جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهرتبه الکسا چیست و چگونه محاسبه می شود
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

رتبه الکسا چیست و چگونه محاسبه می شود

اداره یک سایت اینترنتی چه خود شما صاحب آن باشید و چه اینکه بخواهید سایت کسانی دیگر را مدیریت کنید، نیازمند یک ارزیابی از روند کار است و شما باید بدانید تمامی اقداماتی که روی سایت خود انجام داده اید واقعا توانسته است بازدهی مورد نظر را برای شما داشته باشد و نتایج آنها چه بوده است. در اینجا است که ابزار های تحلیلی وارد ماجرا می شوند. ابزار هایی که به شما کمک می کنند تا دقیقا بدانید نتیجه کاری که روی سایت انجام داده اید چه بوده است و این کار چه طور پیش رفته است. یکی از ابزار هایی که مدت زمان زیادی این کار را برای وب مستر ها و مدیران سایت ها انجام می داد، الکسا بود. در صورتی که به دنبال این سوال که رتبه الکسا چیست به این مقاله آمده اید ما بهترین پاسخ را به شما می دهیم، البته باید در نظر داشته باشید که باید بگوییم رتبه الکسا چه بود! زیرا این سرویس دیگر در دسترس نمی باشد و به صورت کامل بسته شده است.

مطمئنا شما آوازه رتبه الکسا و اهمیتی که دارد را شنیده اید و قطعا این موضوع که روش های بهتر کردن این رتبه چه هستند هم کم و بیش مطالبی به شما گفته شده است و شما می دانید که اگر این رتبه را افزایش دهید قطعا سایت شما هم وضعیت خوبی پیدا خواهد کرد. اما قبل از اینکه به بررسی این سوال که رتبه الکسا چیست و اصلا چرا باید دنبال چک کردن آن باشیم یا اینکه چطور وضعیت آن را بهبود دهیم باشیم، لازم است در مورد اینکه این رتبه بندی ها به چه درد می خورند و ما باید از آنها چه موضوعی را برداشت کنیم بپردازیم و ببینیم که اصلا چه دلیلی دارد که ما خود را درگیر موارد اینچنینی کنیم.

 

سرویس الکسا از تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۲۱ به صورت کامل بسته شده و رتبه الکسا دیگر در دسترس کاربران نمی باشد. برای اطلاعات بیشتر به بخش اتمام سرویس دهی الکسا مراجعه کنید.

 

 

رتبه بندی سایت ها و عوامل موثر در آنها

در صورتی که بخواهیم دلیل رتبه بندی هایی که در بین سایت های اینترنتی وجود دارد و مواردی که این رتبه بندی ها به دنبال آن هستند را معرفی کنیم، باید موضوع را کمی پایه ای تر بررسی کنیم و به زمانی بازگردیم که اینترنت تازه در حال رشد و گسترش بود. هر کسی در اینترنت سایت خود را راه می انداخت و اگر بخواهیم روراست باشیم، عموم کسانی که از سایت های اینترنتی استفاده می کردند، افرادی بودند که در حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر فعالیت داشتند و اینترنت عمومیت چندانی نداشت. اما با توجه به گسترش سیستم های خانگی و اضافه شدن کاربران زیادی به اینترنت عمومیت این موجودیت جدید بالا رفته و سایت های اینترنتی روز به روز در حال گسترش بودند.

رتبه بندی سایت ها و عوامل موثر در آنها

اینجا بود که وجود یک فهرست و لیست که بتواند به کاربران بگوید چه کسی چه چیزی را در سایت خود ارائه می کند و در صورتی که با موضوعی خاص کار دارند باید به سراغ کدام سایت بروند، از اولویت های اساسی در اینترنت بود که بدون استفاده از آن اینترنت به یک موجودیت گنگ و مبهم تبدیل می شد و کسی نمی توانست آنچه را که نیاز دارد در بین اسم سایت های شلوغ پیدا کند. اینجا بود که سایت هایی به منظور معرفی بقیه سایت ها ایجاد شدند و لیست هایی را از سایت هایی که خدمات مختلف ارائه می دادند را منتشر می کردند. این سایت ها را می توان نسل قبل از موتور های جست و جو معرفی کرد.

امروزه شما هر چیزی که لازم داشته باشید را با استفاده از موتور جستجوی گوگل سرچ کرده و بهترین ها را در اختیار خواهید داشت اما در دوران ابتدایی اینترنت از این امکانات خبری نبود و این کار به روش دیگری انجام می شد. سایت هایی که فهرست های سایت های دیگر را پیدا می کردند خیلی زود متوجه شدند که خیلی از سایت هایی که به آنها درخواست می دهند تا سایتشان را به کاربران ارائه کنند، از کیفیت لازم برای رقابت با سایرین برخوردار نیستند و این موضوع می تواند به اعتبار آنها که این سایت را هم معرفی کرده اند آسیب بزند و ممکن است که کاربران آنها بگویند که لیست هایی که فلان سایت ارائه می کند بهتر است. به همین دلیل اولین امتیاز بندی ها و رتبه بندی ها با توجه به معیار هایی که وجود داشت آغاز شد.

یکی از اصلی ترین معیار هایی که برای تعیین رتبه یک سایت مورد استفاده قرار می گرفت میزان ترافیک سایت های اینترنتی بود. به اینصورت که سایتی که کاربران بیشتری آن را می پسندند و به سراغ آن می روند سایت بهتری است. اینگونه بود که رتبه بندی های مختلف شکل گرفت و خیلی از سایت ها با استفاده از اسم و رسمی که این رتبه بندی ها به آنها داده بود، به سایت های مطرحی تبدیل شدند.

با گذشت سال ها از این موضوع و تغییر کارایی ای که این لیست ها داشتند و همینطور استفاده گسترده از موتور های جست و جو باز هم این لیست ها می تواند معیاری برای ارزش سنجی سایت ها باشد و مشخص کند که جایگاهی که یک سایت در بین کاربران دارد تا چه اندازه می تواند نسبت به سایت های دیگر تغییر داشته باشد. در صورتی که بخواهیم بگوییم که رتبه الکسا چیست باید بگوییم که با یکی از همین رتبه بندی ها طرف هستیم که توانسته به عنوان یک فعالان قدیمی در این حوزه شناخته می شود.

رتبه بندی سایت ها و عوامل موثر

در ادامه این مقاله به بررسی این سوال که رتبه الکسا چیست و می تواند برای یک سایت چه اهمیتی داشته باشد خواهیم پرداخت.

 

رتبه الکسا چیست

همانطور که تا اینجای کار اشاره کردیم رتبه بندی ها یکی از قدیمی ترین کارهایی هستند که برای دسته بندی سایت ها در اینترنت ارائه می شده است و اینکه چه کسی بالای رتبه قرار بگیرد یکی از موضوعاتی است که در سایت های بزرگ و پر ترافیک خیلی می تواند مهم باشد. یکی از رتبه بندی هایی که می توان آن را بزرگترین رتبه بندی در اینترنت عنوان کرد رتبه بندی های پایگاه داده الکسا می باشد.

در مورد اینکه رتبه الکسا چیست باید گفت که یک رتبه بندی از تمامی سایت های اینترنتی است که معیار اصلی آن میزان بازدید کاربران از صفحات مختلف سایت در یک مدت زمان خاص که معمولا سه ماه گذشته می باشد است. این رتبه بندی توسط اسکنر ها و آنالیزر های این پایگاه داده بزرگ سایت های اینترنتی انجام می شود و باید گفت که الکسا یک سازمان و تشکل جدا می باشد که در تصور عوام آن را مرتبط با گوگل می دانند ولی باید گفت که این دو مورد کاملا با هم متفاوت هستند.

در صورتی که بخواهیم بگوییم که منشا رتبه الکسا چیست و از کجا آمده است باید بگوییم که الکسا یک شرکت اینترنتی بود که در سال ۱۹۹۶ کار خود را با هدف راه اندازی یک پایگاه داده بزرگ از آنچه که در اینترنت وجود دارد شروع کرد. این کمپانی اینترنتی قصد داشت تا مشکل نبود و یا ضعیف بودن موتور های جستجو و همینطور دسترسی کاربران به اطلاعات اینترنتی را حل کند و با این هدف به میدان آمد که یک پایگاه دانش بزرگ از تمامی سایت هایی که در اینترنت وجود دارد را ایجاد کند. نامی که این شرکت برای خود انتخاب کرده هم به احترام کتابخانه بزرگ اسکندریه(Alexandria Great Library) که یکی از بزرگترین پایگاه های دانش باستانی بود الکسا قرار گرفته است و فونت رومی ای که برای حرف a در لوگوی الکسا استفاده شده است هم به همین منظور می باشد.

رتبه الکسا چیست

در واقع الکسا کار خود را زمانی شروع کرد که خبری از گوگل و وبسایت های مشابه نبود و وقتی کسی می خواست از اینترنت استفاده کند برای اینکه این کار را چطور انجام دهد و به سراغ چه سایت هایی می تواند برود به مشکل بر می خورد. الکسا با این هدف ایجاد شد که تمامی سایت ها را بررسی کرده و هر جایی را که برای سرویس های مختلف وجود داشت به کاربران معرفی کند.

اگر بخواهیم بگوییم که منشا اصلی رتبه الکسا چیست باید گفت همین تفکر و فهرست کردن سایت های موجود در اینترنت باعث شد تا مفاهیمی مانند رتبه الکسا ایجاد شود که در واقع تعیین می کند که کاربران بیشتر به کجا می روند.

 

روش بدست آوردن رتبه الکسا چیست

در مورد این موضوع که روش بدست آوردن رتبه الکسا چیست و ما از کجا می توانیم بفهمیم که رتبه الکسای سایت ما چند است باید گفت که این موضوع کار چندان زیادی ندارد و فقط باید لینک دامنه خود را به سایت الکسا بدهید. برای این کار می توانید از طریق لینک تحلیل رتبه الکسا و یا جستجوی عبارت Alexa Rank در گوگل به صفحه زیر دست پیدا کنید:

سایت الکسا

 

در این جا شما باید لینک دامنه خود را وارد کرده و روی دکمه Run Analysis کلیک کنید، با این کار محاسبه رتبه و تحلیل داده های سایت شما برای اینکه مشخص شود که برای این دامنه وارد شده رتبه الکسا چیست شروع خواهد شد. البته باید گفت که فقط بخشی از این تحلیل ها به صورت زنده انجام می شود و معمولا الکسا یک فهرست بندی را از قبل برای تمامی سایت های اینترنتی دارد که آن را به صورت مداوم و دوره ای آپدیت می کند.

بعد از اینکه فرایند تکمیل تحلیل اطلاعات به پایان برسد شما می توانید رتبه الکسای سایت خود یا هر سایتی که آن را در اینجا وارد کرده باشید را در تصویری مانند تصویر زیر مشاهده کنید:

 

اطلاعات سایت در الکسا

 

همانطور که در تصویر هم می بینید اطلاعات بسیار زیاد و مختلفی همراه با رتبه الکسا نمایش داده می شود. برای اینکه رتبه الکسای سایت را مشاهده کنید شما باید کمی پایین تر آمده و در کادری که عبارت Alexa rank 90 day trend در بالای آن نوشته شده است می توانید رتبه الکسایی که سایت در سه ماه گذشته داشته است را ببینید.

نمایش رتبه در الکسا

 

همانطور که این اطلاعات را برای سایت google مشاهده می کنید، این سایت رتبه الکسای ۱ را به خود اختصاص داده است و همینطور میانگین مدت زمانی که کاربران در این سایت بوده اند نیز نزدیک به ۱۷ دقیقه برای هر کدام از این کاربران می باشد. همانطور که تا اینجای کار از حرف هایی که زده ایم مشخص است، تفاوت های زیادی بین رتبه الکسا و رتبه های گوگل وجود دارد و در ادامه در مورد اینکه تفاوت رتبه بندی گوگل با رتبه الکسا چیست را به صورت کامل با هم بررسی خواهیم کرد.

 

اتمام سرویس دهی الکسا و تعطیلی آن

در روز چهارشنبه هشتم دسامبر سال ۲۰۲۱ آمازون رسما به سرویس اعلام رتبه الکسا پایان داد! بعد از ۲۵ سال سرویس دهی Alexa Internet. که روزگاری یکی از بزرگترین سرویس های اینترنتی بود و با این هدف ایجاد شده بود که سایت های بزرگ و مفید را به کاربران ارائه کند و حتی قبل از گوگل در این بازی بزرگ حضور داشت، رسما کناره گیری خود را اعلام کرد.

موارد متعددی وجود داشت که در مورد این تعطیلی بزرگ بر سر زبان ها افتاد و از مشکلات داخلی آمازون گرفته تا مسائل تخصصی برای این منظور مطرح گردید. اما آنچه که بیشتر به واقعیت نزدیک است و می تواند به عنوان پاسخ این سوال که دلیل تعطیلی سیستم رتبه الکسا چیست به آن اشاره کنیم این است که این سوریس دیگر برای کاربران خود فایده ای نداشت و به درد کسی نمی خورد. این موضوع که ما به سراغ الکسا می رفتیم این بود که بدانیم کار سایت ما چطور پیش رفته است. اما باید گفت که الکسا دیگر معیار های لازم را برای پی بردن به بازدهی و ارزیابی صحیح عملکرد در سایت های امروزی را نداشت.

آنچه که مسلم است اکنون سایت ها حسابی تخصصی شده اند و هر سایت اینترنتی روی موضوعی خاص در حال کار است. این موضوع یکی از چیز هایی بود که الکسا هرگز نتوانست خود را با آن وفق دهد. در صورتی که به سراغ رتبه های الکسا بروید می توانید این را به صورت کامل مشاهده کنید که الکسا صرفا تعداد بازدید ها و بک لینک های یک سایت را از هر نوعی که بودند، به عنوان معیار برتری در نظر می گرفت و ترافیک سایت اصلی ترین موضوع در آن بود. این در حالی است که شاید یک سایت تخصصی در حوزه علمی که سایت بسیار موفقی در این زمینه می باشد رتبه الکسای خیلی پایین تری را از یک سایت سرگرمی دست سوم داشته باشد و این موضوع باعث می شود که وبمستر خود را برای بالا بردن ترافیک به آب و آتش بزند و محوریت و موضوع تخصصی سایت را خراب کند تا از راه های دیگر کاربران را به سایت خود بیاورد.

این اتفاق در حالی رخ می داد که گوگل به عنوان منبع اصلی جست و جو در اینترنت،  این موضوع تخصصی بودن موضوعات را به خوبی تشخیص داده و از اصلی ترین مواردی است که آن را دنبال می کند. پس باید پذیرفت که ایراد اصلی الکسا این است که دیگر سازگاری ای با گوگل ندارد و همه چیز برای آن تمام شده است. در واقع روش های بالا بردن رتبه سایت و بازدهی سایت با روش های بالا بردن رتبه الکسا به صورت کامل متفاوت خواهند بود و جا افتادن این موضوع برای خیلی از وب مستر ها باعث شد تا الکسا به تعطیلی برسد.

در واقع در صورتی که شما قصد دارید تا اضاع سایتی خود را بهبود دهید، بهتر است که به سراغ موارد بهتری که برای این کار وجود دارند بروید و آنها را بررسی کنید. در این خصوص می توانید سری به مقاله ابزارهای رایگان سئو بزنید تا با بهترین ابزار هایی که می توانید کار تحلیل را برای سایت خود انجام دهید آشنا شوید در این مقاله می توانید به ۱۰ ابزار مهم و کلیدی برای تحلیل ترافیک سایت و همینطور تحلیل کلمات کلیدی و پیدا کردن موضوعاتی که می تواند برای سایت شما مفید باشند دسترسی داشته باشید.

همینطور در صورتی که شما یک سایت وردپرسی را مدیریت می کنید، مقاله افزونه های ضروری سئو می تواند گزینه های خوبی را برای سئو به شما معرفی کند که استفاده از آنها به شما کمک می کند تا قابلیت های مختلف که برای سئو سایت شما مفید هستند را به سایت خود استفاده کنید. علاوه بر این مقاله بهترین افزونه سئو می تواند به شما کمک کند تا افزونه های سئویی که روی سایت خود استفاده می کنید را انتخاب کنید.

اکنون شما با این موضوع که رتبه الکسا چیست و چرا دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید به صورت کامل آشنا شده اید و جایگزین های اصلی برای این مورد هم به شما معرفی شده است و می توانید آنها را مشاهده کنید، و از اینجای مقاله به بعد مطالبی که قبل از لغو سرویس الکسا در مورد آن نوشته شده است قرار دارد و در صورتی که مایل هستید اطلاعات عمومی خود را در این رابطه افزایش دهید می توانید این مطالب را مطالعه کنید.

 

آیا رتبه الکسا همان جایگاه گوگل است

در مورد این موضوع که آیا رتبه الکسا همان جایگاه شما در گوگل می باشد باید به صورت قاطع بگوییم که خیر. رتبه الکسا رتبه ای است که از رتبه هایی که گوگل برای سایت ما در نتایج جست و جو ارائه می کند فاصله خیلی زیادی دارد و به هیچ عنوان با هم یکی نیستند چون معیار های متفاوتی در این رابطه وجود دارد. در مورد اینکه این تفکر از کجا ایجاد شد و رتبه گوگل چگونه توانست این مورد را بازبینی کند، باید گفت که این موضوع به اوایل کار گوگل باز می گردد.

وقتی که موتور جست و جوی گوگل کار خود را شروع کرد و سایت گوگل به عنوان یک موتور جست و جو ارائه شد، سایت های زیادی وجود داشتند که در این حوزه کار می کردند و در آن زمان سایت الکسا یکی از بهترین این سایت ها به حساب می آمد. روشی که گوگل برای کار خود دنبال کرد این بود که از روی الگوریتم هایی که الکسا برای این کار استفاده می کرد الگوریتمی به نام پیج رنک(PageRank) ایجاد شد و کار رتبه بندی سایت ها را برای گوگل انجام داد. در واقع اتفاقی که افتاد این بود که گوگل در خیلی از موارد از روی دست الکسا کار را دنبال کرد و برای همین موضوع نکته ها و آموزش هایی که الکسا در مورد بالا بردن رتبه خود ارائه می داد و وب مستر ها از آن استفاده می کردند منجر به بالا رفتن رتبه در گوگل هم می شد.

آیا رتبه الکسا همان جایگاه گوگل است

اما این موضوع مدت خیلی زیادی دوام نداشت و گوگل با قرار گرفتن در مسیر موفقیت، هوش مصنوعی و الگوریتم های مختلفی مانند پاندا و پنگوئن و همینطور الگوریتم رنک برین(Rank Brain) را وارد ماجرای محاسبه رتبه ها کرده و راه این دو شرکت از هم جدا شد و می توان گفت که کلیه نتایجی که گوگل در رتبه بندی های خود دارد با نتایجی که از رتبه بندی های الکسا استخراج می شود کاملا متفاوت خواهد بود.

در صورتی که به سراغ تجربه وب مستر ها هم بروید خیلی از آنها با شرایطی مواجه شده اند که رتبه صفحات آنها در گوگل بالاتر رفته اما در همین زمان شاهد سقوط هایی در رتبه الکسای خود بوده اند. در واقع باید گفت این موضوع که رتبه الکسا برای شما مفید خواهد بود یا خیر و اینکه تا چه اندازه باید به آن توجه کنید بسته به این دارد که ماهیت و استراتژی کاری سایت شما چه باشد (در صورتی که نیاز دارید تا برای وضعیت رتبه های گوگل سایت خود یک ابزار دقیق که همه چیز را به صورت عددی به شما نمایش دهد داشته باشید می توانید به سراغ مقاله ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول بروید)

البته نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که رتبه الکسای بالا نشان از یک سایت پر بازدید را دارد که پیاده سازی خیلی از قابلیت های سئو روی آن راحت تر امکان دارد و با یک استراتژی درست می توان فروش و بازدهی آن را بالا برد. پس این موضوع که شما بتوانید رتبه الکسای سایت خود را بالا ببرید می تواند به شما کمک زیادی برای بهتر شدن سایت بکند و قطعا تاثیرات مثبتی را خواهد داشت. در ادامه در مورد اینکه موارد موثر در رتبه الکسا چیست و الکسا در رتبه بندی های خود چه موضوعاتی را بیشتر مد نظر قرار می دهد صحبت خواهیم کرد.

 

عوامل موثر در رتبه الکسا چیست

به طور کلی باید گفت که رتبه الکسا یکی از مواردی است که بالا بردن آن روال خاص خود را دارد و الکسا مانند گوگل هر روز یک داستان جدید را روی الگوریتم های خود پیاده نمی کند و پویایی گوگل را برای کنترل سایت هایی که به عنوان سایت های رده بالا معرفی می کند ندارد. ماهیت تجاری این رتبه بندی باعث شده است که تمرکز آن روی موارد دیگری باشد و تقریبا می توان گفت دستورالعمل هایی که یک وبمستر باید رعایت می کرد تا بتواند رتبه الکسای سایت را افزایش دهد موارد مشخص و واضحی بودند.

عوامل موثر در رتبه الکسا چیست

در مورد اینکه موارد تاثیر گذار روی رتبه الکسا چیست می توان سه مورد اصلی را معرفی کرد:

 

ترافیک سایت

یکی از موارد مهمی که می تواند برای شما موثر باشد و می توان گفت اگر بخواهیم بگوییم که مهمترین عامل افزایش رتبه الکسا چیست باید به همین مورد اشاره کنیم، این است که ترافیکی که سایت شما دارد بالا باشد و این سایت تعداد مخاطبان زیادی را داشته باشد. در این مورد باید گفت که الکسا سایت های پر ترافیک را همچنان مانند گذشته های دور سایت های ایده آل می داند و اگر نگاهی به لیست بهترین های الکسا بیندازید می توانید سایت هایی را ببینید که اصلا فکرش را هم نمی کردید به عنوان سایت های خوب معرفی شوند.

در واقع در بالاترین رده های این لیست سایت های زرد هستند که مطالب بعضا غیر واقعی و چرند را منتشر می کنند و با سایت هایی با کاربری عمومی مانند سایت های آگهی های نیازمندی مثل دیوار و مواردی از این دست قپر شده اند. در واقع الکسا هر جا که کاربران بیشتر به آن سر بزنند را در رتبه های بالاتری قرار می دهد و کاری با این موضوع که واقعا یک سایت خوب است و این موارد به کار کاربران می آید یا خیر ندارد.

 

رشد محتوای سایت و بهینه سازی آن

یکی دیگر از مواردی که می تواند تاثیر خوبی در رتبه بندی یک سایت در الکسا داشته باشد این است که شما سایت خود را بهینه سازی کرده و شرایط فنی آن را بهبود بدهید بالا بردن سرعت سایت می تواند یکی از این موارد باشد که به بالا رفتن رتبه الکسای سایت شما کمک کند. همینطور وارد کردن محتوای جدید در سایت هم یکی از همین موارد می باشد. در مورد اینکه تاثیر این کار روی رتبه الکسا چیست باید گفت که یکی از موارد مهمی که رتبه الکسا آن را چک می کند نسبت متن و محتوای داخل سایت به کد های آن است. وقتی که شما یک سایت را تازه طراحی کرده باشید و در مرحله طراحی باشد، ترافیکی که به نسبت روی آن خواهد بود بالاست و همینطور تا زمانی که این سایت به بهره برداری نرسد نمی توان آن را تعیین رتبه کرد.

رتبه الکسا با کنترل کردن این موضوع که آیا محتوایی که روی سایت شما قرار می گیرد در حال رشد است یا خیر متوجه می شود که سایت شما یک سایت پویا و در حال فعالیت می باشد یا یک سایت رها شده و این مورد که الکسا بداند سایت شما در حال رشد است می تواند به شما کمک زیادی بکند.

رشد محتوای سایت و بهینه سازی آن

 

تبلیغات و لینک سازی

یکی دیگر از مواردی که می تواند از هر نظر کمک کننده افزایش رتبه الکسای یک سایت باشد لینک سازی و تبلیغات است. برعکس گوگل که روی لینک ها سخت گیری زیادی دارد الکسا لینک های تبلیغاتی مانند پاپ آپ ها را هم برای سایت های خود امتیاز محسوب می کند و هرچه این سر و صدا ها بیشتر باشد رتبه الکسا بالاتر خواهد رفت. البته باید در نظر داشت که این روش ها می تواند به سئوی سایت آسیب هایی را برساند و علاوه بر این هزینه بر هم خواهد بود.

در کل می توان گفت که برای بالا بردن رتبه الکسا این موارد می توانند پایه های اصلی باشند. اما اگر شما می خواهید که رتبه الکسای سایت خود را ارتقا دهید در حالی که به سئوی سایت شما آسیبی وارد نشود باید کار را به صورت کمی پیچیده تر و در چند مرحله مجزا دنبال کنید تا این کار برای شما موفقیت آمیز باشد. در مورد اینکه روش های افزایش رتبه الکسا چیست در بخش بعدی به صورت کامل صحبت خواهیم کرد.

 

برای افزایش رتبه الکسا چه کار کنیم!؟

وقتی صحبت از افزایش رتبه الکسا در میان باشد در واقع ما باید در نظر داشته باشیم که قرار است این رتبه را کاهش دهیم نه اینکه آن را افزایش دهیم. همانطور که تا اینجای کار متوجه شده اید، سایت هایی که رتبه های بالاتر را دارند جایگاه بهتری را دارند و رده های بالای این رتبه سایت های خوب هستند. پس در مورد اینکه منظور ما از افزایش رتبه الکسا چیست باید گفت که قرار است به صورت موردی کار هایی را بررسی کنیم که با انجام آنها وضعیت رتبه الکسای شما ارتقا پیدا کند و سایت شما از بین سایت های دیگر بالاتر بیاید.

در این خصوص که به صورت کلی باید چه کار هایی انجام شود و این رتبه به چه مواردی وابسته است در بخش قبلی صحبت کردیم. اما باید توجه داشت که در صورتی که بخواهید زیادی روی رتبه الکسا تمرکز کنید ممکن است که وضعیت سئوی سایت خود را خراب کرده و از مورد مهمتر یعنی رتبه در نتایج جست و جوی گوگل جا بمانید. در این رابطه می توان موارد و کارهای مختلفی را معرفی کرد که در صورتی که بخواهیم کارهایی که از بین آنها مهمتر است را انتخاب کنیم می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 

تولید محتوای اصولی و قدرتمند

در صورتی که بخواهیم به این سوال که کارهای لازم برای بالا بردن رتبه الکسا چیست را معرفی کنیم، اولین موردی که می تواند روی رتبه الکسای شما تاثیر گذار باشد و باید به آن اشاره کرد این است که شما تولید محتوا را برای سایت خود شروع کرده و به صورت جدی آن را دنبال کنید. در این رابطه در بخش قبل هم توضیح دادیم که هر چه سایت شما زنده تر باشد می تواند افزایش رتبه های خیلی خوبی را برای شما داشته باشد. همینطور این محتوا می تواند به رتبه شما در موتورهای جست و جو و رتبه های گوگل نیز کمک کند و آن را هم برای شما بالا بکشد. از طرفی با این کار می توانید بازدهی خود را هم بالا ببرید و فروش خود را بهتر کنید، پس می توان گفت این مورد که تولید محتوا را در اولویت خود قرار دهید از سه جنبه می توانید کار خود را بهبود ببخشید.

تولید محتوای اصولی و قدرتمند

 

بک لینک های حرفه ای و مناسب

موضوع دیگری که باید به دنبال آن باشید این است که با استفاده از بک لینک ها سایت خود را تقویت کنید. در رابطه با اینکه بک لینک چیست باید گفت که تمامی ارجاعاتی که از سایت های دیگر به سایت شما می شود بک لینک های سایت شما خواهند بود. این بک لینک ها می تواند معرف این باشد که سایت شما چقدر اعتبار دارد و سایر سایت های دیگر تا چه اندازه این سایت را به عنوان یک سایت خوب و حرفه ای به ما معرفی می کنند. شما با استفاده از کارهایی مانند استفاده از رپورتاژ ها و همینطور خرید بک لینک و یا حتی لینک سازی به صورت دستی می توانید تعداد این لینک ها را زیاد کنید.

اما باید در نظر داشته باشید که این بک لینک ها می تواند وضعیت سئوی سایت شما را به شدت به هم بریزد. در خصوص این موضوع باید گفت که گوگل از الکسا به شدت هوشمند تر و سخت گیر تر عمل می کند و به نوعی گیر های بدی را به بک لینک هایی که شما برای خودتان ایجاد کنید می دهد. در صورتی که گوگل حس کند که شما در حال لینک سازی برای سایت خود هستید سایت را جریمه کرده و تنزل درجه بالایی را به آن می دهد که به این سادگی ها قابل رفع شدن نیست.

در نظر داشته باشید که برای اینکه یک لینک سازی خوب را داشته باشید بهتر است که از سایت هایی در حوزه مرتبط با حوزه کاری خود استفاده کنید و همینطور تعداد لینک هایی که در روز می سازید نباید از حد مجازی که برای سایت شما قابل قبول و طبیعی است بیشتر شود. در مورد سایت هایی با اندازه های مختلف این مقدار می تواند متفاوت باشد. در سایت های جا افتاده و بزرگ این مقدار می تواند بسیار بیشتر از سایت های نوپا باشد و باید گفت که برای یک سایت تازه تاسیس در صورتی که لینک سازی های شما زیاد باشد و به تعداد آن توجهی نکنید با مشکلاتی در رتبه گوگل مواجه خواهید شد که بسیار بدتر از بالا نرفتن رتبه الکسای شما خواهد بود.

بک لینک های حرفه ای و مناسب

 

تحلیل رقبا

یکی دیگر از کارهایی که باید انجام دهید این است که ببینید رقبایی که دارید چه کار می کنند و در چه حوزه هایی بیشتر فعالیت دارند، دنبال کردن راه هایی که آنها وارد آن شده اند می تواند رتبه شما را افزایش داده و همینطور بازدهی سایت را هم بالاتر ببرد و بازار های جدیدی را برای شما نمایان سازد. در این خصوص باید گفت که وقتی که شما وارد حوزه های مخلتف کار خود شوید بیشتر کجای کار داشته و اگر بخواهیم بگوییم که تاثیر این موارد روی رتبه الکسا چیست باید گفت که حوزه های وسیع تر به دلیل وارد کردن ترافیک بیشتر همیشه مورد توجه الکسا هستند و اگر به سایت های رده بالا در الکسا نگاه کنید همیشه سایت های عمومی و وسیع از رتبه های بالاتری برخوردارند.

 

فعالیت در شبکه اجتماعی

مورد دیگری که الکسا برای آن ارزش زیادی قائل است این است که در شبکه های اجتماعی در مورد مطالب سایت شما چقدر گفت و گو وجود دارد و موضوعات سایت شما چقدر برای کاربران ترند است. این مورد که در شبکه های اجتماعی مطالب سایت شما به اشتراک گذاشته شود یکی از مهمترین و اصلی ترین فعالیت هایی است که باید برای خود انجام دهید. در مورد اینکه شبکه های اجتماعی تاثیر گذار در رتبه الکسا چیست باید گفت که بهتر است به شبکه های اجتماعی ای که در ایران متمرکز هستند اتکا نکنید و مواردی مانند Reddit را هم برای این کار مورد استفاده قرار دهید.

 

نتیجه گیری

رتبه الکسا چیست سوالی بود که در این مقاله به صورت کامل آن را بررسی کردیم و دیدیم که این المان مهم از کجا آمده است و با چه هدفی منتشر شده است. همینطور این موارد که راه حل بالا بردن رتبه الکسا چیست و ما برای سایتمان باید چه کاری انجام دهیم تا این اتفاق بیفتد را هم بررسی کردیم. در کل می توان گفت که رتبه الکسا معیار خوبی برای ترافیک سایت های بزرگ و عمومی مانند خبرگزاری ها و سایت های تبلیغاتی است که در آنها کمیت تعداد بازدید کنندگان مهم تر از کیفیت آنها است. در واقع اگر شما به دنبال ترافیک هدفمند از گوگل هستید باید گفت که رتبه الکسا کاری را از پیش نخواهد برد و اگر روش هایی که برای بالا بردن رتبه الکسا مورد استفاده قرار می گیرد را برای این منظور پیاده کنید با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
18 − 15 =