جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهکلاستر چیست (بررسی جز به جز به زبان ساده)
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

کلاستر چیست (بررسی جز به جز به زبان ساده)

وقتی صحبت از رایانه ها و کارهایی که برای ما انجام می دهد به میان می آید، معمولا اولین چیزی که به ذهن ما میرسد کامپیوتر هایی قدیمی و معمولی رومیزی هستند، و در رده بعد از آن سرور های بزرگتر اینترنتی قرار دارند که به عنوان نماد پردازش  قدرت پردازشی مطرح می شوند. اما باید گفت که تکنولوژی های فوق العاده بالاتر و بهتری نیز ارائه شده اند که به طور مستقیم می توانند با ارائه یک قدرت پردازشی بالا، در مواردی بسیار بزرگ و در سطح کلان به ما کمک کنند. در این مقاله می خواهیم در مورد یکی از پیکربندی هایی که توانسته است یک قدرت پردازشی بی نظیر را ارائه کند صحبت کنیم و با هم به بررسی کامل این سوال که کلاستر چیست بپردازیم.

اما قبل از اینکه بخواهیم در مورد این موضوع که کلاستر چیست صحبت کنیم، لازم است کمی در مورد پردازش های مجتمع و فلسفه اصلی آنها صحبت کنیم و ببینیم اساس کار این پیکر بندی ها چیست و استفاده از چند سیستم به صورت موازی در کنار هم، چه مزایایی را می تواند برای ما فراهم کند و در اینجا داریم از چه چیزی صحبت می کنیم.

 

شبکه ها و پردازش های مجتمع

در اولین گام ها سیستم های کامپیوتری به شکل امروزی نبوده و در واقع این ماشین ها بودند که وارد کار شده بودند. واژه کامپیوتر در اصل یک عبارت به زبان لاتین است که از چند جزء مختلف تشکیل شده است که به معنی چند کاره است. به این صورت که یک وسیله می تواند چندین کار را انجام دهد. واژه Computing و پردازش نیز به معنی انجام این کار ها هستند. در ابتدای کار عرصه کامپیوتر ها با دیوایس های بزرگی اشغال شده بود که در اصل ماشین هایی برای انجام کار بودند. این ماشین های الکترونیکی عملکرد های پردازشی را بر اساس برنامه هایی که در آنها وارد شده بود انجام می دادند و اصطلاح ماشین نیز به احترام آلن تورینگ که وسیله ای به نام ماشین تورینگ را به صورت تئوری مطرح کرد و این اولین کامپیوتر در دنیا معرفی میشود، به این سیستم ها اطلاق شد.

مین فریم چیست

از انواع آن ها می توان ماشین IBM را نام برد که یکی از پر استفاده ترین نوع کامپیوتر ها در دوران خود به شمار می آمد. بعدا این کامپیوتر ها پیشرفت کرده و با جلو رفتن الکترونیک اندازه های آنها کوچکتر شد. این کوچکتر شدن اندازه ها تا جایی که سیستم های دسکتاپ به وجود بیایند ادامه داشت، اما با نیاز به نیروی پردازشی بزرگتر برای مسائل مختلف و اینکه با سرعت بیشتری این کارها انجام شود همین سیستم های کوچک در ابعاد یک اتاق اسمبل شده و مین فریم ها(Mainframe) را به وجود آوردند.

Mainframe را می توان اولین سیستمی نامید که بشر برای پردازش های بالا و پر سرعت به کار گرفت و انتظاری که از آن میرفت خیلی بالاتر از سیستم های معمولی بود. بعد از پیشرفت های تکمیلی در زمینه الکترونیک و مجتمع تر شدن ترانزیستور ها مدار های قوی تولید شدند و کم کم مین فریم ها نیز کنار گذاشته شدند و عصر سوپر کامپیوتر ها آغاز شد. سیستم هایی بزرگ که داشتن آنها برای کشور ها یک مزیت و برتری استراتژیک به حساب می آمد. در گیر و دار این رقابت های استراتژیک طرح دیگری در دل زادگاه بزرگ تکنولوژی جهان، یعنی انستیتو تکنولوژی ماساچوست یا همان دانشگاه MIT در حال شکل گیری بود. شبکه های کامپیوتری به وجود آمدند و با ورود به آزمایشگاه های نظامی آمریکا یعنی آرپا، توانست اینترنت امروزی شکل بگیرد.

زمانی که همه اینترنت را ابزاری برای انتقال می دیدند و فکر می کردند که قرار است کل دنیا را به هم متصل کند، افراد دیگری بودند که به فکر استفاده از آن برای ارتقای قدرت پردازش بودند و با این عقیده که اگر کامپیوتر ها می توانند پیام ما را به هم برسانند، چرا کار خود را با هم شریک نشوند، یک روند جدید را آغاز کردند. پردازش های مجتمع و توزیع شده حاصل این تفکر است که امروزه به یک عنصر قدرتمند در دنیای کامپیوتر و اینترنت تبدیل شده است. اگر کمی دقت کرده باشید المان های پردازشی مختلفی مانند سرور های مجازی و یا سرور های ابری وجود دارند که میتوانند برای شما پردازش هایی در حد و اندازه های پردازش های نجومی را که تا چند سال پیش در چند هفته انجام می شدند، در یک ساعت انجام دهند.

خدمت کامپیوتر ها به علم از اینجا با سرعت بسیار بیشتری جلو می رفت و داده های آماری که باید از سطح یک کشور و یا یک قاره جمع آوری می شد و ماه ها آنالیز آنها طول می کشد، در ظرف چند روز وارد سیستم شده، پردازش شده و حتی با سال های قبل نیز مقایسه می شد و تغییرات آن در یک گزارش ارائه می شد. البته تشکیل این سیستم ها اصلا ساده نبود و راه زیادی برای رسیدن به آنها طی شد که ایجاد کلاستر ها یکی از این موارد می باشد.

پردازش شبکه ای چیست

در ادامه به بررسی اینکه کلاستر چگونه توانسته است به عنوان یک نماینده از سال های پیشین خود، این کار را انجام دهد و به طور جزئی به بررسی اینکه کلاستر چیست خواهیم پرداخت.

 

کلاستر چیست

در رابطه با اینکه کلاستر چیست باید بگوییم که کلاستر ها جزو سیستم هایی هستند که برای شما یک پردازش شبکه ای و مجتمع را با استفاده از تکنیک کلاسترینگ و یا خوشه بندی پیاده سازی می کنند. در این سیستم ها شما با استفاده از چند سیستم که هر کدام از آنها به صورت کامل عملیاتی و کاربردی می باشد یک سیستم منطقی و واحد را پیاده سازی می کنید که میتواند کاری را که به آن بسپارید، به صورت کامل برای شما انجام دهد. مکانیزم های متعددی وجود دارند که می توانند این کلاستر ها را پیاده سازی کنند و این کار را انجام دهند.

موضوع اصلی که باید در مورد این کلاستر ها در نظر گرفت خوشه ای بودن آنها است. به این صورت که چند سیستم که با یکدیگر به نحوی در ارتباطند یک شبکه را تشکیل می دهند که یک قدرت پردازشی مشخص دارند. تعدادی از شبکه های مختلف با اتصال به همدیگر یک کلاستر را تشکیل داده و خود این خوشه ها نیز با اتصال به هم کلاستر های بزرگ را ایجاد می کنند.

پس میتواند در مورد اینکه ویژگی بارز کلاستر چیست به این نکته اشاره داشت که کلاستر ها از خوشه ها و گروه های کوچکتر که یک واحد بزرگتر را می سازند تشکیل شده اند.

ساز و کار کلاستر چیست

همانطور که به نظر می رسد داشتن یک کلاستر نیازمند موارد خاصی است که باید به آنها توجه شود. البته این امکان وجود دارد که شما با استفاده از سیستم های سازمان خود یک کلاستر را شبیه سازی کنید. اما مشکلات و دردسر هایی وجود دارد که باید با آنها دست و پنجه نرم کنید. و اگر بخواهیم بگوییم ساده ترین حالت برای استفاده از کلاستر چیست می توان به دیتاسنتر ها و سرور های ابری که ارائه می کنند، اشاره کرد.

در ادامه در مورد این موضوع که دردسر های پیاده سازی یک کلاستر چیست بیشتر صحبت می کنیم و بعد از آن خواهیم دید که چگونه می توانیم آنها را به حداقل برسانیم.

 

سختی پیاده سازی کلاستر چیست

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که شما که در سازمان خود چند سیستم دارید که میتوانید از آنها به صورت یک کلاستر استفاده کنید و سیستم قدرتمند خود را داشته باشید، چرا به سرور ها نیاز دارید و این کار را انجام نمی دهید. در این رابطه باید گفت که پیاده سازی کلاستر مسکلاتی را با خود به همراه دارد و این کار را کمی سخت می کند.

اگر بخواهیم به صورت واضح بگوییم که مشکلات داشتن یک کلاستر چیست می توان به سختی اتصالات و فراهم کردن ارتباطات و این مورد که پردازش ها باید به صورت بهینه سازی شده برای کلاستر ها در بیاید اشاره کنیم. در ادامه به بررسی اینکه هر یک از این مشکلات پیاده سازی کلاستر چیست می پردازیم:

 

فراهم کردن ارتباطات

در اولین برخورد باید بگوییم که برای فراهم کردن یک کلاستر شما می توانید از یک شبکه لن عادی هم استفاده کنید و در بخش های آینده که می بینیم انواع معماری کلاستر چیست از لن ها استفاده های خوبی در این زمینه می شود. اما آیا پیاده سازی این لن ها در یک محیط سازمانی کار ساده ای است!؟

در اینجا باید بگوییم خیر و لنی که شما پیاده سازی کرده اید قطعا به درد این کار نخواهد خورد. شبکه ای که بخواهد کلاستر را برای شما بالا نگه دارد، باید از نظر کاربرد در شرایط ایده آلی قرار داشته باشد و با سرعت بالایی کار کند. اگر بخواهیم بگوییم که نتیجه اختلال در لن کلاستر چیست باید گفت که کوچکترین اختلالی می تواند باعث شود تا یک گلوگاه یا همان Bottleneck در کلاستر ایجاد شود. یک گلوگاه بخشی از سیستم است که کارایی سیستم تا آن قسمت کاهش پیدا می کند. به عنوان مثال اگر شما از یک شبکه لن با سرعت انتقال 300 مگابایت بر ثانیه استفاده کنید و یکی از سیم های لن شما بخاطر رد شدن از کنار یک سیم برق ساده نویسی را داشته باشد که باعث شود سرعت انتقال داده های صحیح در این خط تا 200 مگابایت بر ثانیه پایین بیاید، در  واقع کل سیستم شما تا این میزان افت خواهد کرد.

مشکل ارتباط در کلاستر چیست

این قسمت از سیستم شما خواهد بود که تعیین کننده این است که کلاستر شما چگونه عمل خواهد کرد. پس باید در نظر داشته باشید که شاید پیش پا افتاده ترین نکات باعث شود تا کلایتر شما آنگونه که مفید است بازدهی نداشته باشد.

 

پیکربندی سخت

یکی دیگر از مواردی که در مورد کلاستر ها وجود دارد و باید ب آن توجه داشت این است که پیکر بندی کلاستر ها در اصطلاح سخت می باشد. در مورد اینکه پیکربندی سخت کلاستر چیست؟ باید گفت که وقتی شما کلاستر را طراحی کرده و خوشه بندی را تکمیل می کنید، نمی توانید آن را به صورت پلاگ اند پلی تغییر دهید و اگر یکی از نودهای شما به هر دلیلی دچار مشکلی شود، کل کلاستر متوقف خواهد شد.

 این مورد یکی از معایب بزرگ کلاسترینگ می باشد که در کلود ها برطرف شده است و در بخش های بعد به آن می پردازیم. اما باید این را در نظر داشته باشید که اگر میخواهید یک کلاستر داشته باشید، باید به این موضوع توجه کنید که اگر بر اساس اشتباه یکی از کارکنان و یا هر دلیل دیگری، برای یکی از سیستم های شما مشکلی پیش بیاید، کلاستر شما از کار خواهد افتاد.

مفهوم پیکربندی سخت در کلاستر چیست

 

خاص بودن برنامه های کلاسترینگ

مورد دیگری که شاید مهمترین گزینه در مورد اینکه نکات پیاده سازی کلاستر چیست باید به آن توجه کرد، برنامه ها و سیستم عامل هایی هستند که می توانند از کلاسترینگ پشتیبانی کنند. سیستم عامل های مختلفی وجود دارند که این مورد را پشتیبانی کرده که میتوان از بین آنها به سیستم عامل لینوکسی MOSIX، ClusterKnoppix، PelicanHPC و همینطور ویندوز سرور های 2012 و 2016 اشاره کرد.

همانطور که میبینید بهترین سیستم های ارائه شده برای مدیریت کلاستر ها که می توانند برای شما یک کلاستر حرفه ای را ارائه کنند سیستم هایی هستند که حتی در بین سیستم عامل های لینوکس نیز گمنام بوده و کار با آنها راحت نیست.

از این رو اینکه شما بخواهید سیستم کلاسترینگ را خودتان پیاده سازی کنید، باید گفت که تقریبا کار بسیار سختی را پیش رو خواهید داشت. به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم بی دردسر ترین راه برای استفاده از کلاستر می توان به دیتاسنتر ها و سرویس های مربوطه مراجعه نمود. کلاستر ها یکی از اصلی ترین شبکه های زیرساخت برای ابر ها و سیستم های تحلیلی بزرگ می باشد که با توجه به شرایطی که دارند بهتر است که به صورت حرفه ای و در مکان هایی که شرایط این پیاده سازی ها را داشته و نیروی های متخصص برای آنها وجود دارند این کار را انجام دهند.

البته بعضی از پیاده سازی های کلاستر ها می تواند کمی از این مشکلاتی که گفته شده کمتر کرده و از آنها در سازمان ها نیز استفاده نمود. در ادامه به بررسی این موارد و اینکه مدل های پیاده سازی کلاستر چیست خواهیم پرداخت.

 

انواع مدل های پیاده سازی کلاستر چیست

مدل های مختلفی برای پیاده سازی کلاستر ها وجود دارد. به صورت کلی می توان گفت که دو عنصر رسانه پیاده سازی و معماری کنترل جریان پردازه ها در کلاسترها مواردی است که می تواند در اینکه مدل پیکربندی کلاستر چیست نقش حیاتی داشته باشد و این مورد را پیگیری نماید.

انواع مدل های کلاستر چیست

 

کلاستر های سلسله مراتبی

در مورد کلاستر های سلسله مراتبی باید گفت که این سیستم ها به این صورت عمل می کنند که در شبکه های کوچکی که زیر مجموعه های اولیه این سیستم ها هستند، تمامی سیستم ها به یک شبکه متصل شده، و این سیستم ها به عنوان سرخوشه ها، خود شبکه ای جدا را تشکیل می دهند. شبکه های تشکیل شده از این سرخوشه ها نیز خود زیر مجموعه هایی از خوشه های بزرگتر هستند.

یعنی در اینجا یک ساختار سلسله مراتبی است که با استفاده از آن سیستم های فعال که می توانند سیستم هایی عادی یا از نوع سرور باشند، به صورت سلسله مراتبی به یکدیگر متصل می شوند.

 

کلاستر های متمرکز

در این نوع پیاده سازی، سرور های قدرتمندی در مرکز قرار می گیرند که سیستم های زیادی بدون واسطه به آنها وصل می شود. هر کدام از این شبکه های متمرکز خود یک زیر خوشه است، که با یکدیگر در ارتباط می باشند، و معمولا یک سرور قدرتمند کنترل داده ها را در بین این سرور ها برقرار می کند.

اگر بخواهیم بگوییم که تفاوت این نوع از پیاده سازی با نوع سلسله مراتبی چیست باید بگوییم که در اینجا سطوح پیاده سازی خیلی کمتر از سری قبل بوده و در نخ های پردازشی(thread) ما یک درخت کم عمق است و در عوض هر کدام از سرور ها یا هسته ها تعداد بسیار زیادی از سیستم را پشتیبانی می کند. همینطور در مورد کنترل سیستم سلسله مراتبی باید گفت که در نهایت یکی از سرور ها مسئول کنترل کل کلاستر خواهد بود که در مورد سیستم مرکزی این سیستم می تواند دو یا سه سیستم به هم پیوسته باشد.

شاید در ظاهر تفاوتی بین این دو نوع از سرور وجود نداشته باشد اما پیش نیاز هایی که برای راه اندازی و بکارگیری چنین کلاستر هایی وجود دارد بسیار پیچیده خواهد بود.

 

کلاستر توزیع شده

در این نوع از کلاستر ها ما شاهد یک مجموعه کامل از سیستم ها هستیم که به عنوان یک عضو واحد کار می کنند و از زیر شبکه های مختلف حرفی در میان نیست. در این نوع سیستم ها همه نود ها که می توانند سرور یا کامپیوتر باشند با یک پروتکل مش یا همان تور(پروتکل های اتصال سراسری مانند اینترنت) به هم متصل خواهند بود و کسی به عنوان رئیس وجود ندارد. در این سیستم ها پردازه ها باید به صورتی تنظیم شود که نیازی نباشد سرور ها برای کنترل آنها به کار گرفته شوند.

در این سیستم ها یک قدرت پردازشی توزیع شده وجود دارد که میتواند با استفاده از سیستم های مخصوص کلاسترینگ که در مورد آنها توضیح دادیم به صورتی تقسیم شود که از کل قدرت پردازشی استفاده کند. این نوع از پیکربندی را می توان یک پیکربندی سازگار معرفی کرد که می تواند اماکن خوبی برای کم و زیاد کردن سیستم ها ایجاد کند.

در واقع کلود ها هم از این نوع از سیستم ها برای پیکربندی شبکه خود استفاده می کنند و میتوان آن را یک مورد ایده آل دانست.

 

کلاستر های چگال

کلاستر های چگال یا همان Density-based clustering در واقع نوعی از سیستم های توزیع شده هستند که با همان معماری طراحی شده اند با این تفاوت که کار پردازشی ای که انجام می دهند کمی متفاوت است.

در مورد این که روش پردازش این نوع از کلاستر چیست؟ باید گفت که در این سیستم ها وقتی تعدادی از کامپیوتر ها و یا سیستم های نزدیک به هم می توانند از سرعت و کارایی بهتری نسبت به کل شبکه برخوردار باشند با هم تشکیل یک هسته پردازشی را می دهند که می توان گفت این هسته به یک موجودیت منطقی مجزا تبدیل شده است. در این صورت عمده کار پردازشی در سیستم شما در هفته ها انجام می شود و تصمیم اینکه کدام یک از هسته ها این کار را انجام دهد و همینطور این موضوع که کدام هسته قوی تر است، بر عهده کل سیستم خواهد بود و این کار با استفاده از همان الگوریتمی که کار را به صورت توزیع شده در می آورد انجام خواهد گرفت.

الگوریتم های چگال عموما بازدهی های خیلی خوبی را برای موارد مختلف در زمینه های آنالیز ها و تحلیل داده ها دارند و می توانند از سایر سیستم ها برای کارهای ساده تر و از هسته های چگال خود برای پردازش های سنگین استفاده کنند.

در مورد اینکه نقش سرور ها و دیتاسنتر ها در این نوع کلاستر چیست می توان گفت که هر کدام از آنها چون خود مرجعی از منابع پردازشی به حساب می آیند و معمولا چند سرور به صورت همزمان مورد استفاده قرار می گیرد، خود می توانند یک هسته چگال و سنگین از این کلاستر ها باشند.

کلاستر چگال چیست

 

کلاستر های گره ای

در پاسخ به این سوال که نوع گره ای کلاستر چیست در واقع میتوان این نوع را ترکیبی از کلاستر های چگال و سلسله مراتبی دانست. در این نوع از کلاستر ها، یک الگوریتم به صورت توزیع شده وجود دارد که کل سیستم و گره های چگالی که نود ها در آن تشکیل می دهند را تشخیص داده و آنها را دسته بندی می کند. هر کدام از این گره ها اصطلاحا یک Cell یا سلول نامیده می شود.

کلاستر ما تسک ها و پردازه هایی را که دارد بین سلول های خود تقسیم کرده و اینگونه بار پردازشی را مدیریت می کند.

به طور کلی می توان گفت که پیاده سازی کلاستر ها بیشتر به صورت نرم افزاری خواهد بود و این سیستم عامل های هر کدام از سرور ها هستند که می توانند برنامه هایی که دارند را به صورتی فرایند سازی کنند که بتواند روی این ساختار کار کند، بطور خاص می توان گفت سیستم عاملی که کار را دریافت میکند مسولیت تعیین وضعیت پردازشی آنرا به عهده دارد و تعیین میکند کدام گره چکاری انجام دهد.

 

تفاوت کلاستر و ابر

در صورتی که با سیستم های کامپیوتری آشنایی داشته باشید قطعا با ابر ها یا همان Cloud برخورد داشته اید و تا حدودی با کارکرد های آن آشنا هستید. ابر ها سیستم های کامپیوتری بزرگی متشکل از چندین سرور هستند که به صورت یکپارچه با یکدیگر کار می کنند و به صورت توزیع شده در فضای اینترنت قرار گرفته اند. ابر ها می توانند برای شما امکاناتی بسیار مهم را، از هاستینگ سایت های عادی و معمولی و همینطور ذخیره سازی عکس ها و اطلاعات شخصی شما گرفته، تا انجام پردازش های نجومی بسیار سنگین، همه را به راحتی انجام داده و از ساختاری بسیار انعطاف پذیر برخوردارند.

اگر بخواهیم ساختار ابر ها را بررسی کنیم. دقیقا به مواردی مانند کلاستر خواهیم رسید. یعنی تعدادی سیستم که به صورت کامل با هم شبکه شده و می توانند کارایی بسیار خوبی را از خود نشان دهند و همینطور پردازش های بزرگ را به صورت یکجا با هم انجام داده و جایی که یکی از این سیستم ها دچار مشکلی شود، سایر سیستم ها همپوشانی را برای آن انجام می دهند. البته در همین تعریف نیز تفاوت هایی به ظاهر جزئی در تعریف ابر و کلاستر مشاهده می شود. اما این دو عضو خانواده سیستم های توزیع شده، تفاوت های بسیار بسیار بیشتری دارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. به طور کلی می توانیم در پاسخ به این سوال که تفاوت ابر و کلاستر چیست به این موارد اشاره کنیم:

 

اندازه ابر ها بسیار بزرگ تر است

اگر بخواهیم بگوییم که بارزترین و مشخص ترین تفاوت بین ابر و کلاستر چیست می توانیم بگوییم که ابر ها خیلی خیلی از کلاستر ها بزرگتر هستند. البته به صورت عموم، وگرنه کلاسترهای پردازشی قدرتمندی وجود دارند که شاید از ابر های عادی که در دو یا چند دیتا سنتر قرار دارند بسیار بزرگتر باشند.

اما به طور عمومی می توانیم بگوییم ابر ها بخاطر ماهیت جهانی و بین المللی و این موضوع که صرفا توسط شرکت های بزرگ و دیتا سنتر های عظیم ارائه می شوند، از کلاستر هایی که شاید به صورت درون سازمانی مورد استفاده قرار می گیرند، بزرگ تر هستند.

کلاستر متمرکز چیست

 

ابرها پویا هستند

یکی از ویژگی های اصلی که می توان به آن در مورد ابر ها اشاره کرد، پویایی ابر ها است. به این صورت که وقتی شما بخواهید به یک ابر، سیستمی را اضافه کرده و یا یک سیستم را از سرویس دهی در آن خارج کنید، نیازی ندارید که فعالیت کل آن را مختلف کنید و این کار به صورت خودکار انجام خواهد شد. این در حالی است که در کلاستر ها اینطور نیست و تغییراتی که ایجاد می شود می تواند سیستم را از کار بیندازد. در این موارد برای حذف و یا اضافه کردن سیستم جدید باید کل سیستم از کار بیفتد و مجددا پیکربندی شود.

انعطاف پذیری و پویایی ابر ها در این زمینه یک قابلیت ویژه است که به آنها داده شده است.

 

در کلاستر سیستم ها یکسان است

یکی از ویژگی های اصلی که برای کلاستر و ابر به حکم یک دلیل قطعی برای تمایز می باشد، تفاوت بین سرور ها در ابر و سیستم های کلاستر است. در یک کلاستر تمامی سیستم ها باید ثابت باشد و از یک پیکر بندی استفاده کنند. این در حالی است که در ابر این مورد صحت نداشته و می توان هر سیستم کوچک و بزرگی را به ابر متصل کرد.

  

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل به بررسی اینکه پردازش های مجتمع و شبکه ای چگونه انجام می شود، کلاستر چیست و قرار است چه کاری را انجام دهد، موارد و نکات مهم در پیاده سازی یک کلاستر چیست و چه مواردی را باید برای پیاده سازی کلاستر مد نظر قرار داد، و همینطور این که انواع پیاده سازی های کلاستر چیست صحبت کردیم و دیدیم که این حجم عظیم چگونه می تواند مدیریت شود. خیلی از انواع سرور ابری و همینطور هاست ابری از محصولاتی هستند که در پایه آنها از این کلاستر ها استفاده شده است.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

*

code