جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاستکنترل پنل هاست چیست‌ ؟ مقایسه 7 پنل
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

کنترل پنل هاست چیست‌ ؟ مقایسه ۷ پنل

یکی از سوالات مهم که بعد از تصمیم به خرید هاست برایمان پیش می آید فهمیدن اینکه کنترل پنل هاست چیست و اصلا چه فرق هایی با هم دارند و ما کدام را باید انتخاب کنیم؟ در این مقاله جامع با ما همراه باشید تا جواب این سوال را صدرصد بگیرید.

 

کنترل پنل هاست چیست و چگونه متولد شد؟

موضوع شکل گیری کنترل پنل ها از زمانی کلید خورد که یک سرور (کامپیوتر بزرگی که سایت ها روی آن میزبانی میشوند) مخصوص کسانی بود که مسلط به برنامه نویسی یا توانایی کار با اصل سرور را داشتند یعنی اگر شما سایت نیاز داشتید حتما یک متخصص سرور نیز برای مدیریت سایت لازم داشتید.

این را به ویندوز کامپیوتر شخصی هم میتوانیم تشبیه کنیم که شما اگر ویندوز را حذف کنید برای ارتباط با سیستم نیاز به دانش کدنویسی در سطح داس یا صفحه مشکی دارید.

از طرفی برای همه مشکلات نیاز به دردسر هایی داشتید و خودتان اصلا امکان ویرایش بدون دانش فنی زیاد را نداشتید تا اینکه شرکت های مختلف اقدام به ساخت بسته های نرم افزاری تحت عنوان کنترل پنل کردند تا کاربران به راحتی بتوانند با بخش های مختلف پس زمینه سایت کار کنند.

حجم این شرکت ها کم نبوده و نیست و حتی در حال حاضر شرکت هایی هستند که کنترل پنل های جدید معرفی میکنند.

تمام تلاش ما معرفی گوشه ای ار محبوب ترین این کنترل پنل ها در ایران و جهان است.

پس ما متوجه شدیم که با یک بسته نرم افزاری طرف هستیم نه چیزی بسیار پیچیده و عجیب، دقیقا مثل ویندوز

 

هر کنترل پنل برای هر جا نیست!

همانطور که میدانید ما سیستم های مختلفی داریم و روی هر سرور ممکن است سیستم عامل جدایی نصب شود معمولا در ایران از دو نوع سیستم عامل محبوب لینوکس و ویندوز استفاده میشود و کنترل پنل ها روی هر سیستم عاملی نصب نمیشوند برای همین در توضیحات کنترل پنل ها به نوع سیستم عامل آن اشاره شده است.

البته شما به عنوان یک خریدار آنچنان در این سیستم عامل از نظر ذهنی دخیل نیستید و فقط نیاز است اول بدانید که کنترل پنل هاست چیست و بعد کنترل پنل مورد نظرتان را انتخاب کنید اما حتما افزایش آگاهی شما کمک بسیاری به مدیریت وبسایت در آینده میکند.

 

سی پنل (Cpanel)

کنترل پنل سی پنل

میشود گفت که سی پنل در ایران و در جهان کنترل پنل محبوبی به حساب می آید چون سی پنل دقیقا تمام بخش های لازم را به صورت دسته بندی در پنل قرار داده است مثلا شما برای دسترسی به بخش های مختلف نیاز به مرحله به مرحله پیش رفتن و رسیدن به بخش خاصی ندارید همه گزینه ها در اختیار شماست.

و اینکه سی پنل یک کنترل پنل لینوکسی است.

امکانات سی پنل:

 1. محیط کاربری آسان
 2. امکان مدیریت کامل سایت و فایل ها
 3. امکان ساخت و مدیریت پایگاه داده (بانک سایت)
 4. امکان ساخت و مدیریت ایمیل در سایت
 5. بخش نظارت بر خطاها و ایرادات سایت
 6. بخش امنیت سایت (تا حد زیادی حملات و مشکلات را رصد میکند)
 7. دریافت پشتیبان (بک آپ) از وبسایت
 8. پشتیبانی از ساخت و استفاده از FTP (پروتکلی برای انتقال ساده فایل)
 9. توانایی بررسی استفاده از منابع سایت و نظارت بر حافظه
 10. قابلیت تغییر ظاهر (پوسته) توسط شما
 11. قابلیت نصب ssl یا همان تبدیل سایت به https و نمایش قفل سبز
 12. قابلیت مدیریت چندین وبسایت در یک پنل
 13. قابلیت تغییر تنظیمات و دستکاری ماژول ها و نسخه های php
 14. نصب آسان سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس

سی پنل کنترل پنل پولی است و به این معنی نیست که ما برای خرید هاست باید پول این کنترل پنل را بدهیم نه اصلا بلکه این هزینه از سمت ارائه دهنده هاست پرداخت میشود ولی مشکل اصلی این کنترل پنل تحریم بودن آن در ایران و مشکلات بسیار آن در استفاده از بعضی سرویس دهنده هاست، یعنی ما در بسیاری از سرورهای مخصوصا ایرانی اجازه استفاده از سی پنل را نخواهیم داشت.

ولی خداروشکر شرکت هایی مثل مارال هاست این مشکلات را حتی در سرور ایران تا حد زیادی حل کرده اند.

برای ورود به سی پنل بعد از آدرس سایت از آدرس هایی مثل ۲۰۸۲ یا ۲۰۸۳ یا cpanel میتوانید استفاده کنید مثلا اگر سایت شما maralhost.com باشد شما میتوانید با:

 • maralhost.com:2082
 • maralhost.com:2083
 • maralhost.com/cpanel

وارد سی پنل شوید.

 

دایرکت ادمین (DirectAdmin)

کنترل پنل دایرکت ادمین

دایرکت ادمین را یکی از ساده ترین کنترل پنل های جهان مینامند چون برای کار کردن با این سیستم نیاز به دانش خاص و عجیب غریب ندارید کلا اهل گذاشتن آیتم های زیاد و شلوغ به سبک سی پنل نیست ولی تا چند وقت پیش همه این سادگی با کمی طراحی ضعیف همراه بود که خیلی ساده بود اما با عوض شدن طراحی اش واقعا جلب توجه کرد.

این کنترل پنل، لینوکسی و پولی است اما نه به قیمت سی پنل بلکه خیلی ارزان تر و این مبلغ برای صاحبان هاستینگ به صرفه تر خواهد بود از جمله از نظر متخصص های هاست، دایرکت ادمین یکی از بی دردسر ترین کنترل پنل هایی است که وجود دارد.

برعکس سی پنل که صاحب سرور فقط دو نوع دسترسی به عنوان مدیر و کاربر دارد و میتوانید شما به عنوان کاربر وارد شوید اینجا دایرکت ادمین اجازه ساخت دسترسی های مختلف مثل کاربر، فروشنده، مدیر را میدهد که صاحب هاستینگ به راحتی میتواند بین آن جابه جا شود.

و امکانات این کنترل پنل شامل:

 1. محیط کاربری آسان
 2. امکان مدیریت کامل سایت و فایل ها
 3. امکان ساخت و مدیریت پایگاه داده (بانک سایت)
 4. امکان ساخت و مدیریت ایمیل در سایت
 5. بخش نظارت بر خطاها و ایرادات سایت
 6. بخش امنیت سایت (تا حدودی حملات و مشکلات را رصد میکند)
 7. دریافت پشتیبان (بک آپ) از وبسایت
 8. پشتیبانی از ساخت و استفاده از FTP (پروتکلی برای انتقال ساده فایل)
 9. توانایی بررسی استفاده از منابع سایت و نظارت بر حافظه
 10. قابلیت تغییر ظاهر (پوسته) توسط شما
 11. قابلیت نصب ssl یا همان تبدیل سایت به https و نمایش قفل سبز
 12. قابلیت مدیریت چندین وبسایت در یک پنل
 13. قابلیت تغییر تنظیمات و دستکاری ماژول ها و نسخه های php

برای ورود به این کنترل پنل از ۲۲۲۲ میتوانید استفاده کنید به این صورت که اگر آدرس سایت شما maralhost.com است شما با آدرس maralhost.com:2222 میتوانید وارد دایرکت ادمین شوید.

 

پلسک (Plesk)

کنترل پنل پلسک

پلسک یک کنترل پنل ویندوزی لینوکسی است، هر چه کنترل پنل که تا الان معرفی کردیم لینوکسی بودند ولی پلسک ساخت یک شرکت خلاق است که کنترل پنل خودش را حتی در سرور های ویندوزی نیز گسترش داده است چون برای ویندوز کنترل پنل زیادی ساخته نمیشود.

پلسک مخصوصا در اروپا به شدت معروف تر از ایران است چون آیتم های ساده، امنیت بالا، ابزار های سئو، توانایی مدیریت چندین سرور در یک پنل و خیلی موارد دیگر دارد.

اما به نظر شخص من کنترل پنل سی پنل از پلسک روان تر است و دلیل اینکه خیلی از افراد به این اشاره میکنند که پلسک محیط ساده تری دارد را متوجه نشدم و برای کاربر معمولی این سختی ها کاملا حس میشود.

طبق گفته های متخصص های هاستینگ در خارج از ایران رقیب اصلی پلسک سی پنل است که در بعضی از اوقات سازمان ها به پلسک اعتماد بیشتری دارند.

امکانات پلسک شامل:

 1. پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی ویندوز و لینوکس مثل php و asp.net
 2. مدیریت سبک و بهینه شده وبسایت (بعضا برای مدیر و نه کاربر)
 3. پشتیبانی از بانک اطلاعاتی های مختلف مثل MySQL و MSSQL
 4. امکان مدیریت کامل سایت و فایل ها
 5. قابلیت مدیریت چندین وبسایت در یک پنل
 6. نصب آسان سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس
 7. سازگاری با آنتی ویروس Kaspersky

اما این کنترل پنل در ایران استقبال کمتری دارد چون اکثر هاستینگ های ایرانی لینوکسی هستند و کنترل پنل های محبوب تری مثل سی پنل وجود دارد که استفاده کنند اما بی شک برای سرور های ویندوزی این گزینه حرف ندارد.

برای ورود به پلسک میتوایند از ۸۸۸۰ و ۸۴۴۳ میتوانید استفاده کنید به این صورت که اگر آدرس سایت شما maralhost.com است شما با آدرس maralhost.com:8880 یا maralhost.com:8443 میتوانید وارد پلسک شوید.

 

اچ پنل (hPanel)

کنترل پنل اچ پنل

بعضی از هاستینگ ها از اینکه دائم کنترل پنل های دیگر شرکت های مختلف را نصب کنند و در سرور های خودشان به مشتریان استفاده کنند خسته شدند و برای خودشان کنترل پنل طبق سلیقه خودشان نوشتند.

کنترل پنل اچ پنل که شاید کمتر راجب آن شنیده باشید ابزاری دست ساز توسط شرکت hostinger است.

hostinger ادعا کرده که کنترل پنلش برای مشتریان خودش بسیار مناسب است چون میتوانند سوابق خرید، فاکتور ها و حتی تمدید سرویس هایشان را از داخل کنترل پنل انجام دهند و نیاز به ورود به پنل دیگری برای این امور ندارد.

به نظرم اچ پنل نسخه الگو برداری شده سی پنل و ساخته شده بر پایه لینوکس است فقط اندکی دستکاری شده

سیاست عدم پرداخت پول برای کنترل پنل hostinger یک منفعت مالی برای این شرکت داشته است و البته بدی این کنترل پنل این است که مشتریان این شرکت اصلا دسترسی و اجازه استفاده از کنترل پنلی به جز اچ پنل ندارند.

امکانات اچ پنل:

 1. مدیریت دامنه و ایمیل
 2. قابلیت مدیریت چندین وبسایت در یک پنل
 3. امکان مدیریت کامل سایت و فایل ها
 4. امکان ساخت و مدیریت پایگاه داده (بانک سایت)
 5. ویرایشگر DNS
 6. همچنین مدیریت امنیت حساب: گذرواژه برای دایرکتوری ها ، بلاک کردن IP و محافظت از لینک مستقیم

 

آی اس پی منیجر (ISPmanager)

کنترل پنل آی اس پی منیجر

این کنترل پنل در دو نسخه Lite و Business عرضه شده که البته برای یک صاحب سرور قیمت بالایی دارد.

هر کجای سایت آی اس پی منیجر که مشاهده کنید از سادگی کار با این پنل صحبت شده اما وقتی از بخش تست به صورت لایو اقدام به دیدن پنل و کار با آن شدم متوجه این سادگی نشدم و حتی بعضا حس کردم که برای کار با این پنل کمی نیاز به تمرین دارم.

در کل این پنل را برای اطلاعات شما معرفی کردم چون تقریبا هاستینگی را ندیدم که این پنل را عرضه کند و اگر شما خودتان سرور تهیه کنید و قصد نصب کنترل پنل داشته باشید این گزینه برای شما در کمترین حالت ماهیانه ۴۰ دلار آب میخورد.

اما شاید بد نباشد که اشاره کنیم به اینکه اگر متخصص شبکه هستید و برای پیاده سازی شاخه ای و اصطلاحا تو در تو و به شدت فنی نیاز به کنترل پنل جامعی دارید این گزینه مورد بدی نیست.

 

ویرچوال مین (Virtualmin)

کنترل پنل ویرچوال مین

این کنترل پنل لینوکسی در کمال تعجب به صورت متن باز (اپن سورس) عرضه شده یعنی امکان ویرایش آن وجود دارد.

بیش از ۱۰۰ هزار بار دانلود این کنترل پنل و ارائه نسخه رایگان تا حدی قابل قبول، این سیستم را بین متخصص های شبکه محبوب کرده است.

و کاربران مدعی شده اند که کار کردن با این کنترل پنل در موبایل و تبلت تجربه لذت بخشی دارد چون کاملا بهینه شده و ریسپانسیو است.

ویژگی های این کنترل پنل شامل:

 1. امکان مدیریت کامل سایت و فایل ها
 2. مدیریت دامنه و ایمیل
 3. ویرایشگر DNS
 4. تجزیه و تحلیل سایت
 5. گزارش دهی
 6. ورود دو مرحله ای
 7. امکان کدنویسی و دسترسی های پیشرفته

 

اجنتی (Ajenti)

کنترل پنل اجنتی

Ajenti یک کنترل پنل محبوب متن باز (اپن سورس) است که پنل مدیریت سرور مبتنی بر مرورگر را ارائه می دهد. ایجنتی اینجا باعث این میشود که اصلا سوال کنترل پنل هاست چیست را عوض کنیم و بگیم چی نیست؟ شما می توانید ایجنتی را نصب کنید و همه دستوراتتان را اجرا کنید و می توانید اطلاعات لازم سرور مانند RAM ، فضای دیسک آزاد و غیره را مشاهده کنید.

اگر به دنبال مدیریت چندین وب سایت هستید ، ممکن است استفاده از افزونه ای به نام Ajenti V در این سیستم به دردتان بخورد که این امکان را برای شما فراهم می کند تا سایت های مبتنی بر PHP ، Python ، Ruby و Node.js را مدیریت کنید.

Ajenti بسیار مدولار و همچنین کاملا قابل توسعه است، و برای بسیاری از امور قابل استفاده است.

 

برخی از ویژگی های آن عبارتند از:

 1. پنل مدیریت گرافیکی مبتنی بر AngularJS Google
 2. بسیار سبک طراحی شده توسط AJAX
 3. سازگار با موبایل
 4. نمایش پیام ها ذخیره تنظیمات به صورت زنده بدون رفرش صفحه
 5. امنیت

 

مقایسه کنترل پنل ها و انتخاب

بعد از صحبت در مورد اینکه کنترل پنل هاست چیست رسیدیم به بحث شیرین مقایسه کنترل پنل ها که باید دقت کافی داشته باشیم تا بعدا پشیمان نشویم.

صحبت ما فقط برای مقایسه سی پنل، دایرکت ادمین و پلسک خواهد بود چون این سه کنترل پنل ۹۹ درصد هاستینگ های ایران را پوشش داده اند و شاید اصلا کنترل پنل های دیگر را به هیچ عنوان یافت نکنیم و فقط بتوانیم با خرید سرور کامل فقط برای شخص خودمان نصب کنیم.

اگر هاستی که تهیه میکنید بر پایه لینوکس است پیشنهاد ما استفاده از دایرکت ادمین یا سی پنل است و اگر ویندوز است قطعا پلسک گزینه مناسبی خواهد بود.

برای انتخاب بین دایرکت ادمین و سی پنل باید بدانید که این دو از نظر امکانات خیلی شبیه هم هستند و تمام نیاز های یک وبسایت را فراهم میکنند پس شاید قضاوت ما اینجا بیشتر روی ظاهر و سرعت خواهد بود.

سرعت دایرکت ادمین در نسخه های متوسط سرعت بهتری نسبت به سی پنل است ولی در نسخه جدید دایرکت ادمین اینطور نیست پس اگر به دنبال سرعت بالا هستید نسخه های معمولی دایرکت ادمین جوابگو شما خواهد بود.

البته تفاوت سرعت آنچنان هم نیست ولی چون دایرکت ادمین از عکس و آیتم های کمتر استفاده کرده سریعتر لود میشود.

اما اگر ظاهر و جذابیت کنترل پنل برای شما اهمیت دارد به نظر سی پنل پیشنهاد بهتری است.

بدون قضاوت و هیچ جانب داری با هر دو پنل که کار کردیم به نظرم ارتباط بهتری با سی پنل برقرار کردیم.

در یک سایت خارجی یک تحقیق انجام شد که از کاربران در مورد این دو کنترل پنل سوال کردند و نتیجه هزاران فیدبک در عکس زیر قابل مشاهده است

تفاوت سی پنل و دایرکت ادمین

البته باز هم تاکید میکنیم که قیمت ماهیانه را کسی پرداخت میکند که صاحب اصلی سرور باشد و خریدار هاست به هیچ عنوان این هزینه را شخصا پرداخت نمیکند و فقط هزینه هاست را به صورت ماهیانه میپردازد و اگر شما سایت پربازدید داشته باشید و نیازمند به تهیه سرور باشد میتوانید به صورت پولی این لایسنس هارا تهیه کنید یا از نسخه های کرک (قفل شکسته) شده که سرویس دهنده ها پیشنهاد میدهند استفاده کنید.

 

جمع بندی

بعد از اینکه فهمیدید کنترل پنل هاست چیست باید بدانید کنترل پنل فقط ساخته شده برای اینکه شما راحت تر بتوانید با سایت خودتان کار کنید که البته ما برای اطلاعات شما حتی کنترل پنل های بیشتری معرفی کردیم که بدانید فقط صرف مواردی که در هاستینگ ها میشنوید همان ها نیستند و شاید اگر بخواهیم بیشتر راجبش صحبت کنیم چند ده کنترل پنل دیگر برای معرفی وجود دارد.

این را در نظر داشته باشید که کنترل پنل همه چیز نیست واصلا برای انتخاب آن نیاز به صرف وقت زیادی ندارید ما همه ویژگی هارا گفتیم و اینجا حتی موردی با هم مقایسه کردیم که شما در انتخابتان شک نکنید اما فکر نکنید که اگر سی پنل خوب است و یک هاست دایرکت ادمین تهیه کردید حس بدی داشته باشید که ای کاش سی پنل بود و من با سی پنل سایتم غوغا میکند، اهمیت ساخت سایت و جذب مشتری شما اولویت مهمتری است.

پیشنهاد میکنم برای آشنایی و اطلاعات بیشتر سری به صفحه خرید هاست مارال هاست بزنید و نیازمندی های خودتان را به ربات دلسوز ما بگید.

برای کامل تر بودن این مقاله جامع از آمار های دو مطلب ۶ Most Popular Hosting Control Panels و ۸ Awesome Web Hosting Control Panel and Server Management Software کمک گرفته شده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
19 − 15 =