوا است. شما یک شرکت بزرگ مانند وردپرس را در نظر بگیرید. در سراسر دنیا هزاران کاربر در حال کار با این CMS حرفه‌ای هستند. حالا فرض کنید که این ارائه‌دهنده نتواند یک تضمین امنیتی قوی برای خود ارائه کند. آن موقع است که این هزاران به‌سرعت به صدها نفر کاهش پیدا کرده و آن تعداد محدود نیز این سیستم را ترک خواهند کرد. پس ارائه یک سیستم امنیتی متمرکز که توسط خود وردپرس مدیریت شود برای سیستم لازم خواهد بود.

یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که این شرکت‌ها به‌هیچ عنوان نمی‌خواهند اعتبار خود را از دست بدهند پس امنیت را برای خودشان هم که شده برقرار خواهند کرد.

افزونه‌های امنیتی

هر کدام از سیستم‌های مدیریت محتوا علاوه بر این مسئله که امنیت را از طرف خود تامین می‌کند افزونه‌های مختلف امنیتی را نیز ارائه می‌کند که در صورت کار با آنها می‌توانید از تمام آنچه برای سایت خود نیاز دارید مطلع شده و همه چیز را کنترل کنید. با این وجود حتی اگر خودتان در جایی تنظیماتی را به هم زده باشید که راه را برای نفوذکنندگان باز گذاشته باشد، این افزونه‌ها وارد عمل شده و این بخش‌ها را نیز پشتیبانی می‌کنند.

سادگی مدیریت و کارکرد

یکی دیگر از مزایای سیستم مدیریت محتوا که باعث شده است استفاده از آنان به این اندازه از رشد برسد، این است که کار با این سیستم‌ها ساده بوده و پیچیدگی بالایی ندارد. شما در یک سیستم مدیریت محتوا تمام نیازمندی‌های سایت خود را به‌صورت یکجا در اختیار دارید. اما در سیستم‌های اختصاصی بعضا مشاهده می‌شود که برای یک کار ساده باید چند بار از هاست به پنل سایت و از پنل سایت به وب‌سرور مراجعه کرد.

ارائه صفحه ساز ها

موارد زیر را می‌توان به‌عنوان اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که باعث می‌شود تا یک سیستم CMS ساده باشد در نظر گرفت:

ارائه صفحه‌سازها

داشتن یک وب‌سایت به‌صورت پویا که بتوان صفحات جدیدی را ساخته و به آن اضافه نمود، یکی از مهمترین مواردی است که در آپشن‌های یک سایت باید وجود داشته باشد. مزایای سیستم مدیریت محتوا این مورد را برای شما فراهم کرده است. در این سیستم‌ها قابلیت‌هایی مانند کامپوزر و المنتور وجود دارد که شما به سادگی و با استفاده از قابلیت کشیدن و رها کردن یا همان درگ و دراپ معروف می‌توانید یک صفحه از سایتتان را به گونه‌ای بسازید که خودتان می‌خواهید.

ارائه فایل منیجر

وقتی شما یک سایت را مدیریت می‌کنید، این مورد که بتوانید به تمامی تصاویر، ویدئوها، فایل‌ها و به‌طور خلاصه تمامی رسانه‌هایی که در سایت خود نیاز دارید از طریق پنل سایت دسترسی داشته باشید یک گزینه ایده‌آل به‌حساب می‌آید. یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که می‌توانند این امکان را برای شما فراهم کنند و یک فایل منیجر را در اختیار شما قرار دهند که لازم نباشد برای هر بار ادیت فایل و یا تغییری در آنها به هاست و کنترل پنل خود مراجعه کنید. کار با فایل‌ها یکی از گزینه‌های برتری CMSها به‌حساب می‌آید.

امکان استفاده از افزونه‌های مدیریتی

در یک سیستم مدیریت محتوای قوی خیلی از افزونه‌ها وجود دارد که به شما گزینه‌های مختلفی را برای مدیریت سایت ارائه می‌کند. به‌عنوان‌مثال با این افزونه‌ها شما این امکان را دارید که سطوح دسترسی کاربران و یا مواردی مانند تغییر و حتی قسط‌بندی قیمت‌های اجناس فروشگاه، ایجاد کدهای تخفیف، و امکاناتی از این دست را تعیین کنید. استفاده از این افزونه‌ها مدیریت سایت را به‌طرز چشمگیری ساده کرده و در موارد مختلفی حتی برای شما الهام‌بخش هم می‌باشد.

به‌عنوان‌مثال خیلی از برنامه‌های فروش پلن‌های مختلفی را برای فروش و ارائه تخفیفات مختلف روی کالاها با توجه به شرایط کاربر ارائه می‌کنند که ممکن است شما از وجود آن اطلاع نداشته باشید، اما برای کار شما یک مورد ایده‌آل باشد.

تجربه کاربری خوب

اگر با بازار کسب‌وکار آشنایی داشته باشید، قطعا متوجه این موضوع خواهید شد که وقتی یک کاربر را به‌عنوان یک مشتری جذب کردید احتمال بازگشت دوباره آن کاربر خیلی بیشتر از این است که کاربران جدید را به مشتری تبدیل کنید. به‌طورکلی بخش زیادی از مشتری‌های فعلی شما، مشتری‌های قدیمی شما هستند.

چقدر خوب می‌شود که شما شرایطی را ایجاد کنید که مشتریانتان علاوه بر اینکه به سایت شما باز می‌گردند، به‌صورت زبانی و دهان‌به‌دهان، که موثرترین و ارزان‌ترین روش تبلیغات برای شما است، در جذب مشتریان جدید برای شما فعال باشند. شاید این موارد کمی رویایی به نظر برسد. اما در صورتی که شما بتوانید تجربه کاربری خوبی را برای کاربران سایت و مشتریانی که از شما خرید می‌کنند فراهم کنید، این اتفاق واقعا خواهد افتاد!

تجربه کاربری خوب

یکی از اصلی‌ترین مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که به شما کمک می‌کند این اتفاق را دنبال کنید و به‌راحتی به این هدف دست پیدا کنید. تمرکز خیلی از سیستم‌های CMS روی ارتباط با مشتری بالا بوده و امکانات خوبی را برای این موضوع در اختیار شما قرار می‌دهند، از انواع مختلف این امکانات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

سرعت بالا

یکی از عناصر مهمی که برای تبدیل مراجعه‌کننده به مشتری باید در نظر داشته باشید این است که سایت شما باید کمتر از 7 ثانیه به‌صورت کامل به مشتری نمایش داده شود. در غیر این صورت خیلی از کاربران سایت شما را بسته و از آن خارج می‌شوند و شما حتی فرصت معرفی به آنها را از دست می‌دهید. یکی از اهدافی که خیلی از سیستم‌های مدیریت محتوا دنبال می‌کنند کاهش هرچه بیشتر زمان لود شدن است.

شما با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوای خوب که با افزونه‌های بهینه‌سازی سرعت، حداقل صفحاتی که کاربر از آن وارد سایت می‌‌شود را بهینه می‌کنید و به همین راحتی المان سرعت را برای خود فراهم کرده‌اید. البته در مواردی هم به دلیل استفاده نادرست و طراحی‌های سنگین و یا حتی عدم استفاده از هاست‌های بهینه‌سازی شده مانند هاست وردپرس و هاست لینوکس، CMS به‌عنوان یک عامل افت سرعت معرفی می‌گردد که این ایرادات کاملا قابل پیگیری و برطرف شدن است.

سرعت بالا و وجود افزونه‌هایی برای بهینه‌سازی سرعت را می‌توان یکی بهترین مزایای سیستم مدیریت محتوا در زمینه ایجاد یک تجربه کاربری خوب معرفی کرد.

زیبایی بصری

وقتی کاربر وارد سایت شما می‌شود، چه چیزی را می‌بیند؟! یک سایت بی‌روح و ساده که بنرهای ساده مربعی در وسط کارد ایجاد شده‌اند و با رنگ‌های خشک و خطوط چشمک‌زن به کاربر خوشامد می‌گوید یا یک سایت حرفه‌ای روان، با المان‌های گرافیکی و زیبا، و یک تم دلنشین از رنگ‌های مرتبط و چشم‌نواز؟! یک سیستم مدیریت محتوا سایت شما را از گزینه اول به گزینه دوم تغییر می‌دهد.

زیبایی بصری

به دلیل وجود فضای رقابتی در بین CMSهای مختلف، و اهمیت گرافیک سایت‌ها که به اصطلاح یکی از موارد توی چشم است که زود خود را نشان می‌دهد، پیشرفت‌های خیلی خوبی برای ارائه المان‌های گرافیکی مختلف صورت گرفته است که شما می‌توانید از این مورد به نفع سایت خود استفاده کنید. با بهره‌گیری از این موارد در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون صرف هزینه اضافه، خیلی از اینها برای شما قابل انجام خواهد بود.

سادگی کارکرد

آیا وقتی کاربری داخل سایت شما می‌آید، می‌تواند با پنل آن کار کند؟! یا سفارش خود را ثبت کند؟ یا بدون هیچ دردسری آنچه که نیاز دارد را از دسته‌بندی‌های شما پیدا کند؟!

پاسخ بیشتر این سوالات برای سایت‌های اختصاصی خیر خواهد بود. حتی برای سیستم‌های مدیریت محتوای کوچک و کم‌ کاربر نیز خیر خواهد بود. به‌طورکلی در زمینه راحتی کاربران شما باید از روشی استفاده کنید که اکثر سایت‌ها استفاده می‌کنند. شاید این اصل کمی با ایده‌پردازی‌های شما تفاوت دارد اما در نظر داشته باشید اگر سایت شما شبیه به محیطی باشد که کاربر در آن راحت است، شما می‌توانید مانور خیلی بیشتری روی موارد تبلیغاتی داشته باشید و می‌دانید که کاربر شما به سمتی که نیاز دارید هدایت خواهد شد.

با توجه به پراستفاده بودن CMSها این مورد تبدیل به یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا شده است. مثل همه بودن در خیلی از جاها بد نیست و باعث راحتی کاربران خواهد شد.

امکانات مناسب برای سئو

وقتی شما یک کسب‌وکار اینترنتی را راه‌اندازی می‌کنید، برای رونق آن باید چه اتفاقی بیفتد؟! بدیهی است که مشتریان شما باید زیاد شوند. این مشتریان چگونه زیاد می‌شوند؟! با مجاب کردن کاربران سایت شما به خرید محصولات. از کجا باید برای سایت خود کاربر پیدا کنید؟! کاربری که به دنبال خرید باشد و بهترین پتانسیل را برای تبدیل شدن به مشتری دارد از کجا پیدا می‌شود؟!

روش‌های متعددی وجود دارد که شما کاربر را به سایت خود بکشانید اما مهمترین آنها گوگل است. اگر تجربه مدیریت یک فروشگاه و یا یک سایت عادی را داشته باشید، متوجه خواهید شد که ترافیکی که از گوگل به شما می‌رسد، یکی از موثرترین ترافیک‌هایی است که می‌توانید برای سایت خود داشته باشید و امکان خرید و بهره‌وری از این ترافیک خیلی بالا خواهد بود. مزایای سیستم مدیریت محتوا برای بالا بردن این ترافیک و دیده شدن شما در رتبه‌های بالای گوگل بسیار کاربردی خواهد بود. اصلی‌ترین موارد این مزیت سیستم مدیریت محتوا به این شرح هستند:

SEO Friendly بودن

SEO Friendly یکی از اصطلاحاتی است که یک وب‌مستر با آن مواجه شده است. این اصطلاح که یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا نیز می‌باشد به این معنی است که سایت شما به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که با الگوریتم‌های گوگل سازگاری بالایی داشته و بتواند در رتبه‌بندی‌ها جایگاه مناسبی را کسب کند.

البته اینکه چه رتبه‌ای را داشته باشید به شما بستگی دارد، اما این مورد که سایت شما ترمزدستی را برای شما نکشد و مانع شما نشود موردی است که در کمتر سایت غیر CMS دیده می‌شود. ایرادات ساختاری همیشه یکی از مواردی است که باعث شده است خیلی از سایت‌هایی که واقعا از محتوای خوب و بالایی برخوردار بوده‌اند از صحنه رقابت جا مانده یا حذف شوند. این مورد که آیا سایت شما ایرادات ساختاری دارد یا نه، موضوعی است که قطعا برنامه‌نویس شما هرگز آن را نپذیرفته و خیلی از کارشناسانی که با آنها مشورت کنید نیز نظرات متفاوتی به شما می‌دهند.

یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که این مورد کاملا برطرف شده است. به این صورت که کارشناسان حرفه‌ای و متخصصینی که برای این کمپانی  کار می‌کنند با روش‌های مختلف CMS را آزمایش کرده و سطح بهینه بودن را همیشه به‌روز نگه می‌دارند. زیرا در غیر این صورت محکوم به شکست خواهند بود.

در نظر داشته باشید که این مورد از مزایای سیستم مدیریت محتوا برای شما مانند یک گنجینه ارزشمند خواهد بود و راه شما را به دیده شدن را هموار خواهد کرد.

سئو فرندلی بودن

افزونه‌های کاربردی

فرض کنید سایتی دارید که از هر جهت کاربردی بوده و شما از ساختار خوب آن مطمئن هستید. از کجا می‌خواهید بفهمید که خودتان هم در حال درست عمل کردن هستید؟! این است که شما به یک راهنما نیاز پیدا خواهید کرد. یکی از برجسته‌ترین مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که راهنما را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما با استفاده از افزونه‌های مختلفی که برای سئو روی CMSها ارائه می‌شود می‌توانید به یک دستورالعمل خوب برای سئو سایت خود دسترسی داشته باشید.

البته باید توجه داشته باشید استراتژی‌های اصلی را خودتان باید روشن کرده و کار را به پیش ببرید. اما ارائه یک راهنمایی کامل و غلط‌گیری‌های جزبه‌جز از محتوای شما، از مواردی است که می‌توان آنها را از برترین مزایای سیستم مدیریت محتوا نام برد. افزونه‌های Yoast و Rank Math را می‌شود به‌عنوان نمونه‌ای از این افزونه‌ها که برای CMS وردپرس ارائه شده‌اند معرفی نمود.

نتیجه‌گیری

از ابتدای رشد اینترنت، مزایای سیستم مدیریت محتوا و فلسفه‌ای که هر کدام از این عناوین دارند، باعث شده‌اند تا این سیستم‌ها رشد خوبی داشته و به یک درجه از اعتبار برسند که تقریبا امروزه تمام کسانی که می‌خواهند یک کسب‌وکار اینترنتی را راه‌اندازی کنند به دنبال یکی از این CMSها باشند. اکنون بیشتر صحبت بر این مورد است که مزایای سیستم مدیریت محتوا در مورد کدام‌یک از این سیستم‌ها غلیظ‌تر و بیشتر است. توجه داشته باشید هر انتخابی که انجام می‌دهید باید آن‌قدر مستندات برای آن وجود داشته باشد که ادعای ارائه‌کنندگان را مبنی بر بالا بودن مزایای سیستم مدیریت محتوا موردنظر تایید نماید.

اشتراک گذاری

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed