جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگسرورهای مجازیHostname چیست و چه کاری انجام می دهد
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

Hostname چیست و چه کاری انجام می دهد

شبکه های کامپیوتری را می توان به عنوان یکی از اولین و اصلی ترین گزینه هایی معرفی کرد که عامل پیشرفت بودند. در این خصوص باید گفت که وقتی این شبکه ها کار خود را شروع کردند روش های مختلفی برای اطلاعات به وجود آمد و هر شبکه ای با توجه به ارائه کننده ای که داشت، می توانست راه و رسم خود را داشته باشد. بعد از مدتی این روش ها به صورتی تجمیع شده و استاندارد سازی هایی را ایجاد کردند که خیلی از آنها در طول زمان تغییراتی را داشتند و بعضی از آنها هم هنوز مورد استفاده بوده و آنقدر به ما نزدیک شده اند که بعضا آنها را نمی بینیم. یکی از این موارد همان Hostname نام دارد که در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل اینکه Hostname چیست و قرار است چه کاری را برای ما انجام دهد و چه وظیفه ای بر عهده دارد را به صورت کامل با هم بررسی کنیم.

در مورد Hostname باید گفت که یکی از موارد مبهم در شبکه های کامپیوتری می باشد که می تواند شما را تا حد زیادی گمراه کند و خیلی از افراد هستند که در مورد آن و سرویس هایی که برای ما فراهم می کند کنجکاو هستند. در ادامه قبل از اینکه ببینیم Hostname چیست لازم است کمی در مورد اینکه شبکه های کامپیوتری و این سیستم ها به چه صورتی کار می کنند صحبت کنیم و ببینیم که داستان این قابلیت که Hostname چیست از کجا شروع شده است.

 

شبکه های کامپیوتری و کارکرد سیستم ها در آنها

در همین لحظه که شما در حال مطالعه این مقاله هستید دانسته یا نادانسته درگیر استفاده از یک شبکه کامپیوتری شده اید. سیستمی که شما برای دسترسی به این سایت از آن استفاده کرده اید اکنون به یک مودم متصل شده است و این خود شما را به خط ISP یا همان سرویس دهنده اینترنتی متصل کرده است. این سرویس دهنده شما را به شبکه جهانی اینترنت و سرور های مارال هاست متصل کرده و اطلاعات از طریق همین مسیر برای شما ارسال شده و شما می توانید این متن را بخوانید. در صورتی که از موبایل هم استفاده کنید همین اتفاق برای شما افتاده است و این دسترسی ها برای شما ایجاد شده است.

شبکه های کامپیوتری و کارکرد سیستم ها در آنها

نکته مهمی که در اینجا می تواند توجه ما را به خود جلب کند این است که چطور امکان دارد در بین هزاران سایت اینترنتی و میلیون ها کاربری که از آنها استفاده می کنند اطلاعاتی که شما درخواست کرده اید درست و منظم در اختیار شما قرار بگیرد و در این میان اشتباهی سایت یک نفر دیگر را به شما ارائه نکنند!؟

جواب این سوال را باید از پروتکل اینترنت یا همان TCP/IP بپرسیم که مسئولیت این کار را بر  عهده دارد. روشی که این پروتکل برای ارسال اطلاعات از آن استفاده می کند این است که هر موجودیتی در اینترنت که می خواهد از آن استفاده کند، فرقی نمی کند که یک سایت باشد، یک کاربر باشد، یک ربات باشد یا هر سرویس دیگری در سطح اینترنت، باید برای خود یک شناسه به نام IP داشته باشد. وقتی که شما بخواهید به سایت متصل شوید و اطلاعاتی برای شما ارسال شود، اطلاعاتی از IP شما به IP سایت ارسال شده و سایت هم درخواست این IP وارده را بررسی کرده و اطلاعات مورد نیاز را برای آن باز می گرداند. اینگونه است که اینترنت می تواند کارها را درست و منظم انجام دهد.

علاوه بر اینترنت تمامی شبکه های محلی که برای کاربرد های مختلف از آنها استفاده می شود هم همین روند را در پیش گرفته اند و سیستم های در این شبکه ها هم از همین مکانیزم برای ارتباط گرفتن با هم استفاده می کنند. البته باید گفت که رنج و نوع IP های مورد استفاده کمی متفاوت خواهد بود. اساس کار اینترنت استفاده از نوعی IP به نام IPv4 است که از یک عدد ۴ بخشی که با نقطه ( . ) از هم جدا می شوند تشکیل شده است. هر کدام از این بخش های عددی می تواند از ۰ تا ۲۵۵ متفاوت باشد. به طور مثال ۸.۸.۸.۸ یک IP است که مربوط به گوگل می باشد.

در شبکه های محلی عموما رنج این IP ها متفاوت بوده و به صورت ۱۹۲.۱۶۸.x.x ارائه می شود که در آن اعداد x هر کدام یک عدد از صفر تا ۲۵۶ می باشند. اگر دقت کرده باشید ip ای که برای دسترسی به مودم استفاده می شود یعنی ۱۹۲.۱۶۸.۰.۰ یکی از همین IP های محلی یا لوکال است. اما در مورد اینکه در این میان جایگاه Hostname چیست باید گفت که هاست نیم یکی از ابزار هایی است که تشخیص ما از این IP ها را ساده تر می کند.

در ادامه این موضوع که Hostname چیست و چه ارتباطی با این اوضاعی که آن را توضیح دادیم دارد صحبت خواهیم کرد.

 

Hostname چیست

همانطور که دیدیم هر سیستم در هر شبکه ای برای خود یک شناسه IP دارد و کار اصلی این شناسه این است که اطلاعات را به درستی انتقال دهد. اما به این موضوع فکر کرده اید که اگر در صورتی که ما بخواهیم از این IP ها برای ارتباط با کامپیوتر ها استفاده کنیم وضعیت اینترنت و شبکه های محلی به چه صورتی در می آید!؟

مفهوم Hostname چیست

در این حالت همه ما باید یک کتاب بزرگ مانند دفتر تلفن همراه خود داشته باشیم که این اطلاعات را در آنها وارد کنیم و هر بار که می خواهیم به سایتی دسترسی پیدا کنیم و یا برای سیستمی داده ای را ارسال کنیم از آن استفاده کنیم. همین مورد می تواند تجربه کاربری را به صفر برساند و در واقع باید گفت که در زمان شروع به کار شبکه ها این اتفاق هم برای سیستم های کامپیوتری افتاد. اینجا بود که دانشمندان به فکر ارائه قابلیت افتادند که بتواند یک نام قابل درک و منطقی را برای یک نود شبکه ایجاد کند که معنی همان IP را بدهد، اما بتوان آن را به صورت قابل درک و فهم متوجه شد.

اینجا نقطه ای بود که Hostname اختراع شد و مورد استفاده قرار گرفت. در واقع در رابطه با اینکه Hostname چیست باید گفت که Hostname نامی است که می تواند کار IP را برای ما انجام دهد و در واقع نام مستعاری برای یک سیستم در شبکه می باشد که توسط ما قابل درک بوده و می توانیم به راحتی از آن استفاده کنیم.

 

ساختار Hostname چیست

هر چند که Hostname ها یک نام قراردادی و قابل درک برای یک IP می باشد ولی باید گفت که همین نام هم قاعده و قانون خود را دارد و باید گفت که روال مشخص  خود را دارد. در مورد اینکه ساختار Hostname چیست باید گفت هاست نیم ها نام هایی سلسله مراتبی هستند که دقیقا مانند IP ها با نقطه از هم جدا می شوند، اما باید در نظر داشت که مانند IPv4 به صورت قطعی ۴ بخش ندارند و می توانند از ۲ تا چندین بخش تشکیل شده باشند.

ساختار Hostname چیست

در مورد اینکه هر کدام از این بخش ها چه ویژگی های متنی و ساختاری می توانند داشته باشند باید گفت که شما می توانید از حروف a تا z و همینطور اعداد ۰ تا ۹ و کاراکتر خط فاصله ( – ) را در Hostname استفاده کنید. علاه بر این باید توجه داشته باشید هر کدام از بخش هایی که با استفاده از نقطه از سایر بخش ها جدا می شوند می توانند به اندازه ۶۳ کاراکتر اسکی اندازه داشته باشند و بیش از این امکان پذیر نخواهد بود.

البته باید گفت در مورد اینکه کاربرد ملموی Hostname چیست و آیا گذر ما به آن می افتد یا خیر باید گفت که عموما به همین صورت می باشد و شما می توانید در موارد مختلفی از Hostname ها استفاده کنید و در صورتی که این سوال برای شما ایجاد شده است که تا به حال به آنها برخورد داشته اید یا نه باید بگوییم که قطعا همینطور است. در ادامه بیشتر در مورد اینکه کاربرد Hostname چیست و چطور از آن استفاده می کنیم صحبت می کنیم.

 

کاربرد Hostname چیست

اکنون ما به صورت دقیق متوجه این موضوع شده ایم که Hostname چیست و قرار است که چه کارهایی را برای ما انجام دهد. در واقع در مورد اینکه کاربرد اصلی Hostname چیست باید گفت که این امکان استفاده و درک ما از اینترنت و سیستم هایی که در شبکه ها وجود دارند را ساده تر کرده و ما می توانیم به راحتی از آنها استفاده کنیم. اما زمینه های مختلفی وجود دارد که می توان از Hostname در آنها استفاده کرد و بعضی از آنها به صورت ناشناخته بوده اما بعضی از آنها کاملا ملموس خواهند بود.

در صورتی که بخواهیم مهمترین کاربردی که Hostname برای ما پیاده سازی کرده است و همه از آن استفاده کرده ایم را معرفی کنیم، دامنه های سایت های اینترنتی هستند که دقیقا زیر مجموعه ای از Hostname ها می باشند. در صورتی که به یک آدرس اینرتنتی مانند maralhost.com دقت کنید، متوجه خواهید شد که از چند بخش جدا شده با نقطه تشکیل شده است و کاری که انجام می دهد این است که آدرس یک IP را باز می گرداند.

کاربرد Hostname چیست

در واقع اگر بخواهیم بگوییم مهمترین کاربرد از Hostname چیست باید گفت که همین دامنه ها و راه اندازی یک اینترنت که با نام های قابل فهم برای ما قابل درک باشد، بزرگترین کاری است که Hostname ها برای ما انجام داده اند. البته دامنه ها شرایط و قوانین خود را دارند و همینطور انواع مختلفی مانند دامنه های فارسی از آنها وجود دارد که خود یکی از بزرگترین موارد در زمینه اینترنت به حساب می آید و در صورتی که سوالی از این مورد داشتید می توانید به سراغ مقاله های دامنه چیست و هاست و دامین چیست بروید و به اطلاعات کاملی در این خصوص دسترسی داشته باشید.

پس دیدید که ما سایت های اینترنتی را با استفاده از هاست نیم های آنها پیدا می کنیم، اما این سوال که آیا سایت های اینترنتی هم هاست نیم ما را می بینند و ما را به این صورت مشاهده می کنند پاسخی به نسبت طولانی دارد که در بخش بعد آن را با هم دنبال خواهیم کرد.

 

Hostname من چیست !؟

این سوالی است که ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که وقتی که شما یک هاست نیم دارید از کجا می توانید آن را بررسی کنید. در اینجا باید گفت که جواب این سوال بستگی به این دارد که با چه سیستمی به آن متصل شده باشید و منظور شما از Hostname من چه هاست نیمی باشد.

Hostname من چیست !؟

در صورتی که شما یک سایت داشته باشید، هاست نیم سایت شما که روی هاست بارگذاری شده و در اختیار کاربران قرار دارد، دامنه سایت شما خواهد بود و در مورد آن در بخش های قبلی صحبت کردیم. همینطور در صورتی که یک سرور اختصاصی و یا سرور مجازی داشته باشید که به صورت فعال در اینترنت کار می کند، سرور شما هاست نیم خود را دارد که می تواند در ارتباطات مختلف مانند برقراری ارتباط شبکه و پایگاه داده بسیار موثر باشد. علاوه بر اینها در صورتی که با یک سیستم عادی به شبکه خانگی و مودم خود متصل شده باشید هم باز همین داستان وجود دارد و شما باید یک هاست نیم داشته باشید.

در ادامه در مورد اینکه روش دستیابی به هر کدام از این انواع Hostname چیست صحبت خواهیم کرد.

 

Hostname در سرور ها

تقریبا می توان گفت یکی از المان های حساس از نظر کارایی ای که سرور ها دارند Hostname می باشد. در صورتی که بخواهیم بگوییم برای یک سرور کارایی Hostname چیست باید گفت که سرور ها با استفاده از این نام می توانند منابع مختلف خود را مدیریت کنند. به نوعی باید گفت که Hostname ها یک نام مستعار برای سرور هستند که نه تنها ما برای شفافیت نام در برابر IP ها و شماره ها از آن استفاده می کنیم، بلکه خیلی از المان های نرم افزاری هم تنظیمات خود را با آن پیاده سازی کرده و از آن استفاده می کنند. یکی از موارد مهمی که Hostname در آن به صورت گسترده استفاده می شود سیستم های پایگاه داده شبکه ای یا همان کلاستر ها هستند(جهت اطلاعات بیشتر به مقاله کلاستر چیست مراجعه  کنید).

وقتی که شما می خواهید داده هایی را در سطح شبکه جابجا کنید این Hostname سیستم می باشد که این کار را انجام می دهد در واقع باید گفت که Hostname ها هستند که تعیین می کنند صاحب این داده ها کیست و چه اجازه ها یا Permission هایی روی این داده ها دارد. وقتی که شما کار خود را روی یک سرور مجازی و یا سرور اختصاصی در بستر یک دیتاسنتر(جهت اطلاعات بیشتر به مقاله دیتاسنتر چیست مراجعه کنید) انجام می دهید، Hostname می تواند نقش بسیار مهمی را در این میان ایفا کند.

اما در مورد تعیین Hostname و اینکه در یک سرور چطور می توان به آن دسترسی داشت باید گفت که این موضوع کاملا بستگی به سیستم عامل شما دارد. در سرور های لینوکسی شما می توانید با استفاده از وارد کردن عبارت ” Hostname ” در ترمینال Hostname خود را مشاهده کنید.

Hostname در سرور ها

همینطور در صورتی که از سیستم عامل ویندوز برای سرور خود استفاده می کنید، با مراجعه به Dashboard در ویندوز سرور و کلیک روی Configure This Server می توانید به اطلاعات کلی سیستم دسترسی داشته باشید که در اولین گزینه ها به شما Computer Name و Workgroup ارائه می شود. Computer Name شما همان Hostname شما است که روی شبکه ای که در Workgroup ارائه شده است در اختیار شما قرار می گیرد.

 

Hostname در سرور مجازی

در مورد سرور های مجازی هم باید گفت که شما می توانید به Hostname از طریق همین روش ها دسترسی داشته باشید. در واقع باید گفت که Hostname در سرور مجازی هم همان نام سیستم مورد استفاده می باشد. با این تفاوت که شما می توانید از روش دیگری هم به آن دسترسی داشته باشید. در صورتی که شما یک کنترل پنل برای سرور مجازی خود داشته باشید، می توانید در مشخصاتی که کنترل پنل به شما می دهد هاست نیم خود را پیدا کرده و آن را مشاهده کنید.

اما در صورتی که به این کنترل پنل دسترسی نداشته باشید، همواره می توانید از طریق وارد کردن Hostname در ترمینال سرور مجازی لینوکس خود، و همینطور بخش Configuration در داشبورد ویندوز سرور خود به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

 

Hostname در سیستم های شخصی

در سیستم های شخصی هم دقیقا مانند سرور ها برای موارد مختلفی از هاست نیم استفاده می شود و باید گفت که این نوع از Hostname هم یکی از موارد مهم برای سیستم به شمار می رود. در صورتی که این سوال برای شما ایجاد شده است که Hostname به چه درد سیستم های شخصی می خورد و کاربرد Hostname چیست باید گفت که این ویژگی به سیستم های شخصی کمک می کنند که به راحتی از شبکه استفاده کند.

در واقع Hostname در سیستم های شخصی پوششی می باشد که IP های لوکال را کنترل کرده و هر سیستمی با استفاده از Hostname خود یک IP لوکال از شبکه هایی که در آنها عضو است دریافت می کند. در واقع باید گفت که سیستم های شخصی عموما در شبکه های کوچکتری مانند ارتباط بین مودم و سیستم قرار می گیرند. در کمترین حالت شما سیستم خود را به یک مودم متصل می کنید که همین مودم به شما یک IP لوکال را می دهد.

Hostname در سیستم های شخصی

در خیلی از موارد ما به دنبال این هستیم که Hostname را روی سیستمی که خودمان از آن استفاده می کنیم پیدا کنیم. برای این کار می توانید به راحتی به سراغ CMD در ویندوز خود رفته و دستور Hostname را در آن تایپ کنید و اینتر را بزنید. در اینصورت شما به راحتی می توانید Hostname خود که در واقع همان نام سیستم عامل شما هم هست را پیدا کنید. همینطور شما می توانید از طریق گزینه Computer Name که در Properties مربوط به My Computer یا همان This PC می توانید به Hostname سیستم شخصی خود دسترسی داشته باشید.

اکنون که می دانیم این Hostname چیست و به چه دردی می خورد وقت آن رسیده است که روش های تغییر آن را با هم بررسی کنیم و ببینیم که از کجا باید این Hostname را تغییر دهیم، و در صورت تغییر آن چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد.

 

روش تغییر Hostname چیست

قبل از اینکه به روش های تغییر دادن Hostname بپردازیم باید این موضوع که علت تغییر Hostname چیست را هم کمی بررسی کنیم. همانطور که دیدیم Hostname نامی است که کامپیوتر شما در شبکه های مختلف، چه شبکه جهانی اینترنت و چه شبکه های داخلی با آن شناخته می شود و باید گفت که Hostname ها می توانند برای مدیریت یک شبکه و سیستم بسیار مهم و کاربردی باشند. با تغییر این Hostname ها شما هم می توانید شبکه داخلی خود را مدیریت کنید و هم در بسیاری از موارد می توانید یک امنیت نسبی را برای این شبکه ایجاد نمایید که با تغییر آن خیلی از مسیر هایی که دستورات نادرست به سیستم وارد می شد تغییر کرده و حمله به این سرور به روش های قبلی امکان پذیر نخواهد بود.

پس می توان در پاسخ به اینکه دلیل تغییر Hostname چیست گفت که یکی از موارد مدیریتی برای سرور ها و شبکه ها می باشد که هر از گاهی لازم است انجام شود. اما در مورد این تغییر باید گفت که تغییر Hostname ها بسته به سیستم عاملی دارد که سیستم ما دارد. یعنی چه شما برای تغییر سیستم شخصی خود و چه سرور خود اقدام کنید، در مورد سیستم عامل های مختلف کار به روش های مختلفی انجام خواهد شد.

در ادامه این موضوع را به صورت کامل روی دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز بررسی می کنیم:

 

تغییر Hostname در ویندوز

در صورتی که بخواهیم بگویم در این سیستم عامل روش تغییر Hostname چیست باید گفت که مانند سایر موارد در ویندوز با استفاده از گزینه Properties می توان Hostname را هم تغییر داد. برای اینکار باید به This PC رفته و کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. با این کار تصویر زیر برای شما نمایش داده خواهد شد که می توانید اطلاعات مهم سیستم خود را در آن مشاهده کنید:

تغییر Hostname در ویندوز

 

در اینجا شما باید از بخش سوم که Computer Name و Domain را به شما ارائه می کنید گزینه Change Setting که در سمت راست به شما نمایش داده می شود را انتخاب کنید تا پنجره تنظیمات برای شما باز شود:

انتخاب Change برای تغییر Hostname در ویندوز

 

در اینجا شما می توانید توضیحاتی را به این بخش اضافه کنید اما برای اینکه بتوانید کار تغییر Hostname را انجام دهید لازم است روی آخرین گزینه که از شما می خواهد در صورت نیاز به تغییر نام سیستم از آنجا این کار  را انجام دهید بروید. با کلیک روی دکمه Change این فرم به شما  نمایش داده خواهد شد:

تغییر نهایی Hostname در ویندوز

 

در صورتی که این نام را تغییر دهید، روی OK کلیک کنید و تب قبلی را Apply نمایید، Hostname شما به صورت کامل تغییر خواهد کرد. در صورتی که این کار را روی سرور انجام دهید، امکان اینکه با مراحل کمتری مواجه باشید و همان Properties هم این امکان به شما داده شود وجود دارد زیرا عموم سرور ها از نسخه های پایدار ویندوز مانند Windows Server 2016 Datacenter Edition استفاده می کنند که در این مراحل سخت گیری های کمتری را دارند. اما در مورد اینکه روی سیستم عامل لینوکس کار به چه صورتی دنبال می شود باید گفت که اوضاع کمی متفاوت خواهد بود.

 

تغییر Hostname در لینوکس

در مورد اینکه در سیستم ها و سرور های لینوکسی روش تغییر Hostname چیست باید گفت که سیستم شما هم تاثیر زیادی در این تغییر دارد و روش های این کار متعدد خواهد بود. در صورتی که شما یک سیستم شخصی لینوکسی دارید که می خواهید برای موردی خاص Hostname خود را تغییر دهید، یا قصد دارید که این کار را روی سرور خود انجام دهید ولی نمی خواهید که این تغییر دائمی باشد، می توانید از قالب دستور ساده زیر استفاده کنید:

hostname [options] [new_hostname]

که البته باید گفت Options در اینجا اختیاری می باشد و صرفا اگر شما عبارت Hostname را تایپ کرده و بعد از آن Hostname جدید خود را وارد کنید، می توانید تغییر Hostname را به سادگی انجام دهید. به طور مثال دستور زیر می تواند New-hostname را جایگزین هاست نیم فعلی کند:

hostname New-hostname

البته باید گفت در صورتی که این کار را روی سرورها انجام دهید، خصوصا اگر با یک سرور مجازی طرف باشید، بعد از ریست شدن سرور احتمال لغو شدن این دستور وجود دارد. برای این که این تغییر را تثبیت کنید لازم است که فایلی که این داده را در خود نگه می دارد را هم تغییر داده و آن را اصلاح کنید.

این موضوع که این فایل ها در کجا قرار دارند می تواند بسته به اینکه از چه توزیعی از لینوکس استفاده می کنید متفاوت باشد. در صورتی که شما سرور خود را با استفاده از توزیع لینوکس CentOS که یکی از محبوب ترین گزینه ها برای سرور می باشد راه اندازی کرده اید، برای تغییر Hostname باید به سراغ مسیر زیر بروید:

/etc/sysconfig/network

در این فایل می توانید اطلاعات مربوط به Hostname را پیدا کرده و آنها را تغییر دهید. در بخشی از این فایل مقداری به صورت HOSTNAME= نوشته شده است که با تغییر هر آنچه که مقابل آن نوشته شده بود، Hostname شما هم تغییر پیدا می کند.

تغییر Hostname در لینوکس

اما در صورتی که شما از یکی از سیستم هایی که بر پایه توزیع محبوب Debian ارائه شده است، مانند Ubuntu مواجه باشید، باید مسیری که انتخاب می کنید را به این مسیر تغییر دهید:

/etc/hostname

در این فایل می توانید به تمامی این موارد مورد نیاز برای تغییر Hostname دسترسی داشته باشید. همینطور در صورتی که شما از یک سرور مجازی دارای کنترل پنل استفاده می کنید، می توانید از طریق کنترل پنلی که در اختیار شما قرار دارد Hostname خود را تغییر دهید، عموما Hostname ها به صورت پیشفرض نام هاستینگ در نظر گرفته می شود.

 

نتیجه گیری

در پاسخ به این سوال که Hostname چیست باید گفت که Hostname ها یکی از اعضای مهم در سیستم های کامپیوتری بوده که می توانند یک شفافیت بین آنچه که ما در شبکه ها می بینیم و آنچه که واقعا اتفاق می افتد ایجاد کرده و در سرور ها نقش مهمی را برای اتصال DNS ها ایفا می کنند. در واقع باید گفت Hostname همان نامی است که ما یک سیستم را با آن صدا می زنیم و در صورت نیاز شما می توانید با آموزش های ارائه شده آن را تغییر دهید. در مورد اینکه کاربرد اصلی Hostname چیست و آیا فقط در سرور ها مشاهده می شود باید گفت که اینطور نیست و تمامی سیستم ها اعم از سیستم های شخصی و سیستم های مجازی سازی شده مانند سرور مجازی هم از این قابلیت استفاده می کنند.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
13 − 10 =