جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگسرورهای مجازیسرور چیست؟ توضیح کامل به زبان ساده
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

سرور چیست؟ توضیح کامل به زبان ساده

از هر زاویه‌ای که به دنیای امروز نگاه کنیم می‌توانیم این موضوع را ببینیم که با یک دنیای به‌هم‌پیوسته طرفیم و به جرئت می‌توان گفت که این ارتباطات را مدیون اینترنت و شبکه‌ها هستیم. یک جمله‌ی کوتاه در آن سوی دنیا می‌تواند روی اقتصاد این طرف دنیا ظرف کمتر از یک ساعت تاثیر داشته باشد و مسئولیت تمام اینها بر عهده‌ی اینترنت و شبکه‌های ارتباطی است. المان‌های مختلفی وجود دارد که در این میان همکاری می‌کنند تا بشر چنین قدرتی را داشته باشد. یکی از نام‌های آشنا در این صنعت، سرور است که بار عظیمی را نیز به دوش می‌کشد و در این مقاله قرار است که به صورت کامل به بررسی این موضوع که سرور چیست و چه کارهایی را انجام می‌دهد بپردازیم.

سرورها انواع گسترده‌ای دارند و برای اینکه ببینیم سرور چیست نیاز داریم تا از دم‌دستی‌ترین سرورهایی که در دسترس قرار دارند کار را شروع کنیم. سرورهای لوکال و شبکه‌های کامپیوتری اولین قسمت از این بحث خواهند بود.

 

شبکه‌های کامپیوتری و سرور

شبکه یکی از متداول‌ترین اصطلاحات در کامپیوتر است که می‌تواند به‌اندازه‌ی اینترنت گسترده باشد و یا به‌اندازه‌ی یک شبکه‌ی خانگی که موبایل و لپتاپ را با استفاده از مودم به اینترنت متصل کرده است کوچک باشد. اگر بخواهیم یک تعریف کتابی و آکادمیک از شبکه ارائه کنیم باید بگوییم شبکه‌ی کامپیوتری به مجموعه‌ای از سیستم‌ها اتلاق می‌شود که با استفاده از یک پروتکل ارتباطی به یکدیگر متصل بوده و می‌توانند داده‌ها را منتقل کرده و یا از سرویس خاصی بهره‌مند شوند.

پس در اصل وقتی می‌گوییم شبکه منظور ما سیستم‌هایی است که قرار است برای هدف مشترکی با یکدیگر کار کنند. برای اینکه این ارتباط در بین عناصر شبکه که اصطلاحا به آنها نودهای شبکه (Nodes) گفته می‌شود برقرار باشد، معماری‌های مختلفی وجود دارد که باید از آنها استفاده شود. در ساده‌ترین نوع این معماری هر سیستم که روی شبکه وجود داشت با سایر سیستم های دیگر در ارتباط بود. در این حالت یک شبکه‌ی نظیربه‌نظیر یا p2p داشتیم که به خاطر شلوغ شدن ارتباطات نمی‌شد از تعداد زیادی کامپیوتر در این شبکه‌ها استفاده کرد. راه حلی که برای این مشکل پیشنهاد شد یک معماری جدید به نام Client-Server بود. می‌توان گفت در این نقطه بود که سرورها به‌وجود آمدند و معنی چیزی که سرور می‌تواند داشته باشد ایجاد شد.

معماری سرور چیست

در معماری Client-Server یک سیستم به عنوان سرور در شبکه معرفی می‌شد و تمامی سیستم‌های دیگر شبکه برای آنکه به شبکه متصل باشند و بتوانند از سرویس‌های شبکه استفاده کنند همگی به یک سرور متصل می‌شدند، و سرور نیز امکان ارتباط بین سیستم‌ها را فراهم می‌کرد و هم‌زمان مدیریت آنچه که سایر نودها می‌توانستند از طریق شبکه به آن دسترسی داشته باشند نیز انجام می‌داد. در واقع اگر بخواهیم بگوییم در اینجا نقش سرور چیست باید بگوییم که سرور رئیس این نوع از شبکه‌ها بود. معماری کلاینت سرور تقریبا یک معماری بدون نقص بود که می‌توانست به شبکه‌های بزرگتر تعمیم پیدا کند، اما این بزرگ شدن باعث ایجاد مشکلات خاص خود می‌شد.

وقتی این شبکه‌ها بزرگتر می‌شدند به سرورهای قدرتمندتر نیاز می‌شد. سرور قدرتمندتر به معنای سرور گرانتر نیز بود و این امر باعث شد که استفاده از سرورها با تغییراتی مواجه شود. المان‌های دیگری مانند سوئیچ‌ها و روترها به شبکه‌های بزرگ راه پیدا کردند و سرورها نیز از پوسته‌ی یک کامپیوتر ساده خارج شدند و به چیزی بسیار بزرگتر تبدیل شدند. 

برای اینکه ببینیم این لول بعدی از سرور چیست لازم است که به سرورهایی که اکنون در حال کشیدن بار محاسباتی اینترنت و برقرار کردن آن برای ما هستند بپردازیم.

 

سرورهای اینترنتی

اینترنت معماری خاصی خود را دارد و تقریبا می‌توان گفت که از همان معماری کلاینت و سرور شبکه‌ها استفاده می‌کند. با این تفاوت که نودهای شبکه در اینجا فرق کرده‌اند و سرورها نیز بزرگتر شده و طبقه‌بندی‌های مربوط به خود را دارند. به طور ساده می‌توان گفت وقتی که شما می‌خواهید به یک سایت اینترنتی دسترسی پیدا کنید، یک درخواست از سیستم شما خارج شده و به سمت سرورهای اصلی که وظیفه سرویس‌دهی به شما را دارند فرستاده می‌شود. 

این درخواست به صورت یک بسته‌ی اطلاعاتی کوچک که حاوی اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی می‌خواهد به چه چیزی دسترسی پیدا کند و همین‌طور به چه جایی می‌خواهد برود، راهی یک سفر طولانی در بستر پرپیچ‌وخم اینترنت می‌شود. این بسته و سایر بسته‌هایی که در این مسیر با آنها همسفر خواهد بود پکت نام دارند. پکت‌ها بر اساس یک پروتکل یا قانون به نام TCP/IP به سمت مقصد خود حرکت می‌کنند و هر کدام از آنها با توجه به یک کد چند‌بخشی به نام IP که تعیین می‌کند به کجا می‌خواهند بروند به وسیله سوئیچ‌ها و روترها به سمت مقصد خود که سرورهای مربوط به سایت مورد نظر ماست راهی می‌شوند.

سرور اینترنتی چیست

البته این امکان وجود دارد که به دلایل مختلفی مانند عدم تمام شدن ماموریت بسته در زمان مقرر که اصطلاحا به این زمان Timeout گفته می‌شود و یا عدم اجازه برای رسیدن به سرور مربوطه مانند فیلتر بودن، قطعی ارتباط و یا هر دلیل دیگری این بسته‌ها قربانی شده و از بین خواهند رفت. اما وقتی بسته به سرورهای مورد نظر برسد در اینجاست که عملیات سرویس‌دهی آغاز خواهد شد.

سرور بزرگتر بسته را به وب سرور مورد نظر تحویل خواهد داد و این وب سرور با توجه آنچه که درخواست ما نوشته شده است بسته‌های حاوی اطلاعات مورد نیاز ما را روی بستر شبکه راهی خواهد کرد. بسته به آنچه که می‌خواهیم بدست آوریم می‌تواند از چند ده بسته تا چندین هزار بسته برای ما در اینترنت جاری شود. این بسته‌ها وقتی به ما برسند، به صورت یکجا درآمده و صفحه‌ای از سایت را که خواسته‌ایم و یا فایل مورد نظری که می‌خواستیم آن را دانلود کنیم را به ما می‌دهند.

 

اجزای سرور چیست؟

در مورد اینکه سرورها از چه چیزی ساخته شده‌اند و یک سرور اینترنتی چیست؟ باید گفت که سرور‌ها کامپیوتر‌هایی با ظرفیت‌های بالا از منابع و سخت‌افزار سطح بالا هستند که می‌توانند پردازش‌های سنگین اینترنتی را انجام دهند. یک سرور در واقع یک کامپیوتر همیشه فعال در بستر اینترنت است اما اگر شما به یک سرور نگاهی بیندازید، ممکن است نتوانید آن را به صورت مجتمع تشخیص دهید. یک سرور می‌تواند روی چندین رک پیاده‌سازی شده باشد.

از نظر سخت‌افزاری یک سرور می‌تواند روی چند رک به صورت مجزا اجرا شود، چندین دیسک مختلف به عنوان فضای ذخیره‌سازی داشته باشد و تعداد زیادی سوکت مختلف برای پردازنده در آن وجود داشته باشد و به‌صورت هم‌زمان یک کارت شبکه با چندین پورت مختلف داشته باشد که ترافیک ورودی و خروجی را بر اساس آن کنترل کند. این سرورهای عظیم به صورت مجتمع در مراکز مخصوصی پیاده‌سازی و نگهداری می‌شوند که اصطلاحا به آنها دیتاسنتر می‌گویند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه محل نگهداری این نوع از سرور چیست و چگونه می‌توان از این سرورها بهره برد می‌توانید به مقاله‌ی دیتاسنتر چیست مراجعه کنید.

اجزای سرور چیست

سرورها در اینترنت اصلی‌ترین جزء به حساب می‌آیند که هم می‌توانند کار ذخیره‌سازی و مدیریت اطلاعات مربوطه را انجام دهند و هم خیلی از پردازش‌ها را، اما عنصر دیگری نیز وجود دارد که معمولا با سرورها اشتباه گرفته می‌شود و آن وب سرور است. در ادامه به بررسی این موضوع که تفاوت وب سرور و سرور چیست خواهیم پرداخت.

 

تفاوت وب سرور و سرور چیست؟

وب سرور و سرور دو نام کاملا شبیه به هم هستند که بعضا با هم یکی به نظر می‌رسند اما تفاوت‌های بنیادینی دارند. اگر بخواهیم بگوییم که تفاوت وب سرور و سرور چیست ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که وب سرور چیست و چه کار می‌کند؟ وب سرور در واقع یک برنامه‌ی کامپیوتری است، برنامه‌ای که کدهای بی‌جان را به یک سایت پویا تبدیل می‌کند. وقتی که شما یک سایت اینترنتی را راه‌اندازی می‌کنید در واقع تعدادی فایل مختلف را در کنار چند صفحه کد طراحی کرده‌اید. این کدها برای اجرا نیاز به برنامه‌ای دارند که آنها را به کار بیندازد. وب سرور همان برنامه است و می‌تواند سایت شما را برایتان سرپا نگه دارد.

عملکرد وب سرور به این صورت می‌باشد که شما کدهای سایت خود را در اختیار این برنامه قرار می‌دهید و این برنامه بر اساس درخواست‌هایی که شده است محتوای مورد نظر در این کدها را به صورت صفحات HTML و همین‌طور فایل‌های موردنیاز برای نمایش آنها در اختیار درخواست‌کننده قرار خواهد داد. اما اگر بخواهیم بگوییم که سرور چیست باید بگوییم سرور در یک رده‌ی بالاتر از این قرار گرفته است و در واقع تمامی این پردازش‌ها روی سرورها رخ می‌دهند.

تفاوت وب سرور و سرور چیست

پس اگر بخواهیم بگوییم که تفاوت سرور و وب سرور چیست می‌توانیم بگوییم که وب سرور برنامه‌ای است که روی سرور اجرا می‌شود و برای فعال نگه داشتن سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این در حالی است که سرور در بالادست قرار داشته و طیف خدماتی که ارائه می‌کند خیلی بیشتر و بزرگتر از یک وب سرور ساده است و وب سرورها خدمات جانبی‌ای هستند که روی سرورها وجود دارند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد وب سرورها می‌توانید به مقالات، انجین ایکس چیست، وب سرور لایت اسپید و مقایسه انجین ایکس و لایت اسپید مراجعه کنید.

 

سرویس‌های سرور چیست؟

همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم سرورها کامپیوترهای عظیم و مجتمعی هستند که در دیتا سنترها قرار گرفته‌اند و با این تفاسیری که در مورد بالا بودن منابع آنها ارائه شد، مطمئنا قابل تصور است که هزینه‌ی استفاده از آنها نیز بالا خواهد رفت و عملا کسی توان پرداخت را نخواهد داشت. اما این بالا بردن کانفیگ‌ها دلیل خاص خود را داشته است و کسی که چنین کامپیوتری را طراحی کرده است، مطمئنا به این موضوع نیز فکر کرده است که عموم مردم و کسب‌وکارها چگونه باید از آن استفاده کنند.

اگر بخواهیم بگوییم که روش استفاده از سرور چیست باید گفت که سرویس‌های مختلفی به‌صورت مجازی سازی شده از روی این سرورها ارائه می‌شود. با استفاده از این مجازی‌سازی‌ها یک سرور می‌تواند تبدیل به چندین سیستم و کامپیوتر کوچکتر شود و از هر کدام از این سیستم‌ها نیز چندین سیستم ریزودرشت دیگر متمایز خواهد شد که در مجموع یک سرور می‌تواند منابع مورد نیاز برای سرپا نگه داشتن هزاران سایت را فراهم سازد.

تفاوت سرویس های سرور چیست

به طور عمده می‌توان این سرویس‌ها را به‌صورت سه دسته کلی معرفی نمود:

 

سرور اختصاصی

در پاسخ به این سوال که این نوع از سرور چیست؟ باید بگوییم که بخشی از منابع هر سرور که به صورت خالص با استفاده از مجازی‌سازی جدا شده و کاملا خام در اختیار شما قرار می‌گیرد. با استفاده این نوع از خدمات شما یک کامپیوتر را خریداری می‌کنید، که به عنوان مثال می‌تواند برای شما 128 گیگابایت رم، 32 هسته پردازشی و 2 ترابایت فضای ذخیره‌سازی داشته باشد، شما می‌توانید این کامپیوتر را به هر روشی که می‌خواهید مدیریت کنید. می‌توانید روی آن یک سیستم عامل نصب کنید و یا اینکه آن را با استفاده از برنامه‌هایی مثل VMware به چند سیستم کوچکتر تقسیم کنید و هر کدام از این سیستم‌ها را در اختیار کسی بگذارید.

هم‌زمان این قابلیت را دارید که با استفاده از چند وب سرور هاست‌هایی را به صورت جداگانه روی آن راه‌اندازی کنید و چند سایت اینترنتی را نیز فعال نگه دارید (برای اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله‌ی هاست چیست مراجعه کنید). اگر بخواهیم بگوییم که مزیت این سرویس سرور چیست باید گفت که با استفاده از سرور اختصاصی شما دقیقا مانند زمانی که سخت‌افزار را خریداری کرده باشید در استفاده از آن اختیار عمل دارید.

 

سرور مجازی یا VPS

در یک رده‌ی پایین‌تر از سرور اختصاصی، سرور مجازی قرار دارد. در مورد اینکه این سرویس از سرور چیست؟ باید گفت که با استفاده از این سیستم، شما یک سیستم عامل را با منابع محدود تحویل خواهید گرفت که می‌توانید بنا بر نیاز خود از آن استفاده نمایید. در واقع نام دقیق این سرویس، Virtual Private Server یا سرور مجازی شخصی است که بیشتر به عنوان سرور مجازی شناخته می‌شود و به نحوی طراحی شده است که با استفاده از آن، شما یک سیستم کامپیوتر را برای کار درون اینترنت داشته باشید. در این سرویس شما قادر خواهید بود که از مزایای یک کامپیوتر کامل بهره ببرید.

این سرویس با استفاده از یک ریموت می‌تواند برای شما قابل دسترسی باشد، و شما با وارد کردن یک IP و همین‌طور یوزرنیم و پسورد خود می‌توانید دسکتاپ سیستم مورد نظر شما و یا ترمینالی که با آن دسترسی به سیستم عامل دارید را مشاهده کنید. این نوع از سرویس‌ها نیز می‌تواند برای راه‌اندازی سایت مورد استفاده قرار گیرد و با توجه به تضمینی بودن منابعی که دارد می‌تواند یک گزینه بسیار خوب باشد که سایت شما روی آن با هیچ مشکلی مواجه نخواهد بود.

اگر این سوال برای شما پیش آمده است که کاربرد دقیق این سیستم عامل و این نوع سرور چیست می‌توانیم به موادی مانند سرور مجازی بایننس اشاره کنیم که کاربردهای آن به طور کامل در مقاله کاربرد سرور مجازی بایننس عنوان شده است.

سرور مجازی

سرورهای ابری

یکی دیگر از سرورهایی که می‌توانیم آن را هم جزو این سرویس‌ها دسته‌بندی کنیم، سرورهای ابری است. در یک سرور ابری شما تقریبا یک سرور اختصاصی را خواهید داشت با این تفاوت که منابعی که در اختیار شما قرار می‌گیرد کمی محدودتر شده است. به این علت که سرویس‌های ابری از رایانش ابری استفاده می‌کنند و از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و به دنبال آن هزینه‌ی آنها نیز به مراتب افزایش خواهد داشت.

اگر به طور واضح‌تر بخواهیم بگوییم که این سرویس سرور چیست؟ باید به سراغ سرویس‌های ابری برویم. در سرویس‌های ابری یک سیاست وجود دارد که سرورها به صورت یکجا و متمرکز پیکر‌بندی نمی‌شوند و شما یک سرور را در اختیار دارید که رسانه‌های ذخیره‌سازی آن در چند دیتاسنتر پخش شده‌اند. در این سرویس‌ها وقتی یک کاربر بخواهد به داده‌ای از سرور دسترسی داشته باشد، به صورت خودکار به نزدیکترین دیتا سنتر و سروری که می‌تواند این خدمت را به وی ارائه کند متصل خواهد شد. کنترل میزان بار وارد شده روی سرور یا همان لود بالانس نیز یکی دیگر از ویژگی‌های این سرورها شده است.

به طور کلی در مورد سرورهای ابری می‌توانیم بگوییم که این سرورها قدرت پردازشی بالاتری را دارند و کیفیت خیلی بهتری ارائه می‌کنند پس با منابع پایین نیز به خوبی می‌توانند مانند یک هاست و یا یک سرور مجازی باکیفیت عمل کرده و بار پردازشی یک سایت را به‌صورت کامل تحمل کنند.

در مورد سرویس‌های این سرور می‌توان به این سه مورد اشاره کرد، هر چند که سرور ابری کمی از دو مورد قبلی فاصله دارد و بیشتر به سمت رایانش ابری یا همان Cloud Computing گرایش دارد. اگر کمی دقت داشته باشید تا اینجای کار معمولا راه‌اندازی یک وب‌سایت و در نهایت یک کسب‌وکار اینترنتی را به‌عنوان پاسخ اجمالی به سوال کاربرد سرور چیست ارائه کرده‌ایم که تنها بخشی از کاربردهای سرور است. اکنون نوبت به این موضوع رسیده است که ببینیم واقعا کاربردهای سرور چیست و سرورها به ما چه چیزی را می‌توانند بدهند؟

 

کاربردهای سرور چیست؟

بدیهی است با رشدی که امروزه اینترنت از خود نشان داده است و بازاری را که سرویس‌های اینترنتی برای خود راه‌‌اندازی کرده‌اند، از بازی‌های آنلاین گرفته تا شبکه‌های اجتماعی، همه‌ در بستر اینترنت بوده و برای پردازش و سرویس‌دهی وابسته به سرورها هستند. پس به‌جرئت می‌توان گفت در مورد اینکه سرورها چه کار می‌کنند و کارایی آنها چیست؟ یک طومار بلند وجود دارد که خیلی از کاربردهای اینترنت درون آن جای می‌گیرند. در این قسمت ما می‌خواهیم به تعدادی از مهمترین این موراد اشاره کنیم و ببینیم که پرکاربردترین دسته‌ها و موارد کاربردهای سرور چیست؟

کاربرد سرور چیست

این کاربردها از این قرار هستند:

 

میزبانی وبسایت‌ها

یکی از اصلی‌ترین و مهمترین کاربردهای سرور میزبانی سایت‌های اینترنتی است. راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی در دورانی که شیوع همه‌گیری کرونا تقریبا همه‌ چیز را مختل کرده است، کسب‌وکارهای اینترنتی هستند که به‌عنوان یک راه نجات برای بشریت در حال به دوش کشیدن بار اقتصاد هستند. پس نمی‌توان به هیچ عنوان اهمیت این عناصر را نادیده گرفت. شاید در ابتدا میزبانی این سرویس‌ها فعال نگه داشتن یک سایت کاری ساده به نظر برسد اما این کار از آنچه که تصور می‌شود بسیار مهم‌تر است.

فقط سایت‌های فروشگاهی نیستند که در این میان قرار دارند، شما می‌توانید LMSها یا سیستم‌های مدیریت آموزشی دانشگاه‌ها و مدارس، سیستم‌های اطلاع‌رسانی جمعی، سایت‌های دولتی و همین‌طور بانک‌ها را نیز به این فهرست اضافه کنید. پس به طور کلی باید در نظر داشته باشید اگر بخواهیم بگوییم که کار اصلی سرور چیست دقیقا باید گفت که ستون‌های اصلی اینترنت را برای سایت‌ها و وب تشکیل داده‌اند.

 

سرورهای نام دامنه

سیستم نام دامنه یا DNS یکی از مهمترین موارد در وب است که از طریق آن شما قادر خواهید بود تا یک سایت را بر اساس نام و دامنه آن جست‌وجو کرده و به آن دسترسی پیدا کنید. برای درک بهتر اینکه این نوع از سرور چیست باید کمی بیشتر در مورد کارکرد دامنه‌های سایت‌ها توضیح دهیم. در اینترنت استفاده‌کننده‌ی هر سایت با یک کد شناسایی می‌شوند که این کد در واقع همان آدرس سرور سایت و همین‌طور کاربری که از آن استفاده می‌کند نیز می‌باشد.

وقتی درخواستی از یک کاربر به یک سایت فرستاده می‌شود، باید IP سایت موردنظر در این درخواست درج شود تا به مقصد صحیح خود برسد. در مورد محتوایی که برگشت داده می‌شود و پاسخ این درخواست‌ها نیز همین مشکل وجود دارد و باید این بازگشت با IP کاربر همراه باشد. سرورهای DNS مسئول این هستند که دامنه‌هایی که ما می‌شناسیم را با استفاده از اطلاعاتی که در مورد این دامنه‌ها دارند به IPهای مورد نظر نگاشت کنند.

به این صورت که وقتی شما آدرس یک سایت را در مرورگر خود وارد می‌کنید، ابتدا فایل‌هایی از این DNSها که در کامپیوتر شما کش شده‌اند، مورد بازبینی قرار می‌گیرند، در صورتی که IP اعلام شده در این فایل ها قدیمی باشند، و یا اینکه سایت مورد نظر در آنها وجود نداشته باشد، درخواست برای IP این سایت به DNS سرورهای ISP ارسال می‌شود. اگر ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی شما نیز نتواند بگوید که IP چیست، به DNS سرورهای بین‌المللی ارجاع داده می‌شود. این سلسله مراتب از سرورها یکی از مهمترین ساختارهایی است که در اینترنت وجود دارد و سبب شده است تا اینترنت یک تجربه کاربری خوب را به شما ارائه دهد.

اما اگر بخواهیم بگوییم که جالب‌ترین مساله در مورد این نوع از سرور چیست؟ باید به این موضوع اشاره کنیم که این سرورها تمامی این کارها را به دور از چشم کاربران و در کسری از ثانیه انجام می‌دهند. به طوری که شما هرگز متوجه آن نخواهید شد و این فرآیند را احساس نخواهید کرد.

 

سرورهای پردازشی

همان‌طور که گفته شد یکی از اصلی‌ترین کاربردهایی که فقط از سرورها بر می‌آید استفاده به‌عنوان منابع پردازشی است. البته این حرف به این معنا نیست که سیر المان‌هایی که برای پردازش ایجاد شده‌اند مانند سوپر کامپیوترها و یا ماینرهایی که با استفاده از کارت‌های گرافیکی در زمینه‌ی پردازش‌های بلاک‌چین فعالیت دارند، توانایی پایینی دارند. اما باید گفت که سرورها برتری‌هایی نسبت به این موارد دارند، و در مورد برتری این سرورها باید بگوییم که شما با استفاده از سرورها به منابع‌پردازی قوی و بسیار قدرتمندی با هزینه‌ای خیلی ارزان‌تر و دم‌دست‌تر دسترسی دارید.

سرور پردازشی

خیلی از بزرگترین شرکت‌های دنیا که به منابع پردازشی بسیار بسیار قوی نیاز دارند، از سرویس‌هایی که دیتاسنترها به‌عنوان خدمات پردازشی ارائه می‌کنند استفاده می‌کنند. به عنوان مثال محاسبات طولانی و پیچیده فضایی که توسط ناسا انجام می‌گیرد معمولا بر سرویس‌های پردازشی سرورهای آمازون انجام می‌گیرد.

خیلی از دانشگاه‌ها نیز برای موارد خاص از این سرویس‌ها استفاده می‌کنند. پردازش از طریق سرورها به‌خاطر اینکه پردازنده‌های لوکال مشغول نمی‌شود و همین‌طور در صورت نیاز به راحتی می‌توان منابع سرور را افزایش داد، می‌تواند یک گزینه‌ی بسیار ایده‌آل برای این کارها باشد.

 

سرورهای VDI

استفاده از این سرورها برای مجازی‌سازی دسکتاپ است. در این سرویس شما با استفاده از یک سرور قدرتمند که می‌تواند یک سرور لوکال باشد این امکان را خواهید داشت که به‌صورت مجازی‌سازی شده به تمامی کارمندان خود یک سیستم دسکتاپ بدهید که کارهای روزمره خود را با آن انجام دهند، این دسکتاپ‌ها یک سیستم تمام‌عیار را با استفاده از منابعی که سرور شما دارد در اختیار شما می‌گذارند که می‌تواند بسیار کاربردی باشند.

چیزی که در رابطه با این دسکتاپ‌ها لازم است به آن توجه ویژه داشته باشید این است که شما از یک سرور استفاده می‌کنید، پس می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن یک داده را Share کرده و از اطلاعات روی هارد استفاده کنید، همین‌طور امکانات مدیریتی سطح بالایی وجود دارد که می‌تواند امکان کنترل، مشاهده و همینطور رهگیری تمام اقداماتی که در یک مجموعه انجام می‌شود، توسط مدیر و تیم مدیریت انجام گیرد.

یکی از بهترین مزایای این سیستم نیز این است که با استفاده از آن هزینه‌هایی که برای ارتقا و نگهداری سیستم‌ها نیاز دارید کاهش می‌یابد و شما با ساده‌ترین سیستم‌های موجود می‌توانید کار خود را راه بیندازید. سیستم‌های پایینی نیز وجود دارند که به آنها Thin Client گفته می‌شود و برای این نوع از سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم بگوییم که بهترین گزینه برای این نوع از سرور چیست؟ باید به سرورهای لوکال اشاره کنیم. شما می‌توانید با یک بار هزینه و البته هزینه‌های نگهداری که خیلی هم نیستند یک سرویس ایده‌آل و خوب برای خود داشته باشید.

 

دانلود سرورها

دانلود سرور چیست و چه استفاده‌ای برای ما دارد؟ به طور کلی می‌توان گفت وقتی که یک برنامه، یک آهنگ و یا یک فیلم را دانلود می‌کنید، شما از خدمات مربوط به یک دانلود سنتر استفاده کرده‌اید. دانلود سرورها جزو بهترین کارایی سرورها هستند زیرا می‌توانند نیازهای مختلفی را برای ما رفع کنند. این بخش از سرورها روی رسانه‌هایی ذخیره‌سازی می‌شوند که معمولا قیمتی ارزان‌تر و حجم‌های بالا دارند.

اگر بخواهیم بگوییم که برای این مورد بهترین سرویس سرور چیست؟ می‌توانیم به سرورهایی با هاردهای HDD اشاره کرد. در مورد اینکه این هاردها چه هستند و تاثیر کارکرد آنها روی سرور چیست؟ صحبت خواهیم کرد اما به طور کلی می‌توانیم بگوییم یک فضای ارزان و باکیفیت و حجم بالا را به ما می‌دهند که می‌توان روی آن مقادیر زیادی از بازی و نرم‌افزار را ذخیره‌سازی کرد.

 

سرورهای ایمیل

میل سرور یکی دیگر از خدماتی است که سرورهای اینترنتی برای ما رقم می‌زنند. با استفاده این نوع از سرورها شما به یک سرویس قدرتمند که می‌توانید تعداد زیادی ایمیل را به صورت حرفه‌ای و با امکاناتی بالا ارسال نمایید دسترسی خواهید داشت. ایمیل قدیمی‌ترین رسانه ارتباطی اینترنتی به شمار می‌رود که شما می‌توانید از آن استفاده کنید. البته این درست است که امروزه نقش ایمیل در ارتباطات اینترنتی خیلی کم‌رنگ شده است اما می‌توان گفت که ایمیل مارکتینگ هنوز هم یکی از موثرترین و بهترین روش‌های جذب مخاطب و مشتری است که می‌توانید از آن استفاده نمایید.

یک میل سرور این امکان را به شما می‌دهد تا با استفاده از خدمات ویژه برای ارسال ایمیل‌ها پروتکل‌های مورد نظر خود را تکمیل کرده و کلیه ارسال‌های خود را مدیریت کنید. همین‌طور شما می‌توانید بدون راه‌اندازی یک سایت و صرفا با استفاده از یک دامنه نسبت به راه‌اندازی این سرور‌ها اقدام نمایید و از خدمات آنها استفاده کنید.

 

گیم سرورها

این سرورها به شما این مکان را می‌دهند که یک بازی آنلاین را به صورت حرفه‌ای راه‌اندازی کرده و آن را دنبال کنید. مطمئنا اگر خودتان از استفاده‌کنندگان و کاربرانی که در این بازی‌ها شرکت دارند نباشید، نام آنها زیاد به گوش شما خورده است. یک گیم سرور می‌تواند به صورت لوکال و محلی بوده و در یک گیم نت مدیریت شود و یا در ابعاد کمی بزرگتر به صورت یک نود فعال در یک اینترانت فعالیت داشته باشد، یا اینکه یک سرور جهانی باشد که از سرتاسر جهان از آنها استفاده کنند.

این روزها بازی‌های آنلاین بخش خیلی بزرگی از صنعت عظیم سرگرمی و اینترتینمنت را به خود اختصاص داده‌اند و می‌توان گفت که با قدرت هرچه تمام‌تر در حال تاخت‌وتاز هستند و خیلی از شرکت‌ها هستند که سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در این موضوع می‌کنند. در اینجا ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که نقش سرور چیست و اینکه سرورها چه کاری را باید انجام دهند که این حرف‌ها را می زنیم؟!

گیم سرور چیست

در این رابطه باید گفت که هر شرکتی که سرورهای آن توانایی بالاتری داشته باشد و چه از نظر پردازش و چه از نظر سرعت بهترین باشد، می‌تواند از بقیه پیشی گرفته و ابتکار عمل را در این صنعت عظیم در دستان یک شرکت و یا بازی خاص قرار دهد. شاید یک بازی ساده به نظر مهم نرسد اما همین بازی‌های کوچک می‌توانند آینده صنعت عظیم سرگرمی را به طور کلی تغییر دهند.

در این بخش به طور کامل دیدیم که کاربرد سرورها چیست و یک سرور چه کاری را می‌تواند انجام دهد. اکنون نوبت به این موضوع رسیده است که به این بپردازیم که چه عواملی باعث می‌شود که کارایی سرورها از نظر کیفی تغییر کند.

 

عوامل موثر در کارایی سرور چیست؟

به طور کلی می‌توان عوامل مختلفی را در پاسخ به این سوال که عوامل تاثیرگذار در کارایی سرور چیست معرفی نمود. در ادامه به سه دسته اصلی از عللی که می‌تواند به‌عنوان مهمترین این گزینه‌ها معرفی شود اشاره خواهیم کرد:

 

لوکیشن و محلی که سرور در آن قرار دارد

اگر بخواهیم بگوییم که لوکیشن سرور چیست باید گفت که دیتاسنترها محل اصلی قرارگیری سرورها هستند، اما اینکه دیتاسنتر در کجا قرار گرفته است می‌تواند یکی از تعیین‌کننده‌ترین موارد در کارایی سرور باشد. هر چه شما به یک سرور موقعیت جغرافیایی دورتری را داشته باشید، باید انتظارات خود را از آن سرور کمتر کنید، زیرا تاخیر بالاتری در این انتشار متوجه شما خواهد بود.

در مورد اینکه این سرورها چه مکان‌‌هایی می‌توانند باشند و در این زمینه دسته‌بندی سرور چیست؟ می‌توانیم به دو دسته‌ی اصلی سرورهای ایرانی و سرورهای خارجی اشاره کنیم. در سرورهایی که در دیتاسنترهای خارجی مانند OVH و Hetzner قرار دارند، شما قطعیت بیشتری را خواهید داشت و برای راه‌اندازی یک سایت بین‌المللی از هر جهت مناسب‌تر خواهند بود.

اما مورد دیگری هم که باید در این زمینه در نظر بگیرید این است که خیلی از سرویس‌ها بهتر است روی دیتاسنترها و سرورهای داخلی ارائه شوند. به‌عنوان مثال سرویس‌های بانکداری و سرویس‌های مربوط به بازی‌های آنلاین داخلی در سرورهایی که از دیتاسنترهای داخلی استفاده می‌کنند کارایی بهتری را ارائه خواهند کرد.

 

سخت افزار مورد استفاده

یکی دیگر از مواردی که می‌توان گفت روی کارایی سرورها نقش مهمی دارند سخت‌افزاری است که روی این سرورها از آن استفاده شده است. خصوصا در مورد پردازنده‌ها و رسانه‌های ذخیره‌سازی، شما نیاز دارید تا از یک سیستم سطح بالا برای سرور استفاده کنید.

بهترین سرورها آنهایی هستند که از رسانه‌های ذخیره‌سازی جانبی با معماری NVMe استفاده می‌کنند. همین‌طور نسل و تعداد هسته‌های پردازشی و تعداد پردازنده‌هایی که روی یک سرور مشغول به کار هستند نیز از نکاتی است که باید به آنها توجه داشته باشید. در رده‌ی پایین‌تر این سیستم‌ها هاردهای Raid قرار دارند و بعد از آنها نیز SSDها قرار دارند. معمولا برای کاربردهای راه‌‌اندازی وب‌سایت دیگر از SSD به پایین‌تر جوابگو نیست.

اما همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم در رسانه‌های ذخیره‌سازی که به عنوان دانلود سرورها یا برای ذخیره‌سازی بکاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند هنوز می‌توان از HDDهای باکیفیت استفاده کرد. اما در کل هرچه سخت‌افزار بهتر و جدیدتر باشد، سرعت سرور بیشتر بوده و سرور سریع، یک سرور باکیفیت است.

 

معماری پیاده‌سازی

در مورد اینکه معماری پیاده‌سازی سرور چیست؟ باید بگوییم که سرورها به دو صورت ابری و یا متمرکز پیکربندی می‌شوند. در پیکربندی‌های ابری یک سرور به صورت توزیع‌شده در بین چند دیتاسنتر فعالیت دارد و اگر یکی از این سرورها از کار بیفتد یا به علت درخواست‌های بالا نتواند پاسخ مناسبی به سایر درخواست‌ها بدهد. دیتاسنترها و سرورهای دیگر می‌توانند وظیفه‌ی آن را تا زمان رفع این بار اضافی بر عهده بگیرند.

همین‌طور در مورد دور یا نزدیک بودن راه نیز همیشه سروری که در کوتاه‌ترین فاصله قرار داشته باشد کار سرویس‌دهی را انجام خواهد داد و از این نظر می‌توان گفت که یک سرور ابری، یک سرور بهینه است.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله در مورد اینکه سرور چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است، فلسفه‌ی وجودی سرور چیست و سرورها چه کاری را برای ما انجام می‌دهند، انواع سرور و این موضوع مهم که عوامل تاثیرگذار روی کارایی سرور چیست، صحبت کردیم. در صورتی که می‌خواهید از سرویس‌هایی که سرورها ارائه می‌کنند استفاده کنید می‌توانید سری به صفحات سرور اختصاصی و سرور مجازی بزنید. مطمئنا گزینه‌های خوبی را که مناسب کار شما باشد پیدا خواهید کرد.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
52 ⁄ 26 =