جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگکنترل پنلاکانت FTP چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

اکانت FTP چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟

وقتی که شما مدیریت یک سایت اینترنتی را بر عهده داشته باشید، امکانات متعددی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید و ابزارهای گوناگونی وجود دارد که در سطوح مختلف به شما کمک می‌کند کاری که می‌خواهید را انجام دهید. کنترل پنل شما یکی از ابزارهایی است که قابلیت‌های سطح بالایی را برای شما فراهم کرده و در مجموع یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند جنبه‌های مدیریتی روی سایت را کنترل کند. امکان استفاده از پروتکل انتقال فایل یا همان FTP یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی است که این کنترل پنل در اختیار شما قرار می‌دهد و این قابلیت را تحت عنوان اکانت FTP در اختیار ما می‌گذارد. قبل از بررسی این ویژگی مهم از هاست‌ها لازم است کمی در مورد خود FTP و اینکه چه مزایایی دارد صحبت کنیم. در ادامه با مارال هاست همراه باشید.

 

FTP چطور کار می‌کند؟

پروتکل FTP یا همان File Transfer Protocol یکی از مهم‌ترین پروتکل‌ها در بستر اینترنت است که کار اصلی آن انتقال فایل‌ها در بستر اینترنت می‌باشد. این پروتکل به این منظور ایجاد شده است که ارتباطی بین کلاینت و سرور ایجاد کرده و فایل را به‌صورت دوطرفه بین این دو جابه‌جا کند به‌گونه‌ای که بالاترین بازدهی را داشته باشد و همین‌طور این کار به‌صورت امن و بدون دخالت شخص سوم و به خطر افتادن اطلاعات در این تبادل، انجام شود.

FTP چطور کار می کند

این پروتکل موفق برای اولین‌بار توسط یک دانشمند هندی به نام آبهای بوشان (Abhay Bhushan) که یکی از اعضای اصلی تیم سازنده پروتکل TCP/IP بود ارائه شد و بیش از ۵۰ سال است که این پروتکل در بستر اینترنت مشغول به کار است و کار خود را هم به‌خوبی انجام داده است. اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه پروتکل FTP قرار است کار انتقال فایل را با استفاده از یوزرنیم و پسورد و به‌صورت امن و سریع‌تر از TCP/IP برای ما انجام دهد که واقعا به‌خوبی از پس این کار بر آمده است.

FTP کاربردهای زیادی دارد و به‌احتمال زیاد شما تاکنون فایل‌هایی را که با استفاده از FTP ارائه شده‌اند از اینترنت دانلود کرده‌اید. تفاوت این فایل‌ها با فایل‌هایی که روی بستر اینترنت با استفاده از TCP/IP جابه‌جا می‌شوند این است که به‌جای استفاده از HTTP یا HTTPS در ابتدای URLهای آنها از عبارات FTP یا FTPS استفاده می‌شود که نشان‌دهنده انتقال روی بستر این پروتکل و با رمزنگاری‌‌‌های مربوط به خود است که این پروتکل انجام می‌دهد. در مورد این فایل‌ها باید گفت که عموم آنها در زمان دانلود شدن از شما یک یوزرنیم و پسورد هم دریافت می‌کنند.

اما به‌جز استفاده‌های عام از این پروتکل در طراحی سایت نیز به‌خوبی عمل کرده و یک خط ارتباطی خوب را بین کامپیوتر هاست شما و سیستمی که روی آن کار می‌کنید در اختیار شما قرار می‌دهد که به‌راحتی فایل‌های خود را با استفاده از آن جابه‌جا می‌کنید. به‌صورت کلی از پروتکل FTP روش‌های مختلفی مانند استفاده از برنامه‌های گرافیکی، استفاده از خط فرمان FTP و استفاده از مرورگرهای FTP جزو مواردی هستند که می‌توان از آنها در سرویس‌های ارائه شده در بستر این پروتکل استفاده کرد.

روش کاری FTP چیست 

اکانت FTP چیست؟

اکانت‌های FTP قابلیتی هستند که هاست در اختیار ما قرار می‌دهد تا با استفاده از آن بتوانیم از پروتکل FTP برای انتقال فایل‌های خود روی هاست استفاده کنیم. در واقع اکانت FTP ویژگی‌ای است که کنترل پنل در اختیار ما می‌گذارد و شما باید برای راه‌اندازی اکانت FTP خود به سراغ کنترل پنل سایت خود رفته و در آنجا این کار را انجام دهید.

سیستم کاری اکانت FTP چیست

مزایای اکانت FTP چیست؟

به‌طورکلی در مورد اینکه مزایای استفاده کردن و به کار گرفتن اکانت FTP چیست می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

امنیت بالا: یکی از مزیت‌های مهم و کاربردی برای FTP این است که به‌صورت امن‌تر و بهتری نسبت به روش‌های معمول این انتقال را انجام می‌دهد و از رمزنگاری‌های قوی‌تری استفاده می‌کند همین‌طور می‌شود برای امنیت بیشتر از SSL نیز روی FTP استفاده کرد که در این‌ صورت شاهد اجرای FTPS روی انتقال خود خواهیم بود.

سرعت بیشتر: مورد دیگری که به‌عنوان یکی از مزیت‌های استفاده از اکانت FTP به آن اشاره می‌شود سرعت انتقال است که باتوجه‌به پایین بودن سرعت آپلود، برای ما به شدت پایین می‌باشد و همیشه آپلود کردن فایل‌ها روی هاست یکی از دردسرهای مدیران سایت‌ها و طراحان بوده است.

راحتی انتقال: این ویژگی دردسرهای زیادی را برای شما رفع می‌کند و کار شما تا حد زیادی راحت و ساده خواهد شد. با استفاده از اکانت FTP برای انتقال فایل می‌توانید هر فایلی که لازم داشته باشید را بدون دردسر روی هاست خود آپلود کنید. همین‌طور ویژگی دیگری که استفاده از اکانت FTP در اختیار شما قرار می‌دهد این است که شما می‌توانید یک شاخه از دایرکتوری‌های خود را با تمام فایل‌ها و پوشه‌های آن به همان صورتی که در آن قرار دارد روی هاست خود آپلود کنید و یا اینکه آنها را از هاست دانلود کنید.

مزایای اکانت FTP چیست

حذف فایل آلوده با دسترسی کامل: یکی از مشکلاتی که برای سایت‌های مختلف پیش می‌آید این است که به دلیل نصب بدافزارها و ماژول‌های مخرب روی سایت، دسترسی‌ها به سایت قطع شده و ممکن است که سایت شما از کنترل شما خارج شود. اکانت FTP به شما این امکان را خواهد داد که در موارد این‌چنینی به‌تمامی فایل‌های خود دسترسی سطح بالا داشته باشید و بتوانید تمامی ماژول‌های مخرب که بعضا به روش‌های عادی قابل حذف شدن نیستند را هم حذف کنید.

حفظ جامعیت هاست و سایت: مورد دیگر در کار کردن با اکانت FTP مربوط به دسترسی‌های غیرمستقیم می‌باشد که در ادامه آنها را با هم بررسی خواهیم کرد. اکانت FTP تمام فایل‌هایی که شما از این طریق آپلود می‌کنید را قبل از اینکه آنها را به هاست برساند کنترل کرده و در صورت تایید صحت و ویروسی نبودن این سایت‌ها و اینکه هیچ عامل مخربی روی آنها نباشد، این فایل‌ها روی هاست شما خواهد رفت و اکانت FTP با کنترلی که روی داده‌های ارسالی دارد از بروز خیلی از موارد جلوگیری می‌کند.

 

انواع اکانت FTP چیست؟

اگر به‌خاطر داشته باشید در بخش قبل وقتی در مورد جامعیت فایل‌های روی هاست صحبت می‌کردیم به یکی از انواع اکانت FTP اشاره کردیم و گفتیم که بعضی از اکانت‌های FTP روی فایل‌هایی که ما برای آنها ارسال می‌کنیم، یک نظارت کامل را انجام می‌دهند و بعد فایل‌های ما را قبول می‌کنند. در واقع این موضوع یکی از مواردی است که ناشی از تفاوت انواع دسترسی‌های FTP است.در انواع اکانت FTP دو نوع دسترسی مستقیم و غیرمستقیم داریم که هرکدام از آنها مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

 

دسترسی مستقیم اکانت FTP چیست؟

تمام تعاریفی که تا اینجا در مورد اینکه اکانت FTP چیست ارائه کردیم در واقع این نوع از دسترسی را شرح می‌داد. در این دسترسی شما با استفاده از اکانت خود به‌صورت مستقیم فایل‌ها را روی هاست آپلود می‌کنید و کار انتقال بلافاصله بعد از اتمام آپلود انجام شده است. در اینجا شما مسئول فایل‌هایی هستید که ارسال می‌کنید و به‌نوعی این دسترسی می‌تواند خطرناک هم باشد زیرا اگر فایل آلوده‌ای را انتقال دهید، این فایل مستقیما به هاست تزریق خواهد شد. 

انواع اکانت FTP چیست

دسترسی غیرمستقیم اکانت FTP چیست؟

این دسترسی‌ها مربوط به اکانت‌هایی است که وقتی فایل‌ها را برای هاست آپلود می‌کنند این فایل‌ها در فضایی به‌غیراز هاست به‌صورت ایزوله شده نگهداری می‌شود تا کنترل‌های مربوطه روی آنها اعمال شده و در صورت صحت این فایل‌ها شما به سراغ آنها رفته و به هاست خود انتقال می‌دهید.

عموما این سرویس‌ها در هاست‌های اشتراکی مورداستفاده قرار می‌گیرد و برای جلوگیری از ورود فایل‌های مخرب و تزریق کد به سروری که علاوه بر این هاست و سایتی که روی آن قرار دارد، صدها سایت دیگر را هم مدیریت می‌کند، کاربرد دارد.

 

روش استفاده از اکانت FTP چیست؟

در اولین گام شما باید اکانت‌های FTP موردنظر خود را روی هاست ایجاد کرده و بعد از آن به سراغ سیستم خود رفته و کلاینت‌های FTP را روی آن راه‌اندازی کنید. این کلاینت‌ها برنامه‌هایی هستند که به شما امکان ارسال فایل‌ها روی این پروتکل را داده مدیریت فایل‌ها را از این طریق امکان‌پذیر می‌کنند. یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که این کار را برای ما انجام می‌دهد FileZilla نام دارد. 

 

ساخت اکانت FTP در دایرکت ادمین

دایرکت ادمین همواره به‌عنوان یکی از کنترل پنل‌هایی مطرح است که امکانات سطح بالا و خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهد و در مقاله دایرکت ادمین چیست به‌صورت کامل آن را با هم بررسی کردیم. ساخت اکانت FTP در دایرکت ادمین یکی از همین موارد کاربرد حرفه‌ای در دایرکت ادمین به‌حساب می‌آید که شما با چند مرحله ساده این کار را انجام می‌دهید. 

در اولین گام برای ساخت اکانت FTP در دایرکت ادمین لازم است که وارد کنترل پنل خود بشوید و در داشبورد از منوی Account Manager گزینه FTP Management را انتخاب کنید.

ساخت اکانت FTP در دایرکت ادمین

بعد از انتخاب این گزینه شما به صفحه زیر منتقل خواهید شد که می‌توانید در آن تمامی اکانت‌های FTP خود روی سایت را ببینید عموما یک اکانت در زمان ایجاد هاست برای شما ایجاد شده که یوزرنیم و پسورد آن همان اطلاعات مربوط به هاست شما می‌باشد.

گزینه های ساخت اکانت FTP

درصورتی‌که می‌خواهید یک اکانت FTP جدید برای خود ایجاد کنید می‌توانید این کار را با کلیک روی دکمه Create FTP Account که با رنگ آبی در بالای صفحه در سمت راست مشخص است کلیک کنید. در این حالت فرم زیر به شما نمایش داده خواهد شد که باید سه فیلد اصلی را در آن تعیین کرده تا کار ساخت اکانت FTP جدید انجام شود.

فرم اکانت جدید FTP

گزینه‌هایی که شما باید تکمیل کنید عبارت‌اند از:

FTP Username: در این بخش باید یوزرنیم و نامی که قرار است به‌وسیله آن به اکانت FTP دسترسی داشته باشید را وارد کنید. این یوزرنیم در واقع به‌صورت ایمیل سایت می‌باشد و به‌صورت خودکار یک عبارت yoursite.com@ به انتهای آن اضافه خواهد شد که در آن yoursite.com همان دامنه شما خواهد بود.

Password: این بخش رمز ورود به اکانت FTP شما می‌باشد و بهتر است که از یک رمز قوی که ترکیبی از اعداد و حروف باشد استفاده کنید و به‌هیچ‌عنوان این رمز را دست‌کم نگیرید. این بخش می‌تواند به‌عنوان یکی از نقطه‌ضعف‌های امنیتی سایت شما مورداستفاده قرار بگیرد پس بهتر است که آن را سرسری انتخاب نکنید.

انتخاب محل آپلود: در بخش سوم شما باید یکی از ۴ گزینه‌ای که در اختیار دارید را برای انتخاب مقصدی که اکانت FTP فایل‌های خود را در آن آپلود می‌کند انتخاب کنید. در مورد اینکه هرکدام از این گزینه‌های مقصد برای اکانت FTP چیست باید گفت که گزینه اول یا Domain به شما دسترسی مسیر دامنه اصلی را می‌دهد و می‌توان فایل‌ها را مستقیما در پوشه public_html و زیرشاخه‌های آن وارد کرد.

گزینه دوم یا FTP کمی دسترسی را محدودتر کرده و تمامی فایل‌هایی که شما با استفاده از این اکانت وارد می‌کنید به پوشه‌ای به نام public_ftp منتقل شده و منتظر بازبینی خواهند ماند. گزینه سوم یا User هم گزینه‌ای است که پوشه Public_html را در اختیار کاربر قرار خواهد داد اما مانند گزینه Domain دسترسی‌های کلی دامنه را ندارد. گزینه چهارم یا همان Custom گزینه‌ای است که شما با استفاده از آن یک پوشه را به‌صورت دستی برای مقصد فایل‌هایی که اکانت FTP بارگذاری می‌کند انتخاب می‌کنید. در شکل زیر این فیلد را مشاهده می‌کنید که باید آدرس را به‌صورت دستی در آن وارد کنید.

آدرس دستی برای ساخت اکانت FTP

بعد از وارد کردن اطلاعات موردنظر و کلیک روی دکمه سبزرنگ Create می‌توانید اکانت FTP ایجاد شده را در بین سایر اکانت‌های دیگری که داشتید مشاهده کنید. در خیلی از موارد این موضوع پیش می‌آید که بعد از ایجاد این اکانت‌ها شما قصد داشته باشید که آنها را متوقف کرده و یا به‌صورت کامل حذف کنید. کنترل پنل دایرکت ادمین این امکان را در اختیار شما قرار خواهد داد. در مورد اینکه روش حذف و قطع دسترسی اکانت FTP چیست باید گفت که لازم است ابتدا در صفحه‌ای که تمامی اکانت‌ها را به شما نمایش می‌دهد اکانت خود را انتخاب کنید. بعد نوارابزار مشکی رنگی برای شما نمایش داده خواهد شد که گزینه‌های کنترلی خوب را در اختیار شما قرار می‌دهد.

ادیت اکانت های FTP

شما سه گزینه اصلی را در این بخش مشاهده می‌کنید:

Suspend: این گزینه به معنای تعلیق اکانت می‌باشد و دسترسی‌‌های این اکانت از آن گرفته می‌‌شود، در واقع کاری که این گزینه برای شما انجام خواهد داد این است که اکانت FTP موردنظر را غیرفعال می‌کند.

Unsuspend: وقتی که شما گزینه Suspend را روی یک اکانت انتخاب و آن را غیرفعال کرده باشید، گزینه Unsuspend به شما کمک خواهد کرد که این کار را لغو کرده و دوباره اکانت را فعال کنید.

Delete: این گزینه به‌صورت کامل اکانت FTP را برای شما حذف خواهد کرد.

درصورتی‌که شما برای مدیریت هاست خود از کنترل پنل سی پنل استفاده می‌کنید می‌توانید برای اینکه به آموزش ساخت اکانت FTP در این کنترل پنل دسترسی داشته باشید سری به مقاله ایجاد اکانت FTP در سی پنل بزنید.

 

اتصال FileZilla به اکانت FTP

بعد از ایجاد و آماده شدن اکانت FTP کاری که باید انجام دهید این است که به سراغ کلاینت FileZilla رفته و آن را روی سیستم خود نصب کنید. شما می‌توانید این برنامه را به‌صورت رایگان از سایت رسمی آن دانلود کنید. علاوه بر نسخه پایه که رایگان می‌باشد، نسخه‌های PRO به‌صورت غیررایگان هم وجود دارد که برای اتصال به سایت شما همین کار را انجام می‌دهند اما امکانات خوب دیگری مانند اتصال به کلودهای ذخیره‌کننده فایل مانند Google Drive ،OneDrive و Drop Box را هم به شما ارائه می‌کنند.

بعد از دانلود، نصب و اجرای این برنامه صفحه‌ای مانند زیر به شما نمایش داده خواهد شد.

برنامه کلاینت FileZilla

در این فرم می‌توان ۴ بخش اصلی را مشاهده کرد. در بالاترین بخش اطلاعات مربوط به لاگین وارد می‌شود، در دو بخش بعدی که کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند دایرکتوری‌های سایت و همین‌طور دایرکتوری‌های روی سیستم شما را نمایش می‌دهد و در بخش آخر هم اطلاعات مربوط به ارسال فایل‌ها.

در مورد اینکه روش اتصال این کلاینت به اکانت FTP چیست باید گفت که تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که فیلدهای بالایی برنامه که مربوط به اطلاعات کانکت می‌باشد را تکمیل کنید. این فیلدها عبارت‌اند از:

Domain: در اینجا از دامنه سایت خود و یا IP سرور سایت استفاده می‌کنید.

Username: در این قسمت هم باید یوزرنیم اکانتی که آن را در بخش قبلی ساختیم وارد کنیم.

Password: این فیلد هم مربوط به پسوردی می‌باشد که برای اکانت تعیین کردیم.

Port: پورت پیش‌فرض مورداستفاده توسط FileZilla پورت ۲۱ می‌باشد که روی هاست شما هم جواب خواهد داد و نیازی به وارد کردن آن نیست.

بعد از تکمیل سه فیلد اول روی دکمه Quickconnect کلیک کرده تا اتصال با اکانت FTP برقرار شود.

اتصال Filezilla به اکانت FTP

اکنون شما با درگ و دراپ کردن از سمت چپ که فایل‌های سیستم شما هستند به سمت راست می‌توانید فایل‌های خود را به سایت آپلود کرده و از ویژگی خوبی که اکانت FTP برای شما فراهم می‌کند استفاده کنید. در واقع این مورد به ما امکان کار با فایل‌های هاست دقیقا مانند یک سیستم لوکال را می‌دهد و شما می‌توانید دایرکتوری‌ها و فایل‌های خود را دست‌کاری کنید.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی اینکه اکانت FTP چیست و برای ما چه کارهایی را انجام می‌دهد پرداخیتم و دیدیم که اکانت FTP قابلیتی کاربردی برای برقراری ارتباط از طریق پروتکل‌های FTP است که به شما این امکان را می‌دهد که پوشه‌ها و فایل‌های خود را روی هاست آپلود یا دانلود کنید. استفاده از اکانت FTP و این پروتکل می‌تواند امکانات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به امنیت، سرعت و همین‌طور راحتی کارکرد اشاره کرد.

در مورد اینکه روش استفاده از اکانت FTP چیست باید گفت که شما ابتدا روی هاست خود اکانت FTP را ایجاد کرده و بعد از آن با استفاده از برنامه‌های کلاینت به این اکانت متصل می‌شوید. در این مقاله آموزش برنامه کلاینت FileZilla را به‌صورت کامل ارائه کردیم اما برنامه‌های دیگری مانند Cyberduck و Transmit نیز وجود دارند که شما می‌توانید از آنها برای اتصال به اکانت FTP خود استفاده کنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
11 + 23 =