جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهآموزش پیدا کردن سیستم سایت
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

آموزش پیدا کردن سیستم سایت

وقتی که شما وارد طراحی سایت شوید روش های زیادی وجود دارد که می توانید برای ساخت و طراحی یک سایت حرفه ای از آنها استفاده کنید. این روش ها می تواند گستره بسیار زیادی را از استفاده از تمپلیت های آماده که سیستم های مدیریت محتوا و فریم ورک ها در اختیار شما قرار می دهند تا استفاده از تکنیک ها و ظریف کاری های طراحان برتر و الهام گرفتن از آنها را شامل باشد. آنچه که می توان در این باره از آن مطمئن بود ای است که نگاه کردن به طراحی های دیگران و همینطور بهتر کردن آنها برای طرح شما می تواند یکی از روش هایی باشد که باعث شود تا خلاقیت شما شکوفا شده و یکی از مواردی که باید برای این کار در نظر داشت این است که سایتی که به طراحی آن نگاه می کنید چه سیستمی دارد. پس پیدا کردن سیستم سایت در اینجا خود را به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین موارد برای طراحان و یا وب مستر ها خود را نشان خواهد داد.

در خیلی از موارد حتی پیدا کردن سیستم سایت برای مدیر سایت هم کاری مفید خواهد بود که می تواند یک ارزیابی خوب را از رقبای خود داشته باشد و قابلیت های مختلفی که آنها ارائه می کنند را هم به نحوی روی سیستم خود پیاده سازی کند. اما این موضوع که پیدا کردن سیستم سایت یکی از مواردی است که در عین سادگی می تواند پیچیدگی هایی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا به آموزش کامل اینکه پیدا کردن سیستم سایت چگونه انجام می گیرد و بهترین روش برای آن چیست صحبت کنیم. اما قبل از اینکه به بررسی روش های پیدا کردن سیستم سایت بپردازیم لازم است کمی در مورد این سیستم ها یعنی همان CMS ها یا سیستم های مدیریت محتوا بپردازیم و این موضوع که ساز و کار آنها به چه صورت است را بررسی کنیم.

 

CMS چیست و چطور کار می کند

در رابطه با این موضوع که CMS چیست و به چه روشی کار می کند باید گفت که CMS ها یا سیستم های مدیریت محتوا ابزاری هستند که به ما این امکان را می دهند که با استفاده از هسته خامی که از یک سایت در اختیار ما می گذارند، یک وبسایت را با تغییر بعضی از ویژگی ها، اضافه کردن امکانات خاص و به صورت کلی با ویرایش سایت موجود، تولید کرده و تمامی موارد لازم برای مدیریت سایت را در اختیار ما قرار می دهد. در واقع این سیستم ها این امکان را دارند که یک سایت آماده را به ما داده و ما با ویژگی هایی که در اختیار داریم آن را تغییر دهیم.

روش کاری سیستم های مدیریت محتوا به این صورت می باشد که شما یک هسته پردازشی اصلی دارید که مانند یک برنامه سایت شما را بالا نگه می دارد. عموم سیستم های مدیریت محتوا قالب محور و افزونه محور هستند. شما با نصب پوسته ها و قالب ها و همینطور نصب و اجرای افزونه های مختلف می توانید امکانات مختلفی را به سایت خود اضافه کنید. به عنوان مثال شما می توانید یک هسته خام CMS را با این امکانات به یک سایت آموزشی، فروشگاهی، وبلاگ و یا هر نوع سایتی که لازم داشته باشید، تبدیل کنید. علاوه بر این CMS به شما یک منوی جامع و کامل را برای مدیریت محتوای سایت می دهد که می توانید از طریق آن تمامی تنظیمات را انجام دهید. در صورتی که در مورد ساختار و کارکرد CMS ها سوالی دارید می توانید سری به مقاله CMS چیست بزنید.

وقتی صحبت از سیستم های مدیریت محتوا در میان باشد اولین سیستمی که به ذهن ما می رسد وردپرس خواهد بود که به عنوان پرطرفدارترین و بهترین سیستم مدیریت محتوای جهان شناخته شده و در واقع می توانیم بگوییم بیشترین سهم از بازار سیستم های مدیریت محتوا را به خود اختصاص داده است و نزدیک به ۶۰ درصد از کاربرانی که سایت خود را با سیستم مدیریت محتوا ساخته اند از سیستم وردپرس برای این کار استفاده کرده اند.

CMS چیست و چطور کار می کند

ویژگی هایی که این سیستم مدیریت محتوا می تواند در اختیار شما قرار دهد منحصر به فرد نیستند اما می توان گفت که تجمیع آنها در کنار هم و راحتی استفاده از آنها در هیچ CMS دیگری یافت نمی شود و از همین رو وردپرس توانسته است تا این اندازه برای خود رشد داشته باشد. در واقع شما در این سیستم مدیریت محتوا این امکان را دارید که با استفاده از تنظیمات گسترده ای که در اختیار شما قرار گرفته تمامی جنبه های سایت خود را مدیریت کرده و دیگر نیازی به کدنویسی نخواهید داشت. در واقع یکی از مواردی که وردپرس به آن می نازد همین طراحی سایت بدون کدنویسی می باشد.

اما این موضوع که این توضیحات چه ربطی به پیدا کردن سیستم سایت دارد و چرا باید در مورد وردپرس این موارد را به یاد داشته باشیم، شاید کمی گنگ به نظر برسد. در واقع همانطور که دیدیم نزدیک به نیمی از سایت هایی که با آنها طرف هستیم وردپرسی بوده و از خیلی از جهات وقتی صحبت از پیدا کردن سیستم سایت به میان می آید، موارد مختلفی را که مربوط به وردپرس هستند بررسی می کنیم. پس دلیل این توضیحات ما همین است. در ادامه در مورد اینکه لوازم پیدا کردن سیستم سایت چیست و اصلا چرا باید به چنین روش هایی نیاز داشته باشیم خواهیم پرداخت.

 

چرا پیدا کردن سیستم سایت مهم است

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که پیدا کردن سیستم یک سایت می تواند چه کمکی به ما بکند و برای چه کاری باید به سراغ پیدا کردن سیستم سایت خاصی برویم. در واقع وقتی که شما سیستم یک سایت را بررسی می کنید می توانید با استفاده از اطلاعاتی که در اختیار خواهید داشت، به تمامی پتانسیل هایی که یک سایت دارد دسترسی داشته باشید، و از طرفی این موضوع را متوجه شوید که سایت مورد نظر شما تا چه اندازه به صورت حرفه ای پیاده سازی شده است.

در واقع آنچه که در ساخت سایت مورد استفاده قرار می گیرد نشان دهنده این است که مدیران سایت تا چه اندازه روی سایت خود حساس بوده و حرفه ای عمل کرده اند. به عنوان مثال وقتی که شما یک سایت وردپرسی با ۴۰ کتابخانه JS مختلف را پیدا می کنید، اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند این است که مدیران سایت تنها کاری که کرده اند این بوده که افزونه های رنگارنگ را روی سایت خود نصب کرده و به جای برخورد موثر برای رفع مشکل به در و دیوار کوبیده اند.

چرا پیدا کردن سیستم سایت مهم است

یکی دیگر از مورادی که می توان به عنوان ویژگی هایی که برای پیدا کردن سیستم سایت معرفی می شود و احتمالا شما هم به همین دلیل سر از این مقاله در آورده اید معرفی کرد، درک چگونگی کارکرد یک سایت برای ساخت و پیاده سازی آن در جایی دیگر است. شاید شما یک سایت رقیب یا سایتی در زمینه ای دیگر را ببینید که بسیار عالی و خوب کار کرده است و بخواهید که همان کار را روی سایت خودتان داشته باشید.

اینجاست که پیدا کردن سیستم سایت می تواند به شما کمک کند و بگوید که اگر می خواهید سایتی را به این صورت داشته باشید لازم است که از چه امکانات و ویژگی هایی برای خود استفاده کنید. به طور کلی می توان گفت که پیدا کردن سیستم سایت یکی از کارهایی است که هر طراح سایت و توسعه دهنده ای لازم است در موارد گوناگون برای اینکه از چگونگی کاری که سایت های دیگر انجام می دهند سر در بیاورد بلد باشد و یک دانش عمومی در زمینه طراحی وب به شمار می آید.

اما در مورد اینکه پیدا کردن سیستم سایت به چه صورتی انجام می شود می توان چند روش مختلف را معرفی نمود که در ادامه این موارد را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

روش های پیدا کردن سیستم سایت

تا اینجای کار دیدیم که وقتی صحبت از پیدا کردن سیستم سایت در میان باشد، اول اینکه می خواهیم چه سیستم هایی را بررسی کنیم و منظور ما از سیستم سایت چیست و دوم این مسئله را مورد بررسی قرار دادیم که پیدا کردن سیستم سایت می خواهد چه کمکی به ما بکند. اکنون که می دانیم دقیقا چه چیزی را به چه منظور می خواهیم وقت آن رسیده است که روش های پیدا کردن سیستم سایت را بررسی کنیم.

روش های پیدا کردن سیستم سایت

به طور کلی می توانیم بگوییم که پیدا کردن سیستم سایت به سه دسته کلی تقسیم می شود که در ادامه هر کدام از این روش ها را به صورت کامل معرفی می کنیم:

 

بررسی سورس سایت

یکی از اصلی ترین و پایه ای ترین روش ها که شما بدون هیچ یک از ابزار هایی که کم و بیش در مورد آنها صحبت کرده ایم می توانید سیستم یک سایت را پیدا کنید، استفاده از سورس کد سایت است. در واقع این روش به ما کمک می کند تا سیستم یک سایت اینترنتی را با دانشی که از برنامه نویسی وب داریم پیدا کرده و برای آن باید نگاهی به کدهای صفحاتی که سایت به شما ارائه می کند بیندازید. برای این کار در مرورگر خود روی سایت مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه View Page Source را انتخاب کنید.

بررسی سورس سایت

 

بعد از این کار یک صفحه با کدهای HTML به شما نمایش داده خواهد شد که در واقع قالب اصلی صفحه مورد نظر به زبان نشانه گذاری ابرمتن یا همان HTML است. در این بخش شما می توانید به دنبال مواردی آشنا از فریم ورک هایی که می شناسید بگردید. به عنوان مثال اگر به دنبال لینک ها و کدهایی بگردید که از WP در آنها استفاده شده می توانید وردپرسی بودن یک سایت را تشخیص داده و خیلی از افزونه هایی که از آنها استفاده شده را نیز پیدا کنید. تصویر زیر می تواند این اطلاعات را نمایش دهد.

سورس سایت

 

در این بخش از کد ها کاملا مشخص است که سیستم این سایت وردپرس بوده و در صورتی که کمی دقت داشته باشید از روی فایل هایی که این سایت مورد استفاده قرار می دهد و لینک هایی که در آن وجود دارد می توانید اطلاعات بسیار بیشتر و مفصل تری را بدست آورید. به عنوان مثال در کدهای این سایت می توان عبارت زیر را مشاهده کرد:

wp-content/plugins/wordpress-tooltips

این بخش  از آدرس لینک های JS های مورد استفاده می تواند به ما بگوید که با یک سایت وردپرسی طرف هستیم که در بخش پلاگین های خود یک پلاگین به نام وردپرس تولتیپ هم دارد. همینطور در صورتی که به دنبال بخش های wp-content/themes/ بگردید قطعا می توانید قالبی که مورد استفاده قرار گرفته است را پیدا کنید.

در صورتی که با زبان HTML و ساختار وب کمی بیشتر آشنا شوید این بخش می توانید اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد و می توانید با خیالی آسوده تمام اطلاعاتی که نیاز دارید را از اینجا بدست آورید. البته همه سایت ها مانند سایت های وردپرسی خوش ساخت نیستند که به این سادگی بتوانید از آنها اطلاعات بیرون بکشید. در این حالت شما می توانید به سراغ ابزار های دیگری که در ادامه آنها را معرفی می کنیم بروید و به راحتی کار خود را انجام دهید.

 

ابزار های آنلاین برای پیدا کردن سیستم سایت

یکی دیگر از روش هایی که می توان از آن برای پیدا کردن سیستم سایت استفاده کرد ابزار هایی هستند که به صورت آنلاین به ما سرویس دهی می کنند این ابزار ها در واقع سایت هایی هستند که با وارد کردن نام سایت مورد نظر خود در آنها می توانید یک اسکن در مورد این سایت ها بدست بیاورید و ببینید که از چه سیستمی برای کار خود استفاده می کنند. در صورتی که بخواهیم معروف ترین و کاربردی ترین این سایت ها را به شما معرفی کنیم می توانیم این سایت ها را نام ببریم:

 

سایت WhatCMS

این سایت را می توان یکی از مهمترین و اصلی ترین سایت هایی معرفی کرد که این سرویس را به ما ارائه می کنند و باید در نظر داشت که پیدا کردن سیستم سایت با استفاده از این ابزار یکی از ساده ترین روش ها خواهد بود. برای اینکار باید به سراغ همین سایت به آدرس whatcms.org بروید. وقتی وارد این سایت شوید صفحه زیر را خواهید دید.

سایت WhatCMS

 

با وارد کرد نام سایت مورد نظر و کلیک روی Detect CMS کار لود شدن آغاز شده و بنا به سرعتی که سایت مورد نظر دارد ممکن است پیدا کردن سیستم سایت کمی طول بکشد.

لود کردن سایت WhatCMS

 

بعد از اینکه این مراحل تکمیل شد شما می توانید تصویر زیر را مشاهده کنید که در آن اطلاعات مربوط به سایت را به شما می دهد. همانطور که می بینید علاوه بر سیستم سایت به شما گفته خواهد شد که چه سایت مورد نظر از چه وب سروری، از چه صفحه ساز و از چه افزونه خاص و زبان برنامه نویسی مشخصی برای سایت خود استفاده می کند.

 

نتایج سایت WhatCMS

 

در کل می توان گفت که این سایت یکی از بهترین های این کار می باشد اما تنها سایتی نیست که این کار را انجام می دهد و گزینه های خوب دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد که در ادامه آنها را هم معرفی خواهیم کرد.

 

سایت ReScan

یکی دیگر از ابزار هایی که می توان برای تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت های مخلتف از آن استفاده کرد rescan.io است. این سایت هم می تواند مانند مورد قبلی تمامی ویژگی هایی که در ساخت یک ساعت رعایت شده است و CMS مورد استفاده توسط آن را به شما ارائه کند. علاوه بر آن این سایت می تواند لیست هایی را از بهترین سایت هایی که با CMS ها مختلف ساخته شده اند در اختیار شما بگذارد که خود نمونه خوبی از CMS مورد نظر شما خواهد بود.

سایت ReScan

 

وقتی که نام سایت را در آدرس بار این سایت وارد کرده و کلید اینتر را بزنید. یک مجموعه اطلاعات کامل در اختیار شما قرار خواهد گرفت که می توانید در تصویر زیر نمونه ای از آنها را مشاهده کنید.

نتایج در سایت ReScan

 

این سایت می تواند از محل قرارگیری هاست و استقرار سایت و IP سرور آن گرفته تا زبان برنامه نویسی مورد استفاده و کتابخانه های جاوا اسکریپت آن یک لیست عالی و ایده آل در اختیار شما قرار دهد.

 

سایت IsItWP

یکی دیگر از سایت هایی که بخاطر کاربرد بالای سیستم مدیریت محتوای وردپرس به صورت تخصصی به بررسی این نوع از سایت ها می پردازد سایت isitwp است. کاری که این سایت انجام می دهد این است که سایت های وردپرسی را آنالیز کرده و می تواند اطلاعات خوبی را در خصوص کارکرد آنها در اختیار کاربران بگذارد. در این خصوص باید گفت که این سایت علاوه بر اینکه اطلاعات سایتی که ما می خواهیم را به ما می دهد می تواند فهرستی از قالب ها و افزونه های محبوب و معروف را به همراه آمار استفاده از آنها ارائه کند.

سایت IsItWP

 

برای استفاده از این سایت کافی است که وارد آن شده و آدرس سایت مورد نظر خود را وارد کنید. بعد از تحلیل اینکه آیا سایت وردپرس است یا نه و این موضوع که از چه تکنولوژی های اصلی استفاده می کند، به شما ارائه خواهد شد.

اما همانطور که گفتیم اینها تنها روش هایی که می توان با استفاده از آنها کار پیدا کردن سیستم سایت را انجام داد نیستند و باید گفت که پیدا کردن سیستم سایت با روش هایی ساده تر هم امکان پذیر است که در ادامه این مورد را بررسی می کنیم.

 

استفاده از افزونه های مرورگر

یکی از مهمترین و اصلی ترین روش هایی که می توان با استفاده از آن کار پیدا کردن سیستم سایت را انجام داد و علاوه بر CMS ها شما می توانید فریم ورک های خاص دیگر را هم بررسی کنید، استفاده از افزونه هایی است که برای این کار ارائه شده است و روی مرورگر های شما نصب شده و در لحظه می تواند به شما بگوید که سایتی که در حال بازدید از آن هستید از چه سیستم هایی استفاده می کند و چه کتابخانه های فعالی دارد یا حتی CDN و شبکه توزیع محتوای آن(جهت اطلاعات بیشتر در خصوص CDN به مقاله CDN چیست مراجعه کنید) را هم به شما معرفی خواهد کرد.

معروفترین افزونه ای که می تواند این کار را برای شما انجام دهد افزونه  wappalyzer است.  شما می توانید این افزونه را در راحتی برای مرورگر های کروم، فایرفاکس و یا هر مرورگر دیگری که بخواهید نصب کرده و تنها کاری که برای فهمیدن سیستم سایت با این افزونه لازم است انجام دهید این است که تا لود شدن کامل صفحه صبر کنید و روی آیکون آن در بالای صفحه کلیک کنید تا پنجره ای مانند شکل زیر برای شما نمایش داده شود.

استفاده از افزونه های مرورگر

 

این افزونه دقیقا می تواند کار پیدا کردن سیستم سایت را برای شما انجام داده و تکمیل ترین نوع اطلاعات را به شما ارائه خواهد کرد. این اطلاعات می تواند تکمیل تر شود در صورتی که شما از نسخه غیر رایگان و پرمیوم آن استفاده کرده و هزینه آن را بپردازید. در اینجا با این افزونه اطلاعات خیلی بیشتری را در اختیار شما قرار داده و آنالیز های بسیار کاملتری از سایت مورد نظر شما انجام خواهد داد.

به طور کلی می توان گفت که نصب این افزونه می تواند ساده ترین روش برای پیدا کردن سیستم سایت باشد و در صورتی که بخواهیم یک روش را برای پیدا کردن سیستم سایت معرفی کنیم همین افزونه می تواند کار را به تنهایی انجام دهد. البته افزونه های دیگری هم هستند که این کار را انجام می دهند اما می توان گفت که Wappalyzer همیشه کار خود را به بهترین شکل انجام داده و از بقیه معروف تر و مشهور تر می باشد.

پیدا کردن سیستم سایت با استفاده از افزونه های مرورگر

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی اینکه پیدا کردن سیستم سایت به چه صورت انجام می شود و اصلا چرا باید به سراغ پیدا کردن سیستم سایت برویم صحبت کردیم. این که شما بدانید یک سایت اینترنتی از چه سیستمی ساخته شده است و چه تکنولوژی هایی در آن به کار گرفته شده است، تاثیر بسیار زیادی را در این موضوع می گذارد که یک طراح بداند می تواند چه امکاناتی را با استفاده از چه سیستمی روی سایت خود پیاده سازی کند. به طور کلی می توان از سه روش اصلی استفاده از ابزار ها و سایت های آنلاین، افزونه های مرورگر و همینطور وارسی سورس کد سایت برای پیدا کردن سیستم سایت استفاده کرد که از میان این روش ها بررسی سورس کد تخصصی ترین روش، و استفاده از افزونه های مرورگر ساده ترین روش ممکن می باشد. ابزار های آنلاین هم می توانند اطلاعات خوبی را در اختیار ما قرار دهند.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
16 × 8 =