جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگسرورهای مجازیداکر چیست ؛ بررسی یک قابلیت ویژه به زبانی ساده
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

داکر چیست ؛ بررسی یک قابلیت ویژه به زبانی ساده

در این مقاله قصد داریم در مورد داکر صحبت کنیم و ببینیم که داکر چیست. داکر یک ابزار تخصصی برای مجازی سازی لایه های سیستم عامل است که امکان توسعه و اجرای Application را با استفاده از کانتینرها فراهم میکند. داکر به شما این امکان را می دهد که برنامه تحت سرور خود را به جای ماشین مجازی روی آن راه اندازی کنید.شما میتوانید از طریق هاست و یا سرور اختصاصی خود این کار را انجام دهید، یا حتی داکر را روی ویندوز نصب کنید.

قبل از اینکه به بررسی خود داکر بپردازیم و ببینیم بهتر است کمی در مورد کانتینر ها صحبت کنیم.

 

کانتینر چیست؟

قبل از آنکه ببینیم داکر چیت به معرفی کانتینر هایی که از آن استفاده می کند خواهیم پرداخت. کانتینر یک واحد استاندارد است که می تواند هنگام ایجاد یک برنامه یا محیط خاص ایجاد شود. این نگهدارنده می تواند یک ظرف اوبونتو ، کانتینر Centos و یک ظرف برنامه محور مانند ظرف CakePHP یا یک ظرف Tomcat-Ubuntu و غیره باشد. تا نیازها را از نظر سیستم عامل کاملاً پر کند.

کانتینر چیست

بیایید آن را با یک مثال درک کنیم:

یک شرکت نیاز به توسعه یک برنامه جاوا دارد. به منظور انجام این کار، توسعه دهنده محیطی را نصب می کند که سرور tomcat در آن نصب شده باشد. هنگامی که برنامه توسعه یافت، باید توسط تست کننده آزمایش شود. اکنون آزمایش کننده دوباره محیط Tomcat را از ابتدا برای آزمایش برنامه تنظیم می کند. پس از انجام آزمایش، برنامه در سرور تولید مستقر می شود. باز هم تولید به محیطی نیاز دارد که تامکت روی آن نصب شده باشد، تا بتواند میزبان برنامه جاوا باشد. می بینید که همان تنظیمات تامکت سه بار انجام می شود. در این روش مشکلاتی پیش می آید مانند:

 • اتلاف وقت و تلاش که یک گزینه ی قابل تأمل است. چون همه به دنبال استفاده ی بهینه از زمان هستند پس این گزینه می تواند مشکل ساز باشد.
 • ممکن است در تنظیمات مختلف عدم تطابق نسخه وجود داشته باشد، یعنی ممکن است توسعه دهنده و آزمایش کننده Tomcat 7 را نصب کرده باشد، با این حال مدیر سیستم Tomcat 9 را بر روی سرور تولید نصب کرده است.

می توان از ظرف داکر برای جلوگیری از این ضرراستفاده کرد. در این حالت ، توسعه دهنده با استفاده از یک تصویر پایه مانند اوبونتو ، که از قبل در Docker Hub وجود دارد ، یک ایمیج docker  ایجاد می کند. Hub دارای برخی از ایمج های پایه است که بصورت رایگان در دسترس قرار دارند. اکنون این ایمیج می تواند توسط توسعه دهنده، آزمایش کننده و مدیر سیستم برای استقرار در محیط تامکت مورد استفاده قرار گیرد.

 

داکر چیست؟

به زبان ساده ، Docker یک فناوری متن باز است که بیشتر برای توسعه ، حمل و نقل و اجرای برنامه ها استفاده می شود. با استفاده از آن می توانید برنامه ها را از زیرساخت های اصلی آنها جدا کنید تا تحویل نرم افزار سریعتر از همیشه انجام شود. مزیت اصلی Docker بسته بندی برنامه های کاربردی در “کانتینرها” است، بنابراین برای هر سیستمی که از سیستم عامل لینوکس یا سیستم عامل ویندوز استفاده می کند قابل حمل هستند.

 هنگامی که یک برنامه و تمام وابستگی های آن را در یک ظرف اجرای Docker بسته بندی می کنید ، اطمینان حاصل خواهید کرد که در هر محیطی اجرا می شود. همچنین ، متخصصان DevOps می توانند برنامه هایی را با Docker بسازند و اطمینان حاصل کنند که هیچ تداخلی با یکدیگر نخواهند داشت. در نتیجه، شما می توانید یک کانتینر بسازید که برنامه های مختلفی روی آن نصب شده باشد و آن را به تیم QA خود بدهید، در این صورت فقط برای تکثیر محیط شما باید کانتینر را اجرا کنید. بنابراین استفاده از ابزار Docker باعث صرفه جویی در وقت می شود. علاوه بر این، برخلاف استفاده از ماشین های مجازی (VM)، لازم نیست نگران باشید که از چه پلتفرمی استفاده می کنید زیرا ظروف داکر در همه جا کار می کنند.

داکر چیست و به چه دردی می خورد

 

تفاوت ماشین مجازی با داکر چیست!؟

اگر اکنون فکر می کنید که این کار با استفاده از ماشین های مجازی نیز قابل انجام است. با این وجود، اگر انتخاب کنید از ماشین مجازی استفاده کنید، ایراد هایی وجود دارد. بیایید مقایسه ای را بین این دو ببینیم تا این موضوع را بهتر درک کنیم.

Docker ابزاری است که برای سهولت در ایجاد، استقرار و اجرای برنامه ها با استفاده از کانتینر ها طراحی شده است. کانتینر ها به یک توسعه دهنده این امکان را می دهند تا برنامه ای را با تمام قسمت های مورد نیاز خود مانند کتابخانه ها و سایر وابستگی ها بسته بندی کرده و به صورت یک بسته مستقر کند. با این کار، به لطف ظرف، توسعه دهنده می تواند مطمئن باشد که برنامه بدون در نظر گرفتن تنظیمات سفارشی که ماشین مجازی ممکن است داشته باشد و با ماشی مجازی مورد استفاده برای نوشتن و تست کد متفاوت باشد، روی هر ماشین مجازی  Linux دیگری اجرا می شود.

 

دلیل استفاده از داکر چیست

داکر استفاده از فناوری ظرف سازی لینوکس را آسان کرده است. در واقع ، داکر از نظر کاربران بسیار عالی است. دلایل بسیاری برای استفاده از داکر وجود دارد. در اینجا به مهمترین مواردی که میتوان در پاسخ به سوال دلایل استفاده از داکر چیست میپردازیم:

 1.  ثبات و سازگاری: منظور از سازگاری این است که Docker یک محیط سازگار برای برنامه شما از طریق توسعه از طریق تولید را فراهم می کند و شما هر بار از همان نقطه شروع به کار می کنید.
 2. سرعت: منظور از سرعت، این است که شما می توانید به سرعت یک فرآیند جدید را روی سرور اجرا کنید. از آنجا که تصویر با فرایندی که می خواهید اجرا کنید از قبل پیکربندی و نصب شده است، اجرای فرایندی از معادله را به چالش می کشد.
 3. انزوا: منظور از انزوا این است که به طور پیش فرض هر ظرف داکر در حال اجرا از شبکه، سیستم فایل و سایر فرآیندهای در حال اجرا جدا شده است.
 4. فایل لایه ای: دلیل چهارم این است که سیستم Docker فایل لایه ای است. با شروع از یک تصویر پایه، هر تغییری که در یک ظرف یا تصویر ایجاد می کنید، به یک لایه جدید در سیستم فایل تبدیل می شود. در نتیجه، لایه های سیستم فایل در حافظه پنهان می شوند، تعداد مراحل تکراری در طول روند ساخت Docker کاهش می یابد و مدت زمان بارگذاری و بارگیری تصاویر مشابه کاهش می یابد.
 5. ذخیره سازی حالت: همچنین اگر برای از کار افتادن یک کانتینر به عیب یابی نیاز دارید، می توانید حالت ظرف را ذخیره کنید. لایه های سیستم فایل مانند Git هستند، اما در سطح سیستم فایل هستند. هر تصویر Docker ترکیبی خاص از لایه ها است.

 مزایای داکر

 

مزایای استفاده از داکر چیست

داکر از نظر مزایا یکی از قابلی های سطح بالا به شمار می رود، مورادی که میتوان به عنوان پاسخ برای سوال مزایای داکر چیست معرفی نمود از این قرارند:

 

بازگشت سرمایه و پس انداز هزینه

بازگشت سرمایه و همینطور هزینه پایین اولین مزیت استفاده از docker است. بزرگترین عامل اصلی تصمیمات مدیریتی هنگام انتخاب محصول جدید، بازگشت سرمایه است. هر چه یک راه حل بیشتر بتواند ضمن افزایش سود باعث کاهش هزینه شود، راه حل بهتری برای آن است، خصوصاً برای شرکت های بزرگ و مستقر که نیاز به درآمد زایی مداوم در طولانی مدت دارند.

از این نظر، داکر می تواند با کاهش چشمگیر منابع زیرساخت، به تسهیل این نوع پس انداز کمک کند. ماهیت Docker این است که برای اجرای همان برنامه منابع کمتری لازم است. به دلیل نیازهای زیرساختی کاهش یافته Docker، سازمان ها قادر به صرفه جویی در هزینه ها از سرور گرفته تا کارمندان مورد نیاز برای نگهداری آنها هستند. داکر به تیم های مهندسی اجازه می دهد تا کوچکتر و موثرتر باشند.

 

استقرار سریع برنامه

کانتینر ها شامل حداقل نیازهای زمان اجرای برنامه هستند، اندازه آنها را کاهش می دهد و به آنها اجازه می دهد تا به سرعت مستقر شوند.

 

قابلیت جابجایی در بین ماشین ها

 یک برنامه کاربردی و تمام وابستگی های آن را می توان به یک کانتینر واحد و مستقل از نسخه میزبان هسته لینوکس ، توزیع پلت فرم یا مدل استقرار متصل کرد. این کانتینر را می توان به ماشین مجازی دیگری که Docker را اجرا می کند منتقل کرد و در آنجا بدون مشکلات سازگاری اجرا کرد.

تنظیمات داکر

 

کنترل نسخه و استفاده مجدد از مؤلفه ها

 می توانید نسخه های متوالی یک ظرف را ردیابی کنید ، اختلافات را بازبینی کنید یا دوباره به نسخه های قبلی برگردید. کانتینرها از اجزای موجود در لایه های قبلی مجدداً استفاده می کنند، که باعث می شود وزن آنها به طرز محسوسی سبک شود.

 

اشتراک گذاری

 می توانید از یک مخزن راه دور استفاده کنید تا کانتینر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. Red Hat رجیستری را برای این منظور فراهم می کند و همچنین می توانید مخزن خصوصی خود را پیکربندی کنید.

 

حجم و سرعت

تصاویر داکر به طور معمول بسیار کوچک هستند ، که تحویل سریع را سریع می کند و زمان استقرار ظروف برنامه جدید را کاهش می دهد.

 

تعمیر و نگهداری ساده

Docker تلاش و خطر ابتلا به مشکلات وابستگی به برنامه را کاهش می دهد.

 

اکنون که دیدیم مزایای داکر چیست به این مورد خواهیم پرداخت که دلیل به یادگیری دامر چیست و چرا باید آن را یاد بگیریم.

 

دلیل یادگیری داکر چیست؟

بدیهی است که داکر ابزار پراهمیتی است و استفاده از آن در بازار کار باورنکردنی است. همان طور که می دانید شغل های موجود در دنیا به طوری باور نکردنی درحال رشد هستند. با ارتباط هرچه بیشتر ابر و داکر ، این تقاضا فقط رشد خواهد کرد.  بنابراین ، شما باید یک ابزار Docker داشته باشید تا آینده ای تضمین شده در این زمینه داشته باشید.

 حتماً فهمیده اید که یادگیری Docker آسان است. شما می توانید با اصول شروع کنید، و یاد بگیرید که چگونه با استفاده از Docker Compose ، محیط برنامه های انعطاف پذیر خود را ایجاد کنید. همچنین می توانید سایت وردپرس خود را با Docker ایجاد کنید و از جمله موارد دیگر ، محیط برنامه های چند ظرفیتی را تعریف کنید. اجازه دهید کمی در مورد امنیت این ابزار کاربردیصحبت کنیم و ببینیم که شرایط امنیتی داکر چیست و به چه صورتی عمل می کند.

دلایل استفاده از داکر

 

شرایط امنیتی داکر چیست

Docker امنیت برنامه های در حال اجرا را در یک محیط مشترک به ارمغان می آورد ، اما کانتینرها به خودی خود گزینه ای برای انجام اقدامات امنیتی مناسب نیستند. در بیشتر مواقع برای ایجاد ارتباط با داکر از پروتکل tcp استفاده می شود اما این امنیت آن را به خطر می اندازد.

برای حفظ امنیت برای ایجاد ارتباط از راه دور با Daemon و از پروتکل SSH استفاده کنید که هم امنیت را فراهم می کند و هم با ابزار های مختلف می توان کاربرانی که ssh میزنند را مانیتور و لاگ کرد.

 

نصب و راه اندازی Docker Desktop برای ویندوز10

اگر بخواهیم بگوییم داکر چیست میتوانیم بگوییم یک پلتفرم کاربردی و با مزایای زیاد و البته امن که روی سیستم عامل لینوکس توسعه داده شده است اما میتوان آن را بر روی ویندوز و سیستم عامل های دیگر هم ایجاد نمود.

برای دانلود داکر دسکتاپ به سایت www.docker.com مراجعه نمایید و متناسب با نیاز خود آن را دانلود و نصب کنید.

توجه کنید که اگر در دانلود آن با خطا مواجه شدید می توانید از روش زیر IP خود را تغییر دهید تا بتوانید در صورت تحریم برنامه را دانلود نمایید.

 • وارد کنترل پنل شوید.
 • روی گزینه ی Network and Internet کلیک کنید.
 • سپس گزینه ی Network and sharing center را انتخاب نمایید.
 • در سمت چپ صفحه ی باز شده Change adapter settings را انتخاب کنید.
 • در این بخش روی شبکه ی خود راست کلیک کنید.
 • گزینه ی Properties را بزنید.
 • و سپس Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) را انتخاب نمایید.
 • حالا Properties را بزنید.
 • بر روی گزینه ی Use the following DNS server addresses کلیک کنید.
 • لازم است IP جدید را در خانه های آن بنویسید
 • حالا می شود از سایت داکر ، داکر ویندوز را دانلود نمایید.

پس از نصب برنامه، Docker Desktop را شروع کنید برای شروع ، Docker را در نوار جستجو پیداکنید کنید. وقتی نماد نهنگ در نوار وضعیت ثابت بماند ، Docker Desktop فعال است و قابل دسترسی است. اگر نماد نهنگ در قسمت اعلان ها پنهان است، روی فلش رو به بالا در نوار وظیفه کلیک کنید تا نشان داده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، به تنظیمات Docker مراجعه کنید. تبریک می گویم! اکنون شما با موفقیت Docker Desktop را روی ویندوز اجرا می کنید. اما تنظیمات نسخه ویندوزی داکر چیست ؟

 

تنظیمات نسخه ویندوزی داکر چیست؟

تنظیمات بخش های مختلف ویندوز داکر را در زیر آورده ایم:

 

تنظیمات Settings:

منوی Docker Desktop به شما امکان می دهد تنظیمات Docker خود را مانند نصب، به روزرسانی ها، چنل های ورژن، ورود به سیستم Docker Hub و موارد دیگر پیکربندی کنید.

این بخش گزینه های پیکربندی قابل دسترسی از گفتگوی تنظیمات را توضیح می دهد.

 1. با کلیک کردن روی نماد Docker در قسمت Notifications منوی Docker Desktop را باز کنید.
 2. برای باز کردن گفتگوی تنظیمات ، تنظیمات را انتخاب کنید.

 

عمومی General:

در برگه عمومی گفتگوی تنظیمات ، می توانید

 • زمان شروع و به روزرسانی Docker را پیکربندی کنید.
 • هنگام ورود به سیستم Docker را شروع کنید. برای اینکار پس از ورود به سیستم Windows ، به طور خودکار Docker Desktop را شروع کنید.
 • Exam daemon on TCP: // localhost: 2375 without TLS: برای فعال کردن کلاینت های قدیمی برای اتصال به daemon Docker ، روی این گزینه کلیک کنید. شما باید با احتیاط از این گزینه استفاده کنید زیرا افشای daemon بدون TLS می تواند منجر به حملات اجرای کد از راه دور شود.
 • ارسال آمار استفاده: به طور پیش فرض ، Docker Desktop تشخیص ، گزارش خرابی و داده های استفاده را ارسال می کند. اما یده این اطلاعات برای داکر چیست ؟ این اطلاعات به داکر کمک می کند تا برنامه را بهبود بخشد و عیب یابی کند. برای انصراف ، کادر انتخاب را پاک کنید. داکر ممکن است به صورت دوره ای برای کسب اطلاعات بیشتر از شما درخواست کند.

 

منابع Resources:

تب Resources به شما امکان می دهد CPU ، حافظه ، دیسک ، پروکسی ها ، شبکه و سایر منابع را پیکربندی کنید. بسته به اینکه از پکیج لینوکس در حالت WSL 2 ، پکیج لینوکس در حالت Hyper-V یا پکیج ویندوز استفاده می کنید ، تنظیمات مختلفی برای پیکربندی در دسترس است.

 

پیشرفته Advanced:

برای محدود کردن منابع موجود در Docker از برگه Advanced استفاده کنید.

 • پردازنده ها: به طور پیش فرض ، Docker Desktop قرار است از نیمی از پردازنده های موجود در دستگاه میزبان استفاده کند. برای افزایش قدرت پردازش، این المان را روی عدد بالاتر تنظیم کنید. همینطور می توانید برای کاهش، تعداد را کم کنید.
 • حافظه: به طور پیش فرض ، Docker Desktop برای استفاده از 2 گیگابایت حافظه زمان اجرا ، اختصاص داده شده از کل حافظه موجود در دستگاه شما تنظیم شده است. برای افزایش RAM ، این را روی عدد بالاتر تنظیم کنید و برای کاهش آن ، عدد را کم کنید.
 • Swap: در صورت لزوم اندازه پرونده swap را پیکربندی کنید. پیش فرض 1 گیگابایت است.
 • اندازه تصویر دیسک: می توانید با این گزینه اندازه تصویر دیسک را مشخص کنید.
 • مکان تصویر دیسک: مکان حجم Linux را که در آن ظروف و تصاویر ذخیره می شود، مشخص کنید.

همچنین می توانید تصویر دیسک را به مکان دیگری منتقل کنید. اگر می خواهید یک تصویر دیسک را به مکانی که قبلاً وجود دارد منتقل کنید ، با یک سوال مواجه می شوید که آیا می خواهید از تصویر موجود استفاده کنید یا آن را جایگزین کنید.

 

به اشتراک گذاری فایل File sharing:

این مورد که نکات به اشتراک گذاشتن فایل در داکر چیست بحثی بسیار مهم تلقی می شود. برای به اشتراک گذاشتن فهرست های محلی در ویندوز با ظروف لینوکس ، از اشتراک گذاری فایل استفاده کنید. این امر به ویژه برای ویرایش کد منبع در IDE در میزبان هنگام اجرای و آزمایش کد در یک ظرف مفید است. توجه داشته باشید که پیکربندی اشتراک فایل برای ظروف ویندوز ضروری نیست، فقط ظرف های لینوکس است. اگر پوشه ای با یک ظرف لینوکس به اشتراک گذاشته نشود، ممکن است فایل پیدا نشود یا نتوانید خطاهای سرویس را در زمان اجرا شروع کنید. مشاهده نصب ولوم به پوشه های اشتراکی برای Linux نیاز دارد.

 

سخن پایانی

در این مطلب با بررسی این که داکر چیست و چه قابلیت هایی دارد، همینطور مازایای داکر به چه صورت اند و قابلیت های ویندوزی داکر چیست با شما همراه بودیم. بنابر آنچه گفته شد Docker یک بستر کانتینر سازی است که برنامه شما و تمام وابستگی های آن را به صورت یک پکیج docker بسته بندی می کند تا اطمینان حاصل شود که برنامه شما در هر محیطی به طور یکپارچه کار می کند. در مقاله به طور کامل نحوه ی نصب و تنظیمات آن را گفتیم امیدواریم از این اموزش کاربردی لذت برده باشید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
22 ⁄ 11 =