جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهوب سرور چیست و دقیقا چه کاری می کند
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

وب سرور چیست و دقیقا چه کاری می کند

اگر نگاهی به زندگی پر فراز و نشیب بشر در طول تاریخ بیندازیم می توانیم نقاط عطف بزرگ و اختراعات مختلفی را ببینیم که سرنوشت ما را دگرگون کرده اند و در صورتی که این اتفاقات نمی افتاد دنیا اکنون طور دیگری بود. پویایی ذهن انسان باعث شده است که همیشه در مسیر ایجاد ابزار ها و اختراعات جدیدی برای بهبود کیفیت زندگی خود باشد. اینترنت نیز یکی از همین موارد است و باید گفت که شاید این ساز و کار پیچیده یکی از تاثیرگذارترین المان ها در زندگی بشر باشد. پا گذاشتن به این حوزه بزرگ نیازمند این است که ما با مفاهیم مختلفی که در این حوزه وجود دارند بیشتر آشنا شویم و بدانیم که وب و اینترنت به چه صورتی کار می کنند. یکی از مواردی که مطمئنا شما هم با آن برخورد داشته اید که به این مقاله رسیده اید، وب سرور ها هستند و این سوال که وب سرور چیست موضوعی است که ما در این مقاله دنبال می کنیم.

در مورد اینکه وب سرور چیست باید گفت که با یکی از مهمترین و اصلی ترین المان ها برای راه اندازی برنامه های اینترنتی و سایت ها طرف هستیم که در واقع می تواند ارتباط کاربرد ها و برنامه هایی که می توان از طریق بستر اینترنت برای ما کاری را انجام می دهند را با این بستر فراهم کند و به ما سرویس دهی کند. برای روشن تر شدن این موضوع لازم است که در ادامه قبل از آنکه به سراغ این سوال که وب سرور چیست برویم لازم است کمی در مورد ساز و کار وب و اینترنت صحبت کنیم و بدانیم که اینترنت دقیقا چطور کار می کند.

 

روش کاری اینترنت و سایت ها

 در مقام یک استفاده کننده از اینترنت که پای سیستم می نشینیم و یا حتی راحت تر از آن فقط با لم دادن و بیرون آوردن موبایلمان از جیب می توانیم به اینترنت و اطلاعات نامحدودی که از آن بدست می آوریم دسترسی داشته باشیم، همه چیز به ظر خیلی زیبا و شیک می آید، اما باید گفت که در پس زمینه غوغایی برپاست. برای یک صفحه که شما به راحتی می توانید آن را نگاه کنید، بارها بین دستگاه شما و سرور هایی که این صفحات را ارائه می کنند ارتباطات مختلف برقرار شده است و بسته های ریز و درشت اطلاعاتی از طریق بستر اینترنت به سمت شما روانه شده است و از طرف شما به سایت رسیده است.

روش کاری اینترنت و سایت ها

در واقع اگر بخواهیم بگوییم که این ساز و کار به چه صورت می باشد باید گفت که در اینجا ما با سه دسته سیستم اصلی در اینترنت طرف هستیم که به این صورت می باشند:

  • سیستم کاربران و استفاده کنندگان از اینترنت
  • سرور ها و سرویس دهندگان که برنامه ها روی آنها قرار دارد
  • بستر ارتباطی ای که کار برقراری ارتباط را بر عهده دارد

در واقع این سه دسته سیستم هستند که اینترنت را شکل داده اند. در مورد تعریف اینترنت یک اصطلاح معروف وجود دارد که می گوید اینترنت شبکه ای از شبکه ها است. به این معنی که یک بستر ارتباطی بزرگ دقیقا مانند یک تور(نام Web یا همان تار به همین علت برای آن انتخاب شده است) سراسر زمین را گرفته است و در صورتی که شما با استفاده از قوانین خاصی پیامی را روی سطح آن ارسال کنید این پیام می تواند از طریق رشته های اینطور به سمت دیگر آن برود.

ارسال کننده ها و دریافت کننده های این پیام ها هم موارد و گزینه های مختلف دیگری هستند که می توانند مانند سورر هایی که درون دیتاسنتر ها قرار گرفته اند و هاست ها روی آنها راه اندازی شده و سایت های اینترنتی را بالا نگه می دارند و شما می توانید از آنها استفاده کنید، نقش سرویس دهنده داشته باشند، و یا اینکه هر دو سرویس دهنده هایی باشند که با یک ارتباط مستقیم در حال تبادل اطلاعات با هم باشند.

در مورد سرور ها و سایت هایی که روی آنها قرار گرفته اند باید گفت که این سرور ها ساز و کار خاص خود را دارند و می توانند پیام هایی که از طریق اینترنت برای آنها ارسال می شود را دریافت کرده وب هرتین واکنش را در قبال آنها نشان بدهند و به درخواست هایی که برای سایت مورد نظر ارسال شده است پاسخ دهند. در واقع اگر بخواهیم این مورد را دقیق بررسی کنیم، باید بگوییم هر کلیکی که روی یک سایت انجام می شود، یک درخواست ایجاد کرده که به سمت سرور ارسال می کند، سرور این دخواست را از بستر اینترنت می خواند و بر اساس آنچه که در این درخواست آمده است کاری که باید انجام شود را انجام می دهد.

به طور مثال این درخواست شاید کلیک روی یک لینک باشد که صفحه جدید را در مرورگر شما باز خواهد کرد و آنچه که سرور برای شما می فرستد اطلاعات و محتوای صفحه جدید است، و یا اینکه افزودن یک محصل در سبد خرید شما باشد که با این کار این محصول در پایگاه داده برای شما ثبت خواهد شد و تاییدیه آن برای شما خواهد ارسال می شود.

در این ارتباط تنگاتنگ که بین سرور ها و کاربران استفاده کننده از آنها وجود دارد عوامل زیادی درگیر و دخیل هستند اما یکی از آنها کار بیشتری را نسبت به سایرین انجام می دهد که در این مقاله هم قصد داریم آن را به صورت کامل با هم بررسی کنیم. این عضو فعال ارتباط ما همان وب سرور می باشد که کار آن دریافت درخواست ها از بستر اینترنت و انجام کاری است که سایت بر اساس آن باید انجام دهد، بعد از این کار هم پاسخ مربوطه را برای سرور ارسال می کند. در ادامه به صورت کامل در مورد اینکه وب سرور چیست و چه کاری را انجام می دهد صحبت خواهیم کرد.

 

وب سرور چیست

در پاسخ به این سوال که وب سرور چیست باید گفت که وب سرور ها برنامه هایی کاملا نرم افزاری هستند که روی یک سرور نصب شده و مسئولیت کنترل ورود و خروج اطلاعات سایت ها و برنامه های تحت وب روی سرور را بر عهده خواهند داشت. در واقع باید گفت مسئولیت وب سرور این است که ورودی سرور را همیشه نگاه کند و در صورتی که درخواستی برای یکی از سایت ها رسید آن را بررسی کنید. به این کار شنود کردن لاین ورودی یا همان Listening گفته می شود.

بعد از رسیدن درخواست اتفاقی که می افتد این است که درخواست را بررسی کرده و به سراغ سایتی که این درخواست برای آن ارسال شده است می روند و در بین فایل هایی که سایت دارد پاسخ مناسب برای این درخواست را جست و جو می کنند، آنچه که نیاز است از پایگاه داده استخراج شود را بیرون می کشند و همه آنها را برای کاربر ارسال می کنند.

برنامه وب سرور چیست

در واقع باید گفت کاری که این برنامه ها انجام می دهد این است که سایت را بالا و آماده به کار برای ما نگه می دارند و می توانند فایل های بیجانی که ما به عنوان یک سایت در اختیار آنها قرار می دهیم را تبدیل به یک موجودیت زنده و پویا کنند و در صورتی که این برنامه ها تداخلی داشته باشند و یا نتوانند به صورتی که باید عمل کنند سایت ما با مشکلات جدی ای مواجه خواهد شد که حل کردن آنها به این سادگی ها ممکن نخواهد بود.

 

تفاوت وب سرور و سرور

یکی از مواردی که به عنوان یک تصور اشتباه در بین کسانی که اطلاع چندانی از ساز و کار سایت های اینترنتی ندارند مطرح است این است که فکر می کنند وب سرور در واقع همان سرور است و هر دوی این مفاهیم یکی هستند که باید بگوییم به هیچ وجه اینطور نیست و این دو موجودیت از هم کاملا جدا هستند. در این رابطه باید گفت که ولین تفاوت آنها این است که وب سرور ها برنامه هایی نرم افزاری هستند در صورتی که سرور ها کامپیوتر های بزرگ و سخت افزاری هستند و دلیل تاکیدی که در بخش هم روی کاملا نرم افزاری بودن وب سرور  داشتیم همین است.

در مورد وب سرور ها باید گفت که یک برنامه هستند که صرفا دستورالعمل های خود را دارد و شاید با بعضی ماژول ها قابل تغییر و بهتر شدن باشد، اما در کل کارایی ای ثابت دارد. اما در مورد سرور ها باید گفت که یک سیستم کامل با یک سیستم عامل مجزا هستند و می توان به راحتی آنها را توسعه داده و کاربرد های مختلف را به صورت همزمان روی آنها پیاده سازی کرد.

در این رابطه باید گفت که سرور ها همان کامپیوتری هستند که وب سرور روی آنها نصب شده و کار راه اندازی و بالا نگه داشتن سایت ها را انجام می دهد. البته باید توجه داشت که این وب سرور ها می توانند روی سیستم های دیگری هم نصب و راه اندازی شوند و وقتی که شما برنامه ای مانند Xampp را روی سیستم شخصی خود نصب می کنید، یک وب سرور را راه اندازی کرده اید که می تواند سایت های مختلف و برنامه های مختلف را روی سیستم لوکال شما بالا نگه دارد و می توان گفت که سیستم شما به یک سرور محلی تبدیل شده است.

تفاوت وب سرور و سرور

پس در کل می توان گفت که وب سرور ها برنامه ای نرم افزاری هستند که روی سرور های سخت افزاری پیاده سازی خواهند شد و باید گفت که از اصلی ترین مواردی به شمار می روند که در یک وب سایت اینترنتی دخیل می باشند. در ادامه در مورد اینکه سیر تکاملی وب سرور چیست و چه مراحلی را طی کرده است صحبت خواهیم کرد.

 

تاریخچه وب سرور چیست

با توجه به نقش پررنگی که یک وب سرور دارد ممکن است تصور کنید که وب سرور ها از ابتدای کار اینترنت  وجود داشته اند و یکی از مکانیزم هایی هستند که در راه اندازی و ساخت اینترنتی از روز های اول وجود داشته اند و برای کاری که آنها انجام می دهند فکری کرده بودند اما باید گفت که پیدایش و استفاده از آنها به بعد از حدود دو دهه بعد از اولین شروع به کار اینترنت باز می گردد. وقتی اینترنت راه اندازی شد این برنامه ها و سیستم عامل های شبکه بودند که کار بررسی خطوط و همینطور کنترل بسته ها را انجام می دادند و منابع مختلف و همینطور ساتی ها را کنترل می کردند. اما بعد از مدتی که گذشت با جدی تر شدن استفاده از اینترنت این سیستم عامل ها و برنامه ها دیگر پاسخگوی این موارد نبودند.

در اینجا بود که در اوایل دهه ۹۰ میلادی اولین جرقه ها برای ایجاد برنامه هایی که بتوانند با استفاده از یک سرور چند برنامه را کنترل کرده و وب را به جایی کم هزینه تر و سریعتر تبدیل کنند که کاربران عام و سازمان های کوچک هم بتوانند در آن فعالیت کنند، در دستور کار سازمان های بزرگ قرار گرفت. در آن زمان مانند این روز ها نبود که کلید این نوآوری ها در دست سازمان ها و شرکت های عادی و حتی استارتاپ ها و شرکت های کوچک باشد و یکی از اولین پیشگامانی که برای این موضوع پا پیش گذاشت سازمان تحقیقات هسته ای اروپا یا همان CERN بود. Sir Tim Berners-Lee یکی از کارمندان ارشد این سازمان بود که شروع یک پروژه بزرگ برای این منظور را در دستور کار خود قرار داد و تلاش های وی توانست یکی از اولین وب سرور ها را ایجاد کند که CERN http نام داشت و اولین وب سرور در اروپا به شمار می رفت.

تاریخچه وب سرور چیست

در واقع در سال ۱۹۹۲ این وب سرور به همراه یک مرورگر گرافیکی به نام WorldWideWeb و همینطور یک مرورگر خط فرمان برای استفاده روی سیستم های مختلف منتشر گردید و به سمت خارج از اروپا روانه شد. بلافاصله بعد از عرضه این تکنولوژی اولین جایی که آن را به کار گرفت آزمایشگاهی بود که اولین پیام اینترنتی در دنیا در آن دریافت شده بود. آزمایشگاه های SLAC در دانشگاه استنفورد اولین نسخه از این برنامه را تست کرده و توسعه آن از همینجا شروع شد.

در بین سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ که دوره پیشرفت سعودی نرم افزار ها نام داشت این وب سرور ها توانستند از جایی که شروع کرده بودند بسیار فراتر رفته و به عنوان یکی از برنامه هایی شناخته شوند که توسعه آنها برای سایر فعالان این حوزه نیز امکان پذیر بود و دیگر یک پروژه تحقیقاتی به شمار نمی رفتند و این امکان که در بستر اینترنت از آنها استفاده کرد وجود داشت و ایجاد شده بود.

در سال های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ دو وب سرور به صورت تجاری ارائه شدند که توانایی خوبی را در هندل کردن و رفع و رجوع کردن نیاز های اینترنت داشتند که کاملا هم تجاری بودند و برای سیستم های لینوکس و ویندوز منتشر شده بودند. در واقع NetSite، Apache و IIS اولین وب سرور هایی بودند که در بستر اینترنت ارائه شدند و شروع به کار کردند. این وب سرور ها توانستند که امکانات زیادی را در وب ایجاد کرده و تقریبا یکی از بزرگترین تحول ها را از آغاز شکل گیری اینترنت ایجاد کردند.

رفته رفته وب سرور ها از سرویس دهنده های ساده ای که قرار بود درخواست ها را کنترل کنند پیشی گرفته و کاربرد های حدیدی هم به آنها اضافه شد که در ادامه این موارد را با هم بررسی خواهیم کرد.

 وب سرور در گذر زمان

 

وظایف وب سرور چیست

در رابطه با اینکه یک وب سرور می تواند برای ما چه کارهایی را انجام دهد و چه وظایفی در یک سرور و سایت هایی که روی آن قرار دارد بر عهده وب سرور است را به صورت کامل باز کنیم به موارد جالبی دست پیدا خواهیم کرد که می تواند نقش این المان مهم را بسیار پر رنگ تر از قبل کند و این برنامه را به یکی از اساسی ترین برنامه های وب تبدیل کند. در واقع تا اینجا این موارد که وب سرور قرار است کار کنترل درخواست ها را انجام دهد و به آنها پاسخ دهد را با هم بررسی کردیم، اما باید گفت به عنوان عاملی که می تواند در نوک پیکان شبکه باشد وظایف مختلف دیگری نیز بر عهده وب سرور ها قرار دارند که شاید بتوان گفت از مهمترین کارهایی هستند که باید برای بالا نگه داشتن یک سایت اینترنتی به سراغ آنها رفت و از انجام آنها مطمئن بود.

در واقع باید گفت با توجه به موقعیت ویژه ای که وب سرور ها دارند، می توانند با اعمال بعضی از تغییرات ویژگی های زیادی را مانند بالا بردن بازدهی و افزایش سرعت را در آنها شاهد بود و در واقع یکی از مهره های کلیدی در این بازی هستند. باید گفت که با پیشرفت هایی که وب سرور ها در طول زمان داشته اند، این اتفاقات از حالت تئوری خارج شده است و کار های زیادی وجود دارد که یک وب سرور می تواند آنها را انجام دهد. در صورتی که بخواهیم فهرستی از اصلی ترین کارهایی که باید انجام گیرد و وظایفی که بر عهده وب سرور قرار دارد تهیه کنیم، به این موارد می رسیم:

 

دریافت درخواست ها و تحلیل آنها

این موضوع اصل ترین کابردی است که تا اینجا با هم آن را بررسی کرده ایم و توضیح دادیم که چطور این وب سرورها می توانند با کنترل خط ورودی تمامی درخواست های وارد شده به سرور را دریافت کرده و آنها را تحلیل کنند. در واقع ممکن است که تعداد سایت ها و برنامه هایی که روی یک سرور قرار دارند بسیار بیشتر از یکی دو سایت و برنامه باشند و این وظیفه که تمامی درخواست های وارد شده به آنها هندل شود بر عهده وب سرور خواهد بود.

دریافت درخواست ها و تحلیل آنها

مراحلی که وب سرور باید برای دریافت این درخواست ها طی کند شاید کوتاه باشد اما به هیچ عنوان ساده نخواهد بود. همانطور که گفتیم در یک ثانیه ممکن است چند ده هزار درخواست برای یک وب سرور ارسال شده و وب سرور باید بتواند بدون از دست دادن آنها تمامی آنها را دریافت کرده و تحلیل کند که مربوط به کدام بخش ها هستند. در صورتی که منابع سرور کافی نباشد در این بخش ها ایرادات بزرگی رخ خواهد داد. در واقع می توان گفت این مورد همان اصلی است که حملات دیداس بر پایه آن کار می کنند(جهت اطلاعات بیشتر در مورد این نوع از حملات می توانید به مقاله دیداس چیست مراجعه کنید).

 

مدیریت درخواست ها

بعد از این که در خواستی برای وب سرور برسد، تازه کار اصلی آن شروع شده و برای اینکه بتواند این درخواست های دریافتی را هندل کند باید مکانیزم های مختلفی را برای مدیریت داده ها و درخواست های یکه دراد در  نظر داشته باشد، باید گفت طبقه بندی این درخواست ها بعد از دریافت و تحلیل آنها یکی از مهمترین کارهای وب سرور ها به شما می آید. وب سرور تمامی این درخواست ها را دریافت کرده و یک به یک بررسی می کند. هر کدام از درخواست ها باید ابتدا با شرایط خاصی که از طرف سایت ارائه می شود کنترل شده و اعتبار سنجی شوند. ممکن است که بخشی از این درخواست ها در این میان حذف شده و مجاز به پاسخ دهی نباشند.

در صورتی که بخواهیم بگوییم اوضاع این بخش از فعالیت های وب سرور چیست باید گفت که روی یک سرور برنامه های مختلفی راه اندازی شده باشد می توان گفت که کار وب سرور سخت تر هم خواهد شد. ممکن است که هر کدام از درخواست های وارده روی یک پورت باشند و باید تمامی این موارد بررسی و مدیریت شود. از آنجا که این پورت ها یکی از مهمترین رخنه های امنیتی هم به شمار می آیند در این بخش وب سرور ها عموما تنظیمات پیشرفته و پیچیده ای را دارند که برای حفظ امنیت و جامعیت داده های روی سرور ضروری است و باید به آن توجه شود.

مدیریت درخواست ها

 

ارسال پاسخ به درخواست

تا اینجای کار صرفا دیدیم که وب سرور چطور درخواست ها را دریافت کرده و آنها را مدیریت و تحلیل می کند. اما تا این لحظه هنوز کاربرانی که قصد دسترسی به صفحات وب سایت هایی که روی سرور مورد بحث ما قرار دارند را داشته اند، هیچ چیزی را از سایت خود ندیده اند و هنوز اتفاقی نیفتاده است. کاری که باید انجام شود این است که بعد از مشخص شدن تکلیف هر درخواست بنا بر آنچه که سایت تعیین می کند پاسخی برای کاربر ارسال شود.

در واقع وب سرور به سراغ سایت مربوطه رفته و درخواست را روی آن اجرا می کند و بعد از کنترل این درخواست روی سایت در صورتی که درخواست معتبری بود بازخورد آن برای وب سرور ارسال خواهد شد. ممکن هم هست که به هر دلیلی سایت برای این درخواست پاسخی نداشته باشد. در خیلی از مواقع هم سرور دچار مشکلاتی می شود که این درخواست ها به سایت نرسیده از بین خواهند رفت. در اینجا وب سرور یک کار دیگر هم دارد و آن این است که صفحه های ارور را به کاربر نمایش دهد. ارور های ۵۰۰ که مربوط به سرور می شوند، از اصلی ترین ارور هایی هستند که در اینجا با آنها طرف هستیم. در مقاله طراحی صفحه خطا در هاست به صورت کامل در مورد ساز و کار این ارور ها و صفحات و اینکه سر و کله آنها از کجا پیدا می شود صحبت کردیم.

ارسال پاسخ به درخواست

 

مدیریت کش ها

یکی دیگر از مواردی که می توان در پاسخ به کاربرد های وب سرور چیست ارائه کرد مدیریت کش ها می باشد که یکی از مهمترین المان ها در وب سرور ها هستند. همه ما با نام کش برخورد داشته ایم، در خود کامپیوتر ها کش یک حافظه کوچک اما بسیار پر سرعت است که اطلاعاتی که برای سیستم حیاتی بوده و زیاد مورد استفاده قرار می گیرد در آن قرار دارد و با سرعت بیشتری در اختیار سیستم قرار می گیرد و مدت زمانی که سیستم باید منتظر باشد تا این اطلاعات از پایگاه داده استخراج شود به صفر می رسد و کار سریعتر انجام می شود.

در وب هم از کش ها به صورت گسترده ای استفاده می شود و می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای افزایش سرعت سایت باشد. کش صفحات وب به این صورت خواهد بود که به جای اینکه سایت ما صبر کند که کاربر درخواستی را برای سایت ارسال کرده و وب سرور به سراغ سایت بیاید و داده ها را از پایگاه داده بیرون بکشد و برای کاربر آنها را ارسال کند، داده ها از قبل از پایگاه داده استخراج شده و در اختیار وب سرور قرار می گیرد، با این کار وقتی که درخواستی برای وب سرور برسد که یکی از این صفحات را بخواهد، بدون این که وب سرور خود را درگیر را کردن با پایگاه داده کند می تواند صفحه مورد نظر را به کاربر نمایش دهد.

مدیریت کش ها

کنترل این کش ها یکی از وظایف مهم وب سرور می باشد. کش ها المان های مختلفی مانند تاریخ انقضا دارند که در صورتی که از مدت زمان مشخصی بگذرند باید دوباره از پایگاه داده اطلاعات را بیرون بکشند زیرا این اطلاعات می تواند تغییر کرده باشد. علاوه بر تاریخ انقضا عملیاتی به نام پیش بارگذاری که مربوط به استخراج صفحات از سایت و کش کردن است نیز برعهده وب سرور خواهد بود. همین طور وب سرور باید به صفحاتی که قرار نیست کش شوند، مانند پنل های کاربری و مواردی از این دست هم توجه داشته باشد.

در کل می توان در مورد این سوال که کاربرد های وب سرور چیست این موارد را عنوان کرد و گفت که اصلی ترین کاربرد هایی که انجام می دهد همین موارد هستند و البته باید گفت که به هیچ عنوان کار کمی نیت و تقریبا تمام عملیاتی که برای راه اندازی یک سایت نیاز است انجام گیرد را وب سرور ها انجام می دهند. در ادامه با چند مورد از وب سرور های مطرح در جهان آشنا خواهیم شد.

 

معروف ترین وب سرور ها

تا اینجای کار این موضوع که وب سرور چیست و چه وظایفی را بر عهده دارد صحبت کردیم. در واقع باید گفت که وب سرور ها یکی از نیاز های اصلی برای یک سرور اینترنتی است که می خواهد خود به عنوان یک سرویس دهنده فعالیت داشته باشد، شاید سرور های میان راهی که صرفا بستر اینترنت را تشکیل می دهند و روتر ها و عملیات مسیریابی را کنترل می کنند به وب سرور ها نیازی نداشته باشند، اما سرور هایی که سایت ها و برنامه ها روی آنها قرار می گیرند و سرویس دهنده و میزبان این برنامه هستند به این وب سرور ها لازم دارند و در این مورد باید گفت که تغییرات شگرف و بزرگی در سال های اخیر در این صنعت صورت گرفته است.

همانطور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم، CERN http به عنوان اولین وب سرور کار خود را شروع کرد و بعد از آن وب سرور های تجاری مانند Apache که سرور های لینوکسی را مدیریت می کرد و IIS یا همان Internet Information Service که وب سرور مربوط به سرور های ویندوزی و تحت مایکروسافت ویندوز بود به بازار عرضه شدند. در واقع باید گفت که این دو وب سرور از محبوب ترین وب سرور ها بودند که کارای یخوبی را هم داشتند و تا سال گذشته جزو بهترین وب سرور ها بودند. اما می توان گفت که در دو سال گذشته بازار وب سرور ها تغییرات زیادی را داشته است و کلا از آنچه که در طی این سی سال فعالیت اتفاق افتاده بود فاصله گرفته است.

معروف ترین وب سرور ها

در این رابطه باید گفت که دو وب سرور آپاچی و IIS یکه تاز میدان بودند و رقابت نزدیکی با هم داشتند، تا اینکه وب سرور های مطرح دیگر هم از راه رسیدند، اولین وب سروری که سر و کله اش پیدا شد و ادعای سهم بزرگی از این بازار را کرد انجین ایکس بود که یک وب سرور رایگان و اوپن سورس بود. بعد از آن لایت اسپید از راه رسید و به دنبال این موارد خیلی از وب سرور ها راه خود را به این بازار باز کردند تا بالاخره در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ تمامی این رنکینگ ها تغییر کرده و اعضای جدیدی کنترل را در دست گرفتند. در مورد اینکه اکنون پر کاربرد ترین وب سرور چیست کی توان این ۳ مورد را به عنوان اولین ها معرفی کرد:

 

وب سرور انجین ایکس

در مورد اینکه این وب سرور چیست در مقاله NginX چیست به صورت کامل صحبت کردیم و ویژگی های این وب سرور را بررسی کردیم. در این رابطه باید گفت که این وب سرور با حدود ۳۵ درصد از سهم بازار پرکاربردترین وب سرور در اینترنت می باشد و یکی از کاربرد های اصلی آن برقراری تعادل کاری در سرور ها یا همان لود بالانسینگ است که آن را به یک وب سرور محبوب تبدیل کرده است. سرعت این وب سرور تا ۲.۵ برابر بیشتر از رقیب رده دوم خود یعنی Apache است.

 

وب سرور آپاچی

از ابتدای مقاله چندین بار به این وب سرور اشاره کرده ایم و در واقع باید گفت که آپاچی به نوعی حزوی از تاریخ وب شده است و رکورد های عجیب و غریبی را در استفاده از خود ب جای گذاشته است و زمانی ۸۰ درصد سرور های اینترنتی از آن استفاده می کرده اند. در مورد اینکه مشخصه اصلی این وب سرور چیست باید گفت که معمولا آن را به عنوان انعطاف پذیرترین و پرکاربردترین وب سرور اینترنتی که در هر شرایطی و روی هر سیستم و با هر نوع سایتی به خوبی کار می کند می شناسند.

وب سرور آپاچی

 

وب سرور OpenResty

اگر بخواهیم بگوییم که این وب سرور چیست باید گفت که OpenResty در واقع یک پلتفرم وب است و کارهایی بیشتر از یک وب سرور را انجام می دهد. هسته اصلی این وب سرور با استفاده هسته و سورس کد انجین ایکس پیاده سازی شده است و یکی از گزینه هایی بوده است که کلودفلر روی آن سرمایه گذاری های زیادی کرده است. بهینه سازی هایی که این وب سرور با آنها تکامل پیدا کرده است آن را به سمت این برده است که برا تعداد درخواست های بالا بتواند به خوبی عمل کند و از همین رو توانسته است به جایگاه شوم و درصد استفاده ۶.۵ درصد از کل وب سرور ها برسد.

 

Cloudflare Server

کلودفلر عموما به عنوان یکی از پر استفاده ترین سرویس دهنده های امنیتی شناخته می شود و کار خود را با ارائه سرویس  های ضد دیداس و حملاتی از این دست شروع کرد توانست یک سیستم توزیع محتوا یا همان CDN بزرگ را راه اندازی کند که یکی از بهترین ها در نوع خود می باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد سیستم توزیع محتوا می توانید به مقاله CDN چیست مراجعه کنید.

یکی از حوزه هایی که سیستم های کلودفلر در آن وارد شدند Reverse Proxy ها بود که در واقع سیستم هایی برای تقسیم درخواست های وارده روی سرور های ابری به سرور های  خلوت تر بودند و فشار کاری را بین سرور ها تقسیم می کردند. این سرویس به اندازه ای موفق عمل کرد که خود تبدیل به یکی از وب سرور های برتر شد که توانست سهم 5 درصدی از این بازار را به خود اختصاص دهد.

وب سرور Cloudflare Server

 

وب سرور IIS

اگر بخواهیم بگوییم که شرایط برای این وب سرور چیست باید بگوییم که وب سرور از رمق افتاده مایکروسافت هنوز هم طرفداران خود را دارد و در بعضی از سرور های ویندوزی مورد استفاده قرار می گیرد. این برنامه برای اولین بار به صورت یک برنامه لایسنس دار ارائه شد اما در سال ۲۰۰۰ با ارائه ویندوز NT و ویندوز ۲۰۰۰ که نسخه های سروری بودند به عنوان یکی از برنامه هایی که روی این سرور ها قرار می گرفت به کاربران ارائه شد.

در این رابطه که کاربرد این وب سرور چیست هم باید گفت که تا مدت ها این وب سرور به عنوان یکی از بهترین ها برای ویندوز، و البته تنها وب سرور ویندوزی موجود، رقابت سختی را برای کسب رتبه اول با آپاچی داشت و در سال  2017 تا 2019 هم توانست جایگاه اول را برای خود تثبیت کند، اما باید گفت که با حرکت سرور های ویندوزی به سمت لینوکسی شدن و همینطور ورود انجین ایکس به ویندوز و ارائه نسخه های حرفه ای و غیر رایگان انجین ایکس پلاس کم کم سهم 30 درصدی خود از بازار را از دست داده و به 4 درصد استفاده در سال 2021 بسنده کرد.

به طور خلاصه می توان گفت که انتخاب بهترین وب سرور کاری است که نمی توان آن را به دقت انجام داد و اگر بخواهیم به این سوال که بهترین وب سرور چیست پاسخ دهیم، باید بگوییم که سوال دقیق این است که بهترین وب سرور برای ما چیست و نیازی که ما داریم تعیین می کند که کدام یک از این وب سرور ها برای ما مناسب خواهد بود. در صورتی که سری به مقاله مقایسه انجین ایکس و لایت اسپید بزنید می توانید با دو مورد از وب سرور های قدرتمند و نکاتی که در مورد هر کدام از آنها وجود دار بیشتر آشنا شوید.

 

 نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل به بررسی این موضوع که وب سرور چیست پرداختیم و سوالی که ممکن است برای خیلی از کسانی که به تازگی با وب و اینترنتی آشنا شده اند و یا به تازگی می خواهند آن را به صورت تخصصی دنبال کننده را پاسخ دادیم. در رابطه با پاسخ این سوال که وب سرور چیست باید گفت که وب سرور ها برنامه هایی هستند که می توانند درخواست های وارده برای سایت را دریافت کرده و به آنها پاسخ دهند و به نوعی برنامه ای روی سرور است که مسئول کار کردن با سایت و سرپا نگه داشتن سایت ما می باشد. علاوه بر این وظائف، وب سرور های کارهایی مانند مدیریت کش ها، مدیریت درخواست های ارسالی و تنظیم آنها، بررسی خطا های ایجاد شده و موارد امنیتی را نیز بر عهده دارند.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
1 × 29 =