جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسویرایشگر کلاسیک وردپرس ؛ معرفی کامل و مقایسه با رقبا
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس ؛ معرفی کامل و مقایسه با رقبا

از زمانی که سیستم های مدیریت محتوا کار خود را آغاز کردند ادیتور ها و ابزار هایی که برای مدیریت محتوا در اختیار کاربران قرار می داده اند همیشه جزو مهمترین امکانات یک سیستم بوده است. شما با استفاده از این ادیتور ها می توانید یک برگه را به شکلی که می خواهید در بیاورید و یا یک نوشته را برای وبلاگ خود بنویسید و ظاهر آن را مرتب کنید. این ادیتور ها و ویرایشگر ها در ابتدای کار بسیار ساده بوده و قابلیت های خیلی کمی را ارائه می کردند. اما با گذشت زمان آنها پیشرفته تر شده و توانستند امکانات و ویژگی های سطح بالایی را به کاربران خود ارائه کنند. در این مقاله قصد داریم که با ویرایشگر کلاسیک وردپرس که یکی از پرطرفدارترین ویرایشگر های موجود می باشد بیشتر آشنا شویم و ببینیم که برای استفاده از آن باید چه کار کنیم.

 قبل از آنکه به بررسی ویرایشگر کلاسیک وردپرس بپردازیم لازم است کمی در مورد ادیتور ها و نقش آنها صحبت کنیم. شاید ادیتور ها یک عضو ساده و الکی از سایت به نظر برسند، اما باید گفت که این قابلیت از آنچه که به نظر می رسد بسیار بسیار مهم تر است.

 

ادیتور چیست و چه اهمیتی دارد

اگر نگاهی به آمارها و ارقام وب سایت ها بیاندازیم متوجه خواهیم شد که ساخت وبسایت ها با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا از زمانی که اولین موارد از این سیستم ها ارائه شدند به این سمت کشیده شده است و تقریبا روند رو به رشد خوبی را داشته که همچنان نیز ادامه دارد. با رشد سیستم های مدیریت محتوا و ظهور سیستم های قدرتمندی مانند وردپرس، امکاناتی که برای ساخت صفحات یک سایت ارائه می شد روز به روز پیشرفته تر می شد. اگر بخواهیم بگوییم که این سیستم ها چه کار می کردند، باید گفت که در واقع یک هسته پردازشی وجود داشت که یک موتور از یک زبان برنامه نویسی خاص به شمار می رفت و به صورت کلی سایت را ران کرده و ارتباط را با وب سرور و پردازش درخواست ها حفظ می کرد و امکانات جانبی مختلفی را به برنامه نویسان ارائه می کرد که بوسیله آن بتوانند یک صفحه یا برگه جدید به سایت خود اضافه کنند و آن را با سایر برگه های روی سایت مرتبط سازند.

در ابتدای امر این کار به طور کامل توسط کد نویسی انجام می شد و فایل ها به صورت مستقیم ویرایش می شدند. اما سیستم های مدیریت محتوا با ارائه ادیتور ها همه چیز را تغییر دادند. یک ادیتور صفحه ای بود که یک ویرایشگر برای برنامه نویسان ارائه می کرد که میتوانستند هم به صورت متنی و مستقیم و هم به صورت کدنویسی آنچه که میخواستند را پیاده سازی کرده و در اختیار کاربر قرار دهند.

اگر ویرایشگر کلاسیک وردپرس را دیده باشید و آن را در سایت های قدیمی به خاطر داشته باشید، متوجه دو تب دیداری و کد نویسی شده اید که صفحه اصلی این ویرایشگر را تشکیل داده است. در اینجا ما همان ترکیب قدیمی را داریم که می توان با استفاده از بخش کد نویسی کل محتوای یک صفحه را ویرایش کرده و برگه را به طور کامل بازنویسی کرد.

با پیشرفت هایی که قالب ها داشتند و افزونه هایی که ایجاد شد کم کم درگ و دراپ یا همان قابلیت کشیدن و رها کردن به طراحی سایت وارد شد و ادیتور ها از حالت ساده و متنی به ادیتور هایی ویژوال مانند Composer و Elementor تبدیل شدند. این مورد باعث شد تا اهمیت ادیتور هایی مانند ویرایشگر کلاسیک وردپرس کم کم پایین بیاید و با کم شدن کارایی آنها این ویرایشگر ها یک گزینه منسوخ تلقی شود.

در حالی که خیلی از افرادی که سیستم های مدیریت محتوا استفاده می کنند هنوز برای خیلی از کارها مانند ویرایش مطالب وبلاگ خود از ویرایشگر کلاسیک وردپرس و ادیتور های ساده مشابه استفاده می کنند. در این ویرایشگر ها شما میتوانید کاری را که می خواهید انجام دهید را به سرعت انجام داده و با یک سیستم کاری ساده طرف هستید که همه چیز در لحظه در اختیار شما قرار دارد. حال آنکه اگر بخواهید همین برگه های ساده را با ادیتور هایی مانند المنتور بسازید، وقت زیادی از شما خواهد گرفت. می توان گفت که ویرایشگر های ساده تر برای مواردی که نیاز است تا محتوا را بر اساس یک روند ثابت و قالبی از پیش تعیین شده در سایت منتشر کرد، گزینه های خیلی خوبی خواهند بود.

پس اکنون می دانیم که ادیتور ها صرفا برای نوشتن مطالب بلاگ به کار نمی روند و هدف اصلی آنها ساخت صفحات وبسایت است، و اینکه خیلی از ادیتور های پیشرفته مانند المنتور و کامپوزر نیز هدفی مانند ویرایشگر کلاسیک وردپرس دارند و آن چیزی جز طراحی صفحات وب نیست. در ادامه به طور انحصاری در مورد این موضوع که ویرایشگر کلاسیک وردپرس چیست صحبت خواهیم کرد.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس چیست

 

ویرایشگر کلاسیک وردپرس چیست

ویرایشگر کلاسیک وردپرس را می توان یکی از قدیمی ترین ادیتور هایی معرفی کرد که هر کسی در وب و اینترنت با آن کار کرده است. در دوره طلایی وبلاگ نویسی ها که سایت هایی مثل بلاگفا، میهن بلاگ و بلاگ اسکای و امثال آن در اوج بودند و خیلی از مردم علاقه داشتند تا از هر موضوعی در وبلاگ خود بنویسند، این سیستم های وبلاگ دهی ویرایشگر هایی را در اختیار کاربران خود قرار می دادند که بسیار ساده بود و شباهت بالایی به ویرایشگر کلاسیک وردپرس داشت.

همزمان با این وبلاگ ها، وردپرس نیز در حال گسترش بود و مدیران آن اصلی مهم را برای پیشرفت مد نظر خود قرار داده بودند. در نظر گرفتن راحتی کاربران یکی از مهمترین اصول مشتری مداری وردپرس بود که توانست با آن فاصله بسیار بزرگی را بین خود و رقیبان خود ایجاد کند. یکی از اقداماتی که برای راحتی کاربران و این امر که به آنها حس غریبی برای کار دست ندهد و همه چیز عادی باشد استفاده از یک مورد مشابه همه سیستم های آن روزه یعنی ویرایشگر کلاسیک وردپرس بود که تا مدت ها نیز ادامه داشت و زمانی که خیلی از سیستم های دیگر نیز از این وضعیت خارج شده بودند وردپرس همچنان این عضو پیر خانواده خود را در خدمت داشت.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس یک ویرایشگر متن و کد ساده و کاربردی است که در یک صفحه به شما امکاناتی کامل برای مدیریت محتوای صفحه، آدرس و عنوان صفحه، اطلاعات و تنظیمات مربوط به انتشار صفحه و تمامی متا تگ هایی که این صفحه می خواهد داشته باشد را می دهد. شما در یک صفحه ساده و با چند پنجره کوچک که به طور حرفه ای دسته بندی شده اند می توانید هر کاری که میخواهید را انجام دهید و باید گفت که ویرایشگر کلاسیک وردپرس واقعا یک ویرایشگر کامل و حرفه ای است.

اما اگر دقت کرده باشید اکنون وقتی که وردپرس خود را نصب میکنید، دیگر از ویرایشگر کلاسیک وردپرس خبری نیست و یک ویرایشگر جدید به شما سرویس دهی می کند که شاید کمی عجیب غریب باشد و کارکردن با آن حس خوبی را که باید به شما ندهد. در ادامه در مورد این ویرایشگر پیشفرض جدید وردپرس بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

ویرایشگر پیشفرض وردپرس یا گوتنبرگ چیست

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید قطعا این موضوع را می دانید که تقریبا از اواخر ۲۰۱۹ ویرایشگر کلاسیک وردپرس توسط تیم توسعه وردپرس از این سیستم مدیریت محتوا حذف شده و یک ویرایشگر جدید به نام گوتنبرگ یا بلوک روی این CMS به کار گرفته شد. حذف ویرایشگر کلاسیک وردپرس در ابتدا برای کاربران کمی شوکه کننده بود. اما بر اساس آنچه که قبلا هم از وردپرس دیده شده بود. این سیستم مدیریت محتوا هر بار که یک قابلیت را جایگزین کرده است، محصول تازه ارائه شده بهتر از موارد قبلی عمل کرده است. بر همین اساس خیلی از توسعه دهندگان وب و مدیران سایت ها با رویی باز به سمت این ویرایشگر رفتند، اما با یک نا امیدی بزرگ مواجه شدند.

متاسفانه ادیتور گوتنبرگ به هیچ عنوان نمی توانست راحتی و کاربردی که ویرایشگر کلاسیک وردپرس را داشت به مدیران سایت ها و برنامه نویسان بدهد و این ویرایشگر قدرتمند جدید، به دلایل مختلفی از جمله ظاهر بی روح، سختی در استفاده، کند بودن اجرای کار ها روی آن و کمی گیج کننده بودن، به هیچ عنوان نتوانست جای ویرایشگر کلاسیک وردپرس را بگیرد و کار به اندازه ای بالا گرفت که ویرایشگر کلاسیک وردپرس به صورت یک افزونه منتشر شد.

اما باید گفت که ویرایشگر گوتنبرگ انقدر هم که از آن گفتیم و بقیه هم میگویند بد نیست و بر اساس یک معماری جالب یعنی بلاک ها بنا شده است. همانطور که در بخش قبلی گفتیم کاری که هر ادیتوری از جمله ویرایشگر کلاسیک وردپرس و یا گزینه های حرفه ای تر انجام می دهند، این است که یک صفحه از وب را برای ما می سازند. قبلا ساختار صفحات به صورتی خطی بود و در واقع یک برگه وب از یک صفحه گسترده تشکیل شده بود که توسط HTML سازمان یافته بود و یک موجودیت یکپارچه داشت. رفته رفته این موجودیت ساخته یافته، ساختار منسجم تری پیدا کرد و بلوک ها ایجاد شدند.

ادیتور پیشفرض وردپرس

بلوک ها در طراحی وب فضای مشخصی هستند که درصدی از صفحه را جدا کرده و آن را بر اساس آنچه که توسعه دهنده برای آن تعریف می کند، ویرایش می کند و به نمایش می گذارد. بلوک ها می توانند یک ساختار حرفه ای به سایت شما بدهند که هم در مرورگر ها و پلتفرم ها بهتر باشد و هم از نظر کدنویسی ساده تر بوده و کدی که به دست می دهد، یک کد ساخت یافته و اصولی می باشد. لازم به ذکر است وبسایت هایی که از بلوک ها استفاده می کنند از نظر سئو نیز امتیازات خوبی را کسب می کنند.

کاری که ویرایشگر پیشفرض وردپرس یعنی گوتنبرگ قصد انجام آن را دارد، این است که به شما یک برگه را با معماری بلوک ها تحویل دهد و آنچه که طراحی می کنید از نظر ساختار مجزا و حرفه ای باشد، اما باید گفت که برای موارد مصرفی که ویرایشگر کلاسیک وردپرس در آنها فعالیت داشت، این ویرایشگر کمی زیاده روی می باشد و کاری را که یک وب مستر با ویرایشگر کلاسیک وردپرس در ده دقیقه انجام میدهد با ویرایشگر گوتنبرگ باید در ۳۰ دقیقه انجام دهد. هر چند این ویرایشگر از ساختار بلوک استفاده می کند و احتمالا وردپرس قصد داشته تا با این ویرایشگر وارد دنیای ارائه ادیتور هایی مانند المنتور، روی هسته اصلی وردپرس شود، اما باید گفت که ویرایشگر کلاسیک موردی است که همیشه جایگاه خود را داشته است.

البته ویرایشگر گوتنبرگ هم مزایایی دارد که بتواند جلوی ویرایشگر کلاسیک وردپرس حرفی برای گفتن داشته باشد. در ادامه به ارائه یک مقایسه از این دو ویرایشگر خواهیم پرداخت.

 

مقایسه گوتنبرگ و ویرایشگر کلاسیک وردپرس

در بخش های قبلی در مورد اینکه هر یک از این دو ادیتور چه کارهایی را می کنند توضیح دادیم. اکنون اگر بخواهیم یک مقایسه بین این دو ادیتور داشته باشیم، می توانیم این معیار ها را مورد بررسی قرار دهیم:

 

سرعت کار با ویرایشگر

همانطور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم ویرایشگر کلاسیک وردپرس سرعت بهتری را برای ما فراهم خواهد کرد. البته اگر هدف کارهای ویرایشی ساده و ادیت روی متن هایی باشد که میخواهد وارد قالب شود. در صورتی که شما بخواهید یک برگه کامل را طراحی کنید، گوتنبرگ می تواند کمک بهتری برای شما باشد و در ویرایشگر کلاسیک وردپرس باید به سراغ بخش کد بروید.

 

ساختار برگه ارائه شده

در این بخش ویرایشگر گوتنبرگ با استفاده از بلاک ها توانسته است خود را یک سر و گردن بالاتر از ادیتور کلاسیک تثبیت کند. ویرایشگر کلاسیک صرفا به شما یک صفحه باز یا اصطلاحا Plain را خواهد داد که خودتان باید آن را تغییر دهید. اما در گوتنبرگ بلوک ها می توانند کار را خیلی حرفه ای تر و ساده تر انجام دهند.

 

کار با مدیا و رسانه

در ویرایشگر کلاسیک وردپرس شما باید هر چیزی که میخواهید استفاده کنید را ابتدا داخل بخش مالتی مدیا و کتابخانه آنها آپلود کرده و بعد آن را درج نمایید. در حالی که در ویرایشگر گوتنبرگ این اجازه را به شما خواهد داد تا تصاویر و رسانه هایی که میخواهید در صفحه استفاده کنید را مستقیما آپلود نمایید البته ویرایشگر کلاسیک هم برای کار با مدیا مشکل چندانی ندارد و عملیات آپلود در زمان استفاده مستقیما صورت خواهد گرفت. در این شرایط می توان گفت که شاید گوتنبرگ راه را کمی ساده کرده باشد اما هنوز ویرایشگر کلاسیک قدرت خود را دارد.

مقایسه گوتنبرگ و ویرایشگر کلاسیک

 

المان هایی مانند فرم تماس، جدول ها و سایر موارد مختلف

در ویرایشگر کلاسیک وردپرس شما برای اینکه سایر این موارد را کنترل کنید نیاز دارید تا افزونه های جانبی دیگری را نیز برای تقویت قابلیت های ادیتور خود نصب کنید. اما گوتنبرگ می تواند این ویژگی ها را تا حدودی به شما بدهد. البته باید در نظر داشته باشید که کیفیتی که از افزونه ها می گیرید در حال حاضر از آنچه که گوتنبرگ به شما میدهد بیشتر خواهد بود.

 

تجربه کاربری

اگر بخواهیم بگوییم که در این مقایسه مهمترین مورد چیست به جرات میتوان گفت که تجربه کاربری آن چیزی است که ما باید بررسی کنیم. در ویرایشگر کلاسیک وردپرس این مورد بسیار بالاتر از گوتنبرگ است و با توجه به ظاهر بصری خوبی که فراهم می کند، میتواند به این منوال ادامه دهد. البته باید این موضوع را هم در نظر بگیریم که گوتنبرگ یک ادیتور تقریبا تازه نفس بوده و قطعا در آینده پیشرفت های خوبی خواهد داشت. احتمالا این ادیتور نمونه اولیه که برای استفاده از بلوک ها در وردپرس ارائه شده است با پیشرفت هایی که بتواند جایگاه آن را تثبیت کند و کاربران وردپرس را از خیلی از افزونه ها بی نیاز کند همه را غافلگیر کند.

در ادامه به بررسی روش نصب و استفاده از ویرایشگر کلاسیک وردپرس خواهیم پرداخت.

 

آموزش نصب افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس

برای نصب این افزونه کافی است که مراحل ساده ای را دنبال کنید و لازم نیست کار خاصی صورت گیرد. این مراحل به این شرح می باشد:

 

مرحله اول جست و جو و نصب

 در این مرحله شما باید از منوی وردپرس خود و تب افزونه ها گزینه افزودن را انتخاب کنید معمولا ویرایشگر کلاسیک وردپرس در صفحه اولی که افزونه های محبوب و کاربردی در آن نمایش داده می شود وجود دارد و شما می توانید از همانجا آن را انتخاب کنید. در غیر اینصورت شما باید آن را سرچ کرده و در بین نتایج جست و جو آن را انتخاب کنید.

بعد از نصب این افزونه روی فعالسازی کلیک کرده و منتظر باشید که افزونه فعال شود. بعد از اتمام فعال سازی شما میتوانید به سراغ تنظیمات افزونه بروید.

 

مرحله دوم بررسی تنظیمات

برای رسیدن به تنظیمات ویرایشگر کلاسیک وردپرس باید از منوی افزونه ها سراغ ویرایشگر کلاسیک بروید و روی تنظیمات کلیک کنید. در اینصورت به صفحه ای منتقل خواهید شد که گزینه های مختلفی را در اختیار شما قرار خواهد داد. خیلی از این گزینه ها قابل تغییر بوده و شما آن ها را در خود صفحه ویرایشگر نیز مشاهده می کنید، اما خیلی از این موارد صرفا در اینجا قابل دستکاری هستند.

در اولین بخش این تنظیمات شما قادر خواهید بود که پیش فرض های دسته بندی ها و مواردی از این دست را تعیین نمایید و بعد از آنها یکی از امکانات خوبی که ویرایشگر کلاسیک وردپرس به شما میدهد، یعنی تعیین اینکه آیا میتوان از ویرایشگر پیشفرض یا همان گوتنبرگ هم استفاده نمود را تعیین خواهید کرد.

در این قسمت اگر شما تعیین کنید که این ویرایشگر صرفا مورد استفاده قرار گیرد، گوتنبرگ از دسترس خارج می شود اما اگر گزینه ای را که مربوط به انتخاب ادیتور توسط کاربران است را انتخاب کنید، کلیه کسانی که بخواهند در سایت شما مطلبی را درج کنند می توانند از هر کدام از این ادیتور ها برای کار خود استفاده کنند. بعد از ذخیره سازی تنظیمات میتوانید ذخیره را زده و از این بخش خارج شوید.

 

مرحله سوم استفاده از ویرایشگر کلاسیک وردپرس

برای استفاده از ویرایشگر کلاسیک کافی است بعد از نصب، فعالسازی و تعیین تنظیمات اولیه آن، از بخش نوشته ها گزینه افزودن را انتخاب کنید. در اینصورت شما به صفحه کار با ویرایشگر کلاسیک وردپرس منتقل خواهید شد و می توانید از همان محیط صمیمی و خوب وردپرس که همه چیز دم دست است و برای پیدا کردن یک فیچر نباید تب های سیاه و سفید را زیر و رو کنید و تازه آن را نصفه نیمه پیدا کنید، لذت ببرید.

نصب افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی کلی ویرایشگر کلاسیک وردپرس و کاری که برای ما انجام می دهد پرداختیم و دیدیم که این ادیتور چرا حذف شده و چرا دوباره در قالب یک افزونه بازگشته است. فعلا میتوان از ویرایشگر کلاسیک وردپرس به عنوان یک افزونه کاربردی استفاده کرد اما باید توجه داشت که قطعا گوتنبرگ نیز رشد خواهد کرد و با استفاده از قابلیت های ویژه ای که دارد روزی این ادیتور را پس خواهد زد، پس تا آن روز می توانید با استفاده از آموزش نصب افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس از این ادیتور جذاب استفاده کنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
16 × 26 =