جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگایمیلپروتکل POP3 چیست و چگونه کار می کند
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

پروتکل POP3 چیست و چگونه کار می کند

وقتی اینترنت گسترش پیدا کرد سرویس های متنوعی بودند که ارائه شدند و در اختیار ما قرار گرفتند، یکی از مهمترین این سرویس ها نامه های الکترونیکی یا همان Email ها هستند که شاید امروزه با گسترش پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی مختلف کمی استفاده از آنها کمرنگ شده باشد. اما همچنان به عنوان یکی از روش های ارتباطی رسمی به شمار می آید و در کاربرد های خاص دیگر هنوز به صورتی قدرتمند در حال کار است. پروتکل POP3 یکی از پروتکل هایی است که در زمینه این سرویس خدمت می کند و می توان آن را یکی از اجزای موثر در ارسال و دریافت ایمیل معرفی کرد. هر چند که جایگزین های بهتری نیز برای این پروتکل وجود دارد اما کارکرد منحصر بفرد آن باعث شده است تا همچنان موجودیت خود را حفظ کند.

قبل از اینکه ببینیم پروتکل POP3 چیست و چه کاری را برای شما انجام می دهد، لازم است تا کمی در رابطه با ماهیت ایمیل ها صحبت کنیم و ببینیم که ایمیل چگونه کار می کند تا مشخص شود پروتکل POP3 در کجای این چرخه قرار دارد.

 

سرویس ارسال ایمیل چیست

اولین شبکه اینترنتی که ایجاد شد دو کامپیوتر را در دو دانشگاه به هم مرتبط می کرد، آزمایشگاه نظامی آرپا یک شبکه نسبتا بزرگتر را در آمریکا ایجاد کرد و می توان گفت اولین شبکه بزرگ جهان که یک ارتباط مبتنی بر دریافت و ارسال بسته ها بود بوجود آمد و آرپانت نام گرفت. این شبکه گسترش پیدا کرد و اینترنت را تشکیل داد و به صورت یک پروژه عمومی ارائه شد. پست الکترونیک، Electronic Mail یا همان Email مربوط به اواخر دوره آرپانت می شود و اگر بخواهیم عمومی شدن اینترنت را نقطه شروع آن در نظر بگیریم می توانیم بگوییم که سرویس های ایمیل به نوعی یک سرویس ما قبل تاریخ به حساب می آید و قدمت آن به قبل از اینترنت باز می گردد.

سرویس ارسال ایمیل

ایمیل در طی این سال های متمادی تغییرات زیادی داشته است و پروتکل های زیادی به آن اضافه شده است، امکانات آن تغییر کرده و برخی از پروتکل های نیز مانند، پروتکل POP3 تقریبا به حاشیه رانده شده اند، اما می توان گفت که ساختار کلی نامه الکترونیکی ثابت مانده است و تغییری نداشته است. سرویس ایمیل به شما این امکان را خواهد داد تا یک پیام متنی از نوع متن و یا کد HTML را با اندازه ای مشخص از طریق پروتکل هایی خاص مانند SMTP، IMAP و پروتکل POP3 برای یک آدرس ایمیل دیگر ارسال کنید.

دقت داشته باشید که در این تعریف به جای شخص دیگر از آدرس ایمیل استفاده شد، زیرا مواردی هستند که شما ایمیل را برای یک برنامه کامپیوتری و یا یک ربات ارسال می کنید. این ایمیل می تواند حاوی دستورات مربوطه باشد. اینکه در حال حاضر سرویس شما چه شرایطی دارد و برای کار خود از چه پروتکل هایی استفاده می کند مواردی هستند که سرویس دهنده ها آنها را تعیین می کنند.

 

سرویس دهنده های بزرگ ایمیل

وقتی صحبت از ایمیل به میان می آید واژه هایی نیز با آن همراه خواهند بود که معمولا مربوط به بزرگترین ارائه دهندگان سرویس های ایمیل هستند که به یک اصلاح تبدیل شده است. از انواع مختلف آنها می توان به جیمیل، یاهو، اوت لوک و در موارد قدیمی تر هات میل اشاره کرد. خیلی از این سرویس دهنده ها تبدیل به یک برند و نام شده اند و بعضا به صورتی اشتباه به جای خود ایمیل به کار میروند.

معمولا سرویس دهنده های بزرگ استاندارد های خود را دارند که شامل استفاده از پروتکل SMTP و همینطور IMAP می باشد و انتخاب این موضوع که از پروتکل POP3 استفاده شود یا نه صرفا در بعضی از آنها وجود دارد. معمولا ارائه یک سرویس ایمیل به صورت رایگان می باشد اما ویژگی ها و امکاناتی نیز وجود دارد که به صورت پرمیوم بوده و شما می توانید با تهیه اشتراک برای خود از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال با استفاده از سرویس های پرداختی Yahoo شما به یک سرویس ویژه به نام Yahoo Plus دسترسی خواهید داشت که علاوه بر فضای ذخیره سازی بیشتر امکاناتی مانند استفاده از پروتکل POP3 را به شما خواهد داد.

سرویس دهنده های ایمیل

اما این سرویس ها می توانند به صورت خصوصی نیز راه اندازی شوند. شما برای راه اندازی یک ایمیل شخصی به یک دامنه و همینطور یک هاست که این قابلیت را پشتیبانی بکند نیاز خواهید داشت. به عبارت دیگر در صورتی که یک سایت داشته باشید، به راحتی می توانید یک سرویس دهنده ایمیل برای خود ایجاد کنید.

 

سرویس ایمیل سایت

سرویس های ایمیل سایت یکی از مهمترین و الزامی ترین مواردی است که شما باید برای سایت خود ایجاد کنید، در صورتی که شما یک سایت فعال داشته باشید، برای موارد متعدد و مختلفی ممکن است که به ایمیل سایت خود نیاز داشته باشید. در نظر داشته باشید که خیلی از تبادلات با سایت شما ممکن است به ایمیل رسمی سایت شما یعنی همان [email protected] که در آن Yoursite.com درواقع همان دامنه شما است، نیاز باشد. از این سرویس ها می توان به خدمات انتقال مالکیت دامنه اشاره کرد که در آن تمام کارهای شما با استفاده از ایمیل سایتتان انجام خواهد گرفت.

سرویس ایمیل سایت یک سرویس جامع با قابلیت های بالا برای کنترل کامل ایمیل است که شما با استفاده از آن می توانید یک دسترسی جامع به سیاست ها و پروتکل های ایمیل را در آن داشته باشید. به عنوان مثال می توانید تعداد ایمیل ها، فضایی که برای ذخیره سازی ارائه می شود، پروتکل هایی مانند IMAP یا پروتکل POP3 و اینکه در چه زمانی از کدام پروتکل استفاده شود را تنظیم نمایید. برای این تنظیمات می توانید از طریق بخش ایمیل در کنترل پنل هاست خود اقدام کنید.

پروتکل POP3 یکی از پروتکل هایی است که به علت اشغال نگه نداشتن سرور می تواند یک گزینه خوب برای استفاده در ایمیل سایت باشد که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

 

پروتکل POP3 چیست

تا اینجای مقاله دیدیم که ایمیل چیست، از کجا آمده است، توسط چه کسانی ارائه می شود و ما چگونه می توانیم یک سرور ایمیل داشته باشیم و در این بین نیز اشاره هایی به اینکه پروتکل POP3 چه نقشی دارد داشتیم. اکنون نوبت به آن رسیده است که پروتکل POP3 را به صورت کامل باز کنیم و ببینیم این پروتکل چیست و به چه دردی می خورد. برای این کار لازم است تا در مورد اینکه ایمیل چگونه کار می کند  کمی بیشتر صحبت کنیم. ادامه مطلب را با بررسی تصویر زیر ادامه خواهیم داد:

سرویس پروتکل POP3

 

عملیات سه مرحله ای که در شکل مشاهده می کنید نشان دهنده این است که یک ایمیل چگونه ارسال می شود و برای ارسال و رسیدن به مقصد باید چه مسیری را طی کند. همانگونه که مشاهده می کنید، پروتکل های زیادی در این رابطه درگیر هستند. برای ارسال ایمیل در اولین قدم از پروتکل SMTP استفاده می شود. ایمیل مورد نظر ما از طریق این پروتکل کد شده و روی بستر اینترنت به طرف سرور ها به حرکت در می آید. میل سرور ارسال کننده یا همان Sender می تواند یکی از سرویس دهندگان عمومی مانند جیمیل و یاهو و یا سایت هایی که درباره آنها صحبت کردیم باشند، و یا می تواند یک میل سرور اختصاصی مربوط به سایت و یا سرور ایمیل راه اندازی شده شما باشد.

بعد از دریافت این ایمیل توسط سرور ما، نامه الکترونیکی مورد نظر به صورت کد شده به سمت میل سرور مقصد فرستاده خواهد شد. این انتقال در زمانی کوتاه انجام خواهد گرفت و در صورتی که آدرس ایمیل را به درستی وارد کرده باشید، ایمیل شما به سرور مورد نظر خواهد رسید. در صورتی که ایمیل مورد نظر شما به یک سرور اشتباه وارد شده باشد، خیلی از سرویس ها این ویژگی را دارند تا به شما اطلاع دهند که این اتفاق افتاده است و مشکلی در میانه راه پیش آمده است.

در صورتی که میل سرور مورد نظر ایمیل را دریافت کند، یک پیام یا همان نوتیفیکیشن به سیستم و یا موبایل دریافت کننده ارسال خواهد شد که وی از این ایمیل آگاه شود. در اینجاست که پروتکل POP3 وارد میدان خواهد شد. وقتی که دریافت کننده بخواهد ایمیل خود را از سرور بخواند، ایمیل باید روی سیستم وی بارگذاری شود. این بارگذاری می تواند به یکی از روش های IMAP و یا استفاده از پروتکل POP3 باشد.

لازم به یادآوری است که استفاده از پروتکل POP3 مبنی بر این است که تنظیمات میل سرور شما آن را تعریف کرده باشد و به سرور مورد نظر گفته باشد که در نهایت این ایمیل از نوع انتقال پروتکل POP3 استفاده می کند. پروتکل POP3 به این گونه عمل می کند که در صورت خوانده شدن و دانلود شدن ایمیل از روی سرور، فایل و کد اصلی ایمیل که روی سرور بود به صورت کامل به سیستم گیرنده منتقل خواهد شد و دیگر روی سرور قابل دسترسی نخواهد بود.

سرویس های پروتکل POP3

یعنی وقتی پروتکل POP3 مورد استفاده قرار می گیرد، شما نمی توانید دوباره به سراغ این ایمیل بروید، مگر که آن را روی سیستم خود ذخیره کرده باشید. برنامه هایی مانند Microsoft Outlook وجود دارند که ایمیل های استفاده کننده از پروتکل POP3 را برای شما به صورت خودکار روی سیستم ذخیره می کنند و حتی این امکان را به شما خواهد داد که از آنها بکاپ بگیرید. اما به طور کلی با استفاده از پروتکل POP3 ایمیل از روی سرور پاک خواهد شد.

در مقابل پروتکل POP3 پروتکل IMAP قرار گرفته است که ایمیل ها را روی سرور نگه می دارد و تقریبا تمامی میل سرور های بزرگ و عمومی به صورت پیشفرض از این سرویس به جای پروتکل POP3 استفاده می کنند. در ادامه ابتدا بیشتر در مورد تفاوت های پروتکل POP3 و همینطور IMAP خواهیم پرداخت.

 

تفاوت پروتکل POP3 و IMAP

دو پروتکل POP3 و IMAP هر دو از پروتکل های دریافت ایمیل هستند و در سمت دریافت کننده مشغول به کار خواهند شد. اینکه شما با چه روشی این ایمیل را دریافت کنید، موضوعی است که سرورهای فرستنده آن را تعیین خواهند کرد. همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم تفاوت اصلی پروتکل POP3 و IMAP در این است که در پروتکل POP3 شما ایمیل را روی سیستم خود دانلود کرده، در آنجا نگهداری می کنید و نسخه اصلی از روی سرور پاک خواهد شد، اما در پروتکل IMAP شما یک کپی از آن را روی سیستم خود بیاورید و میل سرور شما نگهدارنده اصلی ایمیل خواهد بود.

اگر بخواهیم بگوییم بین دو پروتکل POP3 و IMAP کدام یک استاندارد است و باید مورد استفاده قرار گیرد باید IMAP را برای این مورد معرفی کنیم. در واقع IMAP پروتکل استانداردی است که به عنوان پروتکل استاندارد ارسال پیام روی بستر TCP/IP معرفی شده است و انتظار می رود که به صورتی کاملا حرفه ای و استاندارد وضعیت ایمیل ها را مدیریت کند. البته پروتکل POP3 هنوز کارایی های مربوط به خود را دارد که رد ادامه معرفی خواهد شد.

تفاوت پروتکل POP3 و IMAP

 

مزایا و معایب استفاده از پروتکل POP3

استفاده از پروتکل POP3 هر چند کمی دردسر ساز خواهد بود اما مزایای مربوط به خود را دارد و در بعضی از موارد باید حتما از آن استفاده شود. مهمترین دلیلی که می توان برای استفاده از پروتکل POP3 معرفی نمود، تامین امنیت محتوای ایمیلی است که برای شما ارسال می شود. با استفاده از پروتکل POP3 شما ایمیل را از روی سرور دانلود کرده و اکنون شما تنها کسی هستید که آن را در اختیار دارد. یا بهتر بگوییم ازین محتوای ایمیل تنها یک نسخه و آن هم روی دیوایس مربوطه شما وجود خواهد داشت.

در اینصورت اگر یوزرنیم و پسورد ایمیل شما فاش شود و یا مورد دسترسی قرار بگیرد، دیگر ایمیلی وجود ندارد که محتوای آن بخواهد مورد دسترسی قرار بگیرد. برای بعضی از ایمیل ها و اکانت های کاری نیز پروتکل POP3 به صورت بهینه و خودکار تمامی ایمیل هایی که ضروری نباشد را حذف خواهند کرد و شما تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که ایمیل های مورد نیاز خود و ایمیل های مهم را ذخیره کنید.

از معایب پروتکل POP3 باید به این مورد اشاره کرد که در صورتی که ناخواسته یک پیام را باز کرده و مرورگر خود را ببینید، ایمیل را از دست داده اید. حتی ممکن است از محتوای آن آگاهی نداشته باشید. یعنی این اطمینان که ایمیل به شما می دهد که همیشه و هر موقع از طریق هر دیوایسی می توانید به آن دسترسی کنید، از بین خواهد رفت و ایمیل شما یک رسانه انتقال پیام کاملا ناپایدار خواهد بود.

مزایای پروتکل POP3

 

نتیجه گیری

پروتکل POP3 یکی از پروتکل های ارسای ایمیل است که ایمیل شما را تبدیل به یک پیام یک بار مصرف می کند. به این صورت که در صورتی که به نحوی آن را ذخیره نکنید از بین خواهد رفت و دیگر به آن دسترسی نخواهید داشت. پروتکل POP3 روی سرور گیرنده فاعل خواهد شد، اما استفاده از آن را فرستنده تعیین می کند. در صورتی که میخواهید از سیستم ارسال با استفاده از این پروتکل استفاده کنید باید همه جوانب آن را بسنجید و از ارسال ایمیل های مهم با این پروتکل خودداری کنید. در صورتی که به دنبال یک سرویس ایده آل برای ایمیل خود می گردید به شما پیشنهاد می کنیم نگاهی به صفحه میزبانی ایمیل ابری بیاندازید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
21 + 10 =