جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگسرورهای مجازیسرور چیست ؛ توضیح کامل به زبان ساده
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

سرور چیست ؛ توضیح کامل به زبان ساده

از هر زاویه ای که به دنیای امروز نگاه کنیم می توانیم این موضوع را ببینیم که با یک دنیای به هم پیوسته و متصل طرفیم و به جرات میتوان گفت که این ارتباطات را مدیون اینترنت و شبکه ها هستیم. یک جمله کوتاه در آنسوی دنیا می تواند روی اقتصاد این طرف دنیا ظرف کمتر از یک ساعت تاثیر داشته باشد و مسئولیت تمام این ها بر عهده اینترنت و شبکه های ارتباطی است. المان های مختلفی وجود دارد که در این میان همکاری می کنند تا بشر چنین قدرتی را داشته باشد. یکی از نام های آشنا در این صنعت، سرور است که بار عظیمی را نیز به دوش می کشد و در این مقاله قرار است که به صورت کامل به بررسی این موضوع که سرور چیست و چه کارهایی را انجام میدهد بپردازیم.

تقریبا می توان گفت هر کسی یک بار هم که شده است نام سرور را شنیده است و متوجه این موضوع شده است که سرور بخشی از کاری را که قرار است انجام گیرد بر عهده دارد و باید آن را انجام دهد. سرور ها انواع گسترده ای دارند و برای اینکه ببینیم سرور چیست نیاز داریم تا از دم دستی ترین سرور هایی که در دسترس قرار دارند کار را شروع کنیم. سرور های لوکال و شبکه های کامپیوتری اولین قسمت از این بحث خواهند بود.

 

شبکه های کامپیوتری و سرور

شبکه یکی از متداول ترین اصطلاحات در کامپیوتر است که می تواند به اندازه اینترنت گسترده باشد و یا به اندازه یک شبکه خانگی که موبایل و لپتاپ را با استفاده از مودم به اینترنت متصل کرده است کوچک باشد. اگر بخواهیم یک تعریف کتابی و آکادمیک از شبکه ارائه کنیم باید بگوییم شبکه کامپیوتری به مجموعه ای از سیستم ها اتلاق می شود که با استفاده از یک پروتکل ارتباطی به یکدیگر متصل بوده و می توانند داده ها را منتقل کرده و یا از سرویس خاصی بهره مند شوند.

پس در اصل وقتی می گوییم شبکه منظور ما سیستم هایی است که قرار است برای هدف مشترکی با یکدیگر کار کنند. برای اینکه این ارتباط در بین عناصر شبکه که اصطلاحا به آنها نود های شبکه(Nodes) گفته می شود برقرار باشد، معماری های مختلفی وجود دارد که باید از آنها استفاده شود. در ساده ترین نوع این معماری هر سیستم که روی شبکه وجود داشت با سایر سیستم های دیگر ارتباط داشت.در این حالت یک شبکه نظیر به نظیر یا p2p داشتیم که به خاطر شلوغ شدن ارتباطات، نمی شد از تعداد زیادی کامپیوتر در این شبکه ها استفاده کرد. راه حلی که برای این مشکل پیشنهاد شد یک معماری جدید به نام Client-Server بود. می توان گفت در این نقطه بود که سرور ها به وجود آمدند و معنی چیزی که سرور می تواند داشته باشد ایجاد شد.

معماری سرور چیست

در معماری Client-Server یک سیستم به عنوان سرور در شبکه معرفی می شد و تمامی سیستم های دیگر شبکه برای آنکه به شبکه متصل باشند و بتوانند از سرویس های شبکه استفاده کنند همگی به یک سرور متصل می شدند، و سرور نیز امکان ارتباط بین سیستم ها را فراهم می کرد و همزمان مدیریت آنچه که سایر نودها می توانستند از طریق شبکه به آن دسترسی داشته باشند نیز انجام می داد. در واقع اگر بخواهیم بگوییم در اینجا نقش سرور چیست باید بگوییم که سرور رئیس این نوع از شبکه ها بود. معماری کلاینت سرور تقریبا یک معماری بدون نقص بود که می توانست به شبکه های بزرگتر تعمیم پیدا کند، اما این بزرگ شدن باعث ایجاد مشکلات خاص خود می شد.

وقتی این شبکه ها بزرگتر می شدند به سرور های قدرتمند تر نیاز می شد. سرور قدرتمند تر به معنای سرور گرانتر نیز بود و این امر باعث شد که استفاده از سرور ها با تغییراتی مواجه شود و استفاده از آنها نیز به طور کلی تغییر کند، المان های دیگری مانند سوئیچ ها و روتر ها به شبکه های بزرگ راه پیدا کردند و سرور ها نیز از پوسته یک کامپیوتر ساده خارج شدند و به چیزی بسیار بزرگتر تبدیل شدند. 

برای اینکه ببینیم این لول بعدی از سرور چیست لازم است که به سرور هایی که اکنون در حال کشیدن بار محاسباتی اینترنت و برقرار کردن آن برای ما هستند بپردازیم.

 

سرور های اینترنتی

اینترنت معماری خاصی خود را دارد و تقریبا می توان گفت که از همان معماری کلاینت و سرور شبکه ها استفاده می کند. با این تفاوت که نودهای شبکه در اینجا فرق کرده اند و سرور ها نیز بزرگتر شده و  طبقه بندی های مربوط به خود را دارند. به طور ساده می توان گفت وقتی که شما می خواهید به یک سایت اینترنتی دسترسی پیدا کنید، یک درخواست از سیستم شما خارج شده و به سمت سرور های اصلی که وظیفه سرویس دهی به شما را دارند فرستاده می شود.

این درخواست به صورت یک بسته اطلاعاتی کوچک که حاوی اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی می خواهد به چه چیزی دسترسی پیدا کند، فرستنده این بسته کیست و همینطور به چه جایی می خواهد برود، راهی یک سفر طولانی در بستر پر پیچ و خم اینترنت می شود. این بسته و سایر بسته هایی که در این مسیر با آنها همسفر خواهد بود پکت نام دارند. پکت ها بر اساس یک پروتکل یا قانون به نام TCP/IP به سمت مقصد خود حرکت می کنند و هر کدام از آنها با توجه به یک کد چند بخشی به نام IP که تعیین می کند به کجا می خواهند بروند به وسیله سوئیچ ها و روتر ها به سمت مقصد خود که سرور های مربوط به سایت مورد نظر ماست راهی می شوند.

سرور اینترنتی چیست

البته این امکان وجود دارد که به دلایل مختلفی مانند عدم تمام شدن ماموریت بسته در زمان مقرر که اصطلاحا به این زمان Timeout گفته می شود و یا عدم اجازه برای رسیدن به سرور مربوطه مانند فیلتر بودن، قطعی ارتباط و یا هر دلیل دیگری این بسته ها قربانی شده و از بین خواهند رفت. اما وقتی بسته به سرور های مورد نظر برسد در اینجاست که عملیات سرویس دهی آغاز خواهد شد.

سرور بزرگتر بسته را به وب سرور مورد نظر تحویل خواهد داد و این وب سرور با توجه آنچه که درخواست ما نوشته شده است بسته های حاوی اطلاعات مورد نیاز ما را روی بستر شبکه راهی خواهد کرد. بسته به آنچه که می خواهیم بدست آوریم می تواند از چند ده بسته تا چندین هزار بسته برای ما در اینترنت جاری شود. این بسته ها وقتی به ما برسند، به صورت یکجا درآمده و صفحه ای از سایت را که خواسته این و یا فایل مورد نظری که می خواستیم آن را دانلود کنیم را به ما می دهند.

 

اجزای سرور چیست

در مورد اینکه سرور ها از چه چیزی ساخته شده اند و یک سرور اینترنتی چیست باید گفت که سرور ها کامپیوتر هایی با ظرفیت های بالا از منابع و سخت افزار سطح بالا هستند که می توانند پردازش های سنگین اینترنتی را انجام دهند. یک سرور در واقع یک کامپیوتر همیشه فعال در بستر اینترنت است اما اگر شما به یک سرور نگاهی بیندازید، ممکن است نتوانید آن را به صورت مجتمع تشخیص دهید. یک سرور می تواند روی چندین رک پیاده سازی شده باشد.

از نظر سخت افزاری یک سرور می تواند روی چند رک به صورت مجزا اجرا شود، چندین دیسک مختلف به عنوان فضای ذخیره سازی داشته باشد و تعداد زیادی سوکت مختلف برای پردازنده در آن وجود داشته باشد و به صورت همزمان یک کارت شبکه با چندین پورت مختلف داشته باشد که ترافیک ورودی و خروجی را بر اساس آن کنترل کند. این سرور های عظیم به صورت مجتمع در مراکز مخصوصی پیاده سازی و نگهداری می شوند که اصطلاحا به آنها دیتاسنتر می گویند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه محل نگهداری این نوع از سرور چیست و چگونه می توان از این سرور ها استفاده کرد و بهره برد می توانید به مقاله دیتاسنتر چیست مراجعه کنید.

اجزای سرور چیست

سرور ها در اینترنت اصلی ترین جزء به حساب می آیند که هم می توانند کار ذخیره سازی و مدیریت اطلاعات مربوطه را انجام دهند و هم خیلی از پردازش ها را، اما عنصر دیگری نیز وجود دارد که معمولا با سرور ها اشتباه گرفته می شود و آن وب سرور است. در ادامه به بررسی این موضوع که تفاوت وب سرور و سرور چیست خواهیم پرداخت.

 

تفاوت وب سرور و سرور چیست

وب سرور و سرور دو نام کاملا شبیه به هم هستند که بعضا با هم یکی به نظر می رسند اما تفاوت های اساسی و بنیادینی دارند. اگر بخواهیم بگوییم که تفاوت وب سرور و سرور چیست ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که وب سرور چیست  و چه کار می کند. وب سرور در واقع یک برنامه کامپیوتری است، برنامه ای که کدهای بی جان را به یک سایت پویا تبدیل می کند. وقتی که شما یک سایت اینترنتی را راه اندازی می کنید در واقع تعدادی فایل مختلف را در کنار چند صفحه کد طراحی کرده اید. این کد ها برای اجرا نیاز به برنامه ای دارند که آنها را به کار بیاندازد. وب سرور همان برنامه است و می تواند سایت شما را برایتان سرپا نگه دارد.

عملکرد وب سرور به این صورت می باشد که شما کدهای سایت خود را در اختیار این برنامه قرار می دهید و این برنامه بر اساس درخواست هایی که شده است محتوای مورد نظر در این کدها را به صورت صفحات HTML و همینطور فایل های مورد نیاز برای نمایش آنها در اختیار درخواست کننده قرار خواهد داد. اما اگر بخواهیم بگوییم که سرور چیست باید بگوییم سرور در یک رده بالاتر از این قرار گرفته است و در واقع تمامی این پردازش ها و اتفاقات روی سرور ها اتفاق می افتد.

تفاوت وب سرور و سرور چیست

پس اگر بخواهیم بگوییم که تفاوت سرور و وب سرور چیست می توانیم بگوییم که وب سرور برنامه ای است که روی سرور اجرا می شود و برای بالا نگه داشتن سایت مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که سرور در بالادست قرار داشته و طیف خدماتی که ارائه می کند خیلی بیشتر و بزرگتر از یک وب سرور ساده است و وب سرور ها خدمات جانبی ای هستند که روی سرور ها وجود دارند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد وب سرور ها می توانید به مقالات، انجین ایکس چیست ، وب سرور لایت اسپید و مقایسه انجین ایکس و لایت اسپید مراجعه کنید.

 

سرویس های سرور چیست

همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم سرورها کامپیوتر های عظیم و مجتمعی هستند که در دیتا سنتر ها قرار گرفته اند و با این تفاسیری که در مورد بالا بودن منابع آنها ارائه شد، مطمئنا قابل تصور است که هزینه استفاده از آنها نیز بالا خواهد رفت و عملا کسی توان پرداخت را نخواهد داشت. اما این بالا بردن کانفیگ ها دلیل خاص خود را داشته است و کسی که چنین کامپیوتری را طراحی کرده است، مطمئنا به این موضوع نیز فکر کرده است که عموم مردم و کسب و کار ها چگونه باید از آن استفاده کنند.

اگر بخواهیم بگوییم که روش استفاده از سرور چیست باید گفت که سرویس های مختلفی به صورت مجازی سازی شده از روی این سرور ها ارائه می شود. با استفاده از این مجازی سازی ها یک سرور می تواند تبدیل به چندین سیستم و کامپیوتر کوچکتر شود و از هر کدام از این سیستم ها نیز چندین سیستم ریز و درشت دیگر متمایز خواهد شد که در مجموع یک سرور می تواند منابع مورد نیاز برای سرپا نگه داشتن هزاران سایت را فراهم سازد.

تفاوت سرویس های سرور چیست

به طور عمده می توان این سرویس ها را به صورت سه دسته کلی معرفی نمود:

 

سرور اختصاصی

در پاسخ به این سوال که این نوع از سرور چیست باید بگوییم که بخشی از منابع هر سرور که به صورت خالص با استفاده از مجازی سازی جدا شده و کاملا خام در اختیار شما قرار می گیرد. با استفاده از این نوع از خدمات شما یک کامپیوتر را خریداری می کنید، که به عنوان مثال میتواند برای شما ۱۲۸ گیگابایت رم، ۳۲ هسته پردازشی و ۲ ترابایت فضای ذخیره سازی داشته باشد، شما می توانید این کامپیوتر را به هر روشی که می خواهید مدیریت کنید. می توانید روی آن یک سیستم عامل نصب کنید و یا اینکه آن را با استفاده از برنامه هایی مثل VMware به چند سیستم کوچکتر تقسیم کنید و هر کدام از این سیستم ها را در اختیار کسی بگذارید.

همزمان این قابلیت را دارید که با استفاده از چند وب سرور هاست هایی را به صورت جداگانه روی آن راه اندازی کنید و چند سایت اینترنتی را نیز بالا نگه دارید(برای اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله هاست چیست مراجعه کنید). اگر بخواهیم بگوییم که مزیت این سرویس سرور چیست باید گفت که با استفاده از سرور اختصاصی شما دقیقا مانند زمانی که سخت افزار را خریداری کرده باشید در استفاده از آن اختیار عمل دارید.

 

سرور مجازی یا VPS

در یک رده پایین تر از سرور اختصاصی، سرور مجازی قرار دارد. در مورد اینکه این سرویس از سرور چیست باید گفت که با استفاده از این سیستم، شما یک سیستم عامل را با منابع محدود تحویل خواهید گرفت که می توانید بنا بر نیاز خود از آن استفاده نمایید. در واقع نام دقیق این سرویس، Virtual Private Server یا سرور مجازی شخصی است که بیشتر به عنوان سرور مجازی شناخته می شود و به نحوی طراحی شده است که با استفاده از آن شما یک سیستم کامپیوتر را برای کار درون اینترنت داشته باشید. در این سرویس شما قادر خواهید بود که از مزایای یک کامپیوتر کامل بهره ببرید.

این سرویس با استفاده از یک ریموت می تواند برای شما قابل دسترسی باشد، و شما با وارد کردن یک IP و همینطور یوزرنیم و پسورد خود می توانید دسکتاپ سیستم مورد نظر شما و یا ترمینالی که با آن دسترسی به سیستم عامل دارید را مشاهده کنید. این نوع از سرویس ها نیز می تواند برای راه اندازی سایت مورد استفاده قرار گیرد و با توجه به تضمینی بودن منابعی که دارد می تواند یک گزینه بسیار خوب باشد که سایت شما روی آن با هیچ مشکلی مواجه نخواهد بود.

اگر این سوال برای شما پیش آمده است که کاربرد دقیق این سیستم عامل و این نوع سرور چیست می توانیم به موادی مانند سرور مجازی بایننس اشاره کنیم که کاربرد های آن به طور کامل در مقاله کاربرد سرور مجازی بایننس عنوان شده است.

سرور مجازی

 

سرور های ابری

یکی دیگر از سرور هایی که می توانیم آن را هم جزو این سرویس ها دسته بندی کنیم، سرور های ابری است. در یک سرور ابری شما تقریبا یک سرور اختصاصی را خواهید داشت با این تفاوت که منابعی که در اختیار شما قرار می گیرد کمی محدود تر شده است. به این علت که سرویس های ابری از رایانش ابری استفاده می کنند و از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و به دنبال آن هزینه آنها نیز به مراتب افزایش خواهد داشت.

اگر به طور واضح تر بخواهیم بگوییم که این سرویس سرور چیست باید به سراغ سرویس های ابری برویم. در سرویس های ابری یک سیاست وجود دارد که سرور ها به صورت یکجا و متمرکز پیکر بندی نمی شوند و شما یک سرور را در اختیار دارید که رسانه های ذخیره سازی آن در چند دیتاسنتر پخش شده اند. در این سرویس ها وقتی یک کاربر بخواهد به داده ای از سرور دسترسی داشته باشد، به صورت خودکار به نزدیکترین دیتا سنتر و سروری که می تواند این خدمت را به وب ارائه کند متصل خواهد شد. کنترل میزان بار وارد شده روی سرور یا همان لود بالانس نیز یکی دیگر از ویژگی های این سرور ها شده است.

به طور کلی در مورد سرور های ابری می توانیم بگوییم که این سرورها قدرت پردازشی بالاتری را دارند و کیفیت خیلی بهتری ارائه می کنند پس با منابع پایین نیز به خوبی می توانند مانند یک هاست و یا سرور مجازی با کیفیت عمل کرده و بار پردازشی یک سایت را به صورت کامل تحمل کنند.

در مورد این سوال که سرویس های سرور چیست می توان به این سه مورد اشاره کرد، هر چند که سرور ابری کمی از دو مورد قبلی فاصله دارد و بیشتر به سمت رایانش ابری یا همان Cloud Computing گرایش دارد. اگر کمی دقت داشته باشید تا اینجای کار معمولا راه اندازی یک وب سایت و در نهایت یک کسب و کار اینترنتی را به عنوان پاسخ اجمالی به سوال کاربرد سرور چیست ارائه کرده ایم که تنها بخشی از کاربرد های سرور است. اکنون نوبت به این موضوع رسیده است که ببینیم واقعا کاربرد های سرور چیست و سرور ها به ما چه چیزی را می توانند بدهند.

 

کاربرد های سرور چیست

بدیهی است با رشدی که امروزه اینترنت از خود نشان داده است و بازاری را که سرویس های اینترنتی برای خود راه اندازی کرده اند، از بازی های آنلاین گرفته تا شبکه های اجتماعی، همه و همه در بستر اینترنت بوده و برای پردازش و همینطور سرویس دهی وابسته به سرور ها هستند. پس به جرات می توان گفت که در مورد اینکه سرور ها چه کار می کنند و کارایی آنها چیست، یک طومار بلند وجود دارد که خیلی از کاربرد های اینترنت درون آن جای می گیرند. در این قسمت ما می خواهیم به تعدادی از مهمترین این موراد اشاره کنیم و ببینیم که پرکاربردترین دسته ها و موارد کاربرد های سرور چیست

کاربرد سرور چیست

این کاربرد ها از این قرار هستند:

 

میزبانی وب سایت ها

یکی از اصلی ترین و مهمترین کاربرد های سرور که می توان در پاسخ به این سوال که متداول ترین خدمت سرور چیست به آن اشاره کرد، میزبانی سایت های اینترنتی است. راه اندازی کسب و کار اینترنتی در دورانی که شیوع و همه گیری کرونا تقریبا همه چیز را مختل کرده است، کسب و کارهای اینترنتی هستند که به عنوان یک راه نجات برای بشریت در حال بدوش کشیدن بار اقتصاد هستند. پس نمی توان به هیچ عنوان اهمیت این عناصر را نادیده گرفت. شاید در ابتدا میزبانی این سرویس ها و بالا نگه داشتن یک سایت کاری ساده به نظر برسد اما این کار از آنچه که تصور می شود بسیار مهمتر است.

فقط سایت های فروشگاهی نیستند که در این میان قرار دارند، شما می توانید LMS ها یا سیستم های مدیریت آموزشی دانشگاه ها و مدارس، سیستم های اطلاع رسانی جمعی، سایت های دولتی و همینطور بانک ها را نیز به این فهرست اضافه کنید. پس به طور کلی باید در نظر داشته باشید اگر بخواهیم بگوییم که کار اصلی سرور چیست دقیقا باید گفت که ستون های اصلی اینترنت را برای سایت ها و وب تشکیل داده اند.

 

سرور های نام دامنه

سیستم نام دامنه یا DNS یکی از مهمترین موارد در وب است که از طریق آن شما قادر خواهید بود تا یک سایت را بر اساس نام و دامنه آن جست و جو کرده و به آن دسترسی پیدا کنید. برای درک بهتر اینکه این نوع از سرور چیست باید کمی بیشتر در مورد کارکرد دامنه های سایت ها توضیح دهیم. در اینترنت هر استفاده کننده هر سایت با یک کد شناسایی می شوند که این کد در واقع همان آدرس سرور سایت و همینطور کاربری که از آن استفاده می کند نیز می باشد.

وقتی درخواستی از یک کاربر به یک سایت فرستاده می شود، باید IP سایت مورد نظر در این درخواست درج شود تا به مقصد صحیح خود برسد. در مورد محتوایی که برگشت داده می شود و پاسخ این درخواست ها نیز همین مشکل وجود دارد و باید این بازگشت با IP کاربر همراه باشد. سرور های DNS مسئول این هستند که دامنه هایی که ما می شناسیم را با استفاده از اطلاعاتی که در مورد این دامنه ها دارند به IP های مورد نظر نگاشت کنند.

به این صورت که وقتی شما آدرس یک سایت را در مرورگر خود وارد می کنید، ابتدا فایل هایی از این DNS ها که در کامپیوتر شما کش شده اند، مورد بازبینی قرار می گیرند، در صورتی که IP اعلام شده در این فایل ها قدیمی باشند، و یا اینکه سایت مورد نظر در آنها وجود نداشته باشد، درخواست برای IP این سایت به DNS سرور های ISP ارسال می شود. اگر ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما نیز نتواند بگوید که IP چیست، به DNS سرورهای بین المللی ارجاع داده می شود. این سلسله مراتب از سرور ها یکی از مهمترین ساختار هایی است که در اینترنت وجود دارد و سبب شده است تا اینترنت یک تجربه کاربری خوب را به شما ارائه دهد.

اما اگر بخواهیم بگوییم که جالب ترین مساله در مورد این نوع از سرور چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که این سرور ها تمامی این کارها را به دور از چشم کاربران و در کسری از ثانیه انجام می دهند. به طوریکه شما هرگز متوجه آن نخواهید شد و این فرآیند را احساس نخواهید کرد.

 

سرورهای پردازشی

همانطور که گفته شد یکی از اصلی ترین کاربرد هایی که فقط از سرور ها بر می آید استفاده به عنوان منابع پردازشی است. البته این حرف به این معنا نیست که سری المان هایی که برای پردازش ایجاد شده اند مانند سوپر کامپیوتر ها و یا ماینر هایی که با استفاده از کارت های گرافیک و GPU در زمینه پردازش های بلاک چین فعالیت دارند، توانایی پایینی دارند. اما باید گفت که سرور ها برتری هایی نسبت به این موارد دارند، و در مورد اینکه برتری این سرور ها چیست باید بگوییم که شما با استفاده از سرور ها به منابع پردازی قوی و بسیار قدرتمندی با هزینه ای خیلی ارزان تر و دم دست تر دسترسی دارید.

سرور پردازشی

خیلی از بزرگترین شرکت های دنیا که به منابع پردازشی بسیار بسیار قوی نیاز دارند، از سرویس هایی که دیتاسنتر ها به عنوان خدمات پردازشی ارائه می کنند استفاده می کنند. به عنوان مثال محاسبات طولانی و پیچیده فضایی که توسط ناسا انجام می گیرد معمولا بر سرویس های پردازشی سرور های آمازون انجام می گیرد.

خیلی از دانشگاه ها نیز برای موارد خاص از این سرویس ها استفاده می کنند. پردازش از طریق سرور ها بخاطر اینکه پردازنده های لوکال مشغول نمی شود و همینطور در صورت نیاز به راحتی می توان منابع سرور را افزایش داد، می تواند یک گزینه بسیار ایده آل برای این کار ها باشد.

سرور های VDI

یکی دیگر از پاسخ هایی که برای سوال مزایای سرور چیست می توانیم به آن اشاره کنیم، استفاده از این سرور ها برای مجازی سازی دسکتاپ است. در این سرویس شما با استفاده از یک سرور قدرتمند که می تواند یک سرور لوکال باشد این امکان را خواهید داشت که به صورت مجازی سازی شده به تمامی کارمندان خود یک سیستم دسکتاپ بدهید که کارهای روزمره خود را با آن انجام دهند، این دسکتاپ ها یک سیستم تمام عیار را با استفاده از منابعی که سرور شما دارد در اختیار شما می گذارند که می تواند بسیار کاربردی باشند.

چیزی که در رابطه با این دسکتاپ ها لازم است به آن توجه ویژه داشته باشید این است که شما از یک سرور استفاده می کنید، پس می توانید در سریعترین زمان ممکن یک داده را Share کرده و از اطلاعات روی هارد استفاده کنید، همینطور امکانات مدیریتی سطح بالایی وجود دارد که می تواند امکان کنترل، مشاهده و همینطور رهگیری تمام اقداماتی که در یک مجموعه انجام می شود، توسط مدیر و تیم مدیریت انجام گیرد.

یکی از بهترین مزایای این سیستم نیز این است که با استفاده از آن هزینه هایی که برای ارتقا و نگهداری سیستم ها نیاز دارید کاهش می یابد و شما با ساده ترین سیستم های موجود می توانید کار خود را راه بیاندازید. سیستم های پایینی نیز وجود دارند که به آنها Thin Client گفته می شود و برای این نوع از سیستم مورد استفاده قرار می گیرد. اگر بخواهیم بگوییم که بهترین گزینه برای این نوع از سرور چیست باید به سرور های لوکال اشاره کنیم. شما می توانید با یک بار هزینه و البته هزینه های نگهداری که خیلی هم نیستند یک سرویس ایده آل و خوب برای خود داشته باشید.

 

دانلود سرورها

دانلود سرور چیست و چه استفاده ای برای ما دارد؟ به طور کلی می توان گفت وقتی که یک برنامه، یک آهنگ و یا یک فیلم را دانلود می کنید، شما از خدمات مربوط به یک دانلود سنتر استفاده کرده اید. دانلود سرور ها می توانند جزو بهترین کارایی سرور ها باشند زیرا می توانند نیاز های مختلفی را برای ما رفع کنند. این بخش از سرور ها روی رسانه هایی ذخیره سازی می شوند که معمولا قیمتی ارزانتر و حجم های بالا دارند.

اگر بخواهیم بگوییم که برای این مورد بهترین سرویس سرور چیست می توانیم به سرور هایی با هارد های HDD اشاره کرد. در مورد اینکه این هارد ها چه هستند و تاثیر کارکرد آنها روی سرور چیست صحبت خواهیم کرد اما به طور کلی می توانیم بگوییم یک فضای ارزان و با کیفیت و حجم بالا را به ما می دهند که می توان روی آن مقادیر زیادی از بازی و نرم افزار را ذخیره سازی کرد.

 

سرور های ایمیل

میل سرور یکی دیگر از سرویس ها و خدماتی است که سرور های اینترنتی برای ما رقم می زنند با استفاده از این نوع از سرور ها شما به یک سرویس قدرتمند که می توانید تعداد زیادی ایمیل را به صورت حرفه ای و با امکاناتی بالا ارسال نمایید دسترسی خواهید داشت. ایمیل قدیمی ترین رسانه ارتباطی اینترنتی به شمار می رود که شما می توانید از آن استفاده کنید. البته این درست است که امروزه نقش ایمیل در ارتباطات اینترنتی خیلی کمرنگ شده است اما می توان گفت که ایمیل مارکتینگ هنوز هم یکی از موثر ترین و بهترین روش های جذب مخاطب و مشتری است که می توانید از آن استفاده نمایید.

یک میل سرور این امکان را به شما می دهد تا با استفاده از خدمات ویژه برای ارسال ایمیل ها پروتکل های مورد نظر خود را تکمیل کرده و کلیه ارسال های خود را مدیریت کنید. همینطور شما می توانید بدون راه اندازی یک سایت و صرفا با استفاده از یک دامنه نسبت به راه اندازی این سرور ها اقدام نمایید و از خدمات آنها استفاده کنید.

 

گیم سرورها

اگر بخواهیم یکی دیگر از پر استفاده ترین کاربرد های سرور چیست می توانیم گیم سرور را معرفی کنیم. در مورد اینکه گیم سرور چیست و دقیقا چه کاری می کند باید گفت که این سرورها به شما این مکان را می دهند که یک بازی آنلاین را به صورت حرفه ای راه اندازی کرده و آن را دنبال کنید. مطمئنا اگر خودتان از استفاده کنندگان و کاربرانی که در این بازی ها شرکت دارند نباشید، نام آنها زیاد به گوش شما خورده است. یک گیم سرور می تواند به صورت لوکال و محلی بوده و در یک گیم نت مدیریت شود و یا در ابعاد کمی بزرگتر به صورت یک نود فعال در یک اینترانت فعالیت داشته باشد، یا اینکه یک سرور جهانی باشد که از سرتاسر جهان از آنها استفاده کنند.

این روزها بازی های آنلاین بخش خیلی بزرگی از صنعت عظیم سرگرمی و انترتینمنت را به خود اختصاص داده اند و می توان گفت که با قدرت هرچه تمام تر در حال تاخت و تاز هستند و خیلی از شرکت ها هستند که سرمایه گذاری های هنگفتی در این موضوع می کنند. در اینجا ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که نقش سرور چیست و اینکه سرور ها چه کاری را باید انجام دهند که این حرف ها را می زنیم!؟

گیم سرور چیست

در این رابطه باید گفت که هر شرکتی که سرور های آن توانایی بالاتری داشته باشد و چه از نظر پردازش و چه از نظر سرعت بهترین باشد، می تواند از بقیه پیشی گرفته و ابتکار عمل را در این صنعت عظیم در دستان یک شرکت و یا بازی خاص قرار دهد. شاید یک بازی ساده به نظر مهم نرسد اما همین بازی های کوچک می توانند آینده صنعت عظیم سرگرمی را به طور کلی تغییر دهند.

در این بخش به طور کامل دیدیم که کاربرد سرور ها چیست و یک سرور چه کاری را می تواند انجام دهد. اکنون نوبت به این موضوع رسیده است که به این بپردازیم که چه عواملی باعث می شود که کارایی سرور ها از نظر کیفی تغییر کند یا به عبارتی ببینیم که عوامل تاثیر گذار روی کارایی سرور چیست

 

عوامل موثر در کارایی سرور چیست

به طور کلی می توان عوامل مختلفی را در پاسخ به سوال که عوامل تاثیر گذار در کارایی سرور چیست معرفی نمود. در ادامه به سه دسته اصلی از عللی که می تواند به عنوان مهمترین این گزینه ها معرفی شود اشاره خواهیم کرد:

 

لوکیشن و محلی که سرور در آن قرار دارد

اگر بخواهیم بگوییم که لوکیشن سرور چیست باید گفت که دیتاسنتر ها محل اصلی قرار گیری سرور ها هستند، اما اینکه دیتاسنتر در کجا قرار گرفته است می تواند یکی از تعیین کننده ترین موارد در کارایی سرور باشد. هر چه شما به یک سرور موقعیت جغرافیایی دورتری را داشته باشید، باید انتظارات خود را از آن سرور کمتر کنید، زیرا تاخیر بالاتری در این انتشار متوجه شما خواهد بود.

در مورد اینکه این سرور ها چه مکان هایی می توانند باشند و در این زمینه دسته بندی سرور چیست می توانیم به دو دسته اصلی سرور های ایرانی و سرور های خارجی اشاره کنیم. در سرور هایی که در دیتاسنتر های خارجی مانند OVH و Hetzner قرار دارند، شما قطعیت بیشتری را خواهید داشت و برای راه اندازی یک سایت بین المللی از هر جهت مناسب تر خواهند بود.

اما مورد دیگری هم که باید در این زمینه در نظر بگیرید این است که خیلی از سرویس ها بهتر است روی دیتاسنتر ها و سرورهای داخلی ارائه شوند. به عنوان مثال سرویس های بانکداری و سرویس های مربوط به بازی های آنلاین داخلی در سرور هایی که از دیتا سنتر های داخلی استفاده می کنند کارایی بهتری را ارائه خواهند کرد.

 

سخت افزار مورد استفاده

یکی دیگر از مواردی که می توان گفت روی کارایی سرور ها نقش مهمی دارند سخت افزاری است که روی این سرور ها از آن استفاده شده است. خصوصا در مورد پردازنده ها و رسانه های ذخیره سازی شما نیاز دارید تا از یک سیستم سطح بالا برای سرور استفاده کنید.

بهترین سرور ها آنهایی هستند که از رسانه های ذخیره سازی جانبی با معماری NVMe استفاده می کنند. همینطور نسل و تعداد هسته های پردازشی و همینطور تعداد پردازنده هایی که روی یک سرور مشغول به کار هستند نیز از نکاتی است که باید به آنها توجه داشته باشید. در رده پایین تر این سیستم ها هارد های Raid قرار دارند و بعد از آنها نیز SSD ها قرار دارند. معمولا برای کاربرد های راه اندازی وب سایت دیگر از SSD به پایین تر جوابگو نیست.

اما همانطور که قبلا هم اشاره کردیم در رسانه های ذخیره سازی که به عنوان دانلود سرور ها  یا برای ذخیره سازی بکاپ ها مورد استفاده قرار می گیرند هنوز می توان از HDD های با کیفیت استفاده کرد. اما در کل هر چه سخت افزار بهتر و جدیدتر باشد، سرعت سرور بیشتر بوده و سرور با سریع، یک سرور با کیفیت است.

 

معماری پیاده سازی

یکی دیگر از مواردی که باید در مورد سرور ها بررسی کنیم این است که معماری سرور ها به چه صورتی می باشد. در مورد اینکه معماری پیاده سازی سرور چیست باید بگوییم که سرور ها به دو صورت ابری و یا متمرکز پیکر بندی می شوند. در پیکربندی های ابری یک سرور به صورت توزیع شده در بین چند دیتاسنتر فعالیت دارد و اگر یکی از این سرورها از کار بیافتد یا به علت درخواست های بالا نتواند پاسخ مناسبی به سایر درخواست ها بدهد. دیتاسنتر های دیگر و سرور های دیگر می توانند وظیفه آن را تا زمان رفع این بار اضافی بر عهده بگیرند.

همینطور در مورد دور یا نزدیک بودن راه نیز همیشه سروری که در کوتاهترین فاصله قرار داشته باشد کار سرویس دهی  را انجام خواهد داد و از این نظر می توان گفت که یک سرور ابری، یک سرور بهینه است.

 

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد اینکه سرور چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است، فلسفه وجودی سرور چیست و سرورها چه کاری را برای ما انجام می دهند، کارایی سرور چیست و چه نمونه هایی از آن وجود دارد، و این موضوع مهم که عوامل تاثیر گذار روی کارایی سرور چیست و چه تاثیری روی آن دارند، صحبت کردیم. در صورتی که می خواهید از یکی از سرویس هایی که سرور ها ارائه می کنند استفاده کنید می توانید سری به صفحات سرور اختصاصی و سرور مجازی بزنید. مطمئنا گزینه های خوبی را که مناسب کار شما باشد پیدا خواهید کرد.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
42 ⁄ 21 =