جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاستپهنای باند هاست (Bandwidth) دقیقا چیه؟
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

پهنای باند هاست (Bandwidth) دقیقا چیه؟

راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی موراد مختلف و متعددی را برای شما در بر خواهد داشت که گاهی اوقات این المان های مختلف می تواند کمی برای شما دردسر ساز باشد. به عنوان مثال وقتی که طراح سایت شما و یا آموزش های مختلفی که آنها را از قبل می دانسته اید یا به تازگی شروع کرده اید، به شما می گویند که باید یک هاست و یک دامنه خریداری کنید، شاید کمی برای شما گیج کننده باشد که چه معیار های مختلفی وجود دارد تا شما با توجه به آنها آنچه را که نیاز دارید انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی از این معیار ها بپردازیم و با هم ببینیم که پهنای باند هاست چیست و چه کاری را قرار است انجام دهد.

در صورتی که با وب و اینترنت آشنایی داشته باشید، می دانید که در واقع کل سایت ها و فایل هایی که ما از طریق اینترنت به آنها دسترسی پیدا می کنیم، به صورت بسته هایی هستند که به عنوان ترافیک شبکه نامیده می شوند. پهنای باند شما تعیین کننده این است که چه میزان از این فایل ها می تواند به صورت همزمان وارد هاست شما شود و یا از آن خارج شود که به طور مفصل در مورد پهنای باند هاست و همینطور تاثیراتی که روی سرعت و کارایی سایت شما خوهاد داشت صحبت خواهیم کرد.

مطلب پهنای باند هاست دقیقا چیه؟ در تاریخ سی و یکم اردیبهشت ماه بازنویسی و به طور کامل بروزرسانی شد 

حجم پهنای باند هاست

اولین نکته ای که باید به آن دقت کنید موقع خرید یک سرویس هاست به دنبال گزینه ای شبیه پهنای باند ، Bandwidth یا ترافیک ماهیانه بگردید و مقدار روبه روی آن را با دقت بخوانید.

ممکن است مقدار به صورت گیگ یا ترابایت نوشته شده باشد یا نامحدود و اصطلاحا unmetered نوشته شده باشد که هر کدام از این مقادیر نشانگر محدودیت استفاده از پهنای باند است.

حالا برویم یک تعریف درست از پهنای باند با هم یاد بگیریم.

پهنای باند در اصل یک معیار سنجش برای میزان رد و بدل شدن دیتا در هاست میباشد یعنی پهنای باند محاسبه میکند که در هاست شما چقدر اطلاعات دانلود و چقدر آپلود شده است و جمع همه این ها ضربدر تعداد کاربران استفاده کننده عدد دقیق پهنای باند را به ما میدهد.

فرض کنید شما یک سایت دارید که ۵۰۰ کیلوبایت حجم خود وبسایت است و طبق اصول شبکه اینترنت برای دیدن این سایت ۵۰۰ کیلوبایتی باید همان حدود ۵۰۰ کیلوبایت توسط اینترنت کاربر دانلود شود تا سایت شما قابل مشاهده باشد.

برای ورود یک کاربر به سایتتان شما ۵۰۰ کیلوبایت از پهنای باند سایتتان را مصرف کرده اید.

این فقط مخصوص خود سایت نخواهد بود بلکه شما اگر یک فایل برای دانلود داشته باشید مثلا ۱۰۰ مگابایت و ۵ نفر آن را دانلود کنند شما ۵۰۰ مگابایت از پهنای باند سایتتان را مصرف کرده اید همین نوع محاسبه در آپلود ، فایل های ایمیل نیز به همین شیوه محاسبه میشود.

پهنای باند به صورت ماهیانه محاسبه میشود و در ابتدای ماه میلادی این مقدار پاک (ریست) میشود.

 

تمام شدن پهنای باند

اگر پهنای باند هاست شما تمام شود سایت شما بسته میشود و به خطا برخورد میکنید و این در کنترل پنل های هاست ارور های مختلفی دارد.

مثلا در سی پنل شما خطای

پهنای باند در سی پنل

Bandwidth Limit Exceeded

The server is temporarily unable to service your request due to the site owner reaching his/her bandwidth limit. Please try again later

 

را دریافت میکنید و در دایرکت ادمین نیز خطای زیر:

پهنای باند در دایرکت ادمین

This account has been suspended.
Either the domain has been overused, or the reseller ran out of resources.

 

محدود یا نامحدود

شاید برایتان جالب باشد که هاستینگ ها برای تامین میزان پهنای باند مخصوصا برای سرور های خارج از ایران متحمل هزینه های بسیاری میشوند و دلیل اینکه خیلی از هاستینگ ها پهنای باند محدود و کمی دارند نیز اشاره به همین موضوع دارد.

اما شرکت هایی مثل مارال هاست برای خدمات بهتر با هزینه های بیشتر اقدام به ارائه پهنای باند نامحدود کرده اند که در این صورت شما نیاز به هیچ نوع محاسبه ای ندارید و بدون دغدغه اینکه پهنای باند شما تمام میشود یا به خطا برخورد میکنید میتوانید به مدیریت و اداره وبسایتتان بپردازید.

برای تشخیص نامحدود بودن پنهای باند هاست شما دو روش تشخیص دارید که قبل از خرید از اطلاعات و جزئیات هاست جلوی کلمه پنهای باند باید مقدار نامحدود یا unmetered را ببینید یا در هاستتان که جلوتر به آن بخش خواهیم رفت نامحدود بودن مشخص شده باشد.

 

سنجش پهنای باند سایت

در کنترل پنل های معروف مثل سی پنل و دایرکت ادمین ما دسترسی تحلیل و مشاهده میزان مصرف پهنای باند سایت را خواهیم داشت.

برای مشاهده در سی پنل فقط کافیست وارد پنل شوید و از سمت راست در گزارشات گزینه Bandwidth را بررسی کنید، از بخش های گزارش گیری کامل سی پنل مثل Webalizer ، Analog stats در صورت فعال بودن هم میتوانید استفاده کنید.

پهنای باند در سی پنل

برای مشاهده در دایرکت ادمین از طریق پنل سمت راست شبیه به سی پنل میتوانید پهنای باند را مشاهده کنید یا به بخش Summary/Statistics وارد شوید و در بخش Domain AWstats در جلوی دامین مورد نظر ماهی که قصد تحلیل و دیدن پنهای باند را دارید انتخاب کنید و Persent را انتخاب کنید.

پهنای باند در دایرکت ادمین

دیدن مقدار مصرف پهنای باند به شما اطلاعات خوبی نیز میدهد مثلا متوجه میزان استفاده از داده های سایت و فشار به هاست نیز خواهید شد و میبینید که مثلا اوضاع هاست شما از نظر سلامت در چه وضعیتی قرار دارد.

 

افزایش پهنای باند و فرمول محاسبه

اگر سرویس شما پهنای باند محدودی داشت و شما از این پنهای باند تا حدی زیادی استفاده کردید نگرانی خاصی نخواهید داشت میتوانید با هاستینگ خودتان ارتباط بگیرید و با پرداخت هزینه میزان پهنای باند سایتتان را بیشتر کنید.

شما برای اینکه بدانید چه میزان پهنای باند نیاز دارید باید طبق فرمول زیر پهنای باند سایتتان را حساب کنید.

پهنای باند = (میانگین بازدید صفحات * میانگین حجم صفحات * میانگین بازدید کنندگان روزانه) + (میانگین دانلود در هر روز * میانگین حجم فایل های دانلودی) * تعداد روز های ماه (۳۰ روز) * میزان خطا

میانگین بازدید را میتوانید از طریق ابزار هایی مثل گوگل آنالیتیکس و میانگین حجم صفحات را از طریق سایت جیتی متریکس حساب کنید.

میزان خطا عددی بین ۱.۳ الی ۱.۸ میباشد که شما در نهایت ضرب میکنید که اگر اشتباهی از فرایند داشتید با این میزان خطا جبران شود.

البته پیشنهاد ما این است که حتما هاستی تهیه کنید که پهنای باند نامحدود داشته باشد تا شما اصلا به تمام شدن پهنای باند یا مشکلات احتمالی آن فکر نکنید.

 

اشتباهات رایج

در شبکه های کامپیوتری Bandwidth به معنی میزان سرعت میباشد یعنی حداکثر سرعتی که میتوان برای انتقال استفاده کرد را پهنای باند میگویند اما در هاست این داستان فرق میکند این اولین اشتباهی است که مطالب و صحبت های هاستینگ های بعضا معروف نیز به آن اشتباه اشاره میکند همین است.

دومین اشتباه معنی کلمه نامحدود است خیلی از دوستان فکر میکنند پهنای باند نامحدود یعنی انتها ندارد ولی قطعا اینطور نیست چون ما در منابع سیستم و هاست چیزی به اسم نامحدود نداریم بلکه واژه بهتری به اسم بیشتر از حد استفاده داریم یعنی شما نهایتا بتوانید ۱۰۰۰ گیگ پهنای باند مصرف کنید ولی سرور ۱۰۰۰۰۰۰ گیگ پهنای باند دارد برای همین این میزان فضا را اصطلاحا برای شما نامحدود به حساب می آورند.

اشتباه سوم داشتن یک هاست با پهنای باند محدود و برگزاری جشنواره های بزرگ است به این صورت که شما برای جشنواره ای مثلا عیدانه تصمیم به تخفیف میگیرید ولی چون پهنای باند محدودی دارید با خطا و بسته شدن سایت و ارور هایی که در بالا مشاهده کردید مواجه میشوید، حتما قبل از هر گونه اقدامی که ترافیک قابل توجهی به سایت شما وارد میکند پهنای باند هاستتان را بررسی کنید.

چهارمین اشتباه استفاده بیش از حد از صفحات سنگین و فایل های حجیم میباشد، اگر میخواهید مصرف پهنای باند سایت اصلی را کاهش دهید اولین راهکار شما استفاده از هاست دانلود میباشد و اینکه سعی کنید با بهینه سازی تصاویر و کد های سایت و استفاده از سیستم کش صفحات را سبک تر کنید و فایل های خیلی سنگین در هاست خودتان آپلود نکنید.

 

جمع بندی

بدون شک داشتن یک سرویس که پهنای باند هاست بالایی داشته باشد برای ما به شدت دردسر کمتری دارد و از طرفی فهمیدن دقیق اینکه پهنای باند به چه درد ما میخورد و اگر پر شود سایت ما قطع خواهد شد نیز یک زنگ خطر برای ما خواهد بود که به این نکات دقت کنیم.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
1 + 1 =