جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاست لینوکسهاست لینوکس چیست ؟ بررسی کاربرد ها و مزایا
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

هاست لینوکس چیست ؟ بررسی کاربرد ها و مزایا

وقتی که شما به دنبال یک هاست برای راه اندازی سایت خود باشید موارد و گزینه های رنگارنگی برای شما به نمایش در خواهد آمد و باید گفت که با یکی از تبلیغاتی ترین بازار های موجود در اینترنت طرف هستید که خیلی از مرواد صرفا برای فروش ارائه می شود  ممکن است که کیفیت سرویس هایی که در اختیار شما قرار می گیرد با چیزی که شما تصور می کنید بسیار متفاوت باشد. در این مقاله قرار است که با هم به بررسی یکی از مهمترین و البته محبوب ترین سرویس های موجود برویم و ببینیم که هاست لینوکس چیست و این هاستی که تا این اندازه از آن تعریف می کنند و برای خیلی از سرویس های مختلف به سراغ آن می رویم واقعا چه کمکی می تواند به ما بکند. به طور کلی می توان گفت که این هاست یکی از هاست های سازگار با خیلی از سیستم ها می باشد و کاربردی بالا را در میزبانی وب سایت ها دارد.  

 

هاست لینوکس چیست !؟

برای پاسخ دادن به این سوال کوتاه لازم است که یک مقدمه چینی بزرگ انجام دهیم. سوالی که باید قبل از پاسخ به هاست لینوکس چیست به آن بپردازیم این است که هاست چیست!؟ یک فضای ذخیره سازی همیشه فعال و قابل دسترسی از طریق وب که میتوان از آن برای راه اندازی سایت، و اپلیکیشن های مختلف استفاده نمود. هاست در واقع یک کامپیوتر همیشه روشن و فعال است. کامپیوتری که قرار است در هر زمان هر دسترسی ای که لازم داشتید از فضای ذخیره سازی گرفته تا برنامه ها و سایت هایی که روی آن نصب است در اختیار شما بگذارد.

برای داشتن چنین سیستمی منابع شما باید توسط یک سیستم عامل مدیریت شود. این سیستم عامل که وظیفه این را دارد که تمامی برنامه های شما روی منابع هاست را به اجرا درآورده، کار تخصیص منابع را روی آنها انجام داده و یک نتیجه مطلوب را برای شما فراهم کند، همان سیستم عاملی است که سرور شما با آن نامگذاری می گردد. اگر برای چنین کاری از یک سیستم عامل لینوکسی استفاده شود، ما یک هاست لینوکسی خواهیم داشت. البته واضح و بدیهی است که اگر سیستم عامل ویندوز برای اینکار استفاده کنید هاست شما ویندوزی خواهد بود.

پس دیدیم که این نامگذاری به چه صورت انجام میگیرد و وقتی که می گوییم هاست لینوکسی منظور هاستی است که مدیریت آن توسط سیستم عامل لینوکس انجام خواهد گرفت. اما پاسخ این سوال که هاست لینوکس چیست بسیار طولانی تر و مفصل تر خواهد بود. برای اینکه بیشتر با هاست لینوکس و کاربرد های آن آشنا شویم، راه درازی را در پیش داریم. اجازه دهید ببینیم که این هاست های لینوکسی چگونه کار سرویس دهی به ما را انجام خواهند داد.

 

روش های ارتباط با هاست لینوکس چیست ؟

در بخش قبلی با هم دیدیم که روی هاست لینوکسی یک سیستم عامل لینوکس در حال اجرا است و مدیریت هاست را برعهده دارد. اما آیا خیلی از کاربرانی که می خواهند از خدمات ارائه شده توسط هاست های مختلف استفاده نمایند، کار با لینوکس و فراز و نشیب های این سیستم عامل را در این سطح حرفه ای بلدند! آیا میتوانند از پس مدیریت فضای هاست خود با استفاده از سیستم عامل لینوکس بر بیایند!؟

پاسخ این سوالات در هر وضعیتی بله است زیرا کاربران هاست لینوکسی اصلا قرار نیست لینوکسی که در حال مدیریت سیستم آنان است را ببینند. لینوکس در حال اجرا در پس زمینه بوده و صرفا دستورات دریافتی کاربر را از طریق کنترل پنل آن به اجرا میگذارد و کارهای سیستمی مربوط به خود را انجام می دهد. پس نگران نباشید، سیستم عامل لینوکس بزرگ و پیچیده ای که شاید خیلی از افراد با نام آن غریبه باشند و کارکردن با این نوع از سیستم عامل برای آنان سخت باشد، اصلا خود را به شما نشان نخواهد داد. اما واقعا بهترین روش ارتباط با هاست لینوکس چیست !؟

اما از چه کنترل پنل هایی برای مدیریت این نوع از هاست می توان استفاده نمود و چگونه با آنان ارتباط برقرار کرد. دو کنترل پنل Cpanel و همینطور DirectAdmin گزینه هایی فوق العاده برای اینکار هستند. دو کنترل پنل قدرتمند که هر کدام از آنها ویژگی های بسیار جامع و ایده آلی را برای برقراری ارتباط با هاست، به شما خواهند داد. البته کنترل پنل های دیگری نیز برای کنترل هاست لینوکس وجود دارند، اما این دو کنترل پنل برتری خود را ثابت کرده و تمام نیاز های شما را برطرف خواهند نمود. اجازه دهید در ادامه به بررسی این دو کنترل پنل و توضیح مختصری از ویژگی های آنان بپردازیم تا شما به راحتی بتوانید تصمیم بگیرید که بهترین کنترل پنل برای دسترسی به هاست لینوکس چیست و چگونه می توانید از آن استفاده نمایید.

 

کنترل پنل Cpanel

Cpanel یک کنترل پنل و سیستم مدیریتی فضای هارد است که توسط شرکت آمریکایی با همین نام تولید و عرضه گردید. البته شرکت های دیگری مانند Speed Hosting، Webking و VDI نیز در گسترش آن نقش داشته و به تکمیل شدن این کنترل پنل کمک کرده اند. Cpanel با ارائه یک رابط کاربری گرافیکی می تواند تمامی نیاز های شما را برای ارتباط با سایت و کنترل آن فراهم نماید. این رابط کاربری گرافیکی کنترل هاست امکان کارکردن با سیستم عامل های CentOS، لینوکس های خانواده RedHat و همینطور CloudLinux را برای شما تامین می نماید.

سی پنل

این کنترل پنل یکی از قدرتمند ترین کنترل پنل های موجود بوده و می توان مزایای زیر را برای این کنترل پنل متصور شد:

 •     سهولت و سادگی در استفاده
 •     منوی تکمیل و امکانات خوب مدیریتی
 •     پشتیبانی از رنج وسیع از سیستم عامل های لینوکسی
 •     مقبولیت و محبوبیت عمومی کاربران
 •     قابلیت بهینه کردن هزینه در صورتی که توسط دیتاسنتر ها فراهم شود
 •     پشتیبانی و بروزرسانی خوب

اما این کنترل پنل معایبی نیز دارد که می توان به این موارد اشاره نمود:

 •     گرانتر بودن نسبت به DirectAdmin
 •     تفاوت در پنل های مدیریت و پنل کاربران که می تواند موجب شود کار با آن کمی گیج کننده به نظر برسد؛
 •     عدم ارائه گزینه ها و دسترسی های سطح بالا

همانطور که مشاهده می کند، مزایای این کنترل بیشتر از معایب آن بوده و Cpanel یک کنترل پنل بسیار قدرتمند است. اما اجازه دهید تا نگاهی هم به کنترل پنل دیگر هاست لینوکسی بپردازیم و ببینیم که گزینه دیگر ما برای مدیریت هاست لینوکس چیست

 

کنترل پنل DirectAdmin

شرکت JBMC Software این کنترل پنل را برای سادگی و سهولت مدیریت وبسایت ها تولید و برای اولین بار در سال 2003 عرضه نمود. این کنترل پنل نیز با سیستم عامل های خانواده لینوکس مانند خانواده ردهت، فدورا، سنت‌اواس، دبیان، فری بی‌اس‌دی و اوبونتو سازگاری کاملی را دارد و میتواند منابع و سایت را بطور کامل مدیریت کند. این کنترل پنل به صورت غیر رایگان و به صورت، ماهانه، سالانه و یا لایف تایم (همیشگی) قابل خرید است.

دایرکت ادمین

مزایای این کنترل پنل حرفه ای را می توان به صورت زیر عنوان نمود:

 •     مقرون به صرفه بودن و هزینه پایین برای استفاده
 •     سرعت خوب و بهینه برای کنترل هاست
 •     رابط کاربری جذاب
 •     سادگی در استفاده و یادگیری
 •     تحریم نبودن IP های ایرانی

 

معایب و کاستی های این کنترل پنل نیز به این شرح خواهند بود:

 •     ناسازگاری با هاست های ویندوزی
 •     عدم ارائه یک راهنمای جامع و مناسب
 •     عدم ارائه دسترسی های سطح بالا

با این بررسی اجمالی و کوتاه در مورد دو کنترل پنل اصلی هاست لینوکسی دیدیم که هر کدام از آنها مزایای خود را داشته و کاستی هایی را نیز دارند. به طور کلی کارکرد این دو کنترل پنل خیلی از هم دور نیست و شما می توانید بر اساس نیاز خود تعیین کنید که بهترین کنترل پنل برای هاست لینوکس چیست و شما از کدام یک می خواهید استفاده کنید. اما نکته دیگری که در مورد این نوع از هاست می تواند مهم باشد این است که سیستم عامل اجرا شونده روی هاست لینوکس چیست و در واقع ما از چه لینوکسی می توانیم برای اینکار استفاده نماییم.

 

بهترین توزیع برای هاست لینوکس چیست

اکنون که میدانیم سرور لینوکسی ما قرار است چگونه کار کند و ما باید برای کنترل آن از چه کنترل پنلی استفاده کنیم، باید تصمیم بگیریم که چه لینوکسی را می خواهیم روی سرور خود داشته باشیم. بنا به نیاز و البته منابع سرور شما این امکان را دارید که از توزیع های مختلف و متفاوت لینوکس روی سرور خود بهره ببرید. اما اینکه بهترین گزینه برای راه اندازی هاست لینوکس چیست نکته ای است که برای نیاز های متفاوت، فرق می کند. اجازه دهید با هم به بررسی توزیع های متداولی که برای هاست لینوکس مورد استفاده قرار می گیرند بپردازیم.

 

توزیع لینوکس چیست

اگر دقت کرده باشید تا اینجای مطلب ما برای ورژن ها و نسخه های مختلف لینوکس از واژه ای بنام “توزیع” استفاده کردیم. این توزیع واقعا به چه معناست!؟

برای تعریف این واژه در ابتدا باید کمی بیشتر در مورد ساختار و تاریخچه لینوکس صحبت کنیم. قبل از تولد لینوکس سیستم عامل متن بازی به نام یونیکس متداول بود. یک سیستم عامل دستوری و بدون گرافیک که کار کردن با آن کمی دشوار به نظر می رسید اما قابلیت های بسیار خوبی داشت. پس از ظهور مکینتاش و ویندوز، رابط کاربری گرافیکی ارائه شد و کار با سیستم های کامپیوتری را به شدت ساده و البته لذت بخش نمود. اما بدلیل قیمت بالای آنها خیلی از کاربرانی که از کامپیوتر استفاده می کردند، توانایی خرید و تهیه این سیستم عامل ها را نداشتند. یک دانشجوی مصمم به نام لینوس توروالد که ظاهرا از این انحصار طلبی و قیمت های بالا به شدت کلافه شده بود به فکر افتاد یک سیستم عامل که همان قابلیت ها را داشته باشد، و همه به صورت رایگان بتوانند از آن استفاده کنند را ایجاد نماید.

یونیکس

لینوس دست به کار شد و شروع به ساخت سیستم عاملی با پایه یونیکس کرد. سیستم عامل جدید نام خود را از ترکیب لینوس و یونیکس گرفت و لینوکس نامیده شد. بعد از پیشرفت های نسبی لینوس فهمید که ساخت یک سیستم عامل به تنهایی امکان پذیر نیست، پس در فراخوان های عمومی از سایر متخصصان خواست تا به او کمک کنند و کد لینوکس را برای دولوپ های بیشتر به صورت لایه باز منتشر نمود. بازخورد ها به این اتفاق باورنکردنی بود و پس از گذشت مدت کوتاهی کاستی هایی که این سیستم عامل نوپا داشت توسط افراد مختلف از سراسر دنیا جبران شد و تازه در بیشتر موارد از سیستم عامل های غیر رایگان نیز پیشی گرفت.

آنچه که لینوس و همراهان او در ابتدا خلق کردند، کرنل یا همان هسته اصلی لینوکس نام گرفت. معماری لینوکس به اینصورت بود که هسته توسط یک پوسته به نام Shell به صورت قابل استفاده در می آمد و هرکس Shell مربوط به خود را روی آن پیاده سازی می کرد. پس از گذشت مدتی این پوسته ها به صورت مجتمع درآمده و پوسته های معروف تقویت شدند. پوسته های ضعیفتر که کارایی خوبی نداشتند از دست رفتند. آنچه که از این جریان باقی مانده بود، ورژن هایی قوی بودند که به آن ها توزیع و یا گنو گفته می شد.

وقتی ما به توزیع اشاره داریم معنای آن این خواهد بود که این سیستم عامل یکی از ویراست ها و ادیت هایی است که با هدف بهینه سازی خاصی روی هسته لینوکس تهیه و ارائه شده است.

 

 1. CentOS

CentOS یکی از محبوب ترین و متداول ترین توزیع هایی است که روی هاست های لینوکسی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. اگر دقت کرده باشید در بیشتر گزینه هایی که برای فروش به شما ارائه می شود. CentOS به صورت سیستم عامل پیش فرض هاست لینوکسی روی آن نصب شده و آماده بهره برداری می باشد.

این سیستم عامل رابطه بسیار خوبی با زبان PHP و اجرای کد ها و برنامه هایی که بر اساس این زبان نوشته شده اند می باشد. سیستم عامل CentOS یکی از توزیع هایی است که از لینوکس Red Hat جدا شده و سورس منبع آن با این سیستم عامل همخوانی دارد.

ورژن ها و توزیع های مختلفی از این لینوکس موجود می باشد که جدیدترین و بروز ترین آن ها CentOS8 می باشد. در صورتی که میخواهید روی هاست خود یک سایت با اندازه متوسط را راه اندازی نموده و آن را از طریق کنترل پنل های خود مدیریت کنید، CentOS یک گزینه ایده آل برای شما محسوب خواهد شد.

Centos

 

 1. Ubuntu

یک توزیع قدرتمند و حرفه ای با گرافیکی زیبا و محدودیتی بینظیر در بین سایر توزیع های لینوکس. این توزیع یکی از زیباترین و محبوبترین گزینه هایی است که شما پیش روی خود خواهید داشت. لینوکس Ubuntu از نظر کارکرد چیزی از CentOS کم ندارد و شما میتوانید از این توزیع نهایت استفاده را ببرید.

لینوکس Ubuntu به دلیل فراگیر بودن و قابلیت های خوبی که برای سیستم های خانگی و PC ها دارد، عموما شناخته شده تر و کار با آن ساده تر خواهد بود. نسخه های موبایلی این لینوکس که قابلیت جایگزینی با اندروید را داشته نیز دلیلی دیگر بر محبوبیت و یادگیری این سیستم عامل بوده است و می توان آن را به عنوان یک دلیل گسترش سریع این توزیع در نظر گرفت.

اما نکته حائز اهمیت که شاید کمی در ذوق شما بزند این است که توزیع سرور این لینوکس یعنی Ubuntu Server فاقد رابط کاربری گرافیکی بوده و صرفا با استفاده از کنترل پنل ها و خط فرمان می توان آن را اداره و مدیریت نمود.

ubuntu

 

 1. Debian

اگر بگوییم توزیع Debian قدرتمندترین توزیع لینوکس است، بیراه نگفته ایم. این توزیع استخوان دار و پایه از سال 1993 شروع به کار نمود و خیلی از توزیع های مختلفی که از لینوکس ارائه شده است از این لینوکس منشعب شده اند. Debian قابلیت های بسیار خوبی را برای کنترل منابع هاست در اختیار شما خواهد گذاشت و یک سیستم رده بالا برای این کار معرفی می شود.

توزیع دهم Debian به نام Buster یکی از توزیع های قوی و پرکاربرد برای سرور است که قرار است تا 5 سال آینده توسط گروه تولید و گسترش سیستم عامل  Debian پشتیبانی شود. اگر بخواهیم یک مقایسه بین این سیستم عامل و گزینه قبلی یعنی Ubuntu ارائه نماییم، میتوان گفت که Ubuntu بهترین گزینه برای تازه کاران و Debian بهترین برای کاربران خبره و حرفه ای خواهد بود. توزیع لینوکس Debian یک پاسخ قاطع برای این سوال که بهترین سیستم عامل برای هاست لینوکس چیست به ما خواهد داد.

debian

 

 1. Fedora

احتمالا اگر یک آشنایی کوچک با سیستم عامل هایی که برای مدیریت هاست استفاده می شوند داشته باشید، از جایی که ما شروع به توضیح در مورد سیستم عامل های مورد استفاده در هاست کرده ایم، منتظر معرفی این توزیع قدرتمند بوده اید. یکی از معروفترین و مهمترین سیستم عامل هایی که می توانید از طریق آن به تمامی منابع سرور خود دسترسی داشته و یک کنترل کامل را روی سرور داشته باشید Fedora نام دارد.

این توزیع قدرتمند توسط تیم قدرتمند خود یعنی Fedora Project که از طرف اسپانسر های بزرگی مانند Red Hat و IBM پشتیبانی میشوند در حال رشد و تکامل است. این توزیع محبوب شامل المان ها و ماژول های خیلی خوبی برای استفاده و کنترل آخرین و پیشرفته ترین تکنولوژی ها در زمینه هاست و سرور می باشد، که آن را برای استفاده روی هاست های لینوکسی به یک سیستم عامل ایده آل تبدیل کرده است.

آخرین توزیع از این سیستم عامل قدرتمند در ماه های پایانی سال ۲۰۲۰ منتشر گردید، و عمر این سیستم عامل پیشرفته با توجه به اولین سال انتشار آن یعنی ۲۰۰۳ به ۱۷ سال رسید. در حال حاضر Fedora 33 Workstation جدیدترین و بروزترین توزیع موجود از این لینوکس می باشد که شما میتوانید از آن روی هاست خود استفاده نمایید.

fedora

 

 1. Red Hat Enterprise

این توزیع از لینوکس که در این مقاله نیز زیاد از آن صحبت کردیم یکی از اصلی ترین و مهمترین توزیع های لینوکس به شمار می رود که با وجود قطع شدن روند دولوپ و عرضه نسخه های جدید آن هنوز هم یکی از توزیع های پر استفاده و قدرتمند است. شرکت نرم افزاری Red Hat یکی از اولین شرکت هایی بود که لینوکس را به حالت یک سیستم عامل تجاری درآورد. هرچند این امر از سال 2003 به بعد متوقف شده است، اما محصولات این شرکت همچنان در حال رشد و گسترش بوده و خدمات زیادی را به کاربران لینوکس ارائه داده است.

توزیع های مختلف لینوکس Red Hat برای استفاده در هاست های لینوکس بسیار مفید بوده و شما قادر خواهید بود از آن ها برای موارد مختلف استفاده نمایید. Red Hat Enterprise یکی از توزیع های این لینوکس است که می توان به عنوان یک مثال خوب از توزیع های این خانواده بزرگ به آن اشاره نمود.

red hat

در بین توزیع های مختلف لینوکس، شما این امکان را دارید که گزینه مد نظر خود را انتخاب نموده و از آن استفاده نمایید و ذکر این توزیع ها به این معنا نیست که توزیع های دیگر مانند OpenSUSE و یا Mandriva امکانات کافی را در اختیار شما نخواهند گذاشت. گزینه های معرفی شده تعدادی از بهترین لینوکس هایی بودند که ما می توانستیم در پاسخ به این سوال که بهترین توزیع لینوکس برای هاست لینوکس چیست به شما ارائه کنیم.

 

مزایا و معایب هاست لینوکس چیست

بخش پایانی مطلب ما به این اختصاص دارد که استفاده از یک هاست لینوکسی با استفاده از کنترل پنل های قدرتمند معرفی شده و همینطور توزیع های قدرتمندی که از آن ها حرف زدیم، چه مزایا و فوایدی می تواند برای ما داشته باشد، و ممکن است که معایبی داشته باشد که ما نیاز داریم قبل از شروع به کار با این نوع از هاست و خرید هاست لینوکسی به این موارد توجه داشته باشم و در جریان آنها قرار بگیریم. اجازه دهید در ابتدا مزایای این نوع هاست را بررسی کنیم.

 

مزایای هاست لینوکس چیست

همانطور که تا اینجای کار این موضوع را بررسی کردیم، هاست لینوکس یکی از هاست هایی است که می تواند ویژگی های خوب زیادی را داشته باشد و در واقع باید گفت که از نظر مزایایی که ارائه می کند از خیلی از هاست ها و سیستم های دیگر جلوتر می باشد. در واقع ای هاست یک هاست سازگار با خیلی از پلتفرم های محبوب و قدرتمند طراحی وب مانند سیستم های مدیریت محتوای محبوب وردپرس و جوملا است که در مقاله های وردپرس چیست و جوملا چیست به صورت کامل در مورد آنها صحبت کرده ایم.

در این سیستم مزایا و موارد متعددی وجود دارند که اگر بخواهیم مهمترین این موارد را لیست کنیم، به چنین فهرستی می رسیم:

 

کنترل پنل قوی

در مورد کنترل پنل ها و کارایی که آنها دارند در بخش های قبلی این مطلب بررسی نمودیم. این کنترل پنل ها امکاناتی حرفه ای را به شما ارائه می نمایند، که می تواند از این امکانات برای کنترل کامل مابع خود استفاده نمایید. در این حالت باید گفت که کنترل پنل هایی که هاست های لینوکسی دارند نسبت به کنترل پنل های هاست های ویندوزی از قدرت عملکرد بالاتری برخوردار هستند و می توان گفت که یادگیری آنها ساده بوده و کار کردن با آنها بسیار راحت تر است.

 

امنیت بالا

 امنیت سیستم عامل لینوکس بخاطر اپن سورس یا همان منبع باز بودن، یک امنیت تضمین شده است. منبع باز بودن و شفافیت باعث سریعتر پیدا شدن باگ ها و راه های نفوذ به سیستم شده و در نتیجه سریعتر این ایرادات برطرف می شوند. لینوکس و امنیت بالا دو عبارتی هستند که حتی می توانیم آنها را مترادف هم بدانیم.

در کل می توانیم بگوییم که امنیت همیشه در لینوکس یک موضوع تضمین شده بوده است و با وجود حملات و ابزار های هکی که روز به روز در حال رشد  هستند، لینوکس همیشه از نر امنیتی یک گام جلوتر بوده است و سرور های لینوکسی به خوبی از پس این موارد بر آمده اند. البته باید  در نظر داشت این موضوع که هاستی که به شما ارائه می شود چه تنظمیات فعال و یا غیر فعالی را داشته باشد، از موضوعاتی است که در امنیت هاست به شدت تاثر گذار می باشد.

 

سرعت اجرای بالا

زمان اجرای پردازه ها به دلیل سبک بودن سیستم عامل و عدم وجود کدهای مخفی زیاد برای حفظ کپی رایت با توجه به منبع باز بودن، از دیگر مزایای هاست لینوکسی به حساب می آید.

اگر بخواهیم بگوییم که تاثیر این موضوع بر سرعت هاست لینوکس چیست باید گفت که هسته های سبک تر به معنی سریعتر بودن سیستم عامل است و می توان این موضوع را به صورت کامل در کارکرد سرور تاثیر گذار دانست. وقتی که سیستم فضای کمتری را برای خود بگیرد و پردازش های آن با سرعت بیشتری انجام شود باید گفت که فضا و منابع بیشتری برای کارکرد سایت باقی خواهد ماند و از این لحاظ هاست لینوکس می تواند به صورت بهینه عمل کند.

 

امکان استفاده از دستورات HTML

شما این قابلیت را خواهید داشت که از تگ های HTML را به صورت کامل داشته باشید. این کار به شما انعطاف پذیری زیادی را برای اعمال تغییرات روی سایت شما خواهد داد و شما می توانید آنچه که برای سایت خود انتظار دارید را روی آن پیاده سازی کنید.

 

نصب آسان و ساده

نصب لینوکس به علت خام نصب شدن یکی از مواردی است که کار شما را بسیار سرعت می بخشد و شما می توانید آن را در کوتاه ترین زمان ممکن نصب نمایید.

به لطف کنترل پنل های وی و همین طور شرایطی که سیستم عامل لینوکس دارد نصب یک سیستم مدیریت محتوا و همین طور کار کردن با آن می تواند وی این نوع از هاست به سادگی انجام شود و نیاز به این نیست که شما کار خاصی را برای راه اندازی یک برنامه یا سایت روی این سیستم عامل انجام دهید، برای این کار کافی است که یک پایگاه داده برای سایت و برنامه خود ایجاد کرده و کپی فایل را انجام دهید و برنامه را به پایگاه داده خود متصل کنید. به سادگی هر چه تمام تر می توانید سایت خود را روی این هاست ها راه اندازی کنید.

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این خصوص نیاز دارید می توانید به مقالات نصب وردپرس روی دایرکت ادمین، نصب پرستاشاپ روی هاست و نصب دروپال روی هاست مراجعه کنید تا با آموزش نصب چند مورد از معروف ترین و محبوبترین سیستم های مدیریت محتوا که می توانید برای سایت خود از آنها استفاده کنید را در اختیار داشته باشید.

 

بازدهی خوب برای برنامه های PHP و MYSQL

هاست لینوکسی بهترین گزینه برای اجرای برنامه هایی است که با زبان PHP نوشته شده و از پایگاه داده MYSQL نیز استفاده می کنند.

در این رابطه باید گفت که این برنامه ها می توانند سازگاری خوبی را روی این سیستم ها داشته باشند که دلیل آن مشترک بود موارد پایه در این سیستم ها است. در واقع باید گفت که سیستم عامل پایه ای که می توان از آن برای این کار استفاده کرد سیستم عامل لینوکس است. البته توزیعی که هاست لینوکس از آن استفاده می کند هم در این مورد مهم خواهد بود.

به عنوان مثال بهترین گزینه برای کار کردن با برنامه هایی که از زبان PHP استفاده می کنند سیستم عامل CentOS است که در بخش های قبلی آن را معرفی کردیم و در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این خصوص نیاز داشته باشید می توانید سری به مقاله CentOS چیست بزنید. همینطور در مورد MySQL هم باید گفت که همواره لینوکس یکی از بهترین گزینه ها برای کار کردن با آن بوده است و این پایگاه داده به نوعی بومی سیستم عامل های لینوکسی به شمار می رود.

 

وجود برنامه های متعدد برای کنترل و ساخت ایمیل سایت

لینوکس این قابلیت را دارد تا از چند برنامه مختلف برای پروتکل های مختلف ارسال و دریافت ایمیل استفاده نماید که این کار باعث بالارفتن بازدهی خواهد شد. این نوع از هاست ها از Postfix برای SMTP و از Dovecot برای پروتکل های IMAP و POP3 استفاده می نمایند.

علاوه بر این موضوع خیلی از برنامه های جانبی که روی هاست نصب می شوند و مانند یک افزونه کاربردی برای شما عمل می کنند می توانند به شما در مدیریت ایمیل های سایت و همین طور استفاده از قابلیت های ویژه مانند ارسال ایمیل به صورت گروهی کمک بسیار ایده آلی را بکنند که از هر لحاظ کاربردی خواهد بود. البته این موضوع به این معنی نیست که روی هاست های ویندوزی نمی توانید این موارد را داشته باشید، اما باید گفت که هاست لینوکس به صورت واقعا ایده آلی این کارها را انجام می دهد.

در کل می توانیم در مورد این موضوع که مزایای سیستم عامل لینوکس چیست بگوییم که این سیستم عامل ها گزینه های متعددی را به عنوان مزایای اصلی خود ارائه می کنند که می تواند برای ما بسیار کاربردی باشد و باید گفت که بهره گیری از این موارد دلیل پرطرفدار شدن این هاست است. البته در صورتی که بخواهید تمامی این مزایا را داشته باشید باید هاست لینوکس خود را از یک هاستینگ معتبر تهیه کنید.

مزایا و معایب هاست لینوکس

ایرادات هاست لینوکس چیست

یکی از مهمترین موارد و گزینه هایی که در انتخاب هاست لینوکس باید به آن توجه داشت این است که در کنار تمامی مزایایی که به ما ارائه می کند مواردی هم هستند که به عنوان معایب این نوع از هاست شناخته شده و می توان گفت که اگر مراقب آنها باشید و به سراغ هاست لینوکس بروید ممکن است که برای شما دردسر هایی را درست کند و نه تنها هاست لینوکس بلکه تمامی سرویس های میزبانی دیگر و حتی به صورت کلی تر تمامی برنامه ها و نرم افزار ها هم درون خود موارد اینچنینی را دارند و در کنار هر مزیت یک ایراد نیز وجود خواهد داشت.

البته بسته به طراحی و ماهیت برنامه های مختلف، این موارد هم می توانند متفاوت باشند و تعداد مزایا و معایب می توانند متغیر باشند. خوشبختانه در مورد هاست لینوکس باید گفت که این موارد کم بوده و مزایایی که این سرویس میزبانی دراد به معایب آن غلبه می کند. در مورد اینکه معایب هاست لینوکس چیست می وتان این موارد را عنوان کرد:

 

پیکربندی دشوار

بعد از نصب لینوکس برخلاف ویندوز که شما ماژول های اصلی را نیز نصب نموده اید تازه وقت آن رسیده است که به سراغ ماژول ها بروید و آنها را برای خود پیکربندی نمایید. این نصب و راه اندازی ماژول ها کاری زمانبر و نسبتا دشوار خواهد بود. البته باید گفت که این پیکربندی ها توسط هاستینگ اناجا شده و شما با آنها دریگیری ای ندارید اما در صورتی که از هاستینگ های نامعتبر سرویس خود را تهیه کنید ممکن است که این پیچیدگی ها باعث بروز خطاها و ارور هایی در عملکرد کلی سایت شود.

 

نبود رابط کاربری گرافیکی در بعضی توزیع ها

بعضی از توزیع های پرکاربرد مانند Ubuntu در نسخه های سرور فاقد رابط کاربری گرافیکی بوده و باید با استفاده از خط فرمان با آنها ارتباط برقرار نمود. این موضوع نیز می تواند با اعمال بعضی از دستورات به صورت غلط که یک اشتباه کاربری است برای کار کرد کلی سایت دردسر های زیادی را ایجاد کند.

 

سختی در کارکرد بخاطر ناآشنا بودن کاربران

خیلی از کاربران بعلت کارکردن با سیستم عامل های ویندوزی روی PC ها و سیستم های شخصی خود، راه و روش خاص کار با لینوکس را بلد نبوده و ممکن است در پیکربندی های خاص کمی دچار مشکلاتی شوند که برطرف کردن آن ها وقت گیر باشد. البته کنترل پنل شما بیشتر نیاز های شما را برطرف خواهد کرد و ارتباط با سیستم عامل هاست در موارد خیلی کمی لازم خواهد بود که آن هم از طریق SSH صورت می گیرد. اما باز هم باید گفت که خیلی از کاربران با دستورات لینوکسی آشنا نبوده و ممکن است که با آن راحت نباشند.

 

عدم پشتیبانی از سایت های ASP

در این رابطه باید گفت که این نوع از هاست را می توان برای خیلی از سایت ها استفاده کرد و سایت هایی که با زبان های برنامه نویسی متداول و فریم ورک های بزرگ نوشته شده باشند، عموما از هاست های لینوکسی برای میزبانی استفاده می کنند اما باید گفت که مواردی که با زبان برنامه نویسی ASP نوشته شده باشند در این دسته جای نخواهند گرفت و در صورتی که شما سایت خود را با این زبان برنامه نویسی کرده اید باید به فکر یک هاست ویندوزی برای آن باشید و از هاست لینوکس و ویژگی های خاصی که در اختیار ما قرار می دهد بی بهره خواهید بود.

 

جمع بندی

اگر بخواهیم بگوییم که هاست لینوکس چیست و چه مزایایی دارد می توانیم با قاطعیت بگوییم که هاستی است بدون مشکلات خاص که میتواند برنامه های مختلف ما که با زبان های PHP و MYSQL نوشته شده اند را بدون هیچ گونه محدودیتی و بهتر از هر سیستم عامل دیگری اجزا نموده، و با استفاده از کنترل پنل های کاربردی و قدرتمند یک دسترسی خوب به منابع را برای ما ایجاد کنند. همانطور که بررسی ها نشان داد مزایای هاست های لینوکسی بسیار بیشتر از معایب آن ها بوده که این امر باعث می شود تا هاست لینوکس به یک گزینه خوب برای استفاده های متعدد تبدیل شود.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
30 − 22 =