جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسآموزش دسته بندی در وردپرس – آرشیو کردن نوشته ها
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

آموزش دسته بندی در وردپرس – آرشیو کردن نوشته ها

وقتی که شما مدیریت یک وبسایت را بر عهده داشته باشید یکی از مهمترین کارهایی که باید برای این که سایت شما کاربردی و سرپا باشد انجام دهید این است که با استفاده از مکانیزم هایی که در اختیار دارید، مطالب مختلف را مرتب سازی کرده و دقیقا مشخص کنید که چه مطالبی با هم، هم راستا و هم جهت هستند و آنها را در یک بخش جدا به صورتی مرتب به کاربران خود ارائه کنید. استفاده از این روش ها بر اساس سیستمی که شما سایت خود را با آن ایجاد نموده اید می تواند متفاوت باشد و هر سیستم مدیریت محتوایی راه و روش خود را دارد. یکی از بهترین سیستم هایی که می تواند این امکان را برای ما فراهم کند سیستم وردپرس است. در این مقاله به بررسی اینکه دسته بندی در وردپرس چیست و همینطور آموزش استفاده از آن خواهیم پرداخت.

بهتر است قبل از اینکه دسته بندی در وردپرس را معرفی کنیم کمی در مورد اینکه دسته بندی ها چه کاری را برای ما انجام می دهند صحبت کنیم تا بعد از ارائه آموزش دسته بندی در وردپرس نسبت به این موضوع که این دسته بندی را باید به چه صورتی و با چه هدفی انجام دهیم آگاهی کامل را داشته باشیم.

 

امکان دسته بندی چیست

وقتی که از یک سیستم مدیریت محتوا و حتی سایت اختصاصی برای راه اندازی و مدیریت یک سایت استفاده می شود، یک امکان خاص و بسیار عالی به نام دسته بندی در این سیستم ها مشاهده می کنید که در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار می گیرد می تواند نتیجه ای فوق العاده را برای سایت شما داشته باشد. در این مقاله ما با توجه به اینکه سیستم مدیریت محتوای وردپرس یکی از پر استفاده ترین سیستم ها برای راه اندازی سایت و وبلاگ و همینطور پر استفاده ترین و محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا در بین سایر این سیستم ها می باشد، آن را به عنوان مورد اصلی مطالعه خود انتخاب می کنیم و دسته بندی در وردپرس را بررسی خواهیم کرد.(جهت اطلاعات بیشتر در مورد این سیستم مدیریت محتوا می توانید به مقاله ” وردپرس چیست ” مراجعه کنید.) اما در صورتی که از سایر سیستم ها نیز برای سایت خود استفاده می کنید، باید این موضوع را در نظر داشته باشید که تفاوت چندانی با وردپرس ندارند.

دسته بندی در وردپرس چیست

دسته بندی ها در واقع یک ساختار درختی برای آرشیو هستند که به شما این امکان را می دهند که برگه ها، نوشته های وبلاگ و همینطور محصولاتی که ارائه می کنید را با استفاده از آنها طبقه بندی و مرتب سازی کنید. این مرتب سازی می تواند بر اساس معیار ها و همینطور موارد مختلفی انجام شود که بستگی دارد شما آنها را با چه معیار هایی پیاده سازی کنید.

همانطور که می دانید ساختار وب به این صورت می باشد که از برگه های به هم متصل شده و به هم مرتبط تشکیل شده است که همه آن ها به هم پیوند داده شده اند و اگر بخواهیم که یک وبسایت را با یک موجودیت فیزیکی مقایسه کنیم، می توانیم بگوییم که دقیقا مانند یک کتاب است. در مورد کتاب ها نکات زیادی وجود دارد، مانند کتاب که همان دامنه ها است و یا فهرست کتاب که می تواند همان منوی سایت ما باشد. اما مهمترین عاملی که در کتاب وجود دارد و اگر کتابی فاقد این مورد باشد می توان گفت که خواندن آن کاری سخت خواهد بود و درک آن به شدت پایین می آید، فصل بندی های کتاب است.

هر بخش کتاب که یک فصل از آن می باشد، متشکل از تعداد صفحاتی است با موضوعات به هم مرتبط که هر کدام از آنها می توانند در حوزه موضوع اصلی کتاب ما یک زیر موضوع را دنبال کنند. در مورد سایت نیز دسته بندی ها هستند که فصل بندی های ما را تشکیل می دهند. سایتی که بدون دسته بندی درست و حسابی مطالب خود را ارائه می کند، دقیقا مانند مثال یک کتاب بدون فهرست و صفحه بندی است و این مورد می تواند به ماندگاری کاربران در سایت و شناخته شدن شما به عنوان یک سایت خوب به شدت آسیب بزند.

اکنون که می دانیم دسته بندی ها چه عملکردی را در سایت می تواند داشته باشد و چرا باید این موضوع را که دسته بندی ها به چه صورت باید باشند را جدی بگیریم، وقت آن رسیده است تا ببینیم که این دسته بندی ها در وردپرس به چه صورتی هستند و چگونه می توان از آنها استفاده کرد.

مزایای استفاده از دسته بندی در وردپرس

 

نمایش دسته بندی ها در وردپرس

وقتی صحبت از دسته بندی ها در وردپرس در میان باشد، باید به یک موضوع مهم توجه داشته باشیم و آن این است که این دسته بندی ها کجا هستند و چطور به کاربر نمایش داده خواهند شد. در مورد اینکه آیا دسته بندی در وردپرس یک صفحه جدا دارد و اینکه چگونه می توانید آن را ویرایش کنیم باید بگوییم که بله، دسته بندی ها برای خود صفحه ای دارند که در بین برگه های سایت شما قابل نمایش نبوده و این موضوع که کاربران آن را چطور می بینند بستگی به قالب شما خواهد داشت. اما شما می توانید آن را تغییر دهید.

بهترین راه برای اینکه ببینید دسته بندی های سایت شما به چه صورت به کاربران شما نمایش داده می شوند این است که مستقیما آدرس آنها را تایپ کنید. عموما این آدرس به این صورت می باشد:

 

Yoursite.com/blog/category/category-name

 

در این ساختار yoursite همان نام دامنه سایت شما می باشد. اما بقیه آدرس می تواند کمی تفاوت داشته باشد. در صورتی که شما برای مقالات وبلاگ خود در آدرس سایت از /blog در انتهای نام سایت استفاده کنید، این blog در آدرس دسته بندی در وردپرس هم نمایش داده خواهد شد. اما درصورتی که به صورت پیش فرض همان ساختار اصلی وردپرس را دنبال می کنید، این blog وجود نداشته اما /category در این آدرس وجود خواهد داشت. /Category-name نیز همان نام دسته بندی شما خواهد بود که بسته به اینکه آدرس دسته بندی های خود را به چه صورت تعیین کرده باشید می تواند متفاوت باشد.

برای اینکه به سراغ دسته بندی در وردپرس بروید و این موضوع که چه دسته بندی هایی را در سایت خود دارید می توانید از طریق پنل وردپرس خود و بخش نوشته ها روی دسته بندی ها کلیک کنید. این کار شما را به صفحه ای هدایت خواهد کرد که می توانید تمامی دسته بندی ها را در آن ببینید.

صفحه دسته بندی در وردپرس

 

همانطور که در تصویر هم مشاهده می کنید شما این امکان را خواهید داشت که در کادر سمت چپ فهرست تمامی دسته بندی های موجود را مشاهده کنید. در صورتی که از یک وردپرس خالی و بدون قالب استفاده نمایید شما صرفا یک دسته بندی را تحت عنوان دسته بندی نشده که مشاهده می کنید. اما در صورتی که یک قالب را که دسته بندی های پیش فرضی برای محصولات و یا مطالب وبلاگ خود دارد را روی سایت خود نصب کرده باشید، دسته بندی های پیشفرض قالب را نیز مشاهده خواهید کرد. بسته به اینکه قالب شما چه باشد این دسته بندی ها متفاوت خواهد بود.

 

دسته بندی نشده یا Uncategorized چیست

اگر کمی با این دسته ها کار کنید و آنها را بر انداز کنید، متوجه یک دسته خواهید شد که با بقیه دسته ها فرق دارد. دسته ای که به هیچ عنوان نمی توان آن را حذف کرد. این  دسته پیشفرض وردپرس است که به نام دسته بندی نشده در وردپرس فارسی شناخته می شود و نام انگلیسی آن نیز Uncategorized است. در واقع کار این دسته این است که اگر شما محصول و یا نوشته ای را بدون اینکه دسته بندی ای را برای آن انتخاب کنید، در سایت خود وارد کرده و آن را به صورت پیش نویس ذخیره کرده یا منتشر کنید، وردپرس آن را برای شما در این دسته قرار خواهد داد.

در واقع این دسته، دسته بندی ای است که همه چیز های مشخص نشده وارد آن می شود تا بعدا شما خودتان در زمان ویرایش نوشته های وبلاگ که می تواند توسط ادیتور هایی مثل ادیتور کلاسیک و ادیتور گوتنبرگ که در مقاله ویرایشگر کلاسیک وردپرس به بررسی کامل آنها و کاربرد هایی که دارند پرداختیم، ویرایش شود را نگارش و آماده انتشار می کنید، دسته بندی مناسب را برای آنها تعیین نمایید. بعد از اینکه شما روی یک دسته بندی کلیک کنید نوشته شما به صورت خودکار از این دسته بندی حذف و به دسته بندی دیگر اضافه خواهد شد.

یکی دیگر از مواردی که باید در مورد این دسته بندی به آن دقت داشته باشید این است که شما می توانید نام نمایشی این دسته بندی را تغییر دهید. البته ماهیت غیر قابل حذف بودن و انتخاب به عنوان دسته بندی پیشفرض تغییری نخواهد کرد، اما نمایش دسته بندی نشده که خیلی زیبا نیست و می تواند کمی سهل انگارانه به نظر برسد منتفی خواهد بود. در خیلی از قالب های آماده، طراحان این دسته بندی در وردپرس را به نام دیگری تغییر داده که این موضوع در ابتدا می تواند کمی گیج کننده باشد. اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که وقتی دسته بندی های یک قالب را مشاهده می کنید، دسته بندی ای که حذف نمی شود، همان Uncategorized خودمان است.

علاوه بر این دسته بندی شما این امتیاز را خواهید داشت که دسته بندی های دیگری را هم داشته باشید و آنگونه که مایل هستید آنها را ایجاد کنید. در ادامه به بررسی این موضوع که این دسته بندی ها چگونه ایجاد می شوند خواهیم پرداخت.

 

ایجاد دسته بندی در وردپرس

وقتی صحبت از ایجاد یک دسته بندی جدید در میان باشد، شما همچنان می توانید کار خود را از طریق بخش دسته بندی ها در قسمت نوشته های پنل مدیریت وردپرس انجام داده و دسته بندی های خود را ایجاد و یا آنها را حذف نمایید.

افزودن دسته بندی در وردپرس

 

برای ایجاد یک دسته بندی جدید شما باید به سراغ فرم سمت راست صفحه دسته بندی ها بروید که در تصویر هم آن را مشاهده می کنید. در این فرم چند سطر اطلاعات از شما خواسته می شود که بعد از وارد کردن آن ها و زدن کلید افزودن دسته تازه، دسته بندی جدید شما آماده خواهد بود. این اطلاعات به این صورت می باشند:

 

نام دسته بندی

اولین بخشی که برای ایجاد یک دسته بندی در وردپرس به آن نیاز دارید یک نام برای نمایش آن به کاربران است. شما این امکان را دارید که نام دسته بندی جدید را به صورت انگلیسی یا فارسی در این تب وارد کنید.

 

نامک دسته بندی

در این بخش شما باید یک عبارت را به عنوان نامک برای این دسته بندی انتخاب کنید که در واقع به نوعی آدرس اصلی دسته بندی در سایت خواهد بود و هر کجا که این دسته بندی بخواهد در URL های سایت نمایش داده شود از این نام استفاده می شود. در واقع شما باید همان عبارت /category-name که در اختیار آدرس دسته بندی ها به آن اشاره کردیم را تعیین کنید.

این مورد هم می تواند مانند نام هم به صورت فارسی و هم به صورت انگلیسی انتخاب شود و این موضوع کاملا به شما بستگی دارد که چه استراتژی ای را برای آدرس دهی سایت خود استفاده می کنید و سایر آدرس هایی که در سایت استفاده کرده اید به چه صورتی هستند.

 

دسته مادر

همانطور که فصل های یک کتاب به صورت زیر فصل بوده و هر فصلی می تواند برای خود چند زیر فصل کوچکتر داشته باشد که معمولا با شماره گذاری ها نمایش داده می شوند. دسته بندی در وردپرس هم می تواند زیر دسته داشته باشد.

تعیین دسته مادر برای دسته بندی در وردپرس

 

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در صورتی که روی این دسته مادر کلیک کنید تمامی دسته بندی های شما در یک منوی آبشاری برای شما نمایش داده می شود که می توانید دسته بندی مورد نظر خود را به عنوان دسته بالادستی دسته بندی ای که ایجاد می کنید بررسی کنید.

 

توضیحات دسته بندی

شما این امکان را دارید که یک توضیحات هم برای دسته بندی خود بنویسید با این روش وقتی کاربری از طریق وبلاگ شما و یا از طریق دسته بندی هایی که در منو قرار گرفته اند روی یکی از دسته بندی های شما کلیک کند در ابتدا توضیح شما را از دسته بندی مورد نظر مشاهده کرده و بعد از آن نیز مطالب شما نمایش داده خواهد شد. البته این بستگی به این موضوع دارد که قالب شما برای نمایش دسته بندی ها از چه روشی استفاده کند که در بخش های بعدی به بررسی آن خواهیم پرداخت.

وقتی که شما تمامی این موارد را پر کردید و روی دکمه آبی رنگ افزودن دسته تازه کلیک کردید دسته بندی جدید برای شما به مواردی که در سمت چپ نمایش داده می شود اضافه شده و می توانید در وبلاگ خود از آن استفاده کنید. در ادامه به بررسی اینکه چگونه باید از دسته بندی ایجاد شده استفاده کرد خواهیم پرداخت.

 

استفاده و تعیین دسته بندی در وردپرس

برای استفاده از دسته بندی در وردپرس همانطور که قبلا هم اشاره کردیم لازم است تا در زمان نگارش و یا درج مقاله مورد نظر در وردپرس دسته بندی را تعیین کنیم. در مقاله نوشته در وردپرس به صورت کامل به معرفی اینکه چگونه این کار انجام خواهد شد پرداختیم و دیدیم که چگونه باید مقاله خود را و از چه مسیری در سایت درج کنیم و چگونه آن را منتشر کنیم اما اکنون نیز بنا به نیاز بخش انتخاب دسته بندی در وردپرس را توضیح خواهیم داد.

برای این کار باید از بخش همه نوشته ها، مقاله مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی ویرایش کلیک کنید، با این کار شما به صفحه ادیتور که مقاله را ویرایش می کند منتقل خواهید شد. در کادر های کناری یک کادر کوچک به نام دسته بندی وجود دارد.

تعیین دسته بندی در وردپرس

 

در این بخش شما می توانید دسته بندی هایی که ایجاد کرده اید را به صورت فهرست شده ببینید و اگر دقت کنید گزینه ای که به صورت پیشفرض برای شما انتخاب شده است همان گزینه دسته بندی نشده خواهد بود. در صورتی که دسته بندی خود را تغییر دهید بلافاصله این گزینه حذف شده و گزینه جدید برای شما ایجاد می شود.

یکی از تفاوت هایی که می توان در مورد دسته بندی در وردپرس با مثال کتاب نام برد این است که یک برگه از کتاب نمی تواند در دو فصل وجود داشته باشد. اما یک برگه از سایت می تواند دو دسته بندی داشته باشد. شما می توانید روی چند مورد از این دسته بندی ها کلیک کنید، اما باید این را در نظر داشته باشید که یکی از این دسته بندی ها به عنوان دسته بندی اصلی در نظر گرفته خواهد شد و معمولا وردپرس به صورت پیش فرض اولین دسته بندی را به عنوان دسته بندی اصلی در نظر خواهد گرفت. البته شما این امکان را دارید که با کلیک روی دسته بندی اصلی که جلوی هر کدام از دسته بندی ها نوشته می شود، دسته بندی اصلی را برای نوشته مورد نظر مشخص کنید.

امکان دیگری که از اینجا به شما داده می شود این است که دسته بندی های جدید را اضافه کنید. این مورد را باید در نظر داشته باشید که اگر دسته بندی جدید خود را از همینجا آغاز کنید نام دسته و نامک که آدرس آن است هر دو یکی ثبت شده و اگر می خواهید دسته بندی خود را به صورت ویرایش شده ایجاد کنید و آدرس را با نام دسته بندی یکی نکنید باید به سراغ بخش دسته بندی ها بروید.

 

حذف دسته بندی در وردپرس

یکی دیگر از قابلیت هایی که می توان از آن بهره گرفت این است که دسته بندی ها را حذف کرده و این کار یکی از کارهایی است که لازم و ضروری است. متداول ترین دلیل برای دسته بندی این است که شما قالب را فعال کرده اید که دسته بندی های زیادی روی آن وجود دارد که اصلا به کار شما نمی آید و می خواهید آن را تغییر دهید.

برای اینکه بتوانید این دسته بندی ها را حذف کنید کافی است به سراغ صفحه دسته ها رفته و ماوس خود را روی دسته بندی مورد نظر نگه دارید تا گزینه های مختلفی مانند ویرایش و نمایش برا شما نمایش داده شود.

پاک کردن دسته بندی در وردپرس

 

در این قسمت شما به راحتی می توانید دسته بندی ها را حذف کرده و این قابلیت را خواهید داشت که با کلیک روی پاک کردن این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید که اگر در دسته بندی حذف شده نوشته هایی وجود داشته باشد، این نوشته ها به دسته پیش فرض یا همان دسته بندی نشده منتقل خواهد شد. البته در صورتی که این دسته یک دسته مادر داشته باشد تمامی نوشته های آن به دسته مادر منتقل می شود و می توان از آنجا به این نوشته ها دسترسی داشته باشیم.

 

ویرایش صفحه نمایش دسته بندی در وردپرس

یکی از موارد و نکاتی که قبلا هم به آن اشاره کردیم و قرار شد که در بخش های بعد آن را معرفی کنیم، بحث ویرایش کردن صفحات نمایش دهنده دسته بندی در وردپرس بود که گفتیم براساس اینکه قالب شما به چه صورت باشد می تواند متفاوت باشد.

روش های ویرایش این صفحات می تواند کمی با هم متفاوت باشد اما یک روش کلی برای این کار وجود دارد و آن این است که به سراغ کدنویسی برویم.کاری که شما باید برای ویرایش این صفحات بکنید این است که در ابتدا صفحه را با استفاده از لینکی که برای نمایش دسته بندی در وردپرس در صفحه دسته ها قرار گرفته است و با نگه داشتن ماوس روی هر کدام از دسته ها نمایان می شود، باز کنید.

بعد از این کار از طریق منوی بالای صفحه که وردپرس در حال لاگین برای مدیریت در اختیار شما قرار می دهد می توانید سفارشی سازی را انتخاب کرده و تغییرات لازم را با استفاده از کد CSS روی صفحه خود اعمال نمایید. باید در نظر داشته باشید که این صفحات به صورت خیلی زیادی وابسته به قالب هستند و ایجاد تغییرات کلی در آنها نیاز به کدنویسی های سطح بالا و تغییرات در فایل های قالب دارد.

ویرایش صفحه نمایش دهنده دسته بندی در وردپرس

 

نتیجه گیری

دسته بندی در وردپرس را می توانیم به عنوان یکی از بهترین و ایده آل ترین ویژگی های معرفی کنیم که یک سیستم مدیریت محتوا به منظور آرشیو کردن و دسته بندی محصولات، نوشته ها و به طور کلی محتوای ارائه شده توسط یک وبسایت می تواند در اختیار کاربران و استفاده کننده گان از این سیستم قرار دهد. در این مقاله به بررسی اینکه روش کار با دسته بندی در وردپرس چیست و چه استفاده هایی می توان از این قابلیت ویژه داشت صحبت کردیم. همینطور روش های ایجاد دسته بندی ها، حذف دسته بندی ها و همینطور اضافه کردن نوشته ها به آنها را با هم بررسی کردیم و دیدیم که اگر بخواهیم از آنها استفاده کنیم باید چه کارهایی را انجام دهید.

شما می توانید با استفاده از دسته بندی ها یک سایت وردپرسی را به صورت حرفه ای مدیریت کرده و چیدمان سایت را به صورتی تغییر دهید که بالاترین بازدهی را داشته باشد و هر کس که به دنبال محصول، سرویس و یا مطلبی وارد سایت شما می شود، بتواند به سایر موارد مرتبط نیز دسترسی داشته باشد. همینطور در صورتی که به دنبال یک سرویس ویژه با بهترین مزایا برای سایت وردپرسی خود هستید می توانید سری هم به صفحه هاست وردپرس بزنید تا با این سرویس ها آشنا شوید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
30 + 26 =