جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهPBN چیست و آیا استفاده از آن درست است
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

PBN چیست و آیا استفاده از آن درست است

سئو و اهمیت آن برای سایت

وقتی یک سایت اینترنتی راه می افتد و یا یک کسب و کار اینترنتی شکل می گیرد، مطمئنا اولین هدف و بزرگترین دلیل ایجاد آن این است که به یک بازدهی خوب دست پیدا کند و رشد داشته باشد. رشد سایت شما توجه در موارد مختلف و متعددی را می طلبد و این موضوع که یک سایت چه طور می تواند به بازدهی ای که مدیران آن انتظار دارند برسد و یک سایت موفق شود خود داستانی جدا دارد که باید به صورت مفصل بررسی گردد. اما در بین روش هایی که برای بهبود بازدهی سایت معرفی می شود یک مورد می تواند از همه بهتر عمل کنند و باید بگوییم که از بقیه روش ها مهم تر است.

سئو و اهمیت آن برای سایت

مهمترین روشی که می توان گفت برای جلب کاربران و مشتری وجود دارد و می توان گفت که بالاترین خرید را از سایت ایجاد می کند، این است که کاربران خودشان به سراغ سایت بیایند. برای اینکه کاربران وارد سایت شوند یک راه حل وجود دارد و آن این است که وقتی به دنبال محصولی هستند که ما آن را در سایت خود داریم بتوانند ما را پیدا کنند. وقتی کاربری بخواهد محصولی را پیدا کند مطمئنا بهترین راه این است که در گوگل آن را سرچ کند. پس اگر گوگل به کاربری بگوید که می تواند این محصول را در سایت شما پیدا کند مطمئنا خود کاربران به سایت شما خواهند آمد و سایت شما را به عنوان یکی از ارائه کنندگانی که خیلی از افراد از آن استفاده کرده اند و اعتبار خوبی هم دارد می شناسند.

هر چه شما بتوانید جایگاه بهتری را در بین رتبه های جست و جو پیدا کنید، می توانید از اعتبار بیشتر و ترافیک بیشتری برخوردار باشید و باید گفت که سهم شما از بازار بالاتر خواهد رفت. این افزایش ترافیک که عموما به نام نرخ کلیک هم شناخته می شود به این اتلاق می شود که با توجه با جایگاهی که دارید تا چه اندازه می توانید کاربران را به سایت خود جذب کنید و یکی دیگر از مواردی است که باید در مورد آن توجه کافی را داشته باشید. در صورتی که به اطلاعات تکمیلی در خصوص این موضوع نیاز دارید می توانید این موارد را در مقاله نرخ کلیک چیست پیدا کنید. اما یک سوال مهم برای این موضوع وجود دارد و آن این است که چطور می توان جایگاهی اینچنینی را بدست آورد!؟

سئو یا همان Search Engine Optimization یکی از مهمترین مواردی است که می تواند به سوال ما پاسخ دهد. بهینه سازی سایت برای موتور های جست و جو را می توان یکی از مهمترین و اصلی ترین مواردی دانست که شما با استفاده از آن می توانید رتبه سایت خود را در موتور های جست و جو ارتقا دهید. در واقع این بهینه سازی ها به سایت شما کمک می کنند که خود را بهتر به موتور های جست و جو معرفی کرده و این موتور ها هم که می خواهند بهترین کیفیت را به کاربران خود ارائه کنند، بهترین سایت ها را در رده های بالاتر قرار می دهند و در صورتی که از نظر آنها شما خوب باشید، شما را اول از همه به کاربران معرفی می کنند.

پس می توان گفت که اهمیت سئو برای سایت هایی که می خواهند به صورت طبیعی و ارگانیک کاربرانی را وارد سایت خود کنند که مشتاق به محصولات آنها هستند و بیشترین احتمال خرید را دارند، باید سئو را بیش از هر چیزی دنبال کنند و این اتفاق هم افتاده است و بازار سئو یک بازار داغ و بزرگ شده است که اگر سری به سایت های دیجیتال مارکتینگ بزنید و از قیمت خدمات سئو بپرسید، به راحتی متوجه این موضوع خواهید شد. همینطور در صورتی که نیاز به این دارید که اطلاعات تکمیلی و کاملی را در رابطه با این موضوع که سئو چیست و چه کاری برای شما انجام می دهد داشته باشید می توانید سری به مقاله سئو چیست بزنید تا با این مورد بیشتر آشنا شوید. 

نکته مهمی که باید در مورد سئو در نظر داشته باشید این است که برای هر صنعتی می توان صد ها سایت را در اینترنت پیدا کرد. اما برای این صد سایت کمتر از ده رتبه وجود دارد که می توانند در آن قرار بگیرند. در اینجاست که نبرد بزرگ آغاز شده و همه کسانی که می خواهند با روش های مختلف از روش های درست و حسابی گرفته تا تقلب و دوز و کلک خود را به جایگاه های برتر برسانند. در این نبرد بزرگ ابزار هایی وجود دارد که می توان از آنها برای بهبود وضعیت سایت استفاده کرد که یکی از ابزار های خطرناک و تاثیر گذار که می توان آن را به سواره نظام در این جنگ تشبیه کرد، PBN است که در این مقاله می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم.

 

PBN چیست

برای اینکه بدانیم دقیقا PBN چیست باید کمی در مورد روش کار امتیاز دهی گوگل هم صحبت کنیم. دیدیم که سئو تا چه اندازه می تواند روی فروش و بازاریابی تاثیر گذار باشد، اما این موضوع که امتیاز دهی در گوگل چطور انجام می شود و برای بهینه سازی باید چه کارهایی را انجام داد مساله ای است که اگر به صورت تخصصی به آن نگاه کنیم، فوق العاده گسترده تر از این حرف ها می باشد. گوگل معیار های زیادی را برای سنجش اعتبار سایت ها دارد. اما بعضی از این معیار ها مهم تر از معیار های دیگر می باشند.

قابلیت PBN چیست

یکی از مهمترین معیار هایی که می توان گفت همیشه سئو کاران به دنبال آن بوده اند و همواره در راستای استفاده از آن به هر شکلی تلاش می کردند، بک لینک ها یا همان لینک هایی بود که از سایت های دیگر به سایت مورد نظر ما ارجاع داده می شود. به فرض مثال در صورتی که شما یک سایت داشته باشید که از ده ها سایت دیگر به سایت ما ارجاع داده شود، اعتبار آن به طور چشمگیری بالا خواهد رفت و این بک لینک ها می توانند برای یک سایت بسیار موثر باشند.

در چند سال گذشته وقتی که الگوریتم های گوگل مانند امروز هوشمند نبودند تعداد لینک های نادرست و فیک می توانست اعتبار خوبی برای سایت ایجاد کند، لینک هایی که از سایت های که بعضا به صورت فیک و صرفا با هدف تولید لینک ایجاد شده بودند اعتبار سایت را به خوبی بالا می بردند. اینجا بود که برای بهره وری هر چه بیشتر از این موضوع PBN به وجود آمد.

PBN در واقع یک سرواژه مخفف از عبارت Private Blog Network است که به معنی شبکه وبلاگ خصوصی می باشد. PBN مجموعه ای از سایت های وبلاگی و بی هدف است که تنها هدف آنها این است که به صورت زنجیره ای به یک سایت لینک داده و یک مجموعه بک لینک کامل را ایجاد کنند که تحت کنترل سئو کار است و در واقع قصد دارد اعتبار سایت اول را بالا برده و این سایت را به عنوان یک سایت اصلی معرفی کند.

پس وقتی صحبت از PBN در میان باشد و بخواهیم بگوییم که PBN چیست باید بگوییم مجموعه ای از سایت ها هستند که با هدف ایجاد بک لینک برای یک سایت اصلی، در موضوع مرتبط با سایت اصلی ایجاد شده و کاری که انجام می دهند این است که سایت هدف را مورد توجه گوگل قرار می دهند. در ادامه در مورد اینکه روش کارکرد PBN چیست بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

روش کاری PBN چیست

در صورتی که بخواهیم بگوییم روش کاری PBN چیست باید بگوییم که برای ایجاد یک PBN، نیاز داریم که تعدادی سایت ایجاد کنیم، عموما این سایت های فیک می توانند از سرویس های وبلاگ دهی تا دامنه های خریداری شده و زیر دامنه های مختلف فراوانی داشته و تنوع بالایی را برخوردارند. موضوع سایت ها نیز باید با سایت اصلی مرتبط بوده و به عنوان مثال در صورتی که ما با یک سایت فروش محصولات ورزشی طرف هستیم سایر وبلاگ هایی که برای PBN مورد استفاده قرار می گیرد هم باید در همین موضوع باشند.

بعد از اینکه این وبلاگ ها ایجاد شدند عملیات لینک سازی به صورت آغاز می شود که در نهایت تمامی لینک هایی که در این وبلاگ ها وجود دارد به سایت اصلی ما منتهی شود. یعنی اگر کاربری وارد یکی از PBN های ما شود و لینک ها را دنبال کند در آخر وارد سایت اصلی خواهد شد. البته یک موضوع مهم در اینا وجود دارد و آن این است که اصلا مهم نیست کاربر به داخل PBN می آید یا نه و اگر بخواهیم بگوییم که هدف اصلی PBN چیست باید بگوییم که صرفا برای موتور های جست و جو مورد استفاده قرار می گیرد.

برای درک بهتر این موضوع می توانید تصویر زیر را مشاهده کنید:

روش کاری PBN چیست

همانطور که در تصویر زیر می بینید سایت اصلی ما در مرکز قرار گرفته و مابقی وبلاگ های PBN در اطراف آن بوده و همه تبادلاتی که بین لینک ها انجام شده است، در آخر به سایت اصلی ختم شده اند. در این تصویر می توان یک PBN با دو سطح را مشاهده کرد، یعنی وبلاگ هایی در آن وجود دارد که در سطح دوم بوده و با رنگ نارنجی نمایش داده می شوند. این وبلاگ ها به وبلاگ های آبی متصل بوده، و وبلاگ های آبی که سطح اول هستند به سایت اصلی ما لینک می دهند.

در مورد اینکه نقش این سطوح در کارکرد PBN چیست باید گفت که هر چه سطوح بیشتر باشد و عمق PBN بالاتر باشد شناسایی آن سخت تر خواهد شد و اعتبار بیشتری برای سایت به دست خواهد آورد. البته باید در نظر داشت که استفاده از این PBN می تواند دردسر های زیادی را هم داشته باشد و در ادامه این موضوع را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

PBN و مثال شمشیر دو دم

یکی از مواردی که در مورد PBN وجود دارد این است که استفاده از PBN کاری خطرناک به شمار می رود. PBN یکی از کهنه سربازان کارزار سئو است که در سال های گذشته همیشه توانسته است به سئو کاران به خوبی کند و سایت های زیادی را بالا ببرد. اما امروزه استفاده از آن کمی خطرناک شده است. هوش مصنوعی الگوریتم های گوگل روز به روز در حال تکامل است و باید گفت که این تکامل در جهتی بوده است که در صورتی که مانند قبل از PBN استفاده کنید به سرعت آن را پیدا کرده و سایت شما را جریمه خواهد کرد.

در واقع اگر بخواهیم بگوییم بهترین مثال برای PBN چیست می توان گفت که PBN دقیقا مانند یک شمشیر دو لبه است و اگر به سراغ استفاده از آن بروید ممکن است که آسیب های بد و جریمه های سنگینی به سایت شما متحمل شود که برطرف شدن آنها زمان زیادی را از شما بگیرد و فروش شما را به صورت حدی کاهش دهد. 

جریمه هایی که گوگل برای سئو سایت شما در نظر می گیرد عموما کاهش رتبه های شدیدی است که به آنها پنالتی گفته می شود.

در کل می توان گفت که استفاده از PBN می تواند شرایط را تا اندازه زیادی سخت کرده و باید در نظر داشت که استفاده از آن می تواند اوضاع سایت شما را به کلی به هم بریزد. البته باید گفت که استفاده از PBN روش های خوبی برای سایت شما هم دارد که در ادامه این موارد را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

 

آیا از PBN استفاده کنیم یا خیر

در مورد اینکه آیا می توان از PBN استفاده کرد یا خیر و اینکه چ

ه مزایا و امکاناتی را در اختیار ما قرار می دهد باید بگوییم که شما می توانید از PBN استفاده کنید، اما باید دقت داشته باشید که به صورت هوشمندانه این کار را انجام داده و به نحوی این کار را انجام دهید که گوگل متوجه این موضوع نشود و در واقع بک لینک های شما باید از طریق سالم و خوبی فراهم شده باشد.

در صورتی که بخواهیم بگوییم بهترین راه استفاده از PBN چیست باید گفت که باید به وبلاگ هایی که برای PBN سایت خود مورد استفاده قرار می دهید توجه ویژه ای داشته باشید. شما باید تلاش کنید که وبلاگ های شما مرتب به روز شده، روی یک هاست نباشد(می توانید از سرویس های صفحه هاست برای این کاربرد استفاده کنید) و ترجیحا اطلاعات دامنه مختلفی را داشته باشند. در این حالت می توان گفت که PBN شما شناسایی نشده و کارایی آن بالا خواهد رفت.

در مورد اینکه همه این کارها را چطور باید انجام دهید، لازم است یاد آور شویم که PBN ها کار زیاد دارند و باید در نظر داشت که راه اندازی یک PBN که گوگل به خاطر استفاده از آن ما را جریمه نکند، می تواند یک تیم کامل را نیاز داشته باشد. اما مزایای خوبی را هم علاوه بر اینکه رتبه شما را افزایش می دهد می تواند برای شما داشته باشد و کار سئو را از جهات دیگری برای شما ساده کند. در ادامه در مورد این موضوع با هم صحبت خواهیم کرد.

 

مزایای استفاده از بک لینک های PBN چیست

تا اینجای کار دیدیم که PBN چیست و استفاده از آن می تواند چقدر خوب باشد و همینطور چقدر پر دردسر و خطرناک خواهد بود. در مورد اینکه قبول کردن این ریسک بزرگ چه کمکی به ما خواهد کرد و برای این مساله می توان چه امکاناتی را در اختیار داشت باید بگوییم که استفاده از یک PBN چیست می تواند خدمات خوبی را در مورد بک لینک ها به ما بدهد.

یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر داشته باشیم این است که علاوه بر تعداد بک لینک ها کیفیت بک لینک ها نیز بسیار مهم خواهد بود و این مورد که شما در سایت هایی که با کار شما مرتبط هستند لینک های خود را ثبت کنید می تواند بسیار برای شما تامل برانگیز باشد.

در این خصوص می توان گفت که استفاده از PBN می تواند امتیازات خوبی را برای داشتن بک لینک های خوب ما فراهم کند که مهمترین آنها به این صورت می باشند:

 

عدم تغییر موضوع سایت های PBN

یکی از مهمترین مواردی که می تواند اعتبار لینک های خوب شما را کم کند این است که سایت هایی که به شما بک لینک داده اند کم کم از مسیر اصلی خود خارج شده و به بیراهه کشیده می شوند. شاید حتی اوضاع آنها بهتر هم بشود اما همین موضوع که دیگر در حوزه اولیه خود فعالیت نکنند و گوگل این مورد را تشخیص دهد می تواند آسیب های بد و زیادی را به سایت شما وارد آورد و باید گفت که این بک لینک هایی که شما برای آنها هزینه زیادی را پرداخت کرده باشید از بین خواهد رفت.

در صورتی که بخواهیم بگوییم در اینجا مزیت ارائه شده توسط PBN چیست باید بگوییم که کنترل PBN در دست ما خواهد بود و می توانیم از این موضوع که ما همیشه بک لینک خوب خود را در همین موضوع داریم مطمئن باشیم و قرار نیست شخص دیگری با تصمیماتی که می گیرد اعتبار بک لینک های ما را پایین بیاورد.

عدم تغییر موضوع سایت های PBN

 

رقبا در آن جایی ندارند

یکی از مهمترین مواردی که باید در مورد سئو به آن توجه داشت آنالیز رقبا خواهد بود. وقتی که شما یک سایت با اعتبار خوب را پیدا کرده و از آن بک لینک می گیرید، پس از مدت کوتاهی رقبای شما که در حال جدل با شما بر سر اکتساب جایگاه بالاتر هستند هم از این مورد آگاه شده و ممکن است از آن سایت لینک بگیرند.

در صورتی که بعید می دانید این اتفاق بیفتد باید در نظر داشته باشید که با یک رپورتاژ ساده کسی که می خواستید از آن پیشی بگیرید می تواند این کار را انجام دهد و احتمال موفقیت از این لینک ها در رقابت های جدی صفر می باشد. اینجاست که PBN خود را نشان خواهد داد و در صورتی که شما از PBN شخصی خودتان برای گرفتن لینک هایی استفاده کنید که به طور اختصاصی برای شما می باشد دیگر نمی توانند در آن جایی داشته باشند و شما می توانید با خیالی آسوده از رقبای خود جلو بزنید.

 

از بین رفتن صفحات و لینک ها

در خیلی از موارد ممکن است که بخشی از سایت های دیگری که شما در آنها رپورتاژ ثبت کرده اید از بین رفته و دچار خرابی لینک ها شوید. این موضوع می تواند حتی از تغییر موضوع نیز بد تر باشد و آسیب های زیادی را به اعتبار سایت شما خواهد رساند. در این حالت شما با لینک های خرابی که با اسپم اشتباه گرفته می شود طرف خواهید بود ولی وقتی که از PBN خود استفاده کنید، به راحتی می توانید این موارد را مدیریت کرده و خیال شما از این بابت آسوده خواهد بود.

به طور کلی می توان گفت بکارگیری و استفاده از یک PBN خوب می تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد اما باید حسابی به فکر اینکه درگیر موارد مربوط به جریمه ها و لو نرفتن PBN نشوید که در اینصورت گوگل به حساب سایت شما خواهد رسید.

همانطور که دیدیم می توان در مورد اینکه PBN چیست گفت یکی از بهترین ابزار های سئو است که امتیازات خوب و ویژه ای را در حاشیه امنی که رقبا در آن جایی ندارند برای ما ایجاد می کند. اما باید به یک مورد دیگر هم توجه داشت و آن این است که این PBN ها می توانند دقیقا بر خلاف نتیجه ای که برای آن ساخته شده اند را ایجاد کنند و این در حالی است که گوگل آنها را شناسایی کند. در ادامه در مورد اینکه گوگل چطور می تواند یک PBN را شناسایی کند و روش های تشخیص PBN چیست صحبت خواهیم کرد.

 

روش های پیدا کردن PBN چیست

قبل از هر چیزی باید گفت که وقتی این سوال را مطرح می کنیم که روش های پیدا کردن PBN چیست باید در نظر داشت که جوابی که برای این سوال می دهیم مربوط به گوگل می شود و اگر خودمان بخواهیم یک PBN را به صورت دستی پیدا کنیم، تقریبا شناسایی دقیق آن و سایت هایی که در آن وجود دارند غیر ممکن خواهد بود، و در مورد پیدا کردن حدودی آن هم باید گفت که به تجربه بالایی در زمینه سئو نیاز است. پس وقتی می گوییم روش های پیدا کردن PBN چیست منظور ما دقیقا این است که گوگل چطور می تواند این PBN ها را شناسایی کرده و سایت هایی که از آن استفاده می کنند را جریمه کند.

در این باره باید گفت که گوگل بزرگترین موجودیت در اینترنت است و قدرتمند ترین منابع ممکن را ارائه می کند. گوگل هیچوقت تعداد سرور های خود را به صورت رسمی اعلام نکرده است و تنها چیزی که از آن با قاطعیت می دانیم این است که نیروی پردازشی هوشمندی که گوگل با استفاده از آن سایت ها را آنالیز می کند، مو را از ماست بیرون می کشد. پس یک دید کاملا از بالا دارد و می تواند سایت های ما را از جنبه های مختلف بررسی کنید.

برای تشخیص PBN روش ها و نکات مختلفی وجود دارد که می تواند گوگل را به فکر وا دارد و عموما این موارد هستند که PBN شما را لو خواهند داد. در ادامه در مورد اینکه این موارد مربوط به پیدا کردن PBN چیست و در صورتی که شما از این امکان استفاده می کنید باید از چه چیزهایی پرهیز کنید، صحبت خواهیم کرد.

 

دامنه ها به نام یک نفر باشند

یکی از مهمترین و اولین مواردی که PBN شما را لو خواهد داد و می تواند مشت شما را باز کند این است که دامنه های آنها همه به نام یک نفر باشند. عموما برای دامنه های PBN از دامنه های ملی استفاده می شود که شاید ده تای آنها به اندازه یک دامنه بین المللی هزینه نداشته باشد. وقتی که شما دامنه ای را ثبت کنید، تمامی اطلاعات هویتی شما در پایگاه داده های سازمان جهانی نام ها و اعداد واگذار شده یا همان آیکان(ICAN) ثب شده و این موضوع می تواند توسط گوگل بررسی شود. وقتی همکاری زیادی بین چند سایت وجود داشته باشد و تمام آنها مربوط به یک نفر باشد، یکی از معیار های خطر برای گوگل به صدا در خواهد آمد.

البته باید گفت که این معیار به تنهایی نمی تواند به عنوان نشانه ای از وجود PBN عنوان شود و باید گفت که خیلی از افراد هستند که چند سایت دارند و با هم کار می کنند. در این حالت گوگل باید به سراغ بررسی سایر نشانه ها برود تا بتواند این مورد که PBN فعالی در این زمینه وجود دارد یا خیر را تشخیص داده و باید موارد متعددی را در نظر داشته باشد. وقتی که شما یک PBN را برای خود راه اندازی می کنید، بهتر است که از ترکیب از دامنه های ملی و بین المللی برای این کار استفاده کنید و ترجیحا لینک هایی که از دامنه های ملی به هم دارید کمتر باشد و با یک دامنه بین المللی واسط کار کنید.

دامنه ها به نام یک نفر باشند

در این خصوص باید گفت که دامنه های بین المللی که معمولا آنها را از نمایندگان خریداری می کنید، برای جلوگیری از تحریم هی احتمالی در رجیسترار ها، اطلاعات واقعی شما را درج نکرده و می توانند اطلاعات دیگری را وارد کنند. در صورتی که به سراغ سایت Whois بروید می توانید این موضوع را به صورت کامل درک کنید، تمام دامنه های ملی شما حتی شماره موبایل و آدرسی که به ایرنیک داده اید را هم نمایش می دهند اما اطلاعاتی که برای دامنه های بین المللی نمایش داده می شود، کاملا متفاوت خواهد بود و کمتر پیش می آید از اطلاعات شما استفاده شود.

 

تغییر ماهیت دامنه های آزاد شده

در صورتی که بخواهیم بگوییم رمز موفقیت PBN چیست باید گفت دامنه هایی که برای استفاده در PBN انتخاب می شوند باید اعتبار بالایی داشته باشند، در صورتی که این دامنه ها اعتبار خوبی داشته باشند، PBN بسیار قدرتمند تر خواهد بود. از این رو یکی از کارهایی که سئو کارها انجام می دهند این است که دامنه هایی با اعتبار اولیه را خریداری می کنند.دامنه های از رمق افتاده زیادی هر روز منقضی شده و دیگر صاحبان آنها به سراغ آنها نمی روند، این دامنه ها می توانند اعتبار خوبی را داشته باشند، اما باید توجه داشت که در صورتی که اعتبار آنها در زمینه دیگری باشد، و شما به یک باره حوزه کاری آنها را تغییر دهید، گوگل می تواند این موضوع را سریع متوجه شود.

باید در نظر داشت که این کار در خیلی از مواقع می تواند برای شما دردسر های زیادی را داشته باشد. در خیلی از مواقع این تغییر موضوع می تواند عملا دامنه را بلا استفاده کرده و سئوی آن بسیار سخت تر شود و لینک هایی که به شما می دهد اعتبار لازم را نداشته باشند، اما در کل باید گفت که این کار یکی از متداول ترین مواردی است که باید در نظر داشت و PBN شما با این دامنه ها قدرتمند تر خواهد شد، ولی در معرض شناسایی هم قرار خواهد گرفت.

 

روی یک هاست بودن شبکه PBN

یکی دیگر از مواردی که می تواند PBN شما را به گوگل لو دهد این است که تمامی سایت های شما روی یک هاست و سرور قرار گرفته باشند. این موضوع که ده سایت که با هم کار می کنند و به هم لینک های زیادی دارند، روی یک هاست باشند و یک IP داشته باشند در کنار مواردی مانند به نام یک فرد بودن دامنه ها از موضوعاتی است که می تواند PBN را به صورت کامل لو دهد. در صورتی که بخواهیم بگوییم دلیل این نشانه از PBN چیست باید گفت که خیلی از وب مستر ها با استفاده از یک سرور اختصاصی که می تواند یک سرور قدرتمند باشد، هاست های متعددی ایجاد کرده و سایت ها را روی آنها مستقر می کنند.

 این کار می تواند دردسر هایی را برای شما داشته باشد. بهتر است در صورتی که قصد راه اندازی PBN را دارید از سرویس هایی مانند هاست ابری و یا سرور ابری برای این کار استفاده کنید که رهگیری آنها مشکل تر بوده و می تواند حاشیه امن خوبی را برای شما ایجاد کند.

 

نام برند و اطلاعات تماس

موضوع دیگری که گوگل می تواند با استفاده از آن PBN را به صورت کامل شناسایی کند، برندینگ و همینطور اطلاعات تماس سایت های مختلف می باشد. در مورد این موضوع بایدگفت که اطلاعات عموم سایت ها در بخش Contact us وجود دارند و این موضوع که گوگل آنها را تشخیص دهد اصلا چیز عجیب و غریبی نیست.

در رابطه با این موضوع باید گفت که در صورتی که شما چند سایت داشته باشید که اطلاعات برند یکسان داشته باشند و مربوط به یک شرکت باشند و اطلاعات تماس آنها مانند شماره تلفن و ایمیل ها و همینطور محدوده و آدرس هایی که با استفاده از گوگل مپ در سایت درج می شود یکسان باشد. احتمال وجود PBN برای گوگل بالاتر رفته و گوگل این موضوع را به عنوان یک زنگ خطر در نظر می گیرد.

 

بروز نشدن محتوای سایت ها

در پاسخ به اینکه مهمترین عامل لو رفتن و شناسایی PBN چیست بتواند همین موضوع باشد. در مواقع در صورتی که شما سایت های خود را بروزرسانی نکنید گوگل به چشم یک سایت مرده به آنها نگاه می کند که صرفا برای اینکه لینک هایی داشته باشد ایجاد شده و بعد از آن هم رها شده است. در نظر داشته باشید در صورتی از PBN استفاده می کنید، سایت های PBN شما باید به صورت مستمر مورد بررسی قرار گرفته و مطالبی که روی آن قرار دارند بروزرسانی و آپدیت شود. در نظر داشته باشید که آپدیت مطالب بسیار موثر تر خواهد بود و می تواند خیلی مهمتر از چیزی باشد که به نظر می رسد.

 

لینک نگرفتن دامنه های PBN

دلیل دیگری که می توان در پاسخ به این سوال که دلایل مشخص شدن PBN چیست به آن اشاره کرد، لینک نگرفتن دامنه هایی است که PBN ما با استفاده از آنها ساخته شده است. معمولا PBN ها از سطوح مختلفی طبعیت می کنند و آخرین و پایین ترین سطح PBN را سایت هایی تشکیل می دهند که شما به خود آنها لینک نمی دهد و فقط از آنها لینک می گیرید. این یکی از مواردی است که PBN شما را به گوگل لو خواهد داد.

در این مورد باید گفت که PBN ها خود سایت هایی به ظاهر فعال هستند که سایت های دیگر را معرفی می کنند. اما خودشان لینکی نمی گیرند و رشدی ندارند. این موضوع می تواند گوگل را به فکر فرو ببرد و به شما مضنون کند. در این صورت باید گفت که بهتر است به فکر PBN خود باشید و روی رشد آن هم متمرکز باشید. در این حالت باید گفت که احتمال اینکه شما PBN خود را از دست داده و با افت رتبه و اعتبار مواجه شوید بسیار زیاد خواهد بود.

لینک نگرفتن دامنه های PBN

البته در خیلی از مواقع هم صرفا اعتباری که لینک های آنها برای شما فراهم می کنند قطع شده و در رتبه بندی ها در نظر گرفته نمی شود و به عنوان چند سایت شخصی بی اثر با آنها برخورد می شود. در هر حال باید گفت که اگر گوگل این موضوع را تشخیص دهد اصلا به نفع شما نخواهد بود. اگر بخواهیم بگوییم که روش استفاده مفید از PBN چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که وقتی که شما یک PBN را راه اندازی می کنید. باید مراقب آن باشید و به سایت های آن برسید و آنها را رشد دهید. در واقع داشتن یک PBN موثر برای یک سایت که بتواند به خوبی عمل کند یک تیم حرفه ای و کامل را نیاز دارد.

اکنون ما به صورت کامل در مورد اینکه PBN چیست و چه کاری را انجام می دهد چطور می تواند به سئوی سایت ما کمک کند تقریبا همه موارد را بررسی کردیم، اما شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که رنگ کلاه سئو کارانی که از این نوع سئو استفاده می کنند چیست و آیا شما هم می خواهید به آن وارد شوید یا خیر. در ادامه این موضوع را با هم به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

 

رنگ کلاه PBN چیست

یکی از موارد مهمی که در مورد سئو باید در نظر داشت این است که رنگ کلاه این نوع سئو چیست. رنگ های کلاه موارد مختلف در سئو در مقاله سئو چیست به صورت کامل بررسی شدند. در واقع باید گفت که سئو بر اساس نوع فعالیت ها و اینکه این کارها درست و جوانمردانه هستند یا به نوعی قرار است سر الگوریتم های گوگل را کلاه بگذارند می تواند سه رنگ مختلف را داشته باشد:

  1. سفید: کارهایی که همه درست بوده و در راستای رضایت مخاطب پیش می رود.
  2. سیاه: کارهایی که برای فریب الگوریتم های رتبه دهی گوگل انجام می شود و در واقع سعی دارد آنها را دور بزند.
  3. خاکستری: کارهایی که در بین این دو دسته قرار می گیرند و بخشی سیاه و بخشی سفید هستند.

در مورد فایده این طبقه بندی ها می توان گفت که خیلی از سئو کاران صرفا به دنبال روش های سفید هستند و حاضر نیستند که ریسک استفاده از سئوی کلاه سیاه را به جان بخرند و اعتبار سایت خود در گوگل را به ورطه نابودی بکشانند. در مقابل آن بعضی از سئو کارها برای رسیدن به رتبه های خاص به صورت سریع نیز دارند که به سراغ روش های کلاه سیاه رفته و کلا  این رنگ بندی کمک می کند که سئو کار بفهمد با چه چیزی طرف است و آیا می تواند از آن استفاده کنند یا خیر.

در مورد اینکه رنگ کلاه PBN چیست باید گفت که به گفته خود گوگل استفاده از شبکه وبلاگ خصوصی و پی بی ان ها یکی از مصداق های اصل سئو کلاه سیاه است که می توان آن را از بدترین و پر ریسک ترین کار ها در سئو دانست که البته قدرتی که دارد می تواند ریسک استفاده از آن را برای خیلی از سئو کاران قابل قبول کرده و خیلی ها به دنبال استفاده از این امکان هستند.

رنگ کلاه PBN چیست

در سال های گذشته این PBN ها به تنهایی می توانستند یک سایت را به صفحه اول و حتی رتبه ۱ برسانند اما باید گفت که اکنون داستان کاملا فرق کرده است. در این زمینه باید بگوییم که PBN ها در سال های اخیر تفاوت های زیادی را داشته و خیلی از سئو کاران مجبورند حسابی به وبلاگ های PBN خود برسند. سایت هایی که در این زمینه دارند را سامان داده و آنها را مرتب کنند. در این خصوص باید گفت که اگر سایت های مورد استفاده در شبکه PBN سایت های خوبی باشند و واقعا روی آنها و بازدهی آنها هم کار کنید، استفاده و هدايت لینک ها از این سایت ها می تواند در سئوی کلاه خاکستری هم طبقه بندی شود.

هر چند به نظر می رسد که این کار باید سئوی کلاه سفید باشد، اما باید گفت که باز هم شما از این سایت های خوب برای کنترل لینک ها و اعمال فشار خارجی به سایت دیگری استفاده می کنید که این موضوع خود خلاف قوانینی است که گوگل تععیین کرده ست. البته باید گفت که هیچ قانون مکتوبی برای این مورد وجود ندارد و گوگل صرفا اعلام می کند که چ کاری خوب است و سایت هایی که آن را انجام دهند رتبه بهتری می گیرند و سایت هایی که دنبال آن نروند رتبه های خوبی نخواهند داشت.

در مورد اینکه وضعیت استفاده از PBN چیست باید گفت که عموم سایت هایی که PBN داشته باشند، و یا مجموعه سایت هایی که یک PBN به نظر برسند، تاثیر و قدرت لینک های خود را از دست داده و روبات های گوگل آنها را بی اثر می کنند که رد این حالت باید گفت که وقت و هزینه ای که برای آن گذاشته اید از بین خواهد رفت. در این خصوص باید گفت که بهتر است در صورتی که به دنبال این نوع از روش های سئو می روید، به خوبی حواستان را جمع کرده و به هیچ عنوان در مورد زیاد کردن و افزایش تعداد لینک ها حریص نباشید که اگر این فعالیت کلاه سیاه برای سایت شما لو برود آسیبی که به اعتبار سایت شما در گوگل می رسد بسیار بیشتر از چیزی خواهد بود که بدست آورده اید و از طریقی وقت و انرژی شما به صورت کامل از بین خواهد رفت.

اکنون به صورت کامل این موضوع که این نوع از سئو در چه بخشی از سئو قرار داشته و کسانی که از این روش استفاده می کنند چه خطراتی را به جان خریده اند را مطرح کردیم و همه موارد را بررسی کردیم اکنون نوبت به این رسیده است که به سراغ این موضوع که با وجود تمامی تغییراتی که روبات های گوگل داشته اند باز هم می توان به این نوع از سئو اطمینان کرد یا نه برویم.

  

آیا PBN در سال ۲۰۲۲ ارزش استفاده کردن دارد!؟

شاید شما که به این مقاله آمده اید این سوال را در ذهن خود داشته باشید ک آیا واقعا این PBN ها که در کل این مقاله اینطور با احتیاط در مورد آنها صحبت می کردیم، و گفتیم که یکی از بهترین ابزار ها برای لینک سازی و از آن مهمتر کنترل این لینک ها هستند، تا اندازه ای که می گویند تاثیر دارد و اسم و رسم آنها واقعی است یا تمامی این تفاسیر حرف و حدیث های ساده ای بیشتر نیست. در این بخش از مقاله که در ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۲ نوشته می شود، بر آن شدیم تا وضعیت این مقاله را بهبود داده و ببینم که آیا این تعریف و تمجید ها از PBN ها با توجه به تغییراتی که الگوریتم های گوگل داشته است، باز هم می توانند همان غول عرصه سئو باشند، یا تنها اسمی از آنها به جا مانده است.

 در این خصوص باید گفت که هنوز هم امید هایی به PBN وجود دارد، البته در صورتی که روبات های گوگل نتوانند آن را پیدا کنند و شما بتوانید به خوبی یک PBN را طراحی و پیاده سازی کنید. در این خصوص باید گفت که Backlink ها به نوعی سوخت سئو به حساب آمده و عنصری حیاتی در این امر مهم به شمار می روند. پس می توان امیدوار بود که اعتباری که از PBN به سایت شما می رسد یک اعتبار پا برجا است و شما می توانید آن را برای خود داشته باشید، اما قبل از اینکه به سراغ راه اندازی یک PBN جدید در سال ۲۰۲۲ بروید، بهتر است که کمی در مورد اینکه اصلا این کار به زحمتش می ارزد یا نه هم فکر کنیم.

آیا PBN در سال 2022 ارزش استفاده کردن دارد!؟

در این رابطه باید گفت که در نهایت تمامی کاری که ما از سئو سایت ما می خواهم برای ما انجام دهد این است که بتوانیم ترافیک راد به سایت خودمان آورده و بازدهی سایت را بالاتر ببریم. در غیر این صورت ضرورتی ندارد که سایت ما در نتایج جست و جوی گوگل به کاربران نمایش داده شود. در مورد استفاده از PBN برای این کار باید گفت که آپدیت الگوریتم های گوگل در جهتی حرکت کرده است که باز هم ارزشی که لینک سازی داشت را کمرنگ تر کرده است و اکنون فاکتور هایی مانند سرعت و کیفیت محتوا را پر رنگ تر و موثر تر از قبل کرده است و این موضوعی است که شما باید برای تعیین استراتژی گرای خود آن را در نظر داشته باشید.

در مورد اینکه شما وقت و انرژی خود را برای یک سایت اینترنتی بگذارید که از آن بهره بگیرید باید گفت که یک معیار مهم و ضروری وجود دارد که به نام ROI (Return on Investment) یا همان نرخ بازگشت سرمایه مطرح می شود. نرخ بازگشت سرمایه مشخص می کند که وقتی شما برای یک کار سرایه ای را در نظر می گیرید، بازدهی ای که به شما برمی گرداند چه اندازه می باشد و آیا اگر این سرمایه و انرژی را در جای دیگری بگذارید نتیجه بهتری نخواهید گرفت. همینطور معیار دیگری به نام ROT (Return on Time) هم در این میان دخیل است که به مدت زمانی که این سرمایه و سود برای شما بازگشت داده خواهد شد اشاره دارد.

در مورد اینکه موارد لازم برای PBN چیست باید گفت که شما با یک مساله هزینه بر رو به رو هستید، سایت هایی که باید دامنه های آنها خریداری شود، وقتی که روی آنها گذاشته شود تا سایت به شکل سایت های عادی در بیاید، مطالبی که باید در سایت درج شود و نمی توان از موارد کپی استفاده کرد و نیاز به تولید محتوای اورجینال دارد، پرداخت برای مخفی کردن اطلاعات WHOIS و بسیار موارد دیگری وجود دارد که برای راه اندازی یک PBN برای ما نیاز است. همینطور باید گفت که زمانی که این PBN اعتبار پیدا کند و شبکه لینکی که در آن قرار دارد فعال شود را هم باید در نظر داشت. در کل باید گفت که PBN ها پر هزینه و زمان بر هستند.

حال با این وجود اگر بخواهیم معیار های ROI و ROT را برای PBN بررسی کنیم، با توجه به بلایی که گوگل سر بک لینک ها می آورده است و کاهش تاثیرات آنها در سال ۲۰۲۲ می توان در پاسخ به این سوال که ارزیابی PBN چیست گفت که نتیجه مطلوبی را به ما نخواهد داد. به این صورت که نمی توان گفت این PBN های قدرتمندی که از آنها به عنوان بزرگترین المان در سئو یاد می شده است باز هم همان توانایی سابق را دارند. البته در صورتی که بخواهید هزینه های آنها را متقبل شوید، به شما خدمت خواهند کرد، ولی باید در نظر داشت که روش های بهتری برای گرفتن بازدهی سریعتر در مدت زمان کمتر و یا سرمایه گذاری هایی مانند محتوا که در طولانی مدت بازدهی های بسیار بالایی را در اختیار شما قرار می دهند هم از موارد مهمی هستند که باید به آنها توجه داشته باشید.

البته باید گفت که استفاده از این امکان انقدر ها هم بی فایده نیست و شما می توانید با کمک آن امکانات خوبی را داشته باشید. در صورتی که بخواهیم بگوییم در سال ۲۰۲۲ مهمترین امکان ارائه شده با PBN چیست باید کنترل کردن بک لینک های سایت را معرفی کنیم. همانطور که در بخش های قبلی هم به این موضوع اشاره کردیم وقتی که شما یک PBN را برای سایت خود به خدمت می گیرید ممنوعه لینک هایی را در اختیار دارید که به صورت کامل در دست شما بوده و رقبا می توانند از آن استفاده کنند. این موضوع که شما این لینک ها را به سمت صفحات و یا محصولات خاص هدایت کنید هنوز در اختیار شما خواهد بود.

با این امکان شما می توانید به راحتی صفحه محصولات خود را در سایت های PBN خود Promote کرده و آن را به عنوان یک صفحه با اعتبار و جدید معرفی کنید و این هدایت اعتبار این لینک ها به صورت مستقیم می تواند در مورد یک محصول جدید و پر سود برای شما را به صدر نتایج و داشتن یک فروش خوب هدایت کند. در واقع باید گفت که این روش یکی از موارد قابل کنترل در سئوی کلاه خاکستری است که خیلی از مدیران سایت ها از آن برای این کار استفاده می کنند.

یکی دیگر از موارد مهم در زمینه کنترل لینک های PBN که در صورتی که بخواهیم بگوییم بهترین مزیت PBN چیست باید به آن اشاره کنیم این است که شما با استفاده از آن می توانید انکور تکست ها یا همان متنی که لینک ها با آن به سایت اصلی اشاره می کنند را هم کنترل کنید. هر چند که خود لینک ها اعتبار خوبی را برای سایت شما دارند اما باید گفت که متن لینک ها و اینکه سایرین سایت شما را با چه نامی می شناسند بسیار در این مورد تاثیر گذار است. در این خصوص باید گفت که PBN شما می تواند به شما کمک کند تا نام های پر جست و جو را برای ارجاع انتخاب کرده و سایت خود را در کلمه خاصی که می خواهید با آن اعتبار بگیرد و شناخته شود بالا بیاورید.

 PBN در سال 2022

البته باید گفت که استفاده از تمامی این امکانات ریسک بسیار بسیار بزرگی را هم برای شما دارد و الگوریتم های هوشمند گوگل به راحتی می توانند این PBN ها را پیدا کنند. خصوصا در صورتی که شما از یک PBN قدیمی که موارد مربوط به پنهان کردن WHOIS دامنه و یا تغییر اطلاعات تماس با ما را در سایت روی آنها انجام نداده باشید یا تی سایت ها از نظر قالب و ظاهر هم یکسان باشند به دردسر خواهید افتاد و این موضوع می تواند به راحتی توسط الگوریتم های گوگل پیدا شود.

از طرفی باید توجه داشته باشید که PBN های راکد و بدون اطلاعات جدید در صورتی که توسط این ربات ها پیدا نشوند و جریمه ای برای شما نداشته باشند، اعتباری که لینک های سایت های اینچنینی دارد کمک چندانی به شما نخواهد کرد و نمی توان گفت که ترافیک خوبی را برای شما و سایتتان خواهند داشت. در صورتی که بخواهیم یک جمع بندی کامل را از آنچه که در این بخش از مقاله گفتیم و اتفاقاتی که برای سئو و PBN ها افتاده است را ارائه کنیم و بگوییم که وضعیت قدرت و جایگاه PBN چیست باید گفت که دیگر از آن PBN های پر کاربرد که چند هفته ای وضعیت یک سایت را جا به جا می کردند خبری نیست و نمی توان آنطور که در سال های قبل به PBN اعتماد داشتیم در سال ۲۰۲۲ هم روی آن حساب کنیم.

در صورتی که بخواهیم یک روش بهتر برای داشتن یک بازگشت سرمایه و زمان بهتر را پیشنهاد کنیم باید بگوییم که حرکت به سمت روش های سئو کلاه سفید و ارائه محتوای کاربر پسند حرفه ای می تواند بهترین نتیجه را برای ما داشته باشد و جدا از تمامی دردسر هایی که PBN به راه می انداخت یک وضعیت خوب در سئو سایت ما ایجاد می کند.

همینطور شما می توانید که PBN های کوچک را با استفاده از مقاله های لینک سازی ای که در سایت های مختلف انجام می دهید برا خود داشته باشید. هر چند که این مقاله ها به شما امکان تغییر و ویرایش لینک ها را نمی دهند و رقبای شما هم می توانند با همان کلمات به دنبال شما بیایند، اما یک استراتژی در زمینه لینک های معتبر از سایت های پرترافیک بسیار بهتر از لینک سازی های مدل PBN برای سایت شما عمل خواهد کرد.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
1 × 27 =