جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسافزونه BuddyPress ؛ هر آنچه که لازم است بدانید!
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

افزونه BuddyPress ؛ هر آنچه که لازم است بدانید!

وقتی که صحبت از راه انداختن یک سایت اینترنتی و تمامی کار هایی که می تواند برای ما انجام دهد در میان باشد، گزینه های زیادی وجود دارند که ما می توانیم به سراغ آنها رفته و برای سایت خود از آنها استفاده کنیم، یکی از مواردی که می تواند برای ما وسوسه کننده باشد و در صورتی که با استقبال کاربران مواجه شود باید گفت که سود های عجیب و غریبی را به صاحبان کسب و کار می رساند، شبکه های اجتماعی هستند. در این خصوص باید بگوییم که وردپرس باز هم می تواند این کار را برای ما انجام دهد و در صورتی که شما قصد دارید یک جامعه کاربری خاص و البته محدود را در کنار هم جمع کنید، می توانید با استفاده از ابزار هایی مانند افزونه BuddyPress روی این سیستم به راحتی این کار را انجام دهید.

ابزار های مختلف و گوناگونی وجود دارند که می توانند یک سایت وردپرسی ساده را برای شما به یک شبکه اجتماعی تمام عیار با امکانات مختلف تبدیل کنند و در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از این ابزار ها صحبت کنیم و ببینیم که افزونه BuddyPress چیست و چطور می توان از آن برای این کار استفاده کرد، در ادامه کمی در مورد ساختاری که این سایت ها دارند و ویژگی هایی که برای بازدهی آنها مورد نیاز است صحبت خواهیم کرد.

 

شبکه اجتماعی یا یک سایت کاملا تعاملی با وردپرس

در صورتی که در راه اندازی سایت های اینترنتی و طراحی سایت با وردپرسی دستی داشته باشید، مطمئنا می دانید که یک سایت اینترنتی چه امکانات و ویژگی هایی دارد. وقتی که این سایت ها قرار باشد محتوایی ثابت را به کاربران ارائه کند و مانند سایت های وبلاگی و شرکتی صرفا ارائه کننده محتوا به کاربران خود باشند، طراحی سایت می تواند ساده انجام شود. سطح بعدی  از سایت ها، سایت هایی هستند که تعامل بیشتری را با کاربر دارند و از المان های گرافیکی استفاده می کنند، بعد از آنها هم سایت های فروشگاهی و یا سرویس و خدمات خاص که فرم های سفارش آنها متفاوت است دردسر های بیشتری را دارند، اما وقتی که صحبت از یک شبکه اجتماعی باشد باید گفت که داستان کاملا متفاوت خواهد بود.

شبکه اجتماعی یا یک سایت کاملا تعاملی با وردپرس

در این نوع از سایت ها شما یک ساختار کاملا شناور دارید که نمی توانید بخش های زیادی از آن را با اصول و قواعدی که قبلا سایت را پیاده سازی می کردید و راه اندازی می کردید تطبیق دهید. اینجاست که سر و کله مشکلات طراحی  پیدا می شود.

در واقع روش کاری یک شبکه اجتماعی به این صورت است که به جای ارائه محتوای ثابت به کاربران خود، یک قالب کلی را در اختیار آنها قرار داده و این کاربران هستند که بر اساس علایق خود تعیین می کنند که چه محتوایی را ببینند و چه کاری را انجام دهند، به عنوان مثال فیسبوک را در نظر بگیرید. در مورد این سایت می توان گفت که با یک نمونه بارز از سایت های شبکه اجتماعی طرف هستیم که در واقع یک برنامه تحت وب با ساختاری ثابت است، محل قرار گیری پست ها در صفحه، محل نمایش چت ها، محل اعلام نوتیفیکیشن ها و همینطور تایم لاینی که محتوای مختلف دوستان خود و کسانی که آنها را دنبال می کنید، همه و همه در صفحه محل های خاص خود را دارند اما هیچ دو اکانتی محتوای یکسانی را از این سایت دریافت نمی کنند و هر کس بر اساس آنچه که می خواهد و تمایل به آن دارد محتوای خود را از فیسبوک تحویل می گیرد.

پس باید گفت که وقتی بخواهیم یک سایت را با کاربری شبکه اجتماعی و مواردی از این دست که کاربران خود بتوانند آنچه که از سایت ما دریافت می کنند را انتخاب کنند به سطحی بسیار بالا از انعطاف پذیری نیازمندیم، در اینجا است که پای استفاده از فریم ورک های برنامه نویسی وب که آنها را در مقاله فریم ورک چیست و همینطور مقاله بهترین فریم ورک طراحی سایت بررسی کردیم وسط می آید.

از طرفی هزینه های زیادی هم برای این شبکه های اجتماعی صورت می گیرد، اما متاسفانه شاهد هستیم که خیلی از آنها با استقبالی که باید روبرو نشده و بدون این که بقیه بازدهی مورد نظر برسند سقوط می کنند. این اتفاقی است که تقریبا برای تمامی شبکه اجتماعی های ایرانی مستقل افتاده است. پس استفاده از این فریم ورک های پر هزینه می تواند شما را با شکست مواجه کند.

اما باید گفت که روش ها و راه های دیگری هم وجود دارد که شما بتوانید با هزنیه کم سایتی را در این سطح راه اندازی کرده و یک شبکه اجتماعی را بالا بیاورید. در این مورد باید گفت که باز هم پای وردپرس در میان است و با استفاده از یک سایت وردپرسی به صورت رایگان می توان چنین سیستمی را در اختیار داشته باشید که این انعطاف پذیری را برای شما فراهم کرده و ساختاری که لازم دارید را در اختیار شما قرار می دهد.

البته باید گفت که استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای طراحی و راه اندازی یک شبکه اجتماعی بزرگ خالی از ایراد نیست و در هر جایی که این سیستم ارائه شده است توضیحاتی مبنی بر محدودیت های آن را می توان مشاهده کرد، اما باید گفت برای شروع و راه اندازی گزینه ای ایده آل می باشد و وقتی که شما با چالش های آن به خوبی آشنا شدید و مسیر موفقیت خود را پیدا کردید می توانید پلتفرم جدیدی را روی فریم ورک های حرفه ای تر با استفاده از ابزار های بزرگ راه اندازی کنید.

شبکه اجتماعی با وردپرس

در صورتی که بخواهیم بگوییم برای این کار به چه امکاناتی نیاز داریم باید گفت که خود سیستم مدیریت محتوای وردپرس به همراه یک سیستم میزبانی قوی و افزونه های یکه این ویژگی ها را برای کاربران ارائه می کنند موارد پایه ای هستند که می توانند سایت شما را به یک شبکه اجتماعی حرفه ای تبدیل کنند. در این خصوص باید گفت که افزونه های زیادی مانند افزونه BuddyPress و یا افزونه PeepSo وجود دارند که می توانند این کار را انجام دهند و در ادامه به صورت کامل در مورد اینکه افزونه BuddyPress چیست و چطور کار می کند صحبت خواهیم کرد.

 

افزونه BuddyPress چیست

 در کل اگر بخواهیم یک تعریف جامع را مانند هر افزونه دیگری با افزونه BuddyPress هم ارائه کنیم، می توانیم بگوییم که این افزونه یک افزونه وردپرسی رایگان است که توسط یکی از بزرگان در عرصه ارائه ماژول های وردپرسی یعنی شرکت Automattic ارائه شده است و هدف اصلی آن تبدیل وردپرس به یک برنامه شبکه اجتماعی است که کاربران در آن بتوانند بر اساس نیازی که دارند تعامل کنند.

افزونه BuddyPress چیست

این افزونه رایگان در راه اندازی بیش از ۲۰۰ هزار سایت به صورت شبکه اجتماعی نقش داشته است و امتیاز ۴ ستاره ای که جامعه کاربران استفاده کننده از افزونه BuddyPress به آن داده است نشان دهنده این است که کار خود را به خوبی انجام داده و کسانی که آن را به خودم گرفته اند از این افزونه راضی بوده اند.

در واقع باید پرس یک پلتفرم بود که کار خود را برای ارائه یک CMS حرفه ای برای شبکه های اجتماعی آغاز کرد، اما از آنجا که راه اندازی یک سیستم مدیریت محتوا از پایه کاری پر دردسر بود این سیستم مدیریت محتوا یک لول کار خود را بالاتر آورد و برای سیستم های مدیریت محتوای دروپال و وردپرس افزونه هایی را ارائه کرد که ساختار این سیستم ها را به یک شبکه اجتماعی تغییر می دادند اینجا نقطه ای بود که شکرت بزرگ Automattic متوجه ورود یک سیستم قدرتمند به بازار شد و در صدد جذب این سیستم بر آمد تا در سال ۲۰۰۸ بادی پرس توسط آن خریداری شده و به صورت رسمی به یک افزونه تبدیل شد.

افزونه ای که ما در مورد آن بحث می کنیم از آن دست افزونه هایی نیست که در وبسایت شما نصب شده و چند فیچر ساده را به سایت اضافه کند، از نظر حجم تغییرات باید گفت که این افزونه حتی از صفحه سازهایی مانند ویژوال کامپوزر که آن را در مقاله ویژوال کامپوزر چیست بررسی کردیم و یا حتی افزونه ووکامرس که در مقاله ووکامرس چیست به صورت کامل بررسی شد هم بیشتر خواهد بود و تقریبا شما باید کل سازمان سایت را برای استفاده بهینه از آن به هم بریزید. این افزونه که کار خود را با به هم ریختن صفحه اصلی و تغییر کلی آن از یک برگه ثابت به پروفایل کاربران و صفحه لاگین آغاز می کند تمامی آنچه که در سایت شما وجود دارد را زیر و رو خواهد کرد و باید انتظار این تغییرات را داشته باشید.

به شما توصیه می کنیم در صورتی که دنبال نصب و استفاده از افزونه BuddyPress برای راه اندازی شبکه اجتماعی روی سایت خود هستید، ابتدا یک وردپرس جدید را روی یک ساب فولدر نصب کرده(جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله نصب وردپرس روی ساب فولدر مراجعه کنید) و بعد شبکه اجتماعی خود را روی این وردپرس جدید راه اندازی کنید، زیرا تغییرات سنگینی که این افزونه روی سایت شما اعمال می کند می تواند برای شما دردسر هایی را داشته باشد.

 

ویژگی های افزونه BuddyPress

در رابطه با ویژگی هایی که افزونه BuddyPress در اختیار ما قرار می دهد باید گفت که موارد گوناگون و مختلفی وجود دارند که در یک طیف وسیع از کلیه خدماتی قرار می گیرند که شما می توانید در تمامی شبکه های اجتماعی دنیا آن را پیدا کنید و البته همینطور که قابل حدس است، تمامی این امکانات در خود افزونه BuddyPress نیستند و افزونه های جانبی ارائه شده برای آن هستند که بیشتر این موارد را در خود جای داده اند. همین موضوع که افزونه های زیادی برای کار با افزونه BuddyPress ارائه شده دادند خود می تواند یکی از ویژگی های حرفه ای این افزونه به شمار بیاید و در زمره مزایای آن قرار دارد.

ویژگی های افزونه BuddyPress

در صورتی که بخواهیم ویژگی های اصلی و فیچر های مهمی که با کار کردن با افزونه BuddyPress می توانیم از آنها بهره مند شویم را نام ببریم، به لیستی بلند می رسیم که بهترین گزینه های آن از این قرار است:

 

ایجاد Micro-Communication ها

در رابطه با ارتباطات یا همان Communication های محدودی که می توان آنها را با استفاده از افزونه BuddyPress ایجاد کرد در بخش های قبلی هم صحبت کرده بودیم. در واقع این افزونه کار کنترل ارتباطات را انجام می دهد، این ارتباط صرفا شامل این نیست که با هم چت کنند و یا بتوانند به هم پیام بدهند، بلکه کاربران می توانند وضعیت آنلاین بودن یا نبودن هم را ببینند، پست های ارسالی از یکدیگر را دیده و برای هم کامنت بگذارند، اطلاعات را از کسانی که بلاک شده اند محفوظ کنند و به طور کلی کار مدیریت همه ارتباطاتی که یک مجموعه از کاربران می توانند در شبکه اجتماعی با هم داشته باشند را بر عهده داشته باشد.

ایجاد Micro-Communication ها

 

نوتیفیکیشن با ایمیل

در صورتی که پیام تازه ای داشته باشند و یا اتفاقی بیفتد که لازم باشد کاربری که در شبکه اجتماعی مورد نظر ما کار می کند از آن موضوع مطلع شود، سایت ما با استفاده از یک ایمیل آن را از اتفاقی که تازه افتاده است مطلع خواهد کرد. این نوتیفیکیشن های کاربردی که به همراه لینک این رویداد توسط افزونه برای کاربر ارسال می شود بازدهی خوبی را برای جذب و بازگرداندن کاربر به سایت دارند و باید گفت که در خیل از مواقع موفق عمل می کنند.

در مورد این ایمیل ها باید گفت که شما می توانید با استفاده از افزونه های مختلف برای ایمیل در وردپرس از انواع پروتکل ها استفاده کرده و به عنوان مثال با استفاده از SMTP به جای پروتکل هایی مثل IMAP از اسپم شدن ایمیل ها جلوگیری کرده و ایمیل های خود را مستقیما به اینباکس کاربران ارسال کنید.

 

پروفایل حرفه ای

افزونه BuddyPress می تواند پروفایل های کاربری حرفه ای را برای کاربران شما فراهم کند و باید گفت که استفاده از این پروفایل ها توانسته است سهم زیادی در محبوبیت و نمایش توانایی های افزونه BuddyPress داشته باشد. در این پروفایل ها شما می توانید به موارد مختلف و زیادی دسترسی داشته باشید و در صورتی که ویژگی ای را لازم داشتید که در این روفایل پیدا نمی شد افزونه های جانبی که می توانند آن را به پروفایل اضافه کنند در اختیار شما خواهد بود.

حتی اگر برای این کار افزونه آماده ای هم وجود نداشته باشد، شما می توانید افزونه ای را به صورت اختصاصی برای این قابلیت ارائه کنید.

پروفایل حرفه ای

 

پیام های خصوصی

امکان ارسال پیام های رمزنگاری شده و خصوصی برای کاربران است که در سیستم مدیریت محتوای وردپرس کاری به نسبت سخت به حساب می آید. در این خصوص باید گفت که افزونه BuddyPress این امکان را به راحتی برای کاربران خود فراهم کرده و شما می توانید از ویژگی های خوبی برای چت کردن و یا ارسال پیام به صورت آفلاین در این افزونه بهره مند باشید.

 

مدیریت اکانت ها

یکی دیگر از مواردی که شما باید به عنوان یک دارنده شبکه اجتماعی به آن توجه داشته باشید این است که محتوایی که کاربران شما بازنشر می دهند را مدیریت کرده و در نظر داشته باشید که تمامی این موارد روی دامنه شما انجام می شود و مسئولیت آن با شما می باشد، پس امکانی که با استفاده از آن بتوان مواردی که کاربران در اکانت های خود ارائه می کنند را کنترل کرد و مواردی که لازم باشد را پاک کرده و در واقع بتوانید این اکانت ها را مدیریت کنید از اصلی ترین المان هایی است که برای برقراری یک شبکه اجتماعی درست و حسابی با سیستم مدیریت محتوای وردپرس باید در سایت خود داشته باشید و باید گفت که افزونه BuddyPress این کار را هم برای ما انجام خواهد داد.

این افزونه با حفظ تمامی موارد مربوط به حریم خصوصی به شما این امکان را خواهد داد که اکانت ها و محتویاتی که روی سایت انتشار می دهند را کنترل کرده و نسبت به حذف و یا تغییر بخشی از آنها اقدام کنید و البته باید گفت این موضوع که کدام دسته از مدیران حق دارند به چه اکانت هایی دسترسی داشته باشند، از موضوعاتی است که می تواند به صورت کامل تعیین شده و این دسترسی ها قابل ویرایش خواهد بود.

مدیریت اکانت ها

 

پشتیبانی بالا

یکی از مشکلات و معضلاتی که خیلی از کاربران وردپرس را ناراحت می کند و باید گفت که از دغدغه های اصلی وب مستر ها و مدیران سایت ها است، موضوع پشتیبانی از افزونه ها و ماژول هایی است که در سایت استفاده می شود. در مورد افزونه BuddyPress باید گفت که هر چند به نظر می رسد راه اندازی یک سایت به صورت شبکه اجتماعی روی وردپرس خیلی کار روتین و متداولی نمی باشد، که ارائه کنندگان افزونه BuddyPress خود را بخاطر پشتیبانی آن به زحمت بیندازند، اما باید گفت که این شرکت بزرگتر از آن است که اعتبار خود را لکه دار کند و باید گفت که اوضاع پشتيباني از این افزونه بسیار خوب و عادی می باشد.

در مورد پشتیبانی حرفه ای از افزونه BuddyPress باید گفت که آپدیت های منظم، برطرف کردن باگ ها و ایرادات ، اضافه کردن ویژگی های جدید و همینطور ماژول های امنیتی جدید برای مقابله با حملاتی که به تازگی پیدا شده اند از کارهایی است که این شرکت ارائه دهنده افزونه BuddyPress می تواند برای ما انجام داده و دیگر نیازی به این موضوع که نگران پشتیبانی از این افزونه باشید وجود نخواهد داشت.

پشتیبانی بالا

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی افزونه BuddyPress پرداختیم و تمامی کاربرد های آن و نقاط قوتی که می تواند برای ما داشته باشد را بررسی کردیم، در مورد این افزونه باید گفت که می تواند سایت وردپرس ما را به یک شبکه اجتماعی تبدیل کرده و از این نظر که شما بتوانید یک ترافیک دائمی و سنگین را روی سایت ایجاد کرده که با استفاده از آن محصولاتی را به فروش برسانید و یا تبلیغاتی را به کاربران خود ارائه کنید، یکی از بهترین گزینه ها را برای شما ارائه خواهد کرد. در مورد استفاده از این ابزار باید گفت که قالب های حرفه ای برای کار کردن با آن وجود دارند که با نصب و راه اندازی آنها می توانید یک سایت را دقیقا مانند شبکه های اجتماعی بزرگ تحویل گرفته و از این نظر امکانات خیلی خوبی را در پیشخوان برای مدیریت به شما خواهد داد.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
16 × 26 =