بررسی تاثیر سرعت هاست روی سایت و نقش آن در سئو

تاثیر سرعت هاست روی سایت
میزبانی وب

بررسی تاثیر سرعت هاست روی سایت و نقش آن در سئو

سئو اولین اصلی است که بعد از راه اندازی سایت به فکر بهبود آن هستیم چون بدون سئو کسب و کار ما آنچنان که باید دیده نمیشود. عوامل متعددی روی سئو مؤثر است که از جمله مهمترین این عوامل می توان به سرعت باز شدن سایت اشاره نمود. سرعت را میتوان به یک ماشین تشبیه کرد که خیلی از عوامل دست به دست هم میدهند تا این ماشین شتاب قابل قبولی داشته باشد اگر فقط یک ایراد کوچک وجود داشته باشد تاثیر مستقیمی روی سرعت ماشین خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم تاثیر سرعت هاست روی سایت را بررسی کنیم.

چرا تاثیر سرعت هاست روی سایت اینقدر مهم است؟

بیایید خودمان را جای مخاطبین بگذاریم مثلا هنگامی که مشتری برای صرف غذا در یک رستوران می نشیند ، خدمات آهستۀ پیشخدمت منجر به نارضایتی و کمتر شدن مشتریان در آینده می شود. به همین ترتیب ، کند بودن سرعت سایت می تواند منجر به رتبه بندی ضعیف موتور جستجو ، کاهش بازدید سایت و تجربه های منفی کاربر شود.

سرعت یا عملکرد وب سایت ، در اصل به این معنی است که وقتی کاربر آدرس سایت ما را در مرورگر خودش باز میکند چقدر طول میکشد تا سایتمان باز شود. عملکرد ضعیف سایت هایی که به کندی در مرورگر باز می شوند می تواند نظر کاربران را در مورد باز کردن سایت عوض کند. برعکس ، سایت هایی که سریع لود می شوند معمولاً بازدید بیشتری دارند و نرخ تبدیل (میزان تبدیل بازدید کنندگان به مشتری) بهتری دارند، و این امر ثابت کننده تاثیر سرعت هاست روی سایت و کیفیت خدماتی است که ارائه می نماید.

تاثیر سرعت هاست روی سایت و سئو:

در سال 2018 ، گوگل شروع به بررسی زمان بارگذاری صفحات در رتبه بندی نتایج موتور جستجو کرد. این معیار سرعت اینترنت را به طور کلی تغییر داد. طبق وبلاگ وبمستر گوگل ، این تغییر منجر به بهبود سرعت بیش از 95٪ کشورها و همچنین 5٪ بهبود در معیارهای عملکرد کاربر محور شده بود. این اتفاق در حالی رخ داد که هیچ افزایشی در سال 2017 رخ نداده بود.

روشن است که اگر یک وب سایت می خواهد همچنان رقابت کند و روی سئو خودش کار کند، باید با حداکثر سرعت ممکن را داشته و در عین حال پاسخگوی خواسته بازدیدکنندگان باشد.

از عوامل مربوط به سرعت صفحه می توان به نوع سرور میزبانی (هاست) ، نحوه ی پیاده سازی سایت از لحاظ کد نویسی  و حجم فایل های موجود و… اشاره نمود.

با فرض این که سایت شما شناخته شده باشد؛ اگر لود صفحه شما چهار ثانیه طول بکشد ، 25٪ بازدید کنندگان بالقوه خود را از دست خواهید داد (برای ورود با تلفن همراه ، اگر بارگیری سایت شما بیش از 3 ثانیه طول بکشد ، 53٪ بازدیدکنندگان خود را از دست خواهید داد!)

قصد نداریم بگوییم که شما باید تمام کار های سایت را رها کنید و روی صدم و درصد سرعت فقط کار کنید، فقط اشاره ما به اهمیت بالای این داستان است. ام قطعا برایتان جالب خواهد بود که اگر سرعت سایت شما بالا باشد شانس خیلی بیشتری برای حضور در صفحه اول نتایج گوگل در کلمه دلخواه خواهید داشت. در ضمن سرعت صفحه همچنان یک موضوع داغ در فضاهای جستجوگرها و UX است.  تاثیر سرعت هاست روی سایت یکی از اصلیترین این موارد است که درادامه قرار است به ادامهآن بپردازیم.

تاشیر سرعت برای سئو

UX چیست؟

User Exprience Design به معنای طراحی تجربه کاربری می باشد. همان طور که از نام آن مشخص است راحتی کاربران در استفاده از سایت شما از نظر نوع طراحی و راحتی در دسترس قرار گرفتن بخش های مختلف سایت را UX می نامیم. به طور مثال چگونگی قرار دادن باکس جستجو در صفحه به UX مربوط می شود.

به بیان دیگر UX تجربه ی کاربری در هنگام دیدن یک سایت است که طراحان سایت در این بخش از دید کاربر یک دیزاین ساده (الزاما بدون امکانات نیست بلکه دسترسی بهتر و هر چیز سر جای خودش بدون شلوغی سردرگم کننده) را اجرا میکنند که بتواند به راحتی به بخش های مختلف سایت وارد شود. کارکرد صحیح این مورد و طراحی اصولی در کنار  تاثیر سرعت هاست روی سایت می تواند منجر به بهبود وضعیت سئو سایت شما شود.

تاثیر سرعت هاست روی سایت از نظر پایین بودن سرعت

همان اندازه که بالا بودن سرعت هاست روی بهبود خدمات و همینطور سئوی سایت تاثیر دارد، پایین بودن سرعت سایت نیز می تواند معایب و آسیب هایی را به سایت شما وارد کند که عمده آن ها به شرح زیر است:

از دست دادن ترافیک وب سایت

چه برای کاربران دسکتاپ و چه برای تلفن های هوشمند ، یک وب سایت کند می تواند آزاردهنده باشد. این نشان می دهد که چرا حدود 80٪ از کاربرانی که یک وب سایت کند را تجربه کرده اند دیگر هرگز به همان سایت بر نمی گردند!

نبود سرعت مناسب در بازاریابی اینترنتی

 به این معناست که ترافیک ورودی از دست داده می شود که می تواند منجر به کاهش تعامل و تبدیل نشدن کاربر به مشتری شود. این عوامل در نهایت می تواند منجر به کاهش فروش ، اعتبار نام تجاری نامناسب و از دست دادن درآمد کسب و کار شود.

دیده نشدن در رتبه بندی موتورهای جستجو

یک وب سایت کند باعث می شود که در نتایج سرچ گوگل سایت شما نشان داده نشود و بر کسب و کارتان تاثیر بد بگذارد. ساختار موتور جستجو باعث میشود که اگر در نتایج اولیه باشید کاربران زیادی به سایت شما سر بزنند و اگر وب سایت کندی داشته باشید، در رتبه بندی گوگل جایگاهی به شما تعلق نمی گیرد. از این رو ، سایت هایی با سرعت بارگذاری عالی رتبه بندی بهتری می گیرندو این مورد تاکیدی بر تاثیر سرعت هاست روی سایت است.

از طرف دیگر ، وب سایت هایی که محتوای خوبی دارند اما از لحاظ سرعت کند هستند می توانند در صفحه نتایج موتور جستجو یا SERP (هر چه که در نتایج گوگل میبینید) دارای رتبه ضعیفی باشند. وب سایت های کند معمولا توسط موتورهای جستجو در صفحه اول لیست نشده و شانس کمتری برای کلیک توسط کاربر دارند.

تجربه مشتری ضعیف

مطالعات نشان می دهد که میزان ​​طول توجه انسان به هشت ثانیه کاهش یافته است. یعنی بازدیدکنندگان وب سایت شما پس از هشت ثانیه علاقه خود را به سایتتان از دست می دهند و آن را ترک می کنند. در نتیجه ، بارگیری آهسته وب سایت ها می تواند اکثر کاربرانی که به سایت شما مراجعه میکنند را ناامید کند و تجربه ی کاربری خوبی از وب سایت شما نداشته باشند. در این شرایط کاربران نه تنها وب سایت را ترک خواهند کرد بلکه بدتر از آن، به یک وب سایت رقیب با تجربه کاربری بهتر روی خواهند آورد. تجربه ضعیف مشتری همچنین می تواند منجر به تبلیغات منفی علیه شما و کسب و کارتان شود که می تواند کاربران دیگر را از تعامل با تجارت شما منصرف کند.

به خاطر یک تجربه ضعیف مشتری در وب سایتی با سرعت بارگذاری پایین ، تعامل مشتری و میانگین زمان ماندن در سایت شما کاهش پیدا خواهد کرد. اوج فاجعه برای وبسایت های فروشگاهی اینجاست که کاربران بدون تکمیل خرید سبد خرید را رها میکنند و اینجاست که تاثیر سرعت هاست روی سایت خود را نشان می دهد و میتواند شما را از این فجایع نجات دهد.

نرخ پرش بالا

این اتفاق زمانی رخ می دهد که کاربر بدون انجام فعالیتی از وب سایت بازدید کرده و آن را ترک کند. هنگامی که اکثر بازدیدکنندگان پس از باز کردن تنها یک صفحه و کلیک نکردن بر روی هر عنصر (لینک، دکمه ، صفحه ای دیگر) صفحه وب از جمله CTA ، پیوندها یا موارد منو ، سایت را ترک کنند نرخ پرش بالا یا بانس ریت بسیار بالا میرود.

پایین بودن سرعت هاست

سایر عوامل موثر بر سرعت سایت

علاوه بر تاثیر سرعت هاست روی سایت عوامل دیگری نیز وجود دارند که در بالا رفتن سرعت وبسایت شما موثر هستند. از این عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

حجم صفحه

میزان منابعی که یک وب سایت برای بارگیری نیاز دارد، تاثیر زیادی بر عملکرد سایت دارد. فایل های بزرگ JavaScript، محتوای ویدئویی، فایل های CSS سنگین و تصاویر با کیفیت بالا در صورتی که بهینه نشده باشند و با حجم پایین بارگذاری نشده باشند، همگی باعث کند شدن سرعت سایت شده و زمان زیادی را صرف لود شدن می کند. صفحه ای که برای بارگیری به منابع بیشتری نیاز دارد، کندتر بارگیری می شود.

سبک نگه داشتن وب سایت ها (به معنای کوچک و بهینه بودن اندازه پرونده ها و صفحات بارگذاری سریع) اهمیت فراوانی در سرعت سایت شما دارد. عواملی مانند: برنامه های تک صفحه ای که به چندین عملکرد جاوا اسکریپت نیاز دارند، صفحاتی با تبلیغات پاپ آپ و صفحات اصلی با پس زمینه در حال حرکت، در حالی که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که امکانات بیشتری به صفحات وب اضافه کنند باعث افزایش حجم کل صفحه می شوند و در سرعت و بهره وری سایت مؤثر است.

شرایط شبکه

حتی اگر وب سایتی با حجم سبک طراحی شده باشد ، به دلیل کندی شبکه ممکن است به سرعت در مرورگرها لود نشود. اینکه از شبکه ی محلی با چه تجهیزاتی استفاده می کنید و یا از اینترنت تلفن همراه یا WiFi برای اتصال به شبکه بهره می گیرید در سرعت تاثیر گذار است. اگر سایت شما بر روی یک هاست کند قرار گرفته باشد قطعا سایت با سرعت کمتری بالا خواهد آمد. تکنیک هایی برای تحویل سریع منابع وب، حتی از طریق اتصالات کند وجود دارد. مانند: بهینه سازی، فشرده سازی و میزبانی از CDN.

محل میزبانی

اگر محتوا مجبور باشد برای رسیدن به مکان مورد نیاز، مسیری طولانی را طی کند، این امر به تاخیر زیاد در شبکه منجر می شود. به عنوان مثال، اگر پرونده های HTML و CSS یک وب سایت در یک مرکز داده در ایران میزبانی شود و تصاویر آن در یک مرکز داده در آلمان میزبانی شود، کاربر در یک کشور دیگر باید منتظر بماند تا تمام این پرونده ها هزاران کیلومتر را طی کنند.

تاثیر سرعت هاست روی سایت و بهره وری آن

هنگامی که وارد یک وب سایت می شوید و یک صفحه وب را بارگیری می کنید ، در اصل در حال اجرای برنامه ها و باز کردن پرونده ها از یک رایانه از راه دور (وب سرور) هستید. هرچه سرعت آن کامپیوتر بیشتر باشد و محل جغرافیایی وب سرور به کاربر نزدیک تر باشد سرعت بارگیری صفحه وب سریعتر است.

 سه وظیفه اساسی که وب سرور باید انجام دهد :

اجرای کد: در بسیاری از موارد ، وب سرور برای ارائه یک صفحه وب مجبور است هزاران کد را اجرا کند (به عنوان مثال کد PHP که وردپرس را تشکیل می دهد). درست مثل اینکه باز کردن یک برنامه در رایانه شما زمان می برد ، اجرای همه این کدها در وب سرور نیز به زمان نیاز دارد.

اجرای نمایش داده های پایگاه داده: هر وب سایتی برای نمایش محتوای صفحه ی وب از یک پایگاه داده (به عنوان مثال MySQL) استفاده می کند که این پایگاه داده باید درخواست های لازم را دریافت کرده و یک به یک اجرا کند. یک وب سایت وردپرسی ممکن است بیش از 100 درخواست پایگاه داده برای یک صفحه ارائه دهد.

پاسخ به درخواست فایل : یک صفحه وب به پاسخگویی قوی نیاز دارد تا بتواند همزمان جوابگوی درخواست ها باشد و پاسخگوی ده ها فایل (تصاویر، CSS  Javascript و …) باشد. به عنوان مثال، بارگذاری صفحه اصلی Amazon.com شامل بیش از 350 درخواست به سرور وب است.

عوامل موثر بر سرعت

عوامل موثر در تاثیر سرعت هاست روی سایت

همانطور که مشخص شد ، عواملی که یک فضای میزبانی را سریعتر می کنند بسیار شبیه به عواملی هستند که باعث می شوند رایانه شخصی شما سریعتر کار کند:

منابع اختصاصی: اولین قدم انتخاب هاستینگی است که منابع اختصاصی را ارائه دهد این باعث می شود وب سایت های دیگر منابع وب (مثلا پردازنده و حافظه) را از وب سایت شما متوقف نکنند. به جای انتخاب یک هاست مشترک، VPS یا سرور اختصاصی را انتخاب کنید.

منابع بیشتر: داشتن قدرت پردازش و حافظه بیشتر به معنای این است که سرور شما می تواند درخواست ها را با سرعت بیشتری اجرا کند. (فقط با ارتقا میزبانی مشترک به اختصاصی ، منابع قابل توجه بیشتری در دسترس شما قرار می گیرد.)

هارد دیسک سریعتر: یک هارد (SSD) پرونده ها را بسیار سریعتر از یک هارد استاندارد بارگیری می کند و در نتیجه عملکرد سریع تری دارد.

منابع محلی: با تجهیزات اختصاصی خود می توانید یک شبکه محلی ایجاد کنید.شبکه با منابع محلی، شبکه ای است که محدوده ی جغرافیایی کوچکی (مانند خانه ، دفتر کار ،…) را تحت پوشش قرار میدهد. داشتن پایگاه داده و سایر منابع به طور مستقیم در وب سرور می تواند باعث عملکرد بهتر شود و نسبت به منابع مشترک سرعت و سایت شما را افزایش دهد.

هاست پر سرعت چقدر می تواند سرعت بارگذاری صفحه را بهبود بخشد؟

همانگونه که از صحبت های ما تا اینجا متوجه شدید با توجه به تاثیر سرعت هاست روی سایت، ارتقاء هاست می تواند تأثیر فراوانی در سرعت بارگذاری صفحه داشته باشد، به ویژه برای وب سایت های پرمخاطب (مثلاً تعداد زیادی کد و درخواست پایگاه داده برای اجرا باشد)

ارتقا منابع هاست بیشترین تاثیر را برای وب سایت دارد و باعث بهبود وردپرس ، دروپال و سایر سیستم های مدیریت محتوا (cms) می شود. اگر وب سایت شما به دلیل بازدید در لحظه بسیاری از کاربران در وب سایت ، به کندی لود می شود ، ارتقاء منابع هاست نیز می تواند باعث افزایش چشمگیر سرعت شود.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل در مورد تاثیر سرعت هاست روی سایت و همینطور افزایش بازدید و بازدهی سایت صحبت کردیم و به بررسی عوامل مؤثر بر آن پرداختیم. همانطور که گفتیم یکی از عواملی که در سرعت یک سایت مؤثر است، هاست می باشد و در هاست نیز منابع و شبکه و… اثر گذار است. در قدم اول یک هاست مطمئن و خوب انتخاب کنید و بعد روی موارد فنی افزایش سرعت در بخش سایتتان کار کنید تا تجربه بهتر و سئو مناسبی داشته باشید.

اشتراک گذاری

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed