جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاست ابریکلود اپ چیست ؛ بررسی نسل آینده برنامه های وب
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

کلود اپ چیست ؛ بررسی نسل آینده برنامه های وب

اگر نگاهی به روش های استفاده از برنامه های کامپیوتری بیندازید متوجه خواهید شد که تفاوت های بسیار زیادی در سال های گذشته برای این برنامه ها اتفاق افتاده است و مفهوم استفاده از برنامه ها به جای دانلود و یا خریدن CD آن ها و نصب برنامه و استفاده از کرک ها بیشتر به سمت برنامه های تحت وب رفته است و اکنون به راحتی شما با استفاده از مرورگر خود می توانید به برنامه های کاملی دسترسی داشته باشید که کارایی بالایی را هم برای شما دارند و می توانید به راحتی از آنها استفاده کنید. در صورتی که بخواهیم بگوییم این ویژگی های خوب از کجا آمده اند و به یک باره چه تحولی در برنامه های کامپیوتری رخ داد باید به مواردی مانند کلود اپ و برنامه های ابری اشاره کنیم. این موضوع که لود اپ چیست می تواند به صورت کامل روند این برنامه ها را برای ما روشن کند و بدانیم که این برنامه ها از کجا آمده اند و چطور کار می کنند.

بررسی این موضوع که کلود اپ چیست می تواند ما را با یکی از مهمترین تکنولوژی های ساخت برنامه های وب روبرو کند که بهترین امکانات را در اختیار ما می گذارند و می توان آنها یکی از جدیدترین این تکنولوژی ها معرفی کرد. البته باید در نظر داشت که برنامه های تحت کلود با برنامه های تحت وب متفاوت بوده و بررسی اینکه کلود اپ چیست این موضوع را برای ما مشخص خواهد کرد. اما بخاطر شباهتی که هر دوی آنها دارند و نیازی که به اینترنت دارند باعث شده است که که از اصطلاح برنامه های وب استفاده شود. برای درک بهتر این موضوع که کلود اپ چیست لازم است قبل از اینکه به سراغ خود برنامه های کلود برویم کمی در مورد اینکه کلود ها چه هستند و چه انواعی دارند صحبت کنیم.

 

کلود یا همان ابر چیست

بشر در زندگی خود چند دوره مهم را سپری کرده است که از عصر سنگ که ابزار های ساده را برای استفاده از سنگ ها می ساخت شروع شده و به عصر ارتباطات که امروز در آن قرار داریم و اینترنت همه چیز را به دست گرفته است رسیده است. در این میان چندین دوره مهم دیگر وجود داشت که اگر بخواهیم دقیقا بگوییم ابر ها یا همان کلود ها چه هستند باید یک نیم نگاه به دو سه دوره آخر بیندازیم. قبل از اختراع کامپیوتر ها بشر دوره ای به نام عصر الکترونیک قرار داشت. دستگاه هایی الکترونیکی شاهکار ترین اختراع بشر به شمار می آمدند و روز به روی پیشرفته تر می شدند. در همین جا بود که اختراع یک قطعه توانست همه چیز را تغییر دهد. IC ها قطعاتی بودند که در پی آن کامپیوتر ها ایجاد شدند و زندگی بشر را از عصر الکترونیک وارد عصر دیجیتال کردند.

در عصر دیجیتال همه چیز به دنبال کامپیوتر ها انجام می شد. سیستم هایی با قدرت های پردازشی بزرگ و سوپر کامپیوتر ها روند بسیار طولانی ای را طی کردند تا توانستند به آنچه که امروز در آن قرار دارند برسند. عصر دیجیتال در حال بزرگ شدن و گسترش بود تا در یک نقطه تلاقی مهم اینترنت و امکاناتی که به ما داده است توانست بشر را وارد عصر دیگری که به عصر ارتباطات معروف است وارد کند. کلیدی ترین قطعه و موجوداتی که توانست شرایط این انتقال را فراهم کند، نیروی پردازشی ای بود که کلود ها یا همان ابر ها آن را تامین می کردند.

کلود یا همان ابر چیست

با گسترش برنامه های کامپیوتری و همینطور استفاده از آنها مهمترین چیزی که برای رشد به آن نیاز داریم، نیروی پردازشی ای است که بتواند در همه جا در دسترس باشد و بتوان آن را تا اندازه مورد نیاز ارتقا داد. تلاش های دانشمندان برای ساخت کامپیوتر های بزرگ که این کار را انجام دهند تا اندازه های خوبی موفق بود، اما موضوعاتی مانند سرعت رسانه های انتقال و مواردی از این دست نمی توانست شرایط لازم را فراهم کند. اینجا بود که جرقه ای به ذهن یک دانشمند علوم کامپیوتر به نام جوزف کارل روبنت لیکلیدر(Joseph Carl Robnett Licklider) رسید که با اتصال چند کامپیوتر بتواند یک پردازه را روی همه آنها پردازش و اجرا کند.

اینجا بود که پردازش ابری شروع شد و گسترش پیدا کرد و بعد از گذشت چند سال و فراهم شدن زیر ساخت های لازم اتصال سرور ها و سیستم های قدرتمند به هم توانست ابر هایی را ایجاد کند که منابع لازم برای هر کاری را در اختیار شما قرار داده و این موضوع بود که توانست رشد اینترنت را تضمین کند و ما را وارد عصر ارتباطات سازد.

اما اگر بخواهیم به صورت علمی و تخصصی بگوییم که ابر چیست باید گفت که ابر ها سیستم هایی به هم متصل هستند که یک نیروی پردازشی یکپارچه رو بالا را برای ما تولید می کنند و هر چند که از نظر سخت افزاری توزیع شده به نظر می رسند اما از نظر منطقی یکپارچه هستند و یک موجودیت یکپارچه دارند. در صورتی که سری به مقاله رایانش ابری چیست بزنید می توانید به اطلاعات تکمیلی در این رابطه دسترسی داشته باشید.

اما در مورد اینکه کلود اپ چیست و در اینجا چه کاری را انجام می دهد باید گفت که کلود اپ ها برنامه هایی وابسته به این نیروی پردازشی بود و از ویژگی های خاصی که دارد استفاده می کنند و در ادامه به صورت مفصل در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

 

کلود اپ چیست

در مورد این موضوع که کلود اپ چیست باید گفت که نوعی از برنامه های کامپیوتری هستند که با استفاده از سرویس هایی که روی ابر های مختلف ارائه می شود راه اندازی شده و با این کار می توان از برنامه در هر جایی و روی هر سیستمی استفاده کرده و بیشترین کارهای پردازشی آن روی کلود انجام خواهد شد. به زبان ساده می توان گفت برنامه هایی که روی کلود های مختلف وجود دارند و ما از آنها استفاده می کنیم کلود اپ نام دارند که بسیار شبیه برنامه های سطح وب می باشند.

در صورتی که بخواهیم این موضوع که کلود اپ چیست را به صورت ملموس و واضح دنبال کنیم لازم است که کار را با یک مثال دنبال کنیم. اپلیکیشن های زیادی وجود دارند که شما می توانید با استفاده از موبایل و یا کامپیوتر خود از طریق اینترنت به آنها متصل شده و با آنها کار کنید، به عنوان مثال می توان خیلی از سرویس های گوگل را معرفی کرد. در صورتی که شما به سراغ گوگل درایو خود بروید و چند فایل را داخل آن ذخیره کنید، یا بعضی از آنها را تغییر نام دهید و آنها را دستکاری کنید، تمامی کارهایی که شما انجام داده اید روی کلود انجام گرفته است و این داده ها روی کلود شما ذخیره سازی شده اند. این در حالی است که اینترنت صرفا یک ابزار ارتباطی برای اتصال به این کلود بوده است و خود آن نقشی در کاری که انجام شده است ندارد.

پس می توان در پاسخ به این سوال که کلود اپ چیست گفت این نوع از اپلیکیشن ها، برنامه هایی هستند که کلیه تغییراتی که روی آنها اعمال می شود روی ابر ها و کلود ها انجام شده و ما با استفاده از دیوایس های مختلفی می توانیم به آنها  متصل شویم و از سرویس هایی که در اختیار ما قرار می دهند استفاده کنیم. در واقع دسترسی به این برنامه ها می تواند به روش های متعدد و مختلفی انجام شود. بعضی از این برنامه ها می توانند به ما یک اپلیکیشن نصبی بدهند که با نصب آن روی موبایل و یا سیستم های معمولی از آن استفاده کنید. به عنوان مثال OneDrive یکی از کلود اپ هایی است که به صورت پیش فرض یک برنامه نیتیو را روی ویندوز شما نصب می کند، یا همینطور برنامه هایی مانند Google Docs و Google Sheet که برنامه های واژه پرداز و همینطور حسابداری گوگل هستند و کار همان ورد و اکسل را انجام می دهند، از طریق مرورگر مورد استفاده قرار می گیرند.

برنامه های کلود اپ چیست

البته باید گفت که کلود اپ ها صرفا برنامه هایی با این ابعاد نیستند و ما کلود اپ های کوچکتری را هم می توانیم داشته باشیم. در صورتی که شما در سازمان خود از یک ابر هیبریدی استفاده کنید که اتوماسیون سازمان شما را راه اندازی کند می توانید به راحتی خیلی از برنامه هایی که مایل باشید را به صورت کلود اپ اجرا کنید. در مورد ابر هیبریدی و مزایا و توانایی های که برای ما دارد و همینطور برنامه هایی که روی آن اجرا می شوند در مقاله ابر هیبریدی چیست به صورت کامل صحبت کردیم.

پس به طور کلی در مورد اینکه روش دسترسی به کلود اپ چیست باید گفت که از طریق دو روش برنامه های نیتیو و برنامه های تحت وب می توان به آنها دسترسی پیدا کرد. توجه داشته باشید که برنامه تحت وبی که ما در اینجا معرفی کردیم خود رابطه برای رسیدن به برنامه ابری یا همان کلود اپ است. اما در مورد مثال هایی که برای برنامه های کلود و کلود اپ ها ارائه می شود باید گفت که ممکن است انواع مختلف و همینطور پیچیده ای برای این منظور مطرح گردد که در این صورت باید بگویم این موضوع به خاطر تفاوت در انواع کلود اپ می باشد. در ادامه این موضوع که کلود اپ چیست و چند دسته از آنها وجود دارد را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

انواع کلود اپ چیست

در رابطه با این موضوع که کلود اپ چیست باید گفت که می توان دسته بندی های مختلفی را برای برنامه های ابری و کلود اپ ها معرفی کرد اما آنچه که از همه مهم تر است نوع استفاده ای است که آنها از سرور های ابری دارند. در واقع سطوحی که یک برنامه می تواند از ابر ها سرویس بگیرد و به ما آن سرویس را بدهد می تواند متفاوت باشد. شما در بعضی موارد می توانید کاربرد های مستقیمی را برای کلود اپ در نظر داشته باشید و در بعضی مواقع یک کلود اپ می تواند کاربردی باشد که صرفا برای توسعه سیستم مورد استفاده قرار می گیرد و باید گفت که مورد دوم یعنی توسعه در بین کاربرد های کلود اپ محبوب تر هم می باشد.

انواع کلود اپ چیست

در مورد اینکه کاربرد های کلود اپ به چند دسته تقسیم می شوند و این انواع کلود اپ چیست باید گفت که می توان به این سه دسته اصلی اشاره کرد:

 

IaaS یا همان Infrastructure as a Service

در صورتی که بخواهیم بگوییم پایه ای ترین نوع از کلود اپ چیست می توانیم به سرویس های مربوط به زیرساخت هایی که کلود ها ارائه می کنند اشاره کنیم. این نوع از سرویس به این صورت عمل می کند که می تواند بستر مناسب برای ایجاد برنامه های کاربردی یا پلتفرم های مختلف را در اختیار کاربران قرار دهد و به نوعی می توان گفت که پایه ای ترین نوع سرویس های کلود اپ می باشد.

اگر بخواهیم بگوییم نمونه نوع از کلود اپ چیست و برای آن مثالی معرفی کنیم می توانیم به AWS یا همان سرویس های وب آمازون(Amazon Web Services) اشاره کنیم که می تواند امکانات قوی ای را در اختیار توسعه دهندگان وب قرار دهد.

 

PaaS یا همان Platform as a Service

در رابطه با این موضوع که این نوع از کلود اپ چیست باید گفت که تقریبا مانند IaaS می باشد اما به جای زیر ساخت ها در اینجا پلتفرم هایی ارائه می شود که می توان با استفاده از آنها کارهای مختلفی را انجام داد در این خصوص باید گفت که کلود اپ می تواند سرویس های شما را با استفاده از این پلتفرم ها راه اندازی کرده و امکانات خوبی را برای شما ایجاد کند.

در صورتی که بخواهیم مثالی از این نوع سرویس ارائه کنیم می توانیم به Google App Engine اشاره کنیم که امکانات خوب و کاملی را برای توسعه برنامه ها ایجاد کرده و یک پلتفرم کامل را برای استفاده در اختیار آنها قرار می دهند. همینطور سرور مجازی ترید و سرور مجازی بایننس نیز از دیگر مواردی هستند که به کاربران کمک می کنند تا با استفاده از اپلیکیشن های موجود روی این پلتفرم یک ارتباط امن را با سایت ها و صرافی هایی که مد نظرشان می باشد داشته باشند.

 

SaaS یا همان Software as a Service

آخرین نوعی که می توان برای سوال انواع کلود اپ چیست به آن اشاره کرد، نرم افزار به عنوان سرویس است که سرویس هایی را شامل می شود که شما به صورت مستقیم از یک برنامه کاربردی روی کلود استفاده می کنید، در واقع انواع قبلی که آن را بررسی می کردیم زیر ساخت هایی را برای ایجاد شود ساخت برنامه های اینچنینی ارائه می کنند و این نوع از برنامه یکی از برنامه هایی است که کاربر مستقیما با آن کار می کند.

در این رابطه باید گفت اگر بخواهیم بگوییم که سطح بالا ترین نوع از کلود اپ چیست می توانیم به سرویس های SaaS اشاره کنیم. به عنوان مثال از این برنامه ها می توانیم به سرویس هایی مانند Google Docs و یا OneDrive که پیشتر هم به آنها اشاره کرده بودیم اشاره کنیم. اینها برنامه هایی هستند که کاربر می توانید با استفاده از روش های مختلف و روی دیوایس های مختلف به آنها متصل شده و از سرویس هایی که آنها ارائه می کنند استفاده کنند.

در صورتی که به این انواع کلود اپ دقت کرده باشید قطعا متوجه این موضوع شده اید که مثال هایی که از این بابت ذکر شود شرکت های بزرگ و چند ملیتی بوده اند. این مثال ها به این دلیل عنوان شد که این موارد عمومیت بیشتری داشته و بیشتر شناخته شده هستند.به جز مواردی که گفته شد شما می توانید از این انواع کلود اپ در سرویس های دیگری هم استفاده کنید.

به عنوان مثال در صورتی که شما از سرویس های سرور اختصاصی، سرور مجازی و همینطور هاست ابری به صورت ابری استفاده کنید، از انواع IaaS، PaaS و SaaS استفاده کرده اید. در واقع سرور اختصاصی همان زیرساخت ساده ای است که شما می توانید هر چیزی را روی آن پیاده سازی کنید، سرور مجازی همان پلتفرمی است که می توانید از آن برای راه اندازی برنامه ها و اپلیکیشن های تحت کلود خود استفاده کنید و هاست ابری هم برنامه ای است که شما می توانید یک وب سایت را با استفاده از آن توسعه داده و نیروی پردازشی لازم برای بالا نگه داشتن سایت شما و همینطور فضای لازم برای میزبانی آن را برای شما تامین خواهد کرد.

همانطور که دیدیم کلود اپ و برنامه های تحت وب شباهت های زیادی به هم دارند و می توان گفت که مرز مشخصی بین این دو برنامه های کاربردی اینترنتی وجود ندارد اما در ادامه این موضوع که تفاوت برنامه های تحت وب و برنامه های اینترنتی با کلود اپ چیست را به صورت کامل عنوان خواهیم کرد.

 

تفاوت برنامه تحت وب و کلود اپ چیست

برای اینکه این موضوع که تفاوت برنامه های تحت وب و همینطور کلود اپ چیست را بهتر متوجه بشویم لازم است که به صورت دقیق بدانیم که هر کدام از این انواع برنامه های فعال در بستر اینترنت چه هستند. در مورد اینکه کلود اپ چیست که تا اینجای کار به طور کامل صحبت کردیم. اما در مورد برنامه های تحت وب و برنامه های اینترنتی باید بگوییم که برنامه تحت وب برنامه ای است که با استفاده از بستر اینترنت به سرور اصلی خود متصل شده است و به صورت واکنشی با ما کار می کند، به این صورت که بسته به کاری که ما انجام می دهیم و کلیک هایی که ما می کنیم، اتفاقات مختلفی تحت بستر اینترنت به سرور ارسال شده و برنامه تحت وب به ما پاسخ می دهد و عکس العمل آنچه که عمل ما بوده است را ارائه می کند.

تا اینجای کار همه چیز شبیه به هم است اما در ساز و کار اصلی، برنامه های تحت وب یک وب سرور دارند که مسئول پاسخگویی به تمامی درخواست هایی است که وارد آن می شود. یعنی در واقع در برنامه تحت وب برنامه اصلی هسته اصلی یک وب سرور است که این برنامه وب سرور روی هاست و یا سرور مجازی اجرا شده است و در حال بررسی یک خط ارتباطی است که اصطلاحا به این عمل Listen کردن گفته می شود. وقتی درخواستی روی این خط باشد این برنامه به آن پاسخ مقتضی را خواهد داد.

در مورد اینکه ساز و کار کلود اپ چیست باید گفت که با یک داستان متفاوت طرف هستیم. وقتی که می خواهیم به یک کلود اپ متصل شویم، باز هم با استفاده از روش ارتباطی ای که می تواند یک برنامه نصب شده و یا یک مرورگر باشد، در خواست خود را به کلود اپ ارسال می کنیم. اما اتفاقی که در اینجا می افتد این است که دیگر با یک وب سرور کوچک که خود برنامه ای روی یک هاست باشد طرف نیستیم و این ابر است که در حال سرویس دهی به ما می باشد. یک نیروی پردازشی وسیع و بزرگ که سرویس های مختلف را در اختیار ما گذاشته و اطلاعات مورد نظر را به ما می دهد و دیگر نیازی نیست که نگران پهنای باند و کیفیت اینترنت و شلوغ بودن درخواست های آن باشیم.

حتی در مواردی که یک کلود اپ به صورت شخصی سازی شده نوشته می شود و شما خودتان آن را می نویسید و با سرویس های Google App Engine  آن را ارائه می کنید، باز هم خبری از وب سرور نیست و در واقع این سرویس های گوگل هستند که به کاربران شما سرویس دهی می کنند و کاربر با گوگل سر و کار دارد.

می توان این موضوع که تفاوت برنامه تحت وب و کلود اپ چیست را اینگونه بیان کرد که سرویس هایی که برنامه های کلود اپ می دهند به جهت بک اند و هسته های قدرتمندی که دارند می تواند بسیار سطح بالاتر و قدرتمندتر از برنامه های تحت وب عمل کنند و تقریبا باید گفت که آینده برنامه هایی که در بستر وب فعالیت دارند وابسته به این نوع از برنامه ها می باشد.

اکنون ما به صورت کلی این موضوع که کلود اپ چیست و چطور کار می کند و انواعی که به ما ارائه می شوند کدامند صحبت کردیم و دیدیم که خیلی از برنامه های کاربردی در این خصوص برنامه های بزرگ با تعداد کاربران میلیونی می باشد. اما این موضوع که برای ما زمیت استفاده از کلود اپ چیست و آیا بهتر است ما هم برنامه سازمانی خود را به صورت یک کلود اپ دراوریم یا خیر، مساله ای است که هنوز ان را بررسی نکرده ایم.

تفاوت برنامه تحت وب و کلود اپ چیست

در ادامه به صورت مفصل به این موضوع که مزایای به کار گرفتن کلود اپ چیست و این بنرامه ها طور عملکردی از خود نشان می دهند صحبت خواهیم کرد.

مزایای استفاده از کلود اپ چیست

شاید برای شما جالب باشد که بدانید خیلی از برنامه های اینترنتی که اکنون برای سازمان های بزرگ به سراغ آنها می روید از همین کلود اپ ها هستند. در بخش های قبلی مثال هایی از این برنامه ها را دیدیم اما در صورتی که بخواهیم مثال های بیشتری از این موارد بزنیم که ملموس تر هم باشند، باید به سراغ برنامه هایی مانند اینترنت بانک ها برویم. همینطور برنامه هایی مانند سامانه های اعتبارسنجی بانک ها و یا سامانه های بیمه ای که حجم عظیمی از اطلاعات را دارند و باید روزانه به درخواست های زیادی پاسخ دهند برای اینکه به صورت مناسب بتوانند کار کند نیاز به یک پایه قوی دارند که کلود اپ ها می توانند این کار را انجام دهند.

پس باید گفت در حال حاضر بهترین بستری که می تواند برنامه های سطح وب و دسترسی عمومی را برای شما به اجرا درآورد همین کلود اپ ها هستند. در صورتی که بخواهیم بگوییم که این امکان با استفاده از چه ویژگی هایی فراهم شده و مزیت های کلود اپ چیست می توانیم این موارد را معرفی کنیم:

مقیاس پذیری

یکی از مهمترین و اصلی ترین موارد که می توان در بین گزینه ها و مواردی که در پاسخ به سوال مزایای کلود اپ چیست ارائه می شود به آن اشاره کرد این است که کلود اپ ها سرویس هایی مقیاس پذیر یا همان Scalable هستند. به این معنی که وقتی شما یک کلود اپ را راه اندازی کنید و برنامه شما در ابتدای امر کاربران کمی را داشته باشد با چندین برابر شدن کاربران آن باز هم کارایی خود را حفظ خواهد کرد و نیاز به اینکه بخواهید تغییری را در ساختار آن ایجاد، کنید برای شما نخواهد داشت.

در خیلی از برنامه هایی که این ویژگی وجود نداشته باشد، وقتی تعداد کاربران از میزان پیش بینی شده بیشتر شود، حداقل مشکلی که ایجاد خواهد شد نیاز مبرم به ارتقای هاست خواهد بود که در مقاله ارتقای هاست آن را به صورت کامل بررسی کردیم و دردسر هایی که برای سایت و برنامه تحت وب ما ایجاد می شود را دیدیم. اما در مورد کلود اپ باید گفت که از این موارد خبری نیست و یک برنامه می تواند بدون توجه به اینکه ۱۰۰ نفر از آن استفاده می کنند یا ۱۰۰ هزار نفر، لود اپ شما باز هم کار خود را انجام دهد.

هزینه کمتر

یکی از موارد دیگری که باید برای استفاده و بکارگیری کلود اپ به عنوان یک مزیت در نظر داشت این است که در برنامه های بزرگ هزینه بسیارکمتری از نگهداری و راه اندازی یک وب سایت برای شما خواهد داشت. سرویس های کلود اپ می توانند با هزینه های بسیار معقول تری برای شما تهیه شده و سرویس دهی را آغاز کنند. این در حالی است که اگر شما بخواهید از برنامه های تحت وب عادی و سایت ها برای اینکار استفاده کنید هم هزینه های برنامه نویسی شما بالا خواهد رفت و هم برای میزبانی به سرویس های پر هزینه ای مانند سرور اختصاصی و سرور مجازی اروپا نیاز خواهید داشت که بتوان نیروی پردازشی لازم را برای شما تامین کند.

آپتایم بالا

یکی از مهمترین مواردی که باید برای یک سایت اینترنتی و یا برنامه های تحت وب در نظر داشت آپتایم این سایت است. در واقع یکی از مهمترین معیار هایی که باید برنامه برنامه هایی که در بستر وب هستند در نظر داشت این است که چه مدت می توانند به کاربرانی که از آنها استفاده می کنند سرویس دهی کند. در صورتی که بخواهیم بسیار خوشبینانه به داستان نگاه کنیم باید گفت از آنجا که این برنامه ها در بستر اینترنت قرار گرفته اند کاربران می توانند در هر ساعت از شبانه روز از آنها استفاده کنند. اما باید گفت که این ایده آل ترین اتفاقی است که قرار است بیفتد و در واقع ما برای رسیدن به این منظور تلاش می کنیم، اما همیشه اختلالاتی در سرویس های میزبانی وجود خواهد داشت که می تواند سایت شما را از کار بیندازد و از دسترس کاربران خارج کند.

در اینجا معیاری به نام آپتایم وسط خواهد آمد که یک عدد درصدی است که تعیین می کند برنامه ما در چند در صد از اوقات در اختیار کاربران خواهد بود. این درصد معمولا عددی بالای ۹۹ درصد می باشد و در صورتی که شما همین ۹۹ درصد را هم برای سایت و برنامه خود داشته باشید باید گفت که در یک روز سایت شما به مدت ۱۴ دقیقه و ۴۲ ثانیه از دسترس خارج خواهد بود و در صورتی که این مدت زمان از پیک کاری شما باشد مطمئنا شما با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

در این رابطه باید گفت که وقتی از سرویس های ابری استفاده کنید حداقل آپتایم برای شما ۹۹.۹۹ درصد خواهد بود و بیشترین آپتایم را خواهید داشت. در صورتی که شما یک کلود اپ داشته باشید به جرات می توان گفت که به این راحتی ها قطع نخواهد شد و می توانید در هر شرایطی به کاربران خود سرویس دهی کنید.

مدیریت بهتر

مورد بعدی که می توان در پاسخ به سوال مزایای کلود اپ چیست به آن اشاره کرد این است که شما می توانید مجموعه امکانات مدیریتی بهتر و بیشتری را با استفاده از کلود اپ ها برای خود داشته باشید. در واقع این برنامه ها با استفاده از انعطاف پذیری بالایی که دارند می توانند قابلیت های مختلف و کاربردی زیادی را برای شما فراهم کنند که استفاده از آنها به نوعی می تواند دست شما را برای پیاده سازی خیلی از قابلیت ها باز بگذارد.

امنیت بالاتر

وقتی صحبت از امنیت در میان باشد همیشه و همیشه بستر های میزبانی ابری مانند هاست ابری و سرور ابری از بهترین و موثر ترین گزینه ها برای رفع و مقاومت در برابر حملات بوده اند و در مورد اینکه وضعیت کلود اپ چیست باید گفت که شما در این برنامه ها با یک ابر قدرتمند طرف هستید که دو ویژگی مهم را برای شما فراهم می کند.

در اولین مورد باید گفت که اجرای یک حمله سایبری روی یک ابر کار بسیار سختی می باشد و به دلیل اینکه موقعیت سرور های ابری به صورت واضح مشخص نیست احرای حملات هم امکان پذیر نبوده و IP برنامه شما به درستی مشخص نخواهد بود که حمله کنندگان بخواهند آن را مورد هدف قرار دهید. دومین مورد هم مربوط به تامین منابع برای این نوع از سرویس ها می شود. که در ابر ها سرور های متعددی هستند که نیروی پردازشی برای کلود اپ شما را فراهم می کنند. در این حالت اگر تعدادی از این سرور ها داون شده و حمله موثر باشد، سایر سرور ها می توانند کار تامین منابع برای مختل شدن عملکرد کلود اپ را در اختیار وی قرار دهند و باید گفت که حمله کار به جایی نخواهد برد.

از طرفی باید گفت که اجرای یک حمله به این صورت نیست که ابر به آن پاسخی ندهد و فقط با استفاده از منابع بالای خود آن را بی اثر کند. وقتی به یکی از سرور های یک ابر و کلود حمله ای بشود، سایر سور رها به دنبال اینکه حمله کننده را پیدا کرده و آن را مسدود کنند و به این اوضاع خاتمه دهند خواهند افتاد. در اصل باید گفت بزرگترین سیستم های امنیتی در اینترنت ابر هایی هستند که منتظر حملات هستند تا به سرعت به سراغ اجرا کننده های آن رفته و آنها را مسدود کنند.

موارد دیگری مانند بالا رفتن تجربه کاربری و بهتر شدن اوضاع سئو را هم می توان در پاسخ به سوال مزایای کلود اپ چیست ارائه کرد که در واقع باید گفت به نوعی زیر مجموعه ای از همین موارد هستند و در کل باید بگوییم اینها خدماتی هستند که با استفاده از یک کلود اپ به شما تعلق خواهد گرفت.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی اینکه کلود اپ چیست و چه کارهایی را برای ما انجام می دهد پرداختیم و دیدیم که کلود اپ نوعی از برنامه ها هستند که از طریق اینترنت در اختیار کاربران قرار می گیرند و می توان با استفاده از آنها به یک ابر و کلود متصل شده و از سرویس هایی که این کلود ها ارائه می کنند استفاده کرد. در مورد این موضوع که روش دسترسی به کلود اپ چیست باید گفت شما این امکان را دارید که هم با استفاده از مرورگر ها و هم برنامه های نیتیو به کلود اپ دسترسی داشته باشید. باید دقت داشت که کلود اپ در واقع برنامه ای روی سرور است و این برنامه نیتیو نصب شده روی سیستم شما و برنامه تحت وبی که شما را به کلود اپ وصل می کند تنها رابط های شما بوده و برنامه اصلی نیستند.

در مورد اینکه مزایای استفاده از کلود اپ چیست باید گفت  که برای ایمیل های بزرگ کلود اپ می تواند هزینه های نگهداری و همینطور توسعه را به صورت خوبی کاهش داده و یک برنامه باکیفیت را به کاربران ارائه کند مهمترین موضوعاتی که می توان در مورد اینکه مزیت های کلود اپ چیست به آنها اشاره کرد این است که این برنامه ها دارای بالاترین آپتایم بوده و معمولا به هیچ عنوان از دسترس خارج نمی شوند و همینطور مقیاس پذیری آنها بالا بوده و این اتفاق که اگر کاربران شما زیاد شود کارایی سایت شما هم دچار افت شود به هیچ عنوان برای سایت شما نخواهد افتاد.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
22 × 10 =