جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهmyLittleAdmin چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

myLittleAdmin چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد

بانک های اطلاعاتی و پایگاه های داده دو عضو جدایی ناپذیر و مهم از سایت ها و به طور کلی سیستم های کامپیوتری هستند. اصولا این پایگاه داده ها بر اساس ساختاری که دارند از دو نوع اصلی پایگاه های داده لینوکسی که با MYSQL نوشته شده اند و پایگاه های ویندوزی که بر اساس MSSQL طراحی و پیاده سازی شده اند. در این مطلب می خواهیم به بررسی یکی از برنامه های کاربردی برای مدیریت پایگاه داده های ویندوزی بپردازیم که می تواند قابلیت های بسیار خوبی را به شما عرضه کند یعنی برنامه myLittleAdmin خواهیم پرداخت. اما اجازه دهید قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که myLittleAdmin چیست و میخواهد چه کاری روی سایتو یا به طور دقیق تر روی پایگاه داده سایت شما انجام دهد، به این موضوع بپردازم که یک سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی به چه دردی می خورد.

 

مدیریت بانک های اطلاعاتی چیست

مدیریت بانک های اطلاعاتی یکی از اصطلاحاتی است که ممکن است قبلا هم با آن برخورد کرده باشید اما واقعا چه معنایی دارد و اصلا بانک اطلاعاتی برای شما چه کاری را قرار است انجام دهد. اگر بخواهیم یک تعریف از بانک اطلاعاتی ارائه کنیم میتوانیم بگوییم مجموعه ای از فایل های ساختارمند و منظم که تمامی آن ها مربوط به یک برنامه باشند، که به صورت مرتبی از سایر فایل ها جدا شده و توسط یک سیستم مدیریتی کنترل و هماهنگ می شوند.

یک پایگاه داده یا بانک اطلاعاتی به معنی جدا کردن کامل اطلاعات نیست، و شما برای تفکیک آن ها لازم نیست حتما بانک اطلاعاتی خود را روی یک دیسک یا یک هارد و حتی یک هاست جدا ذخیره سازی کنید. این به این معنی است که این فایل ها از نظر نرم افزاری مربوط به یک برنامه می شوند و می توان آن ها را به صورت جدا از سایر فایل ها مدیریت نمود. این مدیریت می تواند شامل کارهایی مانند تغییر نام، حذف کردن، رمزگذاری های متعدد، دادن و یا پس گرفتن اجازه دسترسی به این فایل ها و مواردی از این دست باشد.

همینطور مورد دیگری که باید به آن توجه کرد این است که عموم این فایل های موجود در پایگاه داده های مختلف به صورت جدولی بوده و ساختار اصلی که برنامه ها میتوانند با آن ها کار کنند همین جداول است. پس مدیریت این جداول، اعمال و یا ایجاد تغییرات در آن ها نیز از دیگر مواردی است که یک سیستم مدیریت پایگاه داده باید به آن توجه ویژه داشته باشد. برنامه های مختلفی برای مدیریت پایگاه های اطلاعاتی و پایگاه داده ها وجود دارند که هر کدام از آن ها کاربرد های مختلفی دارند و در محل های مختلفی از آن ها استفاده می شود. myLittleAdmin یکی از این برنامه است که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

 

myLittleAdmin چیست !؟

اگر دنبال پاسخی کوتاه برای این سوال کوتاه هستیم می توانیم بگوییم: « یک برنامه مدیریت پایگاه داده برای MSSQL که قابل استفاده روی هاست ویندوزی با کنترل پنل Parallels Plesk می باشد.» مطمئنا این تعریف کوتاه نمی تواند چیزی از ویژگی های این برنامه را برای ما بازگو کند و با ارائه آن چیزی دستگیر ما نخواهد شد. پس اجازه دهید با صبر و حوصله ببینیم که اینجا چه خبر است و داریم در مورد چه چیزی صحبت می کنیم.

اگر با هاست ویندوزی و طرز کار آن ها آشنا باشید قطعا اطلاع دارید که یکی از کنترل پنل های قدرتمند این نوع از هاست ها، کنترل پنل Parallels Plesk است. شما با استفاده از این کنترل پنل می توانید وضعیت هاست خود را کنترل کنید و منابع آن را به طور کامل مدیریت کنید. برای این مدیریت انواع مختلفی از روش ها وجود دارد که استفاده از برنامه ها و افزونه های کاربردی مختلف یکی از بهترین این روش ها به حساب می آید.

شرکتی به نام My Little Tools وجود دارد که برنامه هایی کوچک و کاربردی برای کارهای مدیریتی از این دست ارائه می کند. این شرکت برنامه های متعدد و خوبی را عرضه کرده است که می توانند در مدیریت منابع و یا کاربرد های دیگری که مد نظر شما باشد بهترین عملکرد را با ساده ترین حالت ممکن ارائه دهند. ویژگی اصلی این برنامه ها تک منظوره بودن و کاربردی بودن است که آن ها را در برابر سایر برنامه های ویندوزی که عموما برنامه هایی بزرگ و با ویژگی های متعدد هستند به یک گزینه خاص تبدیل می کند و تمایل به استفاده از آن ها را بالا می برد.

برنامه mylittleadmin

myLittleAdmin یکی از این برنامه هاست که شما می توانید از آن برای مدیریت پایگاه داده MS SQL خود استفاده کنید. این برنامه با رابط کاربری گرافیکی خوبی که دارد می تواند ویژگی ها و امکانات متعددی راب رای شما فراهم کند که در ادامه این مطلب خواهیم دید که ویژگی ها و مزایای myLittleAdmin چیست و ما چگونه می توانیم از آن ها بهره مند شویم.

 

ویژگی های برنامه myLittleAdmin چیست

وقتی این سوال که ویژگی های برنامه myLittleAdmin چیست به میان می آید باید برای شنیدن یک پاسخ طولانی خود را آماده کنید. اما میتوان این جمله کوتاه را نیز برای این پاسخ به کار برد که: «هر چیزی که به آن نیاز داشته باشید». این برنامه یکی از برنامه های کامل در مدیریت پایگاه داده برای هاست های ویندوزی است که تمام قابلیت هایی که شما برای مدیریت به بهترین شکل ممکن نیاز داشته باشید را در اختیار شما قرار خواهد داد.

سایت برنامه mylittleadmin

ویژگی های این برنامه به بخش های مختلفی تقسیم می شود که در ادامه به بررسی هرکدام از آنها خواهیم پرداخت.

 

قابلیت استفاده از تعداد بالای کاربران

این برنامه این امکان را به شما خواهد داد تا پایگاه داده SQL Server خود را برای تعداد زیادی از کاربران به کار بگیرید و به صورت همزمان آن را مدیریت کنید.

 

جایگزینی به جای Microsoft SQL Server Management Studio

Microsoft SQL Server Management Studio کی از برنامه های مهم و کاربردی ارائه شده توسط مایکروسافت است که برای مدیریت پایگاه های داده نوشته شده و با SQL Server از آن استفاده می شود. این برنامه در حجم و قابلیت از اسم طول و درازش بسیار بزرگتر است و این بزرگ بودن میتواند هم در فضای ذخیره سازی لازم برای نصب و هم در گیج کردن کاربری که می خواهد آن را مدیریت کند، مشکلاتی را ایجاد کند.

myLittleAdmin کوچک ما میتواند به جای این برنامه بزرگ قرار گرفته و به طور تمام و کمال پاسخگوی کار مدیریت بانک اطلاعاتی سایت شما باشد، و تمامی مسئولیت های SQL Server Management Studio را به طور کامل پشتیبانی نماید.

 

امکان استفاده از Firewall

استفاده از Firewall یکی از مهمترین و بزرگترین امکاناتی است که برای یک هاست ویندوزی باید مورد استفاده قرار گیرد. اما در این جریان نقش myLittleAdmin چیست !؟

داستان به آنجا باز می گردد که برنامه های مدیریت پایگاه داده ویندوزی اصلی مانند Microsoft SQL Server Management Studio در بخشی خارج از فایروال فعالیت داشته و توسط ورت های دیگری به آنها دسترسی ایجاد می شود. تامین امنیت این برنامه ها به عنوان یکی از نقاط آسیب پذیر ویندوز که باگ ها و راه های نفوذی زیادی دارند یکی از دغدغه های اصلی مایکروسافت بوده است و با هر بار انتشار نسخه های جدید ویندوز سیل مشکلات و آسیب هایی که از پورت های این نقطه آسیب پذیر می توانند ویندوز را تهدید کنند به سمت مراکز پشتیبانی مایکروسافت راهی شده و شما با یک جست و جوی ساده می توانید به فهرستی از این نقطه ضعف ها دسترسی داشته باشید. همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید 86 نقطه ضعف اصلی وجود دارد که می توانند مورد حمالاتی قرار بگیرند که بسته به نوع آنها درجه خطر متفاوتی دارند.

باگ های Sql server

اما myLittleAdmin چه کمکی به این موضوع می کند!؟ وقتی که شما از این برنامه برای مدیریت پایگاه داده خود استفاده می کنید، کلیه خطاها و دسترسی های Microsoft SQL Server را با تمام باگ ها و نقاط ضعفش کنار گذاشته و از مکانیزمی استفاده می کنید که روی IIS ران شده و Firewall شما به صورت مستقیم به آن نظارت دارد.

با این قابلیت این امکان در اختیار شما قرار گرفته که خیال خود را از دسترسی های غیر مجاز به پایگاه داده سایت و بخش های مدیریتی آن راحت کرده و روی مابقی امور تمرکز کنید.

 

قابلیت کار با کنترل پنل ها

یکی دیگر از امکانات خوبی که این برنامه در اختیار شما قرار می دهد این است که می توان از طریق کنترل پنل های مختلفی که برای سایت وجود دارند، به آن دسترسی پیدا کرد و کلیه امکانات نیز در آنجا وجود خواهد داشت. پس برای اینکه از این برنامه و ویژگی های خوب آن استفاده کنید نیازی نیست که مستقیم به سراغ سیستم عامل هاست ویندوزی خود بروید.

 

سطح پیکربندی بالا

نام myLittleAdmin ممکن است برای شما تداعی گر این باشد که با یک برنامه کوچک و جمع و جور طرف هستیم که قابلیت های کمی دارد. اما واقعا خد و اندازه قدرت و امکانات myLittleAdmin چیست !؟

اگر این موضوع برای شما کمی نگران کننده است باید بگوییم که به هیچ وجه جای نگرانی نیست و شما با یک برنامه با رنج بسیار وسیعی از پیکربندی ها و قابلیت های مختلف برای مدیریت بانک اطلاعاتی سایت خود طرف هستید که می توانید از تمام آن ها برای این کار استفاده کنید. myLittleAdmin به هیچ وجه و برای هیچ قابلیتی شما را لنگ نخواهد گذاشت.

 

قابلیت ویرایش اطلاعات

برنامه myLittleAdmin به یک ادیتور کامل مجهز است که شما با استفاده از آن میتوانید علاوه بر مدیریت جداول پایگاه داده و ساماندهی به آن ها می توانید رکورد های پایگاه داده را نیز تغییر داده و یا رکورد های جدید را به جداول اضافه کنید. این قابلیت برای ویرایش های کوچک و ساده می تواند بسیار مفید باشد و علاوه بر از بین بردن نیاز شما به سایر برنامه های کاربردی با جلوگیری از بازگشت شما به سایت برای این ویرایش ها، افزایش سرعت کارکرد شما را به همراه خواهد داشت.

ویرایشگر رکورد در mylittleadmin

همچنین این ویرایشگر به شما امکان خارج کردن و Export داده ها به صورت فایل های XML، XLS و همینطور CSV را نیز خواهد داد.

 

قابلیت ها مدیریتی سطح بالا و جدید

ما توانایی ها و تغییراتی که این برنامه می تواند ایجاد کند را پیش تر بررسی کردیم. اکنون سوالی که می تواند در ذهن شما ایجاد شده باشد این است که حوزه های اعمال تغییرات برنامه myLittleAdmin چیست ؟

این برنامه این قابلیت را دارد تا روی جداول، ستون ها، شرایط مختلف هر مولفه و کلیه آبجکت های استاندارد SQL تغییرات مورد نظر شما را اعلام کند. اما علاوه بر اینها امکان کار با المان های جدید و تازه مطرح شده روی SQL مانند Database Snapshot، Synonyms و همینطور Credential ها نیز توسط این برنامه برای شما فراهم خواهد بود و می توانید تمامی این المان ها را مدیریت کرده و یا حتی داده های آن ها را به صورتی که نیاز دارید تغییر دهید.

 

رابط کاربری حرفه ای و کاربر پسند

اگر کمی دقت کرده باشید تمامی قابلیت هایی که تاکنون گفته شده قابلیت هایی است که شما در برنامه هایی نظیر Microsoft SQL Server Management Studio شاهد آن بوده ایم و تازه این برنامه ها بستر اصلی این قابلیت ها هستند. اگر مسئله امنیت را با استفاده از سایر مکانیزم های قدرتمند امنیتی برطرف نموده و آن را رفع کنیم، دلیل ما برای استفاده از برنامه myLittleAdmin چیست !؟

رابط کاربری قدرتمند این برنامه همان ویژگی ای است که شرکت نرم افزاری myLittleTools برای این مورد به آن متکی است و انقدر از خود مطمئن هست که به رقابت با برنامه های قدر اصلی تولید شده توسط مایکروسافت برخیزد. این رابط کاربری یک منوی یکدست و خوب را در اختیار شما قرار خواهد داد که از طریق آن میتوانید کلیه نیاز های خود برای مدیریت بانک های اطلاعاتی سایت و همینطور پایگاه داده سرور خود را مدیریت کرده و هیچ مشکلی با آن نداشته باشید.

رابط کاربری mylittleadmin

با بررسی و نگاه کردن به این ویژگی ها به این نتیجه خواهیم رسید که این برنامه چه از نظر امنیتی و چه از نظر کاربرد، به حدی از ویژگی رسیده است که بتوان شانسی به او داد که خود را نشان دهد. پس اجازه دهید به این موضوع بپردازم که روش نصب برنامه myLittleAdmin چیست و ما چگونه باید این کار را انجام دهیم.

 

بهترین روش برای نصب برنامه myLittleAdmin چیست

روش های مختلفی برای نصب این برنامه روی سرور معرفی می گردد که ما به شما توصیه میکنیم از روشی استفاده کنید که توسط خود سازنده این برنامه ارائه شده است. خصوصا با توجه به ویندوزی بودن این برنامه و باز نبودن دست کاربران در تغییر روند نصب و عدم دسترسی به منابع فایل های برنامه، بهتر است که برای پشتیبانی هم که شده در اینگونه موارد به توصیه های سازندگان گوش داده و از آنها بهره بگیریم.

برای نصب اصولی و صحیح برنامه myLittleAdmin کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: فایل زیپ شده برنامه را در محلی که میخواهید پوشه نصب شما قرار داشته باشد از حالت زیپ خارج کرده و دقت کنید که تمامی فولدر های زیر شاخه و فایلهایشان Extract شوند.

مرحله دوم: فایل config.xml که در پوشه Root اپلیکیشن قرار دارد را برای ویرایش و ادیت باز کنید.

مرحله سوم: آدرس SQL Server و همینطور نام آن را در نود مربوطه در فایل XML وارد کنید. این نود در تصویر زیر برای شما مشخص شده است:

نصب mylittleadmin

مرحله چهارم: فایل لایسنسی که تهیه کردید را باید در پوشه Root اپلیکیشن کپی نمایید. این فایل لایسنس یک فایل از نوع کانفیگ بوده و باید نام (license.config) را داشته باشد.

مرحله پنجم: باید تمام محتویات فولدر نصب برنامه را مانند یک برنامه وب اجرا کنید. در صورتی که وبسایت شما این قابلیت را به شما نداد و موفق به اینکار نشدید باید از طریق IIS این کار را انجام دهید.

در صورتی که موفق به این کار نشدید می توانید کلیه فایل های موجود در پوشه bin مربوط به فایل نصبی را در پوشه bin وب سایت خود کپی نمایید.

مرحله ششم: در این زمان نوبت به اجرای فایل نصبی رسیده است که مرحله پایانی کار به شمار می رود. برای این کار شما باید آدرس زیر را از طریق مرورگر خود باز کرده تا نصب برنامه myLittleAdmin برای شما به صورت تمام و کمال اجرا شود:

http://www.(yourServer).com/(yourInstallFolder)/

با اجرای این برنامه نصب برنامه تکمیل شده و شما قادر خواهید بود تا از این برنامه در کنترل پنل خود استفاده نمایید.

 

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی این مورد که برنامه myLittleAdmin چیست پرداختیم و با ویژگی ها و توانایی های این برنامه آشنا شدیم. این برنامه به شما امکانات خوبی را برای مدیریت پایگاه های داده و همینطور بانک های اطلاعاتی سایت و سرور شما خواهد داد و شما از طریق آن هم میتوانید به ویرایش ساختار پایگاه داده های هود و هم به ویرایش اطلاعات درون آن ها بپردازید. این برنامه ویژگی های امنیتی خوبی را برای شما فراهم میکند و اساس کار آن اجرا روی IIS و نظارت مستقیم Firewall روی آن است که باعث می شود خطاها و باگ های مربوط به SQL Server گریبانگیر این برنامه نشود. همچنین این برنامه ویژگی های خیلی خوبی را در رابط کاربری دارد که می تواند برای شما خوب و مناسب باشد.

البته این برنامه غیر رایگان بوده و مانند سایر برنامه های ویندوزی مشمول پرداخت هزینه خواهد بود. نکته دیگری که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که شاید این برنامه خوب و کاربردی و زیبا برای کار کردن امکاناتی خوب و یک دستور استفاده راحت را بدهد، اما در زمان کارکردن با این برنامه باید به شدت مراقب باشید زیرا در حال استفاده از یک برنامه پایگاه داده ای هستید و یک اشتباه کوچک و ناخواسته ممکن است صدمات زیادی را به سایت شما وارد کند که جبران آن زمان، انرژی و هزینه زیادی را به شما متحمل شود.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
22 × 20 =