جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسراه اندازی سایت خبری بدون نیاز به کد نویسی
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

راه اندازی سایت خبری بدون نیاز به کد نویسی

در عصر حاضر می توان گفت بزرگترین موجودیتی که در دنیا وجود دارد اینترنت است و یک رسانه فوق العاده قوی برای رساندن اخبار و اتفاقات مهم و غیر مهم از جای جای دنیا که سرعت انتقال آن تقریبا برای بشری که اینترنت را ندیده بود غیر ممکن به نظر می رسید. یکی از مصادیق اصلی رسانه های اینترنتی که می توانند این کار را انجام دهند و می توان گفت از قدرت بسیار بسیار زیادی هم برخور دارند سایت های خبری هستند. نمی توان این موضوع را در نظر نگرفت که در این دوره زمانه رسانه به معنای قدرت است و وقتی که شما یک رسانه را در اختیار خود داشته باشید، می توانید در خیلی از جهت گیری های جامعه تاثیر گذار باشید. در این مقاله قصد داریم تا آموزش راه اندازی سایت خبری بدون استفاده از کد نویسی را ارائه کنیم که با  استفاده  از آن می توانید یک رسانه قدرتمند را در اختیار داشته باشید.

شما با راه اندازی یک سایت خبری خوب و بزرگ می توانید درآمد بالایی کسب کنید، محصولات خود را در خلال آن به فروش برسانید، یا حتی تعیین کننده نتایج انتخابات دور بعد باشید!!! این مورد که با این سایت چه کار می خواهید بکنید و اینکه آیا اصلا موفق خواهید شد رسانه خود را تا این اندازه از بازدید برسانید، موضوعی است که هم به سیاست های شخصی شما بستگی دارد و هم در این مطلب نمی گنجد و خود چندین مقاله و حتی کتاب جدا دارد. اما این موضوع که بدون استفاده از کدنویسی، هزینه بالا و درگیری با ریزه کاری های خسته کننده، چطور می توانید یک سایت خوب و حرفه ای برای خود داشته باشید چیزی است که در این آموزش راه اندازی سایت خبری به شما عرضه خواهیم کرد. اما قبل از اینکه آموزش راه اندازی سایت خبری را شروع کنیم لازم است این موضوع را بدانیم که یک سایت خبری چه ویژگی هایی دارد و قرار است چه کار هایی را انجام دهد.

 

یک سایت خبری خوب چه ویژگی هایی دارد

مطمئنا شما که به دنبال راه اندازی سایت خبری هستید تاکنون سایت های خبری زیادی را بالا و پایین کرده اید و شاید حتی مدیریت چند تا از این سایت ها را نیز بر عهده داشته اید و دیده اید که سایت های خبری چه ساختاری دارند. در مورد سایت خبری می توان گفت که تا حدودی با سایر سایت ها متفاوت بوده و به نوعی باید گفت که رسم و سیاق خود را دارند و اولویت ها و درجه اهمیت این موارد در آنها متفاوت است.

در مورد اینکه سایت های خبری چه نوع سایتی هستند باید گفت که این سایت ها، از نوع سایت های محتوا محور می باشند و به طور کلی تمامی کاری که انجام می دهند این است که یک محتوا را که اندازه آن می تواند از ۱۰۰ کلمه تا ۱۰ هزار کلمه و حتی بیشتر از آن باشد، به همراه تصویر و ویدئو به کاربران نمایش دهند و در اختیار کاربر بگذارند. پس باید بهترین و بالاترین تعامل را با کاربر داشته باشند و این موضوع که کاربر شما در این سایت ها راحت باشد و بتوان مطالب و محتوای درست را به وی ارائه کرد یکی از مهمترین مسائل در یک سایت خبری است.

ویژگی های سایت خبری خوب

شاید این موضوعات در یک سایت فروشگاهی به نحو دیگری تعیین شود ولی آنچه که در سایت های خبری مهم است این است که کاربر شما از هر نظر مهم باشد. نکته مهم دیگری که باید در مورد آن رعایت شود این است که سایت شما بتواند به یک سئوی مناسب دست پیدا کند و در واقع این سایت در بین نتایج جست و جو رتبه های خوبی را بگیرد. در این خصوص باید گفت که با وجود رقبای قدرتمندی که در این حوزه وجود دارد بهتر است به فکر چاره ای برای آن باشید و از سیستم هایی استفاده کنید که بتوانند علاوه بر یک رابط کاربری خوب از نظر سئو هم شما را تقویت کنند.

یکی دیگر از مواردی که می توان گفت در مورد سایت خبری می تواند دردسرساز شود، سرعت سایت است که بسیار مهم می باشد. در صورتی که شما در برخوردهای اول با یک کاربر، به درستی نتوانید خود را نمایش دهید و کاربر از سایت شما برود، ممکن است که به طور کلی یکی از کاربران خوب خود را از دست بدهید. در این مورد باید گفت که شما می توانید با  استفاده  از یک هاست و سرویس میزبانی خوب و همینطور استفاده از تکنیک های افزایش سرعت سایت مانند کش، اوضاع سرعت سایت خود را هم بالا نگه دارید.

اکنون یک نمای کلی در مورد اینکه محصول نهایی برای راه اندازی سایت خبری چه باید باشد و چه ویژگی هایی را از آن می خواهیم داریم و نوبت به این رسیده است که به سراغ آموزش راه اندازی سایت خبری برویم و ببینیم که برای اینکه یک سایت خبری داشته باشیم کار را باید از کجا شروع کنیم و چطور پیش برویم.

 

آموزش کامل راه اندازی سایت خبری بدون کد نویسی

 وقتی صحبت از راه اندازی سایت خبری در میان باشد در اولین اقدام باید در نظر داشته باشیم که در واقع در حال طراحی یک سایت هستیم پس قبل از در نظر گرفتن خبری بودن باید تمامی نکات مربوط به سایت را برای راه اندازی سایت خبری هم در نظر داشته باشیم. وقتی که می خواهیم یک سایت اینترنتی را طراحی کنیم، با مراحل مختلفی طرف هستیم که کاملا به هم مرتبط بوده و در عین پیچیدگی ای که دارند می توانند به سادگی انجام شوند و اگر ترتیب آنها را به درستی دنبال کنید لازم نیست نگران این موارد باشید.

آموزش کامل راه اندازی سایت خبری بدون کد نویسی

در ادامه این مراحلی که باید برای طراحی سایت انجام شوند با این رویکرد که ما در حال راه اندازی سایت خبری هستیم ارائه خواهیم کرد.

 

مرحله اول – انتخاب دامنه

می توان گفت یکی از اصلی ترین و ابتدایی ترین کارهایی که باید برای راه اندازی سایت خبری یا هر نوع سایت دیگری انجام گیرد این است که یک دامنه برای آن انتخاب کنید. دامین یا دامنه در واقع همان آدرسی است که کاربران با تایپ کردن آن در مرورگر خود می توانند به سایت شما دسترسی داشته باشند و به نوعی می توان آن را اصلی ترین شناسه سایت شما در نظر گرفت. دارنده دامنه یک سایت به عنوان صاحب سایت شناخته می شود و باید این مورد را در نظر داشت که حتما دامنه را به نام خودتان تهیه کنید. البته شما این قابلیت را دارید که دامنه را به صورت حقوقی و برای شرکت خود نیز خریداری کنید.

دامنه ها یک استاندارد جهانی هستند که از یک عبارت دو بخشی تشکیل شده اند. اولین بخش یک دامنه نام دامنه است و شما آن را انتخاب می کنید و دومین بخش که پسوند دامنه نام دارد عبارات ثابتی هستند که به صورت جهانی عرضه شده و شما می توانید پسوند مورد نظر خود را با توجه به کاربردی که دارید و یا هزینه ای که می توانید برای خرید دامنه خود اختصاص دهید انتخاب کنید.

انتخاب دامنه برای راه اندازی سایت خبری

انواع پسوند های دامنه کاربرد های مختلفی دارند به عنوان مثال پسوند های org برای موارد سازمانی، پسوند های com برای تجاری و همینطور پسوند های net برای مواردی که با یک شبکه و ارائه دهنده خدمات آن طرف باشیم استفاده می شوند. همینطور پسوند هایی که نشان دهنده یک کشور خاص هستند نیز وجود دارد که محبوب ترین آن ها برای سایت های فارسی زبان همان پسوند IR است. برخی از پسوند ها نیز وجود دارند که به آنها پسوند های خاص گفته می شود و کاربرد های خاص خود را دارند که می توان از انواع آنها به dev برای دولوپر ها و توسعه دهندگان، Agency برای شرکت های مختلف و همینطور news و press برای خبرگذاری ها استفاده کرد.

برای راه اندازی سایت خبری بهتر است که از دامنه ای استفاده کنید که با خبر مرتبط بوده و این انتخاب نام می تواند در محبوبیت و معروف شدن سایت شما بسیار تاثیر گذار باشد. بهتر است از آدرس های کوتاه و ماندگار که عباراتی مانند News و Press هم در آنها باشد استفاده کنید. البته در صورتی که از پسوند دامنه های اینچنین استفاده می کنید می توانید از انتخاب آنها در نام دامنه صرف نظر کنید. در مورد اینکه برای این سایت ها چه دامنه هایی خوب است باید گفت که بهتر است از دامنه های خاص یا دامنه ir استفاده کنید که جنبه های بهتری را برای خبرگذاری به شما می دهد. به خصوص پسوند های news و press بسیار تاثیر گذار هستند. البته هزینه این دامنه ها بالا بوده و بسیار بیشتر از دامنه های ir هستند.

در مورد اینکه این کار چگونه انجام می گیرد باید گفت که کافی است به صفحه ثبت دامنه رفته و دامنه ای که می خواهید داشته باشید را در نوار جست و جویی که در تصویر زیر هم مشاهده می کنید جست و جو کنید.

مرحله اول – انتخاب دامنه

 

در صورتی که این دامنه قابل ثبت باشد و کسی آن را ثبت نکرده باشد می توانید از همین طریق آن را ثبت کرده و شما از این لحظه بعد مالک این دامنه خواهید بود.

 

مرحله دوم – تهیه هاست

دومین بخش مهم و ضروری در راه اندازی سایت خبری و یا هر سایت دیگری این است که برای سایت خود یک سرویس میزبانی یا همان هاست تهیه کنید. هاست یکی از اصلی ترین مواردی است که برای داشتن یک سایت باید آن را تهیه کرد و در واقع همان چیزی است که سایت شما را روشن نگه می دارد و به کاربران شما سرویس دهی می کند.

هر سایت اینترنتی مانند هر المان نرم افزاری دیگری، یک برنامه کامپیوتری است. برنامه های کامپیوتری هم برای این که اجرا شوند و کاربران بتوانند از آنها استفاده کنند به کامپیوتر ها نیاز دارند. این کامپیوتر ها می توانند از سیستم های قدرتمند گیمینگ گرفته تا یک گوشی موبایل عادی مختلف باشند و با هر شکل و اندازه ای ارائه می شوند. اما کامپیوتری که یک سایت اینترنتی و به طور خاص سایت های خبری به آن نیاز دارد باید ویژگی های دیگری را داشته باشد. از مهمترین این ویژگی ها می توان به اتصال همیشگی به یک اینترنت سرعت بالا برای اینکه کاربران بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و همینطور روشن بودن دائمی را نام برد.

سرور های اینترنتی که در دیتا سنتر ها قرار دارند این کار را انجام می دهند اما باید گفت که اجاره و خرید یک سرور می تواند هزینه های بسیار بسیار زیادی را در ابتدای کار به شما متحمل شود. برای همین موضوع هم عموم سایت ها برای اینکه یک بستر اجرا و میزبان داشته باشند، از یک سرویس اقتصادی تر به نام هاست استفاده می کنند که در واقع برنامه ای روی سرور ها است که به صورت مجازی سازی یک سرور قدرتمند را در اختیار تعدادی سایت قرار می دهد و همه آنها روی این سرور کار می کنند.

هاست ها انواع مختلفی دارند و کافی است که سری به صفحه هاست بزنید تا ببینید که چند مدل هاست مختلف وجود دارد، و این تازه بخشی از سرویس های هاست است و در صورتی که هاست ابری را هم به آن اضافه کنیم اوضاع پیچیده تر می شود.

مرحله دوم – تهیه هاست

 

در راه اندازی سایت خبری باید به این نکته اشاره کرد که انتخاب هاست یکی از کارهای حساس است و باید این موضوع را به دقت در نظر داشته باشید. هاست شاید یک فضای ساده که سایت را بالا نگه می دارد به نظر برسد اما باید به این موضوع توجه داشت که هاست یکی از اصلی ترین و مهمترین معیار ها برای سرعت سایت و همینطور کیفیتی که سایت ما دارد. در واقع اینکه هاست ما چقدر بتواند خوب عمل بکند تعیین می کند تا سایت ما چقدر خوب باشد. البته موضوعات دیگری هم در این میان دخیل هستند اما می توان گفت که هاست در حدود ۷۰ درصد در این موضوع نقش دارد و می تواند تاثیری فوق العاده مهم در راه اندازی سایت خبری خوب و کاربردی داشته باشد.

هاستی که ما برای راه اندازی سایت خبری نیاز داریم یک هاست با منابع بالا و خوب است که بتواند سرعت مورد نیاز را تحمل کرده و همینطور به تعداد بالای کاربران سرویس دهی کند. وقتی صحبت از تعداد بالای کاربران در میان باشد، بهترین نوع هاست که هیچ گاه کم نخواهد آورد هاست ابری است. هاست لینوکس ابری می تواند یکی از گزینه های خوب باشد که می تواند کیفیت مورد نیاز ما را به بهترین شکل ممکن تامین کند.

البته انتخاب هاست وردپرس هم می تواند به ما کمک زیادی بکند و این هاست بهینه سازی شده با سیستم مدیریت محتوای وردپرس که در بخش بعدی  به سراغ آن خواهیم رفت می تواند نیاز های ما را به خوبی برطرف کند. شاید هزینه این دو هاست از هاست های دیگر بیشتر باشد اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که انتخاب هاست واقعا مقوله ای مهم است و در مورد تاثیری که روی راه اندازی سایت خبری و پیشرفت آن می گذارد مانند این است که شما با ترمز دستی بالا ماشین خود را حرکت دهید. در این حالت ماشین به جلو می رود، اما تمامی توان آن گرفته خواهد شد و به زور حرکت می کند.

 

مرحله سوم – راه اندازی سیستم مدیریت محتوا

تمامی کارهایی که تا اینجا برای راه اندازی سایت خبری با هم مرور کردیم به نوعی پیش نیاز های عمومی سایت ما بودند که برای هر سایت دیگری هم مورد نیاز است. البته ما این موارد را با رویکرد راه اندازی سایت خبری دنبال کردیم و اکنون به مرحله ای رسیدیم که خود طراحی سایت شروع شده و می خواهیم در مورد ایجاد یک سایت جدید صحبت کنیم.

وقتی که شما دامنه خود را ثبت کردید و هاست مناسب خود را هم تهیه کردید. به شما یک کنترل پنل داده خواهد شد که می توانید از طریق آن سایت خود را روی این هاست بارگذاری کنید. اما برای اینکه این کار را انجام دهید چه مواردی را باید دنبال کنید و چه مسیری باید طی شود!؟ قبل از اینکه این سوال ها را جواب دهیم باید تصمیم بگیریم که راه اندازی سایت خبری را با چه سیستمی انجام دهیم. روش های زیادی برای طراحی سایت وجود دارد اما وقتی بگوییم طراحی سایت بدون کد نویسی، این روش ها به تعداد انگشتان یک دست هم نخواهند رسید.

مرحله سوم – راه اندازی سیستم مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا یا Content Management System ها، سیستم هایی هستند که به ما کمک می کنند تا سایت را در حالت عادی راه اندازی کرده و ساده ترین روش ها را برای این کار در اختیار ما قرار می دهند در این خصوص باید گفت که در واقع این سیستم ها یک هسته خام از سایت را به ما می دهند و ما بدون نیاز به کد نویسی می توانیم آن را آنگونه که می خواهیم ویرایش کنیم و سایت خود را از دل آنها بیرون بکشیم.

در صورتی که این سوال برای شما پیش آمده است که آیا این روش ها می توانند کاربردی باشند یا  استفاده  از یک سایت تماما شخصی و کد نویسی شده برای راه اندازی سایت خبری بهتر است باید گفت که درصد بالایی از سایت های فعال جهان از CMS ها برای سایت خود  استفاده  می کنند و اگر این سوال که چند سایت از CMS استفاده می کنند را در گوگل سرچ کنید بر اساس آمار های W3Techs به شما خواهد گفت که ۶۴.۷ میلیون سایت از انواع مختلف این سیستم ها بهره گرفته اند.

در بین سیستم های مدیریت محتوای مختلف هم وردپرس با بیش از ۶۵ درصد از کل آمار استفاده به عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوا شناخته می شود و باید گفت که برای راه اندازی سایت خبری هم بهترین گزینه ها را در اختیار ما قرار می دهد و باید بگوییم وقتی طراحی سایت بدون کد را معرفی می کنید به طور یقین منظور وردپرس است. زیرا سایر سیستم های مدیریت محتوا هم دردسر های خود را با کد نویسی دارند.

برای راه اندازی سایت خبری با استفاده از وردپرس باید به سراغ سایت اصلی این سیستم به آدرس WordPress.Org بروید. فایل وردپرس را از این سایت دانلود کرده و آن را روی هاست خود نصب کنید. در صورتی که کنترل پنل هاست شما سی پنل باشد، از طریق مقاله نصب وردپرس روی سی پنل و در صورتی که از کنترل پنل دایرکت ادمین برای هاست خود استفاده می کنید از طریق مقاله آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین می توانید به سادگی هرچه تمام تر این کار را انجام دهید و با مقوله پیچیده ای طرف نیستید.

مرحله سوم – راه اندازی سیستم مدیریت محتوا برای سایت خبری

بعد از اینکه شما کار نصب وردپرس را روی هاست خود انجام دادید نوبت به این می رسد که یک قالب خبری خوب را برای سایت خود پیدا کنید که در بخش بعدی این مرحله از راه اندازی سایت خبری را به صورت کامل تشریح خواهیم کرد.

 

مرحله چهارم – انتخاب قالب برای راه اندازی سایت خبری

یکی از مهمترین گزینه هایی که باید برای راه اندازی سایت خبری و یا هر سایت وردپرسی دیگری در نظر داشته باشید این است که از چه قالبی برای راه اندازی سایت استفاده کنیم. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا چند منظوره است که بر دو اصل اصلی برا قابلیت های مختلف خود تکیه دارد. قالب ها و افزونه ها اصلی ترین بخش های وردپرس هستند و در این رابطه می توان گفت که سیستم مدیریت محتوای وردپرس قالب محور و افزونه محور است. به این منظور که شما تم کلی و اینکه سایت شما چه کاربری ای می خواهد داشته باشد را با استفاده از قالب روی آن پیاده سازی کرده و سایر قابلیت هایی که به آنها نیاز دارید را با استفاده از افزونه ها روی آن پیاده سازی می کنید.

وقتی که شما برای راه اندازی سایت خبری یک وردپرس خام را نصب و راه اندازی کنید و در صورتی که از طریق منوی پیشخوان آن به سراغ گزینه نمایش رفته و روی پوسته ها کلیک کنید می توانید قالب های وردپرس خود را ببینید که در صورتی که وردپرس را به صورت خام از سایت رسمی آن دانلود کرده باشید، صرفا قالب های پیشفرض مربوط به سال جاری و همینطور یک سال قبل را مشاهده می کنید که قالب هایی ساده و بدون قابلیت بوده و به آنها قالب پیشفرض گفته می شود. به عنوان مثال در زمان نگارش این مقاله قالب پیشفرض قالب ۲۰۲۱ می باشد. شما از طریق همین صفحه می توانید قالب های رایگان را روی سایت خود راه اندازی کرده و یا اینکه به سراغ خرید قالب هایی که نیاز دارید بروید.

مرحله چهارم – انتخاب قالب برای راه اندازی سایت خبری

البته برای اینکه راه اندازی سایت خبری را با موفقیت انجام دهید باید در اینجا کمی مکث کرده و توضیحات بیشتری را ارائه کنیم. شما برای استفاده از قالب مناسب دو انتخاب دارید:

 • استفاده از قالب های رایگان و معمولی
 • استفاده از قالب های پولی و PRO

هر کدام از این قالب ها همانطور که از اسم آنها پیداست ویژگی های خود را داشته و در صورتی که گزینه رایگان را انتخاب کنید، امکانات کمتری گیر شما می آید و اگر هم که گزینه Pro را انتخاب کنید که برای شما بهتر کار می کند، لازم است تا هزینه آن را پرداخت کنید. برای راه اندازی سایت خبری بهتر است که به سراغ انتخاب یک قالب غیر رایگان و PRO رفته و اینجا هم یکی از بخش هایی است که باید کمی هزینه کنید.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که قالب های غیر رایگان وردپرس آنقدر ها هم هزینه ای ندارند و شما می توانید به راحتی آنها را خریداری کرده و از یک قالب با پشتیبانی کامل بهره مند شوید. در مورد قالب های رایگان هم باید گفت که قالب های خوبی برای این کار وجود دارند اما امکانات آنها پایین بوده و می توانید آنها را از همین صفحه پوسته ها از وردپرس دانلود کنید.

 

نکته مهم در مورد قالب های رایگان!

در صورتی که به دنبال قالب های رایگان بگردید مطمئنا با مواردی برخورد خواهید کرد که قالب های پولی به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت و شما در واقع با قالبی طرف هستید که رمز آن برداشته شده و در اصطلاح یک قالب Null شده است و در واقع کرک شده است. استفاده از این ماژول ها نه برای راه اندازی سایت خبری و نه برای هیچ سایت دیگری توصیه نمی شود و استفاده از آن ریسک بزرگی است.

در مورد دلیل این موضوع هم باید گفت که به هیچ عنوان نمی توان از سلامت این قالب ها و امنیت آنها اطمینان حاصل کرد و به نوعی باید گفت که این قالب ها به احتمال زیاد دارای بکدور ها و یا ماژول های تبلیغاتی هستند که بر روی سایت شما فعال شده و برای سئو استفاده از آنها استفاده می شود، و یا امنیت آنها به حدی ضعیف شده که ممکن است از این طریق به راحتی به سایت شما نفوذ شود.

قالب رایکان در راه اندازی سایت خبری

باید گفت که قالب سایت شما بزرگترین ماژولی است که روی سایت شما وجود دارد و از همین جهت هم نمی توان به هیچ عنوان به آن بی اعتنا بود و آن را غیر مهم جلوه داد. از همین جهت شما باید این مورد را در نظر بگیرید که از قالب هایی استفاده کنید که کسی برای امنیت آنها و ویژگی هایی که ممکن است در جایی درست کار نکند و همینطور تداخل هایی که در آینده با افزونه ها پیدا می کند و باید گفت که اصلا هم کم نیستند و در وردپرس به نوعی طبیعی به شمار می روند، پاسخگو باشد.

 

بهترین قالب برای سایت خبری کدام است

همانطور که در بخش های قبلی هم به این موضوع اشاره کردیم برای راه اندازی سایت خبری لازم است که از قالب های خبری استفاده کنید. البته شما می توانید از قالب های چند منظوره و حرفه ای که قیمت های مناسبی هم دارند برای این کار استفاده کنید. اما بهترین گزینه این است که از ابتدا یک قالب حرفه ای و مخصوص خبرگزاری ها را برای این کار استفاده کنید که امکانات خوبی را برای ارائه اخبار در اختیار شما قرار دهد و دمو های متنوع آن و همینطور تنظیمات مربوط به دسته بندی های آن بتواند به راحتی کار شما را پیش ببرد.

در صورتی که به طراحی و پیاده سازی سایت با وردپرس خبره هستید می توانید از قالب های رایگان استفاده کرده و با کمی تغییرات در آنها می توانید هر آنچه که لازم دارید را از این قالب ها بیرون بکشید. از بهترین قالب های خبری رایگان می توانیم به این قالب ها اشاره کنیم:

 • Magbook
 • Hueman
 • Elegant Magazine
 • Madd Magazine
 • Semicolon
 • و همینطور قالب Hitmag

این قالب ها به راحتی از طریق صفحه پوسته ها و بخش مخزن وردپرس قابل دانلود بوده و با چند کلیک ساده روی سایت شما نصب خواهند شد. اما در صورتی که به قالب های حرفه ای نیاز دارید، می توانیم این قالب ها را به شما پیشنهاد کنیم:

 • SmartMag
 • Newspaper
 • TheGem
 • PenNews
 • Prime News
 • و قالب معروف Jannah

برای راه اندازی سایت خبری با استفاده از این قالب ها شما دردسر های بیشتری را خواهید داشت و باید گفت که استفاده از این قالب ها کمی بیشتر کار دارد اول از همه اینکه شما باید این قالب ها را خریداری کنید. البته جای نگرانی نیست و قرار نیست که با پرداخت های دلاری این کار را انجام دهید. ارائه دهندگانی وجود دارند که به صورت رسمی می توانند این قالب ها را به صورت ترجمه شده به فارسی و کاملا آماده به کار در اختیار شما قرار دهند و شما می توانید آنها را خریداری کنید. در مقاله قالب آماده وردپرس به اینکه از کجا و چگونه باید این کار را انجام داد اشاره کرده ایم.

بهترین قالب برای سایت خبری کدام است

شما از دو روش می توانید این قالب ها را نصب کرده و از آنها استفاده کنید. روش اول در حالتی است که شما هسته وردپرس را نصب کرده اید و صرفا قالب را از فایلی که ارائه کننده به شما می دهد بیرون کشیده و آن را نصب می کنید. این مورد بیشتر در مواردی کاربرد دارد که سایت شما در حال کار است و می خواهید قالب آن را تغییر دهید. در صورتی که تازه می خواهید سایت خود را راه اندازی کنید به شما پیشنهاد می کنید که از روش Quick Install استفاده کنید. در این روش ارائه کننده یک فایل زیپ حاوی بکاپی از یک سایت وردپرسی خالی با تمامی دمو های قالب، افزونه های مورد نیاز و تنظیمات پیشفرض به شما داده و شما فقط باید آن را مانند زمانی که وردپرس را نصب می کنید، روی هاست خود اکسترکت کرده و آن را فعال کنید.

با استفاده از این روش نصب یک وردپرس حاوی قالب و تمامی افزونه ها  و امکانات آن برای شما نصب خواهد شد که می تواند کار راه اندازی سایت خبری را برای شما به خوبی جلو بیندازد و باید گفت که بهترین روش نصب قالب می باشد. در صورتی که به اطلاعات بیشتر و آموزش گام به گام و تصویری برای نصب قالب نیاز دارید می توانید سری به مقاله نصب قالب وردپرس بزنید تا به این موارد دسترسی داشته باشید.

بعد از نصب قالب و افزونه ها کاری که لازم است انجام دهید این است که سایت خود را عملیاتی کنید و شروع به کار کنید.

 

مرحله پنجم – عملیاتی کردن سایت خبری

تا اینجای کار دیدیم که چطور می توانیم کار راه اندازی سایت خبری را شروع کنیم و از اینجا به بعد تقریبا می توانیم بگوییم که کار راه اندازی سایت خبری ما به انجام رسیده است. اما هنوز آن را عملیاتی نکرده ایم و مطمئنا می توان گفت که با نصب قالب نمی توان گفت که سایت ما راه افتاده است. اکنون کاری که باید انجام دهید این است که قالب را مطابق سلیقه خودتان طراحی کرده و آن را به صورتی که دوست دارید باشد تغییر دهید.

برای این کار بهتر است که اول به سراغ بخش برگه ها رفته و سری به آنجا بزنید. وقتی که شما از یک قالب آماده برای راه اندازی سایت خبری استفاده کرده باشید، قطعا دمو های زیادی به شما ارائه شده است که در صفحه برگه ها می توانید آنها را مشاهده کنید. از بین آنها یک صفحه اول خوب را برای خود انتخاب کرده و سایر صفحات را به وضعیت پیش فرض تغییر دهید. همین کار را برای صفحات درباره ما، تماس با ما و وبلاگ انجام دهید.

مرحله پنجم – عملیاتی کردن سایت خبری

البته شما باید بعد از انتخاب صفحات در ابتدا متن آنها را ویرایش کرده و اسامی و همینطور لوگوی خود را که معمولا به صورت پیشفرض لوگوی ارائه دهندگان قالب به جای آن قرار دارد، جایگزین کنید. برای اینکه صفحات سایت خود را به خوبی بسازید می توانید از افزونه هایی مانند المنتور که در مقاله المنتور چیست آن را به صورت کامل معرفی کردیم استفاده کنید.

از آنجا که ما با یک سایت خبری طرف هستیم، از جزئیاتی مانند صفحه محصولات و خدمات دور بوده و دسته بندی های ما که در وبلاگ مرتب سازی می شوند. البته بعضی از قالب ها از انواع دیگری مانند Custom Post ها برای اینکار  استفاده  می کنند اما به طور کلی می توان گفت که همه آنها از جنس پست های وبلاگ هستند. پس برای اینکار باید به سراغ بخش نوشته ها در پیشخوان وردپرس رفته و می توانید اخبار خود را در این بخش وارد کنید. در مورد اینکه پست های وبلاگ یا همان نوشته ها با برگه ها چه تفاوتی دارند باید گفت که از نظر ساختاری کاملا با هم متفاوت بوده و شما باید این موضوع را برای راه اندازی سایت خبری حتما در نظر داشته باشید. در مقاله تفاوت نوشته و برگه در وردپرس به صورت مفصل به این موضوع پرداخته ایم.

مقاله های نوشته در وردپرس  و همینطور مقاله افزودن تصویر در وردپرس می تواند به شما کمک کند که چطور این کار را انجام داده و با تمامی جزئیاتی که لازم است در مورد وارد کردن خبر ها در وردپرس باید شما را آشنا خواهد کرد. یکی دیگر از مهمترین کارهایی که باید برای راه اندازی سایت خبری به صورت صحیح انجام دهید این است که دسته بندی های اخبار را مرتب کرده تا بتوانید آنها را درست به نمایش بگذارید. تمام آن چیزی که برای مرتب سازی دسته بندی ها و ایاد آنها نیاز دارید در مقاله دسته بندی در وردپرس به صورت کامل توضیح داده شده است و می توانید به سراغ آن بروید.

شما برای اینکه مقالاتی پر بار داشته باشید می توانید از امکانات اضافی که هم به سئوی سایت شما کمک می کنند و هم برای خوانایی بهتر مطلب خصوصا در موارد طولانی مفید هستند مانند فهرست محتوا و یا محتوای ویدئویی استفاده کنید. در صورتی که می خواهید ویدئو هم در بین مقالات و خبر های خود داشته باشید مقاله درج ویدئو در وردپرس بهترین روش انجام این کار را به شما آموزش خواهد داد. برای ساخت یک فهرست محتوای خوب و حرفه ای هم بهترین گزینه این است که افزونه های مخصوص این کار  استفاده  کنید که در مقاله ساخت فهرست محتوا در وردپرس چگونگی استفاده از آن را به صورت کامل توضیح داده ایم.

مرحله پنجم – عملیاتی کردن سایت خبری راه اندازی شده

وقتی که این کار ها را روی سایت خود انجام دادید می توانیم بگوییم که کار راه اندازی سایت خبری تقریبا به پایان رسیده است و اکنون سایت ما راه افتاده است. اما مطمئنا هدف ما از راه اندازی سایت خبری صرفا این موضوع نبوده است که سایت خود را ایجاد کنیم و آن را رها کنیم. در این خصوص باید بگوییم که از اینجا به بعد کار شما تازه شروع شده است و برای اینکه سایت خبری شما بازدهی داشته باشد باید برای گسترش هر چه بیشتر آن تلاش کنید. این تلاش ها در صورتی که بی هدف و صرفا انجام کارهای پراکنده باشد به جایی نمی رسد و در بخش بعد به توضیح اینکه چطور این کار را انجام دهیم می پردازیم.

 

مرحله ششم – سئو و توسعه سایت

وقتی که شما سایت خود را داشته باشید، در واقع صرفا یک سایت دارید که در بین هزاران سایت دیگر یک مورد کاملا معمولی است. اما برای اینکه بتوانید راه اندازی سایت خبری را به حد اعلای خود رسانده و سایت خبری ای داشته باشید که بتوانید بازدید  کننده برای خود جذب کرده و خود را به عنوان یک سایت مطرح معرفی کنید لازم است که تلاش های خود را متمرکز کرده و بر اساس اصول و قوانین سئو پیش بروید. قبل از هر چیز باید این موضوع را که سایت شما قرار است در چه زمینه خاصی از اخبار متمرکز باشد برای خود تعیین کنید. شما می توانید یک سایت خبری عمومی داشته باشید اما در نظر بگیرید که دست یابی به رتبه های بالا در نتایج جست و جو برای سایت های متمرکز به صورت ساده تر و بهتری انجام خواهد شد.

در اولین اقدام باید برنامه کاری خود را منسجم کرده و از یک برنامه خاص برای سئوی سایت خود استفاده کنید. در مورد سئوی سایت های خبری باید گفت که استفاده از مطالب و محتوای ترند به صورت برنامه های روزانه و مرتب و در ساعت های خاص می تواند به معرفی سایت شما به عنوان یک سایت حرفه ای به گوگل کمک خوبی بکند و معمولا سایت های خبری سایت هایی هستند که با محتوا های کوتاه و همینطور تعداد بالا و ساعت های انتشار منظم به گوگل معرفی می شوند. در صورتی که این موارد را رعایت کنید، اوضاع شما کم کم رشد خواهد کرد. البته این صرفا مقدمه راه است و بحث سئوی سایت خبری موضوعی بسیار پیچیده تر است.

مرحله ششم – سئو و توسعه سایت

افزونه های سئو وردپرس می تواند کمک خوبی برای انسجام مراحل سئو سایت شما باشد که می توان از بهترین آنها به افزونه All In One Seo Pack ، افزونه Yoast Seo و همینطور افزونه سئو رنک مث اشاره کرد. همینطور شما می توانید از امکانات خوبی مانند افزونه Convert Pro برای افزایش تعامل سایت با کاربران استفاده کنید و جریان ترافیک سایت خود را به سمتی که می خواهید هدایت کرده و یا کاربران تان را به استفاده از خبرنامه و دریافت اشتراک تشویق کنید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل به بررسی چگونگی راه اندازی سایت خبری پرداختیم و دیدیم که برای اینکه این کار را انجام دهیم باید چه نکات و مواردی را رعایت کنیم و از چه ابزار هایی می توان برای این کار استفاده کرد. در این مورد باید گفت که به طور کلی برای راه اندازی سایت خبری هم مانند هر سایتی دیگری اولین کاری که باید انجام دهید این است که به سراغ انتخاب دامنه و هاست مناسب خود رفته و بعد از آنکه این دامنه ها که بهترین آنها برای سایت های خبری دامنه های خاص مانند News و press هستند را به همراه یک هاست ابری یا وردپرس تهیه کردید. نوبت به  استفاده  از سیستم مدیریت محتوا برای طراحی سایت خواهد بود.

در این آموزش راه اندازی سایت خبری ما وردپرس را به عنوان سیستم مدیریت محتوای اصلی خود انتخاب کردیم و دیدیم که از چه قالب هایی از وردپرس می توان برای راه اندازی و ساخت یک سایت خبری استفاده کرد و اگر بخواهیم یک سایت خبری خوب داشته باشیم باید کار طراحی سایت را چطور و با چه روالی انجام دهیم و برای اینکه بتوانیم آن را به خوبی سئو کنیم و از آن بازدهی بگیریم باید چه نکات و مواردی رعایت شود. استفاده از افزونه های سئو مناسب و همینطور امکاناتی برای متعامل با کاربر می تواند در راه اندازی سایت خبری با بازدهی بالاتر کمک بسیار خوبی برای ما باشد.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
12 × 18 =