جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرستفاوت نوشته و برگه در وردپرس چیست
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

تفاوت نوشته و برگه در وردپرس چیست

طراحی سایت با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا می تواند تا حدودی پیچیده باشد و در بعضی از موارد ممکن است سوال هایی اساسی ذهن را درگیر کند. سوال هایی که شاید به نظر جواب هایی ساده داشته باشند اما وقتی به سراغ پاسخ آنها برویم، متوجه این موضوع خواهیم شد که اوضاع خیلی جدی تر از این حرف ها است و می توان گفت که در واقع شباهت ها جزئی بوده و تفاوت ها بسیار خواهد بود. تفاوت نوشته و برگه در وردپرس یکی از این موارد است که می توان در مورد آن ساعت ها حرف زد و اینکه در کجا باید از کدام یک از آنها استفاده شود، جای کار زیادی دارد. در این مقاله قصد داریم تا این سوال که تفاوت نوشته و برگه در وردپرس چیست را به صورت کامل بررسی کنیم و ببینیم که واقعا این دو عنصر شبیه به هم چه فرق هایی دارند.

نوشته ها و برگه ها عناصری هستند که در ظاهر ایجاد آنها بسیار شبیه به هم خواهد بود و می توان گفت که به نوعی ممکن است این موارد یکی به نظر برسند، اما اگر کمی در کار کردن با وردپرس تجربه داشته باشید متوجه این موضوع خواهید بود که کارکرد های آنها بسیار متفاوت است. داستان جایی جالب تر خواهد شد که این موضوع را باز کنیم که از نظر ساختاری نیز تفاوت های زیادی با هم دارند. بهتر است قبل از اینکه به سراغ بررسیی تفاوت نوشته و برگه در وردپرس برویم، کمی در مورد اینکه ساختار صفحات در وردپرس به چه صورت هستند کمی صحبت کنیم و ببینیم که با چه موضوعی طرف هستیم.

 

ساختار صفحات در وردپرس به چه صورتی است

سیستم مدیریت محتوای وردپرس سیستمی است که با یک هسته پردازشی فعال کار می کند و در واقع یک کور(Core) مرکزی که به وسیله کد های PHP طراحی شده سایت روی سرور فعال بوده و منابع و دارایی ها یا همان Assets هایی که دارد را بر اساس آنچه که توسط درخواست ها به آن وارد می شود در اختیار کاربران خود قرار می دهد و بسته به این که کاربر چه درخواستی داشته باشد، صفحات مختلف برای وی ارسال خواهد شد. صفحات در وردپرس به صورت صفحات پویا هستند و این به این معنی است که کاربر می تواند با صفحه تعامل داشته باشد و هر صفحه در سرور یک فایل php مجزا برای خود دارد. البته امکان ایستا کردن صفحات وجود دارد و می توان صفحات کم تغییر را به صورت HTML هم به کاربران ارائه کرد. اما اصل پویایی در وردپرس از موارد مهم تلقی می گردد.

ساختار صفحات وردپرس

این صفحات پویا می توانند ساختار های مختلفی را داشته باشند که بسته به اینکه چه ساختاری دارند در نوع نمایش آنها میز تفاوت هایی وجود خواهد داشت. آنچه که در مورد صفحات در وردپرس می توانیم بگوییم این است که کلیه صفحات یک قالب ثابت دارند که به این صورت می باشد که یک هدر و بخش منو اصلی سایت در بالا قرار گرفته، در انتهای صفحه نیز فوتر قرار دارد، و همینطور در بین این دو بخش نیز بدنه اصلی صفحه قرار می گیرد که به شما امکان قرار دادن محتوای مورد نظرتان را در این بخش می دهد.

هر صفحه ای تمامی این قسمت ها را دارا بوده و توسط یک آدرس یکتا که می تواند به صورت زیر آدرس مانند yoursite.com/blog/content باشد تعیین شود، و یا از روند پیش فرض وردپرس استفاده کند که در آن آدرس هر صفحه دقیقا بعد از نام دامنه می آید و به صورت yoursite.com/content مشخص می شود. علاوه بر این موارد هر صفحه می تواند زیر مجموعه ای از صفحه بالادستی خود باشد که به عنوان صفحه مادر شناخته می شود و در واقع ویژگی های خود را به صفحات دیگر  انتقال می دهد. این ویژگی ها نیز می تواند در هر صفحه منتقل شود.

در مورد تفاوت نوشته و برگه در وردپرس باید بگوییم که نوشته ها و برگه ها هر دو دسته هایی از این صفحات هستند و در ادامه در مورد اینکه هر کدام از این صفحات چه ویژگی هایی را دارند به صورت انفرادی صحبت خواهیم کرد تا به بررسی تفاوت نوشته و برگه در وردپرس برسیم.

 

برگه در وردپرس به چه معناست

برگه ها را می توان یکی از اصلی ترین اجزای صفحات در وردپرس معرفی کرد. در واقع برگه ها صفحاتی محکم و جدا هستند که شما با استفاده از آنها می توانید ویژگی های اصلی سایت خود را پیاده سازی کرده و می توان گفت که عالی ترین المان پیاده سازی صفحه در سایت می باشد.

برای ایجاد برگه در وردپرس کافی است که به سراغ پنل مدیریتی وردپرس خود رفته و گزینه افزودن جدید را از بخش برگه ها انتخاب کنید. بعد از اینکه شما روی این گزینه کلیک کنید به صفحه ای منتقل خواهید شد که به شما امکانات ایجاد یک برگه جدید را خواهد داد.

برگه در وردپرس

 

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید شما این امکان را خواهید داشت که برای برگه خود یک نام تعیین کرده، آدرس آن را ایجاد کرده و همینطور وضعیت انتشار آن را هم تعیین کنید. البته صفحه ای که در تصویر مشاهده می کنید مربوط به ساخت برگه با استفاده از ویرایشگر کلاسیک وردپرس است و اگر در وردپرس شما از ادیتور دیگری مانند ادیتور بلاک یا همان گوتنبرگ برای ساخت صفحه استفاده می شود، می توانید با مراجعه به مقاله ویرایشگر کلاسیک وردپرس در مورد اینکه چه تفاوت هایی در این زمینه وجود دارد مطلع شوید. البته باید این مورد را هم در نظر بگیرید که استفاده از هر کدام از ادیتور ها به ما امکانات ثابتی را برای ساخت برگه می دهد و قرار نیست از ساختار اصلی خارج شویم.

یکی از گزینه های مهمی که در این بخش وجود دارد این است که شما این امکان را خواهید داشت که برگه خود را به یک برگه مادر تخصیص داده و آن را به عنوان برگه اصلی خود معرفی کنید. همینطور شما از همین بخش می توانید نوع نمایش برگه خود را نیز انتخاب کنید که به صورت تمام صفحه باشد یا مواردی مانند ساید بار در آن ایجاد شود. بعد از تعیین این موارد در صورتی که قصد استفاده از صفحه سازهایی مانند المنتور و یا ویژوال کامپوزر که در مقالات المنتور چیست و ویژوال کامپوزر چیست آنها را به صورت کامل بررسی کردیم، از همینجا این کار را انجام داده و صفحه خود را به صورت گرافیکی و ویژوال بسازید.

اما در مورد نوشته ها اوضاع کمی فرق می کند و قبل از اینکه به سراغ تفاوت نوشته و برگه در وردپرس برویم باید این ساختار را هم کمی بررسی کنیم.

 

ساختار نوشته در وردپرس

در مورد اینکه نوشته ها چه هستند در مقاله نوشته در وردپرس به صورت کامل با هم صحبت کردیم و دیدیم که نوشته یا همان Post ها در واقع یکی از اجزای اصلی سیستم مدیریت محتوای وردپرس هستند که می توانند به صورت مطالب وبلاگ در  سایت قرار بگیرند و یکی از اصلی ترین محتواهایی به شمار می رود که وردپرس برای ارائه آن برنامه ریزی شده است. شما برای اینکه بتوانید یک نوشته را در وردپرس ایجاد کنید باید از پنل مدیریت وردپرس گزینه افزودن نوشته را از بخش نوشته ها پیدا کنید و روی آن کلیک کنید. در صورت استفاده از ادیتور کلاسیک این صفحه به شما نمایش داده می شود:

نوشته در وردپرس

 

در این صفحه شما می توانید تا حدودی مانند برگه ها عمل کنید و تقریبا باید بگوییم که هر چیزی که در آنجا داشتیم را در این بخش نیز خواهیم داشت. البته به جز موارد مربوط به دسته مادر که در بخش نوشته ها گزینه های بسیار بیشتری در اختیار ما قرار گرفته است.

در این بخش شما می توانید به مواردی مانند دسته بندی ها، که در مقاله دسته بندی در وردپرس آنها را به صورت کامل تشریح کردیم و همینطور برچسب ها دسترسی داشته باشید. همینطور شما می توانید نوع ساختاری که نوشته شما می خواهد داشته باشد را هم تعیین کرده و این امکان را هم دارید که نوشته خود را با استفاده از صفحه سازهایی مانند المنتور بسازید ولی باید در نظر داشته باشید که ممکن است در نمایش آن اختلالاتی ایجاد شود.

دلیل این اختلالات این است که نوشته ها به صورت خودکار زیر مجموعه ای از وبلاگ وردپرس قرار خواهند گرفت و علاوه بر تنظیماتی که صفحه ساز شما روی نوشته اعمال می کند، موارد دیگری مانند تنظیمات وبلاگ نیز روی آن اعمال می شود.

در مورد ساختار نوشته ها باید گفت که تمامی نوشته ها در وردپرس زیر مجموعه یک ساختار حلقه ای به نام وبلاگ هستند. همه آن ها به صورت خودکار توسط قوانین و شرایطی که برای وبلاگ تعیین شده اند مدیریت شده و معیار هایی جدا از برگه ها دارند که می توان از مهمترین آنها به تاریخ و نام نویسنده اشاره کرد. ساختار وبلاگ در وردپرس را می توان یکی از مهمترین ساختار ها دانست که به صورت خودکار توسط وردپرس شناسایی شده و در مواردی می توان گفت که از نظر سئو کمی بهتر عمل کرده و درک مطلب نوشته ها برای گوگل کاری ساده است و به صورت ساختاری ثابت و مشخص با آنها برخورد خواهد شد.

تا اینجای کار که ساختار های برگه ها و نوشته ها را بررسی کرده ایم به صورت ضمنی متوجه این موضوع که تفاوت نوشته و برگه در وردپرس چیست شده ایم. البته باید گفت که تفاوت نوشته و برگه در وردپرس بسیار بیشتر و پیچیده تر است و لازم است برای درک آن یک طبقه بندی سیستماتیک و مشخص را ارائه کنیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

تفاوت نوشته و برگه در وردپرس

اکنون متوجه این موضوع شده ایم که ساختار صفحه ها در وردپرس به چه صورتی می باشد و هر کدام از اجزای برگه و همینطور نوشته که به عنوان صفحات در وردپرس نمایش داده می شوند چه ساختار هایی دارند و تفاوت های اساسی این ساختار ها در کجا می باشد. اکنون نوبت به این رسیده است که ببینیم تفاوت هایی که در ساختار ها وجود دارد، چگونه می تواند باعث ایجاد تفاوت نوشته و برگه در وردپرس شود و این تفاوت ها چه مواردی هستند.

تفاوت نوشته و برگه در وردپرس

به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم که تفاوت نوشته و برگه در وردپرس چیست می توانیم این فهرست را برای آن معرفی کنیم:

 

تفاوت در نوع نمایش

یکی از مهمترین مواردی که می تواند در نگاه اول تفاوت نوشته و برگه در وردپرس را به چشم بیاورد نوع نمایش نوشته ها و برگه ها است. در نوشته ها شما یک نوع نمایش ثابت را دارید که معمولا در تمامی نوشته های شما رعایت شده است. در این موارد یک هدر که می تواند بسته به قالب شما شکل های مختلفی داشته باشد، در بالا عنوان را نشان می دهد و می تواند تاریخ و نویسنده را هم ارائه کند، بعد از آن هم یک تصویر بزرگ که در واقع کاور نوشته خواهد بود نشان داده می شود و باز هم بسته به قالب می تواند اندازه متفاوتی داشته باشد.

بعد از آن بدنه اصلی محتوا قرار دارد که می توانند مانند این مطلب ترکیبی از عکس ها و نوشته ها باشد و یا از محتوا های ویدئویی یا هر چیز دیگری استفاده شود. معمولا وبلاگ ها و نوشته ها به صورت تمام صفحه نمایش داده نمی شود و یک یا چند سایدبار برای نمایش سایر مقالات مشابه، دسته بندی ها و یا سایدبار های تبلیغاتی در آنها قرار خواهند گرفت.

اما در مورد برگه ها اوضاع کمی فرق می کند. به طور کلی در برابر برگه می توانیم بگوییم که برگه ها نمایش بهتری را برای شما خواهند داشت و شما می توانید برگه های سایت خود را آنطور که می خواهید بسازید. در وبلاگ یک نمایش پیشفرض از طرف قالب وجود دارد ولی در برگه از این نمایش خبری نیست و شما باید خودتان برای ساخت یک برگه آستین های خود را بالا بزنید. ساخت برگه و نوشته هم مورد دیگری است که خود می تواند از موارد اصلی در تفاوت نوشته و برگه در وردپرس به حساب بیاید.

 

تفاوت نوشته و برگه در وردپرس از نظر ساخت

یکی دیگر از موارد مهم در مورد تفاوت نوشته و برگه در وردپرس ساخت این دو المان است. همانطور که در مورد قبلی هم به آن اشاره کردیم نوشته ها یک ظاهر پیشفرض که قالب آن را ارائه کرده است را دارند و می توان گفت که کار زیادی لازم ندارند. در این ظاهر اندازه فونت ها، قاب دور عکس ها، رنگ متن و هدر ها و همینطور قالبی که متن در آن به نمایش در می آید کاملا مشخص است، و شما برای اینکه یک نوشته را درج کنید، فقط کافی است آن را وارد سایت کنید.

اما در صورتی که با همین روش یک برگه را ایجاد کنید و همانطور که متن را در ادیتور کلاسیک وارد می کنید برگه ای را هم منتشر کنید، نتیجه ای که به شما تحویل خواهد شد، یک برگه سفید و ساده با متنی بدون کادر و تصاویر در هم ریخته در بین این متن خواهد بود که ساید چنین صفحه ای از سال ۱۳۸۰ به بعد در وب کاربردی نداشته است. برای ساخت یک برگه خوب می توانید از یک صفحه ساز استفاده کنید و اگر با صفحه سازی مانند المنتور کمی وقت بگذارید مطمئنا برگه ای را خواهید داشت که بسیار شکیل و زیبا خواهد بود.

این در حالی است که اگر همین وقت را برای وبلاگ و نوشته ها بگذارید ممکن است نتیجه خوبی به شما داده نشود و تداخل تنظیمات صفحه ساز ها و وبلاگ با هم می تواند در نوشته ها کمی دردسر ساز باشد. به همین علت سازگاری نوشته ها با صفحه ساز ها موضوعی است که جای بحث زیادی دارد.

موارد تفاوت نوشته و برگه در وردپرس

 تفاوت از نظر کاربرد ها

موضوع مهم دیگری که باید در این میان به آن توجه داشت تفاوت هایی است که نوشته ها و برگه ها از نظر کاربرد ها دارند و این موضوع هم در امکاناتی که برای هر کدام از آنها در نظر گرفته شده است کاملا مسجل می باشد. در مورد این موضوع باید گفت که نوشته ها به صورت کلی برای مواردی ایجاد شده اند که قرار است در آنها محتوایی به صورت طبقه بندی شده قرار بگیرد. در اصل وجود قابلیت های برچسب گذاری و دسته بندی می تواند این موضوع را نمایش دهد. اما برگه ها به صورت موردی و خاص بوده که امکان ساخت یک نمای قوی و کاملا شخصی سازی شده برای آنها معرف این موضوع است.

به طور کلی می توانیم بگوییم تفاوت نوشته و برگه از این نظر بسیار مهم بوده و استفاده از آنها به جای هم یک اشتباه مرگبار در طراحی تلقی می شود و می تواند صدمات جبران ناپذیری را به سایت وارد کند.

 

موارد مربوط به سئو

یکی دیگر از مواردی که باید در مورد تفاوت نوشته و برگه در وردپرس به آن توجه کرد موارد مربوط به سئو خواهد بود. درست است که الگوریتم های گوگل هم با برگه ها و هم با نوشته ها یک برخورد دارند و آنها را به یک چشم می بینند. اما در مورد نوشته ها باید گفت که امکانات جانبی خوبی وجود دارد که می تواند در سئو به شدت تاثیر گذار باشد. از انواع این امکانات می توان به دسته بندی ها و برچسب ها اشاره کنیم که تاثیر بسیار بالایی در سئو دارند.

مورد دیگری هم که باید در این میان بررسی شود ساختار حلقه یا وبلاگ است که می تواند به صورت خودکار لینک های داخلی بیشتری را ایجاد کرده و در سایت مپ نیز به صورت بهتری قرار خواهد گرفت این در حالی است که در صورتی که لینک های برگه ها کمی ایراد داشته باشد، ممکن است اصلا ربات های گوگل نتوانند صفحه مورد نظر را پیدا کنند.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل به بررسی تفاوت نوشته و برگه در وردپرس پرداختیم و دیدیم که از نظر ساختار و همینطور کاربرد چه تفاوت هایی بین این دو جز اصلی نمایش صفحات در وردپرس وجود دارد به طور کلی می توان گفت که برگه ها برای پیاده سازی قابلیت های خاص و ویژه سایت گزینه ای ایده آل خواهند بود. به عنوان مثال صفحات ثبت سفارش و یا معرفی خدمات می تواند با برگه ها یک ساختار خوب و مرتب را داشته باشد. این در حالی است که با توجه به ویژگی های دسته بندی و برچسب گذاری نوشته ها می تواند برای مطالب و محتوایی که نیاز به ساختاری کامل دارد گزینه ای بسیار خوب باشد.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
16 × 30 =