جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش نرم‌افزارTYPO3 چیست ؛ بررسی کامل سیستم مدیریت محتوای تایپو 3
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

TYPO3 چیست ؛ بررسی کامل سیستم مدیریت محتوای تایپو ۳

وقتی که شما بخواهید یک کسب و کار اینترنتی را راه اندازی کنید و یا به طور کلی یک سایت اینترنتی را برای خودتان داشته باشید، روش ها و امکانات مختلفی در اختیار شما خواهد بود که می تواند بنا به اینکه نیاز به چه سیستمی دارید از هر کدام از این روش های موجود برای خود استفاده کنید. شما می توانید از فریم ورک های مختلف مانند جنگو یا روبی آن ریلز استفاده کرده و یا به سراغ سیستم های مدیریت محتوایی مانند وردپرس و Typo3 بروید. هر کدام از این روش ها می تواند نقاط ضعف و قوت خود را داشته باشد و این موضوع که شما می خواهید در آخر چه سایتی برای خود داشته باشید، می تواند در انتخاب شما تاثیر بگذارد. در این مقاله قصد داریم تا با بررسی کامل اینکه Typo3 چیست به معرفی یکی از سیستم های کاربردی و معروف که در خیلی از کشور ها مانند آلمان از آن به صورت گسترده استفاده می شود و در صورتی که قصد مهاجرت دارید می توانید با یادگیری آن یک زمینه کاری خوب داشته باشید بپردازیم.

در این مقاله می خواهیم به صورت مفصل در مورد اینکه سیستم مدیریت محتوای TYPO3 چیست و چه ویژگی ها و امکاناتی را در اختیار ما قرار می دهد بحث کنیم و ببینیم که این موارد می تواند تا کجا پیش برود. به طور کلی می توانیم بگوییم لازمه شروع مطلب در مورد اینکه TYPO3 چیست این است که کمی در مورد سیستم های مدیریت محتوا صحبت کنیم و این موضوع را بررسی کنیم که اصلا قرار است چه چیزی را بررسی کنیم و باید چه انتظاراتی از این سیستم داشته باشیم.

 

سیستم های مدیریت محتوا چه کاری انجام می دهند

شاید نام سیستم مدیریت محتوا یا همان Content Management System برای شما نا آشنا باشد، اما اگر در طراحی سایت دستی داشته باشید و کمی با آن آشنا شده باشید، به احتمال زیاد نام خیلی از این سیستم ها را شنیده اید و آنها را می شناسید. به عنوان مثال یکی از بزرگترین و کاربردی ترین این موارد که می توان آن را معرفی کرد وردپرس می باشد که با استفاده از آن سایت اینترنتی خود را به صورت کامل پیاده سازی کنید و آن را در مقاله وردپرس چیست به طور کامل معرفی کردیم.

اما واقعا یک سیستم مدیریت محتوا برای ما چه کاری را انجام می دهد!؟ در واقع باید بگوییم که کاری که این سیستم ها انجام می دهند این است که یک هسته پردازشی را برای سایت ما فراهم کرده و ما با استفاده از آنها می توانیم هر قابلیتی که لازم داریم را روی آن پیاده سازی کنیم. اما این موضوع که این قابلیت ها چه می توانند باشند، بستگی به این موضوع دارد که از چه سیستمی برای این کار استفاده می کنیم.

سیستم مدیریت محتوا چیست

خیلی از سیستم های مدیریت محتوا کاربرد های اصلی دارند. به عنوان مثال سیستم مدیریت محتوای اپن کارت که آن را در مقاله OpenCart چیست بررسی کردیم و یا سیستم مدیریت محتوای مجنتو که در مقاله مجنتو چیست به صورت کامل ویژگی های آن را توضیح دادیم هر دو سیستم هایی هستند که برای ساخت فروشگاه اینترنتی و تجارت الکترونیک ارائه شده اند. همینطور سیستم هایی مانند دروپال که در مقاله دروپال چیست به صورت کامل باز شد هم وجود  دارند که برای موارد شرکتی و وبلاگدهی مناسب هستند.

در بین این آشفته بازار تخصص ها سیستم های همه کاره ای هم وجود دارند که می توان با پیاده سازی ویژگی های خاص روی آنها، آنها را به یک سایت آموزشی، فروشگاهی، وبلاگ، تجارت الکترونیک و یا هر مورد دیگری تبدیل کرد که به یکی از بهترین ها تبدیل خواهد شد. از انواع این سیستم های مدیریت محتوا می توان وردپرس که همه آوازه آن را شنیده اند و همینطور جوملا که در مقاله جوملا چیست معرفی گردید، را عنوان کرد، و وقتی که به انتهای این مقاله برسیم و کامل بدانیم که TYPO3 چیست نیز می توان یک مورد دیگر را هم به این سیستم های همه کاره اضافه کنیم.

هسته ای که این سیستم ها در اختیار ما می گذارند یک سایت طراحی شده و خام است که می تواند با هر زبان برنامه نویسی ای پیاده سازی شده باشد، اما اصولا سیستم های مدیریت محتوا با زبان php برنامه ریزی می شوند که قابلیت خوبی برای گسترش های موردی ارائه می کند و همینطور یکی از زبان های خوب در وب است. از این نظر باید گفت که شاید این هسته نتواند با هسته هایی که با پلتفرم هایی مانند نود جی اس که آن را در مقاله Node JS چیست بررسی کردیم برابری کنند. اما به خوبی می توانند امکانات مورد نیاز یک وبسایت را پیاده سازی کنند و خیلی از وبسایت های بزرگ از آنها استفاده می کنند.

سیستم های مدیریت محتوا به طور کلی می توانند یکی از بهترین سیستم ها در طراحی وب باشند که برای سرعت طراحی سایت مانند سوخت جت عمل می کنند و می توان گفت که کاری که باید برای طراحی سایت انجام داد با استفاده از این سیستم ها نصف می شود. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد این سیستم ها نیاز دارید می توانید سری به مقاله CMS چیست بزنید. اما اگر بخواهیم به سراغ موضوع اصلی خودمان یعنی پاسخ دادن به این سوال که TYPO3 چیست برویم، باید بگوییم که با یکی از این سیستم ها که کارایی خوبی را هم از خود نشان داده است طرف هستیم و در ادامه آن را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

  

سیستم مدیریت محتوای TYPO3 چیست

قطعا تا اینجای کار به صورت ضمنی متوجه این موضوع شده اید که وقتی می گوییم TYPO3 چیست باید بگوییم یک سیستم مدیریت محتوا است، اما به صورت کامل تر می توانیم این جواب را برای این سوال ارائه کنیم که TYPO3 یک سیستم مدیریت محتوای رایگان و اوپن سورس است که با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده است و تحت لایسنس نرم افزار های آزاد گنو یا همان GNU General Public License منتشر شده است. وقتی که یک نرم افزار تحت لایسنس گنو ارائه می شود، به این معنی است که کاربران آن یا همان End User ها این اجازه را دارند تا به صورت آزاد و رایگان از آن استفاده کرده، آن را به اشتراک بگذارند و در صورت نیاز حتی آن را به طور کلی تغییر دهند و هیچ محدودیتی ندارند.

شاید این موضوع که کاربران محدودیتی را در تغییر این نرم افزار ندارند به نظر موضوعی عادی برسد. اما وقتی یک نرم افزار تا اینجا پیش می رود و این اجازه را به کاربران خود می دهد در واقع در های توسعه را به روی خود باز کرده است و این به این مفهوم است که می توان با آن هر کاری را انجام داد. پس نسخه های مختلفی از آن منتشر شده و این اتفاقی است که برای سیستم مدیریت محتوای TYPO3 هم افتاد و توانست رشد خوبی را شاهد باشد.

در مورد اینکه زمان انتشار TYPO3 چیست باید گفت که این سیستم مدیریت محتوا، یکی از CMS های قدیمی و تقریبا اولیه به حساب می آید که 23 سال پیش نوشته شده و برای اولین بار در سال 1998 منتشر گردید. این سیستم بازمانده قرن بیستم، در قرن 21 ام رشد خوبی را از خود نشان داد و توانست خود را به این امکان که به 51 زبان دنیا کار کند و ورژن های مختلفی را ارائه کند برساند و در واقع از یک سیستم مدیریت محتوا یا Content Management System به یک فریم ورک مدیریت محتوا یا Content Management Framework تبدیل شود.

در مورد اینکه سیستم مدیریت محتوای TYPO3 روی چه بستری کار می کند و چگونه عملکردی دارد می توان نکات جالبی را ذکر کرد که در ادامه به این موضوع که ویژگی ها و موارد تخصصی در مورد پیاده سازی TYPO3 چیست خواهیم پرداخت.

 

ویژگی های تخصصی TYPO3 چیست

TYPO3 ویژگی های مختلف و خوبی دارد که توانسته است آن را به یکی از سیستم های مدیریت محتوای برتر که در فهرست 5 سیستم مدیریت محتوای کاربردی قرار دارد تبدیل کند. از این ویژگی ها می توانیم به کراس پلتفرم بودن این سیستم اشاره کنیم که شما قادر خواهید بود این سیستم را روی سیستم عامل های ویندوزی و لینوکسی که دو سیستم عامل اصلی فعال روی سرور های جهان هستند اجرا کرده و این موضوع را هم دنبال کنید که در کارکرد آن تغییر و خدشه ای ایجاد نشود.

از نظر وب سرور هم باید گفت که این سیستم می تواند با بهترین و سریعترین وب سرور های موجود کار کند و در واقع جایگاه خوبی را دارد. TYPO3 می تواند با سه وب سرور آپاچی، انجین ایکس و همینطور IIS (در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد این وب سرور ویندوزی می توانید به مقاله IIS چیست مراجعه کنید.) کار کند و از این جهت مانعی برای آن وجود نخواهد داشت.

همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره کردیم این سیستم می تواند از ۵۱ زبان به صورت کامل پشتیبانی کند و قابلیتی را نیز دارد که بر اساس لوکیشنی که از آن استفاده می شود، خود TYPO3 زبان را به صورت خودکار تعیین می کند. همین موضوع باعث شده است که این سیستم مدیریت محتوا به عنوان یک گزینه خوب برای طراحی سایت های چند زبانه معرفی شود و از این بابت می توان از آن به خوبی استفاده کرد.

البته باید گفت که استفاده کنندگان از TYPO3 کمی محدود و مجتمع بوده و در بخش بعدی در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

 

عموم کاربران TYPO3 چه کسانی هستند

درباره اینکه اوضاع جامعه کاربری TYPO3 چیست . استفاده از آن در چه وضعیتی قرار دارد باید این موضوع را خاطر نشان شویم که بر اساس عموم آمار های ارائه شده، سیستم مدیریت محتوای TYPO3 در رده ششم استفاده از سیستم های مدیریت محتوا قرار دارد و اگر بخواهیم رنگ های بالاتر را عنوان کنیم می توانیم این ترتیب را معرفی کنیم:

  1. وردرپس
  2. جوملا
  3. مجنتو
  4. شاپیفای
  5. دروپال
  6. و در نهایت TYPO3

هرچند که استفاده از سیستم های مدیریت محتوا به صورتی است که درصد بالای آنها را وردپرس به خود اختصاص داده است و می توان گفت که تمام چهار مورد بعدی روی هم نمی توانند به نصف وردپرس هم برسند اما می توان در مورد TYPO3 گفت که این سیستم یکی از سیستم های معروف و محبوب در اروپا است و کاربران اصلی آن در این قاره جمع شده اند.

در مورد اینکه تعداد کاربران استفاده کننده از TYPO3 چیست باید بگوییم که خود TYPO3 این تعداد را بیش از نیم میلیون نصب فعال معرفی کرده است. اما اطلاعاتی که وب سایت بزرگ CMS Crawler معرفی کرده و از اسکن سایت های اینترنتی آن را بدست آورده است عنوان می کند که این تعداد در حدود 348000 نصب فعال می باشد و سایت هایی که از TYPO3 استفاده می کنند بیشتر از این مقدار نیستند.

 بخواهیم بگوییم که دلیل این موضوع چیست باید گفت که TYPO3 یک سیستم ارائه شده توسط برنامه نویسان آلمانی است و نکته مهمی که در مورد آن وجود دارد این است که سازگاری بسیار خوبی با زبان های خانواده آلمانی، مانند زبان های هلندی، اتریشی و همینطور زبان های اسکاندیناوی دارد. البته این یک بخش ماجرا است و تفکر آلمانی ای که در پیاده سازی این سیستم معرفی شده است نیز سهم مهمی را در محبوبیت این سیستم مدیریت محتوا برای آلمانی ها داشته است که باعث شده است این سیستم در کل سرزمین  های Deutschland که شامل آلمان، سوئیس، اتریش، لیختن اشتاین و بخش هایی از اتریش است و غرب اروپا را شامل می شود به یک سیستم تراز اول تبدیل شود.

از این موضوع می توان دو نتیجه مهم گرفت. اولین نتیجه این است که با یک سیستم آلمانی طرف هستیم و اصلا نباید انتظار داشته باشم که کارهای ما در آن به سادگی انجام شود و معمولا تنظیمات و کار کردن با برنامه ها و نرم افزار هایی که ریشه های تفکر آلمانی در آن وجود دارد، دردسر های خودش را دارد. و نتیجه مهم دوم این است که اگر به فکر مهاجرت به آلمان و سوئیس هستید، با یادگیری این سیستم مدیریت محتوا می توانید برای خود یک شغل با کلاس و خوب در آنجا دست و پا کنید.

همینطور موضوع دیگری که می توان در مورد TYPO3 به آن اشاره کرد و یکی از مهمترین گزینه ها برای آن دانست معماری خاصی است که این سیستم مدیریت محتوا دارد و به این صورت عمل خواهد کرد که دو بخش سرور و همینطور کلاینت را از هم جدا می کند و در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت می کنیم.

 

معماری ارائه شده در TYPO3 چیست

در پاسخ به این سوال که معماری ساختاری ارائه شده در سیستم مدیریت محتوای TYPO3 چیست باید بگوییم که این سیستم یکی از معدود سیستم هایی است که به صورت کامل، یک جداسازی را بین بخش های فرانت اند و بک اند خود ایجاد می کند و به این صورت می توان عمل کرد که بخش بک اند خود می تواند به صورت کاملا مجزا از فرانت تغییر کرده و آپدیت شود و این در حالی است که فرانت همانطور که بوده است باقی می ماند در مورد فرانت اند هم همین موضوع در جریان است و این تغییرات می تواند اعمال شود.

در واقع اگر بخواهیم بگوییم برای این موضوع سیاست مورد استفاده TYPO3 چیست باید به این مساله اشاره کنیم که یک سیاست جدا سازی پایگاه داده را در پیش می گیرد و در واقع از سیاست separation of content and layout برای کار خود استفاده می کند. معنی این سیاست این است که محتوای صفحات در پایگاه داده رابطه ای ذخیره شده و قالب آنها در فایل سیستم ذخیره سازی می شود و می تواند در صورت نیاز با هم ترکیب شده و با کاربر ارائه شود.

معماری ارائه شده در TYPO3 چیست

یکی از بزرگترین قابلیت هایی که این ویژگی خاص می تواند در TYPO3 ایجاد کند این است که این سیستم امکان استفاده از صفحات HTML ایستا که محتوای آنها به صورت پویا می باشد را ارائه می کند و این مورد یکی از بهترین و اصلی ترین قابلیت هایی است که باعث شده است تا TYPO3 یک سیستم مدیریت محتوای پرسرعت و خوب باشد.

در کنار این موارد این امکان هم وجود دارد که قابلیت های جدیدی را با استفاده از افزونه ها به این سایت اضافه کرد و این مورد می تواند فواید زیادی داشته باشد که مهمترین آن این است که بدون آسیب به قابلیت های قبلی می توان قابلیت های جدید را به آن اضافه کرد.

تا اینجای کار دیدیم که TYPO3 چیست و این سیستم خوش ساخت چه ویژگی های در معماری خود دارد و استفاده کنندگان از آن چه کسانی هستند. اکنون وقت آن رسیده است که به بررسی مزایای این سیستم بپردازیم و این موضوع را دنبال کنیم که اگر یک طراح سایت بخواهید پروژه خود را با استفاده از TYPO3 پیاده سازی کند، چه مواردی را در اختیار خواهد داشت.

 

مزایای استفاده از TYPO3 چیست

به طور کلی می توانیم در مورد مزایای یک سیستم مدیریت محتوا بگوییم که طراحی وب را جلو برده و باعث می شود مدت زمان انجام پروژه کاهش یابد. همینطور می توان گفت که یک معماری کار شده و خوش ساخت را ارائه می کند که پشتیبانی خوبی هم دارد و می توان گفت که لازم نیست در مورد خطاها و باگ های امنیتی از پیش تعیین نشده نگران باشیم.

اما در این بخش می خواهیم در مورد این موارد عمومی صحبت کنیم و قرار است ببینیم که مزمیت های خاص TYPO3 چیست که توانسته خود را از بین سایر سیستم ها به یک سیستم موفق تبدیل کند. به طور کلی می توانی این مزایا را به این صورت دسته بندی کرد:

 

ماژولار بودن

یکی از مهمترین ویژگی هایی که می توان آن را یک امتیاز خوب و مفید برای TYPO3 معرفی کرد ماژولار بودن آن است که امکانات خوبی را به این سیستم مدیریت محتوا می دهد. یک سایت اینترنتی یک برنامه تحت وب کاملا پویا است و همیشه نیاز به تغییر در آن حس می شود. وقتی که شما می خواهید یک سایت اینترنتی را طراحی و پیاده سازی بکنید، اینکه یک سیستم یکپارچه داشته باشید و با دستکاری هر کدام از بخش های آن کل سیستم به هم بریزد، به هیچ عنوان موضوع جالبی نخواهد بود و می تواند دردسرساز باشد. اما در مورد TYPO3 باید بگوییم که این موارد به صورت کلی رفع شده است.

وقتی که یکی از المان ها در TYPO3 به مشکل بخورد باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که درست کردن و رفع این مشکل به سایر بخش ها آسیبی نخواهد رساند و می توان گفت که خیال ما می تواند از این بابت راحت باشد.

 

امکان استفاده از افزونه ها

یکی دیگر از مواردی که باید آن را به عنوان یک پاسخ قاطع در مورد سوال مزیت های TYPO3 چیست معرفی کنیم این است که این سیستم مدیریت محتوا امکان طراحی و استفاده از افزونه ها را فراهم کرده است. در واقع این امکان را می توانیم به عنوان یکی از زیر مجموعه های قابلیت های ماژولار این سیستم معرفی کنیم. اگر نگاهی به سیستم های مدیریت محتوایی که از افزونه ها استفاده می کنند بیندازید، متوجه این موضوع خواهید شد که همه آنها جایگاه های خوب خود را دارند و در واقع باید از این نظر گفت که هر که افزونه اش بیش، جایگاهش بهتر! و سیستم وردپرس هم گواهی بر این تغییر نابجای ضرب المثلی است که ما آن را خراب کردیم!!!

در مورد TYPO3 هم این امکان وجود دارد که شما از افزونه های آن استفاده کنید و سایت خود را آنگونه که می خواهید راه اندازی کنید. برای سیستم مدیریت محتوای TYPO3 تا کنون نزدیک به 6000 افزونه نوشته شده که همه آنها رایگان بوده و قابلیت های خوبی را به شما خواهند داد. هر چند که این تعداد در مقایسه با سیستم هایی مانند وردپرس و جوملا به صورت چشمگیری کم است. اما می توان گفت که باز هم قابلیت های خوبی با این افزونه ها ارائه می شود و با ویرایش آنها می توان تمامی قابلیت های مورد نیاز را پیاده سازی کرد.

 

مدیریت انعطاف پذیر

خیلی از سیستم های مدیریت محتوا، در کارکرد با نقش های مدیریتی دچار مشکلات خاص خود بوده و می توان گفت که در این مورد تناقضی وجود دارد. در مورد سیستم TYPO3 باید گفت که یک مجموعه دسترسی های مدیریتی کاملا انعطاف پذیر وجود دارد که می توان با استفاده از آنها نقش هایی را تعریف کرد که هر کدام از آنها دسترسی های مشخص داشته و می توان گفت که کار با این دسترسی ها راحت و بی دردسر است.

 

نوع داده بالا

شما می توانید شاهد این موضوع باشید که هسته TYPO3 تمامی اطلاعات مختلف را برای شما پیاده سازی می کند و به صورت پیشفرض می توانید، صوت، تصویر، متن، جداول مختلف و سایر فونت ها و  نوع داده را بدون نیاز به هیچ افزونه ای در این سیستم مدیریت محتوا استفاده کرده و آنها را راحت و بدون مشکل به کار بگیرید.

 

ساختار صفحات به صورت خارج از بلوک

یکی دیگر از مزایایی که این سیستم عامل به شما می دهد این است که شما می توانید ساختار بلوکی که روی خیلی از سیستم ها وجود دارد را شکسته و خارج از آن کار کنید و در واقع یک صفحه بزرگ خواهید  داشت که می توانید هر جای آن را به هر صورت طراحی کنید.

در واقع این بلوک ها یکی از ساختار های خوب در این زمینه هستند ولی می توان گفت که خارج شدن از این ساختار می تواند در بعضی از موارد به شدت مفید و کار راه بینداز باشد.

مزایای TYPO3 چیست

 

پشتیبانی از زبان فارسی

یکی از مهمترین مواردی که در مورد مزایای TYPO3 می توان به آن اشاره کرد این است که با استفاده از آن می توان سایت های فارسی را طراحی و پیاده سازی کرده و پشتیبانی از زبان ها RTL یا همان راست به چپ در مورد این سیستم مدیریت محتوا وجود دارد.

یک نکته مهم که باید به آن دقت داشته باشید این است که در خیلی از مقالات به عدم پشتیبانی از زبان فارسی اشاره شده است که این موضوع کاملا اشتباه است. در صورتی که سری به صفحه زبان های پشتیبانی شده در TYPO3 بزنید می توانید رد لیست رسمی ارائه شده توسط این سیستم مدیریت محتوا زبان فارسی را با نام fa مشاهده کنید.

به طور کلی می توان این سیستم مدیریت محتوا را یک سیستم قدرتمند معرفی کرد که کاربرد خوبی را از خود نشان داده است و توانسته است طرفداران خود را داشته باشد.

در کنار تمامی مزایایی که برای این سیستم مدیریت محتوا ارائه کردیم، معایب و نکات نفی ای هم وجود دارد که لازم است آنها هم به صورت کامل توضیح داده شود و بهتر است قبل از اینکه به سراغ استفاده از این سیستم مدیریت محتوا بروید این موضوع که ایرادات Typo3 چیست و با این کار به سراغ چه سیستمی می روید را به طور دقیق بدانید.

 

معایب Typo3 چیست

هر پلتفرم یا برنامه ای در کنار مزایای خود معایبی هم دارد و اگر بخواهیم بگوییم که این معایب از کجا پیدا می شود باید گفت که برای بدست آوردن مزایای قدرتمند، لازم است تا موارد و ویژگی هایی که با آنها در تضاد است قربانی شود و همین موضوعات می تواند ایرادات را ایجاد کند. البته در صورتی که با یک معماری قوی طرف باشیم می توانیم این معایب و ایرادات را به حداقل برسانیم، کاری که در مورد Typo3 تقریبا می توان گفت به خوبی انجام شده است و اگر بخواهیم بگوییم که معایب سیستم مدیریت محتوای Typo3 چیست موارد خیلی زیادی از نظر تکنیکی پیش روی ما نخواهد بود.

به طور کلی در مورد اینکه معایب و ارادات Typo3 چیست می توانیم به این موضوعات اشاره کنیم:

 

سختی در نصب و کارکرد

یکی از بزرگترین مشکلاتی که باعث شده است تا کاربران زیادی از این سیستم مدیریت محتوای استخوان دار و با سابقه فراری شوند، مشکلات و دردسر هایی است که برای راه اندازی یک سایت با آن وجود دارد و باید بگوییم که این موضوع می تواند بسیار دردسر ساز باشد. وقتی که به سراغ نصب و راه اندازی این سیستم مدیریت محتوا بروید مشاهده خواهید کرد که داستان های زیادی پیش روی شما قرار خواهد گرفت و باید این موضوع را در نظر داشته باشید که کاری پر مرحله و پیچیده را پیش روی خود دارید و به هیچ عنوان نمی توان آن را با نصب ساده سیستم هایی مانند وردپرس و جوملا مقایسه کرد.

 

نیاز به برنامه نویس حرفه ای

اگر بخواهیم بگوییم ایراد دیگری که می توان آن را به عنوان دومین پاسخ برای سوال ایرادات Typo3 چیست معرفی کرد نیاز به نیروی برنامه نویس حرفه ای برای مدیریت سایت است. موردی که در یک سایت وردپرسی به راحتی و با چند کلیک ساده حل می شود در سیستم مدیریت محتوای Typo3 نیاز به کدنویسی های سطح بالا و نسبتا پیچیده ای دارد که می تواند دردسرساز شود.

در صورتی که شما نیروی برنامه نویسی که بتواند مسئولیت این سایت را داشته باشد و به صورت تقریبا تمام وقت روی آن کار کند را ندارید و یا نمی توانید چنین نیرویی را استخدام کنید بهتر است که به فکر یک پلتفرم دیگر برای سایت خود باشید.

افزونه های محدود

یکی از ویژگی هایی که Typo3 دارد این است که افزونه محور می باشد و می توان با استفاده از افزونه ها ویژگی های مختلف را به سایت اضافه کرد که البته در این مورد باید بگوییم افزونه هایی که برای این سیستم مدیریت محتوا ارائه شده اند افزونه های کمی هستند و تعداد بسیار بسیار کمتری را نسبت به سیستم هایی مانند وردپرس و جوملا یا حتی دروپال شامل می شوند.

البته شما این امکان را دارید که خودتان افزونه هایی که لازم دارید را پیاده سازی کنید ولی باید گفت که این کار کاملا وقت گیر و پیچیده بوده و هدف از افزونه ها سریعتر کردن کار است و اگر قرار باشد خودمان افزونه هایمان را هم طراحی کنیم، کار بدتر پیچیده خواهد شد.

قالب های کم

عموم سیستم های مدیریت محتوایی که امکان استفاده از افزونه ها را دارند، به صورت قالب محور ارائه می شوند به این معنی که یک ظاهر و امکانات خاص را می توان روی آنها اعمال کرده که در بدنه اصلی کل سایت اعمال می شوند و ظاهر نمایشی سایت و خیلی از قابلیت ها را برای ما شبیه سازی می کنند. در مورد اینکه وضعیت این قالب ها در Typo3 چیست باید بگوییم که این سیستم بخوبی قالب ها را پشتیبانی کرده و از آنها استفاده می کند اما قالب هایی که برای استفاده موجود است بسیار کم می باشد و انگار طراحان تمایلی به ساخت قالب های مختلف و متنوع برای این سیستم مدیریت محتوا ندارند.

همانطور که دیدیم عموم ایراداتی که به Typo3 وارد می شود مربوط به جامعه کاربری آن است و در مورد معماری و طراحی آن باید گفت که همه چیز دقیق و درست است. اما باید این موضوع را در نظر داشت که این دقت بیش از اندازه کار کردن با این سیستم را دشوار کرده و کاربران را فراری داده است.

همین موضوع هم باعث شده است تا Typo3 تقریبا به یک سیستم مدیریت محتوای متروکه تبدیل شود که کسی از آن استفاه نمی کند و باید گفت که این موضوع واقعا بد می باشد. زیرا اگر ضعف های ساختاری هم زیاد باشد باز با پرس و جو کردن و مطرح کردن سوالات در گروه ها و فروم های مختلف احتمال دریافت جواب وجود دارد. اما وقتی با یک سیستم مطرود که این امکان در آن وجود ندارد مواجه باشیم باید بگوییم که کارکردن با این سیستم بسیار دشوار خواهد شد.

تا اینجای کار به خوبی با این موضوع که سیستم مدیریت محتوای Typo3 چیست و چه مزایا و معایبی دارد آشنا شدیم و دیدیم که در صورتی که بخواهیم از این سیستم محتوا استفاده کنیم با چه سیستم قدرتمندی روبرو خواهیم بود. اما هنوز یک مورد باقی مانده است که باید به آن توجه شود و آن این است که آیا استفاده از Typo3 می تواند برای ما مفید باشد یا بهتر است به سراغ سیستم های مدیریت محتوای بهتری مانند وردپرس برویم. از همین رو لازم است که یک رویکرد مقایسه ای هم بین این سیستم مدیریت محتوا و سیستم های دیگر داشته باشیم تا بدانیم که اوضاع کارکرد Typo3 چیست و آیا می توان روی این سیستم مدیریت محتوا حساب کرد.

در ادامه یک مقایسه جامع و کلی را بین Typo3 و همینطور سیستم محبوب وردپرس که به عنوان محبوبترین و پر استفاده ترین سیستم مدیریت محتوای موجود شناخته می شود را با هم دنبال می کنیم.

قالب های کم

 

مقایسه Typo3 و WordPress

وقتی که بخواهیم در مورد سیستم های مدیریت محتوا صحبت کنیم، قطعا لازم است اشاره ای به وضعیت سیستم مدیریت محتوایی که بازار را به صورت کامل قبضه کرده است و می توان گفت از نظر کارایی و ویژگی هایی که ارائه می دهد به انتخاب کاربران و متخصصان به عنوان بهترین سیستم شناخته شده است هم صحبت کنیم و بگوییم که چرا باید از این سیستم استفاده کنیم و به سراغ وردپرسی که همه آن را قبول دارند نرویم. البته در مورد Typo3 باید گفت که به هیچ وجه اینطور نیست که ما بخواهیم تبلیغ آن را بکنیم و رویکرد ما در اینجا صرفا یک رویکرد تخصصی است.

در صورتی که بخواهیم بگوییم تفاوت های وردپرس و Typo3 چیست باید بگوییم که این دو سیستم در کارکرد تفاوت هایی با هم دارند اما شباهت های زیادی را هم دارند. از جمله این شباهت ها می توان گفت که استفاده از هر دو سیستم کاملا رایگان است و با سیستم اپن سورس طرف هستیم که به صورت رایگان پشتیبانی و آپدیت می شود، همینطور هر دوی این سیستم های مدیریت محتوا قالب محور و افزونه محور بوده و ویژگی های اضافی روی آنها با استفاده از این امکانات اضافه می شود.

در مورد کارایی نیز باید گفت که هر دوی این سیستم ها می توانند کارایی حرفه ای و کاملی را داشته باشند و جزو سیستم های مدیریت محتوای چند منظوره تلقی می شوند. به این صورت که شما این امکان را دارید که با استفاده از  آنها هر سایتی را از فروشگاه های اینترنتی و سایت های دانشگاهی و آموزشی گرفته تا یک وبلاگ ساده و سایت شخصی پیاده سازی کرده و هر نوع امکانی با استفاده از آنها پیاده سازی می شود. اما در مورد خیلی از موارد هم باید گفت که تفاوت های اساسی ای بین این دو سیستم وجود دارد که اگر بخواهیم به آنها بپردازیم می توانیم به مواردی که در ادامه توضیح خواهیم داد اشاره کنیم.

 

امنیت

یکی از بحث هایی که می توان در بین تفاوت های Typo3 و وردپرس به آن اشاره کرد موارد امنیتی هستند، و در اینجا با کمال تعجب باید گفت که Typo3 می تواند در بحث امنیت از وردپرس پیشی بگیرد. در این رابطه باید گفت که تایپو۳ یک سیستم تولید محتوای پیرتر و با تجربه تر از وردپرس است و می توان گفت که کمتر سیستمی وجود دارد که بتواند به صورت Typo3 امنیتی عمل کند. Typo3 تا جایی در بحث امنیت پیش رفته که خیلی از موارد مانند راحتی در کارکرد را هم قربانی آن کرده و می توان گفت یکی از امن ترین سیستم های دنیا را ارائه کرده است.

در مورد امنیت در وردپرس هم باید گفت در صورتی که شما به خوبی به آن رسیدگی کرده و از افزونه های امنیتی استفاده کنید و تمامی تنطیماتی که برای این منظور وجود دارد را به صورت کامل پیاده سازی کرده و به سایت خود برسید، می توان گفت که وردپرس شما به یک دژ غیر قابل نفوذ تبدیل می شود. هر چند که امنیت در سیستم Typo3 توانسته خود را بهتر نشان دهد اما می توان گفت که امنیت در وردپرس موضوعی است که به خوبی آزمایش شده و امتحان خود را پس داده است.

در واقع امنیت وردپرس بخاطر زیاد بودن استفاده از آن تقریبا فاش شده است و به نوعی باید گفت تعداد بالای سایت های وردپرسی و زیاد بودن حملاتی که به این سیستم می شود باعث شده است تا سوراخ های امنیتی آن به صورت بهتری شناخته شود و اگر یک جست و جو کوتاه در اینترنت داشته باشید می توانید به هزاران آموزش و مقاله در این باره دسترسی داشته باشید. اما اگر بخواهیم بگوییم که وضعیت Typo3 چیست باید گفت که این سیستم به این دلیل که کاربران زیادی ندارد اگر به دنبال راه های نفوذ آن بگردید به زحمت یکی دو روش تاریخ مصرف گذشته و رفع و رجوع شده را هم پیدا خواهید کرد و این کار را برای هکر ها سخت می کند که به سیستمی وارد شوند که آن را نمی شناسند.

ظاهرا در بحث امنیت Typo3 توانسته به خوبی از امتیاز ناشناخته بودن و ماندن در سایه ها برای خود استفاده کند و هر حمله ای که به آن می شود را به خوبی رفع کرده ولی دست وردپرس رو شده و از همین رو اگر غفلتی از مدیر سایت سر بزند می تواند برای سایت گران تمام شود.

مقایسه Typo3 و WordPress

 

سادگی در استفاده

بعد از امنیت سایت یکی از مواردی که می تواند در کارکرد و آینده سایت تاثیر داشته باشد این است که کارکردن با آن چقدر ساده خواهد بود و تا چه اندازه می توان قابلیت هایی که روی سایت نیاز است را به سادگی و در زمانی سریع پیاده سازی کرد. در این زمینه باید گفت که هنوز سیستمی که بتواند با وردپرس رقابت کند ساخته نشده است و از نظر سادگی کارکرد و راحتی کاربر در آن، وردپرس بهترین گزینه در تمام سیستم های طراحی و مدیریت سایت می باشد.

اما در مورد تایپو۳ می توانیم دقیقا عکس آن را بگوییم و با سخت ترین و دشوارترین سیستمی که وجود دارد طرف هستیم. اگر همه متخصصان و طراحان سایت بخواهند در یک زمینه روی تایپو۳ اتفاق نظر داشته باشند، مطمئنا سختی کار با آن خواهد بود و می توان گفت که حتی نصب و راه اندازی آن نیز کاری پر دردسر است. علاوه بر آن قابلیت هایی که وردپرس با چند کلیک ساده و از طریق تنظیمات سایت در اختیار شما قرار می دهد، در Typo3 نیاز به کدنویسی های زیادی دارد و باید گفت که سیستم Typo3 یکی از سیستم های پیچیده به حساب می آید. دلیل عدم محبوبیت این سیستم در جهان که قبلا هم در مورد آن صحبت کردیم همین موضوع می باشد.

وقتی که شما با یک سیستم روان و راحت کار کنید، با صرف انرژی کمی می توانید آنچه از سایت انتظار دارید را پیاده سازی کرده و به سراغ سایر کارهایی که برای افزایش بازدهی انجام می شود بروید. اما اگر بخواهیم بگوییم اوضاع Typo3 چیست باید گفت که یک کار ساده در آن می تواند وقت شما را بگیرد و در نتیجه خیلی از فعالیت هایی که برای افزایش بازدهی لازم است انجام گیرد باقی می مانند و زمانی که می تواند یک سایت وردپرسی را به بازدهی خوبی برساند، در تایپو۳ فقط سایت را سرپا نگه خواهد داشت.

 

افزونه ها و قالب ها

همانطور که به آن اشاره کردیم هر دوی این سیستم های مدیریت محتوا از افزونه و قالب برای پیاده سازی قابلیت های مختلف استفاده می کنند و در اصطلاح قالب محور و افزونه محور هستند. در این سیستم ها وقتی که شما به قابلیتی نیاز داشته باشید می توانید آنها را با نصب یک افزونه فراهم کرده و یا اینکه با استفاده از یک قالب با موضوعی خاص یک سایت خام را به یک سایت هدفمند مانند سایت فروشگاهی یا آموزشی تبدیل کنید. این امکانات می تواند کار برنامه نویسی را تا اندازه چشمگیری کاهش داده و در بعضی سیستم ها مانند وردپرس به صفر برسانند.

در صورتی که بخواهیم بگوییم که وضعیت استفاده از این ابزار ها در وردپرس چیست باید بگوییم که در بهترین حالت خود قرار داشته و با یک جست و جوی کوتاه در اینترنت می توانید به خیل عظیمی از ارائه کنندگان که می توانند با کمترین هزینه بهترین ماژول ها، افزونه ها و قالب های موجود را در اختیار شما قرار دهند دسترسی داشته باشید. همینطور اگر به سراغ بخش افزونه ها بروید می توانید به چندین هزار افوزنه که در مخزن وردپرس قرار دارند به صورت رایگان دسترسی داشته باشید. اما اگر بخواهیم بگوییم که وضعیت Typo3 چیست اوضاع کاملا متفاوت خواهد بود.

در زمینه افزونه ها و قالب هایی که برای سیستم مدیریت محتوای Typo3 ارائه شده است باید بگوییم که این سیستم افزونه ها و قالب های بسیار کمی دارد که اصلا قابل رقابت با وردپرس نبوده و اگر بخواهید قابلیت های مختلف را روی سایت خود پیاده سازی کنید باید دست به کد شده و خودتان برنامه نویسی شخصی خودتان را انجام دهید. وجود جامعه کاربری ضعیف و عدم تشکیل بازار بزرگی که برای وردپرس به راه افتاده است باعث شده است تا افوزنه های کمی برای Typo3 ارائه شده و قالب های آن قدرت و پویایی لازم را نداشته باشند و در مقایسه با وردپرس اصلا نمی توان روی آنها حساب کرد.

 

هزینه توسعه

مورد دیگر که هر مدیر سایتی باید به آن توجه کند و بسیار مهم می باشد هزینه هایی خواهد بود که سایت شما دارد. گیریم که ما از یک سیستم رایگان هم برای راه اندازی سایت خود استفاده کردیم! آیا این مورد به این معنی است که دیگر لازم نیست هزینه ای بپردازیم!؟ جواب این سوال به صورت قاطعانه خیر است و باید در نظر داشت که توسعه سایت و بزرگتر شدن آن نیاز دارد که شما باز هم سیستم رایگانی که دارید را توسعه دهید. شاید در ابتدای راه فکر کنید که خودتان یک برنامه نویس هستید و این کار را انجام خواهید داد.

اما باید در نظر داشت که هر چه جلوتر بروید متوجه این موضوع خواهد شد که بهتر است هر بخش را به یک متخصص سپرده و مانند عموم برنامه نویس های حرفه ای روی یک چیز متمرکز شوید و اگر بخواهید همه را خودتان انجام دهید نه کیفیت لازم را خواهد داشت و نه کارایی مورد نظر را به ما می دهد. پس همواره باید در نظر داشته باشید که بعد از مدتی شما می خواهید سایت خود را توسعه داده و ماژول های دیدی به آن اضافه کنید. در این مورد باید گفت هزینه برنامه نویسی در Typo3 بسیار بسیار بیشتر از هزینه توسعه وردپرس برای شما تمام خواهد شد.

هر چند که هر دوی این سیستم های مدیریت محتوا بر پایه زبان برنامه نویسی PHP بنا شده اند و یک توسعه دهنده و برنامه نویس می تواند برای هر دوی آنها کار کند، اما میزان دستمزد و نیرویی که برای وردپرس استخدام می کنید، می تواند با نیرویی که بتواند از پس گیر و گور ها و عیب و ایرادات Typo3 بربیاید، کاملا متفاوت خواهد بود و کمتر برنامه نویسی در این حد تخصص دارد که بتواند این کار را انجام دهد. پس به طور قطع می توان گفت که Typo3 هزینه زیاد تری را برای توسعه روی دست شما خواهد گذاشت.

هزینه توسعه

 

منابع آموزشی

یکی دیگر از مهمترین و اصلی ترین عناصری که باید در رابطه با تفاوت وردپرس و Typo3 به آن اشاره کنیم منابع آموزشی ای است که برای این دو سیستم وجود دارد. در صورتی که در اینترنت یک سرچ کوتاه در مورد آموزش وردپرس داشته باشید به مطالب زیادی دست پیدا می کنید. این در حالی است که اگر به سراغ آموزش تایپو۳ در زبان فارسی بروید تقریبا هیچ چیز بدرد بخوری پیدا نخواهید کرد و در مورد زبان انگلیسی هم اوضاع خیلی فرقی نمی کند. عموم آموزش های فارسی و انگلیسی و منابعی که برای Typo3 می توانید در اینترنت پیدا کنید قدیمی می باشند و خیلی مفید نیستند.

البته اینطور نیست که Typo3 طرفدار نداشته باشد و آموزش برای آن موجود نباشد، عموم آموزش های خوب و حرفه ای به زبان آلمانی بوده و در صورتی که از این آموزش ها سر در بیاورید می توانید منابع خوبی را رد اختیار داشته باشید که استفاده از آنه به شما کمک خواهد کرد. در غیر اینصورت باید Typo3 را جزو آن دسته از مواردی بدانیم که چیزی برای کاربران آن پیدا نمی شود و در این مورد حسابی از وردپرس عقب خواهد افتاد.

به طور کلی اگر بخواهیم یک ارزیابی روی سیستم مدیریت محتوای وردپرس و همینطور Typo3 داشته باشیم باید بگوییم هر دوی این سیستم ها، سیستم های مدیریت محتوای با سابقه و قدرتمندی هستند ولی سختی کارکرد با تایپو۳ باعث شده است که به حاشیه رانده شود و از نظر ماژول ها و منابع آموزشی عقب بیفتد و در نتیجه هزینه کارکردن با آن بالا برود و کسی به سراغ آن نرود. در صورتی که برای راه اندازی سایت خود قصد استفاده از این سیستم را دارید. بهتر است که فکر همه چیز را بکنید و این موارد را در تصمیمات خود لحاظ کنید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل به بررسی اینکه سیستم مدیریت محتوای TYPO3 چیست و چه کاری را برای ما انجام می دهد پرداختیم و دیدیم که این سیستم آلمانی با چه ویژگی هایی کار می کند. می توانیم TYPO3 را یکی از مهمترین و محبوب ترین سیستم های مورد استقبال در اروپا معرفی کنیم و در مورد آن باید بگوییم که یادگیری آن می تواند کمک خوبی برای پیدا کردن شغل در کشور های آلمانی زبان و همینطور گرفتن پروژه های بین المللی باشد. در مورد اینکه ویژگی های TYPO3 چیست هم باید بگوییم که این سیستم در ارائه دسترسی های مدیریتی به خوبی عمل می کند و قابلیت به کار گیری افزونه در آن می تواند تقریبا هر ساختاری که مورد نیاز باشد را پیاده سازی کند. پشتیبانی از زبان فارسی در آن وجود داشته و همینطور روال کاری خاص خود را با صفحات دارد که دست طراح را باز می گذارد.

هر چند این سیستم یک سیستم قوی و کارآمد است اما اگر به دنبال طراحی و پیاده سازی سایت خود با آن هستید بهتر است دست نگه دارید و کمی بیشتر در مورد آن تحقیق کنید. این سیستم یکی از سخت ترین سیستم ها در استفاده به شمار می آید و می توان گفت که پیاده سازی خیلی از قابلیت ها در آن متفاوت است. پس اگر انتظار شما از سیستم مدیریت محتوا یک سیستم خوب و روان مانند وردپرس است باید بگوییم که TYPO3 آن را به شما نمی دهد و باید به دنبال گزینه های دیگر هم باشید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
1 × 28 =