جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگکنترل پنلآموزش آپلود فایل در هاست به صورت کامل
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

آموزش آپلود فایل در هاست به صورت کامل

مدیریت و یا راه اندازی یک سایت اینترنتی کاری نسبتا پر دردسر اما ساده است که با وظایف و کار های ریز و درشتی طرف هستید که در عین سادگی می توانند پیچیدگی های خود را داشته باشند. در این رابطه باید گفت که حتی ساده ترین کارهایی که در این راستا باید انجام شود هم می تواند با جزئیات خاص و تو در تویی که راه می اندازد شما را گیج کرده و نتیجه دلخواه را به شما بدهد. همینطور در مورد خیلی از این موارد هم باید گفت که ممکن است روش های بهتری برای انجام آن وجود داشته باشد و شما وقت خود را با روش هایی که عملا مناسب کاری که می خواهید انجام دهید نیستند تلف کنید. آپلود فایل در هاست یکی از همین موارد می باشد که روش های مختلفی دارد و هر کدام کارایی های خود را دارند.

در مورد آپلود فایل در هاست باید گفت که هر وب مستری بعد از مدتی سر و کارش به آن خواهد افتاد و این کار عموما به صورت ساده و بی دردسر انجام می شود. اما در مواقعی که شما با فایلی خاص طرف باشید و یا بخواهید چندین فایل را انتقال دهید و در خلالا آن به اختلالات سرعت اینترنت و مواردی از این دست هم برخورد کنید، باید گفت که اوضاع می تواند آن طور که باید پیش نرود. در این مقاله می خواهیم یک آموزش جامع از آپلود فایل در هاست ارائه کنیم که با استفاده از آن دیگر هیچ نکته مبهمی در این مسیر پیش نیاید و شما بتوانید هر موضوعی که در این اپلود ها ممکن است برایتان پیش بیاید را هندل کرده و بهترین بازدهی را از روش های موجود آن بگیرید. در ادامه قبل از اینکه آموزش آپلود فایل در هاست را بررسی کنیم لازم است کمی در مورد اینکه این کار دقیقا چطور انجام می شود کمی صحبت کنیم.

 

آپلود فایل در هاست چطور انجام می شود

طبیعتا همه ما می دانیکم که و۵تیی قصد داشته باشیم که یک فایل را روی هاست خود آپلود کنیم باید چه مسیری انجام شود و با این کار چه اتفاقاتی روی هاست ما می افتد. در اصل قرار است یک فایل از روی سیستم ما و یا روی یک هاست دیگر به هاستی که اکنون می خواهیم کپی شده و روی این فضای ذخیره سازی هم قرار می گیرد. اما باید گفت که این کار می تواند ریزه کاری هایی را داشته باشد و جریان به همین سادگی ها هم نیست. شاید شما قبلا آپلود فایل روی سرور های ابری مانند گوگل درایو را انجام داده باشید. اما در مورد هاست باید گفت که با آپلود کردن فایل ها روی سایت های مختلف و حتی پنل پیشخوان وردپرسی ای که در اختیار شما قرار دارد هم تفاوت های زیادی دارد.

آپلود فایل در هاست چطور انجام می شود

در رابطه با آپلود فایل در هاست باید گفت که ما با هاست طرفیم، یک سیستم مجازی که با این هدف راه اندازی شده است که سایت ما را بالا نگه دارد و به درخواست های کاربرانی که می خواهند به آن دسترسی داشته باشند پاسخ دهد و سایت ما را سرپا نگه دارد. در این رابطه باید گفت که هاست ها با خیلی از فضاهای معمولی تفاوت دارند و باید در نظر داشت که دسترسی و مدیریت آنها نیز متفاوت می باشد.

از آنجا که معمولا روی یک سرور بیشتر از یک هاست وجود دارد شما مانند یک سیستم عادی نمی توانید به خود هاست و فضای ذخیره سازی ای که درآید دسترسی داشته باشید و مانند وقتی که با زمپ یا برنامه های مشابه آن کار می کنید، و فایل های خود را مستقیما در پوشه هایی که می خواهید کپی می کنید با این هاست ها هم برخورد کنید و برای ارتباط با آنها یک کنترل پنل در اختیار شما قرار داده می شود. این کنترل پنل در واقع یک برنامه است که می تواند به شما امکان مدیریت منابعی که در اختیار دارید، تنظیمات مربوط به دامنه، تنظیمات ایمیل ها، دستکاری سایت و فایل های سایت شما، تنظیمات پایگاه داده و خیلی از موارد دیگری که برای یک سایت اینترنتی وجود دارد را برای شما فراهم کند و در صورتی که بخواهید با سروری که سایت شما روی آن قرار دارد ارتباط برقرار کنید، می توانید از آن استفاده کنید.

اتفاقی که در آپلود فایل در هاست می افتد این است که شما با امکاناتی که این بخش در اختیار شما قرار می دهد یک ارتباط با سرور برقرار کرده که می تواند به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم باشد و از این طریق آنچه که مایل هستید برای سرور شما ارسال شود را به آن منتقل می کنید.

همینطور که گفتیم آپلود فایل در هاست می تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم باشد و روش های مختلفی را دارد که در ادامه قبل از آموزش آپلود فایل در هاست لازم است آنها را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که به چه صورتی کار می کنند.

 

روش های آپلود فایل در هاست

در خبخش قبلی دیم که هاست ما چه ویژگی هایی دارد و به چه صورتی کار می کند و هیمنطور این موضوع که چطور می توان هاست را میدریت کرد را بررسیی کردیم. اما در مورد آپلود فایل در هاست باید گفت که ما می توانیم به دو صورت کلی این کار را انجام دهیم که در واقع همان روش های مستقیم و غیر مستقیم هستند. منظور ما از این مفاهیم نحوه ارتباطی است که ما می توانیم با سرور داشته باشیم. همانطور که گفتیم تنها راه ارتباطی ما با منابعی که در اختیارمان قرار دارد کنترل پنل است  اما شما می توانید به روش های دیگر هم فایل های خود را به سرور بفرستید هرچند که آن کار هم نیازمند تاییدیه از کنترل پنل است.

روش های آپلود فایل در هاست

در صورتی که بخواهیم روش های آپلود فایل در هاست را به صورت کامل توضیح دهیم با این روش ها سر و کار خواهیم داشت:

 

استفاده از فایل منیجر کنترل پنل(غیر مستقیم)

در بین تمامی امکانات مختلف و رنگارنگی که کنترل پنل های بزرگ و معروف مانند دایرکت ادمین و سی پنل که در مقاله های دایرکت ادمین چیست و Cpanel چیست آنها را بررسی کردیم در اختیار ما قرار می دهند. یکی از موارد حساس و پرکاربردی که خیلی از مواقع وقتی که به سراغ کنترل پنل هاست خود می رویم صرفا با اینجا کار داریم، یک فایل منیجر قدرتمند است که از طریق آن شما می توانید پوشه هایی که روی فضای ذخیره سازی شما قرار گرفته است را مشاهده کنید و به فایل هایی که در آنها قرار دارد دسترسی داشته باشید.

ایم فایل منیجر دقیقا مانند  فایل منیجر و مدیریت فالی که روی گوشی شما وجود دارد می تواند امکانات پایه را در اختیار شما قرار دهد. البته باید گفت که ظاهر آن بیشتر شبیه سیستم مدیریت فایل ویندوز یا همان Explorer است اما باید گفت که از نظر قدرت کارایی تفاوت های زیادی را با آن دارد. آپلود فایل در هاست یکی از ویژگی هایی است که این فایل منیجر می تواند در اختیار شما قرار دهد و می توانید از آن استفاده کنید.

استفاده از فایل منیجر کنترل پنل(غیر مستقیم)

 

آپلود فایل در هاست با FTP (مستقیم)

اکان دیگری که می توا کار آپلود فایل در هاست را با استفاده از آن انجام داد استفاده از اکانت های FTP است. FTP یا همان File Transfer Protocol که در اینترنت همه آن را به نام پروتکل انتقال فایل می شناسند یکی از امکانات پایه ای در بستر اینترنت و برای سرورها می باشد که در آن فایل های بزرگ که برای سرور ها ارسال می شوند و یا از سرور برای کاربر ارسال می شوند، با یک مجموعه قوانین و رمزنگاری های جداگانه در مسیر وب حرکت می کنند که می تواند سرعت و امنیت آنها را بالاتر ببرد و کارایی بالاتری از حالت عادی داشته باشد.

روش استفاده از این امکان این است که شما یک با استفاده از یکی از کلاینت  های FTP که برنامه های مخصوص این کار هستند و روی سیستم شما نصب می شوند به سرور متصل شده و فایل را مستقیم برای سرور ارسال کرده و سرور آن را در فضای ذخیره سازی مربوط به شما ذخیره می کند. البته باید گفت که این اتصال به سرور نیازمند این است که شما یک اکانت FTP را برای خود ایجاد کرده باشید و باید برای این کار یک یوزر نیم و پسورد خاص را به سرور بدهید تا سرور شما را احراز هویت کند و بداند که فایل را از منبع درستی دریافت می کند.

در این خصوص باید گفت که باز هم پای کنترل پنل وسط می آید و همانطور که اشاره کردیم در اینجا هم کنترل پنل خود را به ما نشان خواهد داد. لازم است که برای آپلود فایل در هاست با استفاده از FTP از روی کنترل پنل خود یک اکانت FTP برای خود ایجاد کرده و دسترسی های آن را تعیین کنید و بعد به سراغ برنامه کلاینت خود بروید. و ادامه کار را از آن دنبال کنید.

 

ارسال فایل با استفاده از IDE (مستقیم)

یکی دیگر از روش هایی که عموما کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد کمتری دارد این است که شما از طریق IDE یا همان محیط یکپارچه توسعه نرم افزار که سایتی را طراحی می کنید کار آپلود فایل را انجام دهید. در این روش شما از همان ابزاری که برای ساخت فایل های برنامه خود استفاده می کنید می توانید فایل را روی سرور ارسال کنید. به عنوان مثال وقتی که یک فایل php و یا HTML از سایت را روی سیستم خود آورده و آن را ویرایش می کنید، می توانید با همان ادیتوری که این کار را انجام می دهید، مستقیما این فایل را روی سرور بفرستید.

البته باید گفت که این قابلیت صرفا برای فایل های اصلی سایت و فایل های برنامه نویسی شده در این IDE ها می باشد و برای انتقال هایی مانند یک فایل زیپ حاوی محتوای مختلف و یا تصاویر و ویدئو ها امکان پذیر نیست. در مورد کاربرد های برنامه نویسی هم باید گفت که معمولا به ندرت استفاده می شود و یک روش بدون کاربرد است. اما لازم بود که این روش هم در بین روش هایی که می توان برای آپلود فایل در هاست از آنها استفاده کرد معرفی شود.

اکنون که می دانیم روش های پایه برای آپلود فایل در هاست کدامند وقت آن رسیده است که به آموزش هر کدام از این روش ها بپردازیم و ببینیم که چطور می توانیم کار آپلود فایل در هاست را با آنها انجام دهیم. در ادامه دو روش کاربردی و مورد استفاده آپلود فایل در هاست یعنی استفاده از فایل منیجر و همینطور استفاده از FTP را با هم بررسی خواهیم کرد و آن را آموزش می دهیم.

ارسال فایل با استفاده از IDE (مستقیم)

 

آموزش آپلود فایل در هاست از طریق فایل منیجر

اولین و عمومی ترین روشی که برای آپلود فایل در هاست استفاده می شود این است که شما به سراغ فایل منیجر خود رفته و کار آپلود فایل را از آنجا انجام دهید. در مورد این روش باید گفت که بهترین روش برای وقتی می باشد که شما چند فایل کوچک دارید و می خواهید آنها را روی هاست خود بریزید. اما باید گفت در صورتی که فایل ما بزرگ است و بیشتر از ۳۰ مگابایت می باشد بهتر است که از روش بعدی استفاده کنید زیرا این روش نمی تواند خیلی پایدار باشد و در صورت قطعی ارتباط کل آپلود شما از بین خواهد رفت. البته ۳۰ مگابایت یک معیار الزامی نیست و یک عدد کاملا تجربی است.

شما می توانید کار آپلود فایل در هاست را برای فایل های بزرگ را هم با این روش انجام دهید اما زمان و انرژی زیادتری از شما خواهد گرفت و ممکن است که با قطعی های مختلف مواجه شوید. روش انجام این کار روی کنترل پنل های مختلف متفاوت می باشد. در ادامه آموزش آپلود فایل در هاست با این روش را روی دو کنترل پنل دایرکت ادمین و سی پنل دنبال می کنیم.

 

آپلود فایل در هاست دایرکت ادمین

یکی از اولین کار هایی که باید برای آپلود فایل در هاست با استفاده از این روش انجام دهید این است که ابتدا به کنترل پنل خود لاگین کنید. برای انجام این کار روش های متعددی وجود دارد اما برای دایرکت ادمین بهترین راه این است که عبارت :۲۲۲۲ را در انتهای آدرس سایت وارد کرده و اینتر را بزنید تا صفحه لاگین برای شما نمایش داده شود. با وارد کردن اطلاعات ورود می توانید به کنترل پنل خود وارد شده و صفحه داشبورد یا همان پیشخوان کنترل پنل خود را مشاهده کنید که اطلاعات مختلفی را از میزان استفاده شده از فضای ذخیره سازی و همینطور پهنای باند در اختیار شما قرار می دهد و البته در بالای آنها منو های امکانات اصلی این کنترل پنل قرار دارد.

کاری که باید انجام دهید این است که از منوی System Info & Files گزینه File Manager را انتخاب کنید:

منوی دایکرت ادمین

 

با این کار شما به فایل منیجر اصلی دایرکت ادمین منتقل خواهید شد که می توانید پوشه های مختلفی که در هاست شما وجود دارد را مشاهده کنید. اکنون کاری که باید برای آپلود فایل در هاست انجام شود این است که به سراغ پوشه ای بروید که می خواهید فایل را در آن آپلود کنید. البته شما می توانید فایل را در یکی از پوشه ها آپلود کرده و آن را جابجا کنید اما بهتر است که مستقیم فایل را در پوشه مورد نظر خود ریخته و دردسر انتقال را نداشته باشید. در صورتی که قصد انتقال فایل به پوشه اصلی سایت خود را در آید باید پوشه public_html را انتخاب کنید که اصلی ترین پوشه دامنه شما است و فایل های سایت شما هم در آن قرار می گیرند. بعد از وارد شدن به این پوشه لازم است که روی دکمه سبز رنگ Upload file که در بخش کناری سمت چپ و پایین صفحه قرار دارد کلیک کنید:

گزینه آپلود فایل در هاست دایرکت ادمین

 

با انجام این کار پاپ آپ زیر برای شما باز خواهد شد که امکان انتخاب فایل ها از روی سیستم را به شما می دهد و شما می توانید فایل های مورد نظر خود را تا اندازه ۱۰ گیگابایت روی هاست آپلود کنید. البته باید گفت که شما حتی ممکن است این اندازه فضا روی هاست خود نداشته باشید و با دردسر های مختلف مواجه شوید.

آپلود فایل در هاست دایرکت ادمین

 

بعد از انتخاب فایل و کلیک روی دکمه آپلود مدتی طول می کشد که کار آپلود روی هاست به اتمام برسد. البته باید گفت که این روش برای کسانی که از کنترل پنل سی پنل روی سایت خود استفاده می کنند تا حدودی متفاوت خواهد بود. در ادامه به سراغ آموزش آپلود فایل در هاست برای این کنترل پنل می رویم.

 

آپلود فایل در هاست سی پنل

در مورد سی پنل باید گفت که با یکی از بهترین و کاربردی ترین کنترل پنل های موجود طرف هستیم و عموما به عنوان محبوب ترین کنترل پنل لینوکسی هم شناخته می شود برای ورود به این کنترل پنل کاری که لازم است انجام دهید این است که در انتهای آدرس عبارت :۲۰۸۳ را وارد کرده و اینتر را بزنید. البته در صورتی که می خواهید به روش های دیگری برای این کار و همینطور آموزش های مختلف کار با این کنترل پنل دسترسی داشته باشید می توانید سری هم به مقاله آموزش سی پنل هاست بزنید. بعد از اینکه به صفحه لاگین رفتید و اطلاعات ورود خود را وارد کردید، شما با منوی بزرگ سی پنل مواجه خواهید شد که تقریبا به امضای این کنترل پنل تبدیل شده است و می توانید تمامی امکاناتی که این کنترل پنل حرفه ای به شما می دهد را در اینجا مشاهده کنید.

کاری که باید انجام دهید این است که روی گزینه File Manager کلیک کنید:

منوی سی پنل

 

پس از ورود به کنترل پنل می تواند یک صفحه سه بخشی را مشاهده کنید. در بزرگترین بخش شما می توانید فایل ها و پوشه های موجود در مسیری که قرار دارید را ببینید. در ست چپ یک دایرکتوری درختی که کل پوشه های شما را نشان می دهد قرار دارد و در نوار بالایی نیز می توانید ابزار های کنترلی را ببینید که برای کار های مختلف در اختیار شما قرار دارند.

برای آپلود فایل در هاست لازم است که ابتدا به مسیری که می خواهید فایل را در آن آپلود کنید رفته و بعد از آن از نوار بالا آپلود را انتخاب کنید:

گزینه آپلود فایل در هاست سی پنل

 

بعد از اینکه این کار را انجام دهید صفحه زیر برای شما نمایش داده خواهد شد که در آن شما باید فایل های مورد نظر خود را به آن معرفی کنید:

آپلود فایل در هاست سی پنل

 

شما می توانید این کار را با درگ و دراپ کردن فایل های مورد نظر خود در این صفحه و همینطور کلیک روی دکمه Select File  انتخاب فایل ها از روی سیستم خود به آن معرفی کرده و منتظر باشید که کار اپلود فایل ها تمام شود. به همین سادگی و با چند کلیک کوچک این کار انجام شده و شما می توانید از فایل ها روی هاست خود استفاده کنید. اما همانطور که در ابتدای این بخش هم گفتیم، این روش برای فاطل های بزرگ و اینترنت های دارای اختلال منسبت نیست و بهتر است به سراغ روش بهتری برویم در ادامه با آموزش آپلود فایل در هاست به کمک اکانت های FTP این روش را ارائه خواهیم کرد.

 

آموزش آپلود فایل در هاست با اکانت FTP

در مورد اکانت های FTP و کاربرد های FTP در بخش های قبلی صحبت کردیم و دیدیم که با چه چیزی طرف هستیم. در واقع در اینجا ما یک اجازه دسترسی به سرور با یک پروتکل قدرتمند و حرفه ای برای انتقال فایل را خواهیم داشت که امکانات خوبی را به ما می دهد. در صورتی که به اطلاعات تکمیلی در مورد کارکرد و همینطور فلسفه اصلی این امکان دارید می توانید سری به مقاله اکانت FTP چیست بزنید تا به آموزش های تکمیلی هم دسترسی داشته باشید. اما برای اینکه بدانیم کار آپلود فایل در هاست با استفاده از این اکانت ها به چه صورت انجام می شود لازم است که ابتدا وارد هاست خود شده و یک اکانت برای خودتان ایجاد کنید.

نحوه ورود به اکانت ها را در بخش های قبلی بررسی کردیم. بعد از این که وارد اکانت خود شدید  باید به سراغ بخشی که اکانت های FTP شما را نگهداری می کند بروید که در دایرکت ادمین و سی پنل با هم متفاوت خواهند بود. در ادامه هر کدام را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

 

ایجاد اکانت FTP در کنترل پنل دایرکت ادمین

برای این کار باید از منوی Account Manager گزینه FTP Management را انتخاب کنید تا به امکانات مورد نیاز برای این کار دسترسی داشته باشید:

تنظیمات FTP دایرکت ادمین

 

با این کار شما به صفحه مدیریتی اکانت های FTP منتقل می شوید که می توانید لیست اکانت های خود را در آن ببینید:

صفحه اکانت های FTP

 

در این حالت شما ممکن است که با یک لیست خالی مواجه باشید، اما معمولا یک اکانت به صورت پیشفرض برای هاست شما ایجاد شده است. برای ساخت اکانت جدید لازم است که روی دکمه آبی رنگی که با لیبل Create FTP Account مشخص شده است و در تصویر بالا هم مشاهده می کنید کلیک کنید. با این کار شما به صفحه زیر منتقل خواهید شد:

ایجاد اکانت FTP در کنترل پنل دایرکت ادمین

 

در این صفحه شما باید یوزر نیم و پسورد خود را وارد کرده و بعد از آن در بخش پایینی دسترسی هایی که با اکانت FTP می خواهید داشته باشید را تکمیل کنید. در این قسمت گزینه Domain می تواند امکانات مورد نیاز برای آپلود فایل در هاست را در اختیار ما قرار دهد. بعد از این تنظیمات روی دکمه Create کلیک  می کنیم تا این اکانت جدید برای ما ایجاد شود.

 

ایجاد اکانت FTP در هاست سی پنل

در مورد ایجاد یک اکانت FTP برای آپلود فایل در هاست سی پنل لازم است که با روش های ارائه شده در بخش قبل به هاست سی پنل خود وارد شده و از بخش Files روی گزینه FTP Account کلیک کنید:

تنظیمات FTP در سی پنل

 

بعد از نام این کار شما به صفحه ای وارد خواهید شد که در آن فرم زیر به شما نمایش داده می شود:

ایجاد اکانت FTP در هاست سی پنل

 

 با پر کردن این فرم و کلیک روی دکمه Create اکانت جدید برای شما ایجاد خواهد شد. بعد از این کار و ایجاد یک اکانت تازه نوبت به این خواهد رسید که کار آپلود فایل در هاست را با این اکانت ها انجام دهید. در ادامه این موضوع را با هم بررسی می کنیم.

 

روش کار با اکانت های FTP

در واقع باید گفت این اکانت های  FTP که با هم آنها را ایجاد کردیم به نوعی مجوز های ورود را برای شما فراهم می کنند. اکنون برای اینکه از این مجوز ها روی سایت استفاده کنیم لازم است که ابتدا یک کلاینت FTP را روی سیستم خود داشته باشیم. در مقاله بهترین نرم افزار FTP در مورد اینکه این برنامه ها چه هستند به صورت کامل صحبت کردیم. همانطور که شما برای دسترسی به یک سایت لازم است از مرورگر خود استفاده کنید برای دسترسی به FTP هم به یک کلاینت FTP نیاز دارید.

معروف ترین کلاینتی که شاید نام آن را هم شنیده باشید، کلاینت FileZilla است. این برنامه امکانات خوبی را به صورت رایگان برای این کار در اختیار شما قرار می دهد. برای استفاده از این برنامه ابتدا باید آن را دانلود کرده و روی سیستم خود نصب کنید. بعد از یانکار برنامه را اجرا کنید و شما در این حالت با صفحه زیر مواجه خواهید شد:

روش کار با اکانت های FTP

 

در این برنامه باید اطلاعات اکانت FTP را در قسمت های مشخص شده وارد کرده تا بتوانید از آن استفاده کنید. برای این کار کافی است که در قسمت Domain نام سایت، در Username نام اکانتی که ساخته اید و در بخش Password هم رمز خود را وارد کرده و برای فیلد Port نیز چیز خاصی را وارد نکنید تا به صورت پیش فرض کار خود را انجام دهد. بعد از وارد کردن  اطلاعات شما می توانید با کلیک روی Connect ارتباط شما برقرار خواهد شد.

وقتی که این کار را انجام دهید می توانید در بخش های پایینی که با شماره های ۱ و ۲ مشخص شده اند اطلاعات هاست خود را ببینید. در اینجا در بخش ۱ دایرکتوری و مسیر پوشه ها به صورت درختی به شما نمایش داده خواهد شد و در بخش دوم کلیه فایل ها و پوشه های دایرکتوری موجود را می بینید. در کنار آن و در سمت چپ شما همین موارد را برای سیستم خود مشاهده می کنید. در صورتی که بخواهیم فایلی را روی هاست آپلود کنیم با استفاده از درگ و دراپ کردن فایل ها از یک سمت به سمت دیگر می توانید به راحتی این کار را انجام داده و آپلود فایل در هاست و همینطور دانلود آن را انجام دهید.

البته باید توجه داشته باشید که شما هر فایلی را نباید روی سرور خود آپلود کنید و در خیلی از مواقع این کار می تواند برای شما دردسر هایی را داشته باشد. در ادامه در مورد نکاتی که باید برای آپلود فایل در هاست رعایت کنیم و حواسمان به آنها باشد به صورت کامل با هم صحبت خواهیم کرد.

 

نکات مهم در آپلود فایل در هاست

توجه داشته باشید که شما نباید هر فایلی را وارد هاست خود کنید و این سادگی در آپلود فایل در هاست نباید شما را برای این موضوع که هر چیزی را روی هاست خود امتحان کنید و فایل های مختلف را روی آن ببرید ترغیب کند. در این رابطه باید گفت که هاست یک فضای بسیار حساس است که در صورت آپلود فایل اشتباه و یا حاوی ویروس یا حتی کدهای مخرب ممکن است که اوضاع  سایت شما و حتی اوضاع سرور به طور کلی به هم بریزد. در چنین مواردی در خیلی از هاستینگ ها کاربران باید برای ورود این ویروس ها به سرور پاسخگو باشند.

شاید این موضوع برای شما عجیب به نظر برسد اما خیلی از فایل هایی که آپلود می کنید ممکن است حاوی موارد و مطالب مخربی برای هاست باشند. در صورتی که شما خودتان این فایل را آماده کرده اید و یا یکی از فایل های خود سایت شما بوده است و آن را روی سیستم خود آورده و اکنون قصد آپلود آن را دارید مشکلی برای شما ایحا نخواهد شد اما در خیلی از موارد که شما مازول های مختلف را از سایت های به ظاهر معتبر دانلود کنید، این موارد می توانند بک دور ها و ویروس هایی را در خود داشته باشند که برای هاست دردسر درست کند. به طور کلی می توان نکاتی که برای آپلود فایل در هاست وجود دارند را به این صورت معرفی کرد:

 

قبل از آپلود فایل را زیپ کنید

در صورتی که شما قصد دارید فایل های خود را به صورت چندتایی روی سرور بفرستید بهترین کار این است که  آنها را زیپ کرده ور وی هاست خود ارسال کنید. دقت داشته باشید که این فایل های آپلود شده و دانلود شده هم از پهنای باند شما به حساب می آید پس بهتر است هم آنها را کم حجم کرده و هم با زیپ کردن آنها از این فایل ها محافظت کنید. در خیلی از مواقع شما از فریم ورک های مختلف استفاده کرده باشید و آنتی ویروس هاست آنها را کنترل کند ممکن است که برای شما دردسر هایی را درست کنند.

به عنوان مثال در صورتی که از فریم ورک های مانند فریم ورک های مایکروسافتی که غیر رایگان هستند به صورت کرک شده استفاده کرده باشید ممکن است که دردسر هایی برای شما در اینجا ایجاد شود. با یک زیپ کردن ساده می توانید از این موارد فرار کرده و عمل آپلود فایل در هاست به صورت بهتری برای شما انجام خواهد شد و در ارسال نیز مشکلات کمتری خواهید داشت.

 

ماژول هایی که از سایت های مختلف دانلود کرده اید را آپلود نکنید

ممکن است شما در یک سایت ببینید که یک ماژول گران قیمت که هزینه زیادی را برای خرید آن باید پرداخت کنید به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است. این ماژول دقیقا می تواند مشکلاتی را که در بخش های قبلی در مورد آنها صحبت کردیم را برای شما ایجاد کنند و باید گفت که دردسر هایی که برای ما دارند بسیار بیشتر از فواید آنها خواهند بود. در این رابطه باید گفت که خیلی از این فایل ها مجهز به بخش های تبلیغاتی هستند که می توانند سایت شما را به صورت اسپم گونه ای به هم بریزند و یا اینکه بک لینک هایی را از سایت شما به سایت خود بگیرند که باعث شود اعتبار سئوی آنها بالاتر برود.

در مورد پلتفرم هایی مانند وردپرس موارد اینچنینی زیاد دیده می شود و عموم قالب ها و افزونه هایی که به صورت رایگان ارائه می شوند این نوع از محتوا را دارند. پس بهتر است که همیشه ماژول ها، قالب ها و افزونه های خود را از ارائه کنندگان مجاز تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید.

نکات مهم در آپلود فایل در هاست

 

فایل بزرگ روی هاست آپلود نکنیم

دقت داشته باشید که چه چیزی را روی هاست خود قرار می دهید. وقتی که شما یک فایل را روی هاست خود می گذارید سایت شما می خواهد از استفاده کند و در صورتی که حجم و اندازه این فایل ها بزرگ باشد شما با مشکلات عدیده ای مواجه خواهید شد. در این رابطه باید گفت که آپلود فایل بزرگ روی هاست می تواند به معنی دردسر برای هاست شما باشد و اگر می بینید که بخشی از تصویر و یا ویدئو های شما بزرگ است بهتر است قبل از اینکه کار آپلود فایل در هاست را انجام دهید آنها را تا حد ممکن بهینه سازی کنید.

 

هاست خود را خلوت نگه دارید

باید سعی کنید که همیشه با کمترین میزان حافظه ای که کار شما با آن راه می افتد کار را جلو ببرید. بعضا مشاهده می شود که خیلی از وب مستر ها کلیپ های ویدئویی و فایل های سنگین را روی هاست خود گذاشته و لینک دانلود از آن تهیه می کنند. این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود. هر چند که شما پول این فضا را پرداخت کرده اید و می توانید از آن استفاده کنید. اما هر چه که استفاده از هاست شما بیشتر شود باید گفت که سرعت عمل سایت شما نیز پایین خواهد آمد و شما با دردسر هایی روبرو خواهید شد.

باید گفت که هر چه هاست شما خلوت تر باشد سایت شما بازدهی بهتر و بیشتری را خواهد داشت و باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید. در صوتی که سایت شما فایل های زیادی دارد و یا به لینک های دانلود نیاز دارید می توانید از دانلود سنتر ها و یا هاست دانلود استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل به بررسی موضوع آپلود فایل در هاست پرداختیم دیدیم که چه روش هایی برای این کار وجود دارد در این رابطه باید گفت ما در کل می توانیم از سه روش اصلی برای این منظور استفاده کنیم که به صورت آپلود با استفاده از فایل منیجر ارائه شده در کنترل پنل هاست، استفاده از برنامه های FTP برای آپلود فایل و اتصال با این پروتکل و همینطور استفاده از IDE ها برای ارسال فایل های php و یا HTML روی هاست خود استفاده کنیم که هر کدام روش های مختلفی را  دارند و شامل بخش های مختلفی می شوند. دقت داشته باشید که در انجام مراحل آپلود فایل در هاست دقت کافی را داشته باشید و فایل های مشکوک و هرچیزی که دانلود کرده بودید را بدون بررسی روی هاست خود آپلود نکنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
22 − 17 =