جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهسیمفونی چیست ؛ بررسی فریم ورک قدرتمند Symfony
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

سیمفونی چیست ؛ بررسی فریم ورک قدرتمند Symfony

وقتی صحبت از طراحی وب و ساخت یک وب سایت به میان می آید، گزینه های بسیار زیادی از فریم ورک ها و پلتفرم های مختلف مانند لاراول گرفته تا سیستم های مدیریت محتوایی مانند وردپرس و یا جوملا وجود خواهند داشت، که می توانند در انجام این کار به شما کمک کنند. اینکه هر کدام از این پلتفرم ها چه ویژگی هایی را انجام می دهند و بر اساس چه مبانی و پایه هایی کار می کنند یکی از موضوعات مهمی است که باید در نظر داشته باشید. همینطور سرویس هایی که این پلتفرم ها به شما می دهند نیز یکی از ارکان اصلی انتخاب آنها خواهد بود. واضح است که برخی از این فریم ورک ها و پلتفرم ها از دیگری برتر بوده و بعضی در رده های پایین تری قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از فریم ورک های رده بالا یعنی سیمفونی آشنا کنیم. همینطور می خواهیم ببینیم که سیمفونی چیست و چه کاری انجام می دهد.

سیمفونی یکی از فریم ورک هایی است که بیشتر قدرت خود را مدیون یک الگوی برنامه نویسی به نام روش مدل – نما – کنترلر می باشد و لازم است قبل از اینکه ببینیم سیمفونی چیست کمی بیشتر در مورد این روش صحبت کنیم و ببینیم که دقیقا قرار است در این پلتفرم ما به چه چیزی سروکار داشته باشیم و اساس کار ما به چه صورت است.

 

MVC چیست

در مورد این که MVC چیست باید بگوییم که یک الگوی طراحی و روش ساخت برنامه های تحت وب و همینطور سایت های اینترنتی می باشد که با استفاده از آن برنامه نویسان می توانند از یک قابلیت جدا سازی برای ماژول های مختلف سایت استفاده کنند. در واقع توضیح این مقوله که MVC چیست بخاطر پیاده سازی های مختلفی که توسط فریم ورک های مختلف از آن وجود دارد به شدت سخت می باشد، اما به طور کلی می توانیم بگوییم که این روش برنامه نویسی یک الگو است که از روشی خاص و ثابت برای مدیریت درخواست ها در وب استفاده می کند.

MVC چیست

الگوهای طراحی یا همان Design Pattern ها روش هایی برای برنامه نویسی هستند که به علت کاربردی بودن و پر استفاده بودن آنها به یک اصل تبدیل شده که تقریبا به صورت استاندارد در آمده اند و خیلی از برنامه نویسان از آنها استفاده می کنند. در مورد MVC هم داستان از همین قرار است و استفاده از این تکنیک طراحی منجر به ایجاد یک سری دستورالعمل های خاص و ثابت شده است تا با یک پیکر بندی خاص برنامه وب شما را نظم داده و سرعت عمل آن را بهبود ببخشد.

یک برنامه که با MVC نوشته شده باشد سه عضو اصلی دارد. این اعضا عبارتند از مدل یا همان Model که حرف M در اسم نشان دهنده آن است، نما یا View که V مربوط به آن می شود، و یک کنترلر که حرف C آن را نشان می دهد. هر کدام از این اعضا وظیفه ای خاص را بر عهده دارند. روند کلی این برنامه به این صورت است که بخش ویو ارتباط با کاربر را برقرار می کند، مدل مربوط به ماژول هایی است که با پایگاه داده سیستم ما کار می کنند و کنترلر نیز یک نقش میانی را دارد که ارتباط مدل و ویو را کنترل می کند. در این میان جهت اطلاعات دوطرفه بوده و وقتی اطلاعات کاربر از طریق ویو به کنترل می رسد، کنترلر به صورت مجزا آنچه که نیاز باشد را از مدل می گیرد و برای ویو ارسال می کند تا ویو آن را به کاربر برساند.

برای درک بهتر این موضوع لازم است کار را با یک مثال دنبال کنیم. سایتی که با MVC نوشته شده است را در نظر بگیرید که کاربری در حال کار کردن با آن است. در اینجا واحد ویو ما همان کدهای HTML و CSS هستند که سایت را به کاربر نمایش داده و از آن اطلاعات مربوطه را دریافت می کنند. وقتی درخواست های مد نظر و اطلاعات مربوطه از کاربر به وسیله درخواست از طریق بستر اینترنت به سایت برسد، ویو آنها را دریافت کرده و در اختیار کنترلر می گذارد، کنترل با متد های مخصوص خود این اطلاعات را به مدل فرستاده و مدل ذخیره سازی را انجام می دهد. بعد از این عملیات اطلاعات مربوط به تایید از طریق مدل به کنترلر رسیده و کنترلر به وسیله ویو این اطلاعات را به کاربر نمایش می دهد.

در صورتی که این سوال برای شما پیش آمده است که اصلا دلیل استفاده از این روش چیست و چرا باید این مسیر طولانی طی شود باید بگوییم که MVC قابلیت های خیلی خوبی را در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد. شما با استفاده از این روش می توانید یک وضعیت ماژولار را روی سیستم خود ایجاد کرده که بخش ویو را به طور کلی از بخش مدل و پایگاه داده جدا کنید. در این حالت شما بدون هیچ دردسری می توانید ویو را تغییر داده و بدون تغییر در ساختار اصلی و کارکرد سایت، ظاهر سایت خود را چه از نظر بصری و چه از نظر تکنولوژی تغییر دهید.

برنامه نویسی MVC

با استفاده از برنامه نویسی MVC شما حتی قادر خواهید بود که دو یا چند ویو را برای سایت و اپلیکیشن تحت وب خود داشته باشید و به عنوان مثال، هم با استفاده از درگاه وب و هم با استفاده از یک اپلیکیشن به کاربران خود سرویس دهی کنید. پلتفرم های زیادی وجود دارند که می توانند قابلیت های MVC را برای شما پیاده سازی کنند. بعضی از این فریم ورک ها و پلتفرم ها به این صورت عمل می کنند که صرفا همین سه عضو مدل، ویو و کنترلر را دارند و بعضی دیگر مانند سیمفونی از تعداد بیشتری عضو که می توانند آن را پیاده سازی کنند استفاده می کنند. در ادامه به طور مفصل در مورد اینکه سیمفونی چیست و چگونه می تواند به ما کمک کند خواهیم پرداخت.

 

سیمفونی چیست

در مورد این سوال که سیمفونی چیست میتوانیم بگوییم که سیفونی یک فریم ورک ساخت سایت بر اساس زبان برنامه نویسی PHP است که برای استفاده از کتابخانه ها و ماژول های آماده زبان PHP توسعه پیدا کرده است. این فریم ورک قدرتمند که سیستم های مدیریت محتوا و همینطور سایت های موفق زیادی را در رزومه خود دارد، کار خود را برای اولین بار در سال 2005 شروع کرد و تحت لایسنس نرم افزار های رایگان MIT به طور رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.

فریم ورک سیمفونی چیست

بر اساس آنچه که طراحان و ارائه دهندگان این سیستم در مورد آن گفته اند، اگر بخواهیم بگوییم که هدف اصلی سیمفونی چیست می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که این فریم ورک با هدف سرعت بخشیدن به تولید و نگهداری برنامه های سطح وب ایجاد شده است. همینطور با استفاده از جایگذاری کدهای صحیح و کاربردی و استفاده از کتابخانه های زیادی که دارد قرار است برنامه های سطح وب را به صورت مستحکم یا همان Robust طراحی کند که به برنامه هایی اطلاق می شود که نقطه ضعفی نداشته و زیر فشار بار زیاد می تواند به راحتی تمام آن را مدیریت کند. عموما برنامه های روباست برنامه هایی هستند که با متد های فرمال و ریاضیاتی ساخته می شوند و در آنها قطعیت وجود دارد و میتوان مطمئن بود که کاری که از برنامه خواسته شده است، انجام شده و با خطا مواجه نمی شود.

اما این موضوع که برای تولید برنامه های اینچنینی روش سیمفونی چیست و چه کار می کند مقوله ای است که در مورد آن در بخش قبل توضیح دادیم و MVC را به صورت کامل برای شما شرح دادیم. سیمفونی با استفاده از امکاناتی مانند برنامه نویسی MVC و دادن یک اختیار کامل به برنامه نویس برای تغییر کد ها به صورتی که نیاز دارد می تواند یک میدان کاری گسترده را فراهم کند که بتوان از آن برای هر کاری استفاده کرد. تقریبا می توان گفت که در فریم ورک سیمفونی از درونی ترین لایه ها و کتابخانه ها، تا لایه های خارجی و سطح کاربر، همه چیز قابل تغییر و ویرایش است. قابلیت های زیادی در طراحی سیمفونی وجود دارد که باعث شده است تا اندازه زیادی این ویژگیها را داشته باشد. در ادامه بیشتر در مورد ریشه های سیمفونی و شکل گیری آن صحبت خواهیم کرد.

سیستم سیمفونی چیست

 

شکل گیری سیمفونی از کجا شروع شد

اگر بخواهیم بگوییم ریشه اصلی سیمفونی چیست و از کجا الهام گرفته شده است، می توانیم به فریم ورک Spring اشاره کنیم. اسپرینگ یکی از پلتفرم های جاوا بود که از آن برای تولید برنامه ها و اپلیکیشن های مختلف هم در زمینه وب و هم برنامه های سیستمی استفاده می شد. این پلتفرم اوپن سورس امکانات خوبی را برای ساخت برنامه های جاوا و وب داشت که سیمفونی هم به پیروی از آن ویژگی های ایده آلی را ارائه کرد، با این تفاوت که این اتفاقات صرفا برای وب و روی PHP پیاده سازی شد. همین امر باعث شد که یک پلتفرم و فریم ورک حرفه ای با استفاده های بسیار زیاد ایجاد شود که امکانات زیادی داشت.

سیمفونی دو بخش از انواع امکانات را در خود داشت، بخش اول دسته ای بود که سایر ماژول ها مانند Doctorine، PHPUnit، Twig و Swiftmailer بودند و بخش دوم نیز امکانات مربوط به خود این فریم ورک که برای اولین بار عرضه می شدند و در بخش های بعدی به طور کامل آن ها را معرفی می کنیم. پس می توان در پاسخ به این سوال که کار اصلی سیمفونی چیست گفت که ارائه خدمات مربوط به وب که یا به صورت ماژول های آماده ارائه شده توسط خود آن می باشد و یا کتابخانه های جمع آوری شده از سایر پلتفرم ها  فریم ورک ها.

تاریخچه سیمفونی چیست

سیمفونی ورژن های مختلف و زیادی دارد که توانسته اند خود را به خوبی ثابت کنند در ادامه به بررسی این موضوع که ورژن های مختلف سیمفونی چیست خواهیم پرداخت.

 

ورژن های سیمفونی چیست

از زمانی که سیمفونی ارائه شد تا وقتی که اولین ورژن جدید خود را عرضه کرد مدت زمان زیادی به طول انجامید و تقریبا ۵ سال اول این فریم ورک با یک برنامه ثابت و ساکن پیش رفت. شاید اگر این سیستم عملکردی بهتر در این زمان داشت اکنون به جایگاهی خیلی بالاتر رسیده بود. اما آنچه در مورد این سیستم واضح است این است که نمیتوان گفت که سیمفونی یک سیستم جا مانده است. زیرا برنامه ریزی دقیق و زمانداری که از سال ۲۰۰۷ در پیش گرفته است توانسته است آن را از خیلی از دیگر پلتفرم ها جلو ببرد.

ورژن های سیمفونی چیست

سیمفونی در قبال ارائه ورژن های جدید خود یک سیاست زماندار را در نظر گرفته است که در دوره های زمانی مشخص ورژن ها جدید را برای خود با آپدیت هایی که دارد ارائه می کند، البته ورژن های پایداری که مدت آنها طولانی تر باشد نیز وجود دارد. همانطور که به آن اشاره کردیم، اولین ورژن جدید بعد از نسخه اصلی از این فریم ورک در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و سیمفونی ۱.۰ نام داشت.

در این ورژن از نسخه های PHP قبل از PHP5 استفاده شده بود و این نسخه به عنوان یک نسخه پایدار یا همان Stable برای مدت سه سال با پشتیبانی کامل منتشر شد. در ماه ژوئن سال 2008 نسخه بعدی از این فریم ورک با نام 1.1 منتشر شد، در این نسخه افزونه های امنیتی جدیدی اضافه شده بود و نسخه های بعد از آن در مدت های زمانی یک ساله ارائه می شدند که در هر کدام از این نسخه ها سازگاری با ورژن های جدید PHP و موارد مربوط به بحث های امنیتی آپدیت می شد. نسخه دیگری که تغییر کلی بزرگی را در سیمفونی داشت، نسخه 2.0 بود که در سال 2013 و بعد از نسخه 1.4 منتشر شد. در این نسخه موراد متعددی تغییر کردند ولی این نسخه جزو نسخه های پایدار تلقی نشد و پشتیبانی بلند مدتی از آن ارائه نشد به جای آن ارائه دهندگان سیمفونی یک بازه زمانی 8 ماهه را برای آپدیت های آن در نظر گرفتند که تا الان هم از همین روش استفاده می کنند و انتشار آپدیت ها به همین صورت می باشد.

نسخه پایدار بعدی ۲.۳ بود که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و تا سال ۲۰۱۶ به عنوان یک نسخه اصلی تلقی می شد. بعد از آن هم جای خود را به نسخه ۲.۷ داد که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده بود. جدیدترین نسخه ای که از سیمفونی وجود دارد نسخه ۵.۲ می باشد که در ماه نوامبر ۲۰۲۰ منتشر شده است و بر اساس اعلامی که سیمفونی داشته است قرار است تا چند هفته آینده(زمان نگراش این مقاله ابتدای ماه می سال ۲۰۲۱ می باشد) ورژن جدید را ارائه کند.

دوره آپدیت سیمفونی چیست

آخرین نسخه های پایداری که از این برنامه در زمان نوشتن این مقاله وجود دارد و پشتیبانی می شود نسخه های ۴.۴ ارائه شده در سال ۲۰۱۹ و نسخه ۵.۲ ارائه شده در نوامبر سال ۲۰۲۰ می باشد. هر کدام از این ورژن ها ویژگی ها و قابلیت های خود را دارند که از ورژن های قبلی بهتر شده است. البته این بهبود به صورت کلی نبوده و در خیلی از این تغییرات این ورژن ها ویژگی های ثابتی وجود دارد و بعضی از موارد تغییر داشته است. معمولا آپدیت هایی که به صورت زمانبندی شده منتشر می شوند به این صورت بوده و لزوما همه موارد در آنها تغییر نمی کند.

 

ویژگی های سیمفونی چیست

در بخش های قبلی کم و بیش در مورد اینکه سیمفونی چه ویژگی هایی را ارائه می کند و برای چه هدفی ایجاد شده است صحبت کردیم و دیدیم که چه کاری در آن انجام می گیرد. در این بخش می خواهیم به بررسی ویژگی هایی از این فریم ورک بپردازیم که باعث شده است سیمفونی به عنوان یک فریم ورک کاربردی و قدرتمند در مجامع برنامه نویسی مطرح شود و بتواند از پس پروژه های سنگینی که با آن پیاده سازی شده است به راحتی بر بیاید.

ویژگی های سیمفونی چیست

 

به طور عمده در مورد این سوال که ویژگی های سیمفونی چیست می توانیم این موارد را ذکر کنیم:

 

استفاده از MVC

یکی از برترین ویژگی هایی که می توان در پاسخ به سوال ویژگی ها و قابلیت های سیمفونی چیست معرفی کرد استفاده از برنامه نویسی MVC است که در ابتدای این مقاله به صورت کامل آن را تعریف کردیم و دیدیم که با چه چیزی طرف هستیم. در مورد این ویژگی در سیمفونی باید گفت که MVC می تواند برای شما قابلیت های مختلفی را پیاده سازی کند که با استفاده از آن می توانید یک برنامه حرفه ای و کاملا قابل ویرایش برای خود داشته باشید.

همانطور که دیدیم کاری که این سرویس برای شما انجام می دهد این است که در بخش های مختلف برنامه تحت وب شما یک استقلال نسبی ایجاد می کند که به شما کمک می کند در هر جایی که خواستید تغییرات را در برنامه خود ایجاد کنید و از این امر هم مطمئن باشید که به سایر بخش ها آسیب نمی رسد. مورد دیگری که آن را در مورد MVC بررسی نکردیم قابلیت های جانبی ای است که این سرویس برای شما خواهد داشت و خود به خود با استفاده از آن می توانید از این برنامه ها هم استفاده نمایید. به عنوان مثال موتور قالب یا همان Template Engine که در موراد بعدی به بررسی آن خواهیم پرداخت و آن را معرفی می کنیم.

 

توسعه مناسب

مورد دیگری که در پاسخ به سوال ویژگی های سیمفونی چیست می توانیم به آن اشاره کنیم، این است که این پلتفرم همواره در حال توسعه بوده و می توان مطمئن بود که با استفاده از آن قرار نیست از تکنولوژی جدید جا بمانید. به محض اینکه قابلیت جدیدی در برنامه نویسی به زبان PHP و یا الگوی طراحی خاصی ارائه شود، در دستور کار تیم قرار گرفته و در بدترین حالت تا 8 ماه بعد با آپدیت جدید منتشر خواهد شد. البته ویژگی های خاص و مهم به صورت پچ ها و همینطور نسخه های پایدار جدید خارج از برنامه زمانبندی منتشر می شوند.

به طور کلی می توانیم بگوییم سمفونی همیشه ثابت کرده است که یک سیستم حرفه ای بوده است که گسترش یکی از ارکان اهداف اصلی آن می باشد و همینطور این امکان را به کاربران و استفاده کنندگان خود فراهم کرده است که بتوانند برنامه های خود و سایت هایی که دارند را نیز به خوبی با استفاده از آن توسعه دهند.

 

نو آوری

در حالی که خیلی از فریم ورک ها از نبود امکاناتی که دیگران دارند رنج برده و کاربران آنها این نقایص را به طور کامل احساس می کنند، سیمفونی یکی از فریم ورک هایی است که نو آوری های خوبی را ارائه می کند و خود در این زمینه یکی از سیستم های خلاق به حساب می آید.

نو آوری در سیمفونی چیست

 

ماهیت پویا و گسترشی برای کاربران

یکی دیگر از مواردی که در مورد این سیستم باید به آن توجه کرد این است که شما می توانید برنامه های تحت وب خود را تا هر اندازه که بخواهید گسترش دهید و محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. این در حالی است که بعضی از سیستم ها در صورت بزرگ شدن تا اندازه های مختلف، ممکن است به مشکلات عدیده ای بر بخورند. این در حالی است که فریم ورک ها و پلتفرم هایی وجود دارند که در صورت گسترش بیش از حد و بزرگ شدن محتوای سایت و اپلیکیشن سطح وب ممکن است در کارایی آنها افت ایجاد شود.

به عنوان مثال می توان به فروشگاه ساز سیستم مدیریت محتوای وردپرس یعنی ووکامرس اشاره کرد که در مقاله ووکامرس چیست آن را به صورت کامل بررسی کردیم و دیدیم که در این سیستم اگر فروشگاه شما بزرگ شود، کارایی افت کرده و نیازمند افزایش منابع خواهید بود که هزینه بر می باشد. اما در سیمفونی رویکرد به گونه ای است که همیشه می توان با خیالی آسوده از آن استفاده کرد.

 

امنیت بالا

یکی دیگر از ویژگی هایی که برای سیمفونی خیلی مهم بوده و همواره آن را در نظر داشته است، رعایت قوانینی بوده است که باعث افزایش امنیت این سیستم بشود. معمولا سیستم هایی که با سیمفونی طراحی می شوند، به دلیل استفاده از ویژگی هایی مانند Doctrine که یک کتابخانه حرفه ای و قدرتمند برای کار با پایگاه داده است استفاده می کند و با بهره مندی از امکانات آن تقریبا توانسته است احتمال حملاتی مانند تزریق کدهای SQL (برای اطلاعات بیشتر به مقاله حمله SQL Injection مراجعه کنید) را به صفر برساند.

البته باید در نظر داشته باشید که درست است که سیمفونی امکانات مفیدی را در زمینه امنیت به کاربران خود ارائه می کند اما ممکن است ایراداتی که در طراحی بعضی از ماژول ها وجود دارد، منجر به این شود که سایت و اپلیکیشن شما نقایصی داشته باشد و باید این مسئله مورد توجه قرار گیرد.

امنیت در سیمفونی چیست

 

موتور قالب یا Template Engine

همانطور که در بحث های قبلی هم به آن اشاره کردیم، وقتی جایی از معماری MVC برای ساخت یک اپلیکیشن سطح وب استفاده شود، یکی از اصلی ترین ارکانی که در آن به کار گرفته می شود، موتور قالب می باشد که با استفاده از یک فایل PHP به شما این امکان را می دهد که به راحتی قالب سایت خود که آن را روی View مربوط به MVC فعال کرده اید را ویرایش کنید.

در واقع این موتور قالب می تواند به صورت یک ادیتور حرفه ای باشد و یا یک برنامه کوچک و ساده. در مورد اینکه موتور قالب استفاده شده در سیمفونی است باید بگوییم که این فریم ورک از موتور قالب Twig استفاده می کند که بازدهی خیلی خوبی را روی سیستم مدیریت محتوای دروپال(برای اطلاعات بیشتر به مقاله دروپال چیست مراجعه شود) از خود نشان داده است.

همانطور که با بررسی این سوال که ویژگی های سیمفونی چیست کلیه قابلیت هایی که این سیستم برای رشد به آنها تکیه کرده است را دیدیم. باید این مورد را نیز بپذیریم که سیمفونی هم مانند هر برنامه دیگری ایراداتی دارد که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد. به طور کلی می توان ماهیت سیستم های کامپیوتری را به این صورت دانست که در کنار هر مزیتی ایرادی نیز وجود دارد در ادامه به بررسی این موضوع که معایب سیمفونی چیست می پردازیم.

 

معایب سیمفونی چیست

در بخش های قبلی در مورد اینکه کارایی و ویژگی های سیمفونی چیست و چه کاری را انجام می دهد به طور کامل صحبت کردیم و دیدم که این فریم ورک از نظر ویژگی های اصلی و برای گسترش یک پلتفرم چیزی کم ندارد. اما مواردی هستند که می توان آنها را به عنوان یک مورد منفی در این رابطه قلمداد کرد. در ادامه در مورد این موضوع که این معایب چه هستند صحبت خواهیم کرد.

معایب سیمفونی چیست

 

کارایی و Performance

یکی از مواردی که در مورد سیمفونی همیشه به عنوان یک علامت سوال بزرگ باقی مانده است و پاسخ های بسیار متعددی برای آن وجود دارد بحث کارایی یا همان Performance سیمفونی است. این سیستم بزرگ می تواند به طور کلی کمی درگیر پیچیدگی شده و باید گفت که بعضا در بعضی از موارد بازدید نهایی و کاری که سیستم برای ما انجام می دهد به آن خوبی که انتظار می رود نبوده است.

کارایی این سیستم در مقابل فریم ورک های هم رده خود مانند Zend بهتر بوده ولی از فریم ورک های دیگری مانند لاراول کمتر است. به طور کلی می توان گفت که نتیجه کاری که سیمفونی در پایان ارائه می کند ممکن است با آنچه انتظار آن را داریم متفاوت باشد.

 

ضعف در برنامه های Real Time

اگر بخواهیم به این موضوع اشاره کنیم که یکی دیگر از نقطه ضعف های سیمفونی چیست می توانیم عدم پشتیبانی و سرویس دهی مناسب در سرویس های Real Time را برای این سیستم مثال زد. سیستم های Real Time سیستم هایی هستند که به کاربر این امکان را می دهد که واکنش درخواستی که به سایت داشته را در لحظه ببیند و سیستم به صورت بلادرنگ برای آن عمل کند.

 در این سیستم ها شما نمی توانید یک سیستم داشته باشید که قطعیت Real Time را برای شما فراهم کند و به همین دلیل عموما از سیمفونی برای ساخت شبکه های اجتماعی و موارد مربوط به آنها استفاده نمی شود. شاید اگر بخواهیم بگوییم که بزرگترین ضعف سیمفونی چیست بتوان به همین موضوع اشاره کرد و آن را نام برد.

 

دشواری در زمان شروع

سیمفونی برای تازه واردان کمی گیج کننده خواهد بود. برای یک برنامه نویس حرفه ای که همه جوره می تواند از کدها استفاده کند و هدف خود را پیاده سازی کند، کار کردن با این سیستم یکی از حالت های ایده آل به شمار می رود، اما وقتی بخواهید کار کردن با آن را شروع کنید و در استفاده از پلتفرم های اینچنینی بی تجربه باشید، در ابتدا عموما با سیستم سختی مواجه خواهید شد که بر اساس سایر سیستم ها کار نمی کند و روال کاری مربوط به خود را دارد.

همینطور باید گفت که منابع آموزشی ای که برای این سیستم وجود دارد با وجود کامل بودن اما برای این شروع نمی تواند کمک زیادی به شما بکند و ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد.

دشواری شروع سیمفونی چیست

 

پیدا کردن ماژول ها دشوار است

در این سیستم یک مرجع که تمامی ماژول های سمفونی را به شما ارائه کند و اگر دنبال یک ماژول خاص گشتید آن را براحتی از آنجا دانلود کنید وجود ندارد. باید توجه داشته باشید که اگر برای سیستمی که با سمفونی در حال برنامه نویسی و طراحی آن هستید به ماژولی احتیاج داشتید لازم است که آن را مستقیما در گوگل سرچ کنید.

البته روش های گوناگون سرچ و فراوانی روش هایی که ارائه دهندگان ماژول های سیمفونی از آن استفاده می کنند خود به نوعی معضل به حساب می آید و باعث شده است تا پیدا کردن این ماژول ها به شدت سخت شود.

با وجود همه تعاریف، معایب، ویژگی ها و قابلیت هایی که این سیستم دارد در مورد آن باید گفت که این سیستم تنها فریم ورک حرفه ای و بزرگ ارائه شده برای این زبان نیست و رقبایی دارد که در ادامه به بررسی این مورد که رقیب اصلی سیمفونی چیست خواهیم پرداخت.

 

رقیب اصلی سیمفونی چیست

در پاسخ به این سوال که رقیب اصلی سیمفونی چیست و چه سیستمی می تواند با این سیستم بزرگ که تا الان در حال بررسی آن بودیم رقابت کند باید فریم ورک بزرگ و خوش ساخت لاراول را معرفی کنیم که اسم آن برای خیلی از برنامه نویسان و کسانی که در حوزه وب دستی دارند، آشنا خواهد بود. در مورد رقابت لاراول و سیمفونی می توان گفت که موراد زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

به صورت کلی در مورد کارکرد این دو پلتفرم می توانیم بگوییم که پلتفرم لاراول یک پلتفرم ساده، روان و سریع است و این در حالی است که در مورد سیمفونی با یک پلتفرم وسیع طرف هستیم که شاید به سرعتی که لاراول نتیجه نهایی را در اختیار شما قرار می دهد کار نکند. در پلتفرم سریع لاراول خیلی از موارد از پیش تعیین شده می باشد اما باید در نظر داشته باشید که سیمفونی به شما قدرت عمل بیشتری را می دهد.

اما به طور کلی می توان گفت که لاراول به نوعی کاستی های کوچکی که سیمفونی در مورد عملکرد و Performance داشته است را حذف کرده و به علت وجود جوامع بزرگتر پیدا کردن اسکریپت ها و ماژول هایی که روی سایت لاراول شما کار کنند از سیمفونی ساده تر می باشد که همین امر موجب شده است تا تبدیل به یک سیستم یکپارچه شود.

رقیب اصلی سیمفونی چیست

 

نتیجه گیری

به طور کلی در پاسخ به این سوال که سیمفونی چیست باید بگوییم پلتفرمی رایگان، قدرتمند و حرفه ای که از جدیدترین متد برنامه نویسی MVC استفاده کرده و با قابلیت های خوبی که به ما می دهد، امکان تولید یک برنامه تحت وب را با زبان PHP فراهم می کند و می توان مطمئن بود که این پلتفرم برای هر موردی مناسب است. در این مقاله با بررسی ویژگی های این فریم ورک دیدیم که روال کاری آن به چه صورتی می باشد و باید چه کارهایی انجام گیرد و با چه نوعی از برنامه نویسی باید جلو بیاید که بتوانید بهترین کیفیت را از این سیستم دریافت کنید. البته لازم به ذکر است در صورتی که می خواهید از یک سرویس مناسب و ساده تر استفاده کنید میتوانید سری هم به لاراول بزنید. 

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
7 × 19 =