جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسافزونه Imagify ؛ بهینه سازی و تبدیل به WebP
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

افزونه Imagify ؛ بهینه سازی و تبدیل به WebP

در صورتی که بخواهیم المان های مختلفی را که برای طراحی سایت از آنها استفاده می شود را در کنار هم قرار دهیم و بگوییم که در سایت اینترنتی چه اجزایی باید ترکیب شوند تا یک سایت در اختیار ما قرار بگیرد، تصاویر از جایگاه ویژه ای برخوردارند و این موضوع با یک وبگردی ساده کاملا مشخص خواهد شد. البته سایت هایی هم هستند که از نتصاویر استفاده نمی کنند و یا خیلی کم به سراغ آنها می روند. اما باید گفت که این موضوع که شما تصاویر خوبی را در سایت خود داشته باشید می تواند به جذابیت و بازدهی آن کمک بسیار بزرگی بمکند. البتنه باید گفت تصاویر مشکلات زیادی را هم ایجاد می کند که یکی از مهمترین آنها سنگین کردن سایت است. در این مقاله با بررسی افزونه Imagify ابزاری را معرفی می کنیم که می تواند این نگرانی را به طور کامل برای ما رفع کند.

در مورد سنگین شدن تصاویر باید گفت که در خیلی از موارد تصویر اصلی ترین عامل برای تعیین سرعت یک سایت هستند و هر چه که این سایت تصاویر بیشتر و البته با حجم بالاتری را داشته باشد مدت زمانی که طول م کشد تا این سایت به نمایش در بیاید بیشتر خواهد شد. در صورتی که بخواهیم نقش فاکتور سرعت در بازدهی ای که سایت شما دارد و همینطور در اهمیت آن برای سئو را وارد میدان کنیم، باید گفت که این بالاتر رفتن حجم می تواند منجر به نابودی کامل عملکرد سایت شود. در  اینجاست که استفاده از ابزارهایی مانند افزونه Imagify می تواند به ما کمک کند تا از چنین اوضاعی نجات پیدا کنیم. در این مقاله به صورت کامل این موضوع را با هم دنبال خواهیم کرد اما قبل از معرفی افزونه Imagify لازم است کمی در مورد اینکه اهمیت تصاویر و بهینه سازی ها در سایت تا چه اندازه هستند صحبت کنیم.

 

اهمیت تصاویر و بهینه سازی آنها

وقتی که یک وبسایت را باز می کنید، اولین چیز که توجه شما را جلب می کند و تعیین کننده این است که شما از این سایت خوشتان بیاید یا نه تصاویری هستند که در این صفحه به شما نمایش داده می شوند. آمار ها و تحلیل ها نشان دهنده این است که سایت هایی که در اولین برخورد خود تصاویر جذابی را به کاربران ارائه کرده اند ماندگاری کاربران را به مدت بیشتری در سایت تجربه کرده اند. یکی از دلایلی که طراحی پایه وب سایت های اینترنتی با یک اسلایدر بزرگ در صفحه اول هستند همین موضوع بوده و این تاثیر روانی ای که تصاویر روی کاربران ایجاد می کنند هدف اصلی طراحان بوده است.

اهمیت تصاویر و بهینه سازی آنها

با هر روشی که بخواهیم حساب کنیم تصاویر و جلوه های بصری سایت شما مهمترین و اصلی ترین ابزاری است که می تواند کاربران شما را در سایت نگه داشته و بازدهی سایت شما را بالاتر ببرد. در این خصوص می توان مطمئن بود که استفاده از تصاویر در سایت امری اجتناب ناپذیر است. اما همانطور که در ابتدای مقاله هم به این موضوع اشاره کردیم در خیلی از موارد همین تصاویر می توانند باعث کند شدن و زمینگیر کردن سایت ما شوند. از این نظر که سایت کمی دیرتر لود شود، شاید به نظر برسد که مسئله ای کم اهمیت را پیش رو داریم، اما در همین لحظه که سایت شما در حال بارگذاری است و کار ارسال تصاویر برای کاربر در حال انجام است، اگر کاربر صفحه را بسته و به سراغ سایت دیگری برود سایت شما به شدت متضرر خواهد شد.

این مورد یکی از طبیعی ترین موارد در اینترنت به شمار می رود که کاربران به دلیل باز نشدن و کامل لود نشدن یک سایت آن را ترک کنند و به سراغ سایت دیگر بروند. وقتی که این اتفاق بیفتد به سایت شما از دو جنبه آسیب وارد خواهد شد. اولین مورد مربوط به این است که شما امکان ارائه محتوای سایت به مشتری احتمالی خود را از دست داده اید و عملا کاربری که می توانست از شما خرید کند سایت شما را ترک کرده است. مورد دوم مربوط به بالارفتن نرخ پرش است که از نظر سئو سایتتان به شما آسیب های جبران ناپذیری ربا وارد می کند.

نرخ پرش یا Bounce Rate یکی از معیار های مهم در سئو است که نشان می دهد کاربرانی که وارد سایت شما میشوند و قصد دسترسی به اطلاعات و محتوای سایت شما را دارند چقدر در سایت می مانند و با اینکه بلافاصله بعد از ورود به سایت از سایت خارج می شوند. در صورتی که این سوال برای شما ایجاد شده که این معیار چه ارتباطی به سئو دارد باید گفت که گوگل موضوع را از این زاویه نگاه می کند که حتما سایت شما کیفیت لازم برای ماندن کاربران در آن را نداشته است و کاربران به این دلیل سایت شما را ترک کرده اند که بدرد آنها نمی خورد پس بهتر است که جایگاه شما را به سایت دیگری که کاربران بیشتر به آن نیاز دارند و علاقه مند هستند واگذار کند.

در وضعیت های اینچنینی باید گفت که ما  نه می توانید قید استفاده از تصاویر را در سایت خود بزنیم و نه اینکه عامل سرعت را نادیده بگیریم و سایتی سنگین درست کنیم که کاربران نتوانند از آن استفاده کنند. در صورتی که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس که آن را در مقاله وردپرس چیست به صورت کامل معرفی کردیم استفاده می کنید، باید گفت که ابزار های زیادی در این خصوص را برای شما ارائه شده است که می توانید برای بهینه سازی تصاویر از آنها استفاده کنید و در این مقاله با معرفی افزونه Imagify به بررسی یکی از این ابزار های حرفه ای می پردازیم.

البته باید گفت که استفاده از افزونه ها تنها روش قابل قبول برای بهینه سازی تصاویر و ارائه یک سایت با کیفیت و خوب نیست و می توان از روش های دیگری مانند استفاده از سایز مناسب، تهیه خروجی برای وب با استفاده از فتوشاپ، و خیلی موارد دیگر قبل از درج تصویر در سایت را برای این کار معرفی کرد که در صورتی که سری به مقاله بهینه سازی عکس برای سایت بزنید با این موارد به صورت کامل آشنا خواهید شد. در ادامه به طور کامل به بررسی این سوال که افزونه Imagify چیست و چه کار هایی را روی سایت ما می تواند انجام دهد خواهیم پرداخت و موضوع را با هم بررسی می کنیم.

 

افزونه Imagify چیست

یکی از افزونه هایی که می توان گفت برای خود اسم و رسمی را به هم زده است و اگر سری به صفحه نصب افزونه در وردپرس بزنید می توانید آن را ببینید افزونه Imagify می باشد. این افزونه معروف قابلیت های مختلفی را برای بهینه سازی تصاویر در اختیار کاربران قرار می دهد که باید گفت مهمترین آنها استفاده از فرمت های مختلف و بهینه سازی های برگشت پذیر برای تصاویر است. عموم کاربرانی که از وردپرس استفاده می کنند این افزونه را یکی از حرفه ای ترین ابزار ها برای راه اندازی یک وضعیت خوب و بهینه روی تصاویر سالیت می دانند و آمار نصب ۶۰۰ هزار نفری برای این افزونه می تواند بیانگر این موضوع باشد.

افزونه Imagify چیست

 

در صورتی که بخواهیم پیچیدگی های طراحی و کاری که انجام می شود تا یک عکس بتواند به اندازه ای کوچکتر و همان کیفیت برسد این افزونه را بررسی کنیم باید گفت که با پیشرفته ترین افزونه از نظر ساخت و طراحی برای بهینه سازی تصاویر سایت سر و کار داریم و در این موضوع که هیچ افزونه ای نمی تواند این حجم از کار را روی تصاویر انجام دهد و تا این سطح آنها را بهینه سازی کند هیچ شکی نخواهد بود. البته باید گفت که تمامی مواردی که در مورد این افزونه وجود دارد رایگان نیتس و در بیشتر موارد شما ملزم به پرداخت هزینه هایی برای این کار هستید.

در مورد هزینه ای که افزونه Imagify  می تواند روی دست شما بگذارد باید گفت که امکان خرید این افزونه از فروشگاه های داخلی و ارائه کنندگان افزونه وجود ندارد و شما باید به صورت دلاری آن را روی سایت خود فعال کنید و صرفا ارائه کننده اصلی می تواند قابلیت های آن را فعال کند. افزونه Imagify  از آن دست افزونه هایی است که با استفاده از یک کلید رابط یا همان API Key به سایت اصلی متصل شده و قابلیت های پلنی که شما در آنجا دارید روی سایت شما فعال خواهد شد.

در واقع افزونه Imagify  با یک ارتباط دائمی و پشتیبانی بالا تصاویر سایت شما را بهینه سازی می کند و برای اینکه از آن استفاده کنید لازم است که حتما لازم است که آن را خریداری کنید، البته در پلن رایگان هم امکانات خوبی به شما ارائه می شود اما نه به صورتی که در پلن های پرمیوم می توانید به آنها دسترسی داشته باشید.یکی از  مهمترین و اصلی ترین نقاط قوتی که در مورد افزونه Imagify می توان به آن اشاره کرد امکان استفاده از فرمت WebP و تبدیل خودکار تصاویر سایت ما به این فرمت می باشد. در مورد اینکه این فرمت چیست و افزونه Imagify به چه صورتی آن را روی سایت مکا پیاده سازی می کند در ادامه مقاله به صورت کامل صحبت خواهیم کرد.

 

فرمت WebP چیست

فرمت های مختلفی برای ارائه تصویر در وب وجود دارد که می توان از معروف ترین آنها به PNG که برای استفاده از تصاویر بدون افت کیفیت در وب سایت ها ارائه شده است و همینطور فرمت محبوب و معروف JPG که تقریبا همه دیوایس ها و دستگاه ها از آن پشتیبانی می کنند و به عنوان یکی از اصلی ترین فرمت های تصویری به حساب می آیند. در کنار این فرمت ها فرمت دیگری که توسط گوگل ارائه شده است هم در چند سال گذشته به شهرت زیادی رسیده است. این فرمت که WebP نام دارد یکمی از فرمت های تصویر است که گوگل آن را برای استفاده در وب و به صورت بهینه سازی شده برای انتقال سریعتر یک تصویر با کیفیت روی حجمی کمتر ارائه کرد که توانست کار را به خوبی انجام داده و فشرده سازی های ایده آلی را روی تصاویر انجام دهد. اما باید گفت که عملیاتی شدن آن چند سال بعد انجام گرفت.

 

اهمیت افزونه Imagify چیست

 

در مورد این فرمت باید گفت که می تواند کلیه تصاویر PNG و همینطور JPG را به صورت کدینگ های قابل اجرای WebP که تمامی مرورگر ها هم از آنها پشتیبانی می کمنند تغییر داده و برای کاربران ارسال کند که این راسلا با سرعت بیشتری انجام گرفته و صفحه ای از سایت که مد نظر کاربر باشد در مدت زمان کمتری برای وی نمایش داده خواهد شد. برای تصاویر متحجرت که و Gif ها هم فرمتی به نام Animated WebP ارائه شده است که همین امکانات را در اختیار کاربران قرار داده و می توان از آن استفاده کرد.

احتمالا در صورتی که تصاویر مختلف را برای استفاده در سایت خود و تغییر آنها از بعضی از سایت ها دانلود کرده باشید، با این فرمت و این موضوع که نمی توان آنها را در ابزار هایی مانند فتوشاپ ادیت کرد مواجه شده اید. در این مورد باید گفت که دلیل این موضوع این نیتس که این فرمت فرمتی ناشنخته است و بازدهی خوبی را ندارد، بلکه دلیل این است که بهینه سازی های کامل پردازش این نوع از تصاویر برای مرورگر ها بوده و خیلی از ابزار های طراحی و ویرایش تصویر از این موارد پشتیبانی نمی کنند. در کل باید گفت که WebP که در افزونه Imagify هم مورد استفاده قرار می گیرد یکی از اصلی ترین و مهمترین امکاناتی است که با استفاده از آن می توانید کار بهینه سازی تصویر و سرعت سایت را روی آن انجام دهید.

در ادامه در مورد اینکه افزونه Imagify چطور این فرمت را روی تصاویر شما پیاده سازی می کند و روش کاری آن به چه صورتی می باشد صحبت خواهیم کرد.

 

فرمت WebP در افزونه Imagify

در مورد افزونه Imagify باید گفت که برخلاف خیلی از افزونه هایی که تصاویر را روی سایت شما پیدا کرده و آنها را تغییر می دهند و بهینه سازی را روی آنها انجام می دهند، عملکردی اکتیو و فعال دارد. به این صورت که وقتی یک درخواست برای یکی از صفحات به سرور ارسال می شود و صفحه یا که کاربر خواسته است به وب سرور می رود، در بین اینکه افزونه های مختلف کار هایی که باید انجام دهند را روی صفحه و داده ها انجام می دهند، افزونه Imagify هم دست به کار می شود.

وقتی که تصاویر از سایت استخراج شده و آماده ارسال باشند، افزونه Imagify به سراغ آنها رفته و این تصاویر را با کدگذاری های که انجام می دهد به صورت WebP برای کاربران ارسال می کند که این موضوع باعث شده است تا در زمان ارسال در وقتی که صفحه می خواهد برای کاربر دانلود شده و به وی نمایش داده شود صرفه جویی بالایی انجام گیرد. در این خصوص باید گفت که افزونه Imagify اصل تصویر را دست نخورده نگه می دارد و همین موضوع باعث شده است تا امکانات خوبی مانند بازگردانی و لغو این بهینه سازی ها برای کاربرانی که از این افزونه استفاده می کنند ایجاد شده باشد.

فرمت WebP در افزونه Imagify

در مورد این افزونه باید گفت که علاوه بر تغییر فرمت به Webp سطوح دیگری از خدمات وجود دارند که از آنها برای بهتر شدن سایت استفاده کرده و می تواند یک بهینه سازی انبوه را روی سایت ارائه کند. در بخش بعدی در مورد نقاط قوت افزونه Imagify و اینکه ما با استفاده از آن دقیقا می توانیم چه امکاناتی را برای سایت خود داشته باشیم صحبت خواهیم کرد.

 

مزایای افزونه Imagify

در رابطه با این افزونه و کارایی هایی که یم تواند برای شما داشته باشد باید گفت که موارد و گزینه های زیادی در زمان کار کردن با این افزونه وجود دارد که می توان شما را هر چه بیشتر به افزونه Imagify علاقه مند کند. در ارتباط با این موارد می توان به قابلیت استفاده از wEBp ها که قبلا به آن اشاره کردیم و در مورد آن مفصل توضیح دادیم را عنوان کرد. اما باید گفت علاوه بر این کارهای اصلی که در بخش های قبلی گفته شد، در صورتی که باز هم به سراغ افزونه Imagify بروید، می توانید از مزایای زیادی برای کار خود بهره مند شوید.

در صورتی که بخواهیم بگوییم مزایای استفاده از افزونه Imagify کدامند و با کار کردن با این افزونه چه امکاناتی در اختیار وب مستر ها قرار خواهد گرفت می توانیم به این موارد در این خصوص اشاره کنیم:

 

پشتیبانی از فرمت های مختلف

یکی از مهمترین مواردی که میتواند در افزونه Imagify به آن دسترسی داشته باشید این است که این افزونه برخلاف خیلی از افزونه های بهینه سازی تصویر که از یک یا دو فرمت معروف که عموما هم فرمت های JPG و PNG هستند، می تواند از طیف بزرگی از فرمت های تصاویر پشتیبانی کند. در خیلی از موارد شما نیاز به این دارید که تصاویری که در سایت قرار دارد را با فرمت های دیگری مانند SVG به کار بگیرید و در این صورت باید گفت که افزونه Imagify با آنها مشکلی نخواهد داشت و شما به راحتی می توانید این کار را روی این افزونه انجام دهید.

پشتیبانی از فرمت های مختلف

 

تغییر اندازه تصاویر

یکی دیگر از مواردی که در بین کاربرد های افزونه Imagify به عنوان یک کاربرد مهم و کلی شناخته می شود که ارائه کنندگان این افزونه روی آن مانور زیادی را می دهند، این است که این افزونه می تواند یکم تصویر بزرگ را از شما گرفته و کیفیت آن را با توجه به اندازه مورد نیازی که در صفحه وجود دارد تنظیم کرده و تصویری را با اندازه جدید و البته با حجمی بسیار پایین تر برای کاربران ارسال کند. در این مورد باید گفت که افزونه Imagify تقریبا تنها افزونه ای است که این کار را هم برای ما انجام می دهد و نمونه این کار را نمی توان در افزونه های دیگر پیدا کرد و از آن بهره برد.

این تغییر اندازه متناسب با محل قرار گیری تصویر در سایت و از طریق کد های HTML بنا بر اندازه مانیتوری که کاربر دارد تعیین می شود و می توان گفت که با این کار علاوه بر وجود یک تصویر کم حجم می توانید مواردی که نیاز باشد تصاویر را با اندازه های بزرگتر از آنچه که در سایت خود و برای رزولوشن سیستم خود طراحی کرده اید، به کاربر نشان دهد و این موضوع روی ریسپانسیو بودن و تجربه کاربری ای که کاربر از سایت شما دریافت می کند می تواند بسیار موثر باشد.

تغییر اندازه تصاویر

 

قابلیت تعیین سطح کیفیت

در صورتی که از آن دسته وبمستر هایی هستند که همیشه از وب مستر های قدیمی و کارکشته شنیده اید که این اف۵ وزنه ها کیفیت عکس را خراب می کنند و بهتر است که در خیلی از موارد کیفیت را قربانی کاهش حجم نکنیم، باید گفت که افزونه Imagify این کار را هم برای شما انجام می دهد. در واقع این اصل که شما باید کیفیت تصاویر ارسالی را هم در کنار اندازه کوچک آنها به عنوان یکی از موارد مهم در نظر داشته باشید یکی از اصولی است که بهتر است رعایت شود و هیچ کس منکر این نیست که یک عکس بی کیفیت می تواند برای ما دردسر بیشتری داشته باشد تا یک عکس لود نشده.

البته استفاده از افزونه Imagify توانسته است این موضوع را به خوبی بهبود دهد و با استفاده از آن نیازی نیست که نگران کیفیت تصاویر خود باشید. از ابتدای مقاله تاکنون در مورد حفظ کیفیت تصاویر در افزونه Imagify صحبت کرده ایم. اما باید گفت که این افزونه قابلیت دیگری هم دارد که می تواند این کار را برای ما به صورت تضمینی ارائه کند. یکی از ویژگی های اصلی و مهمی که در افزونه Imagify باید به آن توجه داشت این است که این افزونه می تواند سطوح مختلفی را برای کم کردن حجم تصاویر روی سایت شما به اجرا بگذارد.

یعنی شما می توانید تعیین کنید که کاهش حجم به صورت انبوه یا اصطلاحا Bulk، به صورت معمولی و یا به صورت سطحی انجام شود. در هر کدام از این سطوح میزانی که بهینه سازی روی حجم تصاویر بالا برود و حجم کاهش پیدا کند، کیفیت نیز افت بیشتری را خواهد داشت و شمنا به راحتی با افزونه Imagify می توانید این مورد را تحت کنترل خود داشته باشید. در مورد این افزونه بايد گفت که همه چیز در آن به صورت کنترل شده در اختیار شما قرار خواهد گرفت و قرار نیست بلایی سر تصاویر عزیز شما که برای آنها زحمت کشیده اید بیاید، در مورد بعدی این موضوع را بررسی می کنیم.

قابلیت تعیین سطح کیفیت

 

حفظ تصاویر با کیفیت اصلی

در بین تمامی اتفاقاتی که برای تصاویر روی سایت شما می افتد و تمامی کار هایی که افزونه Imagify می تواند روی این تصاویر انجام دهد و حجم آنچه که به کاربر می رسد را کاهش دهد، یک مزیت مهم در اینجا وجود دارد و آن این است که افزونه Imagify فایل های صالی شما را دست نخورده نگه داشته است و شما می توانید تمامی این تغییرات را روی سایت لغو کرده و به اصل فایل ها بدون هیچ تغییر و یا بهتر بگوییم بدون افت کیفیت و خرابکاری ای که برای درست کردن آن مجبور به دوباره کاری شوید، در اختیار شما قرار خواهد داد.

در مورد نحوه کار این افزونه و زمانی که وارد عمل می شود در بخش های قبل صحبت کرده بودیم و گفتیم که این افزونه به صورت فعال و در لحظه تصاویسر را برای کاربرانی که درخواستی را برای سایت ما ارسال کرده اند بهینه سازی می کند و نسخه اصلی در بین سایر فایل های سایت ما در جای امنی قرار دارد. با توجه به این موضوع باید گفت هر بار که شما بخواهید آن را متوقف کنید می توانید بدون تغییر در کیفیت تصاویر این کار را روی سایت خود انجام دهید.

حفظ تصاویر با کیفیت اصلی

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی افزونه Imagify پرداختیم و دیدیم که این افزونه وردپرسی چطور می تواند برای ما کار کند. در مورد این افزونه باید گفتن که با یکی از افزونه های حرفه ای برای کاهش حجم تصویر طرف هستیم که می توان آن را به عنوان برترین و پیشرفته ترین عنصری که می تواند این کار را برای ما انجام دهد ارائه کرد. البته باید گفت که این این افزونه یک افزونه غیر رایگان بوده و از آنجا که با API Key فعال می شود و دائم از سایت ارائه کننده مورد ارزیابی قرار می گیرد استفاده از آن در ایران ممکن است آنطور که باید به شما جواب ندهد و نتوانید بهره وری کامل آن را روی سایت خود پیاده سازی کنید. در صورتی که به دنبال افزونه های بهتر هستید می توانید گزینه هایی مانند Smush و یا افزونه TinyPNG را روی سایت خود استفاده کنید.

علاوه بر این در مورد افزونه Imagify باید گفت که در کنار تمامی مزایای ویژه ای که دارد معایبی هم دارد که از مهمترین آن ها می توان به عملکرد ضعیف و پایین تر از انتظار در پلن های رایگان، محدودیت ۲ مگابایتی برای حجم تصاویری که روی سایت آپلود می کنید، محدودیت ۲۰۴۸ پیکسلی برای اندازه تصاویر کمه از این میزان نباید بزرگتر باشند و از همه مهمتر تنظیمات سخت و طولانی که آن را برای مبتدیان تبدیل به یک افزونه غیر کاربردی و مشکل کرده است اشاره کرد و باید گفت که در صورتی که می خواهید از دست سختی های این افزونه راحت باشید و وردپرس خود را با فلسفه اصلی وردپرس که سادگی است اداره کنید، بهتر است به سراغ افزونه های دیگری که می توانند کار بهینه سازی را برای سایت شما انجام دهند بروید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
33 ⁄ 11 =