جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاست ابریمعرفی و انتخاب بهترین برنامه VDI
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

معرفی و انتخاب بهترین برنامه VDI

مجازی سازی دسکتاپ یکی از قابلیت های حرفه ای و عالی برای استفاده کردن از منابع سرور محلی و همینطور استفاده از یک دسکتاپ تعاملی است که با استفاده از آن می توانید داده های خود را به صورت همزمان به اشتراک بگذارید. برنامه های زیادی وجود دارند که این قابلیت را برای ما فراهم کرده و شما می توانید برای داشتن یک VDI از آنها استفاده کنید. در این مطلب به معرفی گزینه هایی که می توانند برای شما بهترین برنامه VDI باشند، خواهیم پرداخت. قبل از معرفی این برنامه ها اجازه دهید یک بررسی کوچک روی VDI داشته باشیم و ببینیم که ما از بهترین برنامه VDI چه انتظاراتی باید داشته باشیم.

 

VDI چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

مجازی سازی دسکتاپ یکی از قابلیت های کلیدی برای استفاده از منابع سرور که پیشتر در مقاله ” VDI چیست ” به طور کامل به بررسی آن و مزایایی که برای ما خواهد داشت پرداخته ایم. اجازه دهید تا در اینجا نیز یک توضیح اجمالی در مورد آن ارائه دهیم و سپس به بررسی بهترین برنامه VDI و ویژگی هایی که باید داشته باشد بپردازیم. یک هاست ابری را در نظر بگیرید که برای دسترسی به یک اپلیکیشن مورد استفاده قرار می گیرد. در این هاست شما این امکان را خواهید داشت تا از هر جایی به آن متصل شوید و از برنامه های روی آن استفاده کنید.

در مجازی سازی دسکتاپ نیز همین اتفاق خواهد افتاد. شما به یک سیستم دیگر متصل شده و یک دسکتاپ مجازی دریافت خواهید کرد که دقیقا برای شما مانند یک کامپیوتر مستقل عمل می کند. با این تفاوت که تمام بخش پردازشی روی سرور انجام شده و شما برای استفاده از این دسکتاپ به هیچ منبعی نیاز ندارید و صرفا یک سیستم برای دسترسی کافی خواهد بود. این سیستم می تواند یک کامپیوتر معمولی یا حتی تین کلاینت کوچک باشد که شما برای این اتصال از آن استفاده خواهید کرد.

این قابلیت به شما امکان استفاده از منابعی که توسط مدیر سیستم برای شما تنظیم شده است، فراهم خواهد نمود. همینطور شما می توانید با استفاده از VDI دسکتاپ خود را با سایرین به اشتراک گذاشته و یا از اطلاعات آنها استفاده نمایید. به طور کلی می توان VDI را یکی از قوی ترین قابلیت هایی دانست که برای اشتراک منابع وجود دارد.

VDI مزیت های زیادی را برای شما فراهم خواهد کرد. ماهیت اشتراکی این سرویس، تضمین کننده کاهش هزینه برای ارتقای منابع، خرید نرم افزار ها و همینطور تعمیر و نگهداری سیستم ها است و شما از این طریق می توانید یک بهره وری صد در صدی را روی سیستم سرور خود داشته باشید. از طرفی فراهم کردن امنیت داده های مجتمع در یک سیستم بسیار ساده تر بوده و قابلیت اطمینان آن بالا می رود. مطمئنا شما برای استفاده از سرویس مجازی سازی دسکتاپ دلایل کافی خواهید داشت. اما از چه مکانیزمی باید برای اینکار استفاده نمود و چه برنامه ای می تواند مجازی سازی دسکتاپ را برای ما به صورت کامل پیاده سازی کند. برای پیدا کردن بهترین برنامه مجازی سازی دسکتاپ بهتر است اول ببینیم که بهترین برنامه VDI باید چه توانایی هایی داشته باشد.

 

بهترین برنامه VDI چه قابلیت هایی دارد

مجازی سازی دسکتاپ یکی از موضوعات گسترده برای استفاده از سیستم عامل از راه دور است. خیلی از روش ها و برنامه هایی که ممکن است برای این کار به شما پیشنهاد شود، در واقع پاسخگوی این سرویس نبوده و ممکن است صرفا یک ریموت باشند که به سرور یک دسترسی ساده را به همراه چند امکان مدیریتی بدهد. شاید در ظاهر اینکار نیاز های شما را برطرف نماید، اما فراموش نکنید که مزایای مجازی سازی دسکتاپ فقط در صورتی برای شما فراهم می شود که از این روش استفاده کنید و مکانیزم عملکرد آن درست پیش رود.

در مقاله ” قابلیت مجازی سازی دسکتاپ یا همان VDI چیست ” به طور کامل به بررسی روند کاری این سرویس پرداختیم. اکنون نوبت آن رسیده است به بررسی این موضوع بپردازیم که بهترین برنامه VDI قرار است چه کاری برای ما انجام دهد و باید چه ویژگی هایی را داشته باشد تا مصداق اصلی مجازی سازی دسکتاپ بوده و با این روش سرویس مورد نیاز ما را فراهم کند.

یک برنامه مجازی سازی دسکتاپ چه بهترین باشد و چه یک برنامه متوسط برای آنکه این سرویس را درست پیاده سازی کند باید این ویژگیها را داشته باشد:

 

Virtualization یا همان مجازی سازی

مجازی سازی یا Virtualization یک تکنولوژی است که در آن زیرساخت سیستم به لایه های مختلفی تقسیم خواهد شد. در پایین ترین لایه سخت افزار و در بالاترین لایه اپلیکیشن های شما که روی سیستم عاملتان قرار گرفته اند. دو لایه سخت افزار و سیستم عامل، اصلی ترین لایه ها در مجازی سازی بوده که توسط یک لایه میانی به نام hypervisor ارتباط آنان برقرار می شود. در مجازی سازی امکان راه اندازی همزمان چند سیستم عامل روی یک سخت افزار به وجود می آید و این همان چیزی است که از بهترین برنامه VDI انتظار می رود به صورت تمام و کمال آن را اجرا کند.

 

سرپرست یا Hypervisor

بر اساس اشاره ای که در قسمت قبلی به این امکان کردیم می توانیم Hypervisor را لایه ای بین سخت افزار و نرم افزار تعریف کنیم که وظیفه مدیریت منابع تخصیص یافته به هر یک از سیستم عامل های در حال اجرا روی سخت افزار را برعهده دارد. Hypervisor تصمیم میگیرد که چه منابعی به چه سخت افزاری اختصاص یابد، همینطور مسئولیت نگهداری از این منابع و آدرس های حافظه را بر عهده داشته و تضمین کننده عدم تداخل آنها با یکدیگر خواهد بود.

در VDI نیز Hypervisor باید این مسئولیت را به شکل جدی دنبال کند و با توجه به اینکه دسکتاپ های مختلف ایجاد شده همه از یک نوع سیستم عامل هستند، مدیریت آنها را به بهترین شکل انجام داده و جامعیت هر دسکتاپ از سایر دسکتاپ ها باید برقرار باشد تا هر کدام از آنها بتوانند به صورت مستقل تنظیمات خود را داشته و از آن ها استفاده کنند.

سرپرست یا Hypervisor

همینطور Hypervisor قابلیتی را فراهم میکند که در صورتی که شما از دو یا تعداد بیشتری سرور استفاده کنید و یکی از آن ها دچار آسیب سخت افزاری شود، تمامی دسکتاپ های ایجاد شده به سایر سرور ها منتقل شده و کاربران این را به هیچ عنوان احساس نخواهند کرد.

 

کارگزار اتصال یا Connection Broker

یکی از المان های اصلی برنامه های مجازی سازی کارگزار اتصال و یا Connection Broker است. این ماژول نرم افزاری یکی از مهمترین ماژول های برنامه است که مسئولیت اتصال کاربران به دسکتاپ هایی که برای آنها ایجاد شده را برعهده دارد. این ماژول نرم افزاری یکی از پرکارترین ماژول ها در برنامه های مجازی سازی دسکتاپ خواهد بود و بهینه عمل کردن آن یکی از اصلی ترین معیارها برای انتخاب بهترین برنامه VDI است. مزایای این ماژول به این شرح می باشد:

 1. اتصال کاربران به دسکتاپ های مجازی ایجاد شده
 2. انجام کامل فرایند احراز هویت کاربر و مشخص کردن اینکه آیا این کاربر اجازه دارد از این قابلیت استفاده کند و چه میزان منابع باید برای او در نظر گرفته شود.
 3. ثبت لاگ و دنبال کردن تمامی فعالیت های کاربران روی دسکتاپ مجازی برای بازیابی اطلاعات و همینطور موارد امنیتی در صورت پیدا شدن مشکلات بعدی
 4. بررسی و پیگیری فعال بودن کلیه دسکتاپ ها، و پیدا کردن دسکتاپ های مجازی غیر فعال که کاربران از آنها استفاده نمی کنند، و همینطور تغییر وضعیت آن ها از Active به Inactive

همانطور که دیدیم کارگزار اتصال یک المان و ماژول حیاتی به حساب می آید. برنامه ای که بخواهد خود را به عنوان بهترین برنامه VDI معرفی کند باید یک مکانیزم قدرتمند و کامل را برای این کارگزار به خدمت بگیرد.

 

فهرست دسکتاپ ها یا Desktop Pools

این فهرست یک طبقه بندی از دسکتاپ های مختلف را ارائه می کند. این طبقه بندی شامل گروهی از دسکتاپ های مختلف است که ویژگی های یکسانی را خواهد داشت. وجود این فهرست ها و گروه ها مبنای تغییر منابع و امتیازاتی است که بین دو دسکتاپ قرار است متفاوت باشند. به عنوان مثال می توان دو فهرست، مدیران و کارمندان را نام برد که در آن مدیران از طریق دسکتاپ های خود به کارمندان دسترسی دارند. یا دو دسته کارمندان حسابداری و دولوپر ها(برنامه نویس ها و توسعه دهنده ها) که در این تقسیم بندی با سطوح اختیار یکسان، منابعی که به دولوپر ها اختصاص داده اید بسیار بیشتر از منابع حسابداران است.

همینطور شما مشخص خواهید کرد که کدام گروه به چه اپلیکیشن هایی دسترسی داشته باشد. به عنوان مثال IDE ها برای دولوپر ها و برنامه های حسابداری برای اکانت های Desktop Pools حسابداران تعریف خواهد شد.

 

مجازی سازی برنامه ها و اپلیکیشن ها

این قابلیت به شما این امکان را خواهد داد که به صورت ساده ای تمامی برنامه های موجود در سیستم و سرور خود را در اختیار دسکتاپ های مجازی مختلف قرار داده و آن ها را آنگونه که نیاز دارید مدیریت کنید.

برای این کار یک مجازی ساز دسکتاپ باید بتواند کار مجازی سازی اپلیکیشن یا Application Virtualization را به نحوی انجام دهد که هر برنامه روی یک Desktop Pool به صورت مجازی اجرا شده و نسخه های مختلف آن به صورت Image در اختیار هر کدام از دسکتاپ هایی قرار گیرد که روی این فهرست قرار دارند. پس در واقع هر کاربری که با استفاده از دسکتاپ مجازی به یک برنامه دسترسی پیدا می کند، نسخه Image یا کپی برنامه مجازی شده از برنامه اصلی را مشاهده خواهد کرد. این به این معناست که یک کاربر به ورژن دو بار مجازی شده یک برنامه دسترسی خواهد داشت که صرفا متعلق به او بوده و تنظیمات دسترسی مربوط به Desktop Pool به طور کامل روی آن اعمال شده است.

این مکانیم همان چیزی است که جامعیت داده ها و کنترل اطلاعات را در سیستم های دارای دسکتاپ مجازی تضمین می نماید و به شما این اطمینان را خواهد داد که هر کاربری نمی تواند به اطلاعات محرمانه دسترسی داشته باشد یا تغییرات کلی را در سرور انجام دهد. آنچه که یک کاربر از یک برنامه مشاهده میکند، سطح دوم مجازی شده آن برنامه است.

همینطور که دیدیم ۵ ویژگی کلیدی وجود دارد که قابلیت مجازی سازی دسکتاپ یا هر برنامه ای که این ادعا را دارد باید داشته باشد تا بتوان نام آن را VDI گذاشت. اکنون وقت آن رسیده است ببینیم در بین برنامه هایی که این ویژگی ها را به صورت تمام و کمال و پیشرفته داشته و می توانند این قابلیت را برای ما فراهم کنند، بهترین کدام است. در ادامه به معرفی تعدادی از این برنامه ها و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت و شما می توانید انتخاب کنید که بهترین برنامه VDI برای شما کدام خواهد بود.

 

معرفی بهترین برنامه های VDI

سرویس مجازی سازی دسکتاپ یک قابلیت پر کاربرد و همینطور پر دردسر است که یک برنامه خوب برای آن باید قابلیت های زیادی را پیاده سازی کند و همچنین ویژگی هایی را دنبال کند که الگوریتم های پیچیده و سختی دارند. اما این سرویس به اندازه ای مهم و قابل توجه بوده است که خیلی از شرکت های بزرگ نرم افزاری مانند مایکروسافت و VMware را به فکر ساخت برنامه هایی برای پیاده سازی آن افتاده اند.

در این بخش به بررسی و معرفی بهترین برنامه هایی که برای اینکار ساخته شده اند خواهیم پرداخت. البته توجه داشته باشید اکثر این برنامه ها ویژگی های لازم برای بهترین بودن را دارا هستند. اما این که بهترین برنامه VDI کدام است، انتخابی است که شما باید آن را انجام دهید. به خاطر همین ما از شماره گذاری و رتبه بندی این فهرست صرف نظر کرده و صرفا به بررسی این برنامه ها خواهیم پرداخت.

 

Microsoft Azure

یکی از بهترین برنامه هایی که می توان برای پیاده سازی این قابلیت نام برد Microsoft Azure است. این برنامه با امکاناتی کامل در این زمینه یک امکان خوب برای کار با دسکتاپ های مجازی را پیاده سازی می کند. شما با استفاده از این برنامه می توانید به کارمندان خود روی سیستم های کامپیوتری، موبایل و تبلت، دسکتاپ مجازی تخصیص دهید.

مایکروسافت Azure

برنامه Microsoft Azure به مدیران یک قابلیت خوب و یکپارچه برای مجازی سازی می دهد که در آن این امکان وجود دارد که کلیه داده های دسکتاپ های مختلف برای یک پروژه جمع آوری شده و روی پنل مدیریت نمایش داده شود. همینطور با درخواست مدیران سایر دسکتاپ ها برای همه نمایش داده خواهد شد و روی موضوعات مختلف همفکری صورت می گیرد. همینطور نسخه ی اپلیکیشن اندروید و iOS برای مدیریت برنامه وجود دارد که مدیران می توانند با استفاده از آن ها وضعیت بار و فشار کاری سیستم را چک کرده و دسترسی ها را کنترل کنند. این پایانه های کنترلی روی موبایل یکی از بهترین قابلیت هایی است که یک برنامه VDI می تواند از خود ارائه کند و یکی از چندین معیاری است که این برنامه را لایق عنوان بهترین برنامه VDI می کند.

Azure

یکی دیگر از ویژگی های خوب این برنامه ارائه یک API است که از طریق برنامه های دیگر می توان با این برنامه ارتباط گرفته و از قابلیت های این برنامه روی سایر پلتفرم های دیگر مانند Citrix و یا VMware استفاده نمود.

 

VirtualBox

این عنصر قدرتمند در مجازی سازی که یک برنامه رایگان و حرفه ای است، برای مجازی سازی دسکتاپ نیز قابلیت هایی را ارائه داده است که کمتر نظیر آن یافت می شود. برنامه VDI ارائه شده توسط VirtualBox یکی از قدرتمند ترین و بهترین برنامه های موجود بوده که می تواند یک مجازی سازی گسترده را برای سیستم های اداری و سازمانی روی پلتفرم ها و سیستم عامل های مختلف اعمال کند. شما با VirtualBox این قابلیت را خواهید داشت تا از هر سیستم عاملی یک دسکتاپ مجازی ارائه نمایید.

ویرچوال باکس

دسکتاپ های مجازی ارائه شده قابل ایمپورت به سایر VDI های دیگر بوده و این کار بوسیله فایل های متنی و لایسنس ها انجام می پذیرد. به این صورت که شما می توانید یک دسکتاپ مجازی را با تنظیماتی که روی آن اعمال کرده اید به یک سرور دیگر منتقل نمایید.

یکی دیگر امکاناتی که VirtualBox به کاربران خود ارائه میدهد یک اینترفیس جذاب است. این برنامه می تواند بوسیله آیکون ها و ویجت های مختلفی که در زمان کار با دسکتاپ مجازی ارائه می کند یک تجربه کاربری خوب را برای کاربران و استفاده کنندگان از این سیستم فراهم نماید. کاربران با استفاده از این ویجت ها می توانند کلیه امور مربوط به دسکتاپ مجازی خود را مشاهده نموده و از منابع مختلف استفاده کنند. همینطور قابلیت دیگر این برنامه برای کاربران، قابلیت استفاده از دیسک، فلاپی و سایر استوریج ها به صورت ایمیج های ISO و یا RAW است که به صورت مجازی روی VirtualBox اجرا و  Mount می شوند.

وی ام باکس

VirtualBox برای مدیران سیستم نیز قابلیت های خوبی را دارد. یک رابط کاربری مدیریتی با قابلیت درگ و دراپ کردن ویژگی ها، اپلیکیشن ها و ایجاد گروه های مختلف دسکتاپ مجازی از ویژگی هایی است که این برنامه را در این فهرست جای می دهد.

 

VMware Horizon

وقتی صحبت از خدمات مجازی سازی در میان باشد نمی توان به VMware و محصولات گسترده آن اشاره ای نکرد. برنامه قدرتمند Horizon ارائه ای پرکاربرد توسط VMware برای سرویس مجازی سازی دسکتاپ است. این برنامه قابلیت های فوق العاده ای را برای کار کردن با دسکتاپ های مجازی و یا حتی اپلیکیشن های مجازی ارائه می کند. شما با استفاده از این برنامه این مزیت را خواهید داشت که صرفا یک برنامه خاص که مد نظر شماست را به صورت مجازی ارائه دهید تا یک تیم کامل بتوانند روی آن کار کنند.

HORIZEN

در Horizon این قابلیت وجود دارد که سیاست های سازمان به صورت یک Policy مدون طراحی شده و به اجرا گذاشته شود تا سایر تخصیص های مربوط به منابع و برنامه ها بر اساس آن انجام گیرد. همینطور این برنامه به شما قابلیت های خوبی را برای کار با پروژه های گرافیکی می دهد. Horizon این قابلیت را دارد تا یک پروژه را به صورت مجازی برای تعدادی از طراحان اجرا کرده و تمامی تغییرات به صورت همزمان روی پروژه اصلی ثبت گردند.

VM Horizon

 

برنامه مجازی سازی Citrix

Citrix نیز یکی دیگر از قدرتمندان عرصه مجازی سازی است که پیشنهاد خود را تحت عنوان Citrix Virtual Apps and Desktops برای این قابلیت فوق العاده ارائه نموده است. شما با استفاده از این برنامه این امکان را خواهید داشت که دسکتاپ، اپلیکیشن ها و حتی برنامه های تحت وب را به اینصورت اجرا کرده و به کاربران خود ارائه کنید. این برنامه توانایی کار با سیستم های ویندوزی، لینوکسی و همینطور مکینتاش را دارد.

سیتریکس

در برنامه Citrix امکانات خوبی مانند احراز هویت به روش های مختلف، مانیتورینگ و کنترل به صورت لحظه ای و مشاهده تمامی سیستم ها و همینطور مدیریت پسورد ها از مواردی هستند که برای VDI قابل اجرا می باشند.

این برنامه برای کاربران خود از تکنولوژی HDX استفاده می کند که توسط آن می تواند یک تصویر گرافیکی خوب و قابل قبول را حتی در شبکه های با کیفیت پایین و سرعت کم نیز به کاربران ارائه دهد. همینطور به کاربران یک راه ارتباطی برای برقراری ارتباط با یکدیگر را می دهد که می تواند از طریق صوت، ویدئو و یا پیام های متنی با هم ارتباط داشته باشند.

سیتریکس

Citrix توانایی برقراری ارتباط با تمامی برنامه هایی که تا اینجای کار آن ها را بررسی کردیم دارد و شما می توانید از این برنامه در کنار آن ها استفاده کرده و به یک کیفیت خوب دست پیدا کنید.

 

Paperspace

Paperspace یکی دیگر از برنامه هایی است که می توان آن را به عنوان بهترین برنامه VDI معرفی نموده و از آن استفاده نمود. این برنامه یکی از گزینه های خوب برای ره اندازی دسکتاپ مجازی روی سیستم های ویندوزی می باشد و یک گزینه ایده آل برای طراحان است تا کار رندر کردن، شبیه سازی و همینطور مدلسازی را روی آن پیاده سازی نموده و از منابع سرور بهترین استفاده را ببرند.

پیپر اسپیس

ویژگی های این برنامه از این قرار است:

 • مانیتورینگ لحظه ای تمامی دسکتاپ ها
 • قابلیت استفاده از VPN
 • کار با شبکه به صورت همزمان و بدون افت سرعت
 • احراز هویت دو مرحله ای
 • مدل سازی سه بعدی
 • مدیریت داده ها
 • ارسال نوتیفیکیشن های لحظه ای زمانی که از جای دیگری به سیستم دسترسی ایجاد شود.

برنامه Paper sapace

و بسیاری موارد دیگر که این برنامه را تبدیل به یک گزینه ایده آل تبدیل خواهد کرد. همچنین این برنامه قابلیت کنترل از راه دور و با استفاده از ریموت را به کارفرمایان می دهد که به صورت لحظه ای بتوانند سایر دسکتاپ های مجازی را کنترل کنند.

 

نتیجه گیری

آنچه در این مطلب دیدیم این بود که برنامه های مختلف VDI باید ویژگی های خاص خود را داشته باشند تا بتوانند آنچه که ما از قابلیت VDI لازم داریم را به ما بدهند. در صورتی که این ویژگی ها به صورت تمام و کمال اجرا شوند برنامه در طبقه بندی برنامه های VDI قرار خواهد گرفت، اما برای اینکه ببینیم بهترین برنامه VDI چیست باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم. بهترین برنامه VDI برای هر سازمانی ممکن است متفاوت از دیگری باشد. 5 برنامه اصلی و برتر در این مطلب معرفی شد و مورد بررسی قرار گرفت. شما می توانید به فراخور نیاز خود بهترین برنامه را از بین آن ها انتخاب نمایید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
21 × 13 =