جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش نرم‌افزارMongoDB یا همان مانگو دی بی چیست !؟ پاسخ به یک سوال مبهم
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

MongoDB یا همان مانگو دی بی چیست !؟ پاسخ به یک سوال مبهم

اگر یک برنامه نویس یا طراح وب و یا حتی علاقه مند به مباحث کامپیوتر و پایگاه داده باشید قطعا نام MongoDB را شنیده اید. یک پایگاه داده تقریبا تازه وارد با ساختاری متفاوت که توجه خیلی از بزرگان دنیای ذخیره و تبادل اطلاعات مانند گوگل، فیسبوک و لینکدین به خود جلب کرده و باعث شده است که دنیای بیگ دیتا سرعت پیشرفت خوبی را داشته باشد. در این مطلب قرار است که با هم ببینیم مانگو دی بی چیست چه ویژگی هایی دارد که توانسته است این اعتبار را برای خود به هم بزند.

 

MongoDB یا مانگو دی بی چیست

اگر بخواهیم یک تعریف کتابی از این پایگاه داده ارائه دهیم که شما را یاد کتاب های قطور پایگاه داده و وبلاگ های سایت های خشک که بالای پنج دقیقه ماندن در آنها شما را دچار سردرد می کند میتوانیم بگوییم:

” مانگو دی بی یک پایگاه داده با رویکرد غیر رابطه ای است که در آن به جای استفاده از روابط مشخص بین داده ها و زبان پرسمان ساخت یافته از یک معماری غیر ساختار یافته یا NoSQL برای نظم بخشی به داده ها استفاده می کند. “

به شما توصیه می کنیم قبل از اینکه دمای مغز شما افزایش یابد از روش های مدیتیشنی که می شناسید برای فراموش کردن این یک خط استفاده کنید و ضمن پذیرش عذرخواهی صمیمانه ما با ما همراه شوید تا ببینیم واقعا مانگو دی بی چیست !؟

مانگو دی بی نوعی از پایگاه داده است که در ساختار اصلی آن تفاوت هایی با ساختار پایگاه داده های بزرگی مانند MariaDB، MySQL و همینطور MSSQL وجود دارد. برای اینکه بتوانیم این تفاوت را درک کنیم باید کمی بیشتر در مورد این ساختار ها صحبت کنیم و در گام اول ببینیم که NoSQL اصلا به چه معناست.

NoSQL چیست

اگر با ساختار پایگاه داده آشنا باشید، قطعا خواهید دانست که پایگاه های داده عادی یک ساختار جدولی داشته که اطلاعات را بر اساس یک قالب خاص در فیلد های این جدول ذخیره سازی میکنند و به آن ها یک نظم و ساختار می دهند. به طوری که هر سطر داده یک کلید داشته و در ستون های مختلف داده ها اشتراکاتی وجود دارند که آنها را با هم درون یک رابطه می برند. برای توضیحات بیشتر در زمینه پایگاه داده ها و ارتباطاتشان می توانید به مطلب ” پایگاه داده چیست ” نیز مراجعه کنید.

پایگاه داده NoSQL

 

پایگاه داده رابطه ای چیست!؟

در این نوع از ارتباط، پایگاه داده یک یکپارچگی و مجموعه قوانین سختگیرانه را روی کل داده ها اعمال می کند و کلیه داده ها موظف هستند که خود را با آن تطبیق دهند. زبان جست و جوی این پایگاه داده ها نیز به گونه ای است که شما برای دستیابی به یک رکورد اطلاعاتی از این پایگاه داده باید از زبانی به نام SQL که مخفف Structured Query Language به معنای زبان پرس و جوی ساخت یافته است، استفاده می کند. مبنای اصلی کار با این زبان همان قواعدی است که پایگاه داده رابطه ای از آن استفاده می کند و برای پیدا کردن یک رکورد اطلاعاتی شما با استفاده از SQL باید مشخصات و رابطه داده مورد نظر خود را بیان کرده تا پایگاه داده آن داده را برای شما استخراج کند.

تا اینجای کار همه چیز دقیق و منظم به نظر می رسد و مشکلی متوجه این پایگاه داده نیست! اما داستان ما از جایی شروع می شود که داده هایی که می خواهیم در پایگاه داده ذخیره کنیم از انواع مختلف، با شرایط و ویژگی های مختلف و همینطور در اندازه های خیلی بزرگ باشند.

 

پایگاه داده غیر رابطه ای چگونه عمل می کند!؟

اینجاست که تطبیق دادن تمامی این داده های گوناگون با روند اصلی پایگاه داده و تعیین یک شما یا الگو که بتواند تمام این ویژگی های متعدد را پشتیبانی کند، مسئله ساز خواهد شد. این داده ها که به تازگی تحت مفهومی به نام Big Data معرفی می شوند، به هیچ عنوان کم نیستند و در تحلیل های بسیار زیادی از آنها استفاده می شود. اینجاست که نیاز به یک روش جدید برای این ذخیره سازی ماملا احساس شده و کار را به جایی می کشد که مفاهیمی به نام پایگاه داده های غیر رابطه ای یا همان NOSQL ها مطرح می شوند. اگر بخواهیم بگوییم که مانگو دی بی چیست میتوانیم به این مورد اشاره کنیم که مانگو دی بی یکی از پاسخ های این نیاز است. اجازه دهید در ادامه به بررسی بیشتر این نوع از پایگاه ها و همینطور NOSQL بپردازیم.

NOSQL یک سرواژه مخفف شده از عبارت Not Only SQL است که همانگونه که از نام آن پیداست فقط از زبان پرس و جوی ساخت یافته برای دسترسی به داده ها استفاده نمی کند و این بخاطر ساختار انعطاف پذیر این نوع از پایگاه داده است. در این پایگاه داده از جداول ثابت و ویژگی های الزامی برای تمامی داده ها خبری نیست و داده ها می توانند انواع مختلفی را داشته باشند. عموما این ساختار آزاد توسط XML و یا JSON پیاده سازی می شود و اگر با این دو مورد آشنایی داشته باشید می دانید که این دو زبان تفسیری میتوانند هر قالبی را بسازند و آزادی عمل بسیار بالایی در کارهایی از این دست دارند.

این آزادی عمل در ذخیره سازی و همینطور استفاده از اسکریپت های تفسیری برای پرس و جو ها و خارج شدن از قالب رابطه ای SQL به بیگ دیتا ها و همینطور شرکت های بزرگ استفاده کننده از آنها که نیاز به تحلیل های این اطلاعات بزرگ دارند، به سمت این نوع از پایگاه داده متمایل شدند.

 

انواع پایگاه های غیر رابطه ای

با توجه به ساختار سیال و همینطور قابل تغییری که پایگاه داده های غیر رابطه ای دارند می توان انواع مختلفی از آن ها را مثال زد که هر کدام در سطح خود کاربرد های خوب و قابل توجهی دارند و برتری خاصی را نمی توان بین این انواع مختلف عنوان کرد. به طور کلی می توان گفت انواع پایگاه داده های غیر رابطه ای به صورت زیر هستند:

  1. Key-Value یا کلید مقدار
  2. Wide-Column یا داده ستونی
  3. Document Database یا پایگاه های سندی
  4. Graph Database یا پایگاه های گرافی
  5. و در آخر Multimodel Database یا چند مدله ها

ما این انواع مختلف را نام بردیم اما معماری پایگاه داده مانگو دی بی چیست و از کدام مورد استفاده می کند!؟ پایگاه های کلید مقدار پایگاه هایی هستند که به ذخیره یک کلید و یک داده بسنده می کنند. این نوع از ذخیره سازی ممکن است در مقایسه با انواع پایگاه داده های پیچیده ای که اوراکل و مایکروسافت ارائه می کنند کمی خنده دار به نظر برسد!!! اما باور کنید می تواند به همان اندازه موثر باشد. داده ستونی ها برای شما داده ها را به صورت ستونی ذخیره سازی میکنند. عموما این کار برای خلاصه سازی اشتراکات یک داده انجام می گیرد و قرار نیست باعث اضافه شدن رابطه های مختلفی شود.

پایگاه سندی نوعی از پایگاه است که بر اساس اسناد کار کرده و داده ها را به صورت سند های مختلف ذخیره سازی میکند که این اسناد با استفاده از XML و همینطور JSON مرتب سازی می شوند.

مزایای پایگاه داده غیر رابطه ای

اگر بخواهیم به عنوان یک جمع بندی مزایای NOSQL را بررسی کنیم می توانیم بگوییم، بالا بودن مقیاس پذیری، کارایی و همینطور دسترسی سه کلید اصلی برای بالا بردن کارایی در زمینه کار با داده های بزرگی هستند که این نوع از پایگاه داده آن ها را در اختیار دارد و از آنها استفاده میکند. اکنون که دیدیم NOSQL چیست و پایه های MongoDB کجا بنا شده است، اجازه دهید مجددا به بررسی این سوال که مانگو دی بی چیست بپردازیم.

 

مانگو دی بی چیست و از کجا آمده است

با توجه به مطالبی که تا اینجا گفته شده است، میتوان برای پاسخ به این سوال که مانگو دی بی چیست یک پاسخ روان و قابل درک ارائه دهیم که به این صورت خواهد بود:

مانگو دی بی یک پایگاه داده از نوع غیر رابطه ای و NOSQL است که برخلاف پایگاه داده های رابطه ای مانند MySQL نیاز به یک ساختار منضبط و پیچیده برای نگهداری از داده ها ندارد و با استفاده از JSON یک ساختار بر پایه اسناد مختلف ایجاد می کند که برای مدیریت پایگاه داده هایی با فایل های متنوع و مختلف در تعداد بالا بسیار مطلوب می باشد.

اما اگر بخواهیم ببینیم که ارائه دهنده مانگو دی بی کیست و سر و کله آن از کجا پیدا شده است باید به سال ۲۰۰۷ میلادی سفر کنیم. یک شرکت نرم افزاری به نام ۱۰gen کم کم کار طراحی و پایه ریزی یک پایگاه داده را شروع کرده بود. پایه های مانگو دی بی در حال شکل گیری بود و نظریه های جدید NOSQL که در آن روز ها بحث داغی داشت در حال جوانه زدن در دل این پایگاه داده بود. این شرکت در ابتدا قصد داشت که این خدمات را به صورت یک سرویس PaaS ارائه دهد، اما پس از گذشت 2 سال و ایجاد تغییرات مانگو دی بی به صورت یک برنامه اوپن سورس عرضه گردید که برای همگان قابل استفاده شد.

اولین ورژن این برنامه با نام MongoDB 1.0 در فوریه 2009 منتشر گردید، ورژن 1.2 این برنامه در همان سال منتشر شد که نسبت به ورژن قبلی تفاوت زیادی داشت و ویژگی های خوبی را خصوصا در زمینه ایندکس کردن اطلاعات و کار با توابع جاوا اسکریپت ارائه کرد که محبوبیت خوبی را بدست آورد. ورژن های 1.4 و همینطور 1.6 نیز در سال 2010 روانه بازار شدند که پشتیبانی از IPv6 (برای اطلاعات بیشتر به مقاله “DNS چیست” مراجعه کنید) و اشتراک گذاری داده ها از موارد مطرح این بروزرسانی ها بود.

کمپانی نرم افزاری ۱۰gen به کار خود ادامه داد و توانست در سال 2013 یک نسخه پیشرفته و خوب از مانگو دی بی را تحت نام MongoDB 2.4 ارائه داد که نقطه عطفی در این برنامه بود و آن را تبدیل به یک برنامه بزرگ قابل اعتماد کرد. این برنامه به حدی رشد داشت که 10gen نام خود را به MongoDB Inc. تغییر دهد و به صورت متمرکز و ثابت روی این پروژه سرمایه گذاری کند. از آن س آپدیت ها و تغییر ورژن ها در این برنامه به صورت سالیانه دنبال شد و این پایگاه داده NOSQL هر سال حرف جدیدی برای گفتن داشت و یک قابلیت تازه به آن اضافه شده بود تا اینکه در سال 2017، سهام MongoDB Inc. با ارزش هر سهم 24 دلار وارد بورس نزدک شد.

تاریخچه مانگو دی بی

اما این اتفاق برای MongoDB Inc. خیلی خوش آیند به نظر نمی رسید و گویا تغییرات ایجاد شده و تجاری شدن این شرکت انگیزه مدیران را برای پیشرفت کم نمود. به این صورت که 4 ورژن ارائه شده بعدی این پایگاه داده که از 3.6 تا 4.4 در بین سال های 2017 تا 2020 منتشر گردیده اند، هیچ ویژگی خوب و یا تغییر شگرفی نداشته و همان برنامه قبلی صرفا با ویژگی های بهبود یافته در همان زمینه ها عرضه گردیده اند. حتی پیوستن MongoDB Inc. به Alibaba Cloud در سال 2019 و پیشنهاد یک سرویس کلود تحت عنوان MongoDB as a Service هم نتوانست تغییری در این روند ها ایجاد کند.

البته باید توجه داشت که این پایگاه داده همچنان افزایش کاربران را در صدر اهداف خود قرار داده و از این نظر پیشرفت فوق العاده ای داشته است. اما عدم وجود تغییرات خوبی که در سال های گذشته برای پیشرفت فناوری در MongoDB وجود داشته است را میتوان یک شکست ضمنی برای این پایگاه داده غیر رابطه ای تصور کرد.

اجازه دهید تا به بررسی دو بخش اصلی در مورد این پایگاه داده بپردازیم و ببینیم که مزایا و همینطور معایب مانگو دی بی چیست و چگونه این برنامه میتواند به ما کمک کند.

 

مزایای مانگو دی بی چیست !؟

اکنون که دیدیم مانگو دی بی چیست و از کجا آمده است و در چه زمینه ای فعالیت میکند و چه فلسفه ای پشت طراحی این برنامه و سیستم پایگاه داده قرار دارد، وقت آن رسیده که به بررسی این موضوع بپردازیم که فایده این همه برو و بیا چه بوده است و به صورت شسته رفته بیان کنیم که مزایای مانگو دی بی چیست ؟ برای پاسخ این سوال می توان عناین زیر را معرفی نمود:

پشتیبانی از تمام مزایای زبان های NOSQL

NOSQL بودن یا همان غیر رابطه ای بودن این پایگاه داده باعث شده است که مانگو دی بی از تمامی مزایای پایگاه داده های غیر رابطه ای برخوردار است. پس میتوان گفت که این پایگاه داده این سه ویژگی را به صورت ضمنی در خود دارد:

  1. مقیاس پذیر است: به این صورت که با بزرگ شدن اندازه ها و تغییر عظیم در تعداد داده ها هیچ افتی در کارایی احساس نخواهد شد.
  2. کارایی بالایی دارد: به این صورت که بازدهی این پایگاه داده بالا بوده و می توان از آن برای موارد حساس و بزرگ استفاده نمود و با کمترین امکانات بهترین بازدهی را خواهد داشت.
  3. انعطاف پذیر است: به این معنی که شما این امکان را دارید تا از این پایگاه داده برای موارد بسیار زیادی استفاده کنید و به این صورت نیست که صرفا مربوط به نوع خاصی از داده ها (به عنوان مثال بیگ دیتا ها) باشد.

عموما این سه ویژگی همه آن چیزی است که در پاسخ به سوال مزایای مانگو دی بی چیست به شما ارائه خواهد شد اما مزایای این پایگاه داده به همینجا ختم نمی شود. سایر مزایای این پایگاه داده را که میتوان آنها را در معتبر ترین پایگاه داده های رابطه ای مانند MySQL و یا MSSQL مشاهده نمود، در این پایگاه داده نیز وجود دارند که آنها را بررسی خواهیم کرد.

اعمال کوئری های مختلف

وقتی صحبت از NOSQL و غیر رابطه ای بودن به میان می آید یک تصویر ایجاد می شود که امکان اعمال کوئری روی این پایگاه های داده وجود ندارد. اما به هیچ عنوان اینطور نیست. البته جنس کوئری ها متفاوت است و در این پایگاه داده با استفاده از جاوا اسکریپت ی توان کوئری های مختلف را روی داده ها اعمال کرده و داده های مورد نظر خود را استخراج کنید.

مزایای مانگو دی بی

ایندکس گذاری و پشتیبانی از اطلاعات

یکی دیگر از خدمات مهمی که در تصور عامه در مانگو دی بی وجود ندارد بحث ایندکس گذاری روی داده ها و شماره گذاری آن ها و همینطور پشتیبان گیری به صورتی است که اگر بخشی از داده ها به صورت سخت افزاری صدمه دیدند، قابل بازیابی باشند.

عموما چون مانگو دی بی در سطح وسیعی مانند گوگل و فیس بوک اطلاعات را مدیریت می کند ممکن است این تصور ایجاد گردد که امکان استفاده از این قابلیت ها وجود ندارد زیرا زبان های غیر رابطه ای زیر بار این سختی ها نمی روند، اما این یک تصور پوچ بیش نیست و در زمینه ایندکس گذاری و تهیه نسخه های پشتیبان به صورت Replicas این پایگاه داده از پایگاه داده های رابطه ای هیچ چیزی کم ندارد.

 

Load Balancing یا تقسیم بار

وجود یک سیستم که بوسیله آن بتوان پایگاه داده های توزیع شده را به صورت هماهنگی روی یک موتور جستجو لود کرده و کار جستجو در بین آن ها را انجام دهند زیاد هستند. اما ممکن است این تصور ایجاد شود که مانگو دی بی نمیتواند این قابلیت را مانند پایگاه داده های رابطه ای دنبال کند. اجازه دهید با هم به بررسی این موضوع بپردازیم که رویکرد تقسیم بار در مانگو دی بی چیست !؟

مانگو ئدی بی برای تقسیم بار و هماهنگ کردن داده های توزیع شده برای موتورهای جستجوی بزرگ مانند گوگل، از یک تکنیک خاص به نام Sharding بهره می گیرد. Horizontal Sharding یا همان Sharding یک تکنیک ایندکس گذاری خاص روی داده ها است که با استفاده از بررسی های سطری روی داده ها بخشی از آن ها را لود کرده و برای موتور جستجو قابل دسترس میکند تا در صورت نیاز این موتور ها تمام بلاک های داده مربوطه را به راحتی لود کنند.

این نوع از Load Balancing را می توان به عنوان یکی از پیشرفته ترین الگوهای مورد استفاده برای این قابلیت معرفی نمود.

 

امکانات سمت سرور با جاوا اسکریپت

برخلاف خیلی از پایگاه داده ها که از زبان های برنامه نویسی پیچیده و رابطه ای برای سمت سرور خود استفاده می کنند مانگو دی بی از یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی که بار ها در نظرسنجی های مختلف این محبوب بودن خود را ثابت کرده است استفاده می کند. جاوا اسکریپت یکی از زبان هایی است که بدون در نظر گرفتن کارایی ها یک تجربه کاربری خوب را فراهم کرده و یادگیری آن ساده بوده و با توجه به قابلیت های خوب مانگو دی بی در وب و پایگاه داده های وب بیس انتخاب جاوا اسکریپت به عنوان زبان بک اند و دادن این امتیاز به برنامه نویسان وب که با این برنامه به خوبی کار کنند یک حرکت هوشمندانه از طرف طراحان اولیه برای این پایگاه داده بوده است.

 

پشتیبانی از تراکنش های اتمی و یکپارچه

پشتیبانی از تراکنش یکی از موارد مهمی است که میتواند در کاربردی کردن و خصوصا اینترنتی کردن پایگاه های داده نقش مهمی داشته باشد. پیش از آنکه به بررسی این مورد که وضعیت تراکنش ها در مانگو دی بی چیست بپردازیم اجازه دهید تا در مورد اینکه تراکنش دقیقا چیست کمی توضیح دهیم.

Transaction یا همان تراکنش یک قطعه کد در برنامه است که کارکرد اصلی آن در مورد جابجایی اطلاعات از پایگاه داده است. اما با شرایطی خاص!!!

این شرایط خاص به این معناست که وقتی شما کدی را می نویسید، تمام کد باید اجرا شود و این برنامه نمی تواند نیمه کاره رها شود. در صورتی که این برنامه نیمه کاره رها شود باید شرایط پایگاه داده به حالتی برگرد که پیش از اجرای برنامه بوده است. به عنوان مثال عملیات انتقال وجه در بانک ها یک تراکنش می باشد. این تراکنش به اینصورت اتفاق می افتد که وقتی پولی به یک حساب اضافه می شود، حتما باید از حساب دیگری کم شده باشد. در صورتی که پول به حسابی واریز شده و بر اثر هر مشکلی از حساب مبدا کم نگردد، وجه واریز شده به حساب مقصد نیز کم خواهد شد.

پشتیبانی از این قابلیت برای پایگاه داده ای که میخواهد در سطح اینترنت کار کند یکی از واجبات بزرگ است که مانگو دی بی توانسته است آن را پیاده سازی کند.

مزایای پایگاه داده مانگو دی بی

همانطور که در این بخش دیدیم مانگو دی بی توانسته امتیازات و ویژگی های خوبی را برای خود رقم بزند، اما اگر بخواهیم ببینیم که وضعیت ایرادات برنامه مانگو دی بی چیست باید توجه داشته باشیم که این برنامه نیز عاری از مشکلات نیست و مانند هر برنامه دیگری مشکلاتی را دارد. اجازه دهید تا در بخش بعدی به بررسی این موضوع بپردازیم که ایرادات پایگاه داده مانگو دی بی چیست

 

ایرادات مانگو دی بی چیست

مانگو دی بی در ایرادات نیز یک سر و گردن از بقیه پایگاه داده های همسان با خود جلوتر بوده و مشکلات آن محدود به دو مورد خاص است. البته ممکن است در مشکلات مختلفی که برای این پایگاه داده مشاهده می کنید، موارد بیشتری را نیز ببینید که این ایرادات رفع شده و دیگر نمی توان آن ها را به عنوان ایراد در نظر گرفت.

به عنوان مثال از این دسته ایرادات می توان به عدم پشتیبانی و ناسازگاری با تراکنش را مطرح کرد که از سال ۲۰۱۸ این پایگاه داده تمام ایرادات مربوطه را رفع کرد و بهبود هایی را در آپدیت های نسخه ۴ به بعد برای کار با تراکنش ها ارائه داد و مطرح نمود.

اما دو مورد ایراد اساسی برطرف نشده مانگو دی بی چیست !؟ مورد اول از این ایرادات به کلید خارجی و مورد دوم به کار با نود و گره اصلی تعیین شده توسط کاربر مربوط می شود که در ادامه آن ها را توضیح خواهیم داد.

در مورد کلید های خارجی یا همان Foreign Key وقتی که شما با استفاده از یک کلید خارجی قصر ارتباط بین المان های پایگاه داده خود را داشته باشید، ممکن است به علت غیر رابطه ای بودن مشکلاتی ایجاد شود و ثبات و پایداری داده های داخل پایگاه داده به خطر بیافتد.

مورد بعدی نیز مربوط به نود ها و گره ها می باشد. این ایراد را میتوانید در خیلی از مطالب مشاهده کنید اما در مطالب دیگر به همین توضیح مختصر که در صورت از بین رفتن نود اصلی بقیه نود ها دچار مشکل شده و ساختار پایگاه داده از هم میپاشد بسنده کرده اند! اما آیا این تعریف کتابی معنایی هم دارد!؟ و اگر دارد یعنی چه!؟

برای بررسی اینکه این حرف چه معنایی دارد اجازه دهید در ابتدا ببینیم نود چیست. نود ها یا گره های پایگاه داده اولین داده هایی هستند که در پایگاه داده وارد شده و هر کاربری برای ورود اطلاعات از نود اصلی خود استفاده کرده و در پشت آن تمامی اطلاعاتی که دارد به صورت یک گراف یا بهتر بگوییم یک درخت به هم متصل شده و در پایگاه داده قرار خواهند گرفت. نود اصلی همانند پوشه Root خواهد بود و نگهدارنده اولین اطلاعات در مورد سیستم ذخیره اطلاعات است.

در ویندوز شما نمی توانید پوشه Root را پاک کنید. اما در مانگو دی بی به این علت که این نود ریشه خودش از نوع اطلاعات است نه یک دایرکتوری می توان آن را پاک کرد و با این پاک کردن، سیستم فایل دچار مشکل می شود. برای رفع این مشکل به سراغ آدرس های آن رفته و یک نود را به عنوان نود اصلی انتخاب کرده و سایر نود های فرعی دیگر را به آن پیوند می دهد. در این حالت ایرادی که نگران آن بودیم برطرف شده است، اما این کار مدتی طول خواهد کشید و بسته به اینکه منابع شما چقدر باشد متفاوت خواهد بود.

معایب مانگو دی بی

در این مدت زمان کوتاه قطعی، شما یک سیستم بدون پایگاه داده را خواهید داشت که میتوان گفت به دردی نمیخورد و متوقف شده است. پس این ایراد در مورد مانگو دی بی وجود دارد.

نتیجه گیری

در این مطلب به تفصیل در مورد اینکه مانگو دی بی چیست و این پایگاه داده برای ما چه کاری را انچام خواهد داد صحبت کردیم و دیدیم که از کجا آمده است و فلسفه و اساس کار آن برچه پایه ای است. با بررسی مزایای این پایگاه داده غیر رابطه ای به این سوال که توجیه استفاده از مانگو دی بی چیست پرداختیم و معایب آن را نیز بررسی نمودیم. حال انتخاب با خود شماست که برای کاری که میخواهید از این پایگاه داده استفاده کنید یا به سراغ موارد مشابهی بروید که فکر میکنید میتوانند برای شما مفید باشند. از این موارد می توان به پایگاه داده Cassandra اشاره نمود که همان مانگو دی بی است اما با اصلاح ایرادات در زمینه نود ها که در مورد آن توضیح دادیم.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
16 × 29 =