جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهارور Request Timeout 408 چیست و چگونه رفع می شود
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

ارور Request Timeout 408 چیست و چگونه رفع می شود

ارور Request Timeout 408 یکی از ارور هایی است که در زمان مراجعه به سایت های مختلف ممکن است با آن مواجه شوید. به طور کلی برخوردن به یک ارور می تواند کمی دردسر ساز باشد و عموما از مواردی است که میتواند باعث فرسایش اعصاب شما شود. اما بهترین راهکار به جای بد و بیراه گفتن به اینترنت و سایت و سیستم و هر چیزی که شما آن را مقصر بدانید، راه دیگری نیز وجود دارد که از این وضعیت رهایی پیدا کنید. چک کردن کد ارور اعلام شده یکی از این موارد است. در این مقاله قصد داریم در مورد کد 408 با شما صحبت کنیم و ببینیم که چگونه میتوانیم ارور Request Timeout 408 را برطرف کنیم.

در مقالات ارور Gateway Timeout 504 ، ارور Forbidden 403 ، ارور Bad Gateway 502 ، ارور Bad Request 400 ،  رفع ارور ۵۰۳ ، رفع ارور ۵۰۰ و خطای ۴۰۴ چیست در مورد سایر ارور ها و روش های رفع آنها صحبت کردیم. اکنون نوبت به بررسی ارور Request Timeout 408 رسیده ایم. اما قبل از اینکه بررسی این ارور را شروع کنیم، نیاز است تا کمی در مورد ساختار ریکوئست ها و همینطور بحث Timeout که باعث از دست رفتن آنها می شود صحبت کنیم و با این موراد بیشتر آشنا شویم.

 

Request چیست

احتمالا در مباحث مربوط به کامپیوتر و اینترنت نام Request یا همان درخواست را زیاد شنیده باشید. ارسال درخواست مکانیزمی است که شما با استفاده از آن می توانید به سایت مورد نظر خود اعلام کنید که چه چیزی را از آن می خواهید.

در کامپیوتر ما به وسیله رابط هایی مانند صفحه کلید و ماوس با سیستم خود ارتباط برقرار می کنیم. هر بار که یک کلیک انجام میگیرد و یا یکی از دکمه های صفحه کلید فشار داده می شود، یک سیگنال حاوی کد مربوطه به پردازنده فرستاده می شود و درخواست شما از پلی کردن یک فایل ویدئویی و یا باز کردن یک پوشه هر چیزی که باشد برای شما انجام خواهد شد. در اینترنت اوضاع کمی فرق می کند. پردازنده ای که قرار است کلیک شما روی یک دکمه یا لینک را پردازش کرده و نتیجه را به شما نمایش دهد، ممکن است در جایی خیلی دور تر قرار داشته باشد و این کلیک شما باید به همراه کلیک های بسیار دیگری در یک بستر مخابراتی قرار گرفته، راه خود را به سمت سرور پیدا کند و به پردازنده مورد نظر برسد.

ریکوئست چیست

اینجاست که مکانیزم ارسال درخواست و ریکوئست به میان می آید. روشی که با استفاده از آن این امکان را خواهید داشت که بدون در نظر گرفتن سایر کلیک ها و درخواست هایی که در بستر شبکه در حال انتقال هستند، کاری که میخواهید سایت برای شما انجام دهد را به سرور سایت فرستاده و منتظر پاسخ باشید.

 

مکانیزم ارسال درخواست

درخواست ها برای اینکه در سطح شبکه حرکت کنند نیاز دارند تا خود را با معماری شبکه هماهنگ کنند، در بستر هر شبکه قوانینی حکم فرماست که به آنها پروتکل می گویند. بستر اینترنت نیز از این قانون مستثنا نبوده و پروتکل TCP/IP روی آن برقرار است. برای استفاده از این پروتکل هر داده ای که میخواهد روی شبکه حرکت کند باید به بسته های کوچکی به نام پکت (Packet) تبدیل شود. این بسته های کوچک هر کدام از دو بخش داده و هدر تشکیل شده اند.

در بخش هدر مشخصات این بسته ها مانند اینکه فرستنده آن کیست، گیرنده کجاست، بسته چندم از یک درخواست و یا پاسخ به درخواست می باشد و سایر موارد مدیریتی قرار دارد. بخش داده نیز همان داده اصلی و متن درخواستی که ارسال می شود به صورت رمزگذاری شده قرار گرفته است که صرفا توسط گیرنده قابل شناسایی و خواندن است.

هر بسته ای که در سطح شبکه جاری می شود و میخواهد به مقصد خود برود، برای این جابجایی و حرکت در شبکه هزینه بر بوده و برای حرکت آن باید منابع صرف شود. در نظر بگیرید که بسته های سرگردانی که مقصد آنها مشخص نیست در شبکه زیاد شده و برای خود در بین سرور های مختلف جابجا شوند، بدیهی است که مصرف منابع توسط این بسته ها یک موضوع مهم تلقی می شود که میتواند به سرورها و کارکرد شبکه آسیب برساند. برای راه حل این موضوع عنصری به نام Timeout ایجاد شد که در ادامه به آن می پردازیم.

 

Request Timeout چیست

Timeout که عنصر اصلی مد نظر در ارور Request Timeout 408 نیز می باشد یکی از مواردی است که برای کنترل بسته های سرگردان و یا بسته هایی که مدت زیادی را در شبکه باقی مانده است و می توانند عملکرد کل شبکه و اینترنت را کاهش دهند می باشد. در هدر تمامی بسته هایی که در سطح شبکه در جریان هستند، یک عنصر به نام Time قرار دارد که مشخص می کند، بسته چه مدتی است که در سطح شبکه در حال حرکت است. سرور ها نیز عنصر دیگری را به نام Timeout دارند. وقتی یک بسته به یک سرور وارد می شود، سرور در اولین اقداماتی که روی بسته انجام می دهد، مقدار Time را با زمان Timeout تنظیم شده از طرف مدیریت مقایسه میکند.

Request Timeout چیست

در صورتی که بسته بیش از حد مجاز خود در شبکه مانده باشد و مقدار Time بسته از Timeout سرور بیشتر شده باشد، سرور بسته را دراپ کرده و پیام خطایی برای ارسال کننده می فرستد که ارور Request Timeout 408 یکی از اصلی ترین این پیام های خطا می باشد. در ادامه به ارائه اطلاعاتی بیشتر در مرد بروز ارور Request Timeout 408 خواهیم پرداخت.

 

چرا با ارور Request Timeout 408 مواجه می شویم

همانطور که در بخش های قبلی دیدیم وقتی که بسته های ما مدت زمان زیادی را در شبکه بمانند، درخواستی که به سرور یک سایت ارسال شده است توسط سرور ها دراپ شده و ارور Request Timeout 408 به ما بازگردانده می شود. در واقع وقتی ارور Request Timeout 408 را می بینیم به این معنی است که به علت طول کشیدن مدت زمان، این درخواست هیچگاه نتوانسته است که به سایت برسد و در میانه راه نابود شده است.

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند از رسیدن به موقع درخواست به سایت جلوگیری کند و ارور Request Timeout 408 را برای ما به نمایش در بیاورد. یکی از مهمترین این علت ها پایین بودن سرعت اینترنت و اختلال در کارکرد ISP است، اینکه درخواست شما نتواند به وب سرور مورد نظر برسد و در میانه راه دراپ شود یکی از دلایل اصلی ارور Request Timeout 408 می باشد.

به طور کلی ارور Request Timeout 408 وقتی نمایش داده خواهد شد درخواست شما به سایت نرسد و پاسخی از طرف آن نداشته باشید. ارور Request Timeout 408 یکی از ارور های سمت کلاینت بوده و میتوان گفت که تقریبا سایت در بروز این مشکلات هیچ نقشی ندارد. مگر اینکه خرابی های مختلف باعث شود که درخواست ها به وب سرور نرسد و مدت زمان آنها تمام شود.

 

رفع ارور Request Timeout 408

ارور Request Timeout 408 مانند هر ارور دیگر و هر خطایی قابل رفع شدن است و مجموعه اقداماتی وجود دارد که میتوان برای رفع این ارور و دستیابی به خدمات سایت به صورت کامل از آنها استفاده نمود. به طور کلی میتوان دو دسته اقدامات را برای رفع ارور Request Timeout 408 در نظر گرفت. در صورتی که میخواهید از یک سایت استفاده کرده و با ارور Request Timeout 408 مواجه می شوید، باید راهکارهای سمت کاربر و در صورتی که یک مدیر سایت هستید که این ارور به کاربران سایت شما نمایش داده می شود، لازم است تا اقدامات مناسب برای سمت مدیریت را جهت ارور Request Timeout 408 دنبال کنید.

رفع ارور Request Timeout

در ادامه به معرفی و بررسی این دو دسته اقدام خواهیم پرداخت.

 

رفع ارور Request Timeout 408 از سمت کاربر

ارور Request Timeout 408 معمولا یکی از ارور های سمت کلاینت بوده و بیشتر مواقع هیچ ارتباطی به سایت ندارد. در این حالت باید شما راهکار هایی را استفاده کنید که بتوانید با تغییر رابط، درخواست خود را به سرور رسانده و پاسخ مناسب خود را دریافت کنید. این اقدامات به این صورت می باشد:

 

تلاش مجدد برای دسترسی

یکی از اولین کارها و بدیهی ترین کارهایی که باید برای رفع ارور Request Timeout 408 انجام دهید این است که تلاش کنید تا دوباره به سایت متصل شوید. برای اینکار ابتدا URL مورد نظر خود را چک کنید، صفحه را رفرش کرده و منتظر بمانید. در صورت در یافت مجدد ارور Request Timeout 408 میتوانید از کلید های Ctrl+F5 برای رفرش کردن بدون در نظر گرفتن کوکی ها و یا حالت مخفی مرورگر خود استفاده کنید.

تغییر مرورگر و استفاده از یک مرورگر دیگر نیز می تواند نتایج خوبی را برای شما داشته باشد. چک کردن ارتباط اینترنت نیز موثر خواهد بود، خاموش و روشن کردن مودم میتواند خیلی از خطاهایی که از طرف ISP شما روی شبکه اعمال می شود را رفع کند.

تلاش مجدد برای دسترسی به سایت

 

پاک کردن کوکی ها و کش

در صورتی که از اقدامات قبلی نتیجه یا حاصل نشد، وقت آن رسیده است که با یک سابقه تمیز درخواست خود را برای سایت ارسال کنید. این احتمال وجود دارد که سرور هایی که درخواست شما در طول مسیر با آنها مواجه می شود، شما را به عنوان یک نود مجرب بشناسند، وارد شدن با چهره ای جدید و درخواست هایی تازه می تواند به شما کمک کند که به راحتی از کنار آنها عبور کرده و بدون برخورد به ارور Request Timeout 408 درخواست خود را به مقصد برسانید.

برای اینکار میتوانید به تنظیمات Privacy and Security مرورگر خود رفته و سایت مربوطه را پیدا کنید. شما از این بخش امکان پاک کردن تمامی کوکی ها و کش مرورگر را خواهید داشت.

 

تغییر IP

یکی از روش هایی که معمولا برای رفع ارور Request Timeout 408 پیشنهاد می شود این است که IP خود را تغییر دهید. تعویض IP در بستر اینترنت به منزله این است که شما شخص دیگری هستید. در این حالت احتمال مشاهده ارور Request Timeout 408 به حداقل می رسد و میتواند به راحتی این ارور را برطرف کند. ساده ترین روش برای تغییر IP استفاده از VPN است. شما با یک VPN ساده و رایگان میتوانید IP خود را تعویض کرده و حتی لوکیشن آن را هم انتخاب کنید.

اما برای سایت های داخلی مانند سایت های دولتی و یا دانشگاهی که نمیتوان به VPN به آنها دسترسی داشت و به شما میگوید که با IP داخلی نیاز به ورود دارید چه کار باید بکنید!؟ در صورتی که اینترنت شما یک اینترنت معمولی باشد که از IP داینامیک استفاده می کند، میتوانید با چند بار خاموش روشن کردن مودم یک IP جدید دریافت کنید، همینطور در صورتی که عجله داشته باشید میتوانید با تماس با پشتیبانی از آنها بخواهید که یک فایل IP جدید را برای شما بارگذاری کنند.

تغییر IP

اینکار کمی زمانبر خواهد بود و رفرش شدن IP شما ممکن است مدتی به طول بیانجامد. اما با ریست کردن مودم و تعویض آن دیگر نیازی به VPN نخواهید داشت و ارور Request Timeout 408 رفع خواهد شد.

 

تغییر اپراتور اینترنت

یکی از روش هایی که می تواند برای شما یک IP مجزا، یک ارتباط تازه و از طریق سرور های جدید را ایجاد کند این است که ارائه دهنده اینترنت خود را تغییر دهید. البته منظور ما این نیست که برای دسترسی به یک سایت، ISP خود را عوض کرده و چند روزی را در این جابجایی وقت صرف کنید. شما می توانید از موبایل خود و اینترنت همراه کمک بگیرید، یا در صورتی که تلفن همراه شما دو سیم کار داشته باشد می توانید اپراتور تلفن های همراه دیگر را انتخاب کنید. در صورتی که به این امکانات دسترسی ندارید، میتوانید به سراغ روش های بعدی بروید که قطعیت بیشتری نیز دارند.

 

تماس با مدیران سایت و یا ISP

ممکن است این مشکل تنها مربوط به شما نباشد و از طرف سایت و هاستینگ و یا دیتاسنتری باشد که سرور های سایت در آن قرار دارند. برای متوجه شدن این موضوع بهترین راه این است که از پشتیبانان و مدیریت سایت کمک بگیرید. در صورت لزوم می توانید با آنها تماس بگیرید. همینطور اگر به صفحات دیگری از سایت دسترسی دارید می توانید برای آنها تیکت گذاری کنید.

در صورتی که هیچ دسترسی ای به سایت برای شما باقی نمانده است و امکان تیکت گزاری وجود ندارد بهتر است با ISP خود تماس بگیرید. احتمال دراپ شدن بسته های ارسالی از طرف شما توسط سرور های ISP یکی از دلایل شایع برای بروز ارور Request Timeout 408 می باشد.

 

رفع ارور Request Timeout 408 برای مدیریت

اگر یک وبمستر یا مدیر سایت باشید این احتمال وجود دارد با این موضوع مواجه شوید که کاربران تان به شما اعلام کنند در هنگام استفاده از سایت و یا بعضی از صفحات با ارور Request Timeout 408 مواجه می شوند، در این حالت باید چه کار کنید و چگونه می توانید از شر این ارور خلاص شوید. انجام مراحل زیر می تواند ارور Request Timeout 408 را به طور کامل از سایت شما رفع کند.

رفع ارور در سمت مدیریت

 

چک کردن ترافیک

یکی از روش هایی که با استفاده از آن میتوانید مطمئن باشید که سایت شما دچار ارور Request Timeout 408 نشده است و این مشکل از سمت ISP کاربران تان هست این است که ترافیک سایت خود را چک کنید، البته چک کردن ترافیک به این معنا نیست که دنبال شلوغی بگردید. زیرا هر چقدر که وب سرور شما شلوغ باشد و منابع شما درگیر شده باشد، با یک ارور سری 4xx مواجه نمی شوید و باید انتظار ارور های سری 500 را داشته باشید.

شما باید ترافیک سایت خود را کنترل کنید و ببینید که قطعی ترافیک داشته اید یا خیر. در صورتی که ترافیک شما به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده باشد به این معناست که یک جای کار میلنگد و تعداد ثابت کاربری که شما به صورت روزانه و یا به صورت لحظه ای در سایت خود داشته اید، امکان ورود را ندارند، در اینجاست که شما مطمئن می شوید ایراد از سایت است یا خیر، و هم میتوانید برای برطرف کردن آن وارد عمل شوید.

بعد از تشخیص رخ دادن ارور Request Timeout 408 باید مراحل بعد را دنبال کنید.

 

بررسی لاگ سایت

یکی از کارهایی که بعد از مشخص شدن ایراد در کل سایت و یا بعضی از صفحات باید به آن بپردازید، بررسی لاگ سایت خواهد بود. باید بدانید که ارور Request Timeout 408 در کدام صفحات نمایش داده می شود و آیا این احتمال وجود دارد که به علت افزونه ای خاص که در این صفحه فعال است، و یا یک ماژول که دچار مشکل شده است، صفحه درخواست ها را دریافت نکرده و ارور Request Timeout 408 به کاربر نمایش داده شود.

بررسی لاگ سایت

در صورتی که صفحات مشکل دار را پیدا کنید می توانید به راحتی آنها را رفع کرده و اگر هم دیدید که مشکل وسیع تر از آن است که به نظر می رسد می توانید با برنامه نویس خود مشورت کنید.

 

چک کردن وب سرور

یکی دیگر از کنترل هایی که در رابطه با ارور Request Timeout 408 باید روی سایت خود انجام دهید چک کردن وب سرور از نظر زمان های Timeout می باشد. شما با استفاده از تنظیمات وب سرور خود این امکان را خواهید داشت که تایم اوت درخواست های خود را بالا ببری و مشاهده ارور Request Timeout 408 را به کاربران خود به حداقل برسانید.

برای چک کردن وب سرور می توانید از هاستینگ خود کمک بگیرید و یا در صورتی که از سرور مجازی برای راه اندازی سایت استفاده می کنید، خودتان آن را چک کنید.

در وب سرور آپاچی متغیر های  KeepAliveTimeout و یا RequestReadTimeout دارای مقادیری هستند که تعیین می کنند مدت زمان Timeout برای درخواست های سایت شما چه میزان باشد، همینطور برای چک کردن وب سرور انجین ایکس باید به دنبال دستورات client_body_timeout، client_header_timeout و یا  keepalive_timeout باشید و این مقدار را تغییر دهید.

 

اقدامات عمومی کنترل CMS

اگر دیدید که وب سرور در حالت طبیعی قرار دارد، بعضی از صفحات شما دچار مشکل شده و ترافیک سایت افت کرده است، باید نگاهی به سیستم مدیریت محتوایی که از آن استفاده می کنید بندازید. برای بررسی این مورد ما سیستم مدیریت محتوای وردپرس را که به عنوان پر استفاده ترین CMS در وب فارسی شناخته می شود را بررسی خواهیم کرد. مراحلی که در ادامه عنوان می شود میتواند برای کنترل این سیستم در ارور Request Timeout 408 و یا هر ارور دیگری مفید باشد.

کنترل کردن CMS

ابتدا فایل .htaccess را به صورت کامل بررسی کرده و ترجیحا با حذف آن و ذخیره سازی مجدد پیوند های یکتا، یکبار آن را به طور مجدد ایجاد کنید.

در صورت پا برجا بودن مشکل تمامی افزونه ها را غیر فعال کرده و سایت را چک کنید، اگر مشکل برطرف شده بود افزونه ها را یکی یکی فعال کرده تا افزونه مخرب را پیدا کنید. اگر مشکل برطرف نشد باید به سراغ قالب بروید.

قالب وردپرسی که از آن استفاده می کنید را به طور کامل غیر فعال کرده و قالب پیشفرض وردپرس را فعال نمایید. سایت را برای رفع مشکل بررسی کرده و تمامی موارد را کنترل کنید.

لاگ سرو خود را مجددا کنترل کرده و با توجه به اینکه اکنون ریزه کاری های کمتری روی سایت شما وجود دارد، خطا را موقعیت یابی کنید.

با انجام این مجموعه اقدامات در صورتی که ارور Request Timeout 408 از سیستم مدیریت محتوای شما ناشی شده باشد، که البته کمی بعید به نظر می رسد، براحتی رفع خواهد شد. اما معمولا انجام این کارها برای ارورهایی که روی سایت های وردپرسی اتفاق می افتد می تواند خیلی کمک کننده و مفید باشد.

 

 

تماس با پشتیبانی و هاستینگ

به عنوان آخرین کاری که برای رفع ارور Request Timeout 408 از دست ما ساخته است می توانیم با پشتیبانی تماس بگیریم، در خیلی از موارد ممکن است سرور های DNS و همینطور وضعیت کلود هاستینگی که از سرویس های استفاده می کنید علت اصلی ایجاد ارور Request Timeout 408 باشند. پیشنهاد می شود در زمان تهیه سرویس های هاست و سرور خود دقت کافی را به خرج داده و از هر هاستینگی خرید نکنید.

ارائه پشتیبانی مناسب نیز یکی دیگر از مواردی است که باید در این مورد به آن توجه ویژه داشته باشید. در صورتی که کارشناسان هاستینگ شما به اندازه کافی خبره باشند و در کار خود مهارت و تجربه داشته باشند میتوانند کمک خوبی برای رفع این مورد را به شما ارائه کنند.

تماس یا پشتیبانی

 

نتیجه گیری

ارور Request Timeout 408 یک ارور سمت کلاینت است و دلیل آن این است که درخواست های ارسال شده از طرف کاربر، به وب سرور نرسیده و در میانه راه بر اثر طولانی شدن مدت زمان استانداردی که برای آنها تعیین شده است، دراپ می شوند. برای رفع ارور Request Timeout 408 چه در سمت کاربر و چه در سمت مدیریت سایت، اقدامات متعددی وجود دارد که باید آنها را انجام دهید. فراموش نکنید که این ارور یک ارور سمت کلاینت بوده و معمولا خیلی کم اتفاق می افتد که ایراد از سمت سایت باشد. اگر هم ایرادی از سایت مواجه ایجاد ارور Request Timeout 408 باشد، احتمالا مربوط به سرور های هاستینگ است که هیچ درخواستی به سایت نمی رسد. برای حل این مشکلات میتوانید از سرویس های با کیفیت هاست ابری و همینطور سرور مجازی مارال هاست استفاده نمایید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
24 − 11 =