جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهCDN چیست !؟ بررسی فرمول ساخت یک سایت سریع
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

CDN چیست !؟ بررسی فرمول ساخت یک سایت سریع

بعد از اختراع اینترنت و گسترش استفاده از آن مسائل و مشکلاتی به وجود آمد که به نحوی به افت کیفیت ارائه خدمات اینترنتی منجر می شد. یکی از مهمترین عواملی که باعث این افت کیفیت بود شلوغ شدن اینترنت و بالا رفتن تعداد مصرف کنندگان و کاربران بود که باعث می شود درخواست ها به یک سایت یا منبع خاص به شدت افزایش یافته و این منابع و سایت ها به علت حجم بالای درخواست ها عموما از دسترس خارج می شدند. CDN یکی از المان هایی بود که این مورد را اصلاح میکرد. اجازه دهید تا در ادامه مقاله با بررسی اینکه CDN چیست بیشتر به این موضوع بپردازیم.

 

CDN چیست

CDN را میتوان یک مکانیزم 20 ساله برای افزایش کیفیت خدمات اینترنت معرفی نمود که برای بار اول در سال 1990 مورد استفاده همگان قرار گرفت.  این قابلیت که مخفف عبارت Content Delivery Network و به معنای شبه توزیع محتوا است، به شما این امکان را می دهد تا به صورت غیر متمرکز اطلاعات، تصاویر، فایل های پی دی اف و ویدئویی و سایر محتوایی که روی سایت خود قرار داده اید را با نهایت سرعت به دست مخاطبان خود برسانید.

شاید نحوه کارکرد این قابلیت کمی برای شما عجیب باشد اما با استفاده از CDN این امکان را خواهید داشت که به تمامی کاربران تان بهترین کیفیت ممکن را ارائه داده و کاری کنید که انگار در نزدیکی سرور سایت شما قرار دارند و فاصله ای تا سرور ندارند. این امر می تواند برای سایت هایی که از سرورهای خارجی استفاده میکنند بسیار مفید باشد. همینطور CDN باعث میشود تا ترافیک سرور و هاست شما کاهش پیدا کند. اجازه دهید تا با هم به بررسی کارکرد های این قابلیت مهم بپردازیم و ببینیم که اساس کار CDN چیست و به چه صورتی عمل می کند.

 

اساس کار CDN چیست

اجازه دهید با یک مثال به این سوال که اساس CDN چیست و بر چه مبنایی کار میکند بپردازیم. یک عصر دل انگیز روز تعطیل را تصور کنید که در کنار دوستان و یا خانواده خود به تماشای فوتبال نشسته اید و همه خوش و خرم مشغول تماشای بازی هستند. یک ظرف بزرگ تخمه آفتابگردان نیز در روی میز قرار داده شده است و جمع صمیمی شما دور آن قرار دارد. وقتی کسی بخواهد از این تخمه ها میل کند به چه صورت عمل میکند!؟

آیا برای هر درخواستی که از ظرف اصلی دارید یک بار به ظرف مراجعه کرده و فقط یک تخمه از آن برمی دارید!؟ قطعا پاسخ این سوال خیر است و شما برای لذت بردن از این تخمه یک مشت از آن را داخل بشقاب ریخته و آن را برای خودتان بر میدارید. ممکن است بشقاب تخمه را کنار دستتان قرار دهید و یا ممکن است آن را روی میز کوچکی که روبروی شما قرار دارد بگذارید. اما مهم این است که یک بخش از آن را به نزدیکی خود آورده تا در استفاده از آن سهولت داشته باشید. حال اجازه دهید تا یک نگاه کامپیوتری به قضیه داشته باشیم، شما مقداری از تخمه را کش کرده و دسترسی به آن را سریعتر کرده اید. اکنون اگر بخواهیم بگوییم اساس کار CDN چیست باید بگوییم که دقیقا همین کار را برای محتوای سایت شما و فایل های داده آن انجام می دهد.

CDN به ما یک کش از سرور های نزدیک ارائه می دهد که فایل های سایت مورد نظر ما در آن قرار دارد و در صورتی که ما بخواهیم به این سایت دسترسی پیدا کنیم، فایل های ما از این سرور در اختیار ما گذاشته خواهد شد. وقتی شما در ایران به یک سرور در کانادا یک درخواست ارسال کنید و اطلاعات خود را از سروری در امارات دریافت کنید بدیهی است که سرعت بالاتری را برای دریافت پاسخ خود تجربه خواهید کرد.

پس کاری که CDN برای شما انجام میدهد در واقع نزدیک کردن اطلاعات مورد نیاز و فایل هایی است که برای انتقال آن ها از سرور اصلی زمان و ترافیک زیادی صرف می شود. تنها چیزی که با این روش از روی سرور اصلی به شما می رسد یک قالب اچ تی ام ال (HTML) ساده و موارد مورد نیاز سبک دیگر خواهد بود. برای این که اطلاعات شما نزدیک به درخواست کنندگان باشد بهترین روش این است که توزیع داده ها در سرور های مختلفی قرار بگیرند و فایل های سایت شما روی این سرور ها کپی شوند، در این حالت امکانات دیگری نیز برای شما ایجاد خواهد شد و آن امنیت و بالا بردن آپتایم است. در ادامه با هم خواهیم دید که مزایای CDN چیست و این قابلیت به طور کلی چه فوایدی برای ما خواهد داشت.

مزایای CDN

 

مزایای CDN چیست

همانطور که دیدیم وقتی از CDN استفاده می کنیم به این معنی است که فایل های سایت ما در سرور های مختلف کپی شده و می تواند از مکان های مختلفی به آنها دسترسی داشت که باعث بالاتر رفتن سرعت می شود. اما این قابلیت صرفا مربوط به بالارفتن سرعت نمی شود و وقتی شما از CDN استفاده می کنید مزایای زیادی را بدست خواهید آورد که می توانند برای شما بسیار با اهمیت باشند. اگر بخواهیم پاسخی برای سوال مزایای CDN چیست ارائه کنیم فهرستی که در ادامه عنوان شده است می تواند یک پاسخ جامع و خوب باشد.

 

بالا بردن امنیت

وقتی صحبت از وجود کپی های مختلف در مکان های مختلف می شود یکی از اصلی ترین مواردی که به ذهن ما خواهد رسید امنیت این داده ها است. اگر سایت اصلی ما دچار حمله شود، خطوط اینترنتی یک کشور دچار اختلال گردد و یا حتی در صورتی که یکی از سرورهای ما منفجر شود، سایر سرورها با استفاده از اطلاعات موجود سایت را در دسترس نگه خواهند داشت، تا به وضعیت سرور خراب رسیدگی شود.

همینطور وقتی یکی از سرورها مورد حمله هکر ها قرار گرفت از سایر سرور های CDN به این سرور منابع اختصاص می یابد و این کار باعث می شود تا این سرور بتواند در مقابل این حملات مقاومت کند.

 

صرفه جویی در هزینه

در بسیاری از هاست ها ترافیکی که یک سایت دارد و پهنای باندی که مصرف می کند میتواند برای او هزینه داشته باشد و در صورتی که شما یک سایت پربازدید داشته باشید این هزینه برای شما بالا خواهد رفت. این در حالی است که با استفاده از CDN شما میتوانید اطمینان داشته باشید که ترافیک روی هاست اصلی شما به حداقل رسیده و فایل های شما از سرور دیگری به مراجعه کنندگان تان می رسند. همینطور قابلیت پاسخگویی به تعداد بیشتری بازدید کننده با استفاده از CDN برای شما بوجود آمده و بدون ارتقای هاست فعلی خود میتوانید به تعداد بسیار بیشتری از کاربران سرویس دهی کنید.

 

بالا بردن سرعت

در همان ابتدای صحبت این مقاله که سوال CDN چیست را مطرح کردیم در مورد اینکه این قابلیت باعث بالاتر رفتن سرعت سایت شما می شود صحبت کردیم. فلسفه CDN افزایش سرعت بوده و قطعا وقتی دسترسی به فایل های شما نزدیک تر شود این امر طبیعی خواهد بود.

با توجه به اینکه قبلا نیز این مورد را توضیح داده ایم اجازه دهید تا به معرفی سایر موارد بپردازیم و ببینیم که چه موارد دیگری وجود دارند که می توانند در پاسخ به سوال مزایای CDN چیست ارائه شوند.

 

کم شدن ترافیک متمرکز

وقتی از سرور های مختلفی استفاده کنیم، ترافیک متمرکز در یک قسمت از شبکه کم شده و به این ترتیب بهینه سازی و مدیریت شبکه کار ساده تری خواهد بود در نتیجه QoS یا همان کیفیت سرویس برای شما تضمین می شود.

در یک شبکه اینترنتی و هاست و سرور های شلوغ شما افت کیفیت شدیدی را شاهد خواهید بود. خصوصا اگر از هاست اشتراکی برای خود استفاده کنید. البته اگر از سرور اختصاصی هم برای کار خود استفاده کنید از هم شلوغی و تمرکز بسته های ترافیکی می تواند آسیب های جدی ای را به شما وارد کنند.

 

دسترسی پذیری بیشتر

دسترسی پذیری و یا همان آپ تایم یکی از مواردی است که CDN میتواند برای شما تاثیرات بسیار خوبی را ایجاد کند. اگر بخواهیم بگوییم در این مورد نقش CDN چیست ، میتوانیم به این اشاره کنیم که CDN یک تضمین همیشگی برای بالا بودن سایت شما و ارائه آن به کاربرانی دارد که میخواهند از سایت شما بازدید کنند.

وقتی میگوییم CDN از نزدیکترین سرور برای دسترسی کاربر به سایت استفاده می کند به این معنی نیست که فقط از نزدیکترین سرور استفاده می کند و در صورتی که آن سرور به مشکل خورده بود کاربر را با ارور مواجه می سازد. CDN همواره نزدیکترین سرور فعال را برای سرویس دهی انتخاب می کند و در صورتی که یکی از سرور های نزدیک کاربر به هر دلیلی دچار مشکل شده باشد و یا کیفیت سرویسی که ارائه می کند مناسب نباشد، کاربر به سروری دیگر منتقل می شود تا سایت برای وی قابل دسترسی باشد.

میتوان اینگونه گفت که وقتی از CDN استفاده می کنید تقریبا سایت شما هیچ وقت از دسترس خارج نخواهد شد و نرخ آپتایمی که عموما به صورت 99.9 درصد معرفی می شود به 100 درصد افزایش پیدا می کند.

 

تجربه کاربری خوب

تا اینجای کار دیدیم که مزایای CDN چیست و هر کدام از آنها مورد خاصی را پشتیبانی می کردند که در نهایت به موردی مربوط می شود که اکنون می خواهیم آن را بررسی کنیم. تجربه کاربری را می توان به عنوان مهمترین عاملی که یک وبمستر باید آن را در نظر گرفته و به آن توجه کند معرفی نمود. وقتی کاربری به سایت شما سر می زند، قطعا با دو وضعیت مواجه خواهید بود. یا کاربر سایت شما را مناسب ندیده و آن را ترک می کند. یا درون سایت باقی می ماند و سایت شما برای کاربر جذاب خواهد بود.

در صورتی که سایت شما دیر لود شود، تصاویر و فیلم ها مناسب نباشند و یا وقتی برای بار دوم به سایت شما مراجعه می کند با ارور مواجه شود سایت را ترک کرده و احتمالا شما کاربر را از دست خواهید داد. پس اگر می خواهید کاربران درون سایت خود را به مشتری تبدیل کنید باید یک سایت بدون نقص را در اختیار آنها قرار دهید. اینجاست که به این نکته خواهیم که در این میان نقش CDN چیست و چه کاری از او ساخته است!؟

CDN می تواند تضمین کننده کیفیت سرویس، امنیت سایت، دسترسی پذیری سایت و بالا بودن همیشگی و همینطور روان بودن ترافیک سایت باشد که منجر می شود یک کاربر که به سایت شما وارد شده است به این نتیجه برسد که سایت مورد نظر خود را پیدا کرده است و این سایت می تواند نیاز های او را برطرف سازد.

همانطور که دیدیم CDN قابلیتی است که می توانید به وسیله آن خیلی از مواردی که برای درخشان بودن سایت لازم است را پیاده سازی کرده و از آنها در مسیر پیشرفت سایت خود بهره ببرید. اما سوال اساسی اینجاست که راه های استفاده از CDN چیست و چگونه میتوان آن را پیاده سازی نمود.

 

روش استفاده از CDN چیست

در بخش های قبلی دیدیم که مزایای CDN چیست و چه فوایدی دارد. با یک نگاه اجمالی به این رزومه بزرگ و پر جنجالی که CDN برای خود به هم زده است، هر وبمستری لازم می بیند تا این قابلیت را روی سایت خود راه اندازی کند و از مزایای آن بهره مند شود. اما این کار چگونه ممکن است و شما از چه روش یا روش هایی می توانید CDN را روی سایت خود فعال کنید.

همانطور که قابل حدس است استفاده از یک CDN خوب که بتواند این موارد را به طور کامل پشتیبانی کند و تمام مزایایی که برای شما عنوان کردیم را داشته باشد هزینه ای درخور را از شما طلب خواهد کرد. برای این کار شما میتوانید به دو صورت این سرویس های DCN را خریداری کنید و از آنها استفاده نمایید. اما نحوه خرید CDN چیست و بابت چه چیزی باید پول پرداخت کنید!؟

شما میتوانید از ارائه دهندگان مختلفی CDN خریداری کنید. وقتی شما به سایت های خرید CDN بروید معمولا با دو المان مواجه می شوید. ترافیک ورودی یا Cache Fill، و ترافیک خروجی یا Cache Egress دو موردی هستند که در پرداختی شما به این ارائه دهندگان نقش دارند. اما معنای هر کدام از این دو المان CDN چیست !؟

ترافیک ورودی میزان ترافیکی است که از سرور اصلی سایت شما در اختیار CDN قرار می گیرد و در شبکه CDN ها پخش می شود. در این حالت میزان مشخصی از فایل های سایت شما در کل شبکه CDN مورد نظر پخش شده و میزان آن تعیین کننده پرداخت شما خواهد بود. بدیهی است که هر چقدر سایت شما بزرگ باشد و صفحات بیشتری از آن کش شود، میزان ترافیک ورودی بیشتر شده و هزینه بالاتر خواهد رفت.

ترافیک خروجی نیز ترافیکی است که CDN از سایت شما در اختیار کاربران قرار خواهد داد. این مجموع ترافیک مصرفی نیز در صورتی که بازدید سایت شما بالاتر برود افزایش خواهد داشت و شما را وارد محدوده پرداختی های بیشتر خواهد نمود. برای استفاده از CDN عموما تعرفه های زیادی وجود ندارد و اگر بخواهیم بگوییم معیار پرداخت در CDN چیست می توانیم این موارد که اندازه سایت شما چقدر باشد و چقدر بازدید کننده داشته باشید را به عنوان المان های اصلی برای پرداخت معرفی کنیم.

 

تفاوت هاست ابری و CDN چیست

هاست ابری را میتوان به عنوان یکی از بهترین نوع هاست معرفی نمود. البته در صورتی که واقعا از زیرساخت ابری استفاده کند و آن را از هاستینگ های معتبر تهیه کرده باشید. در صورتی که با ویژگی ها و مزایای هاست ابری آشنا باشید قطعا متوجه شده اید که شباهت های زیادی بین هاست ابری و همینطور CDN وجود دارد. در این بخش می خواهیم به بررسی تفاوت این دو قابلیت بپردازیم و ببینیم که کدام یک از آنها برای نیاز ما بهتر عمل خواهند کرد. آیا استفاده از یک هاست ابری به تنهایی می تواند سایت ما را سریع کند، یا استفاده از یک هاست عادی و معمولی به همراه یک CDN گزینه بهتری خواهد بود. بر طبق روال باید قبل از این مقایسه توضیحات کاملی را در رابطه با هاست ابری ارائه کنیم اما از آن جا که هاست ابری مقوله ای بسیار پیچیده و بزرگ است از این توضیحات صرف نظر کرده و در صورت نیاز می توانید با مراجعه به مقاله ” هاست ابری چیست ” به اطلاعات کاملی در این خصوص دست پیدا کنید.

هاست ابری همانگونه که از اسم آن پیداست یک هاست بوده و شما قادر خواهید بود تا سایت خود را به صورت مستقیم روی آن بارگذاری کنید. اما CDN یک ویژگی است که فایل های سایت شما را روی یک کلود قدرتمند کش می کند. در صورتی که از هاست ابری استفاده کنید کل سایت را روی کلود برده اید و این به فضای بیشتری احتیاج دارد. در مورد سایت هایی که خود سایت و نه فایل های آن حجم زیادی دارند استفاده از CDN میتواند بهتر باشد اما در حالتی که حجم سایت کوچک است CDN به دلیل محاسبه هزینه بر اساس ترافیک مصرفی و بازدید کاربران هزینه دریافت میکند و ممکن است هزینه CDN بالاتر باشد. این در حالی است که خیلی از هاستینگ های خوب مانند مارال هاست، این ترافیک را نامحدود در اختیار کاربر قرار می دهند.

مورد بعدی این است که CDN به نوع هاست شما کاری نخواهد داشت و اینکه از هاست لینوکس ابری استفاده کنید یا هاست ویندوز ابری برای CDN هیچ فرقی نمی کند. اما در هاست ابری شما این مشکلات را خواهید داشت و باز هم دردسر های انتخاب و تعیین کنترل پنل ها و اینکه چه نوع هاست ابری برای کار شما بهتر است را باید مد نظر قرار دهید. به طور کلی این تصمیم گیری که از هاست ابری استفاده کنید یا CDN بر عهده شما خواهد بود اما باید در نظر داشته باشید که هاست ابری هاستی قدرتمند بوده و یک بهینه سازی بنیادی برای سایت شما به حساب می آید، اما CDN هم با استفاده از کش های قدرتمند و ویژگی های خوبی که دارد می تواند تجربه کاربری بی نظیری را به کاربران شما ارائه کند. یک گزینه دیگر هم که می تواند مانند یک سوخت موشک برای شما عمل کند استفاده از هردوی این امکانات است. درصورتی که محدودیتی در بودجه نداشته باشید با استفاده از هاست ابری و CDN می توانید بالاترین سرعت برای سایت خود را تعمین کنید.

 

بهترین سرویس دهنده های CDN

در این مطلب به معرفی CDN و اینکه CDN چیست پرداختیم، با هم مزایای CDN را بررسی کرده و دیدیم که نقاط قوت CDN چیست و همینطور به بررسی تفاوت های آن با هاست ابری پرداختیم. اکنون می خواهیم ببینیم در صورتی که بخواهیم از CDN استفاده کنیم، چه ارائه کننده هایی می توانند بهترین خدمات را به ما ارائه کنند. این ارائه کنندگان به این صورت می باشند:

 

Cloudflare

Cloudflare را به جرات میتوان به عنوان بهترین ارائه کننده CDN معرفی نمود. این شرکت که 11 سال پیش در سانفرانسیسکو کالیفرنیا پایه گذاری شد، یکی از برترین ارائه دهندگان خدمات اینترنتی مربوط به سرور و دامنه و همینطور متخصص در برطرف کردن حملات DDoS، پشتیبانی های امنیتی سایت ها و سیستم های توزیع شده می باشد که توانایی خود را در ارائه خدمات ثابت کرده است و یکی از بهترین ها می باشد.

 

شرکت کلودفلیر

 

CDN یکی از خدماتی است که Cloudflare ارائه می کند و در این کار یکی از بهترین ها به حساب می آید.

 

Fastly

Fastly یکی از شرکت های بزرگ است که به صورت تخصصی در زمینه کلود کامپیوتینگ و همینطور خدمات مربوط به هاست و سرور ابری فعالیت دارد. این شرکت از سال ۲۰۱۱ کار خود را آغاز کرد و در سال ۲۰۱۳ موفق گردید تا وارد بورس نزدک شود. Fastly علاوه بر خدمات ابری سرویس های امنیتی برای مقابله با حملات مختلف از جمله DDoS نیز ارائه می کند.

 

شرکت فستلی

 

Fastly خود را ارائه دهنده نوع خاصی از سرویس CDN میداند که به CDN قابل برنامه ریزی معروف بوده و می توان آن را برنامه نویسی کرده به صورتی که بالاترین بازدهی را برای یک سایت داشته باشد تغییر داد.

 

ابر آروان

آروان یکی از ارائه دهندگان خدمات ابری است که توانسته است خود را به عنوان یک ارائه دهنده داخلی خوب مطرح کند. معماری که ابر آروان از آن استفاده می کند یک معماری بومی پیاده سازی شده توسط تیمی متشکل از نخبگان و نفرات برتر المپیاد های جهانی است و این شرکت تعرفه های اقتصادی متناسب با هزینه ای را نیز ارائه می کند که می تواند خدمات مناسبی را برای شما فراهم کند.

ابر آروان

 

نتیجه گیری

اکنون که می دانیم CDN چیست و به چه دردی می خورد، انواع مختلف CDN کدام اند و این قابلیت چه مزایایی را با خود به همراه دارد، فرق خدمات ابری و CDN چیست و اگر بخواهیم CDN خریداری کنیم از چه ارائه دهنده ای و با چه نوع تعرفه هایی می توانیم آن را خریداری کنیم، به نظر می رسد اطلاعات کاملی در این رابطه داشته باشیم! پس تنها کاری که باید انجام شود این است که تصمیم خود را بگیرید که از خدمات ابری می خواهید استفاده کنید یا CDN. هر دوی این موارد می توانند برای شما مفید باشد اما در آخر این شما هستید که سیاست کاری خود را تعیین خواهید کرد.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
20 + 2 =