جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهIP چیست ؛ معرفی کامل مهمترین آدرس در اینترنت
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

IP چیست ؛ معرفی کامل مهمترین آدرس در اینترنت

یک شبکه گسترده که جهان را به صورت یکپارچه به هم متصل می کند. این جمله می تواند تعریف زیبایی از اینترنت باشد اما پیچیدگی های بسیاری که در این شبکه وجود دارد بسیار بسیار بیشتر از این حرف ها است. اینترنت از مجموعه ای سیستم کامپیوتری ساخته شده است که در کنار هم قرار گرفته و المان های زیادی وجود دارند که با قواعد خاص خود مسئول سرپا نگه داشتن این شبکه هستند. این قواعد در اصطلاح پروتکل ها نام دارند که انواع بسیار مختلفی دارد. یکی از اصلی ترین این موارد که مبنای اینترنت را تشکیل می دهد IP یا همان اینترنت پروتکل است که در ادامه این بحث به توضیح اینکه IP چیست و چگونه کار می کند خواهیم پرداخت.

اگر بخواهیم به صورت دقیق تر بگوییم که IP چیست لازم است تا به این مسئله که ساختار اینترنت به چه صورت می باشد بپردازیم و ببینیم که در کجای کار قرار داریم.

 

ساختار اینترنت به چه صورت است

در مورد اینکه ساختار اینترنت به چه صورت است و چگونه گسترده شده است باید گفت همانطور که اسم WWW بهترین بیانگر این ساختار است. در واقع WWW یک سرواژه از عبارت World Wide Web است که ترجمه لفظی و لغوی آن می شود، تور گسترده شده جهانی. هر چند به صورت اصولی این واژه به شبکه جهانی وب ترجمه می شود اما تور گسترده شده در جهان دقیقا همان چیزی است که اینترنت بر آن بنا شده است. رشته ها و نخ های این تور، ارتباطات اینترنتی هستند که شما از هر جای آن که وارد شوید میتوانید از جای دیگر آن خارج شده و بن بستی در آن وجود ندارد.

ساختار اینترنت چیست

این تور و شبکه گسترده شده برای اینکه بتواند سرپا بماند و ارتباط خود را برقرار کند بر قوانینی استوار است که به آنها پروتکل می گویند. مهمترین پروتکل اینترنت که می توان گفت تمام بار ارتباطات اینترنت را به دوش میکشد، پروتکل TCP/IP نام دارد. البته پروتکل های دیگری مانند SMTP، UDP و FTP نیز وجود دارند که کارایی بسیار بالایی دارند اما آنچه که اصلی ترین نقش را در برقراری ارتباط دارد همان TCP/IP است.

اساس کار اینترنت به این صورت است که همه چیز به صورت بسته های کوچک ارسال می شود. به این بسته ها پکت گفته می شود. یعنی وقتی شما می خواهید فایلی را در بستر اینترنت ارسال کنید، ابتدا فایل به صورت بسته های کوچک درآمده و  این بسته ها به سمت مقصد ارسال می شوند. علاه بر فایل حتی کلیک های شما نیز به صورت بسته منتقل می شود که به آنها درخواست یا ریکوئست گفته می شود.

سیستم کاری در اینجا به این صورت است که وقتی روی یک لینک و یا دکمه ای از یک سایت کلیک می کنید، یک پکت ریکوئست از سیستم شما خارج شده و به سمت وب سرور و یا در واقع هاستی که سایت روی سایت قرار گرفته است حرکت می کند. بعد از رسیدن این بسته به مبدا وب سرور آن را پردازش کرده و اطلاعات مربوط به این درخواست را برای شما باز خواهد گرداند. سوال اصلی اینجاست که با وجود میلیون ها سایت اینترنتی و میلیارد ها استفاده کننده، چگونه این بسته ها درست به مقصد می رسند؟

پاسخ این سوال به طور قطع وجود عنصری به نام IP است که در ادامه به طور مفصل به اینکه IP چیست خواهیم پرداخت.

 

IP چیست

IP یک واژه دو حرفی است که از سرواژه عبارت Internet Protocol جدا شده است و کار آن این است که در دنیای بزرگ اینترنت به هر کس یک شناسه بدهد تا بتواند خدماتی که انتظار دارد را دریافت کند. در واقع می توان در پاسخ به این سوال IP چیست گفت که IP یک شماره شناسایی است که با آن می توان موقعیت یک کاربر را تعیین کرده و سرویس هایی را که قرار است دریافت کند به این آدرس ارسال کرد.

ساختار IP چیست

در بخش قبل دیدیم که ریکوئست ها و پاسخ آنها چطور حرکت می کردند و اساس کار آنها چه بود، اما این موضوع که چگونه مسیر خود را پیدا می کردند مبهم ماند. در واقع این مسیریابی به وسیله IP ها انجام می شود. هر بسته اینترنتی دو قسمت دارد، اول اطلاعاتی در مورد خود بسته، ارسال کننده آن، دریافت کننده آن و همینطور مواردی مانند زمان ارسال، اندازه بسته و….، و در بخش دوم نیز این بدنه بسته قرار دارد که در واقع داده اصلی بسته است. وقتی یکی از این بسته ها به یک سرور اینترنتی برسد، هدر بسته توسط سرور خوانده خواهد شد.

یکی از مهمترین کارهای سرور خواندن IP های فرستنده و گیرنده بسته است. اگر IP های مورد نظر در فهرست بلک لیست سرور نباشند، بسته در مسیر درست و به سمت سرور بعدی ارسال خواهد شد. در سرور بعدی نیز همین اتفاق خواهد افتاد و اگر همه چیز درست باشد بسته به IP مقصد خواهد رسید. اما اجازه دهید به بررسی این موضوع بپردازیم که ساختار IP چیست و وقتی می گوییم IP از چه چیزی صحبت می کنیم.

 

ساختار مختلف IP چیست

به طور کلی می توانیم بگوییم که یک IP ساختار عددی چند بخشی است که هر بخش آن به صورت یک عدد مجزا می باشد. در ساختار امروزی اینترنت ما دو نوع IP داریم که از نظر ساختار با هم تفاوت هایی دارند ولی کارکرد هر دو یکی است. اولین نوع از IP ها، IP ورژن 4 است که 4 بخش عددی داشته و هر بخش آن می تواند 256 عدد مجزا داشته باشد. نوع بعدی HP های ورژن 6 هستند که از 8 بخش استفاده می کنند و رنج عددی خیلی بالاتری را پوشش می دهند. اما کاربرد کمتری دارند و IP های ورژن 4 هنوز هم برتری خود را حفظ کرده اند.

ساختار مختلف IP چیست

به طو رکلی تفاوت این دو ورژن صرفا در تعداد اعدادی است که می توانند پوشش دهند. IP های ورژن 4 به صورت دهدهی عدد دهی می شوند و هر بخش از این نوع IP ها میتواند از صفر تا 255 عدد داشته باشد که این یعنی به صورت کلی می توانیم 256 به توان 4 عدد را با استفاده از IP ورزن 4 داشته باشیم. همینطور که به نظر می رسد دیوایس های متصل به اینترنت از تعداد بیشتر بوده و به همین دلیل است که IP ورژن 6 ارائه شد. اما با استفاده از بعضی تکنیک ها مانند IP های لوکال و داخلی این مشکل تقریبا رفع شده است و IP های ورژن 4 همچنان در حال استفاده هستند. به عنوان مثال می توان گفت که IP با شناسه 138.68.74.123 میتواند شما را به اینترنت متصل کند.

برای اینکه بیشتر با IP و ساختار آن آشنا شویم لازم است تا در مورد انواع آن بیشتر بدانیم و ببینیم که IP های مختلف در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرند. شاید برای شما جالب باشد که هم اکنون که در حال خواندن این مطلب هستید، حداقل شما در حال استفاده از سه IP مختلف هستید.

 

انواع مختلف IP چیست

شاید به نظر برسد که اطلاق این موضوع به IP که انواع مختلفی دارد درست نباشد. زیرا این انواعی که برای IP وجود دارد همگی یک ساختار دارند و همینطور کاربرد آنها نیز برای آدرس دهی می باشد. اما تفاوت آن ها در حوزه ای است که از این IP ها استفاده می شود.

انواع IP چیست

به طور کلی در پاسخ به این سوال که انواع IP چیست و چه IP هایی وجود دارد می توان این نوع از IP ها را معرفی نمود:

 

IP داخلی یا Local

اولین موردی که میتوان در جواب سوال انواع IP چیست آن را معرفی کرد IP های داخلی هستند که در شبکه های محلی استفاده می شوند. شما وقتی که از اینترنت استفاده می کنید قطعا IP مخصوص به خود را دارید، که البته این IP مربوط به مودم شما است و وقتی شما به وسیله دیوایس های مختلف به اینترنت وصل شده اید یک IP اینترنتی و چند IP داخلی به شما داده شده است.

اما IP های داخلی عموما به وسیله یک IP رزرو که اولین عدد از آن 192 است به شما داده می شود. به عنوان مثال IP داخلی 192.168.1.3 میتواند IP دستگاهی باشد که شما از آن استفاده می کنید، و یا IP داخلی 192.168.1.4 مربوط به موبایل شما باشد. IP داخلی مودم شما نیز همان IP است که برای دسترسی به صفحه تنظیمات از آن استفاده می کنید.

 

IP کلاینت

وقتی شما یک مودم و یک شبکه لوکال کوچک داشته باشید که شما با استفاده از IP های داخلی خود به آن متصل می شوید، قطعا یک IP دیگر هم وجود خواهد داشت که مودم شما را به اینترنت متصل کرده است و شما در حال سرویس گیری از آن هستید. وقتی که بخواهید به یک سایت دسترسی پیدا کنید، اطلاعات از طرف وب سرور به این IP فرستاده می شود و این IP همان IP اینترنتی شما است که خود میتواند ثابت یا متغیر باشد.

ip کلاینت چیست

 

IP سرور

وقتی که شما میخواهید به یک سایت اینترنتی و یا هر سرویس دیگری دسترسی پیدا کنید، سرور ها هم باید IP مخصوص به خود را داشته باشند. این IP در واقع همان IP مربوط به سرور است. وقتی که شما دامنه مورد نظر خود یا همان آدرس اینترنتی سایت را در مرورگر خود تایپ می کنید و اینتر را می زنید، پروتکل های اینترنتی با استفاده از المان هایی به نام سرور های DNS(برای اطلاعات بیشتر به مقاله DNS چیست مراجعه کنید) و از طریق این سرویس، آدرس وارد شده را به یک IP ترجمه می کنند و درخواست شما به IP مربوطه ارسال خواهد شد.

به طور کلی میتوان گفت که همین الان که در حال مطالعه این مطلب هستید شما با سه IP مختلف درگیر هستید. اما نوع دیگری از IP ها نیز وجود دارد که میتوان در رابطه با این سوال که انواع IP چیست به آن هم اشاره کنیم. با این تفاوت که در اینجا از نظر کاربرد IP ها را بررسی کردیم و اکنون باید این IP ها را از نظر پایداری آنها بررسی کنیم.

ip سرورچیست

 

انواع استاتیک و داینامیک IP چیست

IP های اینترنتی اعداد ثابتی هستند که توسط سرویس دهنده های اینترنتی به ما تخصیص پیدا می کنند. همینطور در مورد سرور ها نیز به همین صورت می باشد. یک سایت از IP سرویس دهنده هاست خود برای دسترسی استفاده می کند.

اما به طور کلی این IP ها دو دسته هستند. دسته اول که همان آی پی های ثابت و یا استاتیک هستند، که شامل IP هایی می شوند که غیر قابل تغییر بوده و مخصوص شما هستند. در این IP ها شما در هر صورت یک IP خواهید داشت و همیشه با این IP شناسایی می شوید. در صورتی که این IP های استاتیک مربوط به یک سایت باشند شما با وارد کردن IP می توانید به آدرس سایت دست پیدا کرده و وارد سایت شوید. در اینترنت های شخصی و خانگی نیز این نوع از IP برای موارد مختلف کاربرد دارد که می توان از آنها به راه اندازی سرور های لوکال متصل به اینترنت برای سرویس های هاست و یا ارسال تصاویر دوربین مدار بسته به موبایل اشاره کرد.

IP استاتیک و داینامیک

در صورتی که شما از این نوع از IP ها استفاده نکنید می توانید از IP های داینامیک یا همان متغیر استفاده کنید. IP داینامیک IP است که به صورت دوره ای تغییر می کند و این کار توسط ISP یا همان سرویس دهنده شما اتفاق خواهد افتاد. یکی از مسائل دیگری که در مورد IP وجود دارد این سوال است که روش های پیدا کردن IP چیست و چگونه می توان فهمید که IP ما چیست.

 

روش های پیدا کردن IP چیست

پاسخ به این سوال که روش های پیدا کردن IP چیست با ارائه چند تکنیک ساده انجام خواهد شد. اما قبل از اینکه بخواهیم بگوییم چگونه IP را پیدا کنیم باید ببینیم که منظور ما از IP چیست و کدام IP را می خواهیم پیدا کنیم. در صورتی که میخواهید IP لوکال خود را بفهمید میتوانید از دو تکنیک استفاده کنید. برای تشخیص اینکه IP شما چیست کافی است CMD را باز کرده و دستور ipconfig را تایپ کنید و اینتر را بزنید. با این کار یک اطلاعات کامل از وضعیت IP های شبکه ای که سیستم شما روی آن قرار دارد در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

در بعضی از مواقع شما با دستگاه هایی مانند موبایل به این شبکه متصل شده و فهمیدن IP به این صورت ممکن نیست برای این کار باید از طریق تنظیمات وای فای خود IP لوکال را بررسی کنید. برای این کار به تنظیمات وای فای رفته و در قسمت Connection گزینه Status را انتخاب کنید. IP Address گزینه ای است که اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان خواهد گذاشت.

روش های پیدا کردن IP چیست

به طور کلی مودم شما این قابلیت را دارد تا اطلاعات مربوط به تمام IP های متصل به آن را به شما بدهد. برای این کار باید به سراغ صفحه تنظیمات مودم رفته که این کار با وارد کردن IP مودم در مرورگر و وارد کردن یوزرنیم و پسورد ادمین شبکه انجام خواهد شد. وقتی وارد تنظیمات مودم خود شدید باید به بخش Connected Devices بروید که البته این بخش هم در بین مودم های مختلف متفاوت است.

پیدا کردن IP سراسری و اینترنتی خود که در واقع IP کانکشن مودم شما خواهد بود کافی است که در گوگل عبارت My IP را سرچ کنید. گوگل IP شما را در اولین ردیف جستجو به شما نمایش خواهد داد و به شما می گوید که اکنون از چه IP استفاده می کنید. اکنون که دیدیم چگونه می توان IP را پیدا کرد باید به این موضوع هم بپردازیم که روش تغییر IP چیست و آیا این امکان وجود دارد.

 

روش تغییر IP چیست

قبل از اینکه ببینیم روش تغییر IP چیست باید به این موضوع بپردازیم که آیا اصلا میتوان IP را تغییر داد. در این مورد باید گفت که در بعضی مواقع این کار امکان پذیر است و در بعضی مواقع خیر. برای تغییر IP لازم است در خصوص موارد مختلفی مانند اینکه به چه شبکه ای متصل شده اید و یا اینکه IP شما داینامیک است یا استاتیک کمی تحقیق کنید.

در شبکه هایی که از یک مودم ساده استفاده می کنند، تغییر IP امکانپذیر نیست و مودم شما به صورت خودکار به شما IP تخصیص می دهد. اما تغییر IP داخلی برای یک سیستم که در یک شبکه نسبتا بزرگتر مانند شبکه های دانشگاهی که با یک سرور داخلی مرکزی مدیریت می شود وجود دارد. اما اگر میخواهید IP اینترنتی و سراسری خود را تغییر دهید، می توانید این کار را به راحتی انجام دهید.

روش های تغییر IP چیست

تغییر IP های داخلی خیلی به درد شما نخواهد خورد اما تغییر IP های اینترنتی می تواند در مواردی برای دسترسی به سایت هایی که بخاطر تحریم ها  یا به هر دلیلی به IP شما سرویس دهی نمی کنند یک روش خوب باشد.

برای تغییر این نوع از IP در صورتی که از خطوطی با IP های داینامیک استفاده می کنید، باید مودم خود را خاموش کرده و مجددا روشن کنید. البته IP شما اگر این کار را هم نکنید هر چند روز یکبار تغییر خواهد کرد. اما اگر می خواهید هر چه سریعتر IP خود را تغییر دهید می توانید به سادگی با استفاده از یک VPN این کار را انجام دهید. با استفاده از یک کانکشن VPN شما می توانید به یک شبکه خارجی متصل شده و با IP نقطه ای دیگر از کره زمین به جست و جو در اینترنت مشغول شوید. در واقع اساس کار این برنامه ها همین است که IP شما را تغییر دهند. سرویس هایی مانند سرور مجازی باینس و ترید از این تکنیک برای یک ارتباط امن استفاده می کنند.

 

نتیجه گیری

در این مقاله دیدیم که IP چیست و چه استفاده هایی دارد، انواع مختلف IP کدامند و روش های پیدا کردن و تغییر IP چیست. به طور کل می توانیم بگوییم IP یکی از مهمترین اعضای خانواده اینترنت است که به ما کمک می کند تا یک مسیر یابی درست در سطح اینترنت داشته باشیم و در واقع اینترنت را سرپا نگه داشته است. توجه داشته باشید که افشا شدن IP شما خصوصا در شبکه های داخلی می تواند دردسر هایی را برای شما به همراه داشته باشد پس سعی کنید خیلی با IP خود شوخی نکنید.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
5 × 4 =