جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش نرم‌افزارVue JS چیست ؛ معرفی فرانت اند محبوب جاوا اسکریپت
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

Vue JS چیست ؛ معرفی فرانت اند محبوب جاوا اسکریپت

وقتی که پای طراحی برنامه های تحت وب و همینطور سایت های اینترنتی در میان باشد، موارد و نکات زیادی است که باید در مورد آنها در نظر داشت و یکی از اصلی ترین این موارد معطوف به این می شود که شما برای ساخت این برنامه ها از چه فریم ورکی می خواهید استفاده کنید. فریم ورک هایی که در زمان طراحی از آنها استفاده می شود می تواند تاثیر مستقیمی روی کارکرد سایت داشته باشند و باید گفت که هر کدام از این فرم ورک ها نقاط ضعف و همینطور قوت خاصی را دارند که این موارد خود را در سایت نشان خواهد داد. یکی از فریم ورک ایی که می توان گفت با استفاده از آن امکان ساخت برنامه های قدرتمند و زیبا برای برنامه نویسان فراهم می شود Vue JS می باشد و در این مقاله قصد داریم به طور اختصاصی در مورد اینکه Vue JS چیست و به چه صورتی کار می کند صحبت کنیم و ببینیم که این فریم ورک چه مزایایی را می تواند برای ما ایجاد کند که با استفاده از آن کار طراحی را بهتر انجام دهیم.

در صورتی که به شرکت های برنامه نویسی بزرگ سری بزنید قطعا متوجه این موضوع خواهید شد که Vue JS چیست همواره یکی از بهترین و برترین فریم ورک ها برای برنامه نویسی بوده است و پروژه های زیادی هستند که بخش فرانت اند آنها با استفاده از این فریم ورک تمیز و کامل به انجام رسیده است اما قبل از اینکه در مورد این موضوع که Vue JS چیست صحبت کنیم لازم است کمی در مورد اینکه فریم ورک ها چه کار می کنند و قرار است یک فریم ورک برای ما چه کاری را انجام دهد با هم صحبت کنیم.

 

فریم ورک برای ما چه کاری را انجام می دهد

وقتی که به سراغ این موضوع بروید که یک پروژه برنامه نویسی را دنبال کنید، اولین چیزی که باید در مورد آن تصمیم بگیرید این است که روی چه فریم ورکی می خواهید کار کنید. حالا این سوال به وجود می آید که این فریم ورک ها چه هستند و در واقع قرار است یک فریم ورک چه کاری را برای ما انجام دهد. برای اینکه بتوانیم یک جواب صحیح برای این سوال ارائه کنیم لازم است تا کمی به عقب بازگردیم و در مورد برنامه نویسی در سه دهه گذشته صحبت کنیم. اوایل دهه ۹۰ میلادی برنامه نویسی و شرکت های نرم افزاری به اوج خود رسیده بودند و به برنامه نویسان به عنوان افرادی که یک شغل طلایی داشتند نگاه می کردند.

این برنامه نویسان برای اینکه یک برنامه کامپیوتری را بسازند روش های متعددی را استفاده می کردند که مهمترین آن این بود که تیم برنامه نویسی یک جلسه برگزار می کرد و ماژول هایی که هر کس باید می نوشت را مشخص می کردند و پروژه آغاز می شد. برنامه ها به صورت فایل های تک تک نوشته می شد و در آخر روی هم تجمیع می شد. هر تیم برنامه نویسی روش خود را داشت و برنامه خود را می نوشت و همین امر باعث می شد تا خطا ها و همینطور ایرادات مختلف و پیش بینی نشده ای از هر جای این برنامه ها سر در بیاورد. در اینجا بود که این دوره طلایی برای خیلی از تیم های برنامه نویسی سقوط های بزرگ را به وجود آورد و خیلی ها روی این موضوع ورشکست شدند.

فریم ورک چیست

آنها که پیروز میدان بودند و توانسته بودند راه بقا در این صنعت را پیدا کنند یک اصل مهم را یاد گرفتند و آن این بود که وقتی پاسخ سوالی درست باشد، برای سوال مشابه هم می توان از همان روش به پاسخ درست رسید. بر اساس همین قاعده وقتی روش درستی را برای انجام یک کار بدست می آمد و برنامه ای با یک الگوریتم و پیکربندی خاص خوب عمل می آمد، این روش بار ها و بار ها برای برنامه های مشابه تکرار می شد. این روش ثابت در واقع نوعی الگوی طراحی بود که به برنامه نویسان این امکان را می داد تا سریعتر و صحیح تر برنامه های خود را تجمیع کنند. بعد از گذشت مدتی این الگو ها و روش های موفق به صورت یک مجموعه کامل درآمدند و فریم ورک ها را تشکیل دادند.

فریم ورک ها در واقع مجموعه ای از روش ها و الگوهای طراحی و همینطور کامپوننت ها و کتابخانه های قابل استفاده مجدد هستند که با استفاده از آنها می توان به مجموعه ای وسیع از امکانات دسترسی داشت. فریم ورک در لغت به معنای چارچوب است و کار اصلی آن این است که مسیری که ما برای تمام کردن پروژه و داشتن یک برنامه لازم است طی کنیم را مشخص کند. البته فریم ورک هایی که از صفر تا صد یک پروژه را بتوانند رهبری کرده و وقتی شما از نقطه صفر پای آنها می نشینید، بتوانید برنامه آماده را تحویل دهید کم هستند، و معمولا فریم ورک ها به بخش های مختلف برنامه مربوط می شود. در این مقاله با بررسی این سوال که Vue JS چیست می خواهیم به بررسی یکی از مهمترین و کاربردی ترین فریم ورک های فرانت اند بپردازیم.

در صورتی که در مورد فریم ورک ها و اینکه چگونه می توان از آنها استفاده کرد و برای چه برنامه هایی باید به سراغ کدام فریم ورک برویم سوالی دارید و یا به اطلاعات بیشتری احتیاج دارید می توانید به مقاله فریم ورک چیست سری بزنید.

 

Vue JS چیست

در پاسخ به این سوال که Vue JS چیست می توانیم بگوییم که با یکی از فریم ورک های رایگان و اوپن سورس که بر مبنای جاوا اسکریپت بنا شده است و از آن برای طراحی بخش فرانت اند محصولات نرم افزاری مختلفی از قبیل سایت ها، برنامه های موبایل، برنامه های دسکتاپ و همینطور SPA ها(برنامه های تحت وب تک صفحه ای) استفاده می شود. این فریم ورک را می توان یکی از معروف ترین فریم ورک هایی معرفی کرد که با استفاده از جاوا اسکریپت که امروزه سهم بزرگی از بازار تولید نرم افزار را به خود اختصاص داده است کار می کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت می توانید به مقاله جاوا اسکریپت چیست مراجعه کنید.

در واقع اگر بخواهیم بگوییم که کار اصلی Vue JS چیست می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که این فریم ورک بخش مربوط به رابط کاربری برنامه های مختلف که عموم آنها برنامه های تحت وب هستند را ایجاد می کند و شما می توانید با این فریم ورک ظاهر برنامه خود را طراحی کنید. Vue JS موارد کاربرد گسترده ای دارد اما به صورت معمول از آن برای ساخت رابط کاربری برنامه هایی استفاده می شود که از Node JS برای بک اند آنها استفاده می شود.

در این برنامه ها هر دو بخش فرانت اند و بک اند با استفاده از زبان جاوا اسکریپت پیاده سازی شده و یکپارچه سازی زبان های فرانت و بک باعث شده است تا سازگاری خوبی در این پروژه ها ایجاد شود و سرعت را بالا ببرد. همینطور وقتی صحبت از Node JS در میان باشد هسته پردازشی و موتور V8 گوگل بخش اعظم بار را به دوش خواهد کشید و می توان گفت که برنامه شما ساختار و قدرتی خارق العاده پیدا می کند. در مقاله Node JS چیست می توانید به جزئیات این روش برنامه نویسی و کمکی که می تواند به برنامه نویسان بکند و برنامه هایی که می توان با این تکنیک ساخت پرداخته ایم. اما در صورتی که مایل هستید بیشتر در مورد اینکه تاریخچه Vue JS چیست بدانید باید بخش بعدی را به دقت دنبال کنید.

فریم ورک Vue JS چیست

 

تاریخچه Vue JS چیست

این سوال که منشا فریم ورک کاربردی و بزرگ Vue JS چیست و از کجا سر و کله آن پیدا شده است برای خیلی از برنامه نویسان و علاقه مندان به این حوزه که امروزه آوازه Vue JS را شنیده اند پیش آمده است. Vue JS در واقع یک فریم ساده بود که در سال 2014 برای کار با جاوا اسکریپت توسط یک برنامه نویس به نام ایوان یو (Evan You) ارائه گردید. این فریم ورک برنامه نویسی بعد از منتشر شدن روی گیت هاب با استقبال خوبی مواجه شد و ویژگی های خوبی که داشت باعث شد تا رشد بسیار خوبی را داشته باشد.

عموم فریم ورک هایی که مانند Vue JS به صورت انفرادی ارائه می شوند و تیم های قوی ای دارند، رشد سختی را در پیش دارند و اعتماد کردن به آنها کار مشکلی است اما اگر بخواهیم بگوییم که داستان در مورد Vue JS چیست باید بگوییم که این فریم ورک این امکان را داشت که خود را تا اندازه فریم ورک هایی بزرگ مانند Angular که گوگل آن را ارائه کرده بود برساند. البته باید گفت که جامعه توسعه قوی ای هم، این برنامه نویس را برای این منظور کمک می کرد و در نگهداری و توسعه مجدد این سیستم نقش داشتند.

اگر بخواهیم بگوییم که جدیدترین ورژن Vue JS چیست باید به نسخه 3.0 از این فریم ورک اشاره کنیم که تحت عنوان نام One Piece شناخته می شود اشاره کنیم که در تاریخ 18 سپتامبر سال 2020 منتشر شده است. اولین ورژن از Vue JS که به صورت رسمی منتشر شد و وضعیت آن از نسخه بتا خارج شد نسخه 0.6 بود که در دسامبر سال 2013 معرفی شد. بعد از آن در سال 2015 این فریم ورک پس از ارائه شش زیر شاخه دیگر با ارائه نسخه 1.0 موسوم به Evangelion وارد مرحله ای جدید از تکنولوژی شد که می توان آن را بسیار در تغییرات این فریم ورک موثر دانست. در مورد ریشه این نامگذاری باید گفت که ظاهرا تیم توسعه و همینطور ایوان یو علاقه زیادی به مانگا(مجلات مصور ژاپنی) و انیمه های معروف دارند و نام مستعار یا همان Codename های مربوط به همه ورژن ها را از روی این انیمه ها و داستان های مصور برداشته اند. 

نسخه انقلابی بعدی در همان سال و در کمتر از یک سال بعد از ارائه نسخه ۱.۰ ارائه شده که Ghost in the Shell نام گرفت. از سال 2015 تا سال 2020 که نسخه 3.0 منتشر شد، 6 نسخه دیگر ارائه شد که هر کدام از آنها ویژگی خوبی را بر ویژگی های قبلی Vue JS اضافه کردند و می توان گفت که این تکمیل ورژن ها توانست Vue JS را به عنوان یک فریم ورک پویا که هر روز با مورد جدیدی  مواجه می شود، روبرو سازد.

اگر بخواهیم بگوییم دلیل این رشد خوب Vue JS چیست و چرا این فریم ورک توانست تا اینجای کار پیش بیاید، باید ویژگی های خوبی که ارائه می کند را بررسی کنیم. اما بارزترین و بزرگترین امکانی که با به کارگیری Vue JS، برنامه نویسان می توانند از آن بهره مند شوند مدل طراحی خاص Vue JS به نام MVVM است که توانسته است برنامه های ساخته شده روی این فریم ورک را به طرز شگفت آوری بهبود ببخشد. در ادامه در مورد اینکه این الگوی طراحی به کار گرفته شده در Vue JS چیست بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه Vue JS چیست

 

مدل MVVM ویژگی اصلی برنامه نویسی در Vue JS

مدل های ساخت برنامه را می توان به عنوان یکی از مهمترین ویژگی هایی که یک برنامه نویس و یا حتی مدیران تیم های برنامه نویسی باید به آن توجه داشته باشند معرفی کرد. فریم ورک های مختلف می توانند مدل های مختلفی را برای تکمیل یک پروژه معرفی کنند که استفاده های مختلفی داشته باشند. معروف ترین مدل هایی که برای برنامه نویسی های برنامه های مختلف خصوصا برنامه هایی که به صورت تحت وب اجرا می شوند وجود دارند مدل معروف MVC است که برنامه را به سه بخش تقسیم می کند.

مدل MVVM را می توان به نوعی نسخه پیشرفته و کاربردی تر و همینطور سریعتر از Vue JS معرفی کرد. در این مدل برنامه به این صورت ساخته خواهد شد که سه بخش اصلی وجود خواهد داشت. اولین بخش با کاربر در ارتباط است، بخش دوم وظیفه کنترل پایگاه داده را بر عهده دارد و بخش سوم در واقع فراهم کننده ارتباط بین این دو بخش خواهد بود.

فلسفه این نوع از برنامه نویسی این است که بین بخش های سمت سرور و پایگاه داده و همینطور بخش های مربوط به کاربر یک جداسازی انجام شود تا هر کدام از این دو بخش بتوانند به صورت مستقل کار خود را انجام دهند. این امر باعث می شود تا یک طراحی ساده را پیش روی خود داشته باشیم و با آن بتوانیم یک امکان کنترلی خوب برای توسعه هر کدام از این بخش ها داشته باشیم و در صورت تغییرات در یکی از آنها بخش دیگر تغییری نداشته باشد.

واژه MVVM از یه سر واژه تشکیل شده است که هر کدام از آنها یکی از سه بخش ذکر شده هستند. در ادامه به معرفی این که هر کدام از این بخش ها و قسمت ها به چه صورتی کار می کنند صحبت خواهیم کرد.

 

M به نشانه Model

اولین و مهمترین بخشی که با این روش برنامه نویسی به ما ارائه می کند بخش مدل است که در واقع تمامی موارد مرتبط با پایگاه داده شما و یا همان سرور شما را شامل می شود. در مورد بخش مدل می توان گفت که در اینجا بک اند کار ما قرار گرفته است و مجموعه کدهای سمت سرور که در صورتی که بخواهید از Vue JS برای طراحی استفاده کنید باید آنها را با استفاده از برنامه نویسی Node JS بنویسید و البته برای اینکار باید از فریم ورک Express JS استفاده کنید.

در بخش مدل شما بخش سمت سرور و انتهایی برنامه خود را خواهید داشت و باید مراقب باشید که خطایی در آنجا رخ ندهد. در واقع اینجا قسمتی است که ما برای اینکه آن را از سایر بخش ها دور نگه داریم  آن را با سایر بخش ها جدا می کنیم.

 

V به نشانه View

بخش دیگری که می توان اهمیت بالای بعدیمان را به آن اختصاص دهیم موردی است که کاربران به صورت مستقیم با آن سر و کار دارند. در واقع این بخش همان رابط کاربری ما است. آنچه که کاربران از شما و برنامه و یا سایت شما می بینند در این بخش به نمایش در خواهد آمد.

در بیشتر برنامه هایی که با فریم ورک های جاوا اسکریپت نوشته می شوند، بخش ویو ترکیبی از کد های HTML و CSS و همینطور توابع JS می باشد که در کنار هم یک صفحه را برای پلتفرم های مختلف ارائه می کنند.

 

VM به نشانه View-Model

در صورتی که با پایگاه داده ها آشنایی داشته باشید، قطعا با ویو های پایگاه داده آشنا هستید. ویو در پایگاه داده یک نمایش است که بر اساس اطلاعاتی خاص از جداول اصلی پایگاه داده استخراج می شود و این امکان را دارد که مانند یک جدول در اختیار کاربر قرار گیرد و کاربر خود بتواند آن را مانند یک جدول تغییر داده و یا با کوئری های مختلف و پرس و جو های مختلف آن را تغییر دهد، اما این تغییرات تا زمانی که تایید نشود روی پایگاه داده تغییری نخواهد کرد. در واقع این ویو ها یک بخش مجازی از پایگاه داده هستند.

اگر بخواهیم بگوییم که ربط این قضایا با مکانیزم استفاده شده در Vue JS چیست باید بگوییم که این فریم ورک از همین تکنیک برای بخش ارتباطی بین ویو و مدل خود استفاده می کند. View-Model در واقع یک ویو از پایگاه داده است که در این مکان قرار می گیرد و کاربری که در حال کار کردن با View و رابط کاربری است کلیه اطلاعات مورد نیاز خود را از View-Model ایجاد شده بر اساس درخواست خود دریافت می کند، و ویرایش هایی که انجام می دهد در لحظه روی این ویو ذخیره سازی می شود.

بعد از اینکه تنظیمات ذخیره شد و یا بنا بر دوره های زمانی خاص تمامی تغییرات ضروری و مواردی که باید ذخیره سازی شوند از View-Model به بخش مدل انتقال پیدا کرده و روی پایگاه داده نوشته می شوند با این کار در واقع سیستم ما به صورتی عمل می کند که کمترین ارجاعات به پایگاه داده انجام می شود و با توجه به این موضوع که این مورد کاری زمانبر خواهد بود، هم می توان گفت که سرعت بالاتر می رود. و هم امکانی وجود دارد که قبل از اعمال هر تغییری در پایگاه داده آن را به خوبی بررسی کرد تا در صورتی که این تغییرات باعث ایجاد اعمالی خلاف مقررات سیستم می شدند از آنها جلوگیری نمود.

به طور کلی در مورد کارکرد Vue JS در این الگو می توانیم بگوییم که این فریم ورک حرفه ای با پیاده سازی این ویژگی به خوبی توانسته است یک روش کار ایده آل را برای خود فراهم کند.

اکنون این موضوع که Vue JS چیست و با از چه الگویی برنامه های خود را می سازد را به صورت کالم بررسی کردیم و می دانیم که داستان از چه قرار است، وقت آن رسیده است که به بررسی این موضوع بپردازم که مولفه های اصلی Vue JS چیست و این فریم ورک برای اینکه بتواند قابلیت هایی که بر عهده قرار گرفته است را پیاده سازی کند چه ابزار هایی را در اختیار دارد. در ادامه این موضوع را با هم بررسی خواهیم کرد.

مدل MVVM در Vue JS چیست

 

ویژگی های اصلی Vue JS چیست

همانطور که دیدیم Vue JS ابزار است که به ما این امکان را خواهد داد که یک فرانت اند خوب و ظاهر عالی را برای سایت خود ایجاد کنیم. اما در مورد اینکه چه ابزار هایی برای فراهم کردن این قابلیت وجود دارد و Vue JS با استفاده از چه ویژگی ها و تکنولوژی هایی می تواند این کارها را برای ما انجام دهد سوالی است که باید پاسخ داده شود و در این مرحله نوبت به بررسی آن رسیده است.

به طور کلی می توان گفت که Vue JS مجموعه ای از ویژگی های خوب و کار راه بینداز است اما بعضی از آنها نقضی بسیار پر رنگ تر در کارکرد این فریم ورک دارند و می توان آنها را به عنوان اصلی ترین مورد معرفی کرد که می توانیم آنها را به آن صورت معرفی کنیم:

 

Component ها

یکی از مهمترین مواردی که باید در پاسخ به این سوال که ویژگی های Vue JS چیست به آن اشاره کنیم کامپوننت هایی هستند که در اختیار برنامه نویسان قرار می گیرد و می توان با آنها بدنه اصلی برنامه و سایتی که قرار است ساخته شود را طراحی کرد. بیشتر این کامپوننت ها به صورت المنت ها و ماژول های HTML می باشند که به شما کمک می کنند که بدنه اصلی برنامه را بسازید و با کنار هم قرار دادن آنها صفحه ای از این برنامه یا سایت شکل خواهد گرفت.

این المان ها به صورت کد های قابل استفاده مجدد کپسوله سازی شده اند و Vue JS این امکان را برای ما فراهم می کند که از این کد ها در برنامه خود استفاده کنیم. در واقع کلیه المان های قابل استفاده مانند دکمه ها، تکست باکس ها، المان های مختلف فرم ها، و همینطور ماژول های پیچیده تر مانند اسلایدر ها و ماژول های نمایش محصولات از همین کامپوننت ها هستند.

 

Template ها

یکی دیگر از مواردی که می توان در مورد Vue JS به آن اشاره کرد و باید بگوییم جزو مهمترین ویژگی ها هم محسوب می شود، امکان استفاده از قالب ها یا همان تمپلیت ها می باشد که می تواند به صورت شگفت انگیزی سرعت طراحی را بیشتر کرده و همینطور قالب های خوبی را در اختیار کاربران بگذارد. این قالب ها بر اساس HTML بوده و می توانند خود را براساس ساختار DOM تطبیق داده و به کاربر نمایش داده شوند.

برای استفاده از این قالب ها، کاربران می توانند از قالب ها آماده ارائه شده که Vue JS آنها را کامپایل کرده است استفاده کنند و تمامی المان هایی ک در برنامه قرار می گیرند و در ساختار DOM نمایش داده می شوند، به صورت یک DOM مجازی به این قالب متصل خواهند شد، و هم می توانند این قالب ها را به صورت پیشفرض مورد استفاده قرار دهند و هر طرحی که خودشان نیاز دارند را روی آن اعمال کنند.

 

واکنشی بودن یا Reactivity

یکی دیگر از مواردی که باید در پاسخ به سوال Vue JS چیست حتما به آن اشاره شود قابلیت ساخت سایت ها و برنامه های واکنشی است. در واقع Vue JS از کد های جاوا اسکریپت خالی استفاده می کند که در داخل کد های HTML کپسوله شده اند. وقتی که شما یک ساختار پویا داشته باشید، DOM شما می تواند آنها را تشخیص داده و وقتی که تغییری در کدهای برنامه و صفحه ایجاد می شود، بخش های تغییر کرده مجددا رندر می شود.

Vue JS این قابلیت را دارد که این تغییرات را به DOM برساند تا این رندر شدن انجام شده و صفحات پویا و واکنشی ایجاد شود. این مورد می تواند یکی از گزینه هایی باشد که برای ساخت برنامه های تک صفحه ای یا همان SPA ها بسیار مناسب باشد.

 

Transition ها

مورد دیگری که می توان آن را یکی از بهترین و پرطرفدارترین موارد در مورد Vue JS معرفی کرد، وجود ترانزیشن های گرافیکی و زیبا برای حرکت المان ها و ماژول ها است که باید این موضوع را یکی از مواردی بدانیم که Vue JS آن را مدیون استفاده از زبان جاوا اسکریپت در کدهای آن است. در این رابطه باید گفت که ویژگی های خوبی که المان های جاوا اسکریپت برای حرکت در صفحه دارند می تواند کمک خوبی را برای نمایش و یا حذف المان های مختلف از روی صفحه باشد که Vue JS همه آنها را حفظ کرده و در اختیار طراحان قرار می دهد.

به طور کلی می توانیم بگوییم که این تکنولوژی ها و ابزار ها بهترین گزینه ها را برای طراحی سایت در Vue JS در اختیار برنامه نویسان قرار می دهند و با استفاده از آنها می توان بخش رابط کاربری یک برنامه را به صورت جامع و کامل ایجاد نموده و از آن استفاده کرد.

تا اینجای کار در مورد اینکه این فریم ورک به چه صورتی کار می کند و چه ویژگی ها و تکنولوژی هایی به کارکرد آن کمک کرده و این موضوع که نقش هر یک در کارکرد فریم ورک طراحی فرانت اند Vue JS چیست را به صورت کامل و جامع بررسی کردیم. اما این موضوع که با استفاده از این فریم ورک چه مزایا و معایبی به برنامه نویسان خواهد رسید و در واقع پاسخ به این سوال که مزایای Vue JS چیست هنوز سوالی است که باید به آن توجه داشته باشیم و در این رابطه در بخش بعدی به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد.

 

مزایای برنامه نویسی با Vue JS چیست

با توجه به مواردی که تا اینجای کار در مورد ساختاری که Vue JS دنبال می کند و همینطور ویژگی ها و تکنولوژی هایی که در آن وجود دارد گفته شد، می توان این حدس را زد با فهرست بلندی از مزایا و برتری هایی که می تواند در اختیار برنامه نویسان قرار دهد روبرو هستیم. در واقع باید گفت واقعا در پاسخ به این سوال که مزایای Vue JS چیست می توانیم لیست بلندی را ارائه کنیم و طراحی خوش ساختی که Vue JS دارد باعث شده است همواره به عنوان یک گزینه مطرح برای فرانت اند معرفی شود.

در مورد مزایای استفاده از Vue JS کم و بیش با هم صحبت کرده این و دیدیم که الگوی طراحی و ساختاری که برنامه های ما با استفاده از این فریم ورک دنبال می کنند به چه صورتی می باشد. اما به جز این مورد موارد دیگری هستند که به هیچ مورد هم کم نیستند و می توان گفت که این موارد پایه را می توان اصلا در این مورد حساب نکرد. در مورد اینکه چه مواردی در فهرست پاسخ های مورد انتظار برای سوال مزایای Vue JS چیست قرار می گیرند می توانیم این فهرست را ارائه کنیم:

 

جداسازی کدهای CSS، HTML و JS در کامپوننت ها

یکی از مهمترین مواردی که می توان در مورد مزایا Vue JS چیست معرفی کرد یک امکان تخصصی است که Vue JS با این کار توانسته است کامپوننت های تمیز را ایجاد کند که هم از نظر برنامه نویسی و هم از نظر کاربرد ویژگی های خوبی را داشته باشند و بتوان براحتی از کامپوننت ها استفاده کرد. کاری که Vue JS انجام داده است این است که کدهای CSS، HTML و همینطور کد های JS یا همان جاوا اسکریپت را به صورت کامل از هم جدا کرده است و با این کار یک شفافیت کامل در کارکرد را برای کامپوننت ها ایجاد کرده است.

از طرفی علاوه بر شفافیت، کارکرد راحت تر و همینطور قابلیت استفاده مجدد به صورت ساده تر و بهتر را هم می توان از نتایج این جداسازی معرفی کرد. بعلاوه در صورتی که طراح بخواهد یک اصلاح جزئی و موردی مانند اصلاح Style ها را روی این کامپوننت ها انجام دهد به راحتی قادر به انجام این کار خواهد بود و مشکلی در این مسیر وجود نخواهد داشت.

 

سادگی و تمیز بودن کامپوننت ها

این مورد که می توان آن را به نوعی نتیجه مورد قبلی معرفی کرد، می تواند یکی از مهمترین دلایل محبوبیت Vue JS به شمار بیاید. وقتی که شما از فریم ورک Vue JS استفاده می کنید، محصول نهایی شما می تواند از کامپوننت هایی حرفه ای و تمیز و مرتب که در هر صورتی می توانند کار خود را به درستی انجام داده و در نمایش ها مختلف دچار ایراد نمی شوند استفاده کنید. شما می توانید یک محصول نهایی ریسپانسیو و خوب را داشته باشید که هر کامپوننت به درستی نمایش داده شده و از به هم ریختگی متن و اندازه حروف و موارد اینچنینی در این برنامه ها خبری نمی باشد.

در مورد کار کردن با آن هم همانطور که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، همه چیز مرتب و منظم بوده و لازم نیست که برای ویرایش کامپوننت ها خود را به دردسر بیندازد. در این رابطه باید گفت که Vue JS می تواند در عین سادگی یک کامپوننت تمیز را به شما تحویل دهد که برای شما یک وضعیت ایده آل را ایجاد می کند. همینطور برای ویرایش این کامپوننت ها و استفاده مجدد از آنها نیز برنامه نویسان بدون هیچ مشکلی ی توانند این کار را انجام داده و از کامپوننت هایی که با کارایی و استایل خاص مربوط به خود طراحی کرده اند، از آنها استفاده کنند.

 

اندازه سبک

یکی دیگر از مواردی که باید حتما در بین پاسخ هایی که برای سوال مزایای Vue JS چیست ارائه می شود به آن هم اشاره کنیم، این است که محصول نهایی که با این فریم ورک ایجاد می شود، یک برنامه سبک خواهد بود و این امر می تواند در سرعت کاری برنامه و سایت مورد نظر تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. یکی از مهمترین المان هایی که بازدهی هایی را تعیین می کند، سرعت است و در این مورد باید گفت که Vue JS یکی از فریم ورک هایی است که با استفاده از قابلیت های خوبی که برای طراحی کامپوننت ها با استفاده از کد های ساده دارد، یک فریم روک سبک تلقی می شود.

مطمئنا طراحان دوست ندارند که محصول نهایی آنها صرفا یک کار مزخرف برای تحویل به کارفرما باشد که کسی چیزی از آن نمی داند و همه ظاهر خوب آن را می بینند اما در عمل قرار نیست که کسی بتواند به خوبی از آن استفاده کند. این مورد می توان با استفاده از این فریم ورک به طور کامل تغییر کند. در صورتی که بخواهیم بگوییم در اینجا نقش Vue JS چیست باید گفت که محصول نهایی در Vue JS یک سایت سبک و سریع خواهد بود که می تواند با سرویس های میزبانی عادی، به عنوان هاست کار کند و همینطور در عین سبکی و سادگی، ظاهری قوی و حرفه ای را داشته باشد.

 

درک ساده

تا اینجای کار دیدیم که ویو جی اس یک فریم ورک بزرگ و کاربردی است اما باید گفت که تنها فریم ورک بزرگ نیست و می توان از فریم ورک های بزرگ دیگر به مواردی مانند جنگو و همینطور Angular JS هم اشاره کرد. یکی از نقاط برتری ای که شاید در موارد دیگر کمتر به چشم بیاید این است که Vue JS یک فریم ورک ساده است و پیچیدگی های زیادی ندارد. از این رو طراحان می توانند کار با Vue JS را به سادگی شروع کرده و در پروژه های خود از آن استفاده کنند.

برخلاف فریم ورک هایی مانند جنگو که شما باید آن را به صورت کامل یاد بگیرید تا بتوانید یک پروژه درست و حسابی از آن در آورید، می توان با پیش رفتن به صورت مرحله به مرحله در Vue JS یک پروژه را تا حدود زیادی تکمیل کرد و بازخورد خوبی از آن گرفت. به طور کلی باید گفت که درک Vue JS نسبت به سایر فریم ورک ها ساده بوده و کسی که با پیش زمینه طراحی وارد آن شود می تواند به خوبی از پس کار کردن با آن بربیاید.

 

ترکیب با سایر فریم ورک ها

یکی از مهمترین نکاتی که باید در مورد یک فریم ورک در نظر داشته باشیم این است که این فریم ورک تا چه اندازه می تواند با سایر فریم ورک ها و طراحی های دیگر کار کند و وقتی که به سراغ آن برویم، می توان آن را در چه بازه ای از پروژه های مختلف به کار گرفت. در واقع این موضوع یکی از اصلی ترین معیار ها برای تعیین این است که آیا اگر برنامه نویسی به سراغ فریم ورک خاصی برود، وضعیت بازار کار این فریم ورک مطلوب خواهد بود یا برنامه نویس ما فقط می تواند در موارد خاصی کار کند و خود را بیکار گذاشته است. در مورد اینکه اوضاع کاری Vue JS چیست باید گفت که این فریم ورک می تواند با فریم ورک های زیاد دیگری کار کند.

در واقع شما می توانید از فریم ورک Vue JS برای طراحی کلیه فریم ورک های بک اند کار کنید و فرقی نمی کند که زبان بک اند شما چه باشد، Vue JS در هر صورت به شما بهترین امکانات را ارائه خواهد کرد. البته معروف ترین بک اند هایی که در فرانت آنها از Vue JS استفاده می شود، فریم ورک های اکسپرس جی اس که برای کارکردن در محیط برنامه نویسی نود جی اس استفاده می شود، و همینطور فریم ورک RoR یا همان روبی آن ریلز که Vue JS یکی از گزینه های اصلی برای فرانت اند این فریم ورک که با زبان روبی کار می کند می باشد.

شما با یادگیری Vue JS بازار کار خوب و بزرگی را خواهید داشت که می توان به آینده آن مطمئن بود و باید گفت که این فریم ورک یکی از فریم ورک ها کاربردی و گسترده با قابلیت استفاده عمومی و البته تخصصی به شمار می رود که می تواند هر ویژگی ای از یک فروشگاه اینترنتی ساده که صرفا محصولات را به نمایش می گذارد گرفته تا نمودار های پیچیده در بازار های مالی، همه را برای شما پیاده سازی کند و به نمایش بگذارد.

 

مستندات خوب

موضوع دیگری که باید در بین گزینه هایی که برای پاسخ به سوال مزایای Vue JS چیست ارائه می شود به آن هم توجه داشته باشیم این است که Vue JS دارای مستندات و همینطور داکیومنت های خوبی است که می تواند به شما کمک کند یک یادگیری خوب را از این فریم ورک داشته باشد و از آن هم مهم تر در صورتی که به ارور و ایرادی خوردید بدانید که چطور باید آن را رفع کنید.

در مورد داکیومنت ها و مستنداتی که یک فریم ورک دارد باید گفت که یا یکی از اصلی ترین موضوعات در یک فریم ورک طرفیم که می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که این فریم ورک تا چه اندازه در کار خود جدی بوده و ارائه کنندگان آن چقدر به فکر کاربران خود هستند. در این مورد باید گفت که Vue JS سنگ تمام گذاشته است و در مستنداتی که ارائه داده است می توانید هر چیزی که برای کار کردن و رفع خطاها در این فریم ورک نیاز دارید را پیدا کنید.

علاوه بر یک آموزش کار کردن با این فریم ورک و قابلیت هایی که دارد، مستندات Vue JS به شما این امکان را می دهد که به صورت کامل با زیر و بم آن آشنا شده و بدانید که کجا باید از چه قابلیتی استفاده کرد و بهتر است در کجا چه ویژگی ای را استفاده نکنید. در واقع این مستندات به شما روش استفاده بهینه از این فریم ورک را خواهد داد که باید به آن توجه داشته باشید.

این موارد را می توان بهترین و اصلیترین مواردی معرفی کرد که می توان در پاسخ به سوال مزیت های استفاده از فریم ورک Vue JS چیست ارائه داده می شوند و باید بگوییم به هیچ عنوان موارد کم و کوچکی نیستند. فریم ورک Vue JS می تواند به ما یک سیستم جامع و همینطور ساده و سبک را برای تولید یک فرانت اند زیبا، کارا و همینطور سبک و روان بدهد که به سادگی قابل درک بوده و مستندات خوبی هم برای کارکردن با آن وجود دارد که در این راه می تواند به ما کمک کند. در کل می توان این فریم ورک را یکی از فریم ورک های حرفه ای و خوب ارزیابی کرد.

آنچه که تا اینجای کار با هم بررسی کردیم این بود که مزایا و ویژگی های Vue JS چیست و چه کمکی به ما می کند. اما در مورد Vue JS باید گفت که این فریم ورک هم مانند هر فریم ورک دیگری معایب و چالش هایی را برای خود دارد که برنامه نویس باید از آنها اطلاع داشته باشد. در ادامه این موضوع که معایب کار کردن با Vue JS چیست را به صورت کامل بررسی می کنیم.

 

معایب Vue JS چیست

به طور کلی می توان گفت که هر فریم ورکی در کنار تمامی مزایا و ویژگی های خوبی که ارائه می کند، معایب مختلفی هم دارد و باید گفت که حق هر برنامه نویسی است که قبل از اینکه به سراغ یک فریم ورک برود، از این معایب و چالش ها آگاه باشد و بداند که با چه چیزی طرف است. در مورد اینکه این معایب Vue JS چیست باید گفت که Vue JS یک فریم ورک با طراحی خوب و کامل است که معایب آن را به حداقل رسانده است و در صورتی که شما به درستی کار برنامه نویسی در این فریم ورک را انجام دهید، مشکل چندانی نخواهید داشت و می توانید از آن مطمئن باشید.

در صورتی که بخواهیم به صورت موردی این موضوع که معایب استفاده از Vue JS چیست را بررسی کنیم می توانیم به چنین لیستی برسیم:

 

عدم وجود پشتیبانی سازمانی

یکی از معایبی که می توان گفت که به Vue JS وارد است این است که از یک پشتیبانی خوب و سازمانی بهره مند نیست. هر چند جامعه توسعه دهندگان این فریم ورک که شما می توانید در سایت رسمی Vue JS آنها را ببینید به خوبی توانسته اند این فریم ورک را توسعه داده و تا اینجای کار آن را پشتیبانی کنند، اما مشخص نیست که در آینده هم همین کار را انجام داده و ممکن است که در خیلی از مواردی که در پیش روی این فریم ورک قرار دارد، در جایی این موضوع خود را نشان دهد.

در مقایسه با سایر فریم ورک های طراحی فرانت اند مانند انگولار جی اس که از پشتیبانی سازمانی ای که گوگل برای آن ارائه کرده است، استفاده می کند، باید گفت که Vue JS خیلی پشتیبانی قابل اطمینان و قوی ای ندارد و همین موضوع باعث شده است که از تکنولوژی های جدیدی که ارائه می شود کمی عقب تر بماند و شما باید برای استفاده از تکنولوژی های جدیدی که در وب ارائه می شود و تعداد آنها نیز به هیچ عنوان کم نیست مدت به نسبت زیادی را صبر کنید و ممکن است که از فواید این امکانات جدید محروم بمانید.

 

جامعه توسعه کوچک

در کنار عدم وجود سازمان برای پشتیبانی از این فریم ورک می توان گفت وجود جامعه پشتیبانی کوچک یکی دیگر از مواردی است که باید برای پاسخ به این سوال که معایب Vue JS چیست به آن هم اشاره کنیم. جامعه کاربری فریم ورک Vue JS در حال حاضر از ۸۰ برنامه نویس و دولوپر از سراسر دنیا تشکیل شده است که به صورت آزادانه با این فریم ورک همکاری می کنند و باید گفت که برای فریم ورکی با این اندازه کمی کوچک بوده و بهتر است وقتی که کار تا این اندازه پیش رفته است، ارائه کنندگان این فریم ورک به فکر گسترش و یا سازماندهی آن باشند.

 

پلاگین و کامپوننت کم

در بخش های قبلی در مورد اینکه پلاگین های تمیز و مرتب و همینطور کاربردی Vue JS چیست و چطور توانسته اند به فعالیت این فریم ورک حرفه ای کمک کنند، صحبت کردیم و دیدیم که از نظر کاربرد تا چه حد باعث پیشرفت این فریم ورک شده اند. اما باید در نظر داشت که این پلاگین ها و کامپوننت های Vue JS از نظر تعداد مک بوده و شما آزادی عمل زیادی را برای کار با آنها نخواهید داشت.

ازین رو ممکن است خیلی از سایت هایی که با این فریم ورک طراحی می شود شبیه به هم باشد و در صورتی که بخواهید از این موضوع فرار کنید لازم است که وقت بیشتری برای تغییر این پلاگین ها و ظاهر سایت خود بگذارید که این مسئله علاوه بر زمان بر بودن، ممکن است باعث از دست رفتن جامعیت کامپوننت ها و همینطور ایجاد خطاهای غیر منتظره ای در سایت شما هم بشود.

 

تغییرات شدید

یکی دیگر از مواردی که در پاسخ به این سوال که معایب Vue JS چیست می توانیم به آن اشاره کنیم این است که تغییراتی که Vue JS دارد شدید و زیاد بوده و این فریم ورک هنوز یک فریم ورک در حال توسعه است که حالت استاندارد خود را آنچنان که باید پیدا نکرده است. در این فریم ورک شما ممکن است با موارد زیادی مواجه شوید که روش کارکرد آن در یک آپدیت جدید از بین خواهد رفت و قابلیتی که شما قبل از آپدیت از آن استفاده می کردید بعد از آپدیت جدید به صورت کامل تغییر کرده است.

این موضوع هم می تواند یادگیری کارکردن با Vue JS را مختل کرده و هم می تواند روی کیفیت کاری که در آخر تحویل می شود تاثیر گذاشته و باعث بروز خطاهایی در این سیستم شود که در مجموع باید گفت که یکی از معایب Vue JS به شمار می رود.

 

مشکلات با iOS و سافاری

در مورد محصول نهایی که Vue JS به ما تحویل می دهد باید بگوییم که معمولا سایت هایی که با استفاده از این فریم ورک طراحی می شوند، مشکلات مختلفی را برای نمایش در مرورگر سافاری و همینطور iOS دارند. در این رابطه باید در نظر داشته باشید که سایت شما می تواند برای جامعه کاربری استفاده کننده از محصولات اپل قابل دسترسی نباشد و با ایراد نمایش داده شود که می توان گفت یکی از بدترین اتفاقاتی است که می تواند برای یک سایت اینترنتی رخ دهد.

در مجموع می توان گفت مشکلات نظیر این می تواند سایت شما را حسابی به هم بریزد و تاثیرات شدیدی روی بازدهی سایت داشته باشد. پس زمانی که می خواهید یک سایت اینترنتی را با استفاده از فریم ورک Vue JS طراحی کنید باید این موارد را در نظر داشته باشید و آنها را در مرکز توجه خود قرار دهید.

به طور کلی می توان گفت که عموم مشکلاتی که در پاسخ به سوال معایب Vue JS چیست به آنها اشاره کردیم وارد مربوط به طراحی و جامعه کاربری این فریم ورک بوده و برای برنامه نویسی که می خواهد با آن کار کند دردسر های کمی را دارد. ازین رو هم می توانیم بگوییم که فرم ورک Vue JS یکی از فریم ورک های خوب است و در صورتی که برای برنامه نویسی به سراغ آن بروید شما را نا امید نخواهد کرد و می تواند بازدهی خوبی را به شما بدهد.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت جامع به بررسی این موضوع که Vue JS چیست و چه کاری را برای ما انجام خواهد داد پرداختیم و دیدیم که این فریم ورک فرانت اند از کجا آمده است و با چه روش هایی توانسته به چه موقعیتی برسد. اگر بخواهیم بگوییم که روال اصلی کار Vue JS چیست می توان به الگوی طراحی اصلی MVVM اشاره کرد و البته باید این موضوع را در نظر داشت که Vue JS قابلیت های خوب دیگری را مانند استفاده از کامپوننت ها، تمپلیت های آماده خوب و همینطور ترانزیشن های زیبا برای متحرک سازی برنامه ها و ارتقای رابط کاربری که ارائه می کند در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
28 ⁄ 14 =