جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسمزایای سیستم مدیریت محتوا ؛ 6 دلیل برای استفاده از CMS
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

مزایای سیستم مدیریت محتوا ؛ ۶ دلیل برای استفاده از CMS

وقتی شما می خواهید یک وبسایت را برای کسب و کار اینترنتی خود و یا به هر دلیل دیگری راه اندازی کنید، سریعترین، ساده ترین و بهترین روشی که می توانید از آن استفاده کنید، به کار گرفتن یک سیستم مدیریت محتوا می باشد که بتوانید بر اساس آن سایت خود را راه اندازی کرده و آن را مدیریت کنید. در این مطلب قصد داریم به شش دسته از اصلی ترین مزایای سیستم مدیریت محتوا بپردازیم و ببینیم که چرا این نوع از سیستم ها به بهترین گزینه و یک انتخاب ایده آل تبدیل شده اند.

قبل از بررسی مزایای سیستم مدیریت محتوا باید کمی بیشتر با اینکه سیستم مدیریت محتوا چه است و چگونه کار می کند آشنا شویم.

 

سیستم مدیریت محتوا چیست!؟

سیستم مدیریت محتوا یا همان سامانه مدیریت محتوا برنامه ای تحت وب است که به شما اجازه می دهد تا کلیه موارد مربوط به سایت خود اعم از محتوایی که ارائه می کنید، ایمیل هایی که دریافت و ارسال می کنید، سفارش های سایت شما، گرافیک و زیبایی های بصری سایت و خلاصه تمامی موارد مربوط به سایت را به طوری که میخواهید مدیریت کرده و از طریق این سایت خود را اداره نماید.

وقتی که شما میخواهید یک سایت را راه اندازی کنید، بهترین گزینه ای که میتواند برای شما به صورت یک واسط بین شما و سایت عمل کند. همینطور این سیستم در طرف دیگر نیز بین کاربر و محتوایی که شما برای وی درنظر گرفته اید هم قرار خواهد داشت، و یک نمایش یکپارچه و کامل از محتوای ارائه شده به کاربر می رساند. سیستم های مدیریت محتوا موارد مختلفی را شامل شده و استفاده های متنوعی دارند، شما میتوانید از یک سیستم مدیریت محتوا برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی، مدیریت یک تالار گفتگو، مدیریت یک بلاگ و یا ارائه یک سیستم کنترل منابع سازمان یا همان ERP استفاده کنید.

استفاده از CMS

از بهترین سیستم های مدیریت محتوایی که در حال حاضر در حال ارائه خدمات هستند و قطعا نام آن ها را شنیده اید میتوان به وردپرس، جوملا و دروپال اشاره کرد. برای آشنایی پایه ای و کامل با این موضوع که سیستم مدیریت محتوا چیست میتوانید به مقاله CMS چیست مراجعه کنید.

 

مزایای سیستم مدیریت محتوا و دلایل استفاده از آن چیست!؟

مزایای سیستم مدیریت محتوا موارد زیاد و متعددی است. قطعا خود شما با جست و جویی کوتاه در اینترنت به خیلی از این موارد برخورد کرده اید. اما اکنون قرار است تا با یک سازماندهی کلی تمامی این امکانات و مزیت های پراکنده به شما معرفی شود تا دقیقا متوجه بشوید وقتی صحبت از مزایای سیستم مدیریت محتوا به میان می آید منظور ما چیست و داریم از چه امکاناتی صحبت می کنیم. به طور کلی میتوان مزایای سیستم مدیریت محتوا به این صورت معرفی نمود:

 

هزینه پایین

اولین و تقریبا پر طرفدار ترین گزینه در بین مزایای سیستم مدیریت محتوا هزینه پایین و مقرون به صرفه بودن آن است. شما با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا می توانید با حداقل هزینه سایت خود را راه اندازی کرده و از آن استفاده نمایید. در این حالت شما این امکان را خواهید داشت تا بدون پرداخت هزینه های سنگین طراحی کسب و کار خود را استارت بزنید. البته به این صورت نیست که هیچ هزینه ای برای شما وجود نداشته باشد و شما باید هزینه های جانبی مختلفی را بپردازید.

به عنوان مثال در یک سایت که قرار است با سیستم مدیریت محتوای وردپرس ساخته شود شما باید هزینه های زیرساخت مانند هاست وردپرس و همینطور هزینه بعضی از افزونه های مورد نیاز را بپردازید که بتوانید از امکانات کاکل در سطح ایده آل بهره مند شوید.

اما به طور کلی می توان گفت که یکی از مهمترین مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که شما هسته اصلی آن را به صورت کاملا رایگان در اختیار دارید و صرفا به هزینه های جانبی خواهید پرداخت که خیلی پایین تر از طراحی سایت با روش های دیگر می باشد.

 

سرعت در طراحی

برای ساخت یک سایت چند روز زمان لازم است!؟ کسب و کار شما تا چه اندازه میتواند عقب بیفتد و صبر کند تا سایت اختصاصی شما از صفر آماده شود!؟ آیا بازار برای شما خواهد استاد و منتظر شما خواهد ماند!؟ این سوالات پاسخ های خیلی امیدوار کننده ای را به ما نخواهند داد. اما سیستم مدیریت محتوا میتواند این شرایط را کاملا به نفع شما تغییر دهد.

در صورتی که شما نیاز داشته باشید که به صورت فوری یک سایت را با اطلاعات محدود راه اندازی کنید تنها در دو ساعت می توانید این کار را انجام دهید. البته این حرف ما به این معنا نیست که سایتی که در دو ساعت آماده شده باشد میتواند کار شما را راه بیاندازد. شما باید طراحی منو ها، فهرست ها، صفحات مختلف، معرفی برند و استراتژی کاری خود را به صورت خیلی کلی تر و با صبر و حوصله بیشتری دنبال کنید. اما میتوان با تکیه بر مزایای سیستم مدیریت محتوا از نظر سرعت کار را بسیار سریعتر پیش برد.

سرعت در طراحی

علاوه بر این مزایای سیستم مدیریت محتوا شامل سرعت در یادگیری هم می باشد زیرا آموزش های بسیاری برای این سیستم ها وجود دارد که در مورد سایت های اختصاصی شما همچین مواردی را مشاهده نمی کنید. در کار با پلتفرم های اختصاصی تمامی مرجع شما صرفا آن چیزی است که طراح در اختیار شما قرار خواهد داد و شما برای رفع مشکلات و همینطور اعمال برخی تغییرات به طور کامل وابسته طراح خواهید بود. در حالی که در سیستم های مدیریت محتوا با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توانید به روش حل مشکل خود دست پیدا کنید.

 

امنیت بالا

یکی از بهترین انواع مزایای سیستم مدیریت محتوا که می توان آن را به صورت یک مورد تخصصی و حرفه ای اعلام کرد، امکانات امنیتی ای می باشد که روی این سیستم ها برقرار می باشد. شما با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا میتوانید مطمئن باشید که سایت شما ضد هک خواهد بود و اتفاق خاصی از نظر امنیتی برای شما نخواهد افتاد، مگر آنکه خود شما کوتاهی کرده و اطلاعاتی که نباید را فاش کنید.

شاید سوال پیش بیاید که با توجه به این مورد که امنیت به هیچ وجه در کامپیوتر و خصوصا روی بستر وب و اینترنت قطعی نیست، دلیل این اطمینان در مورد سیستم های CMS چیست!؟ میتوان دو دلیل زیر را برای این امر معرفی نمود:

 

امنیت متمرکز

وقتی صحبت از سایت شماست که با سیستم های مدیریت محتوا مدیریت می شود، در واقع صحبت از امنیت کل سیستم مدیریت محتوا است. شما یک شرکت بزرگ مانند وردپرس را در نظر بگیرید. در سراسر دنیا هزاران کاربر در حال کار با این CMS حرفه ای هستند. حالا فرض کنید که این ارائه دهنده نتواند یک تضمین امنیتی قوی برای خود ارائه کند. آن موقع است که این هزاران به سرعت به صدها نفر کاهش پیدا کرده و آن تعداد محدود نیز این سیستم را ترک خواهند گفت. پس ارائه یک سیستم امنیتی متمرکز که توسط خود وردپرس مدیریت شود برای سیستم لازم خواهد بود.

یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که این شرکت ها به هیچ عنوان نمی خواهند اعتبار خود را از دست بدهند پس امنیت را از طرف خودشان و برای خودشان هم که شده برقرار خواهند کرد.

 

افزونه های امنیتی

هر کدام از سیستم های مدیریت محتوا علاوه بر این مسئله که امنیت را از طرف خود تامین می کند افزونه های مختلف امنیتی را نیز ارائه می کند که با کار با آنها میتوانید از تمام آنچه برای سایت خود نیاز دارید مطلع شده و همه چیز را کنترل کنید. با این وجود حتی اگر خودتان در جایی تنظیماتی را به هم زده باشید که راه را برای نفوذ کنندگان باز گذاشته باشد، این افزونه ها وارد عمل شده و این بخش ها را نیز پشتیبانی می کنند.

 

سادگی مدیریت و کارکرد

یکی دیگر از مزایای سیستم مدیریت محتوا که باعث شده است استفاده از آنان به این اندازه از رشد برسد، این است که کار با این سیستم ها ساده بوده و پیچیدگی بالایی ندارد. شما در یک سیستم مدیریت محتوا تمام آنچه را که برای سایت خود نیاز دارید به صورت یکجا در اختیار دارید. اما در سیستم های اختصاصی بعضی مشاهده می شود که برای یک کار ساده باید چند بار از هاست به پنل سایت و از پنل سایت به وب سرور مراجعه کرد.

ارائه صفحه ساز ها

موارد زیر را میتوان به عنوان اصلی ترین ویژگی هایی که باعث می شود تا یک سیستم CMS ساده باشد در نظر گرفت:

 

ارائه صفحه سازها

داشتن یک وبسایت به صورت پویا که بتوان صفحات جدیدی را ساخته و به آن اضافه نمود، یکی از اصلی ترین و مهمترین مواردی است که در آپشن های یک سایت باید وجود داشته باشد. مزایای سیستم مدیریت محتوا این مورد را برای شما فراهم کرده است. در این سیستم ها قابلیت هایی مانند کامپوزر و المنتور وجود دارد که شما به سادگی و با استفاده از قابلیت کشیدن و رها کردن یا همان درگ و دراپ معروف میتوانید یک صفحه از سایتتان را به گونه ای بسازید که خودتان می خواهید و فکر می کنید که برای سایت شما مناسب است.

 

ارائه فایل منیجر

وقتی شما یک سایت را مدیریت می کنید، این مورد که بتوانید به تمامی تصاویر، ویدئوها، فایل ها و به طور خلاصه تمامی رسانه هایی که در سایت خود نیاز دارید از طریق پنل سایت دسترسی داشته باشید یک گزینه ایده آل به حساب می آید. یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که میتوانند این امکان را برای شما فراهم کنند و یک فایل منیجر را در اختیار شما قرار دهند که لازم نباشد برای هر بار ادیت فایل و یا تغییری در آنها به هاست و کنترل پنل خود مراجعه کنید.

کار با فایل ها یکی از گزینه های برتری CMS ها به حساب می آید.

 

امکان استفاده از افزونه های مدیریتی

در یک سیستم مدیریت محتوای قوی خیلی از افزونه ها وجود دارد که به شما گزینه های مختلفی را برای مدیریت سایت ارائه می کند. به عنوان مثال با این افزونه ها شما این امکان را دارید که سطوح دسترسی کاربران را تعیین کرده و یا مواردی مانند تغییر و حتی قسط بندی قیمت های اجناس فروشگاه، ایجاد کدهای تخفیف، و امکاناتی از این دست را ارائه می کنند. استفاده از این افزونه ها می تواند مدیریت سایت را به طرز چشمگیری ساده کرده و در موارد مختلفی حتی برای شما الهام بخش هم باشد.

به عنوان مثال خیلی از برنامه های فروش پلن های مختلفی را برای فروش و همینطور ارائه تخفیفات مختلف روی کالا ها با توجه به شرایط کاربر ارائه می کنند که ممکن است شما از وجود آن اطلاع نداشته باشید، اما برای کار شما یک مورد ایده آل باشد.

 

تجربه کاربری خوب

اگر با بازار کسب و کار آشنایی داشته باشید، قطعا متوجه این موضوع خواهید شد که وقتی یک کاربر را به عنوان یک مشتری جذب کردید احتمال بازگشت دوباره آن کاربر خیلی بیشتر از این است که کاربران جدید را به مشتری تبدیل کنید. به طور کلی می توانیم بگوییم بخش اعظمی از مشتری های فعلی شما، مشتری های قبلی و قدیمی شما هستند.

چقدر خوب می شود که شما شرایطی را ایجاد کنید که مشتریانتان علاوه بر اینکه به سایت شما باز می گردند، به صورت زبانی و دهان به دهان، که موثر ترین و ارزانترین روش تبلیغات برای شما است، در جذب مشتریان جدید برای شما فعال باشند. شاید این موارد کمی رویایی به نظر برسد. اما در صورتی که شما بتوانید تجربه کاربری خوبی را برای کاربران سایت و همینطور مشتریانی که از شما خرید می کنند فراهم کنید، این اتفاق واقعا خواهد افتاد!

تجربه کاربری خوب

یکی از اصلی ترین مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که به شما کمک می کند این اتفاق را دنبال کنید و به راحتی به این هدف دست پیدا کنید. تمرکز خیلی از سیستم های CMS روی ارتباط با مشتری بالا بوده و امکانات خوبی ار برای این موضوع در اختیار شما قرار می دهند، از انواع مختلف این امکانات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

سرعت بالا

یکی از عناصر مهمی که برای تبدیل مراجعه کننده به مشتری باید در نظر داشته باشید این است که سایت شما باید کمتر از ۷ ثانیه به صورت تمام و کمال به مشتری شما نمایش داده شود. در غیر اینصورت خیلی از کاربران سایت شما را بسته و از آن خارج می شوند و شما حتی فرصت معرفی را به آنها از دست می دهید. یکی از اهدافی که خیلی از سیستم های مدیریت محتوا دنبال می کنند کاهش هر چه بیشتر زمان لود شدن است.

شما با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوای خوب که با افزونه های بهینه سازی سرعت ،حداقل صفحاتی که کاربر از آن وارد سایت می شود را بهینه می کنید و میتوان گفت که به همین راحتی المان سرعت را برای خود فراهم کرده اید. البته در مواردی هم به دلیل استفاده نادرست و طراحی های سنگین و یا حتی عدم استفاده از هاست های بهینه سازی شده مانند هاست وردپرس و هاست لینوکس، CMS به عنوان یک عامل افت سرعت معرفی میگردد که این ایرادات کاملا قابل پیگیری و برطرف شدن است.

سرعت بالا و همینطور وجود افزونه هایی برای بهینه سازی سرعت را می توان یکی از اصلی ترین و بهترین مزایای سیستم مدیریت محتوا در زمینه ایجاد یک تجربه کاربری خوب معرفی کرد.

 

زیبایی بصری

وقتی کاربر وارد سایت شما می شود، چه چیزی را می بیند!؟ یک سایت بی روح و ساده که بنر های ساده مربعی در وسط کارد ایجاد شده اند و با رنگ های خشک و خطوط چشمک زن به کاربر خوش آمد گویی می شود!؟ یا یک سایت حرفه ای روان، با المان های گرافیکی و زیبا، و یک تم دلنشین از رنگ های مرتبط و چشم نواز!؟ یک سیستم مدیریت محتوا میتواند سایت شما را از گزینه اول به گزینه دوم تغییر دهد.

زیبایی بصری

به دلیل وجود فضای رقابتی در بین CMS های مختلف، و اهمیت گرافیک سایت ها که به اصطلاح یکی از موارد توی چشم است که زود خود را نشان می دهد، پیشرفت های خیلی خوبی برای ارائه المان های گرافیکی مختلف صورت گرفته است که شما میتوانید از این مورد به نفع سایت خود استفاده کنید. با بهره گیری از این موارد در سریعترین زمان ممکن و بدون صرف هزینه اضافه، خیلی از این موارد برای شما قابل انجام خواهد بود.

 

سادگی کارکرد

آیا وقتی کاربری داخل سایت شما می آید، می تواند با پنل آن کار کند!؟ میتواند سفارش خود را ثبت کند!؟ میتواند بدون هیچ دردسری آنچه که نیاز دارد را از دسته بندی های شما پیدا کند!؟

پاسخ بیشتر این سوالات برای سایت های اختصاصی خیر خواهد بود. حتی برای سیستم های مدیریت محتوای کوچک و کم کاربر نیز خیر خواهد بود. به طور کلی در زمینه راحتی کاربران میتوانیم بگوییم شما باید از روشی استفاده کنید که اکثر سایت ها استفاده می کنند. شاید این اصل کمی با ایده پردازی های شما تفاوت دارد اما در نظر داشته باشید اگر سایت شما شبیه به محیطی باشد که کاربر در آن راحت است، شما میتوانید مانور خیلی بیشتری روی موارد تبلیغاتی داشته باشید و میدانید که کاربر شما به سمت و سویی که نیاز دارید هدایت خواهد شد.

با توجه به پر استفاده بودن CMS ها میتوان گفت که این مورد تبدیل به یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا شده است. مثل همه بودن در خیلی از جاها بد نیست و باعث راحتی کاربران خواهد شد.

 

امکانات مناسب برای سئو

وقتی شما یک کسب و کار اینترنتی را راه اندازی می کنید، برای رونق آن باید چه اتفاقی بیفتد!؟ بدیهی است که مشتریان شما باید زیاد شوند. این مشتریان چگونه زیاد می شوند!؟ با مجاب کردن کاربرانی که به سایت شما وارد می شوند.، به خرید محصولات. از کجا باید برای سایت خود کاربر پیدا کنید!؟ کاربری که به دنبال خرید باشد و بهترین پتانسیل را برای تبدیل شدن به مشتری دارد از کجا پیدا می شود!؟

روش های متعددی وجود دارد که شما میتوانید کاربر را به سایت خود بکشانید اما مهمترین آنها گوگل است. اگر تجربه مدیریت یک فروشگاه و یا یک سایت عادی را داشته باشید، متوجه خواهید شد که ترافیکی که از گوگل به شما می رسد، یکی از موثر ترین ترافیک هایی است که میتوانید برای سایت خود داشته باشید و امکان خرید و بهره وری از این ترافیک خیلی بالا خواهد بود. مزایای سیستم مدیریت محتوا برای بالا بردن این ترافیک و دیده شدن شما در رتبه های بالای گوگل بسیار کاربردی خواهد بود. اصلی ترین موارد این مزیت سیستم مدیریت محتوا به این شرح هستند:

 

SEO Friendly بودن

SEO Friendly یکی از اصطلاحاتی است که یک وب مستر با آن مواجه شده است. این اصطلاح که یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا نیز می باشد به این معنی است که سایت شما به گونه ای طراحی شده باشد که با الگوریتم های گوگل سازگاری بالایی داشته و بتواند در رتبه بندی ها جایگاه مناسبی را کسب کند.

البته این مورد که شما چه رتبه ای را داشته باشید به شما بستگی دارد، اما این مورد که سایت شما ترمز دستی را برای شما نکشد و مانع شما نشود موردی است که در کمتر سایت غیر CMS دیده می شود. ایرادات ساختاری همیشه یکی از مواردی است که باعث شده است خیلی از سایت هایی که واقعا از محتوای خوب و بالایی برخوردار بوده اند از صحنه رقابت جا مانده یا حذف شوند. این مورد که آیا سایت شما ایرادات ساختاری دارد یا نه، موضوعی است که قطعا برنامه نویس شما هرگز آن را نپذیرفته و خیلی از کارشناسانی که با آنها مشورت کنید نیز نظرات متفاوتی به شما می دهند.

یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که این مورد کاملا برطرف شده است. به این صورت که کارشناسان حرفه ای و متخصصینی که برای این کمپانی  کار می کنند با روش های مختلف CMS را آزمایش کرده و سطح بهینه بودن را همیشه بروز نگه می دارند. زیرا در غیر اینصورت محکوم به شکست خواهد بود.

در نظر داشته باشید که این مورد از مزایای سیستم مدیریت محتوا برای شما مانند یک گنجینه ارزشمند خواهد بود و راه شما را به دیده شدن هموار خواهد کرد.

سئو فرندلی بودن

 

افزونه های کاربردی

فرض کنید سایتی دارید که از هر جهت کاربردی بوده و شما میتوانید از ساختار خوب آن مطمئن باشید. از کجا میخواهید بفهمید که خودتان هم در حال درست عمل کردن هستید!؟ این است که شما به یک راهنما نیاز پیدا خواهید کرد. یکی از برجسته ترین مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که میتواند این راهنما را در اختیار شما قرار دهد. شما با استفاده از افزونه های مختلفی که برای سئو روی CMS ها ارائه می شود می توانید به یک دستورالعمل خوب برای سئو سایت خود دسترسی داشته باشید.

البته باید توجه داشته باشید استراتژی های اصلی را خودتان باید تبیین کرده و کار را به پیش ببرید. اما ارائه یک راهنمایی کامل و غلط گیری های جز به جز از محتوای شما، از مواردی است که میتوان آنها را از برترین مزایای سیستم مدیریت محتوا نام برد. افزونه های Yoast و Rank Math را میتوان به عنوان نمونه ای از این افزونه ها که برای CMS وردپرس ارائه شده اند معرفی نمود.

 

نتیجه گیری

از ابتدای رشد اینترنت، مزایای سیستم مدیریت محتوا و فلسفه ای که هر کدام از این عناوین دارند، باعث شده اند تا این سیستم ها رشد خوبی داشته و به یک درجه از اعتبار برسند که تقریبا امروزه تمام کسانی که میخواهند یک کسب و کار اینترنتی را راه اندازی کنند به دنبال یکی از این CMS ها باشند. اکنون بیشتر صحبت بر این مورد است که مزایای سیستم مدیریت محتوا در مورد کدامیک از این سیستم ها غلیظ تر و بیشتر است. توجه داشته باشید هر انتخابی که انجام میدهید باید انقدر مستندات برای آن وجود داشته باشد که ادعای ارائه کنندگان را مبنی بر بالا بودن مزایای سیستم مدیریت محتوا مورد نظر تایید نماید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
24 ⁄ 4 =