جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش نرم‌افزارکریستال ریپورت چیست !؟ معرفی یک تحلیلگر حرفه ای
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

کریستال ریپورت چیست !؟ معرفی یک تحلیلگر حرفه ای

داشتن یک ویو و تصویر از آنچه که در پایگاه داده میگذرد همواره می تواند یک نقطه دید وسیع به دولوپر ها و برنامه نویس ها بدهد که بدانند در حال انجام چه کاری هستند. البته این تحلیل ها برای مدیران سیستم نیز میتواند بسیار مفید و کمک کننده باشد. اما همانطور که قابل تصور است داشن این تحلیل ها از پایگاه داده های مختلف میتواند کمی دشوار باشد و دردسر هایی را به همراه داشته باشد. همینطور یک مدیر کسب و کار نیز باید این توانایی را داشته باشد که تحلیل های مربوط به تراکنش های مالی، خرید ها و موارد مربوط به تحویل را گزارش گیری و پیگیری نماید. کریستال ریپورت یکی از برنامه هایی است که با بیشترین سازگاری با پایگاه داده های مختلف به شما امکان گرفتن گزارشات کاملی را خواهد داد. در ادامه این مطلب با بررسی این مورد که کریستال ریپورت چیست و چه کاری را برای ما انجام خواهد داد همراه ما باشید.

 

کریستال ریپورت چیست !؟

اصولا برنامه های تجاری و کسب و کارهایی که اکنون در بازار موجود هستند، یا برنامه های نوظهور هستند و جدیدا عرضه شده اند و ایده تازه ای دارند، و یا برنامه های قدیمی و استخوان داری که در میان خیل عظیم برنامه های کامپیوتری مختلف توانسته اند خود را سر پا نگه داشته و فراز و نشیب های بازار عرضه و تقاضای نرم افزار را طی کنند و به این نقطه برسند. کریستال ریپورت را میتوان یکی از برنامه های قدیمی این حیطه معرفی کرد که سردی و گرمی زیادی را چشیده و در ۳۰ سال سابقه فعالیت خود توانسته است همچنان به عنوان یک عضو استوار در صنعت خود باقی بماند و خدمات خود را بهبود ببخشد.

این برنامه قدیمی و حرفه ای به سازمان ها، اداره ها، شرکت ها و به طور کلی هر کسب و کاری که از یک برنامه با یک پایگاه داده برای ذخیره سازی اطلاعات کاری خود استفاده می کند کمک می کند تا یک گزارش کامل از اطلاعات پایگاه داده خود را در زمینه فنی و همینطور تحلیل اطلاعات بدست آورد.

اولین نسخه از برنامه کریستال ریپورت توسط تری کانینگهام و گروه نرم افزاری کانینگهام در سال ۱۹۹۱ منتشر شد. گروه نرم افزاری ای که Crystal Reports نامیده می شود برنامه ای را با نام اولیه Quik Reports در پی نیاز به وجود یک برنامه برای تحلیل داده های آماری در مورد کسب و کار، تولید و ارائه نمود که با وجود کاستی ها با استقبال نسبی مواجه شد و این مساله را برای اعضا و مدیران این گروه مشخص نمود که راه درستی را انتخاب کرده اند و در صورت جدیت در آن گرفتن نتیجه حتمی است. پس از تغییرات اساسی در شرکت و تغییر نام به Crystal Services ، تلاش ها برای بهتر شدن این برنامه با جدیت دنبال شد و در سال 1992 این برنامه در ورژن دوم خود منتشر گردید که یکی از ورژن های پر بازده این برنامه بود و توانست خود را به عنوان یک نرم افزار مورد توجه و خوب مطرح کند. این شرکت همچنان در مسیر تغییر و پیشرفت قرار داشت و در سال 1995 وقتی که نام آن به Crystaldecisions تغییر پیدا کرد، ورژن 5 این برنامه منتشر شد.

ورژن قدیمی کریستال ریپورت

بعد از این Crystaldecisions با 6 ورژن دیگر از این برنامه، به شرکت Business Objects ارتقا یافت که سهام آن را SAP آلمان خریداری نموده بود و اداره آن به عهده این شرکت اصلی بود. این شرکت ورژن 10 این برنامه را ارائه نمود و کنترل آن را تا نسخه 2008 که در واقع دوازدهمین ورژن این برنامه به حساب می آمد در دست داشت. پس از آن SAP مستقیما به تولید و بروزرسانی این برنامه نظارت کرده و سه ورژن نهایی را با تغییراتی چشمگیر ارائه نمود و جانی دوباره به این برنامه قدیمی بخشید که شاید می توان گفت کمی خاک گرفته بود و کاربردهای آن تکراری شده بودند. ارائه تحلیل های جدید مالی و همینطور تحلیل های بازار کسب و کار به صورتی بهینه و بهتر و با رویکرد های اقتصاد امروز از جمله این امکانات بود که استقبال خوبی از آن به عمل آمد.

نسخه ۲۰۲۰ نرم افزار SAP Crystal Report یا همان ورژن 14.3x جدید ترین نسخه ارائه شده این برنامه است که میتوان از آن به عنوان گل سرسبد ورژن های مختلف این برنامه یاد کرد و این برنامه تا امروز به هیچ عنوان در این حد از محبوبیت و امکانات قرار نداشته است. در ادامه به بررسی اینکه ویژگی های کلیدی برنامه کریستال ریپورت چیست و چرا از چنین اعتباری برخوردار است خواهیم پرداخت.

ارائه گزارش به صورت Pixel-Perfect ویژگی اصلی کریستال ریپورت

اگر بخواهیم ببینیم که ویژگی اصلی کریستال ریپورت چیست و در واقع به این سوال پاسخ دهیم که کارایی اصلی و خلاصه کار کریستال ریپورت چیست میتوانیم بگوییم که سه عامل اصلی زیر را برای ما فراهم میکند:

شاید بتوانیم برنامه های زیادی را نام ببریم که قادرند تا گزارش گیری های متنوعی را از پایگاه داده ها و نتایج ما در اختیارمان بگذارند. اما به جرات میتوان گفت که هیچ یک از این برنامه ها توانایی تحلیل و قدرت کریستال ریپورت را ندارند! اما دلیل این همه اطمینان ما به کریستال ریپورت چیست !؟

علت این است که این برنامه برای گزارش گیری های خود از روشی مرسوم و حرفه ای به نام Pixel-Perfect استفاده میکند. در روش Pixel-Perfect تمامی داده ها به صورت جز به جز مورد بررسی قرار گرفته و هر المانی که تحلیل شده است می تواند به صورت منحصر به فرد مورد بررسی قرار بگیرد. اجازه دهید کار را با مثالی دنبال کنیم. فرض کنید که میخواهید یک بررسی کامل از گزارشات فروش سایت خود داشته باشید. با آنالیز پایگاه داده خود با برنامه کریستال ریپورت و دریافت یک گزارش Pixel-Perfect شما لیستی از پرفروش ترین ها در اختیار خواهید داشت. اگر روی هر یک از المان های این لیست کلیک کنید، می توانید اطلاعات جزئی مربوط به فروش، قیمت ها، ساعات پرفروش و مشتریان را ببینید. به همین منوال اگر روی مشتریان کلیک کنید، و یا یک مشتری خاص را انتخاب کنید، در لحضه تمامی المان های مربوط به خرید های او، مانند لیست کالا ها، ساعات خرید، و میانگین قیمت آنچه که او خریده است را مشاهده خواهید کرد.

گزارش PIxle-perfect

در Pixel-Perfect شما در هر لحظه این امکان را دارید که به جزئی ترین داده ها یک دسترسی کامل داشته باشید و بتوانید کلیه داده های خود را به صورت ویژوال و بصری نگاه کنید. Pixel-Perfect یکی از روش هایی است که قابلیت خروجی گرفتن خوبی را نیز برای شما فراهم کرده است و شما حتی قادر خواهید بود رشد نمودار ها را به صورت پویا ببینید. اما این امکانات با چه عناصری برای شما فراهم خواهد شد!؟

 

روش تضمین Pixel-Perfect در کریستال ریپورت چیست

Pixel-Perfect به عنوان یک روش شناخته شده در بین برنامه های تحلیل کسب و کار ممکن است توسط خیلی از رقبای این برنامه نیز به عنوان یک مزیت انتخاب شود، اما باید ببینیم مزایای ارائه شده توسط کریستال ریپورت چیست و چرا ما باید به این برنامه به عنوان یکی از بهترین برنامه های موجود نگاه کنیم و آن را بپذیریم. اجازه دهید در ادامه این مطلب به این موضوع که مزایای کریستال ریپورت چیست بپردازیم.

 

مزایای کریستال ریپورت چیست

استفاده از روش Pixel-Perfect باعث شده است تا این برنامه یک ساختار جامع و کامل را برای گزارش هایی که ارائه می دهد داشته باشد. اما واقعا مزایای برنامه کریستال ریپورت چیست و چه چیزی آن را به یک گزینه خوب و متمایز از سایر برنامه ها تبدیل کرده است!؟ در ادامه به معرفی پنج ویژگی اصلی و کلیدی از کریستال ریپورت خواهیم پرداخت که می تواند به شما دلیلی برای استفاده از این برنامه در تحلیل گرفتن از وضعیت کسب و کارتان بدهد.

 

رابط کاربری با طراحی استاندارد

در کریستال ریپورت شما با یک رابط گرافیکی برای دریافت گزارش طرف هستید که از آیکون های استاندارد که در کاربرد شباهت های زیادی به برنامه های دیگر دارند و برای کاربرد های مختلف شناخته شده هستند استفاده می کند. یک صفحه با فرم های گرافیکی مشخص که کار با این برنامه را آسان و دلچسب نموده است. شاید داشتن یک رابط کاربری با این مشخصات را وظیفه این برنامه بدانید و جزوه نکات کلیدی برای هر برنامه ای محسوب شود. اما در برنامه های مالی و گزارش گیری عموما این رابطه به صورت خاصی طراحی می شود که کارکردن با آن صرفا از یک متخصص بر می آید.

اما در کریستال ریپورت شما با آیکون ها  المان های عادی و آشنا که قبلا هم با آن ها کار کرده اید طرف هستید که کار با این برنامه را برای شما ساده خواهد کرد. البته ممکن است این ساده سازی کمی سطح تخصصی برنامه را پایین بیاورد که این کار با منوی پر و کامل از عملگرها جبران شده است.

 

گزارش های عملیاتی با قابلیت تغییرات

برای گزارش هایی که از کریستال ریپورت می گیرید، محدودیتی وجود ندارد و اگر بخواهید تغییری در روند گزارش گیری ایجاد نمایید، برای اینگار مختار خواهید بود. به عنوان مثال می توانید برای میانگین گیری از فروش ماهیانه، تاریخ های مورد نظر خود را از نتایج حذف کنید. این در حالی است که برنامه های دیگر، تمام روزهای ماه را برای شما در نظر خواهند گرفت و میانگین ماهیانه، فقط و فقط میانگین ماهیانه است و شما نمیتوانید میانگین شخصی سازی شده خود با حذف روزهای تعطیل را داشته باشید.

گزارش های عملیاتی

 

قالب های از پیش تعیین شده

یک مدیر برای ارائه گزارش کاری خود به چه تحلیل هایی نیاز دارد!؟ این ها سوالاتی است که ممکن است هر کسی که برای بار اول با این برنامه کار میکند از خود بپرسد: “اکنون باید چه گزارشی بگیرم!؟ از چی باید به بالادستیا گزارش بدم!؟ چه اطلاعاتی روی یه گزارش میتونه بهم کمک کنه!؟”

اما مزیت فراهم شده برای شما توسط کریستال ریپورت چیست !؟ این برنامه قالب هایی را به صورت آماده در اختیار شما قرار خواهد داد که در آن با توجه به هدفی که از ارائه گزارش دارید به شما میگوید که چه المان هایی را باید بررسی کنید و در گزارشی از این نوع باید چه عناصری مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال عناصری که در گزارش های فروش و بررسی سود و زیان مورد استفاده قرار می گیرد با مواردی که برای تیم فروش و بازاریابی مطرح می شود متفاوت خواهد بود.

 

قالب های خوب برای گزارشات مالی

گزارشات مالی همواره یکی از مهمترین مواردی بوده که در برنامه های تحلیل کسب و کار مورد توجه است و کمتر برنامه ای را می توانید پیدا کنید که به اندازه کریستال ریپورت در ارائه این نوع گزارش ها تبهر داشته باشد و آنچه که نیاز دارید را به شما ارائه کند. در این برنامه گزارشات مالی با استفاده از قالب های آماده و استانداردی که خوانایی بالا داشته و درک و تحلیل آن ها ساده باشد ارائه خواهد شد. این برنامه در منوی خود لیست بلند بالایی را از قالب های مختلف برای گزارشات مالی به صورت تمپلیت های مجزا دارد که استفاده از آن ها می تواند کار شما را بسیار ساده کند.

 

ارائه یک ادیتور ساخت گزارش نهایی

ارائه اسناد به صورت قابل چاپ و طراحی شده: وقتی که از کریستال ریپورت برای گزارش گیری استفاده کنید، آنچه که در پایان به شما تحویل خواهد داد یک فایل کامل و جامع است که می توانید آن را با فرمت مورد نظر خود مانند PDF و یا JPG ذخیره و آن را چاپ کرده یا به هر روشی که می خواهید، منتشر کنید.

در برنامه کریستال ریپورت گزارش هایی که ارائه می شود به صورت فلایر ها و پوستر های مختلف ارائه می شود. شما می توانید تنظیمات خاص و مورد نظر خود را روی این فلایر پیاده سازی کرده و آن را با سلیقه خود طراحی کنید. استفاده از تصاویر مختلف و حتی تصاویر متحرک و ویدیو ها برای نسخه های الکترونیکی گزارش، و همینطور تنظیم چینش نمودار های پویا از توانایی های ادیتور برنامه کریستال ریپورت است که با بهره گیری از آن ها می توانید یک گزارش حرفه ای و فوق العاده را از این برنامه تحویل بگیرید.

ادیتور حرفه ای

 

قیمت مناسب برای کسب و کارهای کوچک

در صورتی که شما قصد خرید لایسنس این برنامه را داشته باشید، کریستال ریپورت تعرفه های مختلفی را به شما ارائه خواهد کرده می توانید نسخه های ارزانتر این برنامه که مربوط به کسب و کار های کوچک هستند را برای اینکار خریداری کنید. ممکن است این تصور وجود داشته باشد که نسخه های ارزانتر در قابلیت ها و ویژگی ها به شدت ضعیف بوده و ممکن است آنگونه که باید عمل نکنند. اما نکته اینجاست که با وجود تغییر قیمت ویژگی های این برنامه ثابت بوده و تعداد رکوردهای گزارش و یا تعداد گزارش گیری ها در ماه است که تغییر می کنند.

تنوع تعرفه های این برنامه کار تصمیم گیری را برای مدیران ساده کرده است و آن ها این امکان را خواهند داشت تا از بین طیف بزرگ تعرفه ها و قیمت های ارائه شده نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنند.

به طور کلی با بررسی این مزایا و امکاناتی که این برنامه برای شما فراهم خواهد آورد می توان به یک توجیه کامل برای استفاده از این برنامه رسید. این امکانات می تواند نیاز های یک کسب و کار را برای گرفتن تحلیل ها به خوبی رفع کند.

 

جامعه هدف کریستال ریپورت چیست

شما با یک برنامه با قابلیت های بالا مواجه شدید. اما آیا این برنامه برای شما مناسب است!؟ آیا اصلا به برنامه ای در این سطح نیاز دارید!؟ آیا شما این چنین گزارش هایی را برای کار خود لازم می بینید!؟

اجازه دهید در این قسمت به بررسی این موضوع بپردازیم که چه کسانی میتوانند از این برنامه استفاده کنند و جامعه هدف کریستال ریپورت چیست . اگر بخواهیم ساده گوییم می خواهیم به این موضوع بپردازیم که این برنامه به درد چه کسب و کارهایی می خورد.

زمینه های معرفی شده توسط این برنامه به این شرح می باشد:

خدمات شهری: مانند شهرداری ها، سازمان های دولتی، انجمنها و اتحادیه ها و کلیه ارگان هایی که با استفاده از تحلیل ها و آنالیز ها میتوانند سیاست گذاری خدمات خود را تعیین کنند.

سازمان های آموزشی: مدرسه ها، دانشگاه ها، آموزشگاه ها و سازمان هایی که با تحلیل روند آموزشی می توانند نقاط ضعف و قدرت دانش آموزان و دانشجویان خود را پیدا کرده و جهت گیری های آموزشی خود را در آن بنا کنند.

استارت آپ ها: تحلیل بازار کسب و کار، روند افزایش درآمد، گرفتن گزارش برای مشخص شدن رسیدن و حصول اهداف و موارد اینچنینی این برنامه را به یک گزینه ایده آل برای استارت آپ ها تبدیل می کند.

فعالان چاپ و نشر: روزنامه ها، انتشاراتی ها، خبرگزاری ها و مواردی مانند آن سازمان هایی هستند که با استفاده از این برنامه میتوانند به آنچه که نیاز است روی آن سرمایه گذاری شود و مردم به آن توجه دارند را به شما معرفی می کنند.

به طور کلی مواردی از این دست وجود دارد که این تحلیل ها می تواند برای آنها مفید باشد تا پیش بینی اینکه در آینده باید چه خدمتی را به چه صورت ارائه کنند تا بتوانند به اهداف خود چه از نظر مالی و چه از نظر کیفی برسند.

 

نتیجه گیری

در این مطلب پیرامون اینکه کریستال ریپورت چیست با هم صحبت کردیم و دیدیم که این برنامه تحلیل آماری کسب  کار از طریق بررسی پایگاه داده هایی که در اختیار آن قرار خواهد گرفت تا چه اندازه می تواند در روند سازمان موثر باشد. این کاربرد برای جواب این سوال که دلیل استفاده از کریستال ریپورت چیست کافی است اما می توان مزایای دیگری را نیز برای آن برشمرد که به تفصیل در متن راجع به آن صحبت کردیم. در نظر داشته باشید که تحلیل گرفتن از کسب و کار و فعالیتی که به آن مشغول هستید میتواند برای شما تعیین کند که در مسیر درست قرار دارید یا خیر. پس حتی اگر از این برنامه نیز استفاده نمی کنید باید به فکر روش هایی برای گرفتن این تحلیل ها و بررسی آنان باشید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
19 × 10 =