جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسافزونه جت پک چیست ؛ معرفی کامل JetPack وردپرس
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

افزونه جت پک چیست ؛ معرفی کامل JetPack وردپرس

انتخاب سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای راه اندازی یک سایت اینترنتی را می توان یک انتخاب هوشمندانه دانست که قابلیت های زیادی را در اختیار شما قرار می دهد و  با استفاده از امکانات گسترده ای مانند قالب ها و افزونه ها می توانید با آن یک سایت ساده و بی رنگ و رو را به یک سایت گسترده و حرفه ای تبدیل کنید که کارایی بسیار خوبی برای شما دارد. در این میان افزونه ها و بزرگ شدن سایت می تواند برای ما کمی دردسر ساز باشد. وقتی این دردسر ها خود را نشان دادند، افزونه های دیگری هستند  که می توانند در مورد آنها وارد عمل شده و ما را از دست این مشکلات نجات دهند. اگر بخواهیم بگوییم که افزونه جت پک چیست باید بگوییم که یکی از همین افزونه ها است که می تواند موارد بسیار زیادی را در سایت وردپرسی ما راست و ریس کند و شما می توانید از آن بهره بگیرید.

در این مقاله به صورت کامل در مورد اینکه افزونه جت پک چیست صحبت خواهیم کرد، اما قبل از اینکه توضیحات مربوط به افزونه جت پک را شروع کنیم، باید کمی در مورد ماهیت افزونه های این چنینی که می توانند به طور همزمان چند کار را هندل کرده و قابلیت های مختلف را پیاده سازی کنند را بررسی کنیم و ببینیم که این افزونه ها چه هستند.

 

افزونه های چند کاره چگونه کار می کنند

سیستم مدیریت محتوای وردپرس یکی از سیستم هایی است که یک هسته اصلی را برای وبسایت در اختیار ما گذاشته و ما با استفاده از سایر قابلیت های جانبی مانند قالب و افزونه آن را ادیت کرده و سایتی که می خواهیم داشته باشیم را از دل آن بیرون می کشیم. اما در مورد این افزونه ها موارد خاصی وجود دارد که به آنها اشاره کردیم و آن این است که بعضی از افزونه به صورت ضمنی بسیار بسیار بزرگتر از سایرین بوده و در واقع می توانند چندین کار را برای ما انجام دهند.

اگر نگاهی به افزونه های معروف وردپرس بیندازید، متوجه خواهید شد که این افزونه ها اصلا کم نبوده و افزونه های مختلفی هستند که می توان برای اینکار مثال زد. به عنوان مثلا افزونه WP Rocket که آن را در مقاله WP Rocket چیست به صورت کامل بررسی کردیم و یا افزونه ووکامرس که در مقاله ووکامرس چیست از این افزونه ها می باشد و باید بگوییم که این افزونه ها می توانند کار چندین افزونه دیگر را براحتی انجام دهند. همینطور افزونه LearnDash می تواند برای شما یک سیستم مدیریت آموزشی یا همان LMS را پیاده سازی کند.

افزونه های بزرگ

البته باید در نظر داشت که این افزونه ها همگی در زمینه یک حوزه تخصصی کار می کنند و یک مسئولیت واحد را بر عهده دارند اما می توان افزونه هایی بزرگتر را هم شاهد باشیم که کارهای مختلفی را انجام می دهند و در ادامه که به بررسی سوال افزونه جت پک چیست پرداختیم با یکی از آنها آشنا خواهیم شد. در مورد این افزونه ها می توان گفت که نکات متعددی وجود دارد و هر چند در خیلی از موارد می توانند مفید باشند، اما روی افزونه های همه کار بحث زیاد است و موارد مختلفی باید در نظر گرفته شود.

از مهمترین مواردی که افزونه های همه کاره درگیر آن هستند این است که آیا می توانند تمامی تسک های خود را به صورت صحیح انجام دهند یا خیر، و آیا می توان همان اندازه که روی یک افزونه کوچک و متمرکز حساب می کنیم، روی قابلیتی که آن ها در اختیار ما حساب می کنند حساب کنیم. در این مورد باید بگوییم که متاسفانه در خیلی از موارد جواب خیر است و باید در همین ابتدای کار و قبل از اینکه به بررسی سوال افزونه جت پک چیست بپردازیم به شما بگوییم که شبهه ای بزرگ در مورد تمامی تعریف و تمجید هایی که در این مقاله از این افزونه غول پیکر ارائه خواهد شد وجود دارد که باز هم در انتهای مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

به طور کلی می توانیم بگوییم افزونه های بزرگ به علت گستردگی و اینکه مجبور هستند تا اندازه خود را در حد استاندارد بالا ببرند و از خیلی از موارد جلوگیری کنند، نمی توانند به صورت کامل تمامی قابلیت ها را در کنار هم جمع کنند و در آخر ریزه کاری هایی از دست آنها در می رود. از طرفی هم می توانند بازدهی سایت را به خوبی بالا برده و اگر شما یک افزونه را به جای چهار افزونه مختلف روی سایت خود داشته باشید که می تواند همزمان کار آنها را انجام دهد، بازدهی سایت شما بالاتر رفته و با خیلی از مشکلات عدیده وردپرس مانند تداخل افزونه ها و قالب و همینطور پایین آمدن سرعت درگیر نخواهید شد.

پس این موضوع که آیا از یک افزونه مانند افزونه جت پک برای سایت خود استفاده کنید یا خیر، موضوعی است که کاملا بستگی به شرایط سایت شما و همینطور قابلیت های مورد نیاز و افزونه ای که قرار است آنها راب رای شما پیاده سازی کند. ما در انتهای این مقاله به صورت کامل این موضوع که آیا این افزونه ارزش نصب کردن دارد و این ارزیابی در مورد آن چگونه است را ارائه خواهیم کرد اما در ابتدا لازم است که با بررسی اینکه افزونه جت پک چیست این افزونه را به خوبی بشناسیم و ببینیم که با چه افزونه ای طرف هستیم.

 

افزونه جت پک چیست

احتمالا اگر به دنبال افزونه های مختلف برای پیاده سازی قابلیت های مختلفی مانند مدیریت سئو و تگ ها، افزایش سرعت سایت و یا افزونه های آمارگیر و حتی افزونه های ضد اسپم کمی سرچ کرده باشید، در موارد و لیست های مختلفی به افزونه جت پک برخورد کرده اید و البته باید گفت که مطمئنا یک بار هم نبوده است و حداقل در دو سه مورد در بین ده تا افزونه اول که می تواند قابلیت مورد نظر شما را پیاده سازی کند قرار داشته است. اما در صورتی که بخواهیم بگوییم واقعا افزونه جت پک چیست و چه کاری را برای ما انجام می دهد باید وارد یک داستان طولانی و بلند شویم.

ساختار افزونه جت پک چیست

در مورد اینکه افزونه جت پک چیست و از کجا آمده است باید بگوییم که این افزونه یک افزونه همه کاره است که توسط بزرگترین ارائه کننده افزونه های وردپرس یعنی Automattic ارائه شده است و می توان گفت که یکی از بزرگترین و کامل ترین افزونه های وردپرس است که کار اصلی آن این است کهAutomattic  و وردپرس را به صورت خیلی جدی به هم پیوند داده و تقریبا قرار است هر کاری که برای مدیریت بهتر یک سایت وردپرسی نیاز است داشته باشیم را در اختیار ما بگذارد.

موضوع اصلی ای که شاید در مورد اینکه افزونه جت پک چیست لازم باشد به آن اشاره کنیم این است که این افزونه می تواند سایت وردپرسی شما را شبیه به WordPress.com کرده و امکاناتی که شما در آنجا برای مدیریت دارید را در اختیار شما قرار دهد. در مورد تفاوت وردپرس اصلی یا همان WordPress.ORG و WordPress.COM در مقاله وردپرس چیست به صورت مفصل صحبت کردیم و دیدیم که WordPress.COM در واقع یک سیستم وبلاگ دهی مبتنی بر وردپرس است که یک سایت را به صورت میزبانی شده یا همان Hosted در اختیار شما قرار می دهد ولی شما نمی توانید از دامنه شخصی و امکانات و قالب هایی که وردپرس اصلی یا همان WordPress.ORG در اختیارتان می گذارد استفاده کنید.

اما باید گفت که WordPress.COM ویژگی های خوبی را برای بهبود اوضاع سایت در اختیار شما قرار می دهد و به طور کلی می توانیم بگوییم حالتی بهینه شده از وردپرس اصلی است و می تواند برای شما خیلی امکانات خوبی داشته باشد. اگر بخواهیم بگوییم که کارایی اصلی افزونه جت پک چیست باید بگوییم که این افزونه قرار است امکانات WordPress.COM را به WordPress.ORG بدهد و از طریق این افزونه می توان از امکاناتی که بخش وبلاگی وردپرس در اختیار ما می گذارد استفاده کنیم، که البته همین امکانات هم در یاران داستان های خاص خود را دارد و با تحریم ها مواجه شده است.

علاوه بر این که پای WordPress.COM به میان می آید، افزونه جت پک می تواند سایت را به سرور های Atomattic هم متصل کند و یک CDN فوق العاده برای وردپرس را در اختیار کاربران قرار دهد که می تواند امنیت را به بالاترین حد رسانده و سرعت دسترسی کاربران به اطلاعات را هم دو چندان کند. در صورتی که به اطلاعات بیشتر در مورد CDN ها و سیستم های توزیع محتوا نیاز دارید می توانید سری به مقاله CDN چیست هم بزنید تا با این عضو کاربردی بیشتر آشنا شوید.

تمام این اتصال ها را که کنار بگذاریم تازه کارهای ضمنی افزونه جت پک نمایان می شود که می  توان از انواع آنها به گرفتن بکاپ های روزانه، آپدیت کردن افزونه ها، مدیریت اوضاع سئو، آمار دهی برای بازدید ها و موارد اینچنینی اشاره کرد. به طور کلی می توانیم برای پاسخ به این سوال که کارهای انجام شده توسط افزونه جت پک چیست این پاسخ را بدهیم که مجموعه ای از چندین کار ریز و درشتی که حتی نمی توان تصور آنها را داشت.

ویژگی اصلی افزونه جت پک چیست

در ادامه در مورد اینکه مزایای استفاده از افزونه جت پک چیست و این افزونه بزرگ تا چه اندازه می تواند کارهای ما را انجام دهد صحبت خواهیم کرد و مزایای آن را بررسی خواهیم کرد.

 

مزایای افزونه جت پک چیست

در مورد اینکه مزایای افزونه جت پک چیست و به خدمت گرفتن این افزونه چه فوایدی را برای ما و سایتمان خواهد داشت و می توان از آن چه استفاده هایی کرد باید بگوییم که افزونه جت پک یک افزونه کاملا حرفه ای است و اگر آن را به صورت کامل پیکربندی کنیم می توان از آن بازدهی خوبی را گرفت. تا اینجا می دانیم که کارایی افزونه جت پک چیست و قرار نیست در این بخش هم کارهایی که انجام می دهد را بررسی کنیم. اما می خواهیم در مورد اینکه این افزونه چه کارهایی را نمی کند صحبت کنیم و ببینیم که افزونه جت پک چه کارایی را برای ما دارد.

به طور کلی می توان در پاسخ به این سوال که مزایای استفاده از افزونه جت پک چیست را با ارائه این فهرست معرفی کرد:

 

فراهم کردن ویژگی های پایه و اساسی

وقتی که شما یک سایت وردپرسی را راه اندازی کنید، ویژگی ها و امکاناتی وجود دارد که می توان به صورت پایه از آنها استفاده کرد اما برای اینکه بتوانید خیلی از کارها را انجام داده و یک کنترل خوب را روی سایت خود داشته شاید لازم است که خیلی از ابزار های پایه را داشته باشید که می توان از بین آنها به یک ابزار ضد اسپم، ابزار بررسی آمار بازدید و وضعیت سایت، ابزار کنترل امان های مربوط به سئو، بهینه ساز های صفحات و خیلی ابزار های دیگر اشاره کرد که در مورد اینکه در اینجا نقش افزونه جت پک چیست باید بگوییم این افزونه تمام این موارد را برای شما پوشش خواهد داد.

 

پایین آوردن هزینه ها

یکی دیگر از مواردی که می توان در مورد افزونه جت پک به آن اشاره کرد این است که این افزونه می تواند هزینه های شما را پایین بیاورد. در این  مورد باید بگوییم که افزونه جت پک یک افزونه رایگان است که خدمات پایه خود را رایگان ارائه می کند ولی خدماتی مانند CDN ها و اتصال به سرور های اتوماتیک جزو سرویس های غیر رایگان می باشد که سه پلن جدا و مختلف دارد. با استفاده از طرح های رایگان جهت پک شما قادر خواهید بود که تمام ویژگی های مختلفی که این افزونه ارائه می کند را به صورت رایگان داشته باشید و این در حالی است که اگر از افزونه های دیگر برای این کار استفاده کنید ممکن است لازم باشد سه یا چهار تا افزونه با قیمت های مختلف را خریداری کنید که از این نظر افزونه جت پک کاملا به صرفه خواهد بود.

پایین آوردن هزینه با افزونه جت پک چیست

 

آپدیت های خوب و زیاد

یکی دیگر از مواردی که باید حتما در پاسخ به سوال مزیت های افزونه جت پک چیست به آن اشاره کنیم، این است که این افزونه به شدت حمایت شده و به هیچ عنوان یک افزونه مرده نمی باشد. خیلی از ویژگی هایی که افزونه جت پک ارائه می کند در طول زمان به آن اضافه شده اند و این افزونه از ابتدای راه خود تا این اندازه بزرگ نبوده است. باید به این موضوع اعتراف کنیم که این افزونه مسیر خوبی را برای رشد خود در نظر گرفته است و همینطور هم در حال رشد است و با استفاده از آن می توان گفت که این آپدیت ها می تواند قابلیت های جدید را به آن اضافه کرده و از بابت موارد مختلف آن مانند امنیت با خیالی راحت برخورد کرد.

اکنون که می دانیم مزایای افزونه جت پک چیست وقت آن رسیده است که کمی هم در مورد اینکه معایب این افزونه کدام است و برای استفاده از این افزونه یک وبمستر باید به چه مواردی توجه داشته باشد هم مورد بررسی قرار بگیرد.

  

معایب افزونه جت پک چیست

در مورد اینکه افزونه جت پک چه معایبی دارد و وقتی که یک وبمستر می خواهد از آن استفاده کند باید کدام بخش از آن را با دقت بیشتری به کار بگیرد هم می توان چند مورد را در نظر داشته باشیم و در ادامه این موارد را با هم بررسی می کنیم.

 

منوی درهم و شلوغ

بدیهی است وقتی که افزونه ای تا این اندازه رشد داشته باشد، این موضوع که ظاهر آن به هم بریزد و قابلیت ها در آن پخش و پلا شود امری طبیعی است. اگر بخواهیم سرویس های ارائه شده توسط افزونه جت پک را با سرویس هایی که خود وردپرس در حالت پیش فرض ارائه می کند در نظر داشته باشیم، تقریبا می توانیم بگوییم که از نظر تعداد برابری وجود دارد و در واقع با یک افزونه به اندازه خود وردپرس طرفیم و این مورد هر کسی را سردرگم می کند.

 

کند کردن سایت

هر چند که افزونه جت پک برای بالابردن سرعت سایت گزینه هایی خوب را ارائه می کند. اما راه اندازی افزونه ای با این اندازه به نیروی پردازشی بالایی نیاز دارد که با استفاده از آن بتوان تمامی این کارها را انجام داد و در این زمینه باید گفت افزونه جت پک ممکن است باعث شود سایت شما کمی کند شود و این موضوع اصلا مطلوب نیست.

 

از دست رفتن کارایی در صورت تخریب

این موضوع که یک افزونه همیشه برای ما کار کند و هکر ها به آن آسیب نزنند یا به هر دلیلی از کار نیفتد موضوعی است که نمی توان از آن خیلی مطمئن بود. در این مورد باید بگوییم که افزونه جت پک یکی از افزونه هایی است که در صورتی که یکی از اتفاقات گفته شده برای آن بیفتد اوضاع حسابی به هم خواهد ریخت.

در واقع اگر این افزونه از سایت شما گرفته شود شما امکانات زیاد را از دست خواهید داد و اگر بخواهیم در این مورد بگوییم که اصطلاح علمی نقش فعلی افزونه جت پک چیست باید بگوییم که این افزونه تبدیل به گلوگاه سایت شما می شود و سایت شما تا جایی خوب پیش می رود که افزونه جت پک خوب باشد و در صورت پیدا شدن هر نقصی در افزونه جت پک سایت شما هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

از دست رفتن کارایی در افزونه جت پک چیست

 

تحریم ها

یکی دیگر از مواردی که می توان آن را مهمترین و اصلی ترین گزینه در پاسخ هایی که می توانیم به سوال معایب افزونه جت پک چیست ارائه کنیم اوضاع تحریم هایی است که گریبان استفاده کنندگان از این افزونه را در ایران می گیرد. به طور کلی باید گفت که تمامی قابلیت های حرفه ای و خوبی که افزونه جت پک برای کار با سیستم های توزیع محتوا و همینطور اتصال به سرور های اتوماتیک و کار با WordPress.COM وجود دارد در داخل ایران غیر ممکن است و باید دور آن را خط کشید.

البته شما می توانید پرداخت دلاری داشته و از این امکانات استفاده کنید اما در صورت به کار گیری آنها سایت شما در داخل ایران دچار ایراد شده و در بیشتر مواقع با ارور ۴۰۰ مواجه خواهید شد و در صوتی که از CDN ها هم استفاده کنید، تصاویر برای کاربران شما نمایش داده نمی شود و کاربر شما هم لازم است که به سراغ CDN های داخلی بروید تا بتوانید از این امکان روی سایت خود استفاده کنید.

اکنون که می دانیم مزایا و معایب افزونه جت پک چیست وقت آن رسیده است که به سراغ آنچه که در اول مقاله گفتیم بریم و این موضوع را بررسی کنیم که آیا اصلا استفاده از افزونه خوش رنگ و لعابی مانند افزونه جت پک برای سایت ما مفید خواهد بود و بهتر است این کار را انجام دهیم، یا اگر به سراغ افزونه های دیگری برویم، بازدهی بهتری برای ما خواهد داشت. در ادامه این موضوع را بررسی می کنیم.

 

از افزونه جت پک استفاده کنیم یا نکنیم!؟

نظرات مختلفی برای استفاده از افزونه جت پک و همینطور سایر افزونه های مشابه با آن وجود دارد. همانطور که در بخش های اول دیدیم که افزونه جت پک چیست و چه امکانات خوبی دارد، می توان گفت که استفاده از آن می تواند بسیار کمک کننده باشد. اما باید این مورد را هم در نظر داشته باشیم که خیلی از امکانات و برتری های که افزونه جت پک بخاطر آنها معروف شده است قابل استفاده نیستند. البته این قابل استفاده بودن می تواند نگرانی دوم ما باشد و اگر بخواهیم بگوییم که نگاری اصلی و دلیل اصلی کسانی که می گویند از افزونه جت پک استفاده نکنیم چیست، باید به کارایی آن اشاره کنیم.

اگر بخواهیم تجربه وبمستری خیلی از افراد با تجربه در وردپرس را در اینجا دخیل کنیم تقریبا می توان گفت که همه آنها این عقیده را دارند که افزونه های بزرگ و چند کاره در تمامی این کارها ضعیف بوده و اگر خیلی افزونه خوبی باشد در یکی دو مورد قوی است. اصطلاحا می شود گفت که این افزونه ها از هر چیزی ۱۰۰ گرم دارند. اما افزونه های کوچکی که هر کدام یک کار را حرفه ای دنبال می کنند بازدهی بالاتری را خواهند داشت.

از جت پک استفاده کنیم یا نه

اکنون که می دانید شرایط خاص استفاده از افزونه جت پک چیست بهتر است در صورتی که قصد استفاده از آن را دارید حتما با یک وبمستر با تجربه سوالات خود را مطرح کرده و یا در همین پست هرچه می خواهید در این رابطه بدانید را بپرسید. اما به طور کلی و بنا بر تجربه به شما توصیه می کنیم که از این افزونه استفاده نکنید و قابلیت های مورد نظرتان را یک به یک با افزونه های مناسب انجام دهید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کلی و کامل در مورد اینکه افزونه جت پک چیست و چه کارهایی را میتواند برای ما انجام دهد صحبت کردیم. در مورد افزونه جت پک می توان گفت که یکی از بزرگترین و قدرتمندترین افزونه های وردپرس است که توسط غول بزرگ ارائه کننده افزونه های وردپرس یعنی اتوماتیک نوشته شده و می تواند چند کار را به صورت همزمان روی یک سایت انجام دهد. یکی از مهمترین دلایل معروف شدن این افزونه پیاده سازی قابلیت های سیستم وبلاگدهی وردپرس روی سیستم مدیریت محتوای آن یا همان وردپرس اصلی است که البته در ایران بخاطر تحریم ها این موضوع کاملا منتفی می باشد. در مورد سایر موارد هم باید گفت که افزونه جت پک می تواند تا حدودی موفق باشد اما عموما افزونه های تخصصی و انفرادی بازدهی خیلی بهتری را برای سایت شما خواهند داشت.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
20 − 5 =