جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاستپهنای باند هاست (Bandwidth) دقیقا چیه؟
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

پهنای باند هاست (Bandwidth) دقیقا چیه؟

راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی موراد مختلف و متعددی را برای شما در بر خواهد داشت که گاهی اوقات این المان‌های مختلف می‌تواند کمی برای شما دردسرساز باشد. به‌عنوان‌مثال وقتی که طراح سایت شما و یا آموزش‌های مختلفی که آنها را از قبل می‌دانسته‌اید یا به تازگی شروع کرده‌اید، به شما می‌گویند که باید یک هاست و یک دامنه خریداری کنید، شاید کمی برای شما گیج‌کننده باشد که چه معیارهای مختلفی وجود دارد تا شما با توجه به آنها آنچه را که نیاز دارید انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی از این معیارها بپردازیم و با هم ببینیم که پهنای باند هاست چیست و چه کاری را قرار است انجام دهد.

در صورتی که با وب و اینترنت آشنایی داشته باشید، می‌دانید که در واقع کل سایت‌ها و فایل‌هایی که ما از طریق اینترنت به آنها دسترسی پیدا می‌کنیم، به صورت بسته‌هایی هستند که به‌عنوان ترافیک شبکه نامیده می‌شوند. پهنای باند شما تعیین‌کننده این است که چه میزان از این فایل‌ها می‌تواند به‌صورت هم‌زمان وارد هاست شما شود و یا از آن خارج شود که به طور مفصل در مورد پهنای باند هاست و همین‌طور تاثیراتی که روی سرعت و کارایی سایت شما خواهد داشت صحبت خواهیم کرد.

حجم پهنای باند هاست

اولین نکته‌ای که باید به آن دقت کنید موقع خرید یک سرویس هاست به دنبال گزینه‌ای شبیه پهنای باند (Bandwidth) یا ترافیک ماهیانه بگردید و مقدار روبه‌روی آن را با دقت بخوانید.

ممکن است مقدار به صورت گیگ یا ترابایت نوشته شده باشد یا نامحدود و اصطلاحا unmetered نوشته شده باشد که هر کدام از این مقادیر نشانگر محدودیت استفاده از پهنای باند است.

حالا برویم یک تعریف درست از پهنای باند را با هم یاد بگیریم.

پهنای باند در اصل یک معیارسنجش برای میزان ردوبدل شدن دیتا در هاست می‌باشد یعنی پهنای باند محاسبه می‌کند که در هاست شما چقدر اطلاعات دانلود و چقدر آپلود شده است و جمع همه اینها ضربدر تعداد کاربران استفاده‌کننده عدد دقیق پهنای باند را به ما می‌دهد.

فرض کنید شما یک سایت دارید که ۵۰۰ کیلوبایت حجم خود وب‌سایت است و طبق اصول شبکه اینترنت برای دیدن این سایت 500 کیلوبایتی باید همان حدود 500 کیلوبایت توسط اینترنت کاربر دانلود شود تا سایت شما قابل مشاهده باشد.

برای ورود یک کاربر به سایتتان شما ۵۰۰ کیلوبایت از پهنای باند سایتتان را مصرف کرده‌اید.

این فقط مخصوص خود سایت نخواهد بود بلکه شما اگر یک فایل برای دانلود داشته باشید مثلا ۱۰۰ مگابایت و ۵ نفر آن را دانلود کنند شما ۵۰۰ مگابایت از پهنای باند سایتتان را مصرف کرده‌اید همین نوع محاسبه در آپلود، فایل‌های ایمیل نیز به همین شیوه محاسبه می‌شود.

پهنای باند به‌صورت ماهیانه محاسبه می‌شود و در ابتدای ماه میلادی این مقدار پاک (ریست) می‌شود.

 

تمام شدن پهنای باند

اگر پهنای باند هاست شما تمام شود سایت شما بسته می‌شود و به خطا برخورد می‌کنید و این در کنترل پنل های هاست ارورهای مختلفی دارد.

مثلا در سی پنل شما خطای زیر

پهنای باند در سی پنل

Bandwidth Limit Exceeded

The server is temporarily unable to service your request due to the site owner reaching his/her bandwidth limit. Please try again later

 

را دریافت می‌کنید و در دایرکت ادمین نیز خطای زیر:

پهنای باند در دایرکت ادمین

This account has been suspended.
Either the domain has been overused, or the reseller ran out of resources.

 

محدود یا نامحدود

شاید برایتان جالب باشد که هاستینگ‌ها برای تامین میزان پهنای باند مخصوصا برای سرورهای خارج از ایران متحمل هزینه‌های بسیاری می‌شوند و دلیل اینکه خیلی از هاستینگ‌ها پهنای باند محدود و کمی دارند نیز اشاره به همین موضوع دارد.

اما شرکت‌هایی مثل مارال هاست برای خدمات بهتر با هزینه‌های بیشتر اقدام به ارائه پهنای باند نامحدود کرده‌اند که در این صورت شما نیاز به هیچ نوع محاسبه‌ای ندارید و بدون دغدغه اینکه پهنای باند شما تمام شود یا به خطا برخورد کنید می‌توانید به مدیریت و اداره وبسایتتان بپردازید.

برای تشخیص نامحدود بودن پنهای باند هاست شما دو روش تشخیص دارید که قبل خرید از اطلاعات و جزئیات هاست جلوی کلمه پنهای باند باید مقدار نامحدود یا unmetered را ببینید یا در هاستتان که جلوتر به آن بخش خواهیم رفت نامحدود بودن مشخص شده باشد.

 

سنجش پهنای باند سایت

در کنترل پنل‌های معروف مثل سی پنل و دایرکت ادمین، ما دسترسی تحلیل و مشاهده میزان مصرف پهنای باند سایت را خواهیم داشت.

برای مشاهده در سی پنل فقط کافیست وارد پنل شوید و از سمت راست در گزارشات گزینه Bandwidth را بررسی کنید، از بخش‌های گزارش‌گیری کامل سی پنل مثل Webalizer ،Analog stats در صورت فعال بودن هم می‌توانید استفاده کنید.

پهنای باند در سی پنل

در دایرکت ادمین از طریق پنل سمت راست شبیه به سی پنل می‌توانید پهنای باند را مشاهده کنید یا به بخش Summary/Statistics وارد شوید و در بخش Domain AWstats در جلوی دامین موردنظر ابتدا ماهی که قصد تحلیل و دیدن پنهای باند را دارید و سپس Persent را انتخاب کنید.

پهنای باند در دایرکت ادمین

دیدن مقدار مصرف پهنای باند به شما اطلاعات خوبی نیز می‌دهد مثلا متوجه میزان استفاده از داده‌های سایت و فشار به هاست نیز خواهید شد و می‌بینید که مثلا اوضاع هاست شما از نظر سلامت در چه وضعیتی قرار دارد.

 

افزایش پهنای باند و فرمول محاسبه

اگر سرویس شما پهنای باند محدودی داشت و شما از این پنهای باند تا حدی زیادی استفاده کردید نگرانی خاصی نخواهید داشت می‌توانید با هاستینگ خودتان ارتباط بگیرید و با پرداخت هزینه میزان پهنای باند سایتتان را بیشتر کنید.

شما برای اینکه بدانید چه میزان پهنای باند نیاز دارید باید طبق فرمول زیر پهنای باند سایتتان را حساب کنید.

پهنای باند = (میانگین بازدید صفحات * میانگین حجم صفحات * میانگین بازدیدکنندگان روزانه) + (میانگین دانلود در هر روز * میانگین حجم فایل‌های دانلودی) * تعداد روزهای ماه (30 روز) * میزان خطا

میانگین بازدید را می‌توانید از طریق ابزارهایی مثل گوگل آنالیتیکس و میانگین حجم صفحات را از طریق سایت جیتی متریکس حساب کنید.

میزان خطا عددی بین ۱.۳ الی ۱.۸ می‌باشد که شما در نهایت ضرب می‌کنید که اگر اشتباهی از فرآیند داشتید با این میزان خطا جبران شود.

البته پیشنهاد ما این است که حتما هاستی تهیه کنید که پهنای باند نامحدود داشته باشد تا شما اصلا به تمام شدن پهنای باند یا مشکلات احتمالی آن فکر نکنید.

 

اشتباهات رایج

در شبکه‌های کامپیوتری، Bandwidth به معنی میزان سرعت می‌باشد یعنی حداکثر سرعتی که می‌توان برای انتقال استفاده کرد را پهنای باند می‌گویند اما در هاست این داستان فرق می‌کند این اولین اشتباهی است که حتی در مطالب هاستینگ‌های بعضا معروف نیز دیده می‌شود

دومین اشتباه معنی کلمه نامحدود است خیلی از دوستان فکر می‌کنند پهنای باند نامحدود یعنی انتها ندارد ولی قطعا این‌طور نیست چون ما در منابع سیستم و هاست چیزی به اسم نامحدود نداریم بلکه واژه بهتری به اسم بیشتر از حد استفاده داریم یعنی شما نهایتا بتوانید 1000 گیگ پهنای باند مصرف کنید ولی سرور 1000000 گیگ پهنای باند دارد برای همین این میزان فضا را اصطلاحا برای شما نامحدود به حساب می‌آورند.

اشتباه سوم داشتن یک هاست با پهنای باند محدود و برگزاری جشنواره‌های بزرگ است به این صورت که شما برای جشنواره‌ای مثلا عیدانه تصمیم به تخفیف می‌گیرید ولی چون پهنای باند محدودی دارید با خطا و بسته شدن سایت و ارورهایی که در بالا مشاهده کردید مواجه می‌شوید، حتما قبل از هر گونه اقدامی که ترافیک قابل توجهی به سایت شما وارد می‌کند پهنای باند هاستتان را بررسی کنید.

چهارمین اشتباه استفاده بیش از حد از صفحات سنگین و فایل‌های حجیم می‌باشد، اگر می‌خواهید مصرف پهنای باند سایت اصلی را کاهش دهید اولین راهکار شما استفاده از هاست دانلود می‌باشد و اینکه سعی کنید با بهینه‌سازی تصاویر و کدهای سایت و استفاده از سیستم کش، صفحات را سبک‌تر کنید و فایل‌های خیلی سنگین در هاست خودتان آپلود نکنید.

 

جمع‌بندی

بدون شک داشتن یک سرویس که پهنای باند هاست بالایی داشته باشد برای ما دردسر کمتری دارد و از طرفی فهمیدن دقیق اینکه پهنای باند به چه درد ما می‌خورد و اگر پر شود سایت ما قطع خواهد شد نیز یک زنگ خطر برای ما خواهد بود که به این نکات دقت کنیم.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

1 دیدگاه دربارهٔ «پهنای باند هاست (Bandwidth) دقیقا چیه؟;

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
10 − 3 =