جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش نرم‌افزارBlazor چیست (بررسی کامل مزایا و معایب)
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

Blazor چیست (بررسی کامل مزایا و معایب)

طراحی سایت و ساخت برنامه های تحت وب از آن دست حوزه های برنامه نویسی است که باید گفت روش های مختلف و زیادی برای آن وجود دارد که ممکن است در مسیر ورود به آن برنامه نویسان تازه کار را دچار سردرگمی کند. انتخاب زبان برنامه نویسی مورد نظر برای راه اندازی یک سایت یکی از آندست مواردی است که می تواند کمی گمراه گننده باشد. اکنون که آپدیت این مقاله را در ابتدای سال ۲۰۲۲ انجام می دهیم، می توان گفت که بازار برنامه های تحت وب در اختیار زبان های حا وا اسکریپت و بعد از آن هم PHP است و با توجه به مسیری که در پیش گرفته اند به نظر نمی رسد جاوا اسریپت بخواهد به این راحتی ها جایگاه اول را به کسی بدهد. هر چند که زابن هایی مانند PHP و ASP در رده های بعدی قرار گرفته اند. در این مقاله با بررسی اینکه Blazor چیست قصد داریم تا یکی از فریم ورک های طراحی سایت از مایکروسافت را به طور کامل بررسی کنیم.

 در واقع باید در مورد Blazor گفت که با یکی از فریم ورک هایی طرفیم که حاشیه و حرف و حدیث برای آن زیاد وجود دارد و باید گفت که خیلی از موارد اطلاعات ضد و نقیضی به ما می رسد که این فریم ورک یک فریم ورک خوب و یا یک فریم ورک بدردنخور است. در این رابطه باید گفت که این شما هستید که در آخر تصمیمی می گیرید که این فریم ورک برای شما خوب کار می کند یا خیر، اما اگر یک برنامه نویس C# باید گفت که این فریم ورک برای شما قابلیت های خوبی دارد و بهتر است تا انتهای مقاله به آن بچسبید و حسابی مرقب آن باشید. قبل از اینکه به سراغ این موضوع که Blazor چیست لازم است کمی در مرود اینکه دقیقا فریمرک ها جه هستند و باید چه انتظاراتی را از Blazor داشته باشیم و بدانیم که قرار است برای ما چه کاری را انجام دهند و فریم ورک مورد نظر ما در کجا کوتاهی می کند صحبت کنیم.

 

فریم ورک چیست و چه کاری را برای ما انجام می دهد

اگر نگاهی به روش هایی که برای طراحی و ساخت برنامه ها از آنها استفاده می شود بیندازید قطعا متوجه این موضوع خواهید شد که این روش ها تغییرات زیادی را داشته اند. در گذشته وقتی برنامه ای در دستور کار ساخته شدن قرار می گرفت، برنامه نویسان مختلف روش های مختلفی را برای این کار داشتند و این امر باعث افزایش پیچیدگی می شد و بعضا مشکلاتی در برنامه پدید می آمد. البته خیلی از این روش ها و راه ها نیز موثر بوده و برنامه های خوبی ساخته می شد.

اجتماع این روش های خوب در کنار هم و استفاده از آنها به صورت یک اصل کم کم باعث شد تا الگوهای طراحی و همینطور کامپوننت های Reusable یا همان مولفه های قابل استفاده مجدد پدید آیند. کدهایی که یک بار نوشته شده و چند بار مورد استفاده قرار می گرفتند. این مولفه ها کم کم گسترده تر شده و کتابخانه ها را به وجودآوردند. کتابخانه ها مجموع فایل ها و توابعی بودند که برنامه نویسان می توانستند برای کار های خود از آنها استفاده کنند و به کارگیری این ماژول ها می توانست با جلو بردن کار باعث افزایش سرعت و جلوگیری از اختراع دوباره چرخ بشود.

 

فریم ورک چیست

کم کم روش ها نیز مانند ماژول ها سیستماتیک شد و الگوهای طراحی به وجود آمدند. الگوهای طراحی روش هایی بودند که به صورت ثابت می توانستند در راه اندازی یک برنامه خاص به برنامه نویسان کمک کنند. از معروف ترین و مهمترین این الگوها می توان به برنامه نویسی MVC اشاره کرد که سه مولفه نرم افزاری مدل، نما و کنترلر را به کار می گرفت و یکی از اصلی ترین المان ها در طراحی سایت به شمار می آمد. ترکیب الگوهای طراحی ای مانند MVC و ماژول های آماده و کتابخانه هایی که می توانستند این ماژول ها را ارائه کنند باعث پیدایش عنصری به نام فریم ورک شد.

فریم ورک در لغت به معنی چارچوب است. به این صورت که شما برای طراحی یک سایت و یا ساخت یک برنامه کامپیوتری می توانید با استفاده از یک زبان برنامه نویسی خاص مانند PHP و دنبال کردن مسیری که الگوهای یک فریم ورک برای شما تعیین می کنند و ماژول ها و امکاناتی که فراهم می کنند، یک محصول نرم افزاری را به سادگی ارائه کنید.

اگر دقت کرده باشید وقت صحبت از طراحی سایت و فریم ورک های آن به میان می آید معمولا اولین گزینه هایی که معرفی می شوند مربوط به زبان PHP هستند که به عنوان مثال می توان از آنها فریم ورک های سیمفونی، لاراول و فریم ورک Yii را نام برد که در مقاله های لاراول چیست، سیمفونی چیست و فریم ورک Yii چیست به بررسی این فریم ورک ها پرداختیم و دیدیم که چه کارهایی از آنها ساخته است. اما باید گفت که PHP تنها زبان ارائه کننده این فریم ورک ها نیست و مایکروسافت نیز برای زبان ها و استاندارد های خود کارهایی کرده است و دست روی دست نگذاشته است.

یکی از این فریم ورک ها که زیر مجموعه فریم ورک بزرگ .Net می باشد Blazor نام دارد و در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

 

Blazor چیست

برای اینکه بتوانیم به صورت کامل به بررسی این مورد که Blazor چیست بپردازیم لازم است که کمی در مورد فریم ورک بالادستی آن یعنی .Net صحبت کنیم و ببینیم که این فریم ورک چیست و چه کارهایی را می تواند برای ما انجام دهد. .NET را می توان یک گام بزرگ برای مایکروسافت دانست که در آن محصول خود را به سمت اوپن سورس هدایت کرد و برای بار اول در این مقیاس وارد این دنیای بزرگ و بی انتها از برنامه نویسی شد.

ساخته برنامه ها و سایت ها با زبان های سمت مایکروسافت در ایران یک امر متداول بود که با استفاده از پلتفرم ASP و زبان محبوب C# این اتفاق می افتاد و بیشتر کاربرد خود را مدیون این فرهنگ بود که برنامه نویسان ایرانی خود را درگیر کپی رایت نمی کنند و همینطور کرابران هم برای لایسنس ها مگر در مواقع حساس ارزشی قائل نیستند، پس برنامه نویس از هر آنچه که لازم باشد به بهترین شکل برای رشد برنامه خود استفادهمی کند. اما باید بگوییم که این زبان های به ظاهر محبوب در جهان حرفی برای گفتن نداشتند و انحصاری نگه داشتن این پلتفرم باعث شده بود که همه توانایی های آن ادعایی بیش نباشد. 

مایکروسافت گامی بزرگ برای اثبات ادعای خود برداشت و در دومین تجربه Open Source کار کردن خود .NET را که بزرگترین بسته نرم افزاری و پلتفرم مایکروسافت به حساب می آمد را به همراه IDE معروف خود یعنی Visual Studio به صورت رایگان ارائه کرد. اولین تجربه اوپن سورس مایکروسافت به زمان انتشار TypeScript باز می گردد که یک سینتکس برای استفاده از جاوا اسکریپت است و البته به پیشرفت های خوبی از نظر کاربرد دست پیدا کرده است اما در بعضی از موراد سختی های خود را دارد و کار با آن ظرافت هایی دارد که ممکن است در ابتدای کار برنامه نویس را کمی سر در گم کند.

در پاسخ به این سوال که Blazor چیست باید بگوییم یک فریم ورک است که به شما این امکان را می دهد تا یک سایت اینترنتی را با استفاده از زبان C# و پلتفرم ASP.NET به صورت کامل طراحی کرده و تمامی امکانات لازم برای این کار را در اختیار شما قرار می دهد. در واقع در پاسخ به این سوال که رسالت اصلی Blazor چیست باید بگوییم قرار است نقش یک ارائه دهنده خدمات به تولیدکنندگان وب را برای مایکروسافت بازی کند و تا اینجای کار را هم توانسته عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارد و امکانات خوبی را به برنامه نویسان خود ارائه کند.

 

فریم ورک Blazor چیست

 

اکنون که می دانیم در واقعیت Blazor چیست و چه کاری را انجام می دهد بهتر است که یک تعریف کتابی و تخصصی هم از آن ارائه کنیم. برای این تعریف که Blazor چیست می توانیم بگوییم یک فریم ورک رایگان و اوپن سورس که به برنامه نویسان این امکان را می دهد که با استفاده از زبان های C# و همینطور HTML برنامه های وب را بسازند و توسط مایکروسافت ارائه شده و پشتیبانی می شود. اگر بخواهیم بگوییم تاریخچه Blazor چیست و از چه زمانی سر و کله اش پیدا شده است باید به سه سال پیش یعنی سال ۲۰۱۸ اشاره کنیم که این برنامه به .NET ملحق شد و سورس کد آن در گیت هاب منتشر گردید.

اکنون که می دانیم Blazor چیست و چگونه روی کار آمده است بهتر است کمی در مورد این موضوع که تمرکز آن روی چه چیزی  است هم صحبت کنیم.

 

SPA، مهمترین هدف Blazor

در بخش قبلی دیدیم که Blazor چیست و قرار است چه نقشی را در استراتژی های مایکروسافت بازی کند. اکنون نوبت به این رسیده است که به بررسی این موضوع بپردازیم که قرار است این کار را با استفاده از چه تکنیک هایی انجام دهد. در واقع هدفی که Blazor برای آن رشد و تکامل پیدا کرده است این است که بتواند UI یک سایت را بر اساس پایه های .NET طراحی کند. اگر بخواهیم بگوییم که جزئیات کار Blazor چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که قرار است کاری مانند Angular و React انجام دهد و کتابخانه های مورد نیاز را برای Single Page Application ها را در اختیار برنامه نویسان قرار دهد.

البته تفاوت هایی در مورد روند کار Blazor با این کتابخانه های بزرگ وجود دارد و آن این است که در آخر قرار نیست این کدها به Java Script ترجمه شود. روند کار در Blazor به این صورت است که شما برنامه نویسی را با استفاده از کد های C# انجام می دهید و این کد ها در آخر به وب اسمبلی ترجمه می شود. این کد های وب اسمبلی این امکان را خواهند داشت که در مرورگر کاربر نهایی و یا دستگاهی که روی آن نصب می شوند مورد استفاده قرار گیرند و به صورت کامل اجرا بشوند.

اکنون که می دانیم Blazor به چه صورت کار می کند لازم است تا بیشتر با انواع آن آشنا شویم و باید بدانیم که این فریم ورک از فریم ورک هایی نیست که صرفا یک روش را در اختیار برنامه نویسان قرار دهد. در ادامه به بررسی کامل این موضوع که انواع مختلف Blazor چیست خواهیم پرداخت.

 

انواع Blazor چیست

یکی از مهمترین اصولی که در زمان طراحی یک فریم ورک دنبال می شود این است که اگر تغییراتی در ساختار ایجاد شود، چه بهینه سازی هایی می تواند روی محصولات نهایی ایجاد شود و فریم ورک در چه صورت بهتر عمل می کند. این تفکر ممکن است باعث شود که تغییراتی روی ساختار فریم ورک اعمال شود و بعضا انواع و ورژن های مختلفی از فریم ورک ایجاد شود که بیشتر به حالت Mode معرفی می شوند و شامل روش های جدا برای استافده از کتابخانه ها هستند. Blazor یکی از سیستم هایی است که این اتفاق روی آن افتاده است.

به طور کلی می توانیم بگوییم که دو ویرایش مختلف از Blazor وجود دارد که برنامه نویسان باید با توجه به نیازی که دارند و محصول نهایی که می خواهند تولید کنند از نسخه مناسب و ویژگی های Blazor مناسب خود استفاده کنند. در پاسخ به اینکه انواع Blazor چیست می توان به این موارد اشاره کرد:

 

Blazor Server

اولین نسخه ای که در پاسخ به سوال Blazor چیست می توان به آن اشاره کرد نسخه سرور است. وقتی که شما با استفاده از این نسخه برنامه های خود را بنویسید کلیه برنامه ها روی کدهای ASP.NET Core میزبانی می شود که با فرمت و سینتکس Razor قابل دسترسی می باشد. برنامه هایی که با استفاده از این نسخه از Blazor نوشته می شوند می توانند به راحتی با Thin Client ها کار کنند و تمامی بخش های پردازشی روی سرور انجام می شود. البته این موضوع باعث می شود تا منابع سرور مصرف شود اما می توانید از این موضوع که کلاینت های شما در کمترین حالت منابع توانایی استفاده از این سیستم را دارند خود می تواند نقطه قوت بزرگی برای شما باشد.

 

انواع Blazor چیست

 

 

Blazor WebAssembly

در مورد اینکه کارکرد این بخش از فریم ورک Blazor چیست باید بگوییم که در اینجا شما صفحه هایی را به صورت SPA خواهید داشت و به این صورت کار خواهند کرد که این صفحه ها روی کلاینت شما دانلود شده و بعد از آن مرورگر وب آنها را برای شما ران خواهد کرد. در این حالت کار به این صورت دنبال خواهد شد که تا زمانی که صفحه به طور کامل روی سیستم شما نیامده است چیزی به کاربر نمایش داده نمی شود.

این مورد هم می تواند خوب باشد و هم بد. خوبی آن از این نظر است که وقتی صفحه به کاربر نمایش داده می شود صفحه کامل و آماده به کار است و کاربر به راحتی می تواند از آن استفاده کند. اما اگر بخواهیم بگوییم که جنبه بد این بخش از Blazor چیست باید گفت که در صورتی که مدت زمان زیادی برای دانلود صفحه طول بکشد، کاربر ممکن است صفحه را ترک کند و هرگز کار به آنجایی که باید از برنامه استفاده شود نکشد. به طور معمول می توانیم بگوییم که استفاده از این نوع برنامه نویسی داستان های خود را به همراه دارد و بستگی به سیاستی دارد که شما برای سایت خود در نظر خواهید داشت.

اما در مورد کیفیتی که کار با این برنامه ها ارائه می کنند می توان گفت که با یکی از کمترین زمان های پاسخدهی یا همان Response Time سروکار داریم و اینگونه سیستم ها به راحتی می توانند پردازش ها را با استفاده از منابع سیستم انجام دهند و یک کیفیت خوب را در اختیار کاربران خود بگذارند. با توجه به قابلیت های ویژه ای که این مورد می تواند ایجاد کند، Blazor می تواند یک پتانسیل خوب را برای تولید برنامه های PWA داشته باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

 

Blazor PWA، پروژه جدید مایکروسافت

یکی از امکانات ایده آل برای طراحی برنامه های وب استفاده از مکانیزم PWA یا همان برنامه های وب پیش رونده و Progressive Web Application ها هستند که در سال  2015 توسط گوگل ارائه شدند. در این نوع از برنامه ها یک ویژگی بزرگ وجود داشت و آن این بود که برنامه های وب و سایت ها این امکان را داشتند که دقیقا مانند یک برنامه نصب شده روی سیستم اجرا شوند و حتی از امکانات و منابع سیستم نیاز برای پردازش استفاده کنند.

یکی از ویژگی هایی که برنامه های نصب شده یا همان برنامه های نیتیو داشتند و به عنوان یک نقطه قوت و برتری نسبت به وب اپلیکیشن ها به حساب می آمد، وجود قابلیت های خوبی برای بهره مندی از امکانات سخت افزاری مانند دوربین و نوتیفیکیشن ها بود که این نوع از برنامه ها توانستند از شیوه هایی استفاده کنند که این قابلیت برنامه های نیتیو را نیز بدست بیاورند. همینطور قابلیت استفاده از سرویس ورکر که به برنامه PWA این امکان را می دهد که یک هشته پردازشی را ایجاد کند و از منابعی مانند رم و سی پی یو سیستم کلاینت استفاده کند، یکی از ویژگی هایی است که در پاسخ به قابلیت های نوع PWA از Blazor چیست می تواند مطرح شود.

اما اگر بخواهیم بگوییم که مهمترین ویژگی در مورد برنامه های PWA روی Blazor چیست باید به امکان استفاده از Application Shell اشاره کنیم که مایکروسافت در حال گسترش آن است و به این برنامه ها اجازه می دهد که با یک قالب خاص روی کلاینت نمایش داده شوند. بعضا این قالب ها امکان تغییر رنگ بندی و تم رنگ و همینطور فونت را نیز دارند. در مقاله PWA چیست به صورت کامل به ویژگی ها و مزایایی که این برنامه ها می توانند داشته باشند پرداخته این و جهت اطلاعات بیشتر می توانید به آن مراجعه کنید.

 

نسل جدید Blazor چیست

اکنون به صورت کلی می دانیم که این فریم ورک قرار است برای ما چه کارهایی را انجام دهد و مسیر پیش روی آن به جه سمتی میرود، حال نوبت به این رسیده است ببینیم که استفاده از آن می تواند برای برنامه نویسان مناسب باشد و آیا انتخاب این فریم ورک برای طراحی سایت کرای عقلانی است یا خیر و اگر روی آن وقت و انرژی بگذاریم برای ما سودی خواهد داشت، یا اینکه وقت خود را هدر داده ایم. در ادامه مزایایی که این فریم ورک برای برنامه نویسان دارد را بررسی می کنیم.

 

مزایای Blazor چیست

در بخش های قبلی به صورت کامل این موضوع که  Blazorچیست را بررسی کردیم و دیدیم که از کجا آمده و به کجا می رود. در مورد این فریم ورک که به نظر یک فریم ورک پر دردسر به نظر می رسد باید گفت که هر چند معمولا زبان های مایکروسافتی دردسر هایی را دارند، و برنامه نویسی با فریم ورک هایی آنها کار دشواری است اما Blazor مزایایی را ارائه کرده است که در این بخش آنها را بررسی می کنیم. در مورد این مزایای باید گفت که بیشتر آنها حول محور مزایای برنامه های کامپایل شده و برنامه هایی که با یک زبان برنامه نویسی قدرتمند مانند C# و ASP نوشته می شوند می چرخد و از خود آنچنان چیز دندان گیری را ارائه نمی کند.

در صورتی که بخواهیم مزایایی که برای این فریم ورک وجود دارد را لیست کنیم می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 

سرعت سایت و برنامه های ساخته شده

یکی از موارد مهمی که می توان آن را از بهترین و بالاترین مزایای استفاده از Blazor برای طراحی سایت معرفی کرد این است که در آخر سایت و برنامه ای سریع به شما تحویل می دهد که می توان گفت از نظر سرعت می تواند بدون مشکل کار کند و با توجه به اهمیتی که سرعت در بازدهی و همینطور در مرادی مانند سئو و رضایت کاربران و همینطور موتور های جست و جو دارد، می تواند این امتیاز را برای شما داشته باشد که سایتی که در آخر طراحی می کنید یک سایت کاربردی و خوب در بازدهی است.

از همین رو هم می توان گفت که شما می توانید قیمت خود را بالاتر ببرید و هم بازار کار خوبی برای پروژه های بزرگ و درست و حسابی که توجه زیادی را به بازدهی دارند و از نظر مالی نیز محدودیتی ندارند برای این فریم ورک ایجاد خواهد شد و اگر بخواهیم روی هم رفته بگوییم که فایده این مزیت از Blazor چیست باید گفت که در آخر کار تمیز و سریعی ارائه می کند که خیلی از پروژه های خوب به دنبال آن هستند.

 

کارکرد خوب روی سرور

یکی دیگر از موارد مهم که در بین پاسخ هایی که برای سوال مزایای Blazor چیست ارائه می شود باید به آن هم توجه داشته باشیم این است که کارکرد Blazor با سرور یک مورد کاملا سازگار خواهد بود و از آنجا که هم زبان برنامه نویسی این سایت و هم زبان سرور یکی هستند با سازگاری کامل با این سرور ها کار می کند و مشکلی از این بابت ندارد.

تمامی مزایایی که در مورد یک سایت سریع در مورد قبلی بررسی کردیم برای این مورد نیز سازگار می باشد. البته این سازگاری منوط به این است که این سایت روی یک سرور ویندوزی پیاده سازی شود که البته باید گفت این عدم انعطاف پذیری کمی دردسر ساز خواهد بود. اما در کل باید گفت که کیفیت کار نهایی را بالا خواهد برد.

 

برنامه نویسی با C#

یکی دیگر از مزایای که می توان برای Blazor معرفی کرد این است که شما می توانید با استفاده از زبان C# که خیلی از برنامه نویسان با استفاده از آن کار می کنند سایت های خود را طراحی کنید و در این خصوص باید گفت که نیازی نیست که زبان حدیدی را یاد بگیرید. در واقع باید گفت که Blazor یکی از فریم ورک هایی است که صرفا برای راحتی برنامه نویسانی که با زبان های C# و زبان های مایکروسافتی کار می کنند ارائه شده است و به نوعی یک ابزار کمکی برای آنها به حساب می آید که راحت تر روی .NET Core کار طراحی سایت را انجام دهند و باید گفت که ظاهرا توانسته نظر آنها را به خود جلب کند.

در کنار این مزایای که تا کنون بررسی کردیم، معایبی نیز برای این سیستم وجود دارد که لازم است قبل از اینکه به سراغ کار کردن با آن بروید حتما در مورد آنها اطلاع داشته باشید و بدانید که دقیقا به چه میدانی پ می گذارید و وارد چه قصه ای می شوید. در ادامه این موضوع که معایب فریم ورک Blazor چیست را بررسی می کنیم.

 

معایب Blazor چیست

در رابطه با این موضوع که معایب Blazor چیست می توانیم یک فهرست طولانی را نام ببریم و در صورتی که شما کمی در مورد بدی ها و معایب Blazor در وبلاگ های معتبر خارجی حست و جو کنید، قطعا این موضوع را متوجه خواهید شد که در خیلی از مواقع این فریم ورک یک فریم ورک بدردنخور تلقی شده است و اصلا بد بودن یکی از ارکان پایه ای در مورد این فریم ورک است که خیلی از برنامه نویسان که با آن آشنا هستند آن را قبول دارند. البته باید گفت اوضاع Blazor آنقدرها هم بد نیست و برای برنامه نویسان ویندوزی خوب بوده است. اما فقط برای کسانی که با C# و ویندوز کار می کنند!

در این خصوص باید گفت متاسفانه خیلی از موارد مختلف از جمله برنامه نویسی با سبک و سیاق ویندوزی و ناسازگاری ها با سرور لینوکسی و دردسر های سرور های ویندوزی و وجود مکانیزم هایی مانند ارتباط فعال و Active بین کاربر و سرور این فریم ورک را در صحنه رقابت با فریم ورک های مطرح کنار زده است. در صورتی که بخواهیم بگوییم مهمترین ایرادات Blazor چیست می توانیم به این لیست اشاره کنیم:

 

سرور های ویندوزی

یکی از معایبی که اغلب برای Blazor معرفی می شود سرور های ویندوزی است که می توانند دردسر های زیادی را برای مدیریت داشته باشند و معمولا کاری پیچیده نیاز دارند و همینطور لازم است که شما هزینه های زیادی را برای این سرورو ها بپردازید، زیرا سیستم عامل های آنها به صورت پرمیوم می باشد و ویندوز سرور مانند سیستم عامل های لینوکسی سنت او اس و یا اوبونتو رایگان نیست. البته با استفاده از سرویس هایی مانند هاست ویندوز می توانید به یک سرویس اقتصادی و خوب برای این کار دسترسی داشته باشید. اما باید گفت که Blazor در کل دردسر های سرور های ویندوزی را به گردن ما خواهد انداخت و این موارد را به ما تحمیل می کند.

 

پیچیدگی های استفاده از کتابخانه ها

یکی از موارد مهمی که در مورد معایب این فریم ورک می توان به آن اشاره کرد، پیچیدگی های استفاده از کتابخانه ها و مولفه های قابل استفاده مجددی است که .NET در اختیار کاربران خود قرار می دهد. در این رابطه باید گفت که پیاده سازی خیلی از این کد های کاربردی که .NET ارائه می کند، روی محیط برنامه نویسی Blazor با دشواری ها و سختی های زیادی مواجه است و نمی توان آنطور که انتظار می رود از آنها استفاده کرد.

پس باید گفت که هر چند شما در این فریم ورک می توانید کار برنامه نویسی و طراحی سایت را با C# انجام دهید، اما آن ابزار های کاربردی و حرفه ای خود را که همیشه در سایر محیط های برنامه نویسی .NET از آنها استفاده می کردید، نمی توانید همراه خود داشته باشید و به کار رفتن آنها برای شما دردسر های زیادی را به همراه دارد.

 

ارتباط فعال با سرور

یکی دیگر از معضلاتی که Blazor با آن دست و پنجه نرم می کند و در معماری اصلی آن هم وجود دارد این است که سایت هایی که با آن می سازید به این صورت عمل می کنند که برای هر کاربری که روی سایت وجود دارد یک ارتباط فعال و Active را روی سایت خواهد داشت و برای این کار باید گفت که Blazor مصرف منابع و پهنای باند بالایی را نیاز دارد. به همین دلیل در صورتی که اتفاقی برای ارتباطات اینترنتی بیفتد ممکن است خیلی از اطلاعاتی که کاربر در حال وارد کردن آنها بوده از بین برود و کلا باید گفت که قابلیت اطمینان را پایین می آورد.

با وجود این مانع وقتی که کاربران بخواهند از این سایت استفاده کنند و ارتباط اینترنت ضعیف شود و سرور دچار مشکل شود، همه کاربران ارتباط خود را به یکباره از دست خواهند داد و دردسر های زیادی ایجاد می شود. این در حالی است که در سایت هایی که با زبان های دیگر مانند PHP نوشته شده باشد، وقتی که ارور سمت سرور ایجاد شود، تنها بعضی از کاربران این ارور را می بینند و سایت را به یک باره داون نمی کند.

 

تاخیر بالا برای ارتباط با سرور

یکی دیگر از معایبی که خیلی از برنامه نویسان را شاکی کرده است، ارتباط گیری با سرور است که با تاخیر بالایی این اتفاق می افتد و می تواند دردسر های زیادی را برای ما ایجاد کند. در واقع ارتباط با سایت های طراحی شده با این فریم ورک در اولین بار که می خواهند کانکت شوند بالا خواهد بود و این موضوع می تواند منجر به فراری شدن کاربران از سایت ما شود و به نوعی کاربران بی حوصله کیفیت پایینی از سایت ما دریافت خواهند کرد.

 

مقیاس پذیر نبودن

تیر خلاصی که می توان به معایب Blazor زد این است که برعکس خیلی از برنامه های ویندوزی و فریم ورک هایی که برای نوشتن برنامه ها در این زبان وجود دارد، محصول نهایی ما یک فریم ورک مقیاس پذیر یا Scalable نیست و می تواند دردسر های زیادی را برای ما ایجاد کند. در صورتی که تعداد کاربرانی که از این فریم ورک استفاده می کنند بیتر شود و به صورت تصاعدی افزایش پیدا کند، آنچه که ما طراحی کرده ایم و منابعی که برای این کار در نظر گرفته ایم دیگر جوابگوی این مورد نخواهند بود.

در این صورت می توان گفت که راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی سایت که با Blazor راه اندازی کرده ایم را دچار مشکل می کند و محاسبات ما به هم می ریزد. از این رو می توان گفت که Blazor هر چند که پشتوانه قوی و کاربردی مایکروسافت را با خود به همراه دارد اما باید گفت به این راحتی ها نمی توان از آن استفاده کرد و چندان فریم ورک قابل اعتمادی نخواهد بود.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی اینکه Blazor چیست و این فریم ورک قرار است چه کاری را برای ما انجام دهد پرداختیم. به صورت کلی می توان در پاسخ به این سوال که فریم ورک Blazor چیست گفت که این فریم ورک حاصل تلاش های مایکروسافت برای داشتن یک فریم ورک قوی برای برنامه های تحت وب است. انواع فریم ورک Blazor در این مقاله بررسی شد و دیدیم که نقشه مایکروسافت برای آینده Blazor چیست و چگونه برای گسترش آن در حال پیاده سازی امکانات PWA روی این فریم ورک می باشد. روی هم رفته می توان با توجه قابلیت وب اسمبلی این فریم ورک را یک گزینه ایده آل برای برنامه نویسان C# دانست که به راحتی می توانند برنامه های تحت وب را با استفاده از آن پیاده سازی کنند.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
29 − 11 =